Vernieuwing geen reparatie Rennies Pastoraal concilie vindt gezagsrapport te vaag ZEER SLECHT JAAR VOOR WOLINDUSTRIE Applaus voor protestanten Prof.v.d.Beugel uit PvdA AANVAL OP KARDINAAL ALFRINK Afgevaardigd valt tijdens rede flauw Een woord voor vandaag Trein vermorzelt auto Kamerlid Beunhazerij in de bouw moeilijk op te sporen „PINK-reiking" redt discussie Uniek experiment geref. jongeren VRIJDAG 5 JANUARI 1! Er zijn mensen die alleen maar kunnen pratenmensen die nooit hebben geleerd te luisteren. Dat zijn zij die zo met zich zelf zijn ingenomen öf met zichzelf begaan, dat zij menen dat wat zij te zeggen hebben, het belangrijkste is. God kent deze mensen ook. Zij praten met Hem de ganse dag. Zij vertellen Hem van hun moeite en zorgen en zij vragen Hem om steun en hulp. Maar zij laten God niet aan het woord. En door hun gepraat staan zij zichzelf in hun verhouding tot God in de weg. Wie Gods omvang zoekt, moet vooral kunnen luisteren. Hij weet wat wij van Hem willen. Maar weten wij wel wat Hij van ons wil? Als God hem roept, zegt Samuel: Spreek, want uw knecht hoort. Hier komt het op aan, dat wij ons hart openstellen voor Hem en zeggen: O Here, vertel het maar. We lezen vandaag 2 Samuel 61-15. Gezin Schuring ongedeerd DEN HAAG Het cJi. Tweede- Kamerlid dr. H. A. Schuring (39) uit Aalten is dinsdag met lijn gezin in Zuid-Duitsland aan een dodelijk ongeluk ontsnapt. Hun auto kwam op een spoorweg overgang bij Kempten (Allgan) tot stilstand op het moment dat een trein naderde. De inzittenden waren nog maar net uit de auto gestapt toen de trein er in volle vaart op botste. Van de auto bleef alleen de kofferruimte waarin de bagage zat. over. Het gezin Schuring had een korte wintersportvakantie in Zuid-Duits land doorgebracht en was dinsdag morgen weer naar Nederland ver trokken. Toen de heer Schuring in een sneeuwjacht op een helling reed zag hij plotseling de knipperlichten van een onbewaakte spoorwegover gang. De heer Schuring remde, maar door de gladheid kon hij de auto niet tijdig tot stilstand brengen. Deze gleed door tot midden op de rails. De heer Schuring is inmiddels in Nederland teruggekeerd. DEN HAAG Prof. dr. E. H. van den Beugel, buitengewoon hoogleraar in de buitenlandse politieke betrekkin- gen aan de rijksuniversiteit te Leiden, i heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid. Prof. v. d. Beugel wil geen toelich- ting geven op dit besluit. ..Het is een persoonlijke beslissing", zei de hoog- i leraar, die in het laatste kabinet-Drees staatssecretaris van buitenlandse zaken was. Ook is hij directeur van de KLM geweest. Landbouwhogeschool 2241 studenten ,(Van onze onderwijsredactiei WAGEN 1NGEN Op 1 januari waren aan de Landbouwhogeschool te Wageningen ingeschreven 2241 studen ten <2095 op 1 januari 1967). Van deze studenten zijn 474 498) eerstejaars. In 1967 behaalden 152 (164) studen ten het diploma landbouwkundig inge nieur. Zestien <11) ingenieurs promo veerden tot doctor in de landbouw kunde. In het laatste cursusjaar was 39 pet. van de studenten afkomstig uit steden en 57 procent uit plattelandsgemeenten. DEN HAAG Het is niet een voudig gevallen van beunhazerij in de bouwnijverheid te signaleren. Voor elk individueel geval is een onderzoek nodig om te kijken of er. en zo ja welke, voorschriften wor den overtreden. Dit heeft staatssecretaris Van Son van economische zaken geantwoord op vragen van het Tweede Kamer lid De Mooij (a.r.). Hij zei dat He afgelopen weken drie afdelingen van de Nederlandse katholieke aan nemers- en patroonsbond onderzoe kingen hebben verricht in een aan tal gemeenten in Limburg en Noord- Brabant naar de zg. zwarte arbeid in de bouwnijverheid. Er werden enkele gevallen ge signaleerd van „eigen bouw" =n vrijetijdsbesteding. Slechts onder bepaalde omstandigheden kan daar bij sprake zijn van overtreding van wettelijke voorschriften. Veel candidaten Schnitgerprijs ZWOLLE Voor de internationale compositiewedstrijd ..Schnitgerprijs Zwolle" zijn 44 inzendingen binnen gekomen, waarvan er veertig voldoen aan de voorwaarden. Uit Engeland kwamen de meeste composities, nl. zeven.. Daarna volgen Nederland (5). Italië. Zwitserland. Tsjechoslowakije en Duitsland (4). Frankrijk. Verenigde Staten, Polen en België (2) en Schotland. Oosten rijk. Zweden en Israël met elk één compositie Eind maart zal de winnaar bekend zijn. De jury bestaat uit Sir Thomas Armstrong. Londen. Kees van Baa- ren. Den Haag en Jean-Jacquas Grünenwald, Parijs De prijs, groot j f 2.000,-. wordt voor de derde keer uitgereikt Opnieuw is gebleken, dat het ver maarde Schnitgerorgel in de Grote Kerk van Zwolle een grote aantrek kingskracht uitoefent op organisten Vil binnen- en buitenland. Ze zijn er weer: tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleur- explosie in uw huis. En «.onder bloemen is het toch eigenlijk maar een kale boel. «<1 (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Niet al leen het rapport, maar ook kardinaal Alfrink zelf werd aangevallen op het pastoraal concilie. Het lijkt uit de openingstoespraak van de kardinaal, alsof het episcopaat alleen maar toe geeflijk is geweest door dit concilie te organiseren, zei pater H. J. A. M. Segers uit het bisdom Rotterdam. „Bedoelt het episcopaat," zo vroeg hij, „dat het luisteren naar Gods volk voor hen alleen maar een middel is om zijn eigen gezag beter te laten functioneren, of omdat dat luisteren wezenlijk behoort bij hun her dersambt? Waarom is het concilie ie dere parlementaire bevoegdheid ont zegd?" Kardinaal Alfrink kreeg direct de gelegenheid om hem te antwoorden. „Als men de vraag naar de compe tentie van het concilie", zo zei hij, „op de spits drijft, werkt men tegen de geest van het pastoraal beraad in". De kardinaal vond dat pater Segers de taak van het concilie te zeer in een juridisch vlak had getrokken: „Dat klimaat willen we juist corrige ren. We moeten samen werken", ant woordde hij. Bredase kerken collecteren voor synagoge BREDA In de kerken van Breda zal op 28 januari een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor de aankoop van een pand dat door de Joodse gemeente in Breda kan worden gebruikt als syna goge. Bovendien zal twee dagen hiervoor, op vrijdag 26 januari, in de stad een huis-aan-huiscollecte worden gehou den ten bate van hetzelfde doel. De Bredase joodse gemeenschap heeft momenteel geen synagoge en bovendien ontbreken geldmiddelen om een gebedshuis-in te richten en aan te kopen. Nieuwe directeur kinderbescherming DEN HAAG Met ingang van 1 januari is drs. B. van der Haer benoemd tot directeur van het protestants verbond voor kinder bescherming. Schoenenorder uit Rusland TILBURG Voor de Neder landse wolindustrie was 1967 een bijzonder slecht jaar, be halve voor de tapijt- en meu belsector. Door deze langdurige recessie kwa- voorkomeh zoals -in DtiTtslahd en. België dank zij de export van ruim een miljoen paar schoenen naar Rusland. Er is kans op meer Russische orders. Het binnenlandse verbruik bleef beneden de verwachtingen, terwijl de invoer met 22 procent steeg. Bijna een derde deel van de schoenen die de Nederlanders dragen is afkomstig uit het buitenland. De omzet in de tapijtindustrie ging sterk omhoog, vooral in de non-woven sector. De tapijtindustrie men de structurele problemen, waar- i heeft een gunstig jaar achter de rug. mee de wolindustrie in heel (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT „De kerk op weg" is de tegenwoor dige slagzin van de rooms-ka- tholieken. Maar het pastoraal concilie is niet met gas op de plank weggestoven. Op de eerste dag is dit beraad al blijven ste ken, maar merkwaardig genoeg niet in theologische, wel in ver gader-technische zin. Het eerste rapport (over Gezagsop- vattingen en gezagsbeleving) bleek niet voldoende brandstof te bevatten voor een vloitc start en toen ver zandde de discussie gistermiddag in procedure kwesties. Kennelijk had het secretariaat een voorgevoel ge had, want toen het rapport als discussiestuk van tafel verdween, lag er al een rioodaggrégaat klaar in de vorm van een puntige „Handreiking voor de discussie" die door een kleine werkgroep in de nacht was klaar ge maakt. Op de perstribune werd het stuk al gauw een PINK-reiking genoemd, omdat mannen van het Pastoraal Instituut der Nederlandse Kerkpro vincie (PINK) een behoorlijke vinger in de pap hadden gehad. Het poogt in korte punten het oorspronkelijke rapport samen te vatten, en geeft aan het slot zeven praktische aanbevelin gen. Gisteravond ging het concilie in groepen uiteen om dit stuk aan te vullen, te wijzigen en er in te schrap pen. KRITIEK De zwaarste aanval op het oorspronkelijke rapport kwam van de kant van de bisschop van Roer mond, P. J. A. Moors. Hij vond het rapport onduidelijk, eenzijdig, onvol ledig, te weinig objectief, te weinig pastoraal, en meende dat het te wei nig aansloot bij de uitspraken van het Vatikaans Concilie. Met nadruk verklaarde hij dat hij persoonlijk sprak en niet namens het episcopaat. Reeds eerder had prof. dr. J. A. G. Tans, namens de afvaardiging uit het bisdom Groningen, scherpe kritiek op het rapport geleverd. Ook hij meen de. dat het onduidelijk is. „Wreekt zich niet het feit", zo vroeg hij zich af ...dat de commissie heengelopen is om nadere definities van het ambt en de kerk". „Men had moeten aangeven", zei hij, „van welke gedachten men is uit gegaan. Zo heeft men bijvoorbeeld helemaal geen aandacht geschonken aan de vraag of er bijbels gezien ook een andere structuur kerkelijk moge lijk is dan de huidige hiërarchische". Een groot bezwaar achtte hij ook, dat in dit stuk niets gezegd wordt over het funktioneren van de gelovigen. KLACHTEN Van talloze kanten kwamen daarna telkens weer dezelfde klachten naar voren. De commissie, die het rapport opstelde, deed ook allerminst een po ging om deze bezwaren te ontzenu wen. De voorzitter, prof. mr. dr. J. J. Loeff, die het rapport inleidde, zei meteen al dat het oorspronkelijk he lemaal niet voor het concilie was geschreven, maar voor de bisschop pen. En prof. dr. M. G. Platiel voegde eraan toe, dat de commissie bewust niet bij de uitspraken van het Vati kaans concilie had aangesloten, maar geprobeerd heeft de gedachten weer te geven, die bij het gewone kerkvolk leven om de discussie op gang te brengen. De commissie zou het niet eens op prijs stellen om het stuk aan te laten nemen als een concilie-docu ment. Toen was het lot van dit rapport eigenlijk al beslist Vanuit de pasto rale raad van het aartsbisdom Utrecht was schriftelijk een resolutie ingezonden om niet over het stuk te stemmen, maar het alleen te gebrui ken als uitgangspunt voor de discus sie. Hoewel niemand uit de zaal deze resolutie verdedigde, werd ze toch door de voorzitter in stemming ge bracht. Alle bisschoppen stemden voor de resolutie, maar de nieuwste, bisschop H. C. A. Ernst van Breda zei wel met nadruk, dat de discussie uit moest gaan van de mentaliteit van dit stuk. De afgevaardigden volgden toen de bisschoppen unaniem. Voorzitter prof. dr. J. G. Snijders stelde daarna voor om de puntiger opgestelde „handreiking", die in de nacht was geschreven door een klei ne werkcommissie voor de verdere discussie te gebruiken. De bisschop pen waren daar unaniem voor en de afgevaardigden namen het voorstel aan met 81 tegen 26 stemmen. De tegenstemmers verzetten zich vooral tegen het feit, dat het oorspronkelijke rapport op deze wij ze eigenlijk de mist inging, de voorstemmers aanvaarden de op gestelde handreiking, niet omdat ze er zo enthousiast over waren, maar Geen dienst maar gesprek (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De jongerendienst van de gereformeerde kerk van Den Haag-oost krijgt zondag een experi menteel karakter. Onderwerp voor deze bijzondere dienst is het zesde gebod: Gij zult niet doodslaan. De dienst wijkt geheel af van de normale gang van zaken. De predi kant zal geen preek houden. Om op de vragen inzake het ge bod „Gij zult niet doodslaan" een antwoord te krijgen is een rechtbank gevormd. De rol van rechter wordt gespeeld door de heer W. M. van Andel, hoofdinspecteur van de Haag se politie. Aanklager is ds. J. van Leeuwen, gereformeerd predikant in Den Haag. De drie beklaagden zijn een militair, een jurist en een medicus, resp. majoor von Meyen- feldt (docent hogere krijgsschool), J. van Witteloostduyn (student in de rechten) en A. van 't Riet (arts in Den Haag). De aanwezigen zullen optreden als juryleden. Er zal ruimschoots ge legenheid zijn om samen over dit onderwerp met „rechtbank" en „be klaagden" van gedachten te wisse len. De organisatoren van deze bij zondere jongerendienst wijzen er op dat het een experiment is. De dienst wordt 's avonds om ze ven uur gehouden in de aula van het Haags montessorilyceum aan de Nassau Bredastraat 5. omdat er toch enige basis moest zijn voor het verdere gesprek. DISCUSSIES Gisteravond ging het concilie in groepen uiteen om vooral praktische resoluties op te stellen, die vanmor gen in de plenaire zitting aan de orde kwamen. Tijdens deze eerste verga derdag was het echter reeds duidelijk geworden dat een dergelijke vergade ring alleen kan slagen, als er werke lijk beknopte en concrete rapporten ter discussie komen. Ook moet nog een geheel eigen, strakker omlijnde vergadertechniek gevonden worden. Maar al was dan deze plenaire zit ting te vroeg belegd, om te spreken over een rapport dat te vaag van inhoud was, het pastoraal concilie gaat door. De volgende openbare zit ting wordt gehouden op 8, 9 en 10 april. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel helpen direkt! (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT ambt is er in dit rapport bek: afgekomen en het gelovige wordt helemaal niet genoemd", zei afgevaardigde van het bisdom Haai lem. Joop M. Reinboud, beter bekeq als medewerker van het televisieprl gramma Kenmerk. Op dat momei viel hij op de grond. Een arts die onmiddellijk toesne' de, kon constateren dat hem gee beroerte had getroffen, maar h schreef hem wel rust voor. Later kq Jules de Corte sprekend namens i „ondeskundigen" meedelen, dat lfs het alweer veel beter maakte. R< ite f)H (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Drie van de protestantse waar nemers kwamen gisterenmor gen al aan het woord op het pas toraal concilie. Hun bijdrage werd met applaus begroet. „Onze taak", zei prof. dr. A. J. Bronkhorst uit Utrecht, „is het er op toezien, dat in de rapporten geen passages voorkomen, die in het be lang van de oecumenische samenwer king beter vermeden hadden kunnen worden". Namens alle waarnemers kon hij meedelen dat het rapport (dat toch onder de tafel terechtkwam later) geen elementen bevatte „die wij u moeten ontraden". Hij voegde eraan toe: „Dit betekent niet dat wij dit rapport hebben over genomen. Dan zouden er ook andere elementen instaan". Prof. Bronkhorst was van mening dat vooral in het rapport een duidelijke bijbel-theolo gische overweging opgenomen had moeten worden. Waarschuwing Prof. dr. L. J. van Holk, de re monstrantse emeritus hoogleraar uit Leiden, stal de harten door te waarschuwen niet naar een ander uiterste door te slaan. „U komt uit een wereld die te veel van bovenaf geregeerd is", zei hij, „ik uit een we reld. waar te weinig van bovenaf ge regeerd wordt en te veel stemmen van onderaf klinken". „Dan," ver volgde hij, ,.is er het gevaar dat er stemmen van mensen klinken, die niet weten waarover ze spreken. Ook dan is de kerk onbestuurbaar." Prof. dr. C. van der W.oude zei, dat in de 16e eeuw ook protestanten wa ren uitgenodigd om het concilie van Trente bij te wonen. Er werden ech ter toen voorwaarden gesteld, zodat West-Europa te kampen heeft, veel scherper aan het licht, concludeerde drs. P. W. C. Pessers. voorzitter van de Tilburgse Kamer van Koophandel, gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Er is duidelijk sprake van overca paciteit. Mede door de scherpe con currentie werd de rentabiliteit van de bedrijven zwaar op de proef gesteld. Rentabiliteit Bovendien kwam de rentabiliteit onder druk door de kostenstijgingen. Het aantal wollenstoffenbedrijven liep in de loop der jaren terug van 62 tot 27. Drs. Pessers was blij met de lichte opleving van de laatste tijd. De or derpositie is gunstiger. Als nu ook nog herstructureringsmaatregelen worden getroffen, kan de wolin dustrie weer tot een gezonde positie komen. Hij vroeg de regering de omzetbe lasting op textiel ook in het kader van de nieuwe heffing op de toege voegde waarde (die in 1970 moet in gaan) op een laag percentage te handhaven. De huidige voorstellen houden een stijging van 7 procent voor textielgoederen in. Dat zal een daling van de consumptie tot gevolg hebben. Wat de confectie-industrie betreft zijn dc verwachtingen gunstig, al zijn moeilijkheden met <de orderbezetting (vooral voor de hereneonfectie) niet uitgesloten. Schoenen In de schoenindustrie kon een ster ke teruggang in de produktie worden Bisschop verbiedt kaïiselruil LONDEN De rooms-katholieke bisschop van Clifton, dr. Joseph Rud- derhan. heeft de priesters in zijn bisdom verboden, om voorgangers van andere gezindten in hun kerken te laten preken. „Wat zij te zeggen hebben, kan ook door elk van onze eigen priesters gezegd worden," schreef hij in een circulaire. Over enkele weken is het de jaar lijkse Week voor de eenheid. Het Va- tieaan staat kanselruil toe, maar laai de uiteindelijke goedkeuring over aan de bischoppen. Het verbod van bisschop Rudderhan geldt voor twee honderd parochies in het zuidwesten van Engeland. De vergadering van de Raad van Indonesische kerken slaagde er niet in een oecumenische syno de te vormen. Deze synode moest een overgang zijn naar de Alge mene Evangelische Kerk in Indo nesië. Met was teleurgesteld over de samenwerking in enkele regionale raden van kerken en er was een vage angst bij de jonge kerken, dat ze min of meer opgeslokt zou den worden door de „oude" kerken. Natuurlijk, iedereen erkende, dat de eenheid in Christus bestaat. Maar de verwezenlijking van de eenheid was moeilijk, zo conclu deert de heer W. de Jong in zijn laatste artikel Grote dankbaarheid bestond in de kerkverga dering over de grote overgangen naar het christendom, die zich overal in de archipel voor deden na de mislukte staatsgreep eind 1965. Maar men moest erkennen, dat deze overgan- gen niet te danken waren aan dc houding van de christenen in de laatste jaren. Hoe moesten al die mensen worden opgevangen? Het was een be langrijke vraag in de vergadering. De opleiding kwam herhaaldelijk ter sprake. De theologische scholen waren gedwongen verschillende richtin gen van studie tc openen, bijvoorbeeld voor godsdienstleraar en legerprcdikant. De predikanten kunnen al die lesuren op de Een groepje Nederlanders op de kerk vergadering in Makassar: Geheel rechts ds. A. de Kuiper, bijbelvertaler te Bogor en docent aan de theologische hogeschool te Djakarta. Derde van rechts ds. A. G. Honig, die benoemd is tot zen dingshoogleraar aan de Theologische hogeschool in Kampen. Staande rechts ds. H. Olde. missio- nair-predikant op Sumba. middelbare scholen niet aan. Dc paar miljoen middelbare scholieren krijgen namelijk verplicht godsdienstonderwijs. Als een schaduw over de conferentie viel nog de recente beeldenstorm in Makassar. De ontmoe ting met de Islam was een moeilijk probleem Hoe moet het gesprek, nu de kloof en het wan trouwen zo groot is, op de universiteiten en in de steden en dorpen tot stand worden gebracht? Het was niet mogelijk concrete voorstellen in te dienen. De geesten waren nog onrustig. De situatie was niet rijp voor een oplossing. UITGEVERIJ Belangrijk was het rapport van het Indonesisch Bijbelgenootschap. De nieuwe bijbelvertaling, waaraan 20 jaar is gewerkt, is bijna klaar. Het genootschap heeft nu een eigen drukkerij. Er is een groot werk verzet. Tal van bijbelboeken zijn reeds uitgegeven. Ook moet het rapport worden genoemd van de Christelijke uitgeverij. Deze is de grootste in Indonesië. Hoewel men voortdurend te kampen heeft met de devaluatie van de rupi- ah. komen de herdrukken en nieuwe uitgaven regelmatig uit. De boeken van de uitgeverij zijn naar verhou ding goedkoop, omdat er soms met subsidie ge werkt kan worden. Men geeft vooral theologische en populair theo logische werken uit. De christelijke uitgeverij in Indonesië mag uniek worden genoemd. In geen enkel ander ontwikkelingsland treft men een der gelijk bedrijf aan. Denk echter niet, dat de toestand ideaal is. Het Indonesische taalgebied is immers zeer groot. Ge brek aan kopij is er niet. Tientallen manuscripten liggen te wachten. VERBAZING Zo is er veel gedacht en gesproken door de kerkvergadering in Makassar. De problemen van dc plaatselijke kerken in het eilandenrijk (afstand van Ierland tot de Oeral) voelde men drukken. Ja, het parochiesysteem, erfenis van de oude kerk-organisatie, moet herzien worden. En hoe verder? Ik moet nog vertellen, dat met verontrusting werd gekeken naar de plaats en situatie van de kerken in de „christelijke" Europese en Ameri- Alle gasten waren in het internaat van de theologische school in Makassar ondergebracht. Behalve het slapen ivas ook het eten belangrijk. Deze foto toont de belangrijke mensen achter de schermen in de keuken. kaanse lander^ Met verbazing en teleurstelling had men de ontwikkeling in en van de „Christe lijke". westerse cultuur waargenomen. Vaak zegt men Luther na: „Hier sta ik. ik kan niet anders". Maar men moet ook de flexibiliteit kunnen opbrengen om te zeggen „Hier sta ik, ik kan nog veel anders". Oude zakken mogen niet gerepareerd worden met nieuwe lapmiddeltjes. Vernieuwing is vaak wat anders dan reparatie. Het thema van de komende algemene vergade ring van de Wereldraad van kerken in Uppsala „Zie. ik maak alle dingen nieuw" is zeer actueel in Indonesië W. de Jong. Prof. dr. A. J. Bronkhorst sprak 1 gisteren als de eerste protestant- P' se „waarnemer" op het pastoraal fs concilie. p' zij om gewetens- wil niet waren j gaan. Dit pastoraal concilie kon echter zonder gewetensbezwaï nl meemaken. Hij zei blij te zijn met de tende in het rapport, die pleit voor me invloed van de gemeenteleden op 1 io' leven van de kerk. Als protests 'P wilde hij wel, zo zei hij, dat in theologische fundering, die later do I een aparte commissie aan het rappt >d was toegevoegd, één zin gewijzi et werd, waarin gesproken wordt ov de hiërarchische structuur van kerk. Voorstel ,Ik kan natuurlijk geen voors doen", ging hij verder maar op punt onderbrak voorzitter Snijd< hem. „Natuurlijk wel" zei de „doet u dat maar gerust". En kwam er ook een protestants vo< stel op tafel. Veel invloed zal het voorstel in geval echter niet hebben, omdat f vergadering een volledig stilzwijg K bewaarde over de theologische a pendix. die aan het rapport was t< j gevoegd. V Pil zes jaar 1 achtereen gebruiken j, DEN HAAG De maximale dt*( waarin de anti-conceptiepil onondfl j broken kan worden gebruikt ld zes jaar zijn. Dit hebben bestuur i medische adviescommissie van i Prot. Stichting voor Verantwoon0 Gezinsvorming uitgesproken. Tot L toe meende de PSVG dat de ma?, male duur vier jaar kon zijn. Consultatiebureaus zijn diena; gaande geïnformeerd. Er zijn echj wel beperkingen. Grote terughi dendheid is geboden, indien vruchtbaarheid van de vrouw niet is bewezen. Iets minder tei houdendheid is op zijn plaats, als!' j wel vruchtbaarheid is, maar het zin niet als voltooid kan wore beschouwd. In het algemeen ad I seert de PSVG ook terughoudei heid als zich in puberteit en adol centie onregelmatigheden in de mflf struatie hebben voorgedaan. v NED. HERV. KERK Beroepen te Werkendam (vac. A. Bruijn): Joh. Dijkstra te Kampen; Nijeveen (Dr.); kand. S. Oenema Groningen. Aangenomen naar Woudenberg to buitengew. wijkgem. in wording): E. v. d. Brug te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Groningen-O H. J Nijenhuis te Bunschoten-Spak burg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Franklin Lakes <V. A. Vergunst te Rotterdam-centrum DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Beroepen te Noordhom ca -Gi mevr. da. H. Schiere-Leyns aldaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2