Journalist en fotograaf drongen huis binnen Nieuwe, compacte Mercedes Donner startte met winst op Portisch eet 'n appel! Ontvluchte moordenaar in Rotterdam gepakt President Dönges van Zuid-Afrika overleden R'dam krijgt zwembaden met beweegbare bodem Bezwaren bij AR-CH tegen hogere toto Gesprek Achttien komt te laat recordbedrag aoor engelse «Voetballer Citroen samen met Maserati Koni komt met nieuwe schokbreker Remisepatroon gehandhaafd KOU DRUFT KLEUTERS UIT SCHOOL Beernink kan wel gaan Tom Okker ldopte Robert Moore snoep verstandig: Vijftien spelers bij volleybalselectie Tetley-ballet lost belofte niet in Verkerk won in Stavanger 7 DONDERDAG II JANUARI 1968 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Verwacht wordt dat de voorgenomen verhoging van de prijs in de voetbaltoto van 100.000 tot 500.000 bij de AR en de CHU op bezwaren zal stuiten. Overigens is het vrijwel zeker dat het wetsontwerp dat nog moet worden ingediend wordt aangeno men aangezien de grote meerderheid van KVP, PvdA, VVD en D'66 er voor is. Waarschijnlijk zal, evenals de Totowet in 1960, een deel van de regeringspartijen met een deel van de oppositie dit voorstel er door ha len. In AR-kringen leven veel bezwa ren. De AR-fractie stemde in 1960 met uitzondering van mr. Biesheuvel tegen de toto. By de AR zijn het vooral bezwaren van principiële aard. In CH-kring is enerzijds een prin cipiële stroming, die vooral bezwaar heeft tegen ongebreidelde goklust Anderzijds is er een groep die, onder bepaalde voorwaarden voornamelijk zoals een kanaliseren en tegengaan van excessen, wel bereid is steun aan het voorstel te geven. Moeilijke berging Advance verwacht ROTTERDAM Van den Tak's bergingsmaatschappij gaat pogingen ondernemen de in december op de Zuiderpier bij De Hoek vastgelopen kustvaarder Advance te bergen. Ver moedelijk wordt het een langdurig en zwaar werk, want de Noor sloeg en kel dagen na de stranding In de storm over de dam. Het schip ligt in het z.g. Dode Gat, een moeilijk be reikbaar stuk water. Nu groot alarm van politie (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 26-Jarlge Roland D., die na zijn veroordeling wegens moord ln de Groningse psychiatrische kliniek, het Dr. F. van Mesdagasiel, was opgenomen en daar gisteravond om zes uur uit was ontvlucht, is gisteren nog tegen middernacht in Rotterdam-Zuid aangehouden. De man werd In een wo ning aangetroffen en gaf zich rustig over. HU zal weer naar Groningen op transport worden gestled. De gedetineerde vertoeft sinds 1964 in de Groningse inrichting en is ontoe rekenbaar verklaard. Hij stond destijds terecht wegens moord op zijn vriend H. Peters in Nijmegen, die hij me mtes- steken om het leven bracht Daarna beroofde hij hem van zijn loonzakje. Roland D. heeft eerst ln de strengste Drs. J. M. Aarden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP-radicaal drs. J. M. Aarden heeft gisteren voor de t.v. gezegd dat het initiatief van de Acht tien om een nauwere samenwerking tussen KVP, ARP en CHU tot stand te brengen, te laat is gekomen. Hij meent dat de tijd van vrijblijvendheid voorbij is. De heer Aarden zei dat er wellicht nog mogelijkheden zijn voor een sa menwerking tussen KVP en ARP. In een samenwerking met de CHU zag hij weinig heil, ook na de jongste ontwik kelingen in de Unie. MAASTRICHT De Maas trichtse politierechter heeft gis termiddag de journalist W. van G. (52) en de fotograaf P. Z. (26), beiden in dienst van het dagblad De Telegraaf, veroor deeld tot een week voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 300 of dertig da gen hechtenis. Belden waren op 20 november vo rig jaar ln Kerkrade wederrechtelijk de flat van een echtpaar binnenge drongen dat was gearresteerd wegens irfsemunterij. In de kamers maakten j 1 verscheidene foto's én namen een I Jgelljste foto van de vrouw mee. a.ff„In uw jacht op een primeur hebt D de grens van het toelaatbare overschreden. U hebt zich schuldig femaakt aan een misdrijf, zo zei de officier van justitie in zijn requisi toir. Wantrouwen Hij betoogde verder dat de ver dachten de belangen van de justitie hadden geschaad, de regels van de beroepsethiek overschreden en wan trouwen hadden gezaaid. Bijzonder «mstig achtte hij de inbreuk op de privacy. „Ook bij een ernstig misdrijf behoudt de verdachte het recht op ■^privésfeer", aldus de officier die het •en „misselijke zaak" vond. De officier eiste een boete van |r 500 of vijftig dagen, in de verwach- le ting dat de verdachten, en niet de krant, de boetes zouden betalen. ;a Voorts eiste hij teruggave van de in r(j|beslag genomen fotoapparatuur. ;n De raadsman was het in principe uï«ens met de officier, maar vond de nl geëiste geldboete te hoog voor een „eenmalig feit dat in een roes is ge- j^pleegd". Onbehoorlijk De politierechter oordeelde dat de handelswijze van de beide verdach ten zeer onbehoorlijk was geweest en nadeel had berokkend aan de wereld ij van de journalistiek. „Juist van LONDEN De 23-jarige Martin sj Chivers is voor een bedrag van 125.000 pond (ongeveer 1.180.000 gul den) van Southampton naar Totten- ham Hotspur overgegaan. Dat is een ng record voor Groot-Britannië. Denis Law, die indertijd voor 115.000 pond (toen ongeveer 1.150.000 gulden) door Manchester United van de Italiaanse I, club Torino werd gekocht, was tot nu toe de duurste Britse voetballer. Chivers is twaalf maal in het En gelse elftal onder de 23 jaar uitgeko- >P men. Het eerste elftal van Tottenham Hotspur heeft manager Bill Ni- cholson nu in totaal 750.000 pond (on- 1( 45.000 pond (ruim 388.000 gulden) aan. aI geveer 6.480.000 gulden) gekost. Sou thampton trok tegelijkertijd met de verkoop van Ohivers de aanvaller fi van Tottenham Hotspur Saul voor PARIJS De Citroën- en Mase- ratifabrieken hebben overeenstem ming bereikt voor nauwere samen werking. In de toekomst zal dit kunnen leiden tot het opgaan van de Italiaanse fabriek in het bedrijf van Citroën. De samenwerking betreft op het ogenblik alle aspecten van de fabri cage. ontwerp en verkoop. f Citroën is na Renault de grootste tutofabriek van Frankrijk. mensen die dagelijks op de grens van het toelaatbare balanceren, mag wor den verwacht dat zij weten wanneer zij die grens overschrijden", betoogde hij. Hij achtte een vrijheidsstraf op zijn plaats, hetgeen hij ook in zijn vonnis tot uitdrukking bracht In zijn laatste woord had de fotograaf zijn spijt betuigd. De journalist Van G. was niet op de rechtszitting versche nen. OUD-BEI JERLAND De N.V. Koni in Oud-Beyerland heeft een nieuw revolutionair veersysteem ontwikkeld, dat op één lUn kan wor den gesteld met de vinding, die Ci troën indertijd toepaste op zyn DS- cn ID-series. Ferrari is de eerste fabriek, die van het nieuwe systeem een hydropneumatische veerunit gebruik gaat maken. De schok breker wordt gemonteerd op de 375 GT. Het besluit van de Italiaanse auto- fabriek is er oorzaak van, dat Koni zijn vinding reeds nu in produktie brengt. Aanvankelijk had men het plan dit pas aan het eind van dit jaar te doen. Het nieuwe systeem, dat vorm heeft gekregen in een apparaat van geringe afmetingen, heeft een drie- ledgie werking: het zorgt voor de vering, de demping en de niveau regeling. Vering en demping stellen zich in naar de belasting van de auto, zo dat de auto ongeacht de belasting, op constante hoogte blijft. Het is niet mogelijk het systeem toe te passen op elke willekeurige auto. De auotconstructeur zal er speciale voorzieningen voor aan zijn model moeten aanbrengen zodat het alleen kan worden gebruikt bij nieuw te bouwen auto's. De Nijmeegse gemeenteraad heeft gisteren besloten de dure trolleybus sen af te schaffen en te vervangen door dieselbussen. Alleen heeft dan nog trolley's. afdeling gezeten, maar wegens goed gedrag verkeerde hij het laatste half jaar in een open paviljoen. Elke dag reisde hij naar zijn werk op een fa briek in Roden. De bus terug bracht Roland niet in de inrichting. Hij was voortvluchtig. Onmiddellijk werden opsporingsbe richten via de politietelex doorgegeven. Naar aanleiding daarvan kon de Rot terdamse politie de jongen gisteravond om tien over half twaalf in een woning te Rotterdam-Zuid aangehouden. De man, die een zeer trieste jeugd heeft gehad, zal naar de inrichting terug wor den gebracht TIFLIS De damtweekamp om de wereldtitel tussen Iser Koeperman en Andris Andreiko blijft zich afspelen in de remisesfeer. Woensdag werden in Tiflis weer vredelievend de han den geschud, ditmaal na vijftig speel zetten. De opening verliep volgens een variant, die dikwijls gespeeld werd door de Nederlandse oud we reldkampioen Bernard Springer. Andreiko probeerde een flankspel op te zetten, maar Koeperman be dreigde het centrum van de uitdager. Na ettelijke complicaties besloten beide spelers de punten opnieuw te delen. De stand is nu 88. (Van een onzer verslaggevers) SINT-PHILIPSLAND Moeliykhe- den met de elektrische verwarmings- installatie in de christelijke kleuter school zyn oorzaak dat de kleuters, wanneer de temperatuur flink daalt, naar huis worden gestuurd omdat het in de lokalen te koud is. Toen de school drie jaar geleden werd gebouwd, vroeg hei gemeentebestuur advies aan de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij over de ver warming. Technici van de PZEM adviseerden een bepaalde installatie. Men gaf de garantie dat het bij een buitentempe ratuur van min 10 graden in de lokalen nog plus 20 graden zou kunnen zyn. De verwarmingskosten zouden dan 830,- per jaar bedragen. Zodra de winter inviel, bleek het in de lokalen niet warmer te worden dan 11 of 12 graden. En de exploitatiekosten liepen op tot 1500 a 1600,-. Het gemeentebestuur vroeg de PZEM er iets aan te doen. omdat de kinderen regelmatig naar huis moesten worden gestuurd. De elektriciteitsmaatschappij meende echter dat de installatie niet goed werd bediend. Vorig jaar werd de gehele installatie dan ook geautomatiseerd. Toen echter begin december de winter inviel, wer den de moeilijkheden alleen maar er ger. De bónnentemperatuur was nög la ger dan voor die tyd. Daarna is de in stallatie weer semi -automatisch ge maakt. maar ook dat hielp niet Burgemeester G. van Velzen noemt het een nare situatie. Hij vindt dat er spoedig iels moet gebeuren. Volgens hem is de capaciteit van de installatie onvoldoende. Maandag heeft het ge meentebestuur een bespreking gevoerd met vertegenwoordigers van de PZEM. Een beslissing over wat er nu moet gebeuren is nog niet genomen. Voorzitter r.k. ambtenaren: DEN HAAG Voorzitter J. J. Loerakker van de r.k. ambtenaren- vereniging (ARKA) vindt dat de mi nister van binnenlandse zaken, mr. Beernink, moet aftreden als hU geen andere houding aanneemt bU het ge organiseerd overleg. De heer Loerakker is het geheel eens met zijn voorganger, het Tweede- Kamerlid mr. G. A. A. M. Boot, die vorgie week in het bondsblad schreef dat mr. Beernink de normen van het overleg met de ambtenaren met voe ten heeft getreden. Mr. Boot stelt dait de minister ook als het kabinet achteraf aan de wensen van de ambtenarenorganisaties tegemoet komt door zijn optreden in het georganiseerd overleg een hoogst bedenkelijke vertrouwenscrisis heeft doen ontstaan. Vrijdag houdt de ARKA een verga dering in Utrecht, waar de heer Loerakker deze kritiek nog eens zal onderstrepen. De begroting van bin nenlandse zaken wordt over drie we ken in de Tweede Kamer behandeld. BLOEMFONTEIN Tom Okker is woensdag een ronde verder gekomen in het tornooi om de kampioenschap pen van Oranje Vrijstaat dat in Bloemfontein wordt gehouden. In de derde ronde van het enkelspel zege vierde de Nederlandse kampioen zon der veel moeite over de Zuidafrikaan Robert Moore 61 64. Okker bereikte ook de derde ronde van het .gemengd dubbelspel. Samen met Pat Walkden (Rlhodesia) versloeg hij het Zuidafrikaanse paar Tom- linson/ Garner met 46, 6—2 en 63. In het heren dubbelspel werden Okker en Saul uitgeschakeld door het Braziliaanse paar Mandari- no/Koch. De setstanden waren: 75 62. De grootste verrassing van de kwartfinales van het herendubbelspel was echter de nederlaag van de Wimbledonkampioenen Hewitt/ McMillan tegen de jonge Engelsen Mark Cox en Paul Hutchins: 06, 6—3, 8—6. Eerste ronde Hoogoventornooi WIJK AAN ZEE Groot meester Donner heeft in de eer ste ronde van de grootmeester- groep van het dertigste Hoog- ovenschaaktornooi de Hongaar Lajos Portisch verslagen. Dat is ongetwijfeld het opmerkelijkste resultaat van de ouverture, om dat de Hongaar tot de kansheb bers wordt gerekend. De tweede zege kwam op rekening van de Zuidslavische grootmeester Ciric, die de Nederlander Van Geet versloeg. Ten slotte Is het mogelijk» dat de hangpartij tussen de Russische grootmeester Korchnoi en de Bulgaarse grootmeester Padevski door de Rus ln winst wordt omgezet. Zekerheid heeft de voorlopige ana lyse nog niet opgeleverd. De ronde begon bijna saai. Er kwa men achter elkaar remises uit de bus, zoals tussen Iwkov en Matanovic beiden grootmeester en bij Rossolimo Hort en Tal Georghiu. Vrijwel iedere tornooispeler vreest namelijk een nederlaag in de eerste ronde. Men gunt zich graag de tijd voor akklimatisatie. FELLER STRIJD De puntendeling tussen de Bul gaarse grootmeester Bobotsov en de Nederlandse kampioen Hans Ree kwam na wat feller strijd tot stand. Misschien had onze landgenoot het iets gemakkelijker spel. Dat Ciric onze international Dick van Geet versloeg kwam tegen het einde niet meer als een surprise. Van Geet had het vrij snel „nogal moei lijk", in welke situatie alleen maar verslechtering kwam. In de meestergroep is de remises ten spijt wat soherper slag gele verd. De Nederlanders begonnen niet al te best. Ook Hartoch staat tegen de Italiaan Tatai zeer precair. Vandaag gaat in de grootmeester- KAAPSTAD De Zuidafri kaanse president dr. Theophilus Ebenhaëzer Dönger is gisteren in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad op 69-jarige leeftijd overleden. Vorig jaar was dr. Dönges opgenomen in het zie kenhuis nadat hij een beroerte had gehad. Na aanvankelijk her stel kreeg hij vijf maanden daarna opnieuw een hersenbloe ding. Waarnemend president is de se naatsvoorzitter Naude. De man van wie algemeen wordt aangenomen dat hij Dönges zal opvolgen is echter de minister van landbouw en technische diensten en van waterstaat, de 69-ja- Arnhem 1 rige Jim Fouché. In 1950 vertegenwoordigde hij (Van onze redacteur automobilisme) STUTTGART De typen 200 tot 250 van Mercedes hebben voor 1968 een totale vernieuwing ondergaan. Vandaag is in Stuttgart bekendge maakt, dat de 200D, de 220D, de 200, de 220, de 230 en de 250 totaal nieuwe oj verbeterde motoren hebben gekregen. De carrosserie is met behoud van de interieurruimte aanzienlijk compacter geworden. Zij werd liefst 21,5 centimeter korter en 4 centimeter smaller dan de 250 S was. Het traditionele ,Jdercedes-gezicht" bleef natuurlijk behouden. Zuid-Afrika in de algemene vergade ring van de VN. Hoewel hij met betrekking tot ras senkwesties een soepeler standpunt dan de meeste van zijn collega's zou hebben ingenomen, wist Dönges verscheidene van de meest ingrijpende apartheidswetten door het parlement te krijgen. Nancy Green (Canada) heeft woensdag tijdens de internationale damesskiwedstrijden van Grindel- wald de reuzeslalom gewonnen. Zij legde het 1230 lange parkoers met een hoogteverschil van 310 meter af in 1 min 23,29 sec. De Francaise Ma- rielle Goitschel die in 1.23,89 door de 53 poortjes ging, werd tweede en Fernande Bocahty uit Zwitserland legde met een tijd van 1.24,13 beslag op de derde plaats. Huisartsen controleren weer voor de ziektewet UTRECHT De Landelijke huis artsenvereniging heeft haar leden geadviseerd de ziektecontroles voor de bedrijfsverenigingen te hervatten. De artsen werkten niet meer voor de bedrijfsverenigingen omdat de controletarieven ook onder de pry- zenbeschikking van de minister vie len. Terwyl de artsenvereniging nog over deze tarieven in onderhandeling was. Gisteravond heeft de minister de pryzenstop voor de artsen ingetrok ken. „De „staking" heeft nu geen zin meer. De artsen zyn bereid de controles te verrichten tegen een af gesproken interimtarief. De bedrijfsverenigingen hebben de afgelopen drie maanden overigens weinig hinder ondervonden van de geweigerde medewerking. Voor de achtste finales van de Eu ropese basketbalbeker voor beker winnaars heeft de Turkse ploeg Feh- nerbace in Istanboel met 6861 van A S Villeurbanne (Frankrijk) gewon nen. De rust ging met gelijke stand in: 3333. Noorwegen won een ijshockeyin- terland tegen Polen met 41. Tus senstanden: 10, 10, 21. Drie dames-piloten hebben ir. Dirk Asjes, befaamd vlieger van het eerste uur en voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor de Luchtvaart, een interessant fotoboek aangebo den. Het gaat over de „Poeder- dons Derby", een vliegwedstrijd voor vrouwen in Amerika, waar aan de aanbiedsters ook hebben meegedaan. Van links naar rechts zijn de voortvarende da mes-piloten mejuffrouw Ida Veldhuyzen van Zanten uit An keveen, mevrouw S. E. Nijenhuis uit Hengelo en mevrouw A. Wijmans uit Deventer. ALMA ATA Bij een tempera tuur van zes graden boven nul heb ben Russische schaatsenrijders woensdag op de baan van Alma Ata selectiewedstrijden gehouden. Valery Kaplan won de 500 meter in 42.3. De onbekende Valery Krot werd eerste op de 1500 meter in de tijd van 2.09.7. Eduard Matusevitsj had 0.2 sec meer nodig. Voor Alexander Kertsjenko werd 2.10.2 afgedrukt. De Moskouse student Valery La- vroesjkin bleef 'neer en meester op zijrj favoriete afstand, de vijfduizend meter. Zijn tijd was 7.54.2. Kertsjen ko noteerde 7.56.0 en Valery Voltsj- kov 7.57.0. groep de belangstelling vooral uit naar het duel tussen de groot meesters Gheorghiu (Roemenië) en Donner. UITSLAGEN De uitslagen van de partijen ln de eerste ronde: grootmeestergroep: Bobotsov Ree ï/ti/,, ivkov Matanovic '/iKortcii- nol Padevski afgebroken, Karakllac Langeweg '/iVi, Rossolimo Hort l/i Tal Gheorghiu Donnar Por tisch 1—0. Ciric Van Geet 1—0. De stand na de eerste ronde la: 1. Don ner (Ned.) en Clrlc (Zd.-Sl.) 1 pnt.. 3. Bobotsov (Buig.), Ree (Ned.). Ivkov (Zd.-Sl.). Matanovic (Zd.-Sl). Karaklaic (Zd.-Sl.). Langeweg (Ned.). Rossolimo (VS). Hort (TsJ.-Sl.), Tal (Rusl.). Gheorghiu (Roem.) pnt.. 13. Kortchnol (Rusl.) en Padevski (Buig.) 0 pnt. en 1 afgebroken partij. 15. Portisch (Hong.) en Van Geet (Ned.) pnt. De uitslagen van de eerate partijen uit de meestergroep zijn: Marovlc Nlkollc 'It. zuckerman Van Scheltlnga 1—0, Crabbendsm Vyslouzil 1. Clocaltea Ostojlc 1—0. Hartoch Tatal afgebro ken. Jongsms Dunkelblum Vv Doda UJtelky Medina Flesch afge broken. DEIN HAAG De volgende spelers zijn uitgenodigd voor de voorberei ding van het Nederlands volleybal team (heren) op het Westeuropees kampioenschap dat van 13 tot en met 20 april in de Westduitse steden Neu renberg, München, Freiburg en Augsburg wordt gehouden: Geert Trompetter, Bram Vermeulen, Harry Veldhuis, Hans Jansen, Hans Lodder, Kees Tinga (allen (AMVJ), Cor de Hond (Tornado), Bert Aalbers (US), Hans Valkenburg (Bekkerveld), Ad de Koning (HML), Piet Wassenaar (Libanon), Jan van der Hoek (Orawi), Jan Willem Mulder (Sigi), Johnny Groen (SFC) en Jurriaan Kooien (Blokkeer). De Engelse club Leeds United heeft zich woensdagavond geplaatst voor de kwartfinales van het tornooi om de Jaarbeurssteden beker. De tweede ontmoeting tegen Hibernian Fdinburg eindigde in de Schotse stad in een gelijkspel: 11. De eerste wedstrijd was door Leeds United met 1—0 gewonnen. Bij rust leidde Hiber nian met 10. Er waren dertigdui zend toeschouwers. Ballet Doornroosje terug in ons land AMSTERDAM Het Nationale Ballet heeft nu het bekende Tsjai- kowski-ballet „Doornroosje" op het repertoire genomen. Het zal eind fe bruari in première gaan. Om het met de troupe In te stude ren is de Poolse choreograaf Conrad Drzewiecki in ons land aangekomen. Decor en costuums zijn van de Pool Krzystof Pankiewicz. Doornroosje is een der grote klas sieke balletten, gemaakt naar ideeën van Marius Petipa en Iwan Wesje- wolosjki. Het ging ln januari 1890 ln première in het Maryinski-theater in het toenmalige St. Petersburg. Het trok onmiddellijk de aandacht door een aantal choreografische hoogtepunten en door de prachtige muziek. Serge Dlaghilew bracht het in 1921 buiten Rusland: zijn groep voerde het toen op in het Alhambra-theater in Londen. In zijn versie werden en kele punten gewijzigd, decor en costuums waren toen van de schilder Leon Bakst. Sadler's Wells Ballet nam het werk in 1939 in uitvoering met Margot Fonteyn in de hoofdrol In Nederland kwam het in 1956 op het repertoire van Het Nederlands Ballet met Linda Manez, Jaap Flier, Conrad van de Weetering en Janine van Thor in de hoofdrollen. De zet ting van Het Nederlands Ballet week sterk af van de oorspronkelijke zet ting van Petipa. Nederlands Dans-Theater DEN HAAG Na vroegere pretti ge ervaringen met werk van Glen Tetley was eigenlijk van diens „Myth ical Hunters" meer verwacht dan het Nederlands Dans-Theater, dat woensdagavond dit Tetley-ballet in de Koninklijke Schouwburg in pre mière bracht, heeft kunnen laten zien. Dat trof te meer, omdat het gegeven waar Tetley ditmaal van ls uitgegaan echt wel gelegenheid zou kunnen bieden tot een boeiend ballet. Tetley zoekt zijn onderwerpen graag in het Verre Oosten en inder daad ligt daar een heel rijk inspira- tiegebied. In het volksgeloof heeft daar de bovenzinnelijke wereld een heel belangrijke plaats, vaak zodanig, dat die voor de oosterse mens even zeer reëel is als de wereld, die hij om rich heen met de zintuigen waar neemt. Op deze oosterse bovenzinnelijke wereld heeft hij zijn „Mythical Hun ters" geënt. In wezen zijn die „Mythical Hun ters" dezelfde figuren die worden be zongen in de Amerikaanse cow boy-song „Ghostriders in the Sky", de nachtelijke jadhtgeesten, die men in allerlei volksgeloof over de gehele' wereld vindt Tetley heeft bovendien bij het ma ken van zijn ballet de oosterse voor ouderverering voor ogen gehad, de band met het verleden die in het Verre Oosten teruggaat tot vóór de schepping van de mens. Zijn „Mythical Hunters" opent boeiend met een soort „cabinet noir", een bijzondere belichting op een Nieuive vinding in Culemhorg beproefd CULEMBORG Een geslaagd ex periment in Culemborg biedt de Amersfoortse zwembadbouwcr K. van den Heuvel de mogelijkheid ln Rotterdam tien instrucliebaden met een beweegbare bodera te bouwen. Hij heeft ook het zwembad voor prinses Beatrix en prins Claus ge bouwd. In Culemborg is het badhuis verle den jaar gesloten wegens gebrek aan belangstelling van het publiek. Daar na is de heer Van den Heuvel er in gaan experimenteren met een vin ding van ir. C. L. Dijkgraaf, hoofdin genieur bij de afdeling bouwkunde van de Rotterdamse dienst van ge meentewerken. Het badhuis werd in gericht tot een instructie-zwembad waarvan de bodem met toepassing van de waterdruk tot iedere ge wenste hoogte dus waterdiepte kan worden gebracht. Een gecompli ceerde hydraulische installatie, zoals vaker ls toegepast om een beweegba re bodem te krijgen, is door deze vinding overbodig. Technici van de dienst van ge meentewerken van Rotterdam zijn naar Culemborg gegaan en nu ls het de bedoeling dat reeds in februari de eerste vier van dergelijke baden voor Rotterdam zullen worden aanbesteed. Het overdekte bad in Culemborg wordt zaterdag in gebruik genomen. De vier eerste voor Rotterdam bestemde baden zullen waarschijnlijk komen in Hoogvliet, aan het Laker- veld in Zuidwijk, bij het station Lombardljen op de grens met IJssel- monde en aan de Olijflaan in Schie- broek. Zoals men weet ls het plan, een aantal instructiebaden tezamen met gymnastiekzalen te bouwen. Deze ko men later in het jaar aan de beurt zwart toneel, die slechts bepaald* kledingstukken van de dansers laat zien. Hij past in die opening motieven uit het Japanse stokveohten toe. De belofte van die mooie opening wordt slechts ten dele waargemaakt. Tetley Iaat het „cabinet noir" spoe dig los om tot echt ballet te komen zonder lichteffecten. Maar uit d* dans ebt de spanning weg. De bewe gingen verliezen het oosterse element en veel van het mysterie van Tetley's onderwerp gaat verloren in gemanie- eerde moderne dans, waarbij virtuosi teit op de voorgrond komt, zo nu en dan zelfs doel lijkt te worden. Interessant ls, dat „Mythical Hun ters" oorspronkelijk werd gemaakt voor de Baths'neva Dance Company in Israël, die dit ballet twee jaar geleden in Tel-Aviv voor het eerst op het podium bracht Met „Negen bewegingen" van Kathy Gosschalk, „Dualis" van Hans van Manen en „Impressies" van Job Sanders bood het programma betrek kelijk weinig variatie in karakter. Het aantrekkelijkst waren de „Ne gen bewegingen" waarmee Këthy Gosschalk haar debuut als choreogra fe maakte. Waarbij echter d* costuums wijde lange broek-jur ken de bewegingen versluierden. „Negen bewegingen" is mooi opge bouwd en fleurig met aantrekkelijke dans. HANS W. LEDEBOER Matige tijden sta vanger Kees Verkerk zorgde woensdag ln Stavanger voor een nieuw baanrecord op de 1500 meter, die htj afleg de ln 2.13.7. Het oude record stond sinds 1963 op naam van Per Ivar Moe met 3.17.4. De 2500 toeschouwers zagen Fred Anton Maler op de vijf kilometer een tijd maken van 8.07.2, eveneens een nieuw baanrecord. Het oude was ln handen van Cato Nor- beck met 8.48.4, een bewijs, dat de baan van Stavanger weinig gebruikt wordt voor Internationale schaatswedstrijden. Op de 1500 meter bleven slechta dri* rijder» onder de 2.20.0: Verkerk. Thomas sen en Tveter. Daar waren d* weersomstandigheden (er stond een hin derlijke wind) en het feit dat de baan alechts 333 meter lang ls, niet vreemd aan. Verkerk legde door zijn tweede plaats op de 5000 meter (8.11.1) beslag op de eerste positie In het elndklasaement over vier afstanden De resultaten waren: 1500 meter: l. Ver kerk (Ned.) 2.13.7, 2. Thomassen (Nw.) 2.16.7. 3. Tveter (Nw.) 2.19 0. 4. Dalby (Nw.) 2.22.4. 5. Maler (Nw.) 2.23.1, 6. Groenvold (Nw.) 2.25.3. 7. NOttet (Ned.) 2.25.9, 8. Schenk (Ned.) 2.29.7. 5000 meter: 1. Maler 8.07.2, 2, Verkerk 8.11.1, 3. Thomassen 8.18.0. 4. Nottet 8.24.3, 6. Tveter 8.24.5, 6. Schenk 8.24.8, 7. Groenvold 8.4B.1, 8. Dalby 9.06.2. Eindklassement: 1. Verkerk 183.094 pun ten, 2. Thomassen 184.490, 3. Maler 186.470. 4. Tveter 1R7 280, 5, Nottet 180.763, 6 Groen vold 190.560, 7. Schenk 101.213, 8. Dalby 193.452. In een wedstrijd voor de kwartfi nales van de Europese handbalbeker voor landskampioenen (dames) heeft Empor Roztock (O-Dld) in Praag met 107 van Zora Olomouc gewonnen. De ruststand was 41 voor Empor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7