Drastische economische maatregelen in de VS Auto in slipt vaart: 4 doden Zeer onrustig in Groningen Kampen Commentaar IM I Gezin van 4 personen bij brand omgekomen Beperkingen op investeringen spreuk Crita) het weer Lichte vorst Man aangevallen door zeventig jongeren SCHIP LIJKT VERLOREN Sch 255 op eigen kracht vlot Dramci in Nieuwjaarsnacht 24 doden bij treinongelukken Overstromingen in Brazilië: 200 doden Raiiipauto Nieuw iaar Eerste doden Sieraden - waarde 26.000 - gestolen Dingdag 2 januari 1968 48ste jaargang oiA&t roordts Dagblad iracUuri F. DIEMER oofdrgdecteun Dr. E. Diemar CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia ghablavan mijn hart in taghampoatl" Courant ■loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf WASHINGTON President Johnson heeft gisteren een aantal maatregelen bekendgemaakt, die moeten dienen om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans te verkleinen en de dollar te ver sterken. Onder deze maatregelen vallen In grijpende beperkingen op de Ameri kaanse investeringen In het buiten land, vermindering van buitenlandse leningen, besnoeiing op de uitgaven van de ministeries van defensie en van buitenlandse zaken, alsmede een programma op vrijwillige basib ter vermindering van het toerisme van Amerikanen in het buitenland. Onder-minister van buitenlandse zaken, Kabzeribach, zal naar Europa vertrekken om een nieuwe campagne in te luiden ter bevordering van de Amerikaanse export. Beperking Als belangrijkste punt voor de bestrijding van het tekort op de be talingsbalans wordt de direct van kracht wordende verplichte investe ringsbeperking in het buitenland beschouwd. De investeringen in En geland, Canada en Australië bijvoor beeld zullen niet meer mogen bedra gen dan 65 procent van het gemiddel de over 1965/1966. Op een pereconferentie zei presi dent Johnson, dat de gezamenlijke acties het tekort op de betalingsba lans met drie miljard dollar zullen verlagen. Hij deed een beroep op het Amerikaanse volk voor de komende twee jaar van alle niet noodzakelijke reizen buiten het westelijke halfrond af te zien. Het stelde een wet in het vooruitzicht om dit beroep te steu nen. Het kritieke uur in het hu welijk is tijdens het ontbijt. HERBERT P.T.T. IS GEEN OUDERWETSE TANTE POS - pagina 2 „Nu riet u zelf, dat ik een nieuwe pen nodig heb". De jaarwisseling op de plan ken (pag. 5) en in de ether (pog. 7) DE BILT Terwijl zich boven Denemarken een lagedrukge bied ophield, trok een an dere depressie over Engeland in de richting van de Alpen. Tussen beide storingen nam de wind in onze omgeving af en vormde zich vannacht plaatselijk mist Een volgende depressie is van IJsland naar Schotland ge trokken en vult nu snel op. In middels is bij Ierland een rug van hoge luchtdruk aangeko men, die zich het komende et maal naar onze omgeving ver plaatst. In verband hiermede zal het bij een zwakke veranderlijke wind op de meeste plaatsen droog weer zijn, met plaatselijk mist en mogelijk ook enkele opkla ringen. Voorts wordt overwegend lichte vorst verwacht. DE BILT Op de meeste plaatsen droog weer met plaat selijk mist, maar ook enkele op klaringen. Weinig wind. Over wegend lichte vorst. Voorts zal er een algeheel investe ringsverbod zijn voor West-Europa en Zuid-Afrika. Zuid-Afrika, Enge land, Canada en Australië maken hierop een uitzondering. Het lnveste- ringspeil mag daar 65 procent van het gemiddelde van 1965/1966 bedra gen. Voor schatkist Johnson zei, dat hij het ministerie van financiën opdracht heeft gegeven het Corfgres te raadplegen over wet telijke maatregelen om er voor te zorgen, dat winsten van buitenlandse ondernemingen die Amerikaans "ei gendom zijn, in de Amerikaanse schatkist zullen vloeien. De investeringsbeperking zal een besparing van een miljard dollar op leveren. De rem op leningen van Amerikaanse banken en andere fi nanciële instellingen aan het buiten land vermindert het betalmgsba- lanstekort met vijfhonderd miljoen dollar. Op vrijwillige basis was er ten aanzien van inveeteringsbeperking van de Amerikanen in het buitenland in de afgelopen drie jaar onvoldoen de resultaat bereikt Daarom had de regering tot dwingende maatregelen moeten besluiten. Zij verwacht de bezuinigingen op de overheidsuitga ven in het buitenland een bezuini ging in het buitenland, een bezuini- Johnson deed vervolgens een be roep op de NAVO-bondgenoten een groter aandeel voor hun rekening te nemen van de financiële lasten die de VS door de stationering van verscheidene divisies in Europa dra gen. Hij stelde voorts een plan voor om het bezoek aan de VS te stimuleren. Hij had een speciaal team gevormd, dat hem binnen 45 dagen verslag moet doen van de directe maatrege len die op dit gebied genomen kun nen worden. GRONINGEN Alleen in Groningen en Kampen was er met de jaarwisseling rumoer en baldigheid. In de drie grote steden was het vr\j rustig. morgen voordeel melk en puur krokanljes 200 gram 99 85 JliliiKTiNilii'/iiuBlffllM TIEL De 59-jarige Amsterdam mer J. H. J. Erdman is op oudejaars avond slachtoffer geweest van een volksgericht in Wamel bij Tiel. On der kreten „Amsterdammer ver dwijn" en „Weg met de Amsterdam mer" werd zijn woning door 70 jon gelui bestormd. Zij wierpen vuur werk en stenen naar binnen. De Amsterdammer, die in Wamel een fabriekje van siersteenprodukten drijft, waarschuwde onmiddellijk de twee man plaatselijke politiemacht, maar deze kon niets uitrichten. Nadat zij een van de jongens in de politiewagen had gesleept, moest zij onder druk van de 70 jongens capi tuleren en de raddraaiers vrylaten. Op de avond van nieuwjaarsdag werd een nieuwe aanval onderno men. Ditmaal echter was de politie versterkt en had men geen succes. De Noorse kustvaarder Ad vance zit nog altijd op de Zui- derpier van Hoek van Holland. Het voorschip is verder wegge zakt en de kans op een snelle berging is gering. Het schip is onder de Wrakkenwet geplaatst; het moet dus zo snel mogelijk weg. Deze week nog wordt de bergingsopdracht verstrekt. De kans is groot dat het IM jaar oude schip verloren is; er zitten nu al vele gaten en scheu ren in de romp. Het schip stoot voortdurend op de basaltkeien, Kapitein Rolv Konradsen is zaterdag in een Rotterdams zie kenhuis opgenomen. Enige be manningsleden voeren zaterdag met een vlet naar hun schip om eigendommen van boord te ha len. Zondag keerden ze naar Noorwegen terug. DEN HAAG De Scheveningse kotter Sch. 255 Pieter junior, die vrijdagavond in moeilijkheden raak te en tenslotte op het strand terecht kwam, is zaterdag op eigen kracht vlot gekomen. Zoals gemeld, moesten de zeven bemanningsleden door de redding boot Bernhard van Leer van boord worden gehaald. Ze keerden later terug en brachten hun schip in open water. Zevenmaal moest de politie tussen beiden komen bij ruzies. De brandweer moest dertig ge vaarlijke branden blussen. De brand weerlieden moesten zelfs door de po litie tegen de jeugd worden be schermd. Op een gegeven moment waren zoveel ploegen uitgerukt, dat de brandweer groot alarm moest geven om reservemansahappen op te roepen. Kampen De Kamper politie moest charges uitvoeren in het stadsdeel Brunnepe. Ze werd bekogeld met stenen en flessen, zelfs vanuit dakramen. Een meisje uit IJsselmuiden. dat familie in Kampen wilde bezoeken, kreeg een deksel van een melkbus in het gezicht. Ze bleef bewusteloos op straat liggen. Het schiten met melkbussen ging intussen gewoon doorHet meisje bleek een her senschudding en een kaakfractuur te hebben opgelopen. Na de arresta tie van twee jeugdige Kampenaren werd het stil in de stad. Amsterdam Een aantal Amsterdammers ging. aangemoedigd door drank, vechtend het nieuwe jaar in. Enkelen kwamen in het ziekenhuis terecht. De brand weer moest twintig maal uitrukken om tè grote vreugdevuren in toom te houden. In Den Haag hadden vierhonderd agenten minder te doen dan vorig jaar. Er werden enkele duizenden autobanden, fietsbanden en kerstbo men in beslag genomen. Een 64-jarige chauffeur kreeg een kogel naar het hoofd toen hy over dp SlachthuHk-'ide reed. De kogel b'leek te zijn afgeschampt op de zweetband van ztfn hoed. Toch zat er nog bloed aan de linkerslaap. In de Frangois ValentLjnstraat raak te een jongen van twaalf jaar ge wond aan het hoofd, toen hij werd getroffen door een steen die voor de brandweer was bestemd. Ook liepen nog enkele agenten verwondingen op. Ze werden door stenen geraakt. Café totaal uitgebrand ZAANDAM Bij een felle uitslaande brand is zondag morgen in de Czarinastraat te Zaandam een café totaal uit gebrand en is het uit vier per sonen bestaande gezin van de caféhouder De Graaf in de vlammen omgekomen. Omstreeks kwart voor tien ontdek ten voorbijgangers vuur in het café. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat het café en de bovenverdie ping in een ommezien een laaiende vuurzee waren. De brandweer kon niets redden. Omstanders hoorden nog gegil van de caféhouder, diens vrouw en twee kinderen, jongetjes van drie en zes jaar, doch konden geen hulp bieden. Vermoed wordt dat de familie, po gend zich dn veiligheid te brengen uit een slaapkamerraam is gesprongen en door een plastic dak is gezakt. De ontzielde lichamen werden in de daaronder gelegen aanbouw gevon den. Behalve dit pand is nog een maga zijn van de belendende drogisterij door het vuur vrijwel geheel ver nield. De oorzaak van de brand ii onbekend. (Van onze verslaggevers) BERKEL EN RODENRIJS Drie meisjes en een jongen z^jn Nieuwjaarsnacht om het leven gekomen toen hun auto in de vaart langs de Noordeindseweg terecht kwam. In de auto zaten toen jongens en meisjes van 14 tot 19 jaar, die nog een kijkje in Berkel wilden nemen. De slachtoffers zjjn Rie Eindhoven, 16 jaar uit Pijnacker; Engeltje v. d. Lugt, 14 jaar, Berkel; Wil ly de Groot, 14 jaar, Zoetermeer en Herman Ammalaan, 18 jaar, Pjjnacker. Het drama speelde zich af bij café het Noorden. De oude auto. een Mer cedes die uit de richting Zoetermeer kwam. raakte bij het inhalen in een slip en kantelde in de vaart. De weg was ter plaatse glad. Snel hulp Enkele inzittenden waren ge- waarschuwd niet met het gezelschap mee te gaan. Tijdens de jaarwisseling waren ze nog in de huiselijke kring. Auto in haven SCHIEDAM De 42-jarige heer J. Heyt uit Amsterdam is op de late avond van Nieuwjaarsdag met zijn auto in de Schiedamsc Voorhaven ge reden en verdronken. In de auto za ten ook zijn vrouw, mevrouw Heyt-van Berkel en de vijftienjarige dochter van het echtpaar Marianne. Zij kwamen ook om het leven. De bestuurder moet misleid zijn door de duisternis. De verlichting is ter plaatse onvoldoende. Het gezin had in een restaurant aan de Maasboulevard gedineerd. Aan het eind van de boulevard reed de heer Heyt rechtuit de haven in, in plaats van rechtsaf te slaan. Voor vervolg zie pag. 5 JOHANNESBURG Bij een botsing tussen een passagiers- en een goederentrein in Transvaal zijn giste ren elf personen om het leven geko men en 25 gewond. De botsing deed zich voor in Randspruit. BOGOTA Bij een spoorwegonge luk in het westen van Columbia zijn op Oudejaarsdag dertien mensen om gekomen en 30 gewond. Tussen Bue naventura en Cali liep een passa- gierstrein door te grote snelheid uit de rails. RIO DE JANEIRO De overstro mingen in de Braziliaanse staat Ba- hia hebben aan ten minste 200 perso nen het leven gekost. Zeker vijftigduizend mensen in dertig dorpen zijn dakloos geworden, zo is zaterdag meegedeeld door een woordvoerder van de gouverneur van Bahia. De zwaarst getroffen steden zijn Itabuna en Belmonte. Dp oude Mercedes, die in de Noordeindsevaart te Berkel slip te. Drie meisjes en een jongen kwamen om het leven. De politie heeft de beschadigde wagen, die vrij gladde banden had. in be slag genomen. ALLEN, zonder uitzondering, *tjn we gisteren gul geweest met onze goede wensen en we hebben er stellig ook vele. ons even gal toege dacht, in ontvangst mogen nemen. Dat zal zo de eerstkomende dagen nog wat doorgaan. Bij de gelukwensen die onze lezer* en lezeressen, zij het wellicht meer j in andere hoedanigheid, al hebben mogen incasseren voegt de krant vandaag graag de hare. Zij de krant Is zich ook voor dit nieuwe jaar haar taak en verant woordelijkheid bewust. Lezer en le zeres willen worden geïnformeerd omtrent hetgeen dichtbij of ver weg gebeurt. Er is in deze tijd een toene mende behoefte aan informatie. Het is aan de krant naast radio en te levisie om aan die behoefte te vol doen. Niet dat de krant het nieuws maakt Zij verzamelt het nieuws en regis treert het. Zij voorziet het bovendien van het commentaar, daarmee de le zer helpende zich een oordeel te vor men. Wat in dit jaar de krant aan nieuw* zal hebben te melden wij weten het niet. Wat wij weten is dat ook het nieuws „niet alles" is en dat, ook door het nieuws heen, de gedachten verder moeten worden geleid. Dit laatste ls niet de minst belang rijke taak van de krant, en het is ook daaraan dat wij. ook in het nieuwe jaar, naar vermogen wensen te vol doen. DEEDS zijn in het nog prille Jaa? de eerste doden gevallen. Op het slagveld van de oorlog. Maar ook reeds op het slagveld dat in toenemende mate de verkeers weg dreigt te worden. Er is leed gekomen in gezinnen. Ook dan wanneer men het weet over t« geven wat een genade is dat zal er de worsteling zijn met do vraag naar het waarom. Want levens zijn afgesneden, jonge levens ook, levens van wie nog onbevangen in het leven stonden met dromen voor de toekomst. Op zulk een ogenblik beseft men eerst recht, hoe kostbaar het leven is. Ook hoezeer wij het behoren to omringen met liefde en met zorg. „Gij omringt mij", zegt de psalmist tot zijn God. Gelukkig wanneer wij ons door onze God omringd weten, wanneer het leven vol en blij en uit bundig is, maar evenzeer wanneer do dood daar plotseling is. Die dood te bestrijden, ook daar waar hij loert op de weg of daar naast in het water, zal onze niet af nemende plicht zijn, eveneens In dit jaar. Het is altijd van achteloosheid dat do dood profiteert. Maar de wonden die hij slaat zijn diep en het verdriet ls blijvend. Iedere dog weer, 'n heerlijke troctatie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In een vrijstaand* villa aan de Esther de Boer-van Rijklaan in Den Haag werd zater dagmiddag ingebroken. Er werden sieraden en juwelen ter waarde van 26.000 gestolen. De bewoners waren niet thuis. Er was snel hulp aanwezig en na een kwartier 'had men de slachtoffers uit de wagen. De plaatselijke artsen, de heren J. L. Bots en M. A. Linthorst stonden echter voor een moeilijke taak. De slachtoffers, die eerst in een huis in de onmiddellijke omgeving waren opgenomen, zijn snel naar verschillende ziekenhuizen in Rotter dam gebracht; ze hadden veel water en modder naar binnen gekregen. Drie van hen overleden in de loop van de nacht. Rie Eindhoven was op de plaats van het ongeluk reeds overleden. In beslag O De vaart Langs de Noordeindseweg ls vrij smal. Vermoedelijk heeft de chauffeur. H. Esser uit Pijnacker door de vele passagiers niet voldoen de kunnen reageren. De Rijkspolitie heeft de auto. die gladde banden had. In beslag genomen. Volgens sommige getuigen zaten bij de aanvang van de rit nog meer jongelui in de auto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1