fS NIET IN CAMBODJA BLAIBERG GAAT VOORUIT ir j ir n f: Groko JAMIN Commentaren Na uitwijken van Vietcong Extra eigen risico jonge rijders Koude eist slachtoffer iheepje met iksteen zinkt :K I :v I I I R),s KOMPLOT TEGEN SOEHARTO I HET WEER j Sneeuwbuien l SPINAZIE 750 GRAM van 1,28 voor BOERENKOOL 750GRAM i! van 1.16 voor Uü Hittegolf in Rio Bedoeïenen-dorp met grond gelijk Nederlander in München gewurgd leur: F. DIEMER dredacteur: Or. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitrch i* ghebleven mijn hert In teghempoetr Donderdag 11 januari 1968— 48ste jaargang mS»* De Rotterdammer 1 Pordts Dagblig emm ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 3144-1 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De Amerikaanse regering denkt er niet aan de Noordvietnamese troepen die in Cambodja zijn, te achtervolgen, heeft ambassadeur Bowles prins Sihanoek meegedeeld. In de VS probeert men Johnson echter over te halen het wèl te doen. Chester Bowles Premier Son Sann I Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie OTTERDAM Het kustvaartuig afide, geregistreerd in Leid- indam. is vannacht in de Golf Biscaje gezonken. Het scheepje 500 ton, dat een lading baksteen boord had, kwam door nog on- pnde oorzaak in moeilijkheden, e Spaanse vissersboot Punta er heeft de acht bemanningsle- aan wal gezet in Santander. De tta Amer had de Bonafide nog sleeptouw genomen, maar kort ma moest de verbinding worden ept. PNOM PENH De Amerikanen zullen de Noordvietnamese en Vietcong-troepen die naar Cambodja uitwijken, niet achtervolgen. De Cambodjaanse grenzen zullen worden geëerbiedigd. Dit zei prins Norodom Sihanoek, staatshoofd van Cambodja, gisteren na een ge sprek met de speciale afgezant van president Johnson, Chester Bowles. De Amerikaanse regering heeft beloofd alles te zullen doen om de grens met Vietnam niet te schenden. Zij zal helpen bij het bewaren van de neutraliteit van Cambodja. De VS zullen de Cambodjaanse re gering gegevens verstrekken over infiltraties van Vietnamese commu nisten, „om Cambodja in staat te stellen zijn plicht als neutraal land te vervulen". „Bij infiltraties zal ik de troepen gelasten het land te verlaten", zei de prins. De prins zal de Vietcong echter niet openlijk veroordelen. Daaren tegen wil hij graag alles weten over „elke buitenlandse infiltratie, met in begrip van die van agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst". „Positief" Het gesprek met Bowles noemde de prins „positief". De VS, zei hij, hebben begrip voor zijn standpunt wat betreft de internationale contro lecommissie. Deze commissie moet volgens Cambodja een „minutieus onderzoek" instellen naar de infil traties. De besprekingen tussen Bowles en het Cambodjaanse staatshoofd, die vandaag zijn voortgezet, werden geleid door de premier van Cam bodja, Son Sann. Humphrey Overigens heeft de leider van de Democraten in de Senaat gisteren meegedeeld, dat zware druk wordt uitgeoefend op president Johnson om achtervolging van Vietcongtroe- pen wèl toe te staan. Hij geloofde niet dat Se president zal zwichten. Achtervolging zou vrijwel zeker tot uitbreiding van de oorlog leiden. Ik geef op als ~nieuwe abonnee: DEN HAAG Het winterse weer van de afgelopen dagen heeft ook in ons land enkele slachtoffers geëist. In Wijhe bij Deventer is de 74-jarige A. H. Damman door bevriezing om het leven gekomen en in Haelen is de zevenjarige Jacques Bex door het ijs gezakt en verdronken. Na de minder lage temperaturen van gisteren en vannacht (alleen in Zuid- Limburg vroor het enkele graden) wordt voor vannacht in het binnen land tijdens opklaringen weer matige tot strenge vorst verwacht. Er zal ech ter ook nog sneeuw vallen. Dwalen De heer Damman, die aan ader verkalking leed, was in zijn pyama via het raam naar buiten geklommen en gaan dwalen. Honderden meters van zijn huis werd hij gevonden. Alle deuren van het huis hadden de kinderen van het slachtoffer afgeslo ten, omdat hij wel meer ging dwalen. Op een onbeveiligde overweg bij Hengelo greep een trein gisteravond een personenauto, die totaal werd vernield. De inzittenden waren al uit de auto. De chauffeur was door de gladheid van de overweg gegle den en met de rechterwielen tussen de rails geraakt. Koudegolf Ofschoon de ergste kou in de Ver enigde Staten is geweken, houdt het barre winterse weer daar nog steeds aan. Sinds zaterdag zijn 74 mensen door de kou of gladheid om het leven gekomen. In grote gebieden wordt gekampt met een tekort aan gas voor verwarming. Na de zware sneeuwval van de laatste dagen heeft de stad Luxem burg een tekort aan zout en ande re sneeuwbestrijdingsmiddelen. De hoofdstraten zijn goed berijdbaar maar nieuwe sneeuwval zou het ge hele verkeer kunnen verlammen. Volgens Mansfield zou Cambodja dan wellicht de hulp inroepen van ■de Sowjetunie en China om zijn neutraliteit te bewaren. Vice-president Humphrey van de VS heeft gisteren duidelijk te ver staan gegeven dat zijn land bereid is de bombardementen stop te zet ten als dit bijdraagt tot de oplos sing van het Vietnamese conflict. Noord-Vietnam zal dan ook zijn aan vallen moeten stopzetten, aldus Humphrey. Zoals bekend heeft Noord-Viet nam toegezegd vredesbesprekingen te zullen beginnen als de VS de bombardementen staken. Vanmorgen vroeg heeft de Viet cong bij een nieuwe verrassingsaan val „zware verliezen" toegebracht aan het Zuidvietqamese infanterie- bataljon. De Vietcong bestormde de prikkeldraadversperring rond een kamp bij Phoe My. De Vietcong heeft sinds het nieuwjaarsbestand al vele malen gebruik gemaakt van de taktiek van bliksemaanvallen. DJAKARTA De militaire com mandant van Djakarta, generaal-ma- joór Machmoed, heeft gezegd dat een ondermijnende organisatie waarne mend president Soeharto en andere belangrijke functionarissen heeft wil len „vernietigen". Dit was geblekén uit documenten die op de organisatie waren buitge maakt. Generaal Machmoed deelde voorts mee dat in Djakarta een aantal personen was aangehouden dat be trokken was bij een ander complot. Ervaring is een kam, die de natuur aan de mensen geejt wanneer ze kaal wor den. ANONIEM Buigen voor het Woord zoals het zich aandient pagina Kernmerk „U gaf me een kwartje. Voor dat geld kan ik niet verder gaan." ERNST EN KOME DIE IN „HET OOSTEN" - PAG. RADIO TV DE BILT Een in diepte toe nemende depressie trok de afge lopen 24 uur van IJsland en Schotland over de Noordzee naar Denemarken. In ons land viel daarbij sneeuw. Achter het kou front ruimde de wind naar noordwest, tot noord waarbij op nieuw koudere lucht wordt aan gevoerd die vooral aan de kust sneeuwbuien brengt De depres sie boven Denemarken trekt het komende etmaal naar de Balkan. Hierdoor zal de wind in ons land geleidelijk nog iets ruimen naar noordelijke richting, terwijl hij in kracht af zal nemen. Vannacht kan het in het binnenland tij dens opklaringen weer matig tot streng vriezen. DE BILT Opklaringen en voornamelijk in de kustgebieden nog enkele sneeuwbuien, Zwak ke tot matige, maar aan de kust van Holland en Zeeland aanvan kelijk nog krachtige noordelijke wind. Vannacht en morgenoch tend, matige in het binnenland plaatselijk strenge, vorst. Mor genmiddag overwegend lichte vorst. 12 Januari: zon op: 08.44, onder 18.52; maan op: 13.31, onder: 06.27. DEN HAAG De schadever zekeringsmaatschappijen zullen lalt: per kwartaal per maand beloning voor mijn aktiviteit zang ik een "Gouda Bouquet", nieuwe abonnee krijgt onze krant ttien dagen gratis. )naam b KWALITEITS DIEPVRIES Op Marken is het goed zoeken op het ijs om een kind en zijn moeder op de schaats te vinden, die nog in origineel Marker kos tuum rondscharrelen. Toeristische attractie of niet, een vlotte jurk, een gewone lange broek plus dito trui zijn toch heel wat gemakke lijker dan de oorspronkelijke dracht. Maar goed, deze mamma en kind zorgen voor „de" typisch Hollandse foto, die het in het buitenland zo goed blijft doen. Of toch niet? een extra eigen risico invoeren van 150 voor automobilisten die jonger zijn dan 23 jaar. Deze bepaling zal vermoedelijk 1 juli ingaan. Nadat de verplichte wettelijke aansprakelijkheidsverzekering is in gevoerd gevoerd, bestaat voor de WA-verzekering geen eigen risico meer. Tegen premiereductie wordt echter bij all risk- en cascoverzeke ringen meestal wel een eigen risico van 100 vastgesteld. Voor jongeren beneden 23 jaar wordt dit nu dus 250. Dit geldt ook indien men als autobezitter deze jongelui de auto laat besturen. Gebleken zou zijn onder andere uit de statistieken dat jeugdige personen veel ongelukken veroor zaken. Ze nemen veel risico's en rij den vaak met grote snelheden. De verzekeraars verwachten nu dat met name de vaders wat voorzichtiger zullen zijn bij het uit handen geven van het stuur aan hun kinderen. Buitenland Overigens is deze nieuwe bepaling al lang van kracht in het buitenland, zoals in Zweden, Frankrijk en de V.S. Meestal geldt hier een leeftijds grens van 25 jaar. Ook zijn de be dragen van verhoogd eigen risico aanmerkelijk hoger dan 150. Het nieuwe systeem houdt niet in dat het eventuele slachtoffer de dupe zal zijn van een weigering tot uit betaling door de man die het eigen risico draagt. De betrokken verzeke raar zal het slachtoffers van een schuldige automobilist volledig scha deloos stellen. Het bedrag van het eigen risico zal dan door de verzeke raar zal het slachtoffer van een bestuurder worden verhaald. RIO DE JANEIRO Drie kinde ren zijn gisteren in een ziekenhuis in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro aan uitdroging overleden. Er heerst een hittegolf met tempera turen van 33.4 graden Celsius. Er worden bijna 150 patiënten behan deld wegens uitdrogingsverschijnse len. O, alsjeblieft niet, zal de re actie van iedere vrouw zijn bij het zien van dit plaatje. Het is geen antiek geval, maar pas genomen en geldt een hyper modern idee van de Britse ko ninklijke ontwerper Hardy Amies. De ene dame toont een pakje of heet het nu weer kostuum? met blokpatroon in zwart-wit, de andere is gehuld in een veelkleurige japon, die al evenzeer de mini-mode moet uitbannen. Verloren moeite, zal menigeen denken. De Amerikaanse negerleider Rap Brown, een van de voornaamste plei ters voor „Zwart aan de macht", is gisteren de Cubaanse missie bij de Verenigde Naties binnengevlucht toen een politieagent hem wilde ar resteren. Aanval van Israëli TEL AVIV Israëlische bezet tingstroepen hebben een vluchtelin genkamp bij Gaza en een nederzet ting van bedoeïenen bij Khan Joenis. met de grond gelijk gemaakt. De actie werd uitgevoerd nadat morgen voordeel kokos macaroontjes 250 gram 85 75 j^F niet duur wel heerlijk sporen van terroristen, die de laatste twee weken met granaten de omge ving onveilig maakten, naar de kam pen leidden. In het vluchtelingen kamp werd een partij granaten ge vonden. Arabieren hebben woensdag ge probeerd de oliepijpleiding van Haifa naar Eilat in de Negev-woestijn op te blazen. Een saboteur zou gedood zijn. De leiding is licht beschadigd. Vijf ton TTET voornemen van de regering om de hoofdprijs in staatsloterij en toto op maar even vijf ton te brengen moet dunkt ons in het bijzonder bij de protestantse volks vertegenwoordigers op ernstige be zwaren stuiten. Wij vermoeden zo, dat de leden van de KVP er anders over zullen den ken. Zij doen dan echter verstandig te beseffen dat hun besluit van In vloed kan zijn op de door hen voor gestane samenwerking-in-vaster-ver- band met de grotere protestantse partijen. In het algemeen reeds zijn tegen toto en verwante aangelegenheden bedenkingen van principiële aard in te brengen. Wij gevoelen dezelfde bezwaren trouwens tegen andere mo gelijkheden om plotseling de be schikking te krijgen over grote be dragen die in geen verhouding staan tot de eraan voorafgaande geringe arbeidsprestatie. Het gokelement is daarbij duidelijk aanwezig. Toen destijds de toto in het leven werd geroepen, achtten wij het ge vaar reeds aanwezig dat het hek spoedig van de dam zou blijken. De dwaze sprong naar de vijf ton be wijst hoezeer we het bij het rechte eind hadden. Inmiddels gaan er al stemmen op om élke begrenzing te laten vallen. Transplantaties TNAT de medische wetenschap toe is aan een doeltreffende bestrij ding van ernstige hartziekten of het nu door middel van transplan tatie is of anderszins wordt be vestigd door de golf van hartover- plantingen die inmiddels is ingezet. Onze krant maakte er zelfs melding van, dat het overbrengen van een levend hart nog maar een tussenfase is op weg naar een volledig kunst- hart. Bjj transplantaties spelen ethische problemen een grote rol. Wanneer is een mens dood? Kunnen verwanten bij het geven van toestemming al les overzien? Is het rendement van een dergelijke operatie alle moeite waard? Er is ook sprake van verschuiving van ethische normen. Over het alge meen zijn we het niet eens met de ongezouten kritiek van sommigen. Zou de medische wetenschap zich ooit zo hebben kunnen ontwikkelen als nooit risico genomen was? Tóch bestaat de indruk, dat in be paalde gevallen gespeculeerd wordt op een te snel succes. Meer harfc- teams zijn klaar voor de ingreep. Maar er wordt van chirurgen wel beheersing en voorzichtig beleid ge vraagd. MÜNCHEN De 38-jarige uit Oldenzaal afkomstige Nederlander Johan Vlutters is op zijn kamer in München gewurgd. Hij werd gisteren dood in zijn bed aangetroffen. Zijn kamergenoot, de 27-jarige Duitse metselaar A. M., is in verband hiermee gearresteerd. Hij verklaar de aan de politie, dat zij tot laat in de avond diverse café's hadden be zocht en veel hadden gedronken. Gistermorgen meldde M. de politie, dat hij Vlutters dood op het bed had aangetroffen. Over de oorzaak zei hij niets te weten. Stork-Eu-O-Matic heeft opdracht gekregen voor de Amerikaanse firma Barwick Inc. een installatie voor de afwerking van tapijten te bouwen. Met de order is een bedrag van 1 miljoen gemoeid. KAAPSTAD/NEW YORK De Zuidafrikaanse tandarts dr. Blai- berg, de tweede mens, die het hart van een ander kreeg, gaat goed vooruit. Zijn toestand is uitstekend, zei chirurg prof. Barnard gisteren. De patient heeft alleen een zere keel. Maar waarschijnlijk heeft hij teveel fruit gegeten, meende de hoogleraar. Ook met de Amerikaan Mike Kas- perak, de patient op wie dr. Nor man Shuway zondag de vierde hartoverplan ting verrichtte, gaat het beter. Toch kan men over deze patient in het universiteitszieken huis van Stanford (Californië) niet al te optimistisch zijn. In het Maimonides-ziekenhuis in New YYork is, zoals we gisteren reeds meldden, enkele uren na de hartoverplanting overleden de 57- jarige brandweerman Louis Block. De ploeg medici, die deze mislukte operatie uitvoerde stond onder lei ding van dr. Kantrowitz. Voor de operatie gaf men toe stemming tot het maken van foto's. Links de brandweerman Louis Block en rechts de hartdonor, de 29-jarige secretaresse Helen Krouch, van wie Louis Block het hart tevergeefs werd overge plant. In een bulletin van het ziekenhuis werd Block een moedig man ge noemd. Zjjn enige levenskans was deze, helaas mislukte operatie. Uit Kaapstad wordt gemeld dat Helen Krouch de chirurg prof. Barnard, die de eerste hartoverplanting verrichtte, erover denkt in de Verenigde Sta ten te gaan werken. Hij wil het land niet om politieke redenen verlaten, maar om het hogere salaris en de betere researchmogelijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1