Start is niet slecht maar veel is nog onzeker 5^ Het Kwartet r Munitie t maar Nigeria geheim gestuurd jOg. Ex-nazi's helpen collega's aan juridische verklaring The Supremes hadden in '67 veel succes Wat er economisch in het vat zit Harry Vernooy reeg van PTT compliment Arts overleden bij botsing ESTIENHOVEN: NIET AAN Herstel zet zich voort GROTE KLOK 5 HANGEN 55 Nieuw EEG-plan Britse deelname Afgeluisterd Plaat van Clungels Jim Reeves nog steeds populair ll =a 7 VRIJDAG 5 JANUARI 1968 (Van onze economische medewerker De opleving die zich tegen het eind van 1967 aftekende, zal zich in 1968 voortzetten. De produktie zal verder stijgen en er zal een overschot op de betalingsbalans komen. Maar wij zullen ook met enkele onzekerheden moeten leven: de werkloosheid, de lonen en de prijzen zij kunnen een andere weg gaan dan wij nu willen. Wij kunnen slechts hopen dat zij niet uit de hand lopen. 10. DE SPAANSE SINAASAPPELEN r Zijn er weer 1 Plukvers uit Spanje (na 48 uur al op uw tafoll). boor- «jevol sap en zon, en... 30* rijker aan vitamine C, Profiteer #r meteen volop van I Voorspellen is altijd riskant. Wij kunnen verwachtingen uit spreken op grond van een ont wikkeling in de laatste maan den, wij kunnen te rade gaan bij prognoses van het Centraal Planbureau en bij uitspraken van ministers. En dan kan in eens een onverwachte buiten landse maatregel roet in het eten gooien. Het uitbreken van de oorlog in het Nabije Oosten was zo'n storende fac tor, maar ook de devaluatie van het Engelse pond. En dezer dagen maakte president Johnson plotseling de maatregelen bekend die hij. wil ne men om zijn betalingsbalans weer in evenwicht te brengen en om de dol lar te versterken. Het afremmen van het Amerikaanse toerisme (waardoor Amerika dollars bespaart) betekent een klap voor onze toeristenindustrie. Wij moeten dus altijd bedacht zijn op storende invloeden van buiten. En r.u hebben wij het nog maar niet eens over natuurrampen en politieke revoltes. De start voor 1968 is niet slecht. De door velen verwachte recessie in 1967 is niet doorgegaan. Het is bij een aarzelende conjunctuur gebleven met een hogere arbeidsproduktiviteit en hogere investeringen dan was ver wacht. Zelfs met een klein overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans. Maar op de debetkant Werklozen COTHEN „Dankzij jouw kwali teiten en tegenwoordigheid van geest ei konden de overvallers woensdag snel er worden gepakt. Het kenteken, dat je vlug noteerde en aan de politie door- maakte dat jij de hoofdpersoon xmgsi k bent geworden bij de oplossing van I staat wn hoge werkloosheid. deze overval. Zo sprak de directeur het postdistrict Utrecht, mr. H. Snel, in de woonkamer van de familie vernooy te Cothen. aDe 15-jarige Harry Vernooij, de op ^Jdrie na oudste zoon uit een gezin van atelf kinderen, was er woensdagmiddag ^getuige van dat twee Italianen er P'met enkele honderden guldens van door gingen, die zij even tevoren buit i hadden gemaakt bij een overval op "het kleine Cothense postkantoortje. Harry kreeg enkele cadeautjes waar- e onder een transformator voor zijn ra cebaan en twee racewagentjes. De overvallers hebben overigens nog geen bekentenis afgelegd- Zij ontkennen de roofoverval te hebben gepleegd ondanks de confrontatie v met Harry Vernooij en mejuffrouw M. C. A. Middelweerd, de 46-jarige kantoorhoudster van het Cothense postkantoor. ,a APELDOORN De 50-jarige arts JL. E. van Hoorn uit Garderen is !9gisteren bij een autobotsing in Apel- ,a doorn om het leven gekomen. Hij 1 'kwam met zijn auto uit de richting ^Garderen en reed plotseling een op waar hij in botsing met een personenauto. door de 26-jarige J. H. D. Deventer. Gebleken is dat de arts door een lartverlamming werd getroffen. In 1967 zijn enkele honderden mil joenen extra beschikbaar gesteld voor bestrijding van die werk loosheid. Kort voor het begin van het nieuwe jaar heeft de minister van economische zak^n voor een koude douche gezorgd met zijn mededeling dat het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans in 1968 wel geen 800 miljoen zal worden (zoals het Centraal planbureau had voorspeld) maar 500 a 600 mil joen. Dit hebben wij dan aan de devalu atie van het Engelse pond te wijten, waardoor de export naar de gedeva lueerde landen minder zal stijgen en de import uit die landen meer kan oplopen. Een rol zal ook spelen het dicht blijven van het Suezkanaal. De minister knoopte aan zijn me dedeling vast dat de regering door deze tegenslag niet in staat zal zijn, opnieuw extra geld ter beschikking te stellen voor een stimulering van de werkgelegenheid. De regering blijft op dit punt vaag. De minister van sociale zaken heeft al gezegd dat de werksituatie door de devaluatie van het Engelse pond (minder ex port) wordt bemoeilijkt. Aan een prognose van de te ver wachten werkloosheid dorst hij zich echter niet te wagen. Wel verwacht hij geen aanmerkelijke stijging, eer der een lichte daling. Ter verduide lijking: het Centraal planbureau taxeerde voor dit jaar een gemiddel de werkloosheid van 90.000. De prijzen zullen ook dit jaar stij gen. Het Centraal planbureau had berekend maar dat is alweer enke le maanden geleden dat de kosten van levensonderhoud dit jaar met bijna 3Vt procent zouden oplopen. Hierin waren opgenomen de huur verhoging. de verhoging van de indi recte belastingen, de gevolgen van de landbouwmaatregelen die dit jaar ge nomen worden ter verwezenlijking van de Euromarkt en de stijging van de arbeidskosten. Of de stijging zich tot 3l/s procent zal beperken, is bepaald niet te zeg gen. Op dit ogenblik weten wij alleen dat de omzetbelasting op brom fietsen, frisdranken, wijn, bier, cho colade en suikerwerken omhoog is gegaan. Dat de premies vdor de aow en voor het ziekenfonds naar boven gaan en dat de premiegrens voor aow, aww en kinderbijslag naar bo ven wordt geschoven. In de loop van dit jaar zal de prijs van brood, vlees, boter, melk en kaas door de landbouwmaatregelen in Eu- romarktverband stijgen, terwijl dienstverleningsbedrijven hun tarie ven ook plegen aan te passen als de prijzen oplopen. Nog buiten beschou wing gelaten de berichten dat de re gering op 1 april een huurverhoging wil voor woningen die op 1 januari niet getroffen werden. Wij moeten het effect van dit alles ook weer niet overtrekken. Misschien valt het allemaal wel mee en blijven de kettingreacties op prijzengebied achterwege. Per slot van rekening kon de minister van economische zaken met een zekere trots over 1967 zeggen dat de prijsverhoging geen 4pet. was geworden maar ongeveer 3-3J/t pet. Overigens betekent dat ap zich zelf weer een waardedaling van de gulden, een waardedaling waar geen eind aan komt. Lonen Onberekenbaar in dit hele spel is ook de loonbeweging. Wij krijgen dit jaar een ander systeem, de vrije loonpolitiek, waarbij de werkgevers en de werknemers zelf in onderling beraad de lonen mogen vaststellen. Wel komt er een college van wijze mannen dat de minister van sociale zaken moet waarschuwen als een overeengekomen collectieve arbeidso vereenkomst risico's voor onze econo mie zou opleveren. Maar dat biedt o.i. nog geen 100 pet. garantie dat de loonstijging niet boven de produkti- viteitsstijging zal uitkomen. Deze norm wordt door vele econo men aangehouden. Eenvoudig omdat anders de prijzen in beweging ko men. De gedachte is, dat bij een ster kere stijging van de lonen dan van de arbeidsproduktiviteit de bestedin gen groter worden dan er wordt ge produceerd, waardoor een opwaartse druk op de prijzen ontstaat. Boven dien zal er meer in het buitenland gekocht worden (de invoer stijgt) en blijft er minder over om te exporte ren (de exportstijging neemt af). Bedrijven Eric Herfst, baardig leider van het I Lurelei-cabaret, brengt een tulpen en nog een andere hulde aan Sylvia de Leur, die wegens longontsteking moest worden opgenomen in het zie kenhuis. Zoals men kan zien, knapt Sylvia al weer aardig op, zodat ze weer spoedig op de planken kan staan. SCHIPHOL Een waas van Willen houden, dan hadden we de eheimzinnigheid hangt over de ladingen scheepsmunitie die de 'ederlandse regering regelma tig naar Nigeria stuurt. Ze zijn estemd voor het fregat Queen (Vilhelmina dat ons land enkele jaren geleden aan Nigeria ichonk en voor een ander fre- >at, dat in opdracht van de re- «ering in Lagos bij Wilton rijenoord in Schiedam werd ge jouwd. Deze geheimhouding wordt van logerhand geïnspireerd. Echter niet 'loor de Marine. De voorlichtings- ienst deelde gisteren mee dat de taatssecrelaris speciaal heeft be- laald, dat de verzendingen vanaf lormale burgervliegvelden moeten [eschieden. „Als we de zaak geheim hadden munitie met militaire vliegtuigen van militaire vliegvelden laten ver zenden." Op het vliegveld Zestienhoven in Rotterdam, vanwaar de munitie wordt verstuurd, probeert men de zaak niet te laten uitlekken. Com mentaar van het vliegveld: „We heb ben geen aanleiding gezien deze ver zendingen aan de grote klok te han gen." De geheimzinnigheid heeft al de nodige moeilijkheden gegeven. Toen onlangs op Zestienhoven drie ton munitie werd ingeladen, wilde de dienst luchtvaart van de rijkspolitie -« tussenbeide komen omdat zij dacht i VJT11 la T**1T1 fit AVPf te doen te hebben met een illegaal WvTI. wapentransport. een lading wapens op weg naar Biafra (een afgescheiden deel van Nigeria) en bevond zich binnen de territoriale wateren van Nigeria. Onze landgenoten werden dus door een in Nederland gebouwd fregat met Nederlandse munitie beschoten en vervolgens opgebracht. De be manningsleden werden veroordeeld wegens wapensmokkel, maar later mochten ze toch naar ons land terug keren. dpt HAMBURG Prinses Beatrix en prins Claus logeren op het ogenblik op de boerderij van prins Otto von Bismarck in het Noordduitse plaatsje ^umühle. Zij zullen morgen deelne- nen aan een jachtpartij. Op de boerderij zijn ook aanwezig irins Moritz von Hessen en leden 'an adellijke families uit Zweden, Frankrijk en Spanje. Een officier van de Marine wilde echter weinig inlichtingen geven, waarop de rijkspolitie dreigde het vliegtuig aan de grond te houden. Pas daarna werd duidelijk uiteenge zet, dat het hele transport op bevel van de minister van defensie werd uitgevoerd. De rijkspolitie bleek ach teraf niet te zijn gewaarschuwd ONDER VUUR I Interessant is nog te weten dat Nigeria de munitie onlangs heeft ge bruikt om met een fregat de Neder- landse kustvaarder Jozina onder i vuur te nemen. Dit schip was met BONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft in een gesprek met het blad Die Welt gezegd dat hij spoedig met een plan hoopt te komen om Engeland en de Skandinavische lan den in de EEG te krijgen. Volgens het Hamburgse blad denkt Brandt aan een geleidelijk vernau wen van de betrekkingen van ge noemde lan-'en met de EEG, culmi nerend in een volledig lidmaatschap. In regeringskringen in Bonn verze kerde men echter dat de bondsrege ring nog niet over een dergelijk plan beschikt. Wij hebben m 1967 de recessie bui ten de deur kunnen houden. De con junctuur is echter wel gaan aarzelen. Zaken doen werd moeilijker, onder nemen verg'de meer inzicht, meer doorzettingsvermogen, meer krachtsinspanning. De concurrentie werd hierdoor scherper, nationaal en internationaal. Hiermee zullen wij zeker ook dit jaar te maken krijgen. Maar dat betekent dat zwakke be drijven, bedrijven die niet goed ge leid worden, die niet kapitaalkrachtig genoeg zijn, die onvoldoende orders binnen krijgen, het heel moeilijk krijgen. Zij zullen misschien de strijd moeten opgeven, zoals een aantal zwakke broeders in 1967 van het to neel verdween. Maar zij zullen zioh ook kunnen redden door met een an der, sterker bedrijf samen te gaan. De concentratiebcweging zal daar om ook in 1968 doorgaan. Overigens niet alleen omdat een ondernemer de strijd alleen niet kan volhouden, maar ook omdat twee grotere bedrij ven elk op zichzelf toch nog niet groot genoeg zijn om zich binnen de Euromarkt opgewassen te voelen te gen de machtige Duitse of Franse ondernemingen. Niet vergeten moet hierbij worden dat op 1 juli de laatste tariefmuren geslecht zullen worden. De concurrentie wordt dan nog scherper. Nederland is economisch op het buitenland aangewezen. Wij hebben weinig grondstoffen. Wij moeten daarom veel invoeren, hetgeen wij kunnen betalen door de veredelde grondstoffen weer uit te voeren. Daardoor zijn wij ook zo gevoelig voor de economische gang van zaken in het buitenland. Een terugslag in West-Duitsland is een strop voor on ze exporteurs. De devaluatie in Enge land snijdt een deel van onze export af omdat wij te duur zijn geworden. Dollar De devaluatie van het Engelse pond is gevolgd door een aanval op de dollar en door een run op het goud. Een devaluatie van de dollar betekent namelijk automatisch een verhoging van de goudprijs, uitge drukt in dollars. De Verenigde Staten verzetten zich met hand en tand tegen die devalua tie. Het is daarom dat president John son de maatregelen genomen heeft, waarover wij spraken. Toch zal ook in 1968 de internationale monetaire si tuatie zwak bljjven. tie zwak blijven De Amerikaanse maatregelen kun nen de positie van de dollar verster ken. Maar net gevolg kan ook zijn dat er te weinig dollars in het inter nationale geldverkeer terecht komen, waardoor het totale bedrag aan liqui- middelen in de wereld onvoldoen- stijgt. En dat kan een gevaar wor den, om niet te zeggen een belemme ring voor een verdere uitbreiding van het internationale handelsver keer. Wel hebben de leden van het In ternationale monetaire fonds in sep tember 1967 een voorstel aangenomen om speciale trekkingsrechten te scheppen om de internationale liqui diteiten te kunnen opvoeren, maar de realisering hiervan duurt nog wel even. TOPICS - TOP TIEN - TIENERT0P 9 Tin? Rolling Stone? zijn geweldig met hun moderne sound op bun nieuwste langspeler „Their satanic ma jesties request" (Decca TXS 103). Eruit springen doen de nummers Frontside, 2000 man, She's a rainbow en Gomper. De plaat zit vol elektronische en andere vreemde geluiden. De hoes is gek, een kleurenafbeelding van de Stones met dieptewerking. Zanger Stevie Win wood en de Spen cer Davis Group hebben een l.p. ge maakt die er zijn mag (Fontana 858 028 FPY), met o.a. Keep on running. Take this hurt of me, Georgia of my mind en Please do something. 9 „Mmnnia keep your big mouth shut" is de titel van de nieuwste l.p. van de Pretty Things (Fontana WPY 701 576). Goed groepswerk in o.m. Progress, Big city en Oh baby doll. Knap beat- en zangwerk brengen Da ve Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich op hun laatste langspeelplaat (Fontana FPY 858 000), met o.a. Here's a heart, Hold tight en No time. In één woord geweldig zingt Nina Simone op de l.p. „Silk and soul" (RCA LSP-3837). Op de plaat het nummer The look of love uit de film „Casino Royale"; nndere nummers die opvallen: Consummation, Turn me on en Cherish. 9 Het betere beat-werk op de l.p. „Im pressions of wonderful" van The Mo tions (Negram HALP 021), met o.m. Love is good love is real, Hev conduc tor man en Night mare. Pure blues ep de l.p. „The blues project live at town hall" (Verve Fore cast 9509), met het lange nummer Intro duction flute thing en verder o.a. Mean old southern en No time like the right time. 9 Rita Pavone ietwat schreeuwerig in Pippo non lo sa en Un. due, tre (Ricor- j; o; -rili 9 Nieuwe single van The Fortunes op UA 25.704: Just another dream en Sun day night. 9 Lekkere achtergrondmuziek van Bobby Vinton in de nummers Please love me forever en Red roses for mom (Epic 5-9939). 9 Swingend zijn de songs If I could build my whole world around you en If this world were mine (Tamla Motown Go.25.705) van Marvin Gave and Tammi Terrell. Heel veel in het nieuws en heel veel succes in 1967 voor The Supre mes. De drie negerzangeressen maakten vorig jaar liefst vier grote hits. wa'armce ze het totaal van hun sucees-songs op 15 brachten. Florence Ballard verliet de groep en werd opgevolgd door Cindy Birdsong (23), die reeds bewezen heeft haar nieuwe rol met glans te kunnen vervullen. Met Cindy zon- Belgische beat op de plaat De Belgische beatgroep The New Inspiration is in diverse Westeuro- pese landen waaronder ook Ne derland met een plaat gekomen. Nogal opmerkelijk voor een land waar de beat nog steeds niet zo bijster „in" is. De titels van de nummers zijn You made a fool of me en M.T. (Omega 23.720). The New Inspiration werd tijdens een tienerfestival in België ontdekt door Dave Berry. Ze klommen snel op en fungeerden als „backing group" voor Engelbert Humper- dinck, Cat Stevens, Whistling Jack Smith tijdens optreden in de Bene lux. Hun eerste plaats Hurry up and tell me werd in Nederland slecht verkocht. Hun nieuwste single echter is en thousiast begroet en de verwachtin gen zijn hoog gespannen. gen The Supremes hun 15e topper: In and out of love, ver in de Ameri kaanse top-tien doorgedrongen. De eerste tijd hadden velen niet in de gaten dat er een nieuw gezicht bij de groep zat. Cindy lijkt name lijk erg op Florence en bovendien draagt ze dezelfde maat kleding. De eerste Supreme-hit (in 1964) was Where did our love go. De an dere dertien voor In and out of love waren Baby love, Come see about me, Stop in the name of love, Back in mp arms again, Nothing but in my arms, I hear a symphony, My world is empty without you, Love is like an itching in my heart, You can't hurry love, You keep me han- gin' on, Love is here and now you're gone, The happening en Reflections. Met deze nummers veroverden The Supremes zeven gouden platen. Someone cried is de titel van de eerste plaat die de Amsterdamse pop groep The Clungels heeft gemaakt. Er worden aardige verkoopcijfers geboekt en de groep ziet haar inspanning beloond. Op de achterkant staat Make noise (TAR 61011). Arthur, Axel, Cees en Peter vormen gevieren The Clungels. Arthur bespeelt de elektrieke piano en het orgel, Axel is de man van de bas. Cees zit achter de drums en Peter hanteert de elektrische gitaar. De nu ruim 3jaar geleden bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen country and westernzanger Jim Reeves leeft nog altijd in de harten van vele jongeren. Zijn songs worden nog altijd verkocht en veel gedraaid. Ook in Nederland is Jim Reeves blijvend populair. De Nederlandse Jim Reeves Fanclub telt liefst 1100 leden, die regelmatig het blad „Naahville Sound" krijgen toe gestuurd, vol nieuws over hun fan. De oplage is 2750 exemplaren, waar van er ongeveer 1500 naar grammo foonplatenzaken gaan, die het als huisorgaan verspreiden. Doel van de club is het bevorde ren van de populariteit van de country and western-muziek door het organiseren van contact-avon den en het verstrekken van biogra fieën. platenlijsten enz. van zangers en zangeressen in dit genre. DORTMUND Volgens de Westfalische Rundschau heeft de Westduitse justitie bij acties op 16 plaatsen in de Bondsrepubliek ontdekt, dat in processen tegen oorlogsmisdadigers in vele ge vallen de verdachten aanwijzin gen hebben gekregen ten aanzien Dagblad dat u omzet geeft van een provincie telt meer gezinnen dan sommige provincies. Praktisch geen doublures met andere dagbladen do rotterdammer - dordls dagblad - nieuwe leidse courant - nieuwe haagse courant R'dam.W.de Withstr.25 M.1165M telex21431 Kantoren te Pen Haag-Leiden-PordrechU van hetgeen zij wel en wat zij niet zouden moeten zeggen. Het blad baseert zijn gegevens op uitlatingen van de procureur-gene raal in Dortmund. De man die de aanwijzingen gaf is een ex-majoor bij de politie uft Es sen, die zelf in een proces in verband met deelneming aan massa-executies wegens gebrek aan bewijs werd vrij gesproken. Zo zou hij hebben gead viseerd te verklaren dat de gewraak te acties door meerderen waren be volen dan wel beschouwd moesten worden als noodzakelijke militaire represailles. Volgens genoemd blad is een klacht ingediend tegen de oud-offi cier. Een dergelijke maatregel is ge- I Zuid-Afrika wil de arbeiders wer ven die bij de Hawker Siddely vlieg tuigfabrieken in het Britse Yorkshire zullen worden ontslagen. De Engelse I regering, die nog steeds het wapen- jembargo tegen Zuid-Afrika handhaaft, .heeft nog geen commentaar gegeven. Een woordvoerder van de Zuidafri- kaanse Atlas aircraft corporation meent dat veel arbeiders willen emi greren. De maatschappij wierf al men sen uit Duitsland, Nederland en Italië. nomen tegen een oud-generaal van de politie, die nu aan de Chicmsec in Beieren woont. De correspondent van het Russische persbureau Tass in Bonn, die zich ook op het artikel in de Weslfalische Rundschau beroept, meldt dat er sprake is van een orga nisatie van oud-gestapo-officieren die de verklaringen van nazi-misdadigers „coördineert'. Er zouden meer van dergelijke organisaties werken zoals bijvoorbeeld de Salzburger Kreit waarvan de leden deel zouden heb ben uitgemaakt van politiebataljon! in bezet gebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7