KOP OP. ENGELAND! REACTORVAT KWAM IN DODEWAARD AAN Mysterieus hoofd Naast begrip is er ook kritiek ,BIJ BLAIBERG NIET DEZELFDE FOUT' Hugo Klip bood Sir Peter Garran 52 tientjes en goodwill aan 9 «i Engelse actie: ik jielp Groot-Britannië 1 31/2 jaar voor ui Leroi Jones Te snelle ingreep bij Washaknsky Nf 9 VRIJDAG 5 JANUARI 1968 Laatste fase boute centrale (Van een onzer verslaggevers) DODEWAARD De kernenergiecentrale Dodewaard, waarvoor begin 1965 de eerste palen in de grond gingen, is thans bijna gereed. Met de komst van het reactorvat woensdagavond werd de laatste fase van de bouw van de centrale ingeluid, die in de periode maart-mei 1968 afgesloten zal worden met het laden der splijtstof elementen. Als alles volgens plan verloopt, zal de centrale in juli voor het eerst op vol vermogen draaien. FOTOGRAAF Hugo Klip uit Krimpen a. d. Lek glo rieerde gistermorgen. Met niet zo'n klein beetje triomf in zijn hart schudde hij ambassadeur Sir Peter Garran de hand in een statige kamer van de Britse ambassade aan de Lange Voorhout in Den Haag. De heer Klip sinds de oor logsjaren een groot vriend van Engeland heeft er deze week over lopen piekeren, wat hij kon doen om de Britten te helpen bij het oplossen van hun moeilijk heden. Woensdagavond zag hij op de televisie de vijf Engelse meisjes die zonder vergoeding willen overwerken om iets voor hun Iand te doen. ..Dat kan ik ook", dadit hij, en iezelfde avond belde hij de Britse tmbassade dat hij dit jaar wekelijks len tientje wil geven om de Engelse Iconomie te steunen. Gistermorgen jing hij in eigen persoon vertellen waarom hij dit doet. Mijmeren Voor we naar de ambassade gin gen. had ik een gesprek met hem. „Maandagavond is het eigenlijk be gonnen. Ik was op verjaarsvisite, en daar bleek een man te zijn, die ik in de oorlog heb geholpen met onder duiken. Er werd het spreekt van- Eelf heel wat gepraat over die tijd. Na die visite zag ik thuis een (v-uitzending over de activiteiten van 3e Prinses Irenebrigade en de Neder landse koopvaardij in de oorlog. Ik ttond dus helemaal open voor het Verleden, toen woensdagavond die Engelse meisjes op het scherm kwa men. die iets voor hun land willen Hoen. Ik ging toen zitten mijmeren over 3e tijd, dat de Engelsen zoveel voor 3ns land deden. U moet weten, dat ik bovendien altijd erg voor de En- feeXsen ben geweest. Dat is ook wel te [begrijpen: ik heb helemetel* meege leefd met de ontsnapping van het Tngelse leger uit Duinkerken. Zelf heb ik in dienst gestaan in [1940; ik lag toen in Tiel. Daarna heb k geprobeerd in Engeland te komen, naar dat is mislukt. Mijn vriend red Groeneveld wilde met een wa- ervliegtuig naar de overkant. Fred, (lij was toen 17, kwam me vertellen; norgenochtend om acht uur gaan we. Maar ik werd bijtijds ge- naarschuwd dat de zaak was verra- flen. Fred Groeneveld werd gepakt; hij heeft vier jaar in Buchenwald jczeten. Naar de bollen Als mislukte Engelandvaarder ben Ik na de oorlog toch in Engeland lerecht gekomen. Op een gekke ma- lier. Ik was in 194^ voor de tweede teer in dienst gekomen, en liep in Rotterdam te flaneren. Plotseling werd ik op de schouder getikt door een Engels echtpaar dat 9e weg naar de bollen wilde weten: .Sergeant, can you tell us the way to the bulbs?" Nou, ik hun de bollen en de molens In Kinderdijk laten zien. Na afloop lei de dame, Mrs. E. Field, dat ze 'at LONDEN In het kader van de P^ctie „Ik help Groot-Britannië" heb- teOen gisteren 200 werknemers van een h^abriek in Havant in Hampshire „om ihniets'' gewerkt ondanks het verbod ervan hun vakbond aan de actie deel te Bremen. De vertrouwensman van de bond yap de fabriek zei dat de enkele arbei- aijiers die aanvankelijk tegen de actie erf aren toch hadden deelgenomen om ddiun ongenoegen te tonen over de of- Uiciële houding van de vakbond. „Al len zijn woedend. Zij menen dat de 1 bond geen enkel recht heeft hun te j.teggen wat zij met hun vrije tijd ojfnoeten doen". De actie „Help Groot-Britannië" is Kbp touw gezet door vijf typistes van het bedrijf. Symbool •f' WASHINGTON Tot de maxima- De straf van 3'/t jaar gevangenis we- lgens verboden wapenbezit is de Amerikaanse neger-toneelschrijver NLeroi Jones gisteren veroordeeld. Een rechtbank in Newark heeft daarmee 'een proces besloten dat na de bloedi ge onlusten van de afgelopen zomer in Newark was begonnen. Leroi Jones, die in een bont Afri- aans kleed voor de rechtbank verschenen was, moet bovendien dui- iend dollar boete betalen. Wat Sir Peter zei was niet mis te verstaan: „Het is een grote bemoediging voor ons te weten dat er Nederlanders zijn die geïnteresseerd zijn in onze problemen, en good will willen kweken voor ons land." De ambassadeur: ,.Mr. Klip, hartelijk dank voor de morele steun!" wilde betalen. Ik heb toen geant woord: Geen sprake van, jullie heb ben in de oorlog zoveel voor ons ge daan. Mijn vrouw en ik hebben contact gehouden met het echtpaar Field. We zijn ongeveer tien keer in Engeland geweest. Het is een prachtig land, een geweldig volk, maar het is ge- desillusioneerd. Er brandt meer in de Engelsen, dan wij denken. Ze zijn hun koloniën kwijt geraakt, ze hebben duizenden mannen in de oorlog verloren, en nu worden ze niet tot de EEG toegela ten. Mogen wij ze nu in de steek laten? Kijk eens, het Engelse volk moet je vergelijken met een mens, die niet door z'n baas wordt gewaardeerd: in zo iemand gaat iets kapot. Beetje waardering In 1953, bij de watersnoodramp, stuurden Mr. en Mrs. Field zomaar geld voor het Rampenfonds. Zou ik nu dan niets doen? Het gaat overi gens niet alleen om dat tientje in de week dat ik makkelijk kan mis sen, want ik rook en drink niet maar om de morele steun. Als de Engelsen zien dat de buiten landers iets voor her. doen, geeft ze dat nieuwe moe'd. De hoofdzaak is dat het Engelse volk ziet dat het een beetje wordt gewaardeerd. Overigens zijn er aller lei manieren om te helpen. Neder landse bedrijven kunnen Engeland steunen door Engelse produkten te kopen en Nederlanders kunnen En gelse auto's kopen. We kunnen natuurlijk zeggen dat de Engelsen veel aan zichzelf hebben te wijten, maar we mogen toch niet vergeten wat een klappen die mensen hebben gehad. Bovendien: iemand die steelt wordt toch ook weer opge vangen? Laten we tonen dat we nog iets met ze op hebben. Ambassadeur Sir Peter Garran luisterde even later geboeid, maar Brits gereserveerd, toe. De Rolls Royce gereed staand voor de lunch? moest in ieder geval een half uur wachten. „Ik zie dit als een symbool van de morele steun van het Neder landse volk", zei hij. Maar met het geld was hij in verlegenheid gebracht. De Nederlandse sup porter werd geadviseerd de 52 tientjes van het komende jaar over te maken naar de instantie in Londen, die propaganda maakt voor het Engelse produkt. De heer Klip hoopt nu maar op een kettingreactie: „Laten de Ne derlanders tonen dat ze nog waarderen wat Engeland in de oorlog voor ons deed!" Voor de tweede keer in zijn leven pro beert hij naar Engeland te varen. In de Rotterdamse Coolhaven leunt een griezelig hoofd, vol lasnaden, moedeloos achterover tegen het hou ten dekhuis van een oud schip. Elke dag passeren tientallen be drijvige chauffeurs, schippers en ar beiders het geheimzinnige twee me ter hoge metalen geval: niemand schenkt er aandacht aan. Dit intrigeerde onze fotograaf. Na lang speuren werden we gistermid dag door een voorbijganger verwezen naar Scheepsreparatie J. B. de Wit, ook aan de Coolhaven (Zuidzijde). Een terughoudende heer De Wit: „Och, dit is nog maar het begin: het moet een beeld van negen meter worden." Het doel„Thomazzo Geraci, een Het bouwwerk In het Betuwse dorpje Dodewaard is dc eerste kern energiecentrale van de NV Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Ne derland (GKN), die in 1965 door de elektriciteitsproduktiebedrljven werd opgericht. Dc centrale heeft een vermogen van ongeveer 50.000 kWatt. Een vermogen, dat groot genoeg is om een stad van ongeveer 100.000 in woners van elektriciteit te voorzien. Tweede centrale Het relatief kleine vermogen is in de eerste plaats gekozen om de jaar lijkse verliezen te beperken. Ervaring kan echter worden opgedaan voor de bouw en exploitatie van een grotere centrale. Reeds bestaan vast omlijnde plannen voor een centrale met een zes maal zo groot vermogen. Offertes hiervoor zijn reeds aangevraagd. Met het gehele project Dodewaard, inclusief o.a. opleidingskosten en splijtstofkosten, is een bedrag van ongeveer 130 miljoen gulden ge moeid. De Nederlandse regering draagt elf miljoen bij, Euratom 17 miljoen. De tien ton splijtstof, vol- •'doende voor vijf jaar, kosten vijftien miljoen. Het eergisteren gearriveerde reac tor-drukvat (kosten bijna vijf mil joen) zal vermoedelijk zaterdag in de centrale worden gehesen. De Rotter- damsche Droogdok Maatschappij NV (RDM) nam de bouw voor haar reke ning, naar gegevens en specificaties van de Amerikaanse firma General Electric. In februari 1965 werd met de fabri cage van het ongeveer 14,5 hoge vat gestart. Onvoorziene moeilijkheden, die betrekking hadden op uitvoering, constructie en onderzoek van een aantal gecompliceerde lassen, ver traagden de aflevering met een jaar. Enkele weken geleden, medio decem ber, werd de eindbeproeving afgeslo ten. Meer reactorvaten De RDM. zo werd gisteren tijdens een persconferentie in Dodewaard meegedeeld, is op het ogenblik bezig met twee andere reactor-drukvaten. Een aanzienlijk groter exemplaar (kosten ongeveer zeven miljoen) in Spanje en een in Zwitserland. De le vertijd is in deze gevallen al belang rijk korter dan voor het Nederlandse vat. Het Ingenieursbureau Dwars. Heederik en Verhey te Amersfoort nam de bouw- en waterbouwkundige werken van de kernenergiecentrale te Dodewaard voor- zijn rekening. In september 1964 werd begonnen met het bouwrijp maken van het terrein. In 1967 waren 160 mannen mèt het werk bezig. De bouwkundige werken, waartoe o.a. de bouw van het „biologische schild" (dikke betonomhulling om de reactorkamer) behoort, werden uitge voerd door de Bataafsche Aanne mingsmaatschappij te Arnhem. Wescon te Utrecht verzorgt de mon tage van de nucleaire installaties. Bij de montage, die in oktober 1966 begon, wordt een 150 tons mast ge bruikt. Dit 70 meter hoge hijsmiddel bracht achtereenvolgens de drukver- effeningsvaten, de reactorkamer en het splijtstofwisselbassin op hun plaats. Laatste taak is het inhijsen van het reactorvat van 90 ton. Alle gebouwen met uitzondering van het koelwatergebouw zijn op pa len gefundeerd. Het koelwaterge bouw rust op de aanwezige zand- en grindlaag. Dit gebouw is eerst boven de grond geheel gereed gemaakt en daarna volgens de pneumatische me thode afgezonken tot de gewenste diepte. De kernenergiecentrale Dode waard is in de eerste plaats een proefobject. Verwacht wordt, dat omstreeks 1980 iets minder dan één zevende deel van het totaal opgestelde vennogen voor de elektriciteitsproduktie in ons land uit kernenergie-eenheden zal bestaan. I Het Nederlands Studenten Orkest deed gisteren zijn traditionele intocht j in Bergen voor de jaarlijkse repeti tieperiode. Ze hadden omdat het de vijftiende intocht was, een cadeau I voor burgemeester De Ruyter van Bergen meegebracht. Hier de stoet met cadeau op weg naar het ge meentehuis. BERGEN OP ZOOM Het 3-jarig dochtertje van de familie Van Amersfoort werd gisteren in Bergen op Zoom door een auto aangereden j en gedood toen zij de rijweg overstak. Het bezoek van Katzenbach (Van een onzer redacteuren) OOK Nederland heeft begrip voor de noodzaak van de stappen van president Johnson om het tekort op de Amerikaan se betalingsbalans te verkleinen. Dit zei gistermiddag onderminister Katzenbach, die op zijn Europese rondreis even in Nederland was. Hij sprak met de ministers Witteveen (fi nanciën), Luns (buitenlandse zaken), De Block (economische zaken). Lardi- nois (landbouw) en met prof. Zijlstra. president van de Nederlandse Bank. Doel Het doel van Katzenbachs missie is „het verklaren van de maatregelen en het opwekken tot samenwerken". Nederland heeft begrip, maar ook kritiek op het karakter van deze maatregelen. Vooropgesteld werd, dat het door gaan van de belastingverhoging van 10 pet. (voorgesteld door Johnson) beslissend zal zijn voor het slagen van het programma. Totdusver heeft het Congres een afwijzende houding aangenomen. Voorts heeft Nederland bezwaar tegen het feit. dat bij de beperking van directe kapitaalsinvesteringen onderscheid wordt gemaakt tussen landen die al dan niet een tekort hebben op de betalingsbalans. Toerisme Nog meer kritiek heeft Nederland op de beperking van het toerisme. Deze heeft betrekking op de lopende rekeningen van de betalingsbalans en strookt dus niet met de bedoelingen van het Internationale Monetaire fonds. De maatregel zou een niet spe ciaal tegen Europa gericht en dus geen discriminerend karakter moeten hebben. Tijdens zijn persconferentie op het vliegveld Ypenburg zei de heer Kat zenbach. dat vooralsnog alleen aan Amerikanen is gevraagd hun reizen naar Europa te beperken. Niettemin zal met Congrescommissies overleg worden gepleegd over verdere stap pen, die noodzakelijk kunnen wor den. Overigens merkte de onderminister op, dat er geen probleem zou zijn, als meer Europeanen hun vakantie In de Ver. Staten zouden doorbrengen. Rome Italiaans beeldhouwer, heeft het ge maakt. Hij wil met dit beeld bekend heid krijgen. Destijds heeft hij ons gevraagd of hij het hier mocht mon teren. Geraci is nu op Sicilië." „En dit is de werkelijkheid, en alle andere verhaaltjes zijn leugens", zegt de heer De Wit kortaf. Kennelijk heeft het hoofd aan de Coolhaven het hoofd van mensen op hol gebracht. Maar de heer De Wit blijft er nuchter onder: „Komende zomer moet het beeld gereed komen. Armen en benen liggen al bij ons opgesla gen." Geruststellend: „Het hoofd kan niet roesten, het is van roestvrij staal gemaakt." Een opmerking die wel een domper zette op mijn gevoel voor romantiek. KAAPSTAD Professor Chris Barnard: „Wij zullen bij dr. Blaiberg niet dezelfde fout maken als bij Washkansky. Ook nu blijken zich in het lichaam van Blaiberg veranderingen te voltrekken. Destijds hebben wij in de gegevens van het elektro cardiogram misschien te snel een bewijs gezien voor de afsto ting van weefsel. Afweermidde len kunnen nu nog even wach ten". Barnard zei dit gisteren op de eerste persconferentie na zijn tweede harttransplantatie. Blaibergs bloeds omloop was bevredigend en zijn or ganen begonnen weer normaal te functioneren. De tandarts heeft wel last van jicht, maar dit ongemak staat genezing niet in de weg en is in ieder geval minder ernstig dan de suikerziekte van Washkansky. De behandeling met de kobaltbom wordt niet herhaald, omdat geble ken is, dat dit voor de patiënt on prettig is. Wat de operatie zelf betreft. Bar nard acht de persoonlijkheid van een patiënt van het grootste belang. Zo wel Blaiberg als Washkansky waren nuchtere en vrolijke mensen. Gees telijk onevenwichtige mensen op deze wijze opereren, vond Barnard minder verstandig. TECHNIEK Het verdere onderzoek op het ge bied van harttransplantatie zal zich, volgens Barnard, eerder moeten rich ten op de medische behandeling na de operatie dan op de chirurgische techniek zelf. Deze techniek is op zichzelf goed, zei Barnard. Hij gaf toe een andere techniek te gebruiken dan de Amerikaanse chi rurg Kantorowitz. die enige weken geleden een mislukte harttransplan tatie op een baby uitvoerde. Dr. Botha, een lid van het me dische team van het Groote Schuur- ziekenhuis, zei op de vraag waarom dit soort operaties nu juist in Zuid- Afrika mogelijk was: „Misschien zijn in de wereld op alle gebied wel ge lijkwaardige artsen of zelfs betere te vinden, maar ieder lid van ons team, van verpleegster tot chirurg, is van wereldklasse. En dat geldt wel heel speciaal voor de Zuidafri- kaanse bloeddiensten". De familie Blaiberg zal de 50.000 dollar, die voor de foto's van de ope ratie van de tv-maatschappij NBC zijn gekregen, schenken aan perso nen en organisaties die rechtstreeks bij de operatie betrokken zijn ge weest. Hiertoe wordt ook gerekend de echtgenote van Clive Haupt. de hartdonor. Gisterochtend bezocht Katzenbach Brussel, waar hij besprekingen voer de met Belgische ministers en met Navo-secretaris-generaal Brosio. Daar zei hij, dat de Amerikaanse maatregelen geen nadelige gevolgen zullen hebben voor de Europese vei ligheid. Ook worden de resultaten van de vorig jaar afgesloten Kenne- dyronde niet aangetast. Van Ypenburg vertrok Katzenbach naar Rome. waar naar gemeld „te genmaatregelen zijn voorbereid om het hoofd te kunnen bieden aan de gevolgen van de Amerikaanse stap pen voor de Italiaanse economie". Morgen wordt Katzenbach in Parijs verwacht. RAAMSDONKSVEER Het door faillissement bedreiede bedrijf Vereo (bulsmeubelen) heeft steun gekreeen van drie andere bedrijven. De NV Rlneo Camping Sport in Enschede en de Brabantse bedrijven Meeuwlssc en Van der Wegend zullen gaan deelne men In het kapitaal van Verco. Voor Raamsdonksveer betekent dit. dat de werkgelegenheid van ruim 130 werknemers is veilig gesteld. Het be drijf maakte de laatste maanden een moeilijke periode door, met werktijd verkorting, Zo lekker zit u nu bij ons: let terlijk en figuurlijk in de wolken zegt de Canadian Pacific Air lines tegen zijn klanten. De maatschappij doelt daarbij op de speciaal ontworpen stoelen van haar nieuwe Spacemaster, een type straalvliegtuig, dat binnen kort voor de „Canadian" lijn diensten gaat onderhouden. De stoel is volgens deskundigen het einde op het gebied van comfort voor de passagiers. De Amerikaanse gezondheids dienst heeft een nieuw vaccin tegen bof goedgekeurd, dat levende maar sterk verzwakte virussen bevat. Het garandeert voor minstens 95 procent immuniteit. Een vorig vaccin, dat dode virussen bevatte, werkte slechts in 50 procent van de gevallen doel treffend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9