MECHANISCH HART OP 1 ATOOMKRACHT Misbruik van tv-studio in onderzoek JAMIN Commentaar Vannacht geen vorst in westen van het land 9 Research in VS Kans reëel -h1 =flxichauffeurs rillen staken Zoenoffer of voor de Tuchtraad )apandrcou jr YS welkom Transplantatie is een tussenfase Werf project in Indonesië weer op gang? GEEN LIJSTBINDING MEER? Kleine partijen zonden de dupe worden Surveyor-7 maakt zachte landing op de maan lus liep kwart eeuw met kogel in hart IN EELDE VROOR HET NOG 19 GRADEN E™. Yvonne maandag voor rechter Beschikking tarieven artsen ingetrokken Woensdag 10 Januari 1968 48»tt jaargang De CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvsttich U ghablevan mijn hert in tcghentpoell" Rotterdammer Oordts Dagblad Waagse Courant Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf gratie van Kasperak te Stanford Harttransplantatie is naar de mening van dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, voor zitter van de wetenschappelijke advies raad van de Nederlandse Hartstichting, slechts een tussenfase, die in de toekomst door de hartchirurgie weer zal moeten worden verlaten, om plaats te mhken voor een methode die nog veel opzien barender is. In Amerika werkt men hard aan het volledig mechanische kunsthart, dat in de borstholte moet worden inge bracht. Dat zou wel eens de oplossing kunnen blijken te zijn. et in A dam en R dam (Van onze soc.-econ. redactie) "\ARLEM Opnieuw zyn er lljjkhcden gerezen over de sociale I ie van de taxichauffeur in Neder- Met uitzondering van de chauf- s van de huurauto- en taxibedry- W in Rotterdam en Amsterdam, voor I een andere regeling geldt, be- K er ondr de 2500 overige taxi- iffeurs in ons land grote ontevre- Iheid. p een nachtve- nadering in Haar- zijn thans Duidelijke eisen ge il. Ook in andere steden, zoals •icht, Groningen en Schiedam zijn fcs op komst. Ificieel liep de oude cao op 1 april i het vorige jaar reeds af. Sinds- a is tevergeefs gepoogd overeen- Inming te bereiken over een nieuw I tract. Een voorstel om per 1 april 7 vier procent meer loon te betalen op 1 juli 1967 nog eens anderhalf ftent meer loon, wezen de werkge- j indertijd af. Hen bemiddelingscommissie kwam het tussenvoorstel in december afkoopsom van honderd gulden te ilen en een loonsverhoging van .23 per week vanaf 1 december eze regeling zou moeten gelden vr april 1968. Ook hierop zijn de gevers tot nog toe niet ingegaan. lüddels is de rechtskracht van de de cao definitief afgelopen en drei- de chauffeurs hier en daar in het met stakingen. Gepoogd wordt i plaatselijke contracten af te :en waarin de eisen van honderd len ineens en 7.23 per week als- worden vastgelegd. (Van onze correspondent) ÏNLO De 65-jarige directeur t. een N.V. in Venlo de heer O. 3 dsmlt wil een zenuwarts in Ven- voor de keus stellen 5.000 te p ten in het Joods nationaal fonds 6 d een zoenoffer te brengen of een Z Jacht bij de medische tuchtraad V skeren. 0 26 oktober van verleden jaar d 1 de 60-jarige mevrouw Fanny dsmit-Veerman op vrijwillige ba- Sjbpgenomen in de psychiatrische •hting St. Anna te Venray. Met behandelende geneesheer werd eengekomen, dat mevrouw Ismit op de sabbat niet hoefde te k\J ten en voorts dat zij geen var- vlees zou krijgen. Toen mevrouw Ismit op 9 december voor twee n naar huis mocht gaan wilde zij 1 december niet meer naar de hting terug, omdat zij ten eerste ie sabbat moest werken en ten de omdat zij varkensvlees te 1 kreeg. Mevrouw Goudsmit be- t zich thans in de Joodse Sinai- fjI ek te Amersfoort. heer Goudsmit deelde ons mee nen ieders religieuze opvattingen t te eerbiedigen, ook die van een nt, temeer wanneer dit is af- roken. De betrokken zenuwarts niet voor commentaar te berei- omdat hij buiten de stad was. WASHINGTON De Amerikaan regering is bereid een inreisvisum 'erstrekken aan Andreas Papan- pi, de Griekse politicus die on- ks onder een amnestie in vrij- E is gesteld nadat hij acht maan- 1 gevangen had gezeten. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De harttransplantaties van nu zjjn een interes sante tussenfase in de ontwikkeling van de hartchirurgie. Ze houden echter niet de oplossing in. De ontwikkeling zal een an dere kant uitgaan: het vervangen van het hart door een mecha nisch kuifcthart, in de borstholte in te bouwen, inclusief energie bron. Wat dat laatste betreft in Amerika zjjn er enkele mensen die zich hier zeer intensief mee bezighouden droomt men van een hoeveelheid ingebouwde atoomenergie. Dit is de mening van de ook inter nationaal bekende dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, stafarts en hoofd van de cardiologische afdeling in het St Anthoniusziekehhuis te Utrecht en onder meer voorzitter van de We tenschappelijke Adviesraad der Ne derlandse Hartstichting. Het voordeel van atoomenergie is, zegt hij, dat deze bron maar weinig ruimte nodig heeft om voor een mensenleven lang genoeg energie te bevatten. Een nadeel is de bescher ming van de patiënt tegen straling, maar dat moet verwezenlijkt kunnen worden. OOK NEDERLANDER Er Ss al lang heel veel studie over deze zaak in Amerika. Een van de onderzoekers is de 56-jarige Neder lander Willem J. Kolff, die er in de bezettingstijd als internist al in slaagde een kunstnier te maken. Hij werkt nu in Salt Lake City zeer in tensief aan de ontwikkeling van het mechanische kunsthart. In deze research werken medici nauw samen met kopstukken uit de elektronica, de fysica, Amerikaanse ingenieurs zijn er al in geslaagd hele kleinee motortjes te maken, gevoed door kernenergie. Men zal nog de no dige stadia moeten doormaken alvo- Verolme verwacht benadering (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er is kans dat het indertijd gestagneerde werfproject in Indonesië, waarbij Verolme was betrokken, weer op gang zal worden gebracht. De regering, aldus berich ten uit Djakarta, zou haar goedkeu ring hebben gehecht aan een investe ring door Verolme van 45 miljoen. De minister van maritieme zaken, schout bij nacht Jatidjan en de chef staf, admiraal Muljadi, hebben dins dag waarnemend president Soeharto verslag uitgebracht over de plannen. Op de werf, die een gezamenlijke on derneming zou moeten worden van de maatschappij Pelita Bahari en Verolme, zouden schepen tot 7000 ton kunnen worden gebouwd. Van de zijde van de Verolme-werf drukte men zich vanmorgen wat voorzichtiger uit. „Indonesië heeft grote interesse", zo werd gezegd. Bin nenkort zal Verolme worden bena derd om te bespreken hoe het pro ject weer op gang kan worden ge bracht. 9 Tegen de vader van een bekende ex-provo, de 48-jarige boekverkoper H. B. uit de hoofdstad, heeft de procu reur-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof gistermiddag in hoger beroep wegens het roepen van „Johnson moor denaar" drie weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk, geëist rens men zo'n kunsthart zal kunnen inbrengen. Het hartmechanisme zelf na te ma ken is op zichzelf nog niet zo'n pro bleem. Het belangrijke van het hart is dat het zo lang kan slaan zonder defect te raken, dat het reageert op alle mogelijke variaties in tempera tuur, in lichaamsactiviteit, in emo ties. IN BORSTHOLTE Men stelt zich voor in dat kunst hart de verschillende regulaties in te bouwen. Dat moet voor fysici van ide moderne tijd mogelijk zijn. Men kan aannemen dat bij het ruimte-onder zoek al verschillende apparaturen ontwikkeld zijn met Ingebouwde re gulatiemechanismen. Het geheel moet in de hartholte passen, daar is een relatief grote ruimte beschikbaar. De kernpunten van de problematiek bij de ontwik keling van het mechanische kunst hart zijn naar de mening van dr. Van Nieuwenhuizen vooral een machine te bouwen: die niet snel slijt, die geen bloedafbraak (haemolyse) veroorzaakt, die geen aanleiding geeft tot trom bosevorming. Ook bij een mechanisch kunsthart kan men de zg. immuniteitsreacties (afstoting) krijgen. Maar deze zullen waarschijnlijk van geheel andere aard zijn, dan bij het transplanteren van een (natuurlijk) hart. Zie verder pagina 5 Met het in werking stellen van een watersymfonie (op de ach tergrond) is gisteren het nieuwe gebouwencomplex bestaande uit kantoren en textielmagazijnen, die bij de Evangelische Broeder gemeente in Zeist horen, ge opend. Het zijn gebouwen voor tijdelijk gebruik. Verleden jaar verwoestte brand de eeuwenoude gebouwen van de Hernhutters. In 35 dagen is het nieuwe com plex verrezen. De firma, die de naam Vasa draagt, heeft de af gelopen tijd bijzonder veel good will ondervonden. Op de foto wenst burgemeester mr. A. P. Korthals Alt es (rechts) de directeur de heer C. van Rie- zen geluk met het nieuwe ge bouw. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Verwacht wordt dat de staatscommissie Cals-Dönner zal voorstellen bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1971 het systeem van lijstbin- ding tussen de (achttien) kies kringen te verbieden. Volgens deze methode zouden de 50 Ka merzetels dan per kieskring worden verdeeld op grond van evenredige vertegenwoordiging. De kieskringen hebben nu slechts administratieve betekenis omdat door het verbinden van lijsten het hele land eigenlijk één kiesdistrict wordt bij de verdeling van de Kamerzetels. Naar verluidt overweegt de staats commissie de kieskringen tot grond slag van de zetelverdeling te maken. Een soortgelijk systeem wordt in België toegepast bij de verkiezingen voor de Senaat. Het betekent in de praktijk een voordeel voor grotere partijen. Kleine partijen die door lijstbinding over hét hele land enkele zetels kun nen halen, vallen bij een verdeling per kieskring doorgaans af. Verwacht wordt dat de vertegen woordiger van de kleine partijen in de staatscommissie, GPV-secretaris dr. G. J. Verbrugh, een minderheids nota zal indienen. MINDER? De commissie overweegt of het wenselijk is het aantal kiesdistricten in te krimpen tot twaalf. De commissie moet onderzoeken op welke wijze het kiesstelsel voor de verkiezingen van 1971 kan worden verbeterd zonder dat grondwets wijziging nodig is. Het verbod om kandidatenlijsten over het hele land te verbinden voldoet aan deze voor waarde omdat hiervoor alleen een wijziging van de Kieswet nodig is. De Grondwet schrijft voor dat de verkiezingen gehouden dienen te worden op grondslag van de even redige vertegenwoordiging. Het voor stel van de staatscommissie tast dit beginsel niet aan. PASADENA Het Amerikaanse ruimtevoertuig Surveyor-7 is van nacht na een zachte landing op de maan begonnen met het overseinen van foto's. De maanonderzoekcr is tc- reahtgekomen op een sterk heuvel achtig terrein op veertig kilometer van de krater Tycho. De Surveyor-7 is de laatste van een serie onbemande ruimtevoertuigen naar de maan, voor de Amerikanen tegen 1970 een mens naar deze pla neet hopen te sturen. lOSKOU Een Russische fa- fksarbeider heeft vijfentwintig r lang met een kogel in zijn hart Igewandeld, zonder er iets van te ;n. toen hij voor het eerst sinds hij in •orlog gewond was naar een dok ter ging, kwam dit aan het licht. De kogel was ingekapseld in de spier van de linker hartklep. De man, 56 jaar, geniet een „benijdenswaar dige gezondheid" en hoeft niet ge opereerd te worden, zo meldt het Russische persbureau Tass. DE BILT Aan de korte vorstperiode lijkt althans in het westen van het land voor lopig een eind te zijn gekomen. Werden van nacht nog temperaturen van negentien graden onder nul gemeten, in de komende nacht zal het alleen in de oostelijke provincies nog licht vrie zen. In de kustgebieden komt het kwik enige graden boven nul. Dit is een gevolg, aldus het KNMI, van een storing afkomstig uit Schotland, die een zuidoostelijke koers volgt. Er moet tijdelijk op sneeuw en aan de kust mogelijk op regen worden gerekend. De wind. die aanvankelijk uit westelijke richtingen waait, draait morgen naar noordelijke richting. Be halve sneeuwbuien kunnen ook opklaringen voor komen. Het winterse weer heeft gisteren vooral het trein verkeer parten gespeeld. Bij Hedel, Lisse, Wolfheze, Lage Zwaluwe en Halfweg deden zich spoorstaaf breuken voor. De treinen reden hier gisteravond met flinke vertragingen. Ook vannacht was het weer het koudste in Eelde (19 graden), maar ook in Twente en Zuid-Limburg vroor het meer dan tien graden. In Eindhoven en Vlissingen werden temperaturen van zes graden onder nul gemeten. In het buitenland was het net zo koud: Wenen 18, Brussel 11, Luxemburg 13 en Stockholm 21 graden. Vooral in Engeland ondervindt men veel hinder van de vorst. De meeste wegen zijn door de dikke sneeuwlaag in een ijsmassa veranderd. Sinds de strenge winter van 1963 heeft het auto verkeer niet meer met zoveel moeilijkheden te kampen gehad als gisteren. Honderden treinen en vliegtuigen vertrokken niet op tijd of helemaal niet Samen met Prins Claus bekijkt de Roemeen Gheorghu welk nummer hij heeft geloot voor het Hoogovenschaaktornooi. Dat nummer staat onderop de bloem pot die de Prins na aanwijzing van de Roemeen van de bloe- menkar heeft gepakt. Op deze originele wijze werd de loting verricht voor het vandaag ge starte Hoogovenschaaktoryiooi. Voor verslag, zie elders in dit nummer. HILVERSUM Dc NTS onder zoekt een onverkwikkelijke kwestie, die neerkomt op misbruik maken van tv-studio en --apparatuur. Haar is namelijk ter ore gekomen dat maandagmiddag gedurende de tijd dat de VPRO de Amsterdamse studio Bellevue voor Hoepla in gebruik had, cineast Ed van der Elsken daar naaktfoto's heeft genomen van Phil Bloom en een klein dansgroep, voor het Amerikaanse weekblad Playboy. Phil Bloom zou om te poseren onder meer op een camera-dolly zijn geklommen en deze is eigendom van de NTS. Ook zouden de balletmeis jes zich ongekleed in de gangen hebben vertoond. Een woordvoerder van de NTS deelde ons gisteravcod mede dat de NTS deze zaak zeer hoog opvat. Zij acht het onbegrijpelijk, dat dit heeft kunnen gebeuren, want er bestaat een verbod voor het betreden van studio's voor iedereen die niet met het daar te verrichten werk heeft te maken, ook voor fotografen. „Bij de NTS is geen toestem ming gevraagd", aldus de woord voerder. „Wij moeten dus aan nemen, dat die door de VPRO is verstrekt. Wij begrijpen niet hoe de VPRO dit kon doen en even min, waarom de studiochef en de floormanager, beiden in dienst van de NTS. niet hebben geprotesteerd. Deze zaak wordt grondig uitge zocht en de NTS zal niet nalaten zonodig strenge maatregelen te treffen." morgen voordeel volkoren biscuits 300 gram 69 57 duur wel heerlijk EEG-principe belangrijk principe van het Verdrag van Rome is, de pro- duktie van bepaalde artikelen daar te doen geschieden waar dit het meest efficiënt kan gebeuren. Dit betekent het produceren van een kwalitatief uitstekend produkt te gen een zo laag mogelijke prijs door het uitbuiten van gunstige produktle- omstandigheden Agrarisch is Nederland een gebied, waar vele produkten onder deze gun stige omstandigheden kunnen wor den voortgebracht. De voorzitter van het produktschap van vee en vlees heeft hier vandaag in zijn Nieuw jaarsrede nog weer eens op gewezen. De Europese Commissie in Brussel blijkt echter in vele gevallen nog niet bij machte, een beleid te voe ren dat met dit beginsel van het Verdrag van Rome in overeenstem ming is. In vele gevallen lukt het een land als Frankrijk nog een muur van be schermende maatregelen op te bou wen, waarachter een niet efficiënte produktie in stand gehouden en ge stimuleerd wordt. Niet alleen In po litiek maar ook in economisch op zicht probeert Frankrijk steeds de EEG voor zijn nationale belangen- karretje te spannen. Nederland verkeert als klein land in een moeilijke positie, maar zeker ziil- len onze ministers ook in het nieuwe jaar voor het goed recht van ons bedrijfsleven vechten tegen alle po gingen, de EEG geweld aan te doen ter bevordering van enge nationale belangen. (Van onze correspondent! HAARLEM Volgende week zal Yvonne Paul. die onlangs van de lucht haven Schiphol werd verwijderd en zich thans in voorlopige hechtenis be vindt. terechtstaan voor de Haarlemse politierechter wegens lokaalvredebreuk. De weg naar succes is vol vrouwen die hun man voort duwen. DEWAR DUITSERS GE- KWETST DOOR AMERIKAANSE TV-SERIES - PAG. RADIO TV „Maak de la» snel leeg, mam, de eieren zitten onderin." Ottaviani's opvol ger wacht moeilijke taak - pagina kern- merk l urr tared» WWmmwf. DE BILT Aanvankelijk van uit het noordwesten tijdelijk sneeuw, in de kustgebieden mogelijk regen. Later opklarin gen afgewisseld door enkele buien. Tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toene mende wind uit westelijke rich ting, later ruimend naar noor delijke richtingen. In het binnen land lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt, in de kust gebieden lichte dooi. digd, nadat de Landelijke Huisartsen vereniging haar leden had geadviseerd hun tarieven te verhogen. Na een gesprek tussen de ministers en de huisartsen volgde de intrekking. In de situatie, die nu is ontstaan, kan iedere arts individueel zijn parti culiere tarieven vaststellen zonder dat hy by een eventuele verhoging in strijd handelt met een prijzenbeschikking. De ledenvergadering van de LHV had destijds besloten de tarieven voor particulieren per 1 oktober jl te verhogen van 8 tot 9 (consult) en van 12 tot 13,50 (visite). Deze beslissing werd later opgeschort in afwachting van het overleg met de regering. De LHV is blij met de intrekking van de beschikking. Voor een vry beroep is dit een onding. Het wederzijds vertrouwen is nu hersteld, aldus een LHV-woord voerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1