Blaiberg infectie extra tegen beschermd NU INDUSTRIE UITKAMMEN JAMIN Commentaren MIST EIST DODE EN 3 GEWONDEN Voorspoedige operatie 1 lar t ging zei f kloppen Vanmorgen bij kennis Schrootfraude bij Hoogovens: vier arrestaties Duiker vindt bril van student op zeebodem Nieuwe Leidse Courant Wofmdag 3 januari 1968 48ste Jaargang het kwartet Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Dlemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvaitich It ghebleven mijn hert In teghempoetl" i W1 sterk» vier ramnstaandc prol. chr. dagbladen pe Rotterdammer Oordts Dagblad Courant Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De Zuidafrikaanse tandarts Blaiberg leeft op het hart van de gestorven Clive Haupt. De overplanting verliep voor spoedig. En het rasverschil tussen donor en patiënt heeft geen protesten uitge lokt. VAN BERKEL'S MELK KAAPSTAD In het Groote Schuur-ziekenhuis in Kaapstad zijn ingrijpende maat- regelen getroffen om te voorkomen cjat dr. Philip Blaiberg die gisteren een nieuw hart kreeg, infectie I oploopt. (Zoals bekend ëtierf Washkansky achttien dagen na de harttransplantatie aan een Zware sneeuwval loi,sinfectie)- in Frankrijk CLERMONT-FERRAND Mid den- en zuidwest-Frankrijk wordt al gedurende 48 uur geteisterd door zware sneeuwval. Winden met een snelheid van 100 km per uur joegen de sneeuw op hopen die soms een hoogte van 3 meter bereiken. Vele dorpen zijn geïsoleerd en het trein verkeer staat nagenoeg stil. De weg tussen Frankrijk en Andorra is al- gesneden. De tandarts was vanmorgen weer bij kennis. De verdovende middelen waren toen uitge werkt. Blaiberg zei dat hij dorst had en hij vroeg de groeten te doen aan zijn vrouw. Volgens een medisch bulletin maakt hij het goed. Als artsen en verplegend personeel bij de patiënt willen komen moeten ze een reeks vertrekken passeren waarin ze zich achtereenvolgens ont kleden, gedesinfecteerd worden en daarna gesteriliseerde kleding aan trekken. Geen bezoek Ook zal Blaiberg (58) voorlopig geen bezoek mogen ontvangen, hoog stens zijn vrouw, die een kamer in het ziekenhuis heeft betrokken. Sommige specialisten spraken van onvoorzichtigheid toen Washkansky twaalf dagen na zijn operatie op één dag tien mensen in zijn kamer ont ving en ook even op het balkon mocht. Volgens sommige artsen kon zijn longontsteking daarvan het ge volg zijn geweest. Vijf uur Het team van zestien chirurgen en specialisten heeft vijf uur nodig ge had om het hart van de 24-jarige kleurling Clive Haupt (die kort te voren aan een hersenbloeding was overleden) over te planten in het lichaam van Blaiberg. Binnen een kwartier na het overlijden van de donor werd met de operatie begon nen. Eerder was al komen vast te staan dat dr. Blaiberg en Haupt dezelfde bloedgroep en een zo weinig ver schillend weefsel hadden om op suc ces te kunnen rekenen. Blaiberg (een blanke) had geen bezwaar gemaakt tegen ontvangst van een hart van I een kleurling. Volgens prof. Barnard, de leider van de operatie, verliep de operatie voorspoediger dan die bij Washkans ky. Het hart begon na de transplan tatie vanzelf weer te kloppen en be hoefde niet, zoals bij Washkansky, met een elektrische schok op gang te worden gebracht. i i Ik geef op als nieuwe abonnee. plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Si'erknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Bokken in stelling Deze vijf machtige bokken zullen proberen de Duitse vrachtvaar der Hornland van de bodem van de Nieuwe Waterweg te lichten. Het schip zonk eind oktober na een aanvaring met het Franse schip Pierre Angot dat reeds door Van den Tak's bergingsbe drijf geborgen werd. De Duitse firma Ulrich Harms uit Hamburg zal nu met deze vijf reuzenarmen een tweede poging wagen het obstakel te lichten. PROF. CHR. BARNARD Het is wel duidelijk dat vanuit het ziekenhuis veel minder inlich tingen zullen worden verstrekt dan na de harttransplantatie van vorige maand. Journalisten van kranten, radio en televisie werden gisteren gewaarschuwd dat politiehulp zou worden ingeroepen als ze niet bui ten zouden blijven. De kamer van dr. Blaiberg wordt al door de poli tie bewaakt. Mevrouw Dorothy Haupt, de we duwe van de donor zij trouwden drie maanden geleden zei gister avond: „Toen de dokters me vroe gen of ze Clive's hart mochten ge bruiken was ik eerst te zeer over stuur om ze te kunnen antwoorden. Daarna zei ik dat ze het mochten als ze hem niet konden redden. Het is een troost voor me dat zijn hart nog leven geeft om iemand te redden." Er is geen film gemaakt van de operatie. Dat gebeurde ook bij Washkansky niet. (Zie ook pagina 5) BEVERWIJK Vier mannen heb ben bij de Hoogovens voor ongeveer 6000 gulden schroot gestolen. Het zijn twee uitvoerders van het Duitse aan nemersbedrijf Hochtief, dat een werk voor de nieuwe walserij van Hoogo vens uitvoert; de 40-jarige Hoogoven- opzichter J. H. H. en een 39-jarige Bevcrwijkse chauffeur. Het Duitse bedrijf was contractueel verplicht vrijkomend betonijzerafval aan Hoogovens terug te geven. De twee Duitsers zagen hier echter een voordelig zaakje en wisten 110 ton te verduisteren. Zij verkochten het schroot aan een Beverwijkse opko per. die te goeder trouw handelde. De aangehouden Hoogovenopzichter schreef de rij-onórachten uit. UTRECHT Tengevolge van de dichte mist is een personenauto met vier dienstplichtige militairen gister morgen omstreeks kwart over elf op rijksweg 2 (Amsterdam - Utrecht) bij de verkeersruit Oudenrijn in botsing gekomen met een voor hen rijdende vrachtauto. Een der militairen, de 20-jarige A. J. Baars uit Vught, kwam hierbij om het leven. De andere drie inzittenden werden gewond. Zij zijn naar het militair hospitaal in Utrecht gebracht. De mi litairen waren op weg naar hun on derdeel in Vught. Zowel de personen auto als de vrachtwagen werden flink beschadigd. De vrachtwagen chauffeur kwam met de schrik vrij. Na het ongeluk is het lange tijd een grote chaos geweest op het ver keersplein. Er deden zich in de mist nog zeven kettingbotsingen voor. Daarbij vielen alleen licht gewonden. morgen voordeel nootjestoffees 25 O gram 85 69 U niet duur icc/ heerlijk Bedrijven met minder dan vijf miljoen omzet zullen verdwijnen UTRECHT „Na de mid denstand is nu de middelgrote industrie aan de beurt om gron dig te worden uitgekamd. Over vijf jaar zullen er vrijwel geen bedrijven meer zijn met een omzet beneden de vijf miljoen gulden. Men moet wel een zake lijk genie zyn om voor een uit zondering op deze prognose te zorgen". Deze voorspelling baseert de heer L. Fockema, directeur van de Neder landse export combinatie, op een door hem gehouden onderzoek naar aanleiding van de recente bedrijfsuit- komsten van bijna tweehonderd in dustriële ondernemingen. Grote con cerns bleven buiten beschouwing. In totaal maakten de bedrijven 65 mil joen winst. Tien ervan boekten in het geheel geen winst. Na de oorlog zijn er nog niet zoveel Wanneer we over dan ijs I rijdenhangt onze veiligheid van onze vaart af. EMERSON Kerken in Indonesië zoeken naar vernieuwing pagina Kernmerk In het Grote-Schuurziekenhuis Kaapstad is gisteren een nieuwe harttransplantatie verricht. De 58- jarige tandarts dr. Philip Blaiberg kreeg hét hart van dc 24-jarige kleurling Clive Haupt, die maandag op het strand werd getroffen door een hersenbloeding. Op de bovenste foto de hartdonor, die drie maanden geleden in het huwelijk trad. Daar onder een archieffoto van dr. Blai berg, die voorspoedig herstelt van de hartoperatie. slechte balansen geweest als in het afgelopen jaar, aldus de heer Focke ma. Bij omzetten van minder dan drie miljoen gulden moet worden ge fuseerd. Bedrijven tussen de drie en vijf miljoen zullen zich ernstig moe ten inspannen om de vijf-mil joen-grens te passeren. In de afgelopen vijftien jaar is een derde deel van het Nederlandse be drijfsleven ten onder gegaan. De ko mende vijf jaar zal zeker een kwart volgen, meent dc heer Fockema. Moeilijk jaar De voorzitter van de Vereeniging voor den effectenhandel, de heer J. van Marken, verwacht een moeilijk jaar voor de bedrijfsleidingen. Steeds duidelijker zal de zin en de noodzaak van het werken, bij tegenstroom, maar ook bij voorspoed, begrepen moeten worden. Dit geldt voor een ieder, welke plaats hij in de samenle ving ook inneemt, aldus de heer Van Marken in zijn nieuwjaarsrede. Persvrijheid AOK aan het begin van dit jaa* heeft het Internationaal Pers instituut de vereniging van hoofd redacteuren uit vrije landen som bere cijfers moeten verstrekken ove* de stand van de persvrijheid in do wereld. Alleen al in Europa blijkt meer dan de helft van de bevolking het zonder deze vrijheid te moeten stellen. Dat moet wel een reden te meer voor ons allen zijn het belangrijke goed van de vrijheid, zoals wij het ten onzent kennen, te waarderen. Voor wat betreft de staat is bij ons de persvrijheid genoegzaam gegaran deerd. Het probleem voor de vrijheid schuilt nu elders, namelijk in de hoek van de economische mogelijkheid. Duidelijk is wel, dat bij voortschrij dende concentratie op persgebied ook de persvrijheid schade lijdt. Ook daarin immers, dat de vrijheid van de pers om te publiceren haar weer slag en aanvulling behoort te vinden in de vrijheid van de lezer om een keuze te doen. In een gezonde democratie zal men deze gang van zaken niet zonder op lettendheid hebben te volgen. Meer winst IJ ET is een opwekkende gedachte, dat de PTT vorig jaar een winst van 140 miljoen maakte en dit jaar een nog grotere winst verwacht Ta riefsverhogingen kunnen en zullen dus uitblijven. Overigens kan men zich afvragen, of het doel van een bij uitstek diensten verlenend bedrijf het maken van der gelijke winsten is. Natuurlijk mogen wij ons gelukkig prijzen, dat door goed beleid in korte tijd van de PTT een gezond bedrijf is gemaakt. Maar dan moeten we niet vergeten, dat tariefsverhogingen en bezuini gingen in de dienstverlening de winst mogelijk maakten. Maatregelen die konden worden doorgevoerd met als stok achter de deur: verliesgevende exploitatie. De noodzaak tot investeren blijft grote bedragen vergen. Denk alleen aan de aanleg van het telefoonnet. Dat neemt niet weg dat de diensten verlenende functie een voorzichtig beleid eist, waarbij de eigenaar - het publiek niet te zwaar moet worden belast bij een vermindering van service, die dan vooral buiten de grote steden merkbaar is. Er zijn méér bedrijven waar de op lopende kosten ook die van post en telefoon zorgen baren, zonder dat deze kosten zo gemakkelijk kun nen worden doorberekend. Concilie "yANAVOND opent kardinaal AI- frink de eerste plenaire zitting van het pastoraal concilie. Maar was er dan al niet een plenaire zitting in de Rotterdamse Doelen, maanden geleden? Ja en neen. Toen kwamen de aangewezen adviseurs, die de studiecommissies vormen, in het openbaar bijeen. Sindsdien is de opzet van het concilie gewijzigd en vanavond komen voor het eerst af gevaardigden samen om het eerste ingediende rapport te bespreken. De (geleide) democratie heeft haar intrede gedaan in de Rooms-Katho- lieke Kerk. Voor het eerst kunnen vertegenwoordigers van het kerk volk zich vrij uitspreken over aller lei kerkelijke vraagstukken. Een gedachte die bij protestanten direct opkomt is: Maar wat kunnen zij besluiten? Alles moet immers tooh door Rome gesanctioneerd wor den. Dit concilie kan het celibaat niet afschaffen, noch toestemming geven tot de pil, noch bisschoppen afzetten of benoemen. Daar ligt tegelijk de grote moeilijk heid. In alle vrijheid kunnen de aan wezigen hun mening uiten, maar ze kunnen uiteindelijk geen besluiten nemen. Het concilie is geen parle ment, maar een soort veredelde raad van advies voor de bisscltoppen. Het is een aarzelende stap in de richting van de democratisering. Het is een belangrijke stap, maar wij vrezen ook een te kleine. Daarom loopt dit concilie twee ge varen: de aanwezigen laten het ten slotte gefrustreerd afweten, omdat ze toch geen wezenlijke invloed kunnen uitoefenen,, öf het concilie eindigt in een opstand. Ook de protestanten zullen met be langstelling de besprekingen volgen. ter hoogte van de Zuidengelse badplaats Bournemouth van het dak van de kajuit van een motorboot in zee zag glijden waarna hij 13 meter dien tot op de zeebodem zonk. p Een duiker heeft thans op de plaats waar Steiner zijn bril verloor een bril opgedoken en deze is door een Engelse vriend van Steiner „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" als het verloren eigendom van Steiner herkende. „Dit toeval is er een op de miljoen", zo meent hij. Onze verslaggever Huib Goudriaan is voor u op zoek gegaan naar de mens, schuil gaand achter de lawine van het dage* lijks gebeuren. De resultaten hiervan zult u voortaan vinden in onze nieuwe rubriek LS. (eerste aflevering zie pa gina 7). ik cr als brunette uit- zien?" urr IMMH DE BILT De afgelopen nacht heeft het in ons land tij dens opklaringen op verschillen de plaatsen 4 tot 5 graden ge vroren, waarbij zich plaatselijk ook mist heeft gevormd. De be wolking nam vanmorgen vroeg snel toe op de nadering van een warmte front. Dit front behoort bij een depressie, die over de oceaan naar Schotland is ge- trokken. Deze depressie vervolgt nu haar weg in zuidoostelijke rich ting en zal met regen en sneeuw dicht langs ons land naar de Alpen trekken. Achter de de pressie gaat de wind morgen uit het noordwesten waaien en stroomt polaire lucht met enkele buien Nederland binnen. Daar de aanvoer van deze lucht dan via de Noordzee plaats heeft, zul len de temperaturen in het al gemeen iets hoger wo.den dan I vandaag. 4 januari: zon op: 08.48, onder: 16.42: maan op: 11.35. onder: 21.58.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1