vla-flip Nieuw „Syllabus" zou schaden dan baten meer Afscheid mr. Wentink maak 'n Een noord voor vandaag Ouwe wil je een stuk kaas uit het vuistje Uw probleem is het onze.... Prof. dr. C. Riemers (67 jaar) overleden Dwalingen I integreren „Doopformulier p in strijd met rechten mens" SMYRNA TAPIJTWOL Organisatie onderwijs belemmert vernieuwing ZATERDAG 30 DECEMBER 1% fTIEU Waarom blijven we op oudejaarsavond eigenlijk op? Ik denk niet aan de mensen die uit gewoonte nimmer naar bed gaan op de dag waarop zij opstonden. Ik denk aan de mensen die normaal om tien uur of halfelf onder de wol kruipen. Is het niet, omdat ze bewust het begin van het Nieuwe Jaar willen meemaken? De mens verlangt altijd weer naar het nieuwe begin. Hij neemt zich voor, het dan heel anders te gaan doen. Hij hoopt dat hij dan gelukkiger zal zijn. betere kansen zal krijgen, meer kracht zal bezitten om zijn eigen fouten te overwinnen. Maar al spoedig wordt het nieuwe jaar niet meer met hoofd letters geschreven. Het prille is er af, en het ongerepte even eens. We ontdekken dat wij onszelf meegenomen hebben het nieuwe jaar in. dat het jaartal ivel veranderd is, maar wij mensen dezelfde zijn gebleven. We zitten op omdat we hunkeren naar het totale nieuwe begin. Maar de tijd kan dat nieuwe begin nooit geven, dat kan alleen de eeuwigheid, of beter: de God van de eeuwigheid. Wie echt opnieuw wil beginnen, moet sterven, niet lichame lijk, maar geestelijk. Die moet zichzelf opgeven, met Christus gekruisigd worden om van Hem het nieuwe leven te ont vangen. Paulus zegt daarom: Ik ben mei Christtu gekruisigd, maar ik leef, want Christus leeft in mij. Pas als we hem dat kunnen nazeggen, hebben we het echte nieuwe begin gevonden. We lezen vandaag: Titus 2 115. We lezen morgen: Titus 3 115. We lezen Nieuwjaarsdag: 2 Samuel 1 116. VOEDZAAM MAK*. \EDGRLA>D§E BISSCHOPPEN s ANTWOORDEN OTTAVIANI 5 H •frxvw NvvzaaoA x* Handelsreizigers in contact met het CIS V UTRECHT De Nederlandse Ver eniging van christelijke handelsreizi gers en handelsagenten (NCHV) wil nauw met het CNV gaan samenwer ken. De organisatie zoekt geen volle dige aansluiting, omdat zij haar zelfstandigheid wil behouden. Volgend jaar bestaat deze bond veertig jaar. Het jubileum zal in mei in Rotterdam worden gevierd. Tege lijkertijd vindt dan het tiende inter nationale congres van handels verte genwoordigers in de EEG plaats. (Van onze kerkredactie UTRECHT De Nederlandse bisschoppen zijn er beslist op tegen, dat in de huidige ontwik keling op het gebied van de geloofsleer en de moraal van hogerhand wordt ingegrepen. Ook waar het wel eens mis gaat. menen zij. dat „meer vertrouwen dient te worden geschon ken aan het goede, dat in de tijd die God ons geeft, baanbreekt, dan aan mogelijke gevaren van eenzijdigheid of mogelijke dwalingen." In kerkelijke veroordelingen zien zij niets. die niet «Ijn onderling met elkaar In staan moeten In al/onder- ■vrn worden setteid. Per Dt een gulden aan »o«(re- Vraag: Het soortelijk gewicht van Ijzer Is 7.8, het atoomgewicht 55.84; van goud sg 19,3. atoomgewicht 197.2. Volgens het sg zou goud 2.47 maal /.o zwaar zijn als Ijzer, volgen* het atoomgewicht 3,53. Het zijn toch beide constante gewichtseenheden. Antwoord: Bij vaststelling van re latieve atoomgewichten gaat men van een andere maatstaf uit dan bij soortelijk gewicht. Als vaste maatstaf bij atoomgewichten is ge- romen het element zuurstof, dat werd vastgesteld op precies 16. Daardoor bereikte men dat het lichtste ons bekende elemen* wa terstof. ongeveer op 1 uitkwam, ei genlijk 1.008 Bij soortelijk gewicht neemt men het gewicht in grammen In 1 kubie ke centimeter van een stof. Het verschil zit in een niet gelijke wijze van benadering waarbij men niet van dezelfde constante gpwir ;lseen- heden uitging. Het atoomgewicht van een ele ment geeft aan hoeveel malen het gewicht van het atoom groter >a dan I 16 van het atoomgewicht van ■uUrstof. Vraag: Hoe is de naam van het kasteel ;.an de Eikenboomlaan in t Joppe bij Gorssel en wie sijn de bewoners? Antwoord: Het huls 't Joppe is een iaat 18de-eeuws landhuis, n de 10de eeuw enigszins gewijzigd, sinds 1608 bekend als buitengoed In het torentje hangt »en klokje met lvt jaartal 1742. 't Joppe is in bezit ge weest var, de families Van Merkel Bouwer Brants (1Ö28) en Van Hövell tot Westerflier (1862 tot heden). De tegenwoordige bewoner ia de heer P C. L. Blom. wiens overleden echt genote een freule Van Hövell was. Vraag: De eigenaar van een wo ning met werkplaats heeft in 1964 de huur riet verhoogd. Nu wil hij een huurverhoging met 18 procent Hij zegt daarop recht te hebben om dat hij de verhoging van 1964 niet heeft berekend. Mag hij deze verho ging nu nog vragen' Antwoord- Ja. maar niet met te rugwerkende kracht Vraag: Wat zijn de redactie-adres sen van de letterkundige tijdschrif ten Raam en Kentering' Antwoord: Raam: Lievendele Wintelre. Kentering: De Genestet- laun 10, Waddinxveen Vraag: Iemand wil bij testament n twee oeraonen benoemen tot executeurs testamentair. Moeten de ze personen worden ingelicht en hun handtekening daartoe plaat- aen? Antwoord: De executeur testa mentair behoeft zijn handtekening niet te plaatsen en is ook niet ver plicht aan de wens van de erflater gevolg te geven. Hij kan dus weige ren en behoeft niet te worden inge licht. Vraag: Kan u me inlichten over uitiending als vrijwilliger naar Iaraël? Antwoord: Volgens het consu laat-generaal van Israël (Joh. Ver- meerstraat 26. Amsterdam-Z). is er In verband met de vele aanmeldin gen en door de recessie in Israël op het ogenblik zeer weinig behoefte aan vrijwilligers voor civiele diensten, behalve aan enkele specia listen. U kunt zich het beste in ver binding stellen met genoemd adres. Vraag: Hoe kunnen wij vet- en wijnvlekken verwijderen uit een natuurstenen bovenblad van een sa lontafel. Het oppervlak ls wat ruw en het lijkt erin te trekken, vooral op de witte voegen die ook fnigsains ruw en poreus zijn. Kun nen wij het bovenblad ook afdoende beschermen? Antwoord: Dit moet door een vak man geschieden, die het blad op nieuw polijst. Om herhaling te voor komen kan u het blad laten bedek ken met een plastic laagje, dat bijna overal tegen bestand is en geen bij zonder onderhoud behoeft. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Op 67-ja- rige leeftijd is overleden prof. dr. C. Riemers, hoogleraar aan het seminarium van de Evan- gelisch-Lutherse Kerk. Prof. Riemers begon zijn ambtelij ke loopbaan in 1925 in de toenmalige Hersteld Evangelisch- Lutherse Kerk als predikant te Harlingen. In 1929 ging hij over naar de Evangelisch- Lutherse Kerk. Daar diende hij de gemeenten van Wildervank- Veen- dam. Naarden- Bussum (1931). 's- Gravenhage (1939) en Amsterdam (1943). Van 1945 tot 1965 was hij predikant- directeur van de lutherse diaconesseninrichting in de hoofd stad, In 1963 volgde hij prof. dr. P Meningsverschil over ontslag drs. Nieboer ZWOLLE De vereniging van ge reformeerde onderwijzers en leraren is gisteren in twee gescheiden verga deringen bijeengekomen. Voorzitter D. Roorda en twee bestuursleden hadden in de Buitenso- citeit een jaarvergadering belegd, terwijl de vier andere bestuursleden de leden hadden samengeroepen in ..De Dageraad". Beide vergaderingen waren strikt besloten Het conflict vindt zijn oorsprong in het ontslag van drs. H J. Nieboer als leraar aan het Gereformeerd Lyceum te Groningen. Roorda c.s. menen, dat drs. Nieboer er recht op heeft, dat de kosten \'an beroep tegen zijn ontslag door de verenigingskas worden ge dragen. De andere groep ontkent dit, omdat haars inziens drs. Nieboer werd ontslagen wegens afwijking van de grondslag van het lyceum, die ook de grondslag van de vereniging is. C. BUITENDIJK NEGENTIG JAAR (Van een onzer medewerkers) AMERSFOORT C. Buitendijk, de nestor van de Nederlandse drank bestrijding. wordt morgen negentig jaar. Hij was tienlallen jaren penning meester en administrateur van de gereformeerde vereniging voor drankbestrijding. Tal van geschrif ten zagen op zijn initiatief net licht. Tot Op hoge leeftijd werkte hij nog mee aan het maandblad van de ver eniging Daarnaast zat hij in tal van bre dere lichamen op het gebied van de drankbestrijding en de reclassering. In het dagelijks leven was hij amb tenaar bij de Amsterdamse water leiding. Fanvlie en vrienden bieden hem vanmiddag in ..De Oude Tram" een feestelijke maaltijd aan Boendermeker op de ethiek, de bijbelse en de prakti sche theologie aan het luthers semi narie. Prof Riemers was vah 1958 tot 1963 voorzitter van de synode der Evangelisch- Lutherse Kerk. Van de vele functies, die hij verder bekleed heeft, noemen wij het voorzitter schap van de lutherse jongelings- bond, van de bond van Nederlandse diaconessenhuizen en van de inter nationale federatie van diaconessen- huizen. Dat blijkt uil het antwoord dat I zij de leider van het Vaticaanse departement voor de geloofsleer, kardinaal Ottaviani. hebben gezonden. Vorig jaar juli zond kardinaal Ot taviani een brief aan alle nationale bisschoppenconferenties, waarin hij I zich ongerust toonde over de huidige ontwikkeling. Hij noemde tien the ma's. waarbij hij „dwalingen" en „halve dwalingen" signaleerde en i vroeg de bisschoppen, in hun land een onderzoek in te stellen. Men neemt aan dat Ottaviani en ls hoogleraar in anderen in de curie voelen voor een nieuwe Syllabus Errorum, oen lijst van veroordeelde dwalingen, zoals er in 1864 op pauselijk gezag een verscheen. Het Nederlandse episcopaat stuur de zijn antwoord begin van dit jaar in en hield het. evenals bijna alle andere bisschoppenconferenties, ge heim. Thans is de volled'ge tekst ge publiceerd door de Volkskrant. De antwoorden van dë Nederlandse bisschoppen op de tien vragen van EEN GELUKKIG MENS ZONDER REUMATISCHE PIJN U verdrijft de pijn met Togal. Snel. zeker, langdurig. Het is altijd goed om Togal tabletten bij de hand te hebben. Ook tegen griep, verkoudheid, hoofd pijn, spit, ischias of maandpijn. Bij apoth. of drog. TOGAL 0,95; 2,40 8,88. Ottaviani zijn niet nieuw voor wie de Nieuwe Katechismus kent. Men zou ze als een soort Kort Begrip van deze katechistnus kunnen beschouwen. Belangrijk is echter de inleiding, waarin zij rekenschap afleggen van hun beleid. Zij achten herhaling van in het verleden reeds gedane verma ningen eh veroordelingen weinig zin vol. Bovendien dreigen zulke veroorde lingen haast onvermijdelijk juist de kern van waarheid, die er in elke mogelijke dwaling schuilt, te ver zwijgen, zodat zij voor een levend, authentiek geloof veeleer remmend dan bevorderend werken. Waarheidskern „De huidige geloofscrisis bij velen vraagt, dat wij ter wille van de gelo vigen juist die kern van waarheid, die hen over de geloofsmoeilijkheden heen helpt, niet zouden veroordelen terwille van eventueel links en rechts daarbijkomende minder ge lukkige accenten. „Het geloof vraagt vandaag de dag de integratie van juist die nieuw ont dekte elementen. Een eenzijdig wij zen op het gevaar daarvan lijkt aan de gelovigen een motie van wantrouwen aan hun echte wil ka tholiek-gelovige te zijn. Zij vragen veeleer om een bemoediging ook van hogerhand van deze nieuwe geloofsgevoeligheden. niet om veroor deling, maar om integratie daarvan in de totaliteit van het katholieke geloof. „Bovendien dienen wij ons re kenschap te geven van het feit. dat de onderlinge polemiek onder de the ologen zelf de meest effectieve 1 censuur is pp eventueel eenzijdige accenten." Maar aangezien in de huidige kerk orde zulk een vrijmoedige, openlijke discussie het gevaar in zich draagt, dat een collega-theoloog om eventue- le eenzijdigheden in de ge loofsvoorstelling zou „veroordeeld" worden, wordt deze wederkerige the- «logische censuur grotelijks verlamd. Katholieke theologen durven uit naastenliefde mede-theologen vaak niet „aanvallen", omdat ze daaruit kerkrechtelijke sancties ver wachten voor hun confrater. heid scheppen, om door theologische, vrijmoedige discussie gebeurlijke eenzijdigheden veel vlugger te doen verdwijnen, dan dit kan door offi ciële lijsten van dwalingen of halve dwalingen". De Nederlandse bisschoppen schrij- ven daarom dat zij het voor deze tijd beter, effectiever en wenselijker ach ten. „veeleer de theologen aan te moedigen, om de nieuw ontdekte as pecten trouw te integreren in de ka tholieke geloofstotaliteit, dan wel het eventueel overtrokken accent op zichzelf te veroordelen." Oversten van religieuze orden en congregaties in ons land, alsmede en kele Nederlanders, die in het buiten land bisschop zijn, hebben zich bij deze brief aangesloten. Vertrouwen „Deze situatie lijkt ons ongezond. Een groter vertrouwen van de cen trale kerkelijke instanties in de theo logen zal in de toekomst de mogelijk- Luther-penning van Begeer VOORSCHOTEN Ter gelegen heid van de Reformatieherdenking heeft de Koninklijke Begeer een fraaie penning van Maarten Luther geslagen De voorzijde toont het borstbeeld van Luther in toga. Op de keerzijde is de slotkerk vah Witten berg afgebeeld met links op de ach tergrond het slot. De randtekst luidt: 1517 Wittenberg 1987 De penning ia uitgevoerd in goud, zilver en brons. „VRAAGBAAK" VERLAAT KWARTET Afscheidsdronk (desnoods met ..jus" vanwege het rijdenI op een gewaardeerd, begaafd en bescheiden collega: onze redacteur mr. J J Wentink (midden) Van links naar rechts H. Lek, chef Den Haag. mevrouw Wen- tink. haar man. om wie alles draaide, dr. E. Diemer, onze hoofdredacteur en collega W. C. F. Scheps. (Van onzer verslaggevers) nauwkeurigheid de rubriek finan ciën en economie beheerde. „Wij zullen nog lang met grote DEN HAAG Veel abonnees, sympathie aan hem terugdenken, en zullen terugdenken aan de uren wij weten ook dat hij met sympa- die zij hebben doorgebracht in hetj"1"; theologisch doorwrocht betoog, zorg de de vice-voorzitter van de Prol. christelijke journalistenkring, de heer W. C. F. Scheps. Deze typeerde het karakter van zijn goede vriend krant terugdenkt", met de Bijbelwoorden: ..Naar de - j besloot dr. Diemer zijn hartelijke man is. Ls zijn kracht" en „Uw kamertje en aan de telefoon metj a(scheidlwoor<leri woord rij aangenaam met zout de vraagbaak, de biechtvader, van besprenkt" mr. J. J. Wentink. Bij het afscheid OMGETOVERD van de heer Wentink gisteren op de De redaktie wa? omgetoverd ir. VETTE KOPPEN redaktie een hem ZO vertrouw- receptie-ruimte. „Maar nog meer De redaktie-buurman van mr. de omgeving van de krant aan doet mij een vriendelijk gezicht", zei j Wentink. de heer Ev. Grolle, de Parkstraat in Den Haag wer den lovende woorden gesproken. Met zomaar, omdat er tegen het einde van het jaar zovelen met pensioen gaan en afscheid nemen, maar uit de grond van het hart. Want hetgeen onze hoofdredakteur, dr E. Diemer. «ei, was door zoveel naaste oudere medewerkers reeds gedacht. Wij zullen de grote veelzijdig heid. de warme persoonlijkheid en de nauwgezette ijver van de heer Wentink mlssen"l zei de heer Die mer. Naast de immer vriendelijke, enthousiaste antwoordman, was de heer Wentink degene die met grote Wentink. Met echtgenote, twee zoons en een dochter mocht de heer Wentink een echte ontvangst mee maken. Tot nog toe was dat vrijwel onmogelijk, omdat, de vraagbaak van het gehele Kwartet In alle vroegte achter het bureau zat. Na een welkomstwoord van de: chef van de Haagse redaktie. de De scheldende meesier in de rech> heer H. Lek. die benadrukte dat de ten Het er In zijn dankwoord geen doorspekte zijn afscheidswoorden met opmerkingen die vooral de daktieleden aanspraken, maar die duidelijk maakten, dat „Wentink zijn verzamelde wijsheid heeft rondgestrooid zonder er vette kop pen bóven te zetten". heer Wentink „Jong met de jongeren was geweest" en de gevoelens van de collegae vertolkte door te zeggen, dat er „in hem geen kwaad was", kreeg de ontroerde senior het boek werk „Oranje in beeld" van dr. J. J. Bouman en Van der Klooster aange boden. Voor een geestig en geestrijk twijfel over bestaan, dat hij. danks xtjn 65-jarige leeftijd, immer jeugdig is gebleven. „Ik ben dan ook blij dat ik veel met de jeugd mag blijven omgaan". Hij «al «ijn vrije tijd gaan vullen met een studie the ologie in Leiden, om met de woor den van dr. Diemer te spreken: „De heer Wentink blijft verder studeren". Geen voorlichting j over krijgsmacht op scholen DEN HAAG Met slechts een kleine meerderheid heeft de Alge mene Bond van Onderwij«end Per soneel (ABOP) de voorlichting over de krijgsmacht op scholen door be roepsmilitairen afgewezen. De ver gadering ging tegen het advies van het hoofdbestuur in, die de«e kwes tie wilde overlaten aan de scholen «elf. De voorlichting, zoals het militaire apparaat die verzorgt, werd tijdens een emotioneel debat beroerd ge noemd. Bezwaar werd bijvoorbeeld gemaakt tegen het feil dat de voor lichters de politiek in de school brengen en over het oostblok spre ken als over de vijand. De voorlich- I ting komt bovendien altijd neer op werving van beroepspersoneel. 1 Dergelijke voorlichting, zo werd gezegd is niet de taak van een be roepsmilitair. maar van de leer- j kracht. Ze hoort thuis in de beroe- penvoorlichting, die zo ruim moge lijk moet zijn. De motie tegen deze voorlichting werd aangenomen met 175 tegen 156 stemmen. (Van onze kerkredactie) LONDEN Ter gelegenheid van het begin van het Jaar van de rechten van de mens heelt het Nationaal Seculair Genoot schap in Engeland een scherpe aanval gedaan op de praktijk van de kinderdoop. Volgens het genootschap is het op dringen van een religieus geloof in de kinderjaren een kwetsing van een grondrecht van de mens. De ceremonie van de kinderdoop richt op zichzelf geen bijzondere schade aan. Ook hebben de ouders volgens het genootschap het recht, om uitdrukking te geven aan hun hoop, dat hun kind als het volwas sen is, een bepaald geloof zal aan-* riemen. Maar ongehoord vindt het genoot schap bet, dat degenen, die een kind. ten doop- houden, uit naam van dat kind moeten beloven, „dat het met de duivel en al zijn werken breken en bestendig aan het geloof en aan Gods geboden vasthouden zal", zoals het anglicaanse doopformulier zegt. De aanval is voor een deel al door de feiten achterhaald, want in het nieuwe formulier, dat als proeve al gebruikt wordt, komen de gewraak te woorden niet meer Voor. Gegarandeerd zuiver scheerwol. Voldoende voor «éér groot tapijt. In enkele pracht tinten 1 ook gedeeltelijk) ter overname voor f 1,39 per 100 gram. Waarlijk koopje I Staaltjes en inlichtingen onder no. 6069 bur. v. d. blad. Prof. dr. L. van Gelder voor ABOP: (Van onze onderwijsrcdactie) DEN HAAG Hoe komt de onderwijsvernieuwing tot stand? Dit was het centrale thema van een voordracht die de hoogleraar in de pedagogiek prof. dr. L. van Gelder hield op de tweede dag van de algemene vergadering van de Algemene bond van onderwijzend personeel. Voor het lager onderwijs noemde prof. Van Gelder als vernieuwingsta- ken; herziening van de leers tof inhou den, de scholing van de onderwijzer, de schoolorganisatie, nieuwe werk wijzen en hulpmiddelen. Daarnaast wees hij op de onderwijsvoorzienin gen voor de leeftijdsgroep van twaalf jaar en ouder. Over het proces van veranderingen merkte hij op dat verscheidene facto ren een snelle doorwerking van ver anderingen belemmeren, zoals de or ganisatie van het onderwijs en de positie van de leraar. Hij rekende daartoe de beperkte mogelijkheden van de leraar, de be perkte informatiemogelijkheden en het geringe contact met de research. Mede hierdoor is er een zeker on behagen ontstaan over het tempo en de resultaten van de veranderin gen in het onderwijs. Prof. Van Gel der meent dat naast het ontwikkelen van realistische plannen de informa tie over de veranderingen in bredere kring dient te worden gegeven. Groene Kruis heeft 1,5 miljoen leden UTRECHT Reeds in 1966 heeft het Groene Kruis zijn anderhalfmil- joenste lid geboekt. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag. Er zijn nu 1.515.749 leden. Het aantal plaatselijke verenigingen bedroeg eind vorig jaar 973. Het aantal wijkgebouwen groeide van 962 tot 980. De organisatie had 1768 (vorig jaarverslag 1739) wijkver pleegsters in dienst, telde 142, tegen toen 119, consultatiebureaus voor prenatale zorg, 1556 (tegen 1414) bu reaus voor kleuterzorg, 1978 (tegen 1756) bureaus voor zuigelingen en 101 (tegen 97) kraamcentra. Heuvel), L. Blok te Ridderkerk: Hardinxveld '2e pred.pl.), J. L. W. Koppenhol te Haaften. Beroepbaar (per 11 januari), kand. W Verboom, Zandstraat 92, Culemborg Emeritaat (per 1 mei), J. Diepersloot te Delfshaven. GEREF. KERKEN Beroepen te Emmen-Angelslo. Joh, Kroeze te Sibculo; te Ihrhove (Dtsld.) J. Koster te Bunde (Dtsld.); te Uelsen (Dtsld.). drs. H. Baarlink. voorheen missionair predikant op Soemba. Aangenomen naar Giessen 'NB) kand. R. S. Elgersma te Amsterdam, die Schiermonnikoog. Tweede Exloër- mond. Vinkeveen. Vries en Woudsend. Beroepbaar kand. D. Averse, Oster- wald 50, Kreis Bentheim, Duitsland. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te IJsselmonde. D. Hakken berg te Dordrecht. Bedankt voor Hardinxveld en voor Rijssen (vac. J. van Haaren'. P. Blok te Dirksland; voor Hendrik Ido Ambacht, L. Huisman te Vlaardingen. UNIE VAN BAPTISTENGEM. Beroepen te Vroomshoop, J. van de Geer te Noordbergum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2