Kotter vast: reddingboot haalt zeven man van boord NOREN GERED WHITEMAN, KONING JAZZ, OVERLEDEN Geen tegen vervolging 3 agenten Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 1 2 3 4 AMRO BANK Neo-nazisme geen gevaar 9 Sch 255 met korbomen in steiger Weer celstraf geëist tegen twee vissers Zwaargewicht bandleider Vrijwillige verzekering weer duurder Een goed uiteinde. en een goed begin! Student (23) mishandeld 7 ZATERDAG 30 DECEMBER 1%7 Drie bemanningsleden van de Advance werden per politiebusje naar het Groene-Kruisgebouw in Hoek van Holland gebracht. (Ve i pag. 1) De stuurman was van de groep afge raakt; hij werd even later door de vlet van de reddingboot opgepikt. De zeelieden werden in de Bergha- ven aan wal gebracht, vanwaar ze met een politiebusje naar het Groene Kruisgebouw werden gebracht. Daar kregen ze koffie en warme kleren. KLAP De 23-jarige assistent-machinist vertelde daar iets over de stranding van het schip. De gezagvoerder wist hij, maar hij wilde toch naar binnen, dat de loodsdienst was gestaakt, zei Toen de Advance een vreemde wen ding maakte en even later vastliep, was de assistent-machinist niet op de brug. Hij voelde een enorme klap en het schip draaide geheel om zijn as. Snel kwam er water de machineka mer binnen. Toen na enige uren bleek dat ze niet van boord konden worden gehaald door de te hulp geschoten schepen, besloten ze de pier op te gaan en naar de wal te lopen. Hij eas bijzonder blij dat ze waren opgepikt door een bootje van de roeiersvereniging. Kapitein Konradsen heeft vannacht kans gezien de radio-verbinding te herstellen. Vanochtend is de redding- vlet weer langszij geweest, maar de gezagvoerder wenste nog steeds het gevaar te riskeren en aan boord te blijven. De Advance was op weg van Rou- aan naar Rotterdam, waar de beman ning een gesprek zou hebben met re der Lars Frederikse uit Oslo. Deze logeert in Hotel Atlanta en was hier heen gekomen omdat de bemanning ontevreden was en de reder wilde spreken. Het schip is vrij nieuw: het werd in 1966 gebouwd. De positie op de Zuiderpier is slecht en de kans is dan ook groot dat het scheepje er zijn ondergang tegemoet gaat. Ramp met Deense kotter Nina Mona DEN HAAG Mr. G. J. de Lint, procureur-generaal bij het gerechtshof, heeft vrijdag bevestiging geëist van de vonnissen, die de Rotterdamse recht bank twee opvarenden van de laar- dingse trawler Llesje en Rutger oplegde In verband met de aanvaring voor de Deense kust. waarbij de kotter Nina Mona zonk en twee Denen om het le ven kwamen. DOYLESTOVVN Paul Whiteman. de zwaargewicht bandleider die de erenaam „Koning van de Jazz" kreeg is op 76-jarige leef tijd overleden. Hij was de eerste die Gershwins „Rhapsody in Blue" uitvoerde en zo een brug sloeg tussen de symphonische en jazz muziek. De bekende bandleider uit Ameri ka. die ook veel in Europa optrad, had zich reeds enige jaren geleden teruggetrokken. Wel leidde hij nog een enkele keer een symfor.'eorkest. Zelf zei hij eens: „Ik heb nooit geloofd dat jazz zo slecht was als de spelers van symfonieën zeggen, noch dat symfonische muziek zo slecht is als liefhebbers van de jazz beweren. Volgens mij moet er een raakpunt zijn." Op 19 januari 1965 kleine houten kotter i ben geboord. Op 11 >u de VI. 153 de i de grond heb- oiei van dit jaar veroordeelde de rechtbank schipper Willem R. uit Scheveningen <47> tot drie maanden en roerganger Albert M. uit Noordwijk tot twee maanden. Bei den gingen in hoger beroep. Zoals reeds vrijdag in enkele onzer edities vermeld, bleef de roerganger ontkennen iets te hebben bemerkt van een aanvaring. Eveneens werd ontkend dat sterke drank aan boord was ge bruikt. De Deense marine had vastge- Whiteman begon als een violist, maar hij trad al spoedig op als diri gent. Hij speelde mee in verschil lende films. Aan zijn eerste filmrol in „De Koning van de Jazz", die in 1931 uitkwam, dankte hij zijn ere naam. Onder zijn leiding speelden be roemde musici als de gebroeders Dorsey, Red Norvo, Eddie Lang, Joe Venuti, Bix Beidei'becke en Frankie Trumbauer. Ook Bing Crosby, de zanger, trad iri het begin van zijn carrière bij hem op. De grootste triomfen vierde White man in de jaren twintig en dertig. „Rhapsodie in Blue" werd door hem in 1924 voor het eerst opgevoerd in de Aeolian Hall. Ook speelde hij veel in de nog beroemdere Carnegie Hall. steld dat de Nina Mona door een aan varing was gezonken. Het ging. zoals eerder, om de vraag wie de aanvaring had veroorzaakt. De verklaringen van Denen en Nederlan ders zijn zeer tegenstrijdig. Nederlandse scheepvaartexperts stelden voor het hof dat op de trawler geen sporen van een botsing te vinden waren. De raadsman vroeg ook ditmaal vrij spraak. Voor de Rotterdamse rechtbank had de officier van justitie zes maan den geëist. Op 12 januari zal het ge rechtshof uitspraak doen Als de vissers opnieuw worden veroordeeld kunnen de Denen een civiele procedure beginnen om de schade te verhalen. Hierbij zou het gaan om een bedrag van vier ton. In 1947 werd hij disc jockey voor de radio. Zijn programma's brachten jaarlijks 5.2 miljoen dollar op. In 1955 werd hij ceremoniemeester van „America's Greatest Bands", een se rie zomerprogramma's voor de tele- Whiteman woog altijd ver boven de tweehonderd pond. Toen hij voor de vierde maal trouwde met de film actrice Margareth Livingston, slaagde die er in hem op een dieet te krijgen. Een tijdje woog hij 180, maar al spoedig zat hij weer boven de tweehonderd. Hij overleed aan een hartverlamming. AMSTERDAM Met uitzondering van één hebben alle ziekenfondsen de premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering met gemiddeld 16,6 procent verhoogd. Vorig jaar was de stijging 18,2 procent. Oorzaak van deze prijsstijging zijn de hogere verpleegtarieven. meer verpleegdagen. de duurdere ge- ncesm clr e.cn en de uitgebreidere specialistische hulp. Scheveningen Met wind kracht 5 en een noord-oosten wind is gisteravond kwart voor tien de Sch. 255 Pieter junior van de rederij Piet Taal vastge raakt. De kotter maakte met een van de bomen vast in de steiger van het zeeriolerings- project en kwam muurvast te zitten. Alle opvarenden werden door de reddingboot Bernard van Leer van boord gehaald. De kotter was op weg naar de haven. Men kwam dicht in de buurt van de steiger van de riool- leiding en de motor werd op volle kracht gezet om met omgegooid het obstakel te vermijden. Door de sterke stroom en wind maakte de motor echter te weinig toeren, de kotter stevende op de stei ger af en raakte met een van de bo men vast in de installatie van het rioolleidingproject. Het schip slingerde gevaarlijk heen en weer en schipper Krijn Plugge (28) sloeg alarm. Inmiddels hadden de mensen in het semafoor het slin gerende schip reeds opgemerkt. Po litie, brandweer, GG en GD werden gewaarschuwd en de Bernard vein Leer voer in de kortst mogelijke tijd naar de Pieter Junior om te trach ten de 7-koppige bemanning van boord te halen. Ondanks de beweeglijke zee slaagde schipper Simon den Heijer er in de Bernard van Leer langszij te leggen zodat de bemanningsleden konden overstappen. Op de aanlegsteiger van de red dingboot bij de visafslag wachtten een dokter en broeders van de ge neeskundige dienst met dekens. De bemanningsleden waren noch nat noch gewond, zodat de GG en GD- hulp gelukkig niet nodig was. Tijdens de manoeuvres van de Bernard van Leer om bij de Sch 255 te komen raakte de boot aan bakboordzijde de steiger, waardoor ter hoogte van de waterlijn een gat I in de romp ontstond van 25 bij 15 I centimeter. Een van de vier ruimen liep vol. De Bernard van Leer maak te ongeveer 1.80 meter water, maar omdat het ruim van de reddingboot in vier afzonderlijke sectoren is ge- maakt, liep alleen het achterste ruim vol. Schipper Plugge werd bij aan- komst direct door reder Piet Taal i per auto naar huis gebracht. Ook de andere geredde bemanningsleden werden door vrienden naar huis ge bracht. Dit waren de 36-jarige J. Plugge, de 28-jarige J. H. Nutbe-, de 29-jarige J. van de Burg, de 33- jarige J. Haasnoot, de 24-jarige D. de Bruin en de 14-jarige M. Groot- veld. Vanaf het strand bij het riolerings project was de- slingerende kotter duidelijk door de boordlichten te zien, vele Scheveningers kwamen een kijkje nemen. De meesten wer den gealarmeerd door de zwaailich ten van politie, brandweer en GG en GD, die naar het strand reden. Brandweerlieden, acht in totaal, be gaven zich met zaklantaarns over de steiger naar de plaats, waar de Sch 255 vast zat, maar zij behoefden en konden geen assistentie verlenen. Vannacht omstreeks twee uur is de Sch 255 door het wassende water losgeslagen en tussen het zuider havenhoofd en de steiger van de rioolbuis op het strand gelopen. Van middag zou worden geprobeerd de kotter vlot te krijgen. De scheepvaartinspectie zal een onderzoek instellen naar de toe dracht van het ongeluk. Tijdens de laatste nieuwsberichten van gisteravond las de nieuwslezer een storende vergissing. De Sch 225 zou op de steiger zijn gelopen, in plaats van de Sch 255. Zoals bekend verging de Sch 225 Willem Senior vorig jaar december met man en muis op de Noordzee. Zes opvaren den verloren daarbij het leven. OPWEKKEND VERKWIKKEND AMSTERDAM De drie Amster damse politieagenten, aan wie mishandeling van de 23-jarige stu dent Bob Bermond op 19 maart 1966 ten laste was gelegd, zijn huiten ver volging gesteld. Dit besloot gisteren de tweede kamer van de Amster damse Rechtbank. De agenten, F. H. O., H. II. en H. H„ hadden be zwaarschriften ingediend tegen hun dagvaardiging. De mishandeling zou zijn geschied bij de opening van de befaamde fo to-tentoonstelling „10-3-66" over het politie-optreden bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus in Amsterdam. De expositie werd ge houden in het gebouw van Uitgeverij Polak en Van Gennep aan de Prin segracht. De rechtbank overwoog onder meer dat de verdachten H. en H. gezien de omstandigheden ter plaatse konden en mochten menen dat er ernstige ongeregeldheden waren en dat een krachtig optreden van de politie was geboden. Zij hebben dan volgens de rechtbank ook binnen hun ambtelijke bevoegdheid gehandeld. Op grond hiervan moet het hoogst onwaarschijnlijk worden geacht dat de strafrechter het ten laste gelegde feit geheel of gedeeltelijk bewezen of de verdachten strafbaar zal achten. Cambodja Geslagen gemakkelijkcontantgeld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3Y2% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Ten aanzien van de verdachte O. werd overwogen dat uit de film Om dat mijn fiets daar stond (die de ci neast Louis van Gasteren van de ge beurtenissen maakte) blijkt dat hij niet heeft geslagen en dat het, mede gezien de afgelegde verklaringen, uit gesloten moet worden geacht dat de strafrechter later oordelend het ten laste gelegde geheel of gedeeltelijk bewezen zal achten. Over het politie-optreden op die 19e maart kreeg de Amsterdamse of ficier van justitie, mr. J. F. Hartsui ker, indertijd vier klachten, onder meer van de student Bermond. In november verklaarde hij dat het op treden op die dag inderdaad niet juist was geweest en dat de zaak uit de hand was gelopen. Besloten werd echter de zaak disciplinair af te han- Fouten Ook de huidige burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, die toen minister van justitie was, ver klaarde destijds dat hij in het alge meen de indruk had dat er fouten waren gemaakt van de kant van de politie. Bob Bermond richtte zich, toen op zijn klacht geen strafvervolging werd ingesteld, tot het Hof, dat de officier opdracht gaf een vervolging in te stellen. De officier, die deze zaak be handelt. mr. H. E. van Renesse, weet nog niet of hij van de beschikking van de rechtbank in appèl zal gaan bij het Gerechtshof. Tien jaar cel voor leden Ku Klux Klan JACKSON De Amerikaanse of ficier van jusitie in Jackson (Missis sippi) heeft gisteren de „imperial wizard" van de Ku Klux Klan, Sam Hollöway Bowers jr. en Alton Wayne Roberts tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens de samenzwering in 1964, waarbij drie strijders voor de burgerrechten wer den vermoord. De ondersheriff van het district Nesjoba, Cecil Price, werd veroor deeld tot zes jaar. Billy Wayne Posey kreeg dezelfde straf. Horace Doyle Barnette, Jimmy Arledge en Jimmy Snowden kregen elk drie jaar. /^AMBODJA bekijkt met zorg wat zich in Vietnam afspeelt. Het is nauw betrokken bij dc strijd die daar woedt. Want het is een toevluchts oord voor de Vietcong en Noord- vietnamese troepen. Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, gaat er van uit, dat het beter is een goede buur te hebben dau een verre vrind. En daarom laat hij de troepen hun gang gaan. Met de verre vrind Amerika, die lastige vragen stelde, werden alle contacten verbroken. Deze breuk veranderde echter niets aan de fei telijke situatie, die al minder houd. baar werd. Cambodja veranderde geleidelijk van toevluchtsoord in uitvalsbasis. En het gevaar was niet denkbeeldig, dat Amerikanen en Zuidvietname- zen zieh tegen deze basis zouden keren. Er is de laatste maanden veel ge speculeerd over deze mogelijkheid, vooral nadat bekend was geworden dat de militaire leiders druk op Washington hadden uitgeoefend. Prins Norodom sloeg groot alarm en dreigde militaire steun te vragen aan China, Rusland en Cuba, als de Amerikanen het zouden wagen voet op Cambodjaans grondgebied te zet ten. Dat was een bijzonder vreemde ver toning, omdat de prins Vietcong en Noordvietnamezen niet alleen met rust had gelaten, maar ook had toe gelaten, dat zij door zijn onderdanen werden bevoorraad. Blijkbaar heeft Norodom nu ingezien, dat hij te ver is gegaan. Hij heeft althans laten weten, niet direct tus senbeide te zullen komen, als er gevechten uitbreken in afgelegen Cambodjaanse gebieden. De prins wil nu de kwestie bespre ken met een speciale afgezant van president Johnson. Of dit zal leiden tot het vertrek van Vietcong en Noordvictnamcse troepen moet evenwel worden betwijfeld. AMSTERDAM Gisteravond zijn twee uit Amsterdam afkomstige mensen aan hun verwondingen, die zij hadden opgelopen bij verkeerson gelukken, overleden. Het zijn de 78-jarige G. van Es, die 22 december bij het oversteken van een weg door een bromfietser werd aangereden, en de 34-jarige hievrouw W. Hieselaar, die 23 december werd gewond bij een auto-ongeluk. BONN - De geallieerden, Amerika, Engeland en Frankrijk, zien geen gevaar m de oplevmg van het neo-nazism.- in Wcst-Duifland. Zij hebben dit m dr.e nota s, die niet woordelijk maar wel inhoudelijk gelijk zijn. aan Rusland laten weten. De drie landen antwoorden op een Russische nota van 8 decemher waarin werd gewaarschuwd tegen de uitbreiding van neo-nazistisrh. ten in West-Du,Island. De Amerikaanse regering zegt dat éfg«„ mkeï bewys is dat de Westduitse regering op enigerlei wyze in het verleden of nu steun heeft gegeven aan totalitaire denkbeelden. erieden of

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7