SCHIEDYK GEZONKEN- BEMANNING GERED Vietnam - gesprek in Cambodja? JAMIN Nederlandse juriste gearresteerd Commentaar Yvonne Paul van Schiphol weg Felle kou in Italië: 3 doelen KRITISCHE REDE VAN DE POUS het weer Enkele buien Grondprijs niet hoger voor particulieren Deel bemanning uren in sloepen Schip in zware storm op rif Kapitein als laatste van boord Slechte verkoop kleuren-tv's ONDER DWANG POLITIE Rusk onderzoekt bereidheid Hanoi Vragen over examens fysio-therapie Vijf ling in India overleden Vrijdag 5 jamiari 1968 48ste Jaargang Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitlch U ghablavan mijn hart in taghangpoatl" Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Onder een blanke bolster schuilt dikwijls een ruwe pit. DE BOISSON APPLAUS VOOR PROTESTANTEN - PAG. KERNMERK LS vergezelde fotograaf H. Klip uit Krimpen aan de Lek naar de Britse am bassade in Den Haag. De heer Klip bood Sir Peter Garran aan, elke week een tientje te geven om de Britse economie te steunen. Waarom de En- gelandsupporter dit wil doen Zie pag. 9. Buitenlandse grabbelton levert held in duplo - pagina Radio TV „Wc willen niet rijden; alleen r even opbellen". DE BILT Vannacht passeer de een zwakke rug van hoge druk ons land. Tegelijkertijd koerste een storingsgebied via Engeland naar Frankrijk. Op klaringen bleven beperkt tot het noorden van ons land. Vandaag verplaatste een uit Ierland afkomstige storing zich in onze richting, die morgen ten zuidoosten van ons land zal zijn aangekomen. Tengevolge hiervan moet aan vankelijk regen, maar in het noorden mogelijk plaatselijk ook sneeuw worden verwacht, waar na morgen naast enkele buien ook verspreide opklaringen zul len voorkomen. De wind draait naar westelijke richtingen. De temperaturen zullen in het al gemeen enkele graden hoger zjjn dan vandaag. DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, mor gen verspreide opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige zuidelijke, later weste lijke wind. In het algemeen iets hogere temperaturen. Deze dame van Egyptische aj- komst, maar vlekkeloos Nederlands sprekend, omdat ze hier is geboren heet Sasi Naz. Ze zingt. Dat doen er meer. Maar zij zingt met luipaard. Geen exotische duetten; de luipaard zit er gewoon bij. Gisteren dus ook toen Sasi Naz haar eerste langspeel plaat in Amsterdam presenteerde. De naam van de luipaard: Salina Nowa. morgen voordeel waaierbiscuits 300 gram 69 S7 niet duur we/ heerlijk Verzoek minister Schut: DEN HAAG Minister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft de gemeentebesturen dringend verzocht voortaan de grondprijzen voor woningen af te stemmen op de waarde van de objecten die op de grond zullen worden gebouwd. Tot nu toe werd in het algemeen voor particuliere woningen een ho ger bedrag voor de grond in rekening gebracht dan voor woningwetwo ningen. De minister schrijft dat er geen enkele reden is voor een hogere grondprijs als particulieren wonin gen bouwen, die vergelijkbaar zijn met woningwetwoningen. De minister wijst er nog op dat de bouw van gesubsidieerde particulie re woningen dit jaar niet aan con tingenten gebonden zal zijn. Het aantal woningen dat in deze sector kan worden gebouwd, wordt slechts beperkt door de grenzen die de be groting voor 1968 stelt. LONDEN Een van de indruk wekkendste tentoonstellingen ooit ge organiseerd door de Koninklijke Britse Academie, „Frankrijk in de achttiende eeuw", is vandaag geo pend. Er zijn in totaal 1.035 schilde rijen, beeldhouwwerken, meubelstuk ken en zilverwerken geëxposeerd. (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM In een zware storm is het vrachtschip Schiedyk (7594 ton) van de Holland-Amerika Lijn donderdag dichtbij het eiland Blight aan de Canadese westkust gezonken. Dat gebeurde 15 uur nadat het schip op een rif was gelopen. Kapitein A. van Dijk (50) uit Voorschoten en zijn bemanning zijn gered. Vierendertig van hen hebben urenlang in sloepen op de ruwe zee gedreven. De Schiedyk was twee uur voor de stranding vertrokken uit de haven van Goldriver. 250 kilometer ten noordwesten van Vancouver. Daar had het schip 1800 ton pulp geladen; de bestemming was Portland in de Amerikaanse staat Oregon. Twintig mijl van Goldriver ver zocht de kapitein om assistentie na dat zijn schip was vastgelopen op een onder water liggend rif. 30 meter uit de kust van het eiland Blight. Bij vertrek uit Goldriver was het mistig en waren er stormwaarschu- wingen voor het betreffende zeege bied uitgegeven. Direkt na de stranding maakte het schip in drie ruimen en in de machi nekamer water. Kapitein Van Dijk zag snel in dat de situatie van zijn schip uiterst slecht was en hij besloot 34 bemanningsleden van boord te la ten gaan. Zij gingen in de sloeoen en werden zes uur later opgepikt door de Canadeze ijsbreker Camsell. Dat gebeurde om vier uur 's ochtends plaatselijke tijd. WATER Dc gezagvoerder en vijf andere be manningsleden bleven aan boord om eventueel behulpzaam te kunnen zijn bij een bergingspoging. De Sdhiedyk begon echter steeds meer water te maken en in de loop van dc dag werden de vijf bemanningsleden door een boot van de Canadese kustwacht van boord gehaald. Kapitein Van Dijk bleef tot tien minuten voordat zijn schip zonk aan boord. Het water stond op het moment van zinken tot aan de brug. De zwaar beschadigde Schiedyk verdween on der water nadat het schip weer was losgeraakt van het rif. Alle opvarenden van de Schiedyk geen van hen is gewond zijn teruggebracht naar Goldriver. De Schiedyk vaart met de schepen Moerdyk, Dinteldyk en Diemerdyk in de North Pacific Coast-dienst, die de HAL samen met de Royal Mail Lines Ltd. te Londen onderhoudt tussen havens aan de westkust van de Vere nigde Staten en Canada en Westeuro- pese havens. De lading van het schip die behalve de pulp ook uit 1000 ton graan bestond is verzekerd, evenals het schip. De Schiedyk werd in 1949 als stoomschip in Ierland gebouwd. In 1960 werd de stoominstallatie ver vangen door een dieselmotor. Vrijwel altijd heeft het schip op de Ameri kaanse oostkust gevaren, maar van wege het inzetten van containersche pen moest het vorig jaar in een an dere dienst worden opgenomen. De reis waarop het schip nu is vergaan, was een van de eerste naar de west kust. KAPITEIN A. VAN DIJK BULTHUIS EXCLUSIEVE INTERIEURS Speciale aanbieding In MEUBELEN en STOFFEN Zie onze etalage BOTERMARKT 32 LEIDEN DEN HAAG De verkoop van kleuren-tv-toestellen valt tot dusver tegen. Een woordvoerder van de Ne derlandse vereniging van radio- en televisiehandelaren zei dat na de in-, troductie van de kleuren-tv op de Firato veel tv's werden verkocht. Daarna werd de verkoop echter rustig en vooral de laatste tijd is de afzet sterk gedaald. Dit kan volgens de woordvoerder worden toegeschreven aan de dure maand, die december nu eenmaal is, aan de hoge kosten van de toestellen, de aarzelende conjunctuur en het peil van de meeste kleurenuitzendingen. SCHIPHOL De 38-jarige Yvonne Paul, die van 10 okto ber vorig jaar af onafgebroken in de vertrekhal heeft gebivak keerd in de hoop daardoor van de Amerikaanse immigratie dienst een inreisvisum af te dwingen, is vanochtend om half zeven onder hevig protest van haar kant door de dienst lucht vaart van de rijkspolitie van de luchthaven verwijderd. Het geschiedde op dringend verzoek van de luchthaven-directie, die haar ver blijf in de hal tot nu toe uit menselijke overwegingen had gedoogd, maar deze ongewenste situatie niet alsmaar kon laten voortduren. Op de juridische beschuldiging van lokaalvredebreuk werd zij in een ar restantenwagen van de rijkspolitie naar de rechtbank in Haarlem vervoerd, waar zij vandaag zou worden voorgeleid voor de officier van justitie. De directie heeft de afgelopen weken geen middel onbeproefd gelaten haar tot vrijwillig vertrek over te halen. Maar zelfs nadat haar beroep tegen een reeds eerder door de betrokken Ame rikaanse autoriteiten genomen beslis sing om haar geen inreisvisum te ver schaffen kortgeleden werd afgewezen, maakte Yvonne Paul uitdrukkelijk ken baar, dat zij haar verblijf op de lucht haven niet wenste op te geven. Daarop liet de directie haar aanzeg gen, dat zij uiterlijk op dinsdag 2 janu ari diende te vertrekken. Een degelijke aanzegging is, aldus de directie, nog tweemaal herhaald. Toen mej. Paul desondanks bleef weigeren restte de directie geen andere weg dan inscha keling van de justitie. WASHINGTON De Ameri kaanse ambassadeur in New Delhi, Charles Bowles, zal naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh gaan om met het staatshoofd prins Norodom Si- hanoek te praten over het ge bruik van Cambodjaans grond gebied door Noordvietnamese en Vietcong-militairen. Sihanoek had Johnson voorgesteld de fractievoorzitter van de Democra ten in de Senaat, Mike Mansfield, te sturen. Bowles kwam meer in aan merking, omdat hij in India verblijft, welk land voorzitter is van de inter nationale controlecommissie, die toe zicht houdt op de neutraliteit van Cambodja, Polen en Canada zitten eveneens in deze commissie. Ook wordt Phnom Penh genoemd als plaats voor onderhandelingen over de kwestie-Vietnam. Zoals ge meld heeft Noord-Vietnam zich be reid verklaard tot besprekingen als de VS hun bombardementen op Noord-Vietnam eerst stopzetten. Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse saken, heeft dit Noord vietnamese aanbod niet zonder meer een propagandamanoeuvre genoemd. Op een persconferentie zei hij giste ren, dat hij zal onderzoeken of de verklaring van Hanoi werkelijk een koerswijziging inhoudt. De minister onderstreepte, dat de VS steun blijven geven aan het stre ven van Sihanoek om de vrede in Cambodja en de neutraliteit van zijn land te bewaren. Hij hoopte, dat Noord-Vietnam en de Vietcong ervan zullen afzien hun troepen in Cam bodja te legeren. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft opnieuw directe onderhandelin gen met het Nationale bevrij dingsfront, de politieke organisatie van de Vietcong, afgewezen. Er waren maar enkele ooggetuigen, die vanochtend zagen hoe een vertegen woordiger van de luchthaven-directie met als getuigen twee wachtmeesters van de rijkspolitie bij zich Yvonne Paul voor de derde maal sommeerde de hal te verlaten. Yvonne lag op dat moment nog onder de geleende deken op de bank. Toen zij geen gevolg gaf aan het verzoek, ver zochten de wachtmeesters haar mee te gaan naar het bureau van de rijkspolitie om daar proces-verbaal op te maken. Toen het haar duidelijk werd, dat ze nu onder dwang van Schiphol zou wor den afgezet, beheerste ze zich niet lan ger, protesteerde hevig, brak in tranen uit. maar liet zich tenslotte toch nog waardig en zonder verzet naar de ar restantenwagen brengen. Na onze publikaties DEN IIAAG Naar aanleiding van onze publikaties over vermoedelijke misstanden bü de examens fysio-thera- pie A heeft dr. J. G. H. Tans, Tweede Kamerlid en onderwijsspeclalist voor de Party van de Arbeid, schrifteiyke vragen gesteld aan de minister van sociale Zaken en Volksgezondheid. Hij wil weten of het juist is, dat er misstanden bij de examens fysio-thera zijn en wijst in een toelichting op onze artikelen waarin onder meer werd ge zegd, dat het na de jongste examens in november op hett ministerie Wach ten heeftt geregend. Voorts memoreert hij hetgeen wij zei den over het niet in acht nemen van de zorgvuldigheid, die past in het maatschappelijk verkeer. Een onder zoek zou ook hebben uitgewezen dat bij bepaalde examinatoren 60 procent on voldoendes vielen tegen 15 k 20 procent normaal. Hü vraagt voorts naar de juistheid van het bestaan van vaktegenstellingen die wy signaleerden, tegenstellingen, die worden uitgevochten op de ruggen van de kandidaten. Dr. Tans zegt: „uit de redactionele commentaren moet wor den afgeleid dat er inderdaad ernstige redenen zijn om te twijfelen aan de goede gang van zaken by het afnemen van deze examens." De vragensteller wil tenslotte van minister Roolvink weten welke maat regelen hy denkt tc nemen en op welke wyze hy eventueel gedupeerde kandi daten tegemoet denkt te komen. ATHENE Andreas Papandreoe, de linkse Griekse leider die op Kerst avond werd vrijgelaten, is in allerijl naar een ziekenhuis overgebracht na dat hij het bewustzijn had verloren. Het ls nog niet bekend wat hem mankeert. Politie Djakarta: zij is communiste DJAKARTA De politie van Dja karta heeft de uit Nederland af komstige juriste mevrouw mr. Trees Soenito - Heyligers gearresteerd op verdenking lid tc zijn van de verbo den communistische vereniging van wetenschappen (HSD- Mr. Soenito - Heyligers heeft twee jaar geleden de communistische vak bondsleider Njono verdedigd, die ter dood werd veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965. De 52-jarige juriste is afkomstig uit Zwolle. Haar vader was hoofdinge nieur bij de Nederlandse Spoorwe gen. Zij huwde een Indonesische stu dent in de rechten, Soenito, die voor de oorlog voor zijn studie naar Ne derland was gekomen. Het echtpaar kwam dertien jaar geleden naar Indonesië, nadat de heer Soenito en de voormalige direc teur van Antara, Go Tien Tjwan, door de Nederlandse regering op grond van ongewenste politieke acti viteiten waren uitgewezen. Soenito, secretaris van het Indonesische par lement, werd kort na de staatsgreep gearresteerd. ROME De felle kou, die op het ogenblik Italië teistert, heeft aan drie mensen het leven gekost. In Milaan vroor het acht graden en in Padua 7. Belluna had het zeer koud met min 14 graden. De koudegolf strekt zich uit tot in midden-Italië, waar de Ita lianen de thermometers tot drie gra den beneden nul zagen dalen. Ook in andere delen van Europa is het volop winter. In Schotland zijn enkele wegen door sneeuw versperd. In Noord-Duitsland en op de wegen naar Berlijn werd het wegverkeer eveneens door sneeuwval belemmerd. Onevenwichtig TN een 39 pagina's tellende rede heeft de voorzitter van de SER vanmorgen zijn visie gegeven op de situatie waarin Nederland zich so ciaal-economisch bevindt. Kort samengevat was de heer De Pous van mening, dat we er begin 1968 beter voorstaan dan begin 1967; maar er is weinig voor nodig om op nieuw ernstige spanningen op te soe pen, die de inflatiespiraal in bewe ging zetten, de binnenlandse beste dingen overmatig stimuleren en on ze economie een nieuwe griepaanval bezorgen. Matiging bij de bestedingen Is het parool voor 1968, evenals voorzich tigheid bij de loonsverhogingen. Waar de loonsverbeteringen wat verder mochten uitschieten, daar zal een deel in de vorm van spaar tegoeden moeten worden uitgekeerd. Ook de vakbeweging kan hier een belangrijke bijdrage leveren om on ze economie in het nieuwe jaar in het goede spoor te houden. De reeds bestaande beleggingsfondsen bij de vakbeweging zouden een gelukkige rol kunnen spelen bij het bevorde ren van de besparingen. Bijzonder duidelijk waren ook de opmerkingen van de SER-voorzlt- ter in de richting van de overheid over het feit dat onze werkloosheid, die een sterk regionaal karakter draagt, ook om een bewust welover wogen regionaal beleid vraagt. Tot nog toe is dit beleid te incidenteel en te weinig systematisch geweest. Behalve de binnenlandse investerin gen, die de economen nog maar moeilijk in de hand hebben, is het betrekkelijk hoge werkloosheidscij fer een van de ernstige economische onevenwichtigheden waarmee ons land worstelt. Een krachtige aan pak ljjkt hier niet te veel gevraagd. DEN HAAG De werkloos heidscijfers zijn noch sociaal, noch economisch aanvaardbaar, zei drs. J. W. de Pous, voor zitter van de Sociaal-economi sche raad, vandaag. Andere punten uit zijn kritische nieuwjaarsrede: de overheidsmaatregelen voor de werklozen zijn onvoldoende; overbesteding blijft een gevaar; loonvorming moet onze nationale belangen dienen; ruimtelijke ordening gebeurt nog te weinig systematisch. En moeten de collectieve voorzie ningen almaar meer van ons blijven vragen? Ook de kwestie van het spaarloon komt aan de orde in de rede van drs. De Pous, die wy elders in dit blad uitvoerig weergeven. SALEM Alle kinderen van de vijfling die in het afgelopen weekein de in een dorp nabij Salem in Zuid-India werd geboren, zijn overle den. Een der kinderen stierf kort na de geboorte en een tweede dinsdag. Gisteren overleden de overige drie. De 33-jarige moeder heeft in totaal aan veertien kinderen het leven geschonken, waarvan er nu nog maar vijf in leven zijn. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: CK"'aatt: per kwartaal per maand rYÜ'ZZ hokje zwart maken naar keuze Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang Ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1