eekagenda Op één dag 86.000 voetgangers in centrum Haarlemmerstraat TV Cosa Nostra uitstekende film met harde avonturen Studiedag studentenraden kweekscholen in Beverwijk Verzoek aan dr. Schoonheim voor wijkgemeente ..Pniël TUSSEN DE BLADZIJDEN Loopstraat is een koopstraat plano's orgels hifi mossel+ Sempre op toernee Jeugddorp zuid-west voorlopig dicht 15I1TE LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 JANUARI 1968 53 ""rjjdag: (5 jan.) Koningskerk, 7.30 ur: ruil- voor verzamelaars. HJ-gebouw. Levendaal 101: tie- ciëteit. steeg 19, 9 uur n.m.: Leids iercabaret. EN HAAG Schouwburg, 8.15 Haagse Comedie met Rosen- ïtz en Guildenstern zijn dood" 2HEVENINGEN Circus-theater, uur: Amsterdams Volkstoneel met me Sien". EN HAAG Paviljoenfeheater, uur: De Nieuwe Komedie met je Fantasticks". Zaterdag (6 jan. 1968) achter Hoflaan 74: C.J.V I-Leiden, nieuwjaarsbal (8 u.). J.-gebouw, Levendaal 101: mid- en ouderensociëteit. GSTGEEST Het Witte Huis. 2 15.30 uur: schaaksociëteit Pala- HAAG Schouwburg. 8.15 l Haagse Komedie met „Van de g af gezien". HAAG Diligentia. 2.15 uur: i met „Het laatste loverbos". VENÏNGEN Kurzaal, 8.15 Concertgebouworkest. HAAG Paviljoentheater, uur: De Nieuwe Komedie met Fantasticks". Maandag (8 januari) Ihouwburg. 8 uur: K. en O.. Thea- met „Driekoningenavond" hervatting klassieke en •visuele talencursussen. Dinsdag (9 januari) ial Koningskerk. 8 uur: afd. Noord :envrouwenbond. A. J. D. van in te Voorschoten over het werk kinderbescherming, istraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Emigratiecentrale. iadhuis, 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw- 7 Is Ned. Gemeenten. houwburg. 8 uur: K. en O.:, Thea- net „Driekoningenavond". hervatting klassieke en i lovisuele talencursussen. en O.: aanvang nieuwe creatieve issen en werkcursussen. Woensdag (10 januari) en O.: hervatting klassieke en ll iovisuele talencursussen, itanpenburg 63, 8 uur: K. en O., cau- van en gesprek met prof. dr. A. dofa. Bachrach over „Driekoningen- ipt |(i". lijeterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Donderdag (11 januari) en O.: aanvang nieuwe creatieve ussen en werkcursussen. ïhoorzaal, 8 uur: concert Jeugdka- Drkest. Leids Akkoord. rsj Vrijdag (12 januari) -i en O.: hervatting klassieke en •isuele talencursussen. :enhal, 8 uur: K. en O., lezing Noordhoek. fotograaf en graficus, eigen werk. shuis. achter Hoflaan 74: ruil- j d voor verzamelaars, 7 uur. LJ.-gebouw, Levendaal 101: tie- tciëteit. ,an Burcht, 8 uur: Ons Grunneger- i. nieuwjaarsbijeenkomst, helpenkade 6. 8 uur: afd. Leiden mrhist. Vereniging. jaarvergade- Zaterdag (13 januari) houwburg. 8 uur: T.I.G. met ..De antwoordt niet". H J -gebouw, Levendaal 101: mid- en ouderensociëteit. JtlGSTGEEST Het Witte Huis. 5.30 uur: schaaksoclëteil Palame- Apotheken dopend voor spoedeisende gevallen: neek Van Driesum. Mare 110. tel. zaterdag 6 januari is in Leiden, irgens van 8 tot 12 uur. voor ileisende gevallen bovendien ge ld: Zuider Apotheek, Lammen- >weg 7. tel. 23553. jtheek R. van Breest Small enburg tiderdorp en Apotheek Voorscho en de gehele week geopend. Oegstgeestse Apotheek is op zon- 7 januari gesloten van 8 uur tot Doktersilienst 3ll zaterdagmorgen 10 uur raadplege eigen huisarts Daarna tot zon- ;ond 24 uur de dokterstelefoon. »1 2. Films jjiimera 2.30. 7 en 9 15 uur»: Goed "poten. Matt Helm (14 jaar»; vrijdag aterdag 's avonds om half twaalf: '18 jaar). Po f2 30. 7 en 9.15 uur): De woeste- (18 jaar). [xor (2.30, 7 en 9.15 uur): Cosa erfvijand van de FBI <14 jaar). (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Het ge- heeft twee gezichten (14 jaar). Iidio (2.30. 7 en 9.15 uur): De dief [Parijs (18 jaar). ianon (2.30, 7 en 9.15 uur)- Casino (14 jaar), telangrjjke telefoonnummers )or EHD, Leiden: 20645. Voor brand- 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. MUSEA EN HORTUS Volkenkunde, Steenstraat- (werkdagen van 10 tot 5 u.. ook ig; zondag van 1 tot 5 uur. seum Oudheden, Rapenburg: op lagen van 10 tot 5 u.. ook zater- zondag van 1 tot 5 uur. LEIDEN Uit de hieronder weergegeven cijfers van een be- j zoekersenquête en een telling van het aantal voetgangers in de Haarlemmerstraat, ontleend aan het gemeentelijke rapport „Ver- keerszaken binnenstad", blijkt wel duidelijk, dat zóveel percen- 1 tages en feiten voor afsluiting van de Haarlemmerstraat voor alle l verkeer pleiten, dat wij over een paar jaar waarschijnlijk niet j beter weten of deze drukke winkelstraat is altijd voetgangers- gebied geweest. Zó vanzelfsprekend dient deze afsluiting zich aan. De conclusies van enquête en tel ling zijn in het rapport als volgt: De Haarlemmerstraat komt in haar geheel voor aanwijzing tot voet gangersgebied in aanmerking, onder meer door de overwegende winkel functie en de belangrijke centrum functie van deze straat. De voor keur van de bezoekers voor afslui ting is overweldigend, speciaal op de zaterdag. Aindere factoren zijn het smalle profiel van de weg en het zeer grote aantal voetgangers. Er wordt in de conclusies een uit spraak van de commissaris van poli tie van Delft geciteerd: „Een loop straat is een koopstraat". Centrumfunctie Een derde van het aantal bezoe kers van de Haarlemmerstraat komt uit 'buurtgemeenten, waaruit de cen trumfunctie van Leiden blijkt. Ruim de helft van het aantal bezoekers komt te voet en ruim 33 procent met bus, fiets bromfiets of scooter weinig ruimtevergende transport middelen dus. Ruim 16 procent van het aantal bezoekers komt per auto naar de binnenstad. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Singel: op werkdagen van 10 tot 5 u.; zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags ge sloten. Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend: Lindestraat 1 b: maandag gesloten, dinsdag 911.15 u. en 13.3017.15 u.. woensdag gesloten, donderdag 13.30— 18.15 u.. vrijdag 911.15 u. en 13.30— 18 45 u., zaterdag 8—11.15 u. en 13.30— 16.30 u Van der Werfstraat 39 maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.3017.15 u.. donderdag 8.3011.15 en 13.301815 u.. vrijdag 8.3011.15 u en 13.30—18.45 u., zaterdag 7.3011.15 en 13.30—16.30 u. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Volkenkunde: ten toonstelling Japanse volkskunst, van 13 dec. tot 12 maart. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: werk van Gerti Bierenbroodspot. van 15 dec. tot 6 januari. Lakenhal: tentoonstelling boekver zorging, grafiek en tekeningen Kurt Löb, van 25 nov. tot 7 jan., dag. 10 tot 16 uur. zondags 13 tot 16 uur Galerie Hans Vink, Breestraat 119: grafiek van J. Mensinga, W. den Oud sten en A Schlüter, van 16 dec. tot en met 6 jan. De Lakenhal: tentoonstelling foto's Wim Noordhoek, van 20 dec. tot 28 jan., dag. 10 tot 4 u„ zondags 1 tot 4 u. WASSENAAR: Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling schilderijen, aquarellen en tekeningen van Oor Dik en keramiek van Margreet Huisman, van 13 dec. tot en met 10 jan., maand. t.e.m. zat. van 10 tot 5 u.. bovendien dinsd. van 8 tot 10 u., zondags, 25 en 26 dec. en 1 jan. gesloten. Kunst in Den Haag MAANDAG Paviljoen-theater, 8.15 uur: toneelgroep Studio met „Zomer". DINSDAG Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Danstheater met Ned. Balletor kest: Diligentia, 8 uur: Ver. Kamer muziek. Dartinton-kwartet. WOENSDAG 10 jan. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Danstheater met Ned. Balletorkest: Circus-theater, 8.15 uur: Fiesta Gitana; Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie-Orkest met Carmencita Lozada. viool. DONDERDAG 11 jan. Schouw burg, 8.15 uur: Haagse Comedie met Yerma: Circus-theater, 8.15 uur: Fiesta Gitana: Diligentia, 8.15 uur: Toos On derdenwijngaard, piano. VRIJDAG 12 jan. Circus-theater 8.15 uur: Fiesta Gitana; Diligentia, 8.15 uur: cabaret Seth Gaaikema; Pavil joen-theater. 8.15 uur: De Nieuwe Ko medie met „Het lied van de moorde naar"; Diligentia, 8.30 uur: Theater Matrijs, werkgroep „Spoel" met „De les" en „Het onderhoud". ZATERDAG 13 jan. Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met ..Rosen- crantz en Guldenstern zijn dood": Cir cus-theater. 8.15 uur: Fiesta Gitana: Diligentia. 2.15 uur: Arena met „Het laatste loverbos": 8.15 uur: show Max Tailleur: Kurzaal. 8.15 uur: Residen tie-Orkest. met Tibor de Machula, cel lo: Paviljoen-theater. 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „The Fantasticks". Kunst in Rotierduin De Rotterdamse Schouwburg (telef. 111766): Nieuw Rotterdam Toneel met een musical naar Het Hemelbed van Jan de Hartog op 8. 9. 10, 11. 12 en 13 jan.: radio- en televisiecabaret Tom Manders iedere avond 8 tot 1 u.. zat. 7. 9.15 en 11.15 uur. vanaf 9 jan. iedere woensdag 2 u. kindervoorstelling „Bij Dorus op schoot". Piccolo-theater (bij de Rott. Schouw burg. tel. 111766): Nieuw Rott. Toneel 10 jan. première ..Testarium", 11 tot en met 13 jan. 8.15 uur „De Maagd". Luxor-theatcr (tel. 138326): iedere avond 8 uur: revue Snip en Snap, des maandags geen voorstelling. Concertgebouw De Doelen (telef. 132490): 9, 10, 12 en 13 jan. 8.15 uur: cabaret In den Twijfelaar in Gehoor zaal (met programma Sneu voor Ve len); 11 jan. 8.15 uur in kleine zaal: solistehconcert Rott. Kunststichting (Marianne Klep. mezzo-sopraan en Wim Quispel. piano. Leonhard Boelens, viool en Jan Slothouwer, piano). Hoflaankerk: 9 jan. 8.15 uur: Rott. Conservatorium, proefspel voor de wis- selprijs voor orgeL M: aL.Nieu-rlók Bijna 72 procent van het aantal bezoekers komt winkelen en kopen en ruim 82 procent komt „kopen en kijken", waarmee wel wordt aange toond. dat de Haarlemmerstraat een uitgesproken koopstraat is. De Haarlemmerstraat heeft vrij wel geen functie voor het doorgaan de verkeer. Van het aantal bezoekers was 84 procent voor proefafsluiting en daar van was 71 procent voor afsluiting op zaterdag. Van het aantal bezoe kers, dat per auto naar de binnen stad komt, was ruim 75 procent voor de proefafsluiting. Op één zaterdag werden de vol gende aantallen binnenkomende voetgangers geteld: Haarlemmer- straat-west 40.000, midden 86.000 en oost 30.000, Circulatieplan Zoals wij al hebben gemeld, wordt ten behoeve van de afsluiting van de Haarlemmerstraat voorlopig het deel tussen Pelikaanstraat en Turf markt een verkeerscirculatieplan opgesteld, waarvoor een rijkssubsi die kan worden aangevraagd. In het afsluitingsplan zijn ook enige zijstra ten van de Haarlemmerstraat opge nomen. In 't verkeerscirculatieplan kruist het rijdend verkeer bij Stille Mare- Lange Mare en bij de Pelikaanstraat de Haarlemmerstraat. De zuidelijke omgeving van de Haarlemmerstraat (west) blijft goed bereikbaar via Koppenibrug, Bostelbrug en Blauw- poortsbrug; van belang is hierbij de uitbreiding van de verkeerslichten- installatie op het Kort Rapenburg. De noordelijke omgeving van de ge hele Haarlemmerstraat is via ge noemde bruggen eveneens goed be reikbaar. Beestenmarkt De Oude Singel (tussen Alkema- debrug en Turfimarkhbrug) en de noordelijke rijweg van de Beesten markt fungeren in zekere zin als een parallelroute voor de Haarlem merstraat-west. De aangegeven ver- keersrichting op deze noordelijke rijweg wijkt af van het plan ,-par- keerindeling Beestenmarkt". De be reikbaarheid van het parkeerterrein wordt daarmee vergroot. Via de Marebrug is de gehele noordelijke omgeving van de Haar lemmerstraat bereikbaar. De Caeci- liastraat. aan weerszijden begrensd door een slechte bebouwing, fun geert noodgedwongen als een secun daire parallelroute voor de Haarlem merstraat-west. Plan De Camp Teneinde sanering in dit deel van de binnenstad te bespoedigen, zal zo spoedig mogelijk een vereenvoudigd bestemmingsplan voor „De Camp" worden ingediend. De eventuele aanleg van terrasjes in de Haarlem merstraat (west) zal ook in de be schouwing worden betrokken. Vanuit de richting Marebrug fun geert een deel van de Oude Vest als parallelroute voor de Haarlemmer straat^-midden. Na het gereedkomen van de Langegradht kan men boven dien via de Herenpoortsbrug en de Jan Vossenbrug het middendeel van de Haarlemmerstraat bereiken. Ver breding van Warmonderbrug en He renpoortsbrug wordt overwogen. Vanaf de Hooigracht is uit zuide lijke richting de gehele noordelijke omgeving van de Haarlemmerstraat bereikbaar via de Pelikaanstraat en de Pauwbrug. De Van der Werf straat fungeert hier als parallelroute voor de Haarlemmerstraat-midden. In een aantal straten zal in het kader van het circulatieplan éénrich tingsverkeer worden ingevoerd. BEVERWIJK Gisteren is in Beverwijk een door de hogere pe dagogische School St. Jozef voor treffelijk georganiseerde landelijke studiedag voor studentenraden van alle Nederlandse kweekscholen ge houden. Op de uitnodiging hadden 59 van de 97 scholen gereageerd. Hiervan waren vertegenwoordigers van 44 scholen naar Beverwijk gekomen. Zowel 's ochtends als 's-middags is er druk gediskussieerd over aller lei problemen zoals:: studiebeurzen, onderwijstechnisdhe kwesties, even tuele intersaholaire samenwerking op allerlei gebied e.d. Aan het eind van de dag werden de volgende punten geconcludeerd:: a De vergadering was voor het op richten van een overkoepelend orgaan voor alle kweekscholen; b Een voorlopig bestuur, gevormd uit de voorzitters van de verschil lende diskussiegroepen, zal zo snel mogelijk statuten en een huishou delijk reglement in grote lijnen op stellen: c Deze statuten en dit reglement zullen op de volgende landelijke vergadering worden besproken; alle goede merken In ién zaak Deze zal waarschijnlijk in de Paasvakantie in Arnhem plaats heb ben. LEIDEN Sempre Avanli gaat er ook in de eerste helft van het nieuwe jaar weer regelmatig op uit. De lijst van uitvoeringen ziet er op het ogenblik als volgt uit. Vanavond 5 januari: Zeist, Hotel Boslust (m-m.v. toneelafdeling). Dinsdag 30 januari, Leiden, Grote zaal De Burcht. Maandag 5 februari, Leiden, Maranathakerk (Lage Mors- weg). Vrijdag 16 februari, Vlaardin- gen, Stadsgehoorzaal (m.m.v. toneel afdeling). Dinsdag 20 februari, Lei den, Anthonius clubhuis. Dinsdag 5 maart. Leiden, Grote zaal De Burcht. Vrijdag 29 maart. Koudekerk. Ver enigingsgebouw. Vrijdag 5 april, Lei den, Anthonius clubhuis. Dinsdag 23 april, Rotterdam. Vrijdag 10 mei, Leiden, Anthonius clubhuis. Don derdag 16 mei. Voorschoten. Cultu reel Centrum. Om de sanering in dit deel van de binnenstad te bespoedigen, zal zo spoedig mogelijk een vereenvoudigd bestemmings plan voor De Camp worden ingediend. De Camp is het gro tendeels verkrotte stadsdeel tussen de Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Mare en Oude Vest. Dit zijn woningen aan de Agnietenstraat. Leidee Spaarbank LEIDEN In december werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 5.103.210,63 en werd terugbetaald f 4.866.552,80. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 518 en het aantal afbetaalde 382. Op 5.155 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 177.786,50 bijgeschreven. Er werden 1.100 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 45.593,66. Het te goed der 63.781 inleggers bedroeg aan 't eind der maand f 81.368.187,90. Burgerlijke stand nnn Tjpiden LEIDEN Geboren: Adriaans z v A Bennéng en C A van Pruissen. Mary d v K Koppe en E J Ammeraal; Ma thilda, d v A J van Wijk en M M de Munt: Hendrik Antonius Maria, z v C H J Zuidhoek en C P de Groot; Petronella Maria, d v F G Lascaris en H Peters; Pieter, z n C Sierat en P C van Heijningen; Eveliine Jeanotte Titia, d v E Krul en H H F van de Moortel; Johanna Jannie Petronella, d v J P Quist en W P Doms; Adriana Janet, d v J K Broer en A Visser. Gehuwd: B J Arkeveld en E Han nes, G K Troost en R van Meijgaar- den; G Jansen en C Ouwerkerk; A J van der Linden en S H Huisman, C P Singerling en M Pet; L Singerling en J Erades; J W L la Lau en M van Schoonderwoerd den Bezemer; D de Graaf en E Neuteboom: M de Vos en C van der Zeeuw; P C W de Gusnt en M J C Tuijthoff. Overleden: L J van Dijk, 69 jr, man; W L Langenberg, 49 jr. man. Ondertrouwd: A Taher Ejjedtid en M H A M Lacourt; J W D van der Zon en C M de Bruin: C J de Boer en J J Rijsbergen: J G Tielenius Kruyt- hoff en M A den Boer: R W Paarden- kooper en L J Kloots, GAP Minken- berg en M Haasbroek: M W van Tol en J M P Kortekaas; A J van Greu- ningen en I Hemerik: A J Mullens en L M P van Slingerland'; L C van de Ven en M H W Loomans; W L van Heijningen en E H de Lange; J J Ber gers en M J Schieffelers; D J van Valkenburg en H F van der Hoeven. LEIDEN Zoals wij al meldden, zal de Herv. Gemeente de predi- kantsvacature die is ontstaan door het vertrek van ds. J. Groot uit de wijkgemeente Pniël, voorlopig niet vervullen. De centrale kerkeraad verzocht het groot moderamen die stappen te ondernemen die kunnen leiden tot een verantwoorde voort zetting van liet pastorale werk in de wijkgemeente Pniël. Naar wij vernemen, zal aan dr. P. L. Schoonheim, predikant voor het experimentele kerkewerk, wor den verzocht deze taak in Pniël op zich te nemen. Deze maand zal met dr. Schoonheim en diens orgaan van bijstand hierover worden gesproken. Dr. Schoonheim vertelde ons van morgen: ..Het gesprek hierover moet nog beginnen. Ik weet dat men mij op het oog heeft. Ik heb hiervoor wel belangstelling maar er zullen van mijn kant wel enige wensen en voor waarden op tafel worden gelegd. U weet, als u mijn boekje hebt gele zen, wel, dat ik bepaalde bezwaren heb tegen de traditionele wijkge- meentevormen. Het werk dat ik nu doe laat ik niet los. Daarom is de vraag voor mij zo belangrijk hoe ik het apostolaat en het wijkwerk zal kunnen combineren. Op het ogen blik verleen ik nog bijstand in de wijkgemeente Boshuizerwijk (Haag- LEIDEN Het weer van de laatste dagen heeft de Stichting Leidse Jeugdverblijven doen be sluiten het jeugddorp zuid-west te sluiten tot de weersomstandighe den verbeterd zijn. Bij dit besluit heeft ook een rol gespeeld, dat de toegang tot het jeugddorp momenteel erg slecht be gaanbaar is, omdat men druk be zig is met de werkzaamheden voor een tunnel onder de Voorschoter- weg. wijk). Dat zal ook aan de orde moeten komen. Ik kan niet op twee plaatsen tegelijk zijn". Weer concert van „Leids Accoord LEIDEN Onder 't motto „Leids Accoord" wordt donderdag 11 janu ari in de Stadsgehoorzaal een con cert gegeven, waaraan het jeugdka- merorkest, het Toonkunstorkest, de Stem des Volks en het Alma Mater koor meewerken. Als gast treedt op het gemengd koor „Vox Laeta" uit Roelofarendsveen. Dirigent ervan is Jan van der Meer. Solisten zyn: Leny Stevens-Rid- derhol' (sopraan). Jan van der Meer (piano), nan ivapaan (hobo). Ada van der Bent (piano) en J. P. den Herder (viool), andere solisten zyn de all Janny Schellingerhoui, de te nor André van z,on en de bas Aad nasenooi. Het geheei slaat onaer leiaing van Hemt ariër. Het is voor de tweede keer, dat een dergelijk bi eed opgezet concert wordt gegeven, in juni iyöb gebeur de het voor de eerste keer en toen wera gesuggereerd van het Leids Accoord een jaarlyks evenement te maken. Door de brede opzet was het mo gelijk, een boeiena en aiwisselend programma samen te stellen. Han Kapaan speelt met het Toonkunst- orkest het ooncert in F van J. S. Baoh. „Vox Laeta" brengt een reeks werken voor koor a capeila ten ge hore. Leny Stevens-Riaderhol zingt concertaria's van Mozart. Het jeugdorkest en het Toonkunst orkest spelen samen de ouverture Coriolan van Beethoven. Tot slot van het concert geven de Leidse koren en orkesten een uitvoering van de koorfantasie van Beethoven. Jan van der Meer speelt de pianopartij. Toegangskaarten zyn verkrijg baar bij concertbureau Bender, Ser- vaas' muziekhandel en radio Westrik. LUXOR De meedogenloze j Cosa Nostra gaat over lijken, maar kan zich de haar verbeten achter- volgende FBI niet van het lijf houden. Regisseur Don Medfort is er in geslaagd een voortreffelijke film te maken die ver uitsteekt boven het gebruikelijke verhaal tje waar in het kwaad wordt be straft. Niet alleen de FBI tracht de or ganisatie te liquideren, maar de Cosa Nostra gaat mede ten onder door eigen verdeeldheid. Wanneer de eed: „Cosa Nostra komt voor vrouw, gezin en gods dienst" voor een der leden te knel lend wordt, is hij een gevaar voor allen en moet uit de weg worden geruimd met eventuele getuigen. Dit is een eindeloze ketting, die ten slotte de kopstukken van de organisatie zelf treft. Uit het web van Cosa Nostra of Maffia is geen ontkomen mogelijk. Zonder onwaarschijnlijke staaltjes krachtpatserij of valse romantiek is de film „Cosa Nostra erfvijand van de FBI" een keiharde avontu renfilm geworden. (Hard maar zonder valse noten). De ivoestelingen UDO Onder produktie van Jaime Prades heeft regisseur Hugo Fregonese, een geboren Argentijn, die ervaring heeft opgedaan in Hol lywood, in de studio's van Madrid de film „De woestelingen" (Pampa Barbara) opgenomen. De hoofdrel wordt gespeeld door Robert Tay lor, die als kapitein schietend over het gekleurde doek rijdt. De film is volgens het eenvoudige schema „helden- schurken" opge zet, waarbij de soldaten voor hel den en de Indianen voor schur ken spelen. Voor de liefhebbers van het wes tern-genre aardig en onderhoudend en ook de niet-liefhebber kan van tijd tot tijd lachen om de cynische grappen, die over en weer worden gemaakt. Van het aantal lijken moet men alleen niet schrikken. (Woest, mawr eerlijk) Goecl geschoten Matt Helm CAMERA „Goed geschoten Matt Helm" draaide in maart 1966 al eens in Leiden. Dean Martin, de zingende playboy op z*n retour, gaat als Matt Helm op zoek naar De organisatie Cosa Nostra zaait dood en verderf en daar mee veel leed om zich heen. Een beeld uit de gelijknamige harde avonturenfilm. een verdwenen geleerde, die het geheim kent hoé van de wereld een verschroeide massa te maken. Boze boeven willen hem dit ge heim natuurlijk ontfutselen, maar Matt Helm is ook niet van gisteren, evenmin als Suzie, (Ann Margret) de dochter van de geleerde. Samen gaan zij aan de slag en bedienen zich van een luchtkussenboot, een auto met een aahterlichtkrant, een diepvriespistool enzovoort. Het gelukt hun ten slotte de ge leerde te bevrijden. Het gegeven van dit kleuren- filmpje is niet bepaald origineel en de grapjes die er worden gemaakt beginnen reeds baardgroei te ver tonen. (Sterke staaltjes volgens beproefd recept). Het gevaar heeft tivee gezichten HEX „Het gevaar heeft twee gezichten" schijnt te betekenen dat men een spannende spionage-film rond Berlijn kan verwachten. Een spion heeft een dubbelgan ger die in de plaats van hem wordt vermoord. De spion neemt de plaats over (inclusief echtgenote en het rijke leventje) en slaat aan het avonturen. Het geheel is zo onwaarschijnlijk, zo saai, zo kleurloos en zo verschrik kelijk bezijden de waarheid, dat deze film (en z'n „gevaar") eigen lijk helemaal geen gezicht heeft, (Lachertje). Eva CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond om half twaalf) De film „Eva" zou door (Dolce Vita) Fellini gemaakt kunnen zijn: de ka rakters. de zwoele sfeer, de licht zinnige omgeving. Er is echter één groot verschil: in Eva ontbreken alle climaxen. De „slechte" mensen gaan zo ge zapig door met „slecht" doen, dat het filmbeeld geheel wordt ver wrongen. Dat komt misschien door dat regisseur Joseph Losey een Amerikaan is, die het mondaine Ita liaanse leven slechts „van horen zeggen" kent. Eva is een lipce call-girl, die een succesrijk filmschrijver uit Wales al zijn geld afhandig maakt en hem dan de laan uitstuurt. Ondanks alles blijft de schrijver verslaafd aan de call-girl, hoewel deze hem heeft gewaarschuwd niet verliefd op haar te worden. Jeanne Moreau speelt voortreffe lijk „la femme fatale". Verder is fraai camerawerk te bewonderen, (Eentonig) Prolongaties STUDIO „De dief van Parijs". Een nieuwe parel aan de kroon van regisseur Louis Malle. Zonder ook maar ergens zwaarwichtig te wor den, filosofeert Malle over het we zen van de dief en zyn „werk". De filosofie staat overigens de actie niet in de weg. Er zit een onstui mige vaart in deze film, die voort durend de aandacht gevangen houdt. (Derde week), TRIANON „Casino Royale", Parodie op de James-Bondfilms, vol dolle grappen. De film zakt op het eind echter als een (weliswaar kleurrijke) pudding in elkaar. (Derde week).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3