Commentaar Rennies Actie 66-2000 interkerkelijk krijgt vervolg Buigen voor het Woord zoals het zich aandient Karakter van de VU op congres ter discussie Een ivoord voor vandaag Synode stelde begroting vast Theologie studeren op de zaterdagen Louis Aubert overleden Prof. Gaarenstroom (58) overleden CATECHISMUS NIET TE LICHT BEVONDEN Dienstweigerende jehova's kunnen worden vervolgd Conferentie Bondspredikanten 1 sjechen streven jgjgj naar verhoging levensstandaard Den Toom: Toch oefenen op Kreta gezien opTV Philips hoogtezoi 69.50 PHILIPS HOOGTEZOI Verdeeldheid oi« congers NO fë ■c Verrassend succes cultuurprijsvraag DONDERDAG 11 JANUARI I Jezus gaf vaak een alledaags gebeuren een plotselinge diepe inhoud. Nooit had het verhaal een lange toepassing nodig. Altijd weer sprak het voor zichzelf, tenminste voor degenen die wilden zien. Daar is de vrouw die een nieuwmaar ook ongewassen en dus niet gekrompen stuk zet op een gat in een oud kleed. Het ge volg is dat de scheur nog groter wordt als het kledingstuk wordt gewassen. Daar is de man die druivesap in een oude leren zak doet en weghangt in de rotskelder. Het sap begint te gisten, de zak barst open en de wijn stroomt weg. Twee korte verhalen. Gebeurtenissen uit het leven van alle dag. Meer niet. En toch: wie het wil verstaan, begrijpt het. De nieuwe lap en de nieuive wijn zijn niet te combineren met het oude. Christus brengt het nieuwemaar bouwt geen nieu we gevel voor een vervallen woning. We lezen vandaag: 2 Samuël 12 1-14. Saamhorig ^LS een volk méér Is dan een gemeenschap van mensen die taal. afstamming, zeden en over levering gemeen heeft, kunnen we voor het Britse volk „saamhorig heid" zeker In het rytje zetten. Dat blijkt nu weer. Vyf Britse meis jes hebben een actie ontketend ter ondersteuning van Engelands wan kele economie. Belangeloos hebben zjj besloten een half uur langer te werken onder de leuze „Ik steun Engeland". Het succes van de actie betekent een stimulans voor premier Wilson in diens strjjd voor gezondmaking van de Britse economie. In het bijzonder bij zijn gesprek met de vakbonden, die weinig heil in deze volksbewe ging zien. Merkwaardig volk toch. Uit het ver leden zijn er meer voorbeelden van dit sluiten van de gelederen. Vaak was het land in gevaar. Nü wordt het op andere wijze be dreigd. Ongetwijfeld zal meespelen die vaak hinderlijke, soms toch wel waardevolle uiting van superioriteit, die Engelsen kunnen demonstreren. Zo van: nu de meeste kritiek uit gerekend van het „continent" komt. zullen we laten zien dat Engeland niet verslagen is. Inderdaad, als een volk wakker wordt, is het lot veel In staat. Brandend maagzuur, druk op de maag. opgeblazen gevoel? (Van een onzer medewerkers) LUNTEREN De gereformeerde synode heeft ruim dertig begrotingen vastgesteld voor 1968/1969 met een totaal cyfer van 3.648.250 na een bezuiniging van 349.750. Ook werd besloten tot september te wachten met het benoemen van een tweede predi kant voor de aanvullende opleiding en met de benoeming van een hoogleraar in de ambtelijke vakken te Kampen. Dit gebeurde nadat gisteren is ver gaderd over het rapport van de com missie ad hoe voor de begroting, dat is opgesteld in verband met de geboden bezuiniging. Verschillende deputaat- schappen voor wie het rappot bezuini ging in petto heeft gaven hun mening. Deputaten voor de evangelieverkondi ging onder Israël, dat 36.000 heeft be zuinigd, legden de nadruk op de grote belangstelling, die dit werk heeft. Ds. C. B. Bavinck, die voor de halve tijd in dienst van dit werk is zou eigenlijk helemaal moeten worden vrijgemaakt Deputaten koopvaardij spraken over een predikantsplaats in Durban (Z.Afr.). Zij hebben tien procent be zuinigd. De voorgestelde bezuiniging van 45.000 (de grootste in de rij) voor de emigratie deed de deputaten teleur stellend meedelen, dat de kleine kerken Catechisatie vaak ontoereikend Kerk moet tegen grote scholen zijn (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De hervormde actie 66-2000 krijgt een interkerkelijk ver volg. Er zijn plannen in een verge vorderd stadium om ditmaal her vormde en gereformeerde jongeren in een vijftigtal plaatsen bijeen te bren gen om te bespreken hoe zij de toe komst van de kerk zien. Samen zul len zij stellingen formuleren die ze aan de synodes van de beide kerken zul len voorleggen. Helemaal rond is het plan nog niet, dat gisteren terloops door ds. K. A. de zogenaamde aula-bijeenkomsten op maandagmorgen... Ook daar on dergaat men vaak gelaten wat er gesproken wordt." Maar: „Afwezig- heid van interesse voor de kerk bete- kent nog niet onverschilligheid tegen- i over het evangelie zelf." Het rapport zegt: „Zodra in de kerk of school bij de presentatie van het evangelie de dialoog wordt inge- J last en op verantwoorde en deskun- is dient zij dan ook het opkomen van kolossale scholen te verhinderen." Catechisatie faalt De conclusie van deputaten is dat de kerk in haar prediking niet aan de actuele vragen van onze tijd mag voorbijgaan. Speciaal „de tweede dienst" vraagt om verandering. Ook vinden zij de huidige vorm van cate chese ontoereikend. Er moet meer in Australië en Nieuw-Zeeland er de I Schippers directeur van de Gerefor- dupe van zijn. Later besloot de synode i meerde Jeugdraad werd aangestipt op de gereformeerde synode. Het moet door de hervormde en gerefor meerde jeugdraden nog officieel aan de beide synodes worden voorgelegd. dige wijze wordt ingegaan op de op- differentiatie naar opleiding en be- geworpen vragen ontstaat direct een levendige belangstelling." helpen direkt! De achtste internationale vakbeurs van sport- en kampeerartikelen Spo- vak is volgens de fabrikanten geslaagd. Er zijn betere zaken gedaan 1 dan het vorige jaar. UTRECHT Mits er voldoen de deelneming is zal de Utrecht se theologische faculteit een bij zondere opleiding voor de theo logische examens beginnen voor hen, die zich slechts in hun vrije tijd aan deze studie kunnen wij den. Men hoopt met ingang van het cursusjaar 19681969 te kun nen starten. Gedacht wordt aan een zesjarige opleiding, waarvoor de colleges uitsluitend op de zaterdagen zullen worden gegeven. Gedurende twintig zaterdagen per studiejaar zal zes uur college worden gegeven. Nadruk valt op de zelfstudie. De colleges zullen meer dan by een nor male opleiding een verwijzend ka rakter dragen en een beroep doen op de zelfstandige verwerking van in aanmerking komende handboeken. Gelegenheid De opleiding is bedoeld voor hen, die naar het oordeel van de faculteit niet in de gelegenheid kunnen wor den geacht de normale opleiding te volgen. Er zijn mensen, die wegen zoeken om na zelfstudie theologische exa mens af te leggen. Er zijn er ook. die in hun huidige of toekomstige werkkring een bredere theologische ontwikkeling kunnen gebruiken. Voor vrouwelijke deelnemers, die door huwelijk en gezin niet konden studeren is er nu ook een mogelijk heid. De plannen hebben een experimen teel karakter. Van de belangstelling en de tijdens de cursus te verkrijgen ervaringen zal het afhangen of een dergelijke opleiding slechts min of meer incidenteel zal worden georga- nlseerd of dat zij oen vast onderdeel om eigen Inlichten tëWeren." van de werkzaamheden der faculteit zal gaan worden. De vorige actie werd genoemd 66-2000, omdat die in 1966 begon. Op de vorige zitting van de hervormde synode kwamen jongeren hun ideeën uiteenzetten. Hoe de nieuwe geza menlijke actie zal heten is nog niet bekend. Wel is het de bedoeling dat de jeugd van 50 gemeenten zal wor den ingesohaikeld. Niet bezorgd zijn Ds. Schippers sprak als lid van het deputaatschap „Kerk en Jeugd". In hun rapport zeggen de deputaten dat de ouderen niet in de eerste plaats bezorgd moeten zijn. „De kerk moet de taal van het gedrag van dè jeugd trachten te verstaan, voordat zij din gen die haar ongegewoon of verkeerd voorkomen, afkeurt." In de tweede plaats vraagt het rap port aandacht voor de zaken die de jeugd beroeren. In de derde plaats moet de kerk beseffen dat in de sa menleving de houding tegenover de jeugd steeds meer bepaald wordt door de erkenning van de mondig heid van de jeugd. Het rapport waarschuwt dat de jeugd in het voortgezet onderwijs „catechisatie vaak ziet als een les waarbij tnen niet persoonlijk is be trokken en die geen gelegenheid biedt De deputaten zien een gevaar in te grote middelbare scholen. Ze zeggen: „De kerk heeft er mede voor te wa- ken dat haar kinderen hier niet aan de gevreesde „massaliteit" ten prooi Literatuurprijs Terecht is H.M. de Koningin ge vraagd de aan Jan Cremer toegekende literatuurprijs in te trekken. Het is immers een prijs voor literatuur en niet voor sub-literatuur, zoals dr. C. Rijnsdorp de pennevruchten van Cre mer noemde. Deze „literatuur" speelt op de< laagste gevoelens van de mens (in Zweden werd Henk Drost ver moord n.a.v. Ik - Jan Cremer I). Het is te hopen dat het verzoek door de Koningin wordt ingewilligd en dat deze prijs inderdaad voor literatuur beschikbaar wordt gesteld. Utrecht J. dc Boer Dienstweigeraars Paus Paulus heeft dienstweigeraars lafaards genoemd. Vindt hij de piloten van de dood en verderf zaaiende bom menwerpers dan automatisch helden? Hoe kan men in vredesnaam iemand, die om des gewetens wille niet de moderne oorlogsmachine kan bedie nen. met de bijbel in de hand nog wel en op grond daarvan, een lafaard noe men. Mag hij soms ook niet bang zijn voor z'n eigen hachie? Immers, behal ve zijn lichaam heeft hij ook een ziel te verliezen. Ja, en hij moet naar het front, maar de veiligheid van de paus is gewaarborgd. De overigens diplomatieke paus heeft een grove steek laten vallen. Na tuurlijk heeft de Wereldraad van Ker ken zich van z.ijn onbezonnen uitspraak nadrukkelijk gedistancieerd. Maar.... is dat wel zo natuurlijk? O, nee! Vele protestantse christenen staan op hetzelfde standpunt. Lelden I. v. d. Reijdne PARIJS Op 91-jarige leeftijd is woensdag te Parijs overleden de componist Louis Aubert. Hij begon zijn muzikale carrière toen hij nog maar aoht jaar oud was. In die tijd wekte zijn prachtige jongenssopraan en zijn meesterschap op de piano reeds verbazing op het Parijse conservatorium. Hij kreeg les van Gabriël Fauré. Aubert schreef een opera en drie bal letten en hij laat een belangrijk oeu vre voor orkest en piano en talrijke bladzijden vocale muziek na. Hij kreeg twee onderscheidingen waar onder het Legioen van Eer. K. L. van Stegeren voor commissies A an beheer AMSTERDAM De zestiende al gemene vergadering van het lande lijk verband van commissies van ad ministratie en beheer dei Gerefor meerde Kerken wordt gehouden za terdag 27 april in Hotel Noord Bra- band te Utrecht, 's Middags zal de heer K. L van Stegeren, staffunctio naris van het bureau Kerkopbouw spreken. (Van onze onderwysredactie) GRONINGEN Plotseling is op 58- I jarige leeftijd overleden prof. dr. J. H. I Gaarenstroom. van 1948 tot 1965 hoog- I leraar in de farmacologie. Niet onverschillig „Op de middelbare scholen voelen de scholieren dit zelfde bezwaar in (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Vandaag en morgen wordt in Amsterdam een besloten congres gehouden van 400 deelnemers over de toekomst van de Vrije Universiteit. Ter gelegen heid daarvan heeft het studenten blad Pharetra een speciaal nummer gewijd aan de grondslag van de VU en daarmee in verband staande pro blemen, zoals het benoemingsbeleid. Zo is er onder meer een enquête onder de studenten, en het blijkt dat negentig procent er geen be zwaar tegen zou hebben aan een niet-christelijke universiteit te stu deren. Op de vraag of de geënquêteerden zich, afgezien van een administratie- lanEïstellingssfeer komen. Ook de commissie van preadvies van de synode schonk veel aandacht aan de christelijke middelbare scho len. Er is niet algemeen maar wel incidenteel reden tot ongerustheid. Zo zegt de commissie: „Het grote ge- u~ tt u i v,-„_ I vaar voor de christelijke middelbare v°or zov" het haar sah0„, ligt gedacht, hierin. dat te gemakkelijk opvattingen wor den uit- en overgedragen, die niet of nauwelijks getoetst zijn aan de grondslag der school." Contact met scholen Geklaagd wordt dat de gedachte dat „de school van de ouders uitgaat" nauwelijks nog functioneert. De com missie vroeg zich zelfs af of er geen reden is een nieuw deputaatschap te benoemen om over deze vragen con tact te zoeken met de organisaties van christelijke middelbare scholen. Hoewel een dergelijke opdracht was geformuleerd voor het depu taatschap Kerk en Jeugd, is die op verzoek van ds. Schippers toch geschrapt. De belasting zou te zwaar zijn. Wel worden de plaatselijke ge reformeerde kerken gevraagd zo mo gelijk contact op te nemen met het christelijk voortgezet onderwijs ter plaatse. Het deputaatschap kreeg verschil lende nieuwe taken toebedeeld. On der meer moet het contact opnemen met de werkgroep voor de catechese om samen te zoeken naar doelmatig, eventueel gedifferentieerd cateche tisch onderwijs. DEN HAAG De commissie van zes kardinalen, die. op last vap de paus de niéuwe Nederlandse rdoms-kafholieke catechismus heeft onderzocht, heeft geèn dwalingen kunnen vinden. De paus stelde een commissie in nadat er beschuldigin gen uit Nederland bij hem waren binnengekomen. Een conservatieve groep rooms-ka- tholieke Nederlanders, de ..confronta- tiegroep" had de paus in 1966 in een smeekschrift zeven dwalingen aange wezen. Nederlandse bisschoppen heb ben hen reeds aangetoond, dat een groot deel van de beschuldigingen niet gegrond was. De kardinalen kunnen zich echter niet allen verenigen met de formule ring van een aantal passages. Daarom adviseren zij deze te herschrijven. Ook Nederlandse bisschoppen zagen sommige gedeelten graag gewijzigd. DEN HAAG Ook jehova's getui gen die dienstverrichting op grond van de wet op de noodwacht weige ren kunnen strafrechtelijk worden vervolgd. Principiële bezwaren, die niet als gewetensbezwaren in de zin van de wet gewetensbezwaren mili taire dienst zijn erkend zijn geen re den tot ontslag van dienstverrichting. Dit heeft de minister van binnen landse zaken, mr. H. K. J. Beernink, meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het eerste kamerlid mr. J. H. van Wijk (psp). Een beslissing of jehova's getuigen niet of niet meer dan een maal straf rechtelijk worden vervolgd berust bij de officier van justitie. Ditzelfde geldt voor andere nood- wachtplichtigen, die om principiële redenen dienstverlening weigeren, zodat jehova's getuigen niet in een bevoorrechte positie verkeren en het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheid niet wordt geschonden, aldus de minister. (Van onze keenrkredactie) WOUDSCHOTEN In ons denken over de Bijbel moeten we uitgaan van het zelfgetuige- nis van de Schrift. Het past ons niet, bij ons Schriftonderzoek methoden te gebruiken of kri- teria aan te leggen, die niet ont leend zijn aan de Schrift zelf. Wij moeten buigen voor het Woord zoals het zich aandient r*~i ujksc Dat zei ds. A. Noordegraaf. her vormd predikant te Oldebroek. giste ren op de eerste dag van de jaar lijkse conferentie van predikanten. door het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond. Hij refereerde over „Openbaring en Heilige Schrift." verspert Hem. zich daarom de weg tot WENEN De ontwerpbegroting voor 1968 die gisteren aan het Tsje chische parlement is voorgelegd, stelt een verhoging van de levensstan daard met voorrang voor de woning bouw in het vooruitzicht. Tezelfder tijd zullen de defensieuitgaven met 6.8 pet. stijgen. De minister van financiën Suchar- da noemde dit „betrekkelijk veel", maar de toestand in de wereld maak te dat noodzakelijk. Afwijkend van de traditionele gang van zaken in de communistische wereld beloofde Su- charda meer geld voor sociale doel einden en verhoudingsgewijs minder voor de produktie. Volgens ds. Noordegraaf zijn de problemen rond de Bijbel van nu he lemaal niet nieuw. Hij noemde hert irreëel, als men vandaag gerefor meerden hoort zeggen „We zijn in de lijn der vaderen met onze nieuwe bijbelopvattingen. Iemand als Ba vinck zou het vandaag net zo gezegd hebben als wij" Het gaat er om. wat Bavinck gezegd heeft. Dan kunnen we nog veel van hem leren, want we leven in dezelfde situatie, die Ba- J vinck zestig jaar geleden verwoordde. I Bavinck erkende, dat er vragen waren, maar hij kapituleerde er niet voor. doch koos zijn uitgangspunt in het zelfgetuigenis van de Schrift. I Niet in de crisk rond het Schriftge zag. zoals Berkouwer nu doet. Alleen vanuit het zelfgetuigenis der Schrift DS. W. L. TUKKER zijn de vragen op de rechte wijze te benaderen. Ds. Noordegraaf meende, dat Klare Wijn aan dit zelfgetuigenis niet vol doende recht heeft gedaan in haar kritiek op de traditionele inspiratie- leer. Het verband van identiteit tussen de Bijbel en Gods Woord wilde ds. Noordegraaf onverkort laten gelden. Berkouwer meent, dat deze identiteit leidt tot formalisering van het Schriftgezag. Het gaat volgens hem om de inhoud van de Schrift, Christus. Ds. Noordegraaf erkende, dat het gevaar van formalisme er steeds is. Maar hij waarschuwde ook voor een spiritualisme. Wij kennen Christus slechts uit de Schriften. Wie het ge tuigenis der apostelen diskrediteert, Er is een menselijke factor in de Schrift. Als we dit zeggen, buigen we niet voor de wetenschap, maar voor het zelfgetuigenis der Schrift. Amos schreef in een andere tijd. dan Pau lus. Men moet die tijdsomstandighe den kennen. De Oldebroekse predi kant wilde daarom wel van „tijdbe- trokkenheid" spreken (niet tijdgebon denheid). Mits dit geen aanleiding geeft tot relativeren van de Schrift. De predikantenconferentie werd geopend door ds. W. L. Tukker uit Zwolle, omdat ds. G Boer ziek was. Correctieven Ds. Tukker noemde het geen klei nigheid, om dienaar des Woords te zijn in die zin, dat het hele Woord Gods aan de orde komt. Daarom vond hij het belangrijk, te luisteren naar andere richtingen, die er niet zouden moeten zijn. maar toch cor rectief kunnen werken. Hun correctieven zouden overbodig zijn. als wij trouwe gereformeerde prediking zouden brengen in al haar veelzijdigheid. Waar zijn ze nog on der ons. die predikers, die zo de hele gemeente, hoe sociologisch of psycho logisch geaard of hoe godsdienstig geïnteresseerd ook, kunnen vergade ren onder dat ene Woord? Ds. Tukker riep zijn collega's op, het goede te zien, wat God in de Hervormde Kerk geeft. Dat zou de kritiek milder maken en ons de han den uit de mouwen doen steken, om te doen, wat anderen nalaten, aldus ds. Tukker, ve band, achten te behoren tot een kerkgenootschap, antwoordde 20 procent met „nee" en ruim 22 pro cent met „min of meer". Van de 170 ondervraagden behoort ruim 41 procent tot de gereformeer de kerken, ruim 25 procent tot de hervormde kerk, 7,5 procent tot de r.k. en 23 procent tot geen enkele. In een referaat over de toekom stige ontwikkeling van de VU zeg gen de hoogleraren De Gaay Fort man en Lever: „Indien niet duide lijk een verantwoorde en zeer waar devolle reden voor het handhaven van het religieuze karakter van de gewezen, dan ligt het voor de hand Vrije Universiteit kan worden aan- dat dit in de toekomst zal ver dwijnen". Op de vraag of de VU nog reden van bestaan heeft zeggen de beide hoogleraren dat deze vraag duide lijk moet worden beantwoord. Ge beurt dat niet, dan kan de vlag be ter worden gestreken en moeten wij besluiten dat de universiteit in het verleden haar zinvolle taak heeft verricht, maar dat zy nu beter tot een rijksinstelling kan worden om gebouwd. De hoogleraren stellen echter ook dat zij nog wel mogelijkheden zien voor een christelijke universiteit; het interkerkelijke en oecumenisch gerichte karakter moet meer uit de verf komen. DEN HAAG Geleide wapenspe cialisten van de Nederlandse lucht macht en andere NAVO-landen zul len in de loop van dit jaar gaan oefenen op het Griekse eiland Kreta. Minister van defensie Den Toom deelde dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het socia listische Tweede-Kamerlid Wierenga. In tegenstelling tot de heer Wie renga meent de minister niet dat het Griekse regime het houden van deze oefeningen zal aangrijpen voor pro paganda. Minister Den Toom is daar om ook niet bereid de volledige inge-. bruikneming van het oefencentrum op te schorten. Het oefencentrum staat, hoewel het op Grieks gebied staat, onder multi lateraal beheer, aldus Den Toom. Boer In Europa het hele gezin het hele jaar \af weldadig fit... i en zon-gebruinu 110.- 149.5 vraag het uw dokter N i Meerr r.); te f v. ZiPn< weer min. temp neerslag gisteren Kopenhagen sneeuw -3 4 Londen licht bew. -3 0.1 Amsterdam sneeuwbui -0 4 Brussel sneeuw -2 3 Luxemburg sneeuw -7 3 Parijs geh. bew. -2 0.3 Nice onbew. 0 Frankfort sneeuw -7 0.5 MUnchen -13 04 Zurich -14 0.3 Genève zw. bew. -8 0 Locarno onbew. -7 0 Wenen sneeuw -18 1 Innsbruck zw. bew -17 0 Madrid onbewolkt -8 Mallorca licht bew. 1 0 NED. HERV. KERK Beroepen te Melissant (toez.): IP' W. Verboom te Culemborg; te Putfeti hoek: (vac. C. de Jong): Chr. Leeden te Elim (Dr.); te Hei- en Jzo cop: E. S. de Lint te Lienden; te ln< ster (vac. D. v. d. Ent-Braat): H. Vei ma te Den Haag. jg, Bedankt voor Kampen (toez., io, gem. 2: C. Vos te Gouda; voor Hi' bergen (vac. F. Hartman-toez.) Bruin te Kloostertille. 'f3 GEREF. KERKEN Beroepen te Vleuten- De de Vries te Box-Hill (Austr.); gum en te Bredevoort: G. Vriezen veen. a> Aangenomen naar Ihrhoven (Jgel Altref. Kirchen): J. Koster te B bi (Dtsl.). t bi; (Van onze onderwiisredactiej 2 DEN HAAG Het Nederig Verbond van directies en leerkrtu ten bij het nijverheidsonderwijs sVrt niet in met het plan van Rotterd d; se leraren om aanstaande zatevar in Utrecht te demonstreren en via hearing te houden. 3 Het plan van de de Rottercfcas mers werd buiten medewetfen vai organisaties opgesteld. gN Het verbond zegt dat in de ci|an laire waarin de leraren worden 4 geroepen te protesteren, een vj v stelling van zaken wordt geg%0 die op een aantal punten in sfac met de waarheid is. jjj Een verrassend groot aantal inzendingen is binnengekomen op de kunstprijsvraag „Cul tuurbeeld" in ons Kerstnum mer. Dit succes hadden wij eerlijk gezegd niet verwacht omdat het hier een experiment betrof en het dateren van de kunstwerken bepaald moeilijk was. Uit de vele bijgevoegde reacties hébben wij de pretti ge ervaring opgedaandat wij met deze speurtocht door de cultuur vele honderden leze ressen en lezers aangename uren hebben bezorgd. In de eerste wedstrijd 'het be palen van de volgorde van de kunstwerken naar tijd is de hoofdprijs veroverd door de heer H. van der Werf, Justus Carelhuis 8, Leiden. Hij ontvangt het prachti ge boek met grammofoonplaatje over Griekenland: „Aegaeon". De andere prijzen gaan naar: de heer J. Sandee, Nunspeetlaan 192, Den Haag („Kunst uit de oude Steentijd"), mejuffrouw W. Krij- nen, Reeweg Oost 42. Dordrecht (..Beeldspraak in de kunst"), en de heer H. van Valen, Hooidrift 139b. Rotterdam-6 (reproductieboek Pi casso). De tweede prijsvraag wie het origineelst zijn verwantschap met de geest van enig kunstwerk wist te formuleren bracht tal van deelnemers tot poëtische ontboeze mingen. Om de knap beeldende inhoud van zijn inzending klasseerde dc heer T. J. Besems, VerL Middelweg 23. Asperen, zich onbetwist ais eerzte. Zijn hoofdprijs is het stan daardwerk „Kreta en Mycene". Winnaars van de volgende pr zen werden: Mejuffrouw W. Noorlander, Verspronckstraat L Loosduinen („Zeven cultuurhis\nd rische wandelingen door het lada van Dan te"), D. van Nielen, Rirj dijk 76, Zwijndrecht („Het ontstal 1 van Rome") en J. de Ligt, Hefl Roland Holststraat 31, Maasslfcg (reproductieboek Rembrandt). zo Voor liefhebbers van statistiek1 geven wij nog enige interessai® 1 cijfers. Dat 28 pet. van de inzendt de juiste volgorde wist aan te ^us ven, mag voor de lastige daP v rings wedstrijd stellig een hoge g<*" worden genoemd. Gerekend naBc de verhoudingen tussen de vP v bladen van ons Kwartet, bleek fn Dordts Dagblad het grootste aan goede oplossingen te hebben or E vangen, nl. 43 pet. Daarna volgdleni de Nieuw Leidse Courant met gei pet. en De Rotterdammer en |.aaI Nieuwe Haagse Courant met elk |_i pet. ge En nu de juiste volgorde: A: U», eeuw (Gr.-Byz. mozaïek). G: fetei eeuw (Ikoon van Wladimir), I: 1 eeuw (Romaans paneel van Cat pagnono), E: 14e eeuw (middenji neel Spaanse triptiek), B: 15e eeit (paneel van Hans Memling), J: fij u eeuw (..Heilige Familie" van faël), C: 17e eeuw („Heilige Faty u lie" van Rembrandt). D: 18e eet (Madonna en Kind van Tiepolo), 19e eeuw (idealistisch tafereel*^ van Overbeck), F: 20e eeuw („ÏS Aanbidding" van Emil Nolde). Dat de voorkeur in meerderh^^ bleek uil te gaan naar de ikofdh was voor ons de grootste verrassif® 1 van deze wedstrijd. Hierop wqms maar liefst 30 pet. van de .,stefG men" uitgebracht. Rembrand:. ..Heilige Familie" kwam op 24 pc'Ji de „Heilige Familie" van Rafaël £r 17 pet., Tiepolo had de voorkeur l '1 13 pet., Memling bij 7 pet., waarhil, met elk 3 pet. nog volgden het nWj, zaïek, de Romaanse epressie en Spaanse triptiek. DA( /*aa' Gul

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2