•NAAR 100.000 CARAVANS Gastenboek yjlltfl* in Wél eenheid onderwijs; geen nivellering Nederland actief voor NA VO-kunstmaan ÏVeiini beschuldigd van aannemen cheque van 5 miljoen lire 1" -flssasr- RAI toont 82 merken en 400 modellen d Vooral meer keus uit goedkopere typen Russen willen openheid in proces-Ginsburg Luns beboet na een verkeersovertredi ng Bonn niet achter anti-Frans front Proefvlucht Apollo-cabine Service-centra voor caravans Israël en Egypte gaan gevangenen uitwisselen Parijs miniseert troepen in Duitsland /POTTERS UN1A Best geklede vrouw GESPREK MET EEN ABONNEE DONDERDAG II JANUARI 196» Ultra-modern Schiphol met zijn glasbeton en staal, zijn glan zende af- en aanvliegende vogels kan toch nog iets als romantiek uitstralen. Maar dan moet men wel onder zeer speciale omstan digheden komenals het sche merachtig weer is en plotseling reuzegrote donzen vlokken uit de hemel op de luchthaven neerda len. Wie goed ziet en het vanuit een bepaalde hoek beschouwt, kan dan een plaatje maken als dit. Mspraak !jLTET akkoord tussen Amerika en Cambodja lijkt onbevredigend voor Washington. Het biedt geen ga- rantie dat troepen van de Vietcong en Noord-Vietnam niet meer van Cambodja uit doelen in Zuid- Vietnam kunnen aanvallen. Amerika heeft beloofd de neutrali teit van Cambodja te zullen eerbie digen. Het zal genoemde troepen niet tot over de grens van het land achtervolgen. Wel zal het Cambodja op de hoogte brengen van infiltraties. Daar staat weinig tegenover. Prins Norodom heeft slechts toegezegd, dat in dergelijke gevallen troepen naar de grens gezonden worden om de in dringers uit te nodigen Cambodja te verlaten. Inschakeling van de Internationale controle-commissie is evenmin veel belovend, omdat Polen totdusver al les heeft gedaan om te voorkomen, dat de commissie de taak op zich zal nemen die haar in 1954 werd toebe deeld. We dienen echter begrip te hebben voor de positie van prins Norodom, ook als hij er niets voor voelt de Vietcong of Noordvietnamezen in het openbaar van infiltraties te beschul digen. Want hij wil geen oorlog im porteren. Niet dat er iets zal veranderen. Het bereikte akkoord zal ongetwijfeld gevolgen hebben als het niet leidt tot stopzetting van infiltraties op grote schaal. Prins Norodom weet dit. Cambodja kan zich nu tegenover Pe king en Hanoi beroepen op de Ame rikaanse belofte. Intussen zal het zijn kleine leger gebruiken om, voorzover mogelijk, een eind aan de infiltraties te maken. Alleen al omdat het in het eigen belang is. DALFSEN Gisteren is hier de 10-jarige B. W. Kwakkel in zijn wo ning door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Hij werd tegen vijf uur 's middags door een familie lid gevonden die was gaan kijken op verzoek van zijn vrouw die in het ziekenhuis te Zwolle verblijft. Zij had hem op het middagspreekuur ge mist. ba DEN HAAG De Verenigde Staten en zes andere NAVO-lan- den zullen gaan samenwerken bij onderzoek en ontwikkeling van een communicatiesatelliet voor tactisch gebruik door krijgs machtdelen. Ook Nederland neemt intensief hieraan deel. In Den Haag (Waalsdorpervlakte) staat al een vast grondstation voor communicatie met de satelliet en te vens een semi-mobiel grondstation dat op een vrachtauto van de Land macht is gemonteerd. Al in augustus vorig jaar wist ons land een volledige zend- en ontvang- inrichting op te bouwen via de spe cial© satelliet die op 1 juli 1967 van Kaap Kennedy werd gelanceerd. Dit was een voor Nederland unieke gebeurtenis omdat hier nog niet eer der met in ons land vervaardigde ap paratuur een goede verbinding voor gesprekken met een ander station was gemaakt. Het semi-mobiele grondstation, dat in december klaar was, heeft ook al verbinding via de satelliet gehad. LES-5 De kunstmaan voor dit project is ontworpen in de VS. De satelliet, die LES-5 wordt ge noemd, heeft een ultra-kortegolfont- vanger en -zender aan boord. Van de stations op de aarde ontvangen sig nalen worden omgezet in een andere frequentie en naar de aarde terug gestuurd. De apparatuur die bij dit systeem wordt toegepast, kan makkelijk wor den geïnstalleerd op voertuigen, in vliegtuigen en op schepen. In de komende Jaren zullen proe ven op wetenschappelijk, technisch en operationeel gebied worden geno men, om na te gaan of onder operati onele omstandigheden via een kunst maan betrouwbare verbindingen tot MOSKOU Eenendertig Russische schrijvers, kunstenaars en geleerden hebben in een brief aan de rechtbank die de 31-jarige schrijver Alexander Ginsburg en drie andere jonge intellectuelen berecht, verzocht de feiten bekend te maken die Ginsburg ten laste worden gelegd, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen. Afschriften van het verzoek zijn gestuurd aan partijlei der Brezjnev, premier Kosygin en president Podgorny. In de brief staat dat het lange voorarrest en het ontbreken van persberichten over het proces be zorgdheid wekken. HAARLEM Naar eerst gisteren bekend is geworden, heeft minister Luns een boete moeten betalen wegens het uitlokken van een verkeers overtreding. Tegen de bewindsman was proces-verbaal opgemaakt na een lichte aanrijding op de rijksweg Den HaagAmsterdam ter hoogte van Haar lemmermeer, waarbij de auto van mr. Luns was betrokken. De aanrijding gebeurde doordat de chauffeur van de minister op aanraden van mr. Luns rechts had gepasseerd, en daarna op de linkerbaan een auto raakte. De chauf feur van de minister, de 55-jarige H. M. heeft deze week voor de politie rechter te Haarlem terecht gestaan, omdat hij na de aanrijding was door gereden. Hij werd veroordeeld tot een boete van 100 gulden. De eis luidde 150 gulden. 150 gulden. Doorrijden na een aanrijding is een misdrijf waarvoor geen „schikking" mogelijk is. Uitlokken van een verkeersovertreding is een „overtreding" waarvoor een schikking mogelijk is. Daardoor kon mr. Luns strafvervolging voorkomen. stand kunnen worden gebracht tus sen de hogere niveaus van krijgsmachtdelen in eigen land en daarbuiten. BONN West-Duitsland zal zich niet achter een anti-Frans front scharen zolang er nog een kans is president De Gaulle voor een aan vaardbare regeling van het Britse EEG-lidmaatschap te winnen. Het Westduitse kabinet zei dit gisteren in een korte verklaring waarin het nog maals zijn standpunt tegenover de moeilijkheden om liet lidmaatschap bekrachtigt. De minister van buitenlandse za ken van Engeland, Brown, vertrekt op 19 januari naar Bonn om met de Westduitse regering over deze kwes tie te praten. WASHINGTON Op 18 Januari zal van Kaap Kennedy een deel van een ruimtevaartuig worden gelan ceerd voor een proefvlucht. Het is het gedeelte dat op een toekomstige tocht naar de maan zich van de vol ledige Apollo-combinatie moet losma ken om twee van de drie ruimtevaar ders naar de maanopper vlakte te brengen. Het ruimtevoertuig zal door een versterkte Saturnus-raket in een baan om de aarde worden gebracht. Na enige tijd op een hoogte van 170 tot 220 km te hebben gedraaid wordt het daarna naar 800 km hoogte ge stuwd, waar het ongeveer twee jaar zal blijven voordat het in de aardat mosfeer verdampt. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Hoe snel de belangstelling voor de caravan de laatste jaren is toegenomen, toont straks van 27 januari tot en met 4 februari de Cara van Rai '68 in Amsterdam. Want waar de vraag versneld blijft stijgen, heeft de industrie zich aangepast: 82 fabrieken showen niet minder dan een kleine 400 modellen, cijfers, waarmee dit jaar een hoogtepunt is bereikt. Records boeken trouwens ook de verkopen. Elk jaar komen er in Ne derland rond 15.000 caravans bij (waarvan vorig jaar 1500 grote woon- caravans), waardoor het totale park AMSTERDAM Caravanbe- zitters, die mankementen aan hun caravan hebben, hoeven voor reparatie voortaan niet meer naar de garage of hun fietsenmaker. De FOCWA, orga nisatie van de carrosseriebedrij- ven in Nederland, heeft namelijk een landelijk net van voorlo pig 60 caravan-service-stations opgezet. Bij deze stations kan ie dereen zijn caravan vakkundig laten repareren. De stations zijn kenbaar aan een speciaal bord, waarop een caravan en een Engelse sleutel zijn afgebeeld. Het is niet onmogelijk, dat de stations permanent onder toe zicht zuilen komen van de ANWB. TOULOUSE Eind deze maand zullen de eerste proeven worden ge nomen met het Brits-Franse superso nische verkeersvliegtuig Concorde. Volgende maand zullen de eerste grondtests worden verricht. De datum van de eerste proefvlucht, die aan vankelijk was bepaald op 28 februari, is nog niet bekend. Fototoestel van Zeiss, waarmee opnamen kunnen worden gemaakt in het volkomen donker. Of liever: in het aan het menselijk oog voordoende „volkomen donker". De lensopening is 1 0,7. In feite is dit een camera, geschikt voor opnamen in het heelal, maar het apparaat is ook voor huis-, tuin-, en keukengebruik geschikt. nu op 72.000 is gekomen (in 1957 nog maar 3300). En verwacht wordt, dat in 1970 de 100.000 is bereikt. Het is daarom, dat de organisato ren ditmaal opnieuw topbezoek ver wachten: 70.000 gasten voor wie al leen al aan caravans een slordige 3,5 miljoen te pronken zal staan. Van de hele kleintjes (de goed koopste: de Duitse Eifelland 310 N voor 3095) tot de meest luxueuze wooncaravans; van de vertrouwde modellen, tot de meest originele nieuwe (o.m. een Nederlandse bunga low met een leien puntdak...). Daar naast is er ook een schat aan acces soires, waaronder vele noviteiten (wij komen er nog nader op terug). Goedkoop Wat opvalt is de stijging van het aantal Duitse caravans dit jaar: van 86 naar 120, waarmee de Duitsers 35 procent van het aantal wagens voor hun rekening nemen. Nederland komt met 25 procent op de tweede plaats en Engeland met 16,5 procent op de derde. Deze cijfers weerspiegelen overi gens niet het beeld, dat het Neder landse caravanpark te zien geeft. Wat de import betreft staat Engeland met 62 procent bovenaan, gevolgd door België met 23 procent. Duitsland komt met 12,5 procent pas op de derde plaats. Wat voor adspirant-kopers belang rijk zal zijn, Is het grote aantal goed kope caravans op deze RAI. Er staan niet minder dan 28 modellen van on der de vier mille. Onder deze inzendingen zijn veel Britse. Onder meer door de devalua tie zijn de prijzen met gemiddeld 4 procent gedaald; er zijn uitschieters van 15 procent. CAIRO Een Egyptische rege ringswoordvoerder heeft gisteren ge zegd, dat besprekingen gaande zijn over de uitwisseling van alle Ara bische en Israëlische gevangenen. Israël heeft ruim vierduizend krijgsgevangenen. In Egypte zitten elf Israëlische vliegers in gevan genschap. De woordvoerder zei goede hoop te hebben dat een uitwisseling spoedig zal plaatshebben. Schrijver van dit artikel ii prof. dr. A. F. N. Lekker* kerker, tweede vooriitter van „Christelijk Volksonder wijs. Hij woont te Groningen en is daar hoogleraar aan de Rijksuniversiteit vanwege de Ned. Hervormde Kerk voor de vakken dogmatiek en kerkrecht. Hij is secreta ris van het tijdschrift Kerk en Theologie. CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS" is van huis uit een her vormde organisatie voor het protestants-christelijk onderwijs. De vereniging is 23 oktober 1890 opgericht. Het jaartal brengt ons in de periode van heftige kerkelijke strijd. Voorstanders van christelijk onderwijs, die bleven bij de hervormde kerk, hadden er bezwaar tegen dat de school betrokken werd in de con flicten rondom en na de Doleantie; zij keurden het dus af, dat schoollo kalen beschikbaar werden gesteld voor kerkdiensten van zogenaamde dolerenden. Toen voorstellen om dit gebruik van schoollokalen tegen te gaan werden afgewezen, verbraken de meeste hervormden de band met „Christelijk Nationaal Schoolonderwijs" en organiseerden zij een zelfstan dige vereniging. Voor de geschiedenis van CVO is nog belangrijker, dat de vereniging enerzijds zich verzette tegen de gedachte van een christelijke school be stemd voor de kinderen van een christelijk volksdeel, anderzijds tegen de neutraliteit van het openbaar onderwijs. Op den duur ontwikkelde zich dit tot een sterke gerichtheid naar kinderen van het gehele Nederlandse volk. ONTMOETING Bovendien bestond er vanaf de aanvang een afkeer van een verstan delijke opvatting t.a.v. het christelijk geloof. Het gaat in de christelijke school niet om het overdragen van een aantal geloofswaarheden, leerstel lingen, enzovoort; maar om het leiden naar een persoonlijke ontmoeting met Jezus als de Heer van ons leven. TJET hervormd karakter van de vereniging is vervaagd. Hoogstens een GI kwart van het totaal aantal scholen aangesloten bij CVO komt voor verantwoordelijkheid van een hervormde kerkeraad. Mensen van verschil lende protestantse kerken gaan plaatselijk dikwijls samen in het bestuur van een CVO-school. Sinds 1965 is ook voor het hoofdbestuur geen sprake meer van een strakke binding aan de Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerden hebben daarin thans zitting. De statuten zjjn zo geformuleerd, dat samenwerking mogelijk is van zeer uiteenlopende protestantse kerkgemeenschappen. EENHEID CVO gedraagt zich het liefst als een zelfstandige vereniging voor pro testants-christelijk onderwijs. De eenheid van dit onderwijs met zijn vele, te vele organisaties, wordt zeer door haar begeerd. Dus wil zij een School raad-in-nieuwe-stij 1, waarin alle belanghebbenden zijn vertegenwoordigd, de schoolbesturen maar ook de onderwijzers. Wél is zij erop gesteld, dat de eigen modaliteit van de vele typen in het protestants-christelijk onderwijs bewaard blijft. Zij zou niet graag de scholen met een bijzondere openheid naar kinderen uit kerkelijke en niet- kerkelijke gezinnen willen zien ondergaan in een alles gelijk makende nivellering. En de beroemde vernieuwing van het onderwijs gaat haar zeer ter harte. Dus is zij meer naar de toekomst gericht dan naar het verleden. ROME In Rome is grote deining ontstaan door de be wering van het rechtse week blad Lo Specchio, dat de plaatsvervangende Italiaanse premier Pietro Nenni en de minister voor de begroting Pieraccini in 1964 van de Ita liaanse geheime dienst (SIFAR) ieder een cheque van vijf miljoen lire hebben gekregen. Bovendien zou mevrouw Pieraccini een vlucht hebben gemaakt van Ita lië naar de VS en terug op kosten van de Sifar. De betrokken be windslieden, beiden socialisten, heb ben de beschuldigingen met klem te- Met ijver en vriendschap leidden we een buitenlandse gast door Den Haag. Bekeken de kale Ridderzaal, dwaalden op de tenen door het Mauritshuis, zaten op een bank in het Gemeentemuseum (de gast liep alleen rond, onze ondeskundigheid kon hem slechts hinderen), deden deuren open naar verborgen hofjes, zagen de zee en wandelden Passage en Paleispromenade over. Toen we uitgeput in een restau rant neerzegen en hoopten, dat er nu een einde zou komen aan de stroom van vragen, die varieerden van de melkprijs tot wat voor opstand er hier voorbereid werd, omdat hij aldoor over „radicalen" hoorde spreken, kwam de klap hard aan. „Waarom", zo vroeg hij, „hebben jullie zoveel lantaarnpalen?" Met het chauvinisme, dat ons ei gen is, zeiden we snel: „Omdat we van een goede verlichting houden" Hij glimlachte toegeeflijk en merkte op, dat hij overigens nog donkere hoeken genoeg had gezien, maar hij bedoelde wat anders Waarom variëren de types lantaarns zo? Het denkertje ging toen bij ons werken en inderdaad, Den Haag lijkt wel een show van straatlan taarns. Daar zijn de zachtgeel uitstra lende monumentale lantaarns op het Voorhout, die in lange lichtslingers langs de linden leiden naar het Pa leis van koningin Emma, zoals wij dat nog steeds plegen te noemen, al is het nu secretariaatsgebouw van prinses Beatrix en prins Claus ge worden. Maar een straat verder is er niets Verlichting over de lantaarns te zeggen, dan dat ze hoogst gewoon en een tikkeltje lelijk zijn. Op de Vijverberg echter, het voet pad langs de Hofvijver beschijnend, mooie glazen platte bollen met don ker deksel, die doen denken aan de pannen „zo van het vuur op tafel". De plaats daarentegen, die men van het Tournooiveld af langs dat pad tegemoet kan wandelen, duizelt van witte bollen boven de ontelbare obstakels van vitrines, palen met fel oranje blikvangers en haltebordjes voor bussen. Op de Burgemeester van Karne- beeklaan lange lichtschuiven aan een tweearmige mast. maar boven de hoek waar ik vlakbij woon ben gelt een gigantische lantaarn van rond model. We maakten maar een smoesje, dat elke omgeving hier een aangepaste verlichting krijgt. Persoonlijkheid ook op de straat. Wij Nederlanders houden daarvan. De gast knikte begrijpend en at eindelijk, maar helaas ook aan het maal kwam het slot. Tevreden legde hij zijn servet terzijde: „Vertel me nu eens waarom, als de Nederlan ders op straat zo'n aangepaste ver lichting wensen, men des avonds, wanneer men bijvoorbeeld met de trein langs de huizen komt, overal hetzelfde ziet: twee, drie wandlamp jes; een staande witte lamp in een hoek; geen middenverlichting en een lichtende t.v. schuin achter in de kamer?" Ik héb me toen verslikt in mijn koffie, wat zeer afleidend werkte. Toen me plotseling een afspraak herinnerd. Geen telefoon meer aan genomen die avond. Ik hoorde, dat hij vanmorgen af gereisd is. Eindelijk rust, want een antwoord zou ik nooit gevonden hébben. gengesproken en als laster gebrand merkt Volgens Nenni zijn deze aan tijgingen blijkbaar gelanceerd uit wTaak omdat hij meegeholpen heeft bij het aan de kaak stellen van vroe gere intriges in de Sifar. De zaken waarop Nenni doelt wor den op het ogenblik behandeld in een beledigingsproces waarin als eiser optreedt generaal Giovanni de Loren zo, die hoofd is geweest van de Itali aanse geheime dienst. De gedaagde is het linkse weekblad Espresso, dat de generaal voor de voeten werpt, dat hij na de val van het eerste kabl- net-Moro in 1964 een staatsgreep .heeft voorbereid. Vooraanstaande getuigen hebben inmiddels de beschuldigingen van het Italiaanse blad voor het grootste deel bevestigd. In verband met de onthullingen over een samenzwering van rechts georiënteerde generaals, die bij het proces zijn gedaan, heeft de minister van defensie, Themelloni, in het par lement een onderzoek aangekondigd. PARIJS Frankrijk heeft giste ren officieel bekendgemaakt dat het van plan is naar schatting drie- tot vijfduizend militairen uit West-Duitsland terug te trekken in het kader van een stroomlijning van het Franse leger. Daar staat echter tegenover, zo zei de minister van voorlichting Gorse, dat de Franse troepen in de Bondsre publiek een ultramoderne bewape ning en grotere vuurkracht krijgen. De Westduitse regering is van de veranderingen op de hoogte gesteld. Volgens Franse functionarissen heeft de voorgenomen maatregel geen politieke of economische bete kenis. Het besluit is louter genomen om de Franse divisies, zowel die in Frankrijk als in West-Duitsland, gro tere mobiliteit en vuurkracht te ge ven, aldus deze functionarissen. NEW YORK Prinses Lee Radzi- will, de zuster van Jacqueline Ken nedy, Is de best geklede vrouw ter wereld. Zij staat bovenaan de lijst, die Eleanor Lambert aan de hand van een opinie-onderzoek onder personen uit de modewereld heeft opgesteld. Mevrouw S. Carter Burden staat tweede, gevolgd door Lauren Bacall, Gloria Vanderbilt en mevrouw Lyn don B. Johnson. Sophia Loren staat op de negende plaats. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen b|j epotheker» en drogiiien C. J. Verhagen, B. van Treslongweg 4, BrieUe, directeur-eigenaar van een adviesbureau, diaken her vormde gemeente, be stuurslid van liet chr. con ferentie-oord De Meeuw en plaatselijk secretaris com missie padvindersbond. Harttrans plantatie „Geweldig wat de medici te genwoordig weten te presteren. Maar ook wat een grote verant woordelijkheid die deze doktoren moeten nemen. En laten wij ook niet vergeten de enorme span ning. Die lijkt mij haast on draaglijk. Ik ben blij, dat ik niet voor dergelijke beslissingen ge plaatst word. Ik erger mij dan ook aan de kritiek van bepaalde doktoren. Dit is bepaald beneden acade misch peil. Ik heb sterk de ge dachte, dat hier jaloezie achter steekt. Natuurlijk schuilt er een groot gevaar in kunstmatige verlenging van een mensenleven. Wie hier de verantwoordelijkheid moet dragen weet ik niet. Is de me dische ethiek al zo ver, dat dil allemaal kan? Wel is het zo, dat pioniers, op welk gebied dan ook, bepaalde verantwoordelijkheden moeten nemen van grote en vérstrekken de draagwijdte. Of het verant woord is, wat in Zuid-Afrika en Amerika is gebeurd, kan ik uiter aard moeilijk beoordelen. Met e'.kaar zullen wij er wél over moeten denken en praten. Het gaat mij echter te ver de chirurgen te verwijten, dat zij lichtvaardig zouden hebben ge handeld. Ik begrijp trouwens niet, dat men zich zo druk maakt. Lever- en niertransplan taties worden toch al lang uitge voerd? Is dat wél normaal?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5