De werldoosheidbestrijding eist nog betere aanpak VAN SPRIETJE TOT BOLKNAK ALLE HOFNAR SIGARE 1009 TABA Tragische botsing met schoolkinderen berecht Snoep en ballonnen voor vechtenden in Vietnam VRIJDAG 5 JANUARI 1968 SER-voorzitter De Pous in zijn nieuwjaarsrede: Inflatie blijft nog een dreigend gevaar (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De werkloosheidscijfers in Nederland zijn noch sociaal, noch economisch aanvaardbaar. De nationale ar beidsreserve bedraagt weliswaar slechts 2,4 pet. en de randstad Holland komt niet hoger dan 1,1 pet., maar hier tegenover staan percentages voor Drente van 6,2 en voor Limburg van 5,1. Drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad heeft vanmorgen in zyn nieuwjaarsrede aandacht ge vraagd voor deze onevenwichtigheid in onze economie. Het gaat hier meer om een zaak van structuur dan van conjunctuur. tekening De kapitaalinjecties en financie ringsfaciliteiten van de overheid ter bestrijding van deze regionale werk loosheid vond hij belangrijk, maar toch onvoldoende. In het kader van het nationale economische beleid moet een bewust en weloverwogen regionaal beleid gevoerd worden, dat een wezenlijk onderdeel is van een economische planning op langere ter mijn. Hoewel het gemiddelde werk loosheidscijfer over het hele jaar genomen ongeveer 90.000 blijft, steekt de arbeidsproduktiviteit hiertegen gunstig af. In de industrie steeg de produktiviteit 7 pet en in het bouw bedrijf zelfs met 20 pet, waarop 4 pet in mindering moet worden gebracht voor gunstige weersomstandigheden. Dreigende werkloosheid blijkt een prikkel tot grotere prestaties, zodat ondanks 90.000 werklozen onze eco nomische groei nauwelijks beneden het streefcijfer van 5,1 tot 5,4 pet blijft. Een andere ernstige onevenwich tigheid in onze economie noemde de heer De Pous het niet in de hand houden van de binnenlandse beste dingen. Het gevaar van overbesteding is permanent aanwezig. De conjuncturele griep is van kortstondige aard geweest, maar de LJET heeft er iets van weg dat West-Europa en met name Frank rijk thans de rekening gepresen teerd krijgt voor zijn ongeïnteres seerde houding tegenover de Ver. Staten. Amerika draait de laatste jaren in de wereld vrijwel voor al les alleen op. Dan behoeft men zich niet te verbazen, als het zich door zijn Europese bondgenoten in de steek gelaten voelt. De moeilijkheden die Washington mei de betalingsbalans heeft zijn TUfde te verklaren door het feit, dat j bet ook financieel vrijwel alle las- («n op zich moet nemen, si De anti-Amerikaanse houding van Frankrijk, een hoogtepunt berei kend in een frontale aanval op de dollar, noodzaakte president John son tenslotte tot ingrijpende tegen- maatregelen. Ze zijn voornamelijk gericht tegen de landen van het Europese conti nent en niet in het bijzonder tegen 'ijéén van deze landen. Toch zal de 4 klap in Frankrijk het hardst aanko- 0 men. Het verbod op nieuwe investerin gen strookt merkwaardig genoeg Mmet de wensen van de Franse pre- j sident. Toch zal hij er niet blij mee ri *Ün- !b« zal kritiek hebben op de wijzei 'a waarop Amerika probeert de dollar i; tegen aanvallen van buiten te be- schermen, ook al omdat terugkeer naar de gouden standaard er nog t onwaarschijnlijker door wordt. Frankrijk heeft dit jaar enorme ka pitalen nodig om zijn stagnerende .'economie meer vaart te geven. Het tial het nu moeten stellen zonder het door zijn president zo verafschuw de Amerikaanse geld. Economen houden rekening met een feforceerde devaluatie van de franc, frote moeilijkheden met de beta- 2 ingsbalans en een diepe economi sche teruggang. j )e schade kan nog beperkt worden, ils Frankrijk de grote goudvoorra den aanspreekt die het heeft opge- r loopt om Amerika te dwingen tot 3 irijsgave van de positie van de dol- liar als reservevaluta. 1 lorgen zal onderminister Katzen- tach te Parijs de Amerikaanse ïaatregelen toelichten. Het wordt iet moeilijkste bezoek tijdens zijn iuropese rondreis. 1 De Roemeense staats- en partij- z der Ceausescu heeft president to van Joegoslavië bezocht. Ge roken is vooral over het Russische e even het verschil met China voor leggen aan een wereldconferentie 6 n communistische partijen. Joego- 1 ivië en Roemenië zijn evenwel af- ring van een conferentie in zijn lidige vorm, waarop alle deelne- -ers zijn gebonden aan genomen be- 2 liten. veau dat voor 1970 was verwacht. De collectieve sociale voorzieningen kwamen in 1966 en 1967 op resp. 21,7 en 23,4 pet en voor 1968 waarschijn lijk op 24,9 pet; hiermee is de raming van 23 pet voor het jaar 1970 al ge passeerd. Van 1900 tot 1965 nam de be lastingdruk toe van 8 tot 26 pet. Thans stijgen de collectieve bestedin gen in vier jaar met ruim zes punten, van 40,4 tot 46,5 pet in de periode van 1964 tot 1968. Kan dit ongewij zigd doorgaan, zo vroeg de heer De Pous zich af. Het overheidsapparaat zal efficiënter moeten gaan werken en de besparingen moeten omhoog. Besparingen algemene fysieke conditie van onze economie is nog voor verbetering vatbaar. Extra inspanningen van on ze overheid of particuliere onderne mers op het gebied van investeringen kunnen gemakkelijk weer leiden tot inflatoire koortsverschijnselen die een nieuwe griepaanval opleveren. o De heer De Pous voorspelde voor verbetering van pcnsioenvoorzïe 1968 geleidelijk toenemende spannin- ningen, om premiespaarregelingen en Als mogelijkheden om de besparin gen op te voeren noemde de heer De Pous het uitgeven van spaarbrieven. De belastingverlaging per 1 januari 1969 (als inflatiecorrectie) zou men kunnen uitkeren in rentedragende spaarbrieven met verhandelbaarheid na 1 a 2 jaar. Ingewikkelde blokke- rings- en deblokkeringsvoorschriften worden dan voorkomen. Als grens noemde hij de inkomens boven 15.000 per jaar en de bedragen van de spaarbrieven zouden veelvouden van ƒ250 moeten zijn. De belasting op rente zou te beperken zijn tot een uniform tarief van 20 pet en na ver loop van tijd zouden de spaarbrieven gebruikt kunnen worden om be lastingschulden te betalen. Volgens drs. De Pous zou in een periode van vier jaar zo 400 a 500 miljoen gulden extra gespaard kunnen worden. Bij de loononderhandelingen zou meer gedacht moeten worden om gen in bepaalde sectoren als gevolg van verbetering van de buitenlandse conjunctuur, aantrekken van de bin nenlandse bestedingen en versterking van een inflatoire inkomens- en prijsbeweging. Medicijnen Hij vroeg zich af of bepaalde goede medicijnen niet wat gaan tegenstaan, zodat we deze medicamenten met het badwater dreigen weg te gooien. De leuze: Geleide loonpolitiek, goed voor U, doet het bijv. niet meer. Voorts heeft de budgettaire penicilline op z'n zachtst gezegd niet bepaald sterk koortsbestrijdend gewerkt. De SER-voorzitter vond een evenwichti ge ontwikkeling van de lonen ook voor de toekomst ten zeerste ge wenst, niettegenstaande de huidige vrije loonpolitiek. Hij vroeg de centrale organisaties door voorlichting en in bepaalde ge vallen door het opstellen van advie zen mee te werken aan een loonvor ming, die onze nationale belangen dient Hij vreesde overigens, dat de toe neming van de financieringsbehoef ten voor de overheidsbestedingen zo groot is, dat een voortdurende dreiging tot inflatoire financiering onvermijdelijk is. Zolang er geen ge coördineerd conjunctuurbeleid in groter internationaal verband komt, zo meende de heer De Pous, moeten we er niet op rekenen, dat Nederland zich aan het conjunctuurverloop in de omringende landen kan onttrekken. Meerjarenplanning vond 'hij van het grootste 'belang. Ook de minister van financiën zal daarbij geen te grote drempelvrees moeten hebben bij het vragen om adviezen aan de SER. Bij de planning op langere termijn wilde drs. De Pous ook de ruimte lijke ordening betrokken zien. Alles gebeurt nu nog te incidenteel en te weinig systematisch. Er moet een verbinding komen tussen de SER en de Raad van Advies voor de Ruimte lijke Ordening. Collectieve uitgaven Evenals vorig jaar stelde de SER-voorzitter zich de vraag, of er geen grens gesteld moet worden aan de voortdurende stijging van het ni veau van de collectieve uitgaven. Van het nationaal inkomen ging in 1966 reeds 43.3 pet naar collectieve voorzieningen (belastingen, sociale verzekering enz) en in 1967 45 pet. Voor 1968 is de raming 46,5 pet. Alleen de belastingdruk wordt voor 1968 al geraamd op 27,5 pet, het ni- winstdelingsspaarregelingen. Vakbeweging Belangrijk vond drs. De Pous de rol, die ook de vakbeweging bij het stimuleren van besparingen kan spe len. De vakbeweging heeft de afgelo pen jaren in deze richting reeds een apparaat uitgebouwd, in de vorm van spaarbanken en beleggingsfondsen. Van een loonsverhoging zou een deel te betalen zijn in de vorm van parti cipaties bij beleggingsfondsen, die na 1 of 2 jaar verhandelbaar zijn. Het inkomen uit participaties zou vrij kunnen zijn van belasting zolang het vermogen bijv. de 10.000 niet overschrijdt. De bezwaren tegen het vastleggen van automatische loonsverhogingen in arbeidscontracten in geval van stijging van de kosten van levenson derhoud (loonindexering) zou de heer De Pous wel op willen geven, op voorwaarde dat dergelijke loonsver hogingen uitsluitend worden betaald in de vorm van spaar-participaties. Tenslotte vroeg de SER-voorzitter er aandacht voor, dat men wel ge makkelijk kan praten over opvoering van de ontwikkelingshulp, maar dat zal dan moeten gaan ten koste van het overschot op de lopende rekening van onze betalingsbalans. In de eerste plaats zal er dan een overschot moeten zijn en in de tweede plaats zal ieder een offer moeten brengen om te zorgen dat dit extra overschot er komt, een offer in de vorm van minder eigen bestedingen, minder loonsverhoging en meer besparing. Auto door licht: doden en zeven gewonden Chauffeur: „Ik acht me schuldig" ROTTERDAM Diep onder de indruk is de 36-jarige chauf feur H. F. S., die nu bijna een jaar geleden op een voetgan gersoversteekplaats in de Schie- damse Burg. Van Haarenlaan op een groepje schoolkinderen inreed. „Ik acht mij schuldig", heeft hij, ook tijdens het voor onderzoek, steeds gezegd. Zijn raadsman ontkent evenmin, dat zijn cliënt schuld draagt aan dit afschuwelijke ongeluk, ten gevolge waarvan een jongetje overleed en zeven andere kin deren verwondingen opliepen. Mr. A. Blussé van Oud-AIblas oor deelde echter, dat niet van grove schuld gesproken kan worden. De of- Eis: vier maanden en ontzegging rijbevoegdheid voor een jaar (Van een onzer verslaggeefsters) ficier van justitie deed dal wel: mr. H. R. G. Feber eiste een gevangenis straf van vier maanden en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. Om 12 uur op die fatale 27ste janu ari van het vorig jaar bestuurde S. een vrachtauto die beladen was met ruim 9000 kilo tuinaarde. Hij reed met een snelheid van 50 km en pas- Prinses Beatrix en prins Claus vertoeven met prins Willem- Alexander in Hitzack.er. Ze heb ben daar de jaanvisseling in de huiselijke kring doorgebracht. Begeleid door mevrouio Gusta von Amsberg en de jongere zus ter van prins Clans, Christina, verlaten Prinses en Prins hier het huis van de familie. seerde alle verkeerslichten op de Burg. van Haarenlaan met groen licht. Hij dacht, dat hij ook op het kruispunt dichtbij de Ruys de Bee- renbroucklaan door zou kunnen rij den, maar merkte op enige afstand van de stopstreep dat het licht op geel stond. Hij trachtte zijn wagen nog tijdig te stoppen maar dat lukte niet. Pas even voorbij de oversteek plaats kwam zijn vrachtauto tot stilstand. De gevolgen waren verschrikkelijk. Het 12-jarige jongetje Max Gebhardt liep zulke ernstige hoofdwonden op. dat hij op 19 april overleed. Een ver- j keersbrigadiertje. de 11-jarige Gerard j Dukker, is nu nog niet geheel hersteld, terwijl ook zes andere kin deren letsel kregen. De chauffeur was zo overstuur door het gebeurde, dat hij niet onmiddellijk gehoord kon worden. Zijn werkgever hield hem in dienst, maar een half jaar later werd S. toch ontslagen, omdat hij steeds I bleef piekeren en zijn werk daaron der leed. De verkeerslichteninstallatie op het bewuste kruispunt is inmiddels iets gewijzigd. Volgens een der getuigen, een inspecteur van de Schiedamse gemeentepolitie, werd de installatie door Standard Electric als veilig beschouwd. Niettemin is sinds het ongeval een, zoals de politieman het noemde, „seconde extra veiligheid" aangebracht tussen de wisseling van het groene en het rode licht. De staat van de remmen bleek geen Invloed op het ongeval te hebben uitgeoe fend. Blussé zich bij voorbaat, „maar de kinderen, ook de verkeersbrigadier- tjes, hebben bij het oversteken ook niet de nodige zorgen betracht". Op dat moment meende rechtbank president mr. R. J. Brunner te moe ten interrumperen: „Het is een gege ven feit dat kinderen kinderen zijn. Ik meen te constateren dat er in deze gemechaniseerde tijd geen mededo gen meer bestaat met de medemens". Mr. Blussé: „Ik vind het heel droe vig dat u mij in de schoenen pro beert te schuiven dat ik geen mede dogen heb. Natuurlijk voer ik dit verweer niet graag. Het is alleen zo, dat als de kinderen wel over de weg hadden gekeken, de aanrijding niet gebeurd was. Ik zeg dit niet om mijn cliënt te disculperen. Ik zeg dit alleen maar om na te gaan, hoe wij er in vredesnaam voor kunnen zorgen dat zoiets niet meer gebeurt. Dat heeft ook wel iets met mededogen te ma ken". De raadsman stelde overigens, dat ook nu nog wel een verandering van de stoplichten op zijn plaats zou zijn: „ook na dit ongeluk zijn er nog onge vallen gebeurd. Het zou wellicht ge wenst zijn het oranje licht iets langer te laten branden". Hij stelde tenslotte dat zijn cliënt vijftien jaar heeft ge reden zonder een ongeluk te veroor zaken. Zijn werkgevers waren stomver baasd. dat nu juist S. zoiets was overkomen. „Ik heb eerlijk gezegd geen flauw idee, welke straf in dit geval moet worden toegepast". De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. Afgeleid LONDEN Vierentwintig pacifisten zijn gisteren uit Engeland naar «nbodja gevlogen. Zij willen in het grensgebied met Vietnam gaan kam- tren. „Als wij Amerikaanse of Vietnamese soldaten zien, zullen wij hen roberen over te halen de strijd te staken", vertelde de leidster van de roep, de 72-jarige Quaker Peggy Smith, oprichtster van de beweging voor tweldloze actie in Vietnam. „Wij zullen hen snoep aanbieden en ballonnen iet vredesboodschappen." Tot het „vredcsleger" behoren ook het parle- lentslid voor Wales Gwynfor Evas, de predikant Michale Scott, een Cana- *s echtpaar en twee Australiërs. Negen van de 24 zijn vrouwen. De loeg hoopt ook Noord-Victnam te bezoeken. T~)E directeur van de machtige dienst schoot in een daverende lach toen hij het benauwde stemme tje door de telefoon hoorde. „Oom. ik sta hier met mijn autootje in Den Haag en ontdek, dat ik geen cent bij me heb. Ik heb tante al gebeld maar die is niet thuis..." „Kom maar hier. hoor. Tante is een dag met de wagen naar oma. Maar oom zal je wel helpen." Een zucht van verlichting en: „Stel u voor. ik heb van een wild vreemde meneer een dubbeltje ge kregen om in een cel te telefone ren..." Even later reed nichtje voor het gebouw. Allemaal parkeermeters. En geen kwartje. Maar achter het brede 'hek ruimte genoeg. Dus reed ze binnen. De ruimte viel tegen, brede gangen waren open voor het fabrieksverkeer, daar kon ze niet in de weg staan. Toen zag ze het blok „gereserveerd", natuurlijk voor ooms wagen, waarmee tante weg was. Keurig plaatste ze haar wagen tje daar. Maar nog voor ze uit gestapt was, stoof een boze portier op haar af: „Wat mot jij daar?" „Even maar, ik moet naar de di recteur. Ik ben over vijf minuten terug..." „Weg daar. geen praatjes..." De man gebaarde wild. „Maar..." „Weg daar.. Bij de rijwielstalling is misschien nog plaats..." Geen herrie maken, dacht ze en koerste naar de rijwielstalling. Maar net deed ze het portier open of een boze man schreeuwde: ..Weg daar. dat is geen parkeerplaats..." „Maar de portier zei.." De portier kwam er al aan. Een seconde later betwistten de twee el kaar de bevoegdheid van het aan wijzen van een parkeerplaats. Ileleefd Het meisje zag haar kans, slipte het wagentje uit, holde naar de in gang en stoof binnen. Het ogenblik verbijstering van de beide mannen gaf haar een goede voorsprong. Een loopjongen in de gang wees haar: „De kamer van de directeur? Boven, eerste verdie ping." Ze was de trap al op, toen portier en rijwielbewaker door de gang be neden klotsten. Net staken ze de verhitte hoofden om de hoek van de gang, toen zij de directeurskamer binnenglipte. Daar zat oom. Breed, rustig, goe dig. Ze slikte het verhaal van haar wonderlijke ontvangst beneden gauw in. Die kerels konden haar nou toch niks meer doen. Oom trok zijn portefeuille en schoof haar met een gezellig gebaar een rozig briefje toe. „Genoeg, juffertje?" „O, ja, dank u wel.." Vergeet het maar, een nieuw jaarscadeautje..." „U bent een schat", en nog iets liefs willend zeggen: „Wat een mooie kamer is dit". Oom trots: „Ja hè en kijk eens uit het raam. Het hele terrrein overzie ik hier..." Samen gingen ze voor het raam staan. Keken uit over het terrein. Beneden stonden twee mannen bij een autootje. Ze staarden omhoog naar de directeurskamer. Langzaam deed het meisje de vi trages opzij. Oom groot naast haar. Beneden tikten twee mannen aan de uniformpet en oom hief groetend de hand. „Beleefde kerels", zei hij goedkeu rend. Nichtje glimlachte. De chauffeur kon zelf nauwelijks een verklaring geven voor het onge luk. Hij meende, misschien te zijn afgeleid door een rode Fiat, die hem, kort voordat het ongeval gebeurde, inhaalde. De bestuurder van deze wagen verklaarde, nog gemakkelijk te hebben kunnen stoppen voor de stopstreep. Hij bevond zich, toen het licht op geel sprong, op een afstand van on geveer 50 meter van de oversteek plaats. Hij zag hoe een groep kinde ren „stonden te juichen en te sprin gen op de stoep" en dat was voor hem reden om meteen af te gaan remmen, „want je weet nooit wat kinderen gaan doen". Uit deze verklaring leidde de offi cier van justitie af, dat S., die onge veer drie meter achter de Fiat reed, nog had kunnen stoppen, als hij terstond op het gele licht gereageerd had. Dat is, aldus mr. Feber, ook de conclusie van het A.N.W.B.-rapport. „S. heeft de fout gemaakt, dat hij niet naar de lichten gekeken heeft. Hij dacht, dat het op deze oversteek plaats ook wel groen zou zijn, net als bij de vorige. Toen hij zich ervan bewust werd. dat het op geel stond, heeft hij niet snel genoeg gereageerd: pas toen het rood werd is hij hard gaan remmen. Hij heeft de kinderen pas gezien, toen ze gingen overste ken". Gevaarlijk Droevig Met grote ergernis heb ik zondag avond 31 december de tv-uitzending van het CVK en het IKOR gezien. Ik wil niet kinderachtig zijn als het erom gaat mensen, ook kerkmensen, in hun fouten en gebreken voor het forum te plaatsen, maar vat in deze uitzending vertoond is gaat m.i. alle perken te buiten. Hier werd niet de mens, maar God zelf en Zijn zoon Jezus Christus op een profane wijze bespottelijk ge maakt. De liedjes waren zgn. bedoeld voor de kerken, maar hier moest de kerk gekrenkt worden door de God-is- dood-kreet. Het is wel erg droevig dat het CVK kijkgeld ontvangt om dergelijke din gen te doen. Rotterdam A. Vijfvinkel ülisilaad De toenemende misdadigheid in de VS vormt niet allen het grootste bin nenlandse probleem in het land zelf, maar is evenzeer een bedreiging voor de rest van de werpld. Wat bijvoorbeeld te denken als bin nen enkele jaren de georganiseerde misdaad de beschikking zou krijgen over atoomwapens? Machtiger chanta gemiddel is nauwelijks denkbaar. Opnieuw een bedreiging van de de mocratie. Of moeten we maar niet te veel denken? Spijkenisse J. v. d. Berg Voordat mr. Blussé zijn grondig pleidooi begon, betuigde hij zijn deelneming met de families en de kinderen die door dit ongeluk getrof fen zijn. Hij ging uitvoerig in op de situatie op dit kruispunt, op het mo ment van het ongeluk. Daarbij ging hij ervan uit, dat zijn cliënt op 35 meter afstand van de zebra was. toen het licht geel werd. Dit dus in tegenstelling met wat de bestuurder van de Fiat verklaarde, maar overeenstemmend met diens verklaring vlak na bet ongeluk. Vol gens de raadsman had S. normaal kunnen stoppen, als hij op 40-60 me ter afstand was geweest, maar was op een afstand van 30 meter een „noodstop" vereist. Op grond daarvan concludeerde mr. Blussé dat er ter plaatse een ge vaarlijke situatie heerste. „Als het licht zo kort geel is. hoef je maar de kleinste fout te maken bij het schat ten van de afstand, of het gaat mis. S. zag het gele licht te laat op ongeveer 17 meter en daarin schuilt zijn fout". Mededogen „Ik vind het erg vervelend om te zeggen", zo verontschuldigde mr. Al bijna twee maanden is deze jon gen zoek: de 15-jarige Cornelis Herman Hendrik Godefroy. Hij ver liet 10 november het ouderlijk huis in De Bilt en liet niets meer van zich horen. De jongen, die kantoorbedien de is, liep al enkele malen eerder van huis weg. Signalement: lang 1,70 m, flxnk postuur, gezonde ge laatskleur. blauwe ogen. donkerblond krullend haar. Hij droeg een bruin corduroy jasje en een beige dito broek. Wie iets van de knaap weet gelieve zich telefonisch te melden bxj de politie in De Bilt: 030—763333.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5