1967 Oorlog raasde door het Nabije Oosten Oost en West niet nader tot elkaar Huwelijk tegen sneeuwdecor Griekenland rumoerig Hippies en LSD na de dood van Provo TRICHT ALS NA BOMBARDEMENT Oorlogsmisdadigers berecht ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 Omroepen in het nieuws Radio en tv waren veel onder werp van gesprek. Al in januari van dit jaar in de Kamer, die met grote meerderheid de nieuwe omroepwet aannam. Met dit besluit werd een oud bestel opengebroken. Want naast de bestaande omroepverenigingen werd plaats gemaakt voor nieuw komers, als zij althans aan be paalde voorwaarden voldeden. De Tros voldeed aan de eisen en kwam in de ether. In maart al met 100.000 leden achter zich, waardoor zij een C-omroep werd! Verreweg de grootste werd de AVRO toen hij zich fuseerde met de RTN-Televizier. Groot nieuws voor Nederland werd het afgelo pen jaar ook de komst van kleu- ren-tv in september. Jan Menst In november overleed Jan Mens (Griet Manshande) op 70-jarige leeftijd. Begonnen als meubelmaker werd hij vooral be kend door zijn boeken over het Amsterdamse volksleven. De oplage van zijn werken «teeg tot boven de miljoen. KLM -ers vast in Guinee Vier KLM-ers, raakten in het najaar betrokken bij een geschil tussen Guinee en Ivoorkust, na dat hun toestel een tussenlanding in Ivoorkust had gemaakt, waar enkele Guinese autoriteiten wer den gevangen genomen. Na enige maanden huisarrest kregen zij hun vrijheid echter terug. Vrije huren en woonbelasting In 1967 is het vraagstuk van de woningnood opnieuw een stapje dichter bij de oplossing gekomen, ai blijft het vooral in het westen des lands nog heel groot. In grote delen van „overig Nederland" evenwel kon (per 1 oktober) al het overstapje naar de vrije hu- worden gemaakt, een overstapje dat hier en daar wel enige moeilijkheden opleverde. Veel meer verzet openbaarde zich tegen het plan om een „huurbelasting" op te leggen aan bewoners van gesubsidieerde huizen met een zodanig inkomen spanning in de ver dat zij daarvan best een duurde- houding tussen wat i woning zouden kunnen beta len. De zesdaagse oorlog in het Nabije Oosten was in juni onvermijdelijk geworden als gevolg van de houding der Arabische landen. Deze hadden Palestijnse terroristen op Israël losgelaten. Jor danië nam na een Israëlische vergeldingsactie maatregelen tegen de saboteurs. Van Syrië uit werden de aanvallen echter met grote felheid voortgezet. Ondanks de ont- Record-tekort Op „derde dinsdag" werd de rijksbegroting voor 1968 inge diend. Het tekort was een re- cord: 2.777 miljoen. Adenauer(91) overleden Jim Garrison, Op hoge leeftijd (91 jaar) stierf de ijverige offi- dr. Konrad Adenauer. Samen cier van justitie met dr. Ludwig Erhard was hij van New Orleans de grondlegger van de naoorlog- blijft speuren naar »e Bondsrepubliek. „de ware toe- Van grote betekenis was zijn dracht van de streven naar Europese eenheid, moord op presi- -~- ook al liet hij tenslotte de dent Kennedy" vriendschap met Frankrijk Hy zegt nog - steeds over aan wijzingen te be schikken, dat er van verschillende kanten op de president werd ge schoten. Aan de hand van nog niet ge- Swetlana Allelujewa, Stalins publiceerde foto's tracht hij zyn enige dochter, week naar het beweringen geloofwaardig te Westen uit, nadat zij de as van maken, haar overleden man naar diens geboorteland India had gebracht. Zij reisde via Rome naar Zwitserland. Daar vertoefde zij enige tijd, voordat zij besloot zich in Amerika te vestigen, dat haar gastvrijheid had aangebo den. men nog wel noemt Oost en West is er nog geen sprake van werkelijke toenade ring, ook niet tussen Amerika en Rusland. Er is een bepaalde verstandhouding, die het uitbreken van een wereldoorlog moet voorkomen, of het nu naar aanlei ding van gebeurte nissen in Vietnam dan wel in het Na bije Oosten is. Daar staat echter tegenover, tionele bewapening drastisch uit- dat de Russen niet alleen hun breiden. militair-strategische positie heb- Het besluit van de Navo (zon- ben verbeterd (met name in het der Frankrijk) op de Atlantische Middellandse zeegebied), maar oceaan een speciale vlooteenheid ook hun kernmacht en conven- te stationeren, die de Russen in de gaten moet houden, houdt rechtstreeks verband met de jongste ontwikkelingen. Ook het spreken over een ver drag tegen verspreiding kernwapens op zichzelf dan het leggen van grondslagen voor geleidelijke ontwapening. Zolang dit laatste niet gebeurt is al het andere lapwerk. Israël waarschuwde Syrië, dart vermijdelijk zou zijn, als de aanvallen niet zouden ophou den. De Russen waren er zo zeer van overtuigd dat de Israëli's zouden toeslaan, dat zy hun Egyptische vriend Nasser van hun vermoeden op de hoogte brachten. Deze nam terstond maatregelen, die dui delijk tegen Israël gericht wa- De troepen van de VN Dayan moesten de Sinai-woestijn verlaten. Egyptische strijdkrachten rukten op naar de Israëlische grens en sloten de Golf van Akaba af voor de scheepvaart van Israël. Intussen draai de de oorlogspropaganda in de Arabische landen op volle toeren. Israël zou de zee in worden ge dreven. De Egyptische aanval was be paald op 5 juni. Op het laatste ogenblik wisten de Russen Nas ser te overreden, er van af te Groot was dan ook de verras sing, toen Israël bij het uitblijven van een Egyptische aanval zelf het initiatief nam. Binnen en kele dagen behaalde het een wonderbaarlijke overwinning. Moeilyker bleek het daarna, ook de vrede te winnen. De Zweed Gunnar Jarring probeert het nu namens de Verenigde Naties. OEFENBOMMEN OP VLIELAND Medio juli werden de vakantie gangers op Vlieland opgeschrikt door een „bombardement". In de duinen, op slechts 150 meter afstand van het badgastencen trum „Het Posthuis" kwamen per ongeluk enkele oefenbommen te recht, die een grote duinbrand veroorzaakten. Geen der duizen den vakantiegangers werd ge- Engeland moest Aden prijsgeven Tegen een winters wit decor trouwden op 10 januari prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Het was koud, maar dat weerhield velen niet het paar langs de route van Huis ten Bosch naar de trouwzaal en de Grote Kerk toe te juichen. Tal van vorstelijke personen waren voor de feestelijke plechtigheden naar Nederland gekomen. De middag voor het huwelijk maakten de bruiloftsgasten een wandeling in de be sneeuwde tuin van paleis Soestdijk. Een spontaan sneeuwbal lengevecht werd met persvertegenwoordigers gevoerd Voor Griekenland is het jaar spel doorzien en wisten het leger 1967 wel heel rumoerig verlopen, en het regeringscentrum Athene Op 21 april voerden enkele kolo- te beheersen. In 24 uur was het nels een staatsgreep uit, die on- duidelijk, dat de positie van Pa- bloedig verliep. Aanvankelijk padopoulos en Patakos onneem- was er enige onzekerheid over de baar was. positie van koning Konstantijn. Konstantijn nam de wijk naar maar uiteindelijk keerde hij zich Italië. Zijn hele familie ging met niet tegen het nieuwe bewind. hem mee zomede de premier van de Griekse reigering Kollias, die De militairen voerden een zijn zijde had gekozen, strenge dictatuur in. Alles wat De situatie is nu zo, dat de links was, werd verdacht. Dui- kolonels de monarchie voor Grle- zenden mensen werden gear- kenland willen behouden. Zij resteerd en naar eilanden voor hebben de troon nog steeds voor de kust getransporteerd. Onder Konstantijn gereserveerd als hij de gearresteerden waren Papan- zich aan hun voorwaarden wil dreoe sr. en de componist Theo- houden. Een onderkoning, Zoita- dorakis. kis. neemt de honneurs voorlopig De grondwet werd opgeschort waar. Volgens de laatste berichten zou Konstantijn terug kunnen gaan. Om zijn terugkeer te ver gemakkelijken, heeft Papadopou- los een amnestie voor politieke gevangenen afgekondigd en een niets datum voor verkiezingen vast gesteld. Over de eis van de ko ning: herstel van de democratie, is weinig gezegd. fundamentele vrijheden den het Griekse volk onthouden onder het mom van een dreigen de communistische staatsgreep. Uit vele landen werd gepro testeerd tegen deze rechtse dicta tuur, maar in feite werd tegen gedaan. In november werd de kwestie Cyprus weer actueel. Turkije en Griekenland mobiliseerden, maar bij een voorlopige regeling moest Griekenland bakzeil halen. Dat het voorspel tot een volgen de coup: nu van koning Konstan tijn zelf. Maar de militairen hadden zijn MINI EN BOETIEKS Jim Garrison niet op geeft Engeland moest tegen het eind van dit jaar Aden, hoofdstad van de Zuidarabische federatie prijsgeven. Leiders van het Nati- 3P onale bevrijdingsfront riepen na het vertrek van de Britten het gebied uit tot de volksrepubliek mini-rok vierde eigenlijk Zuid-Jemen. afgelopen zomer voor het eerst triomfen in Nederland. Het Ne- Of de Britse invloed in dit deel derlandse meisje toonde zoals van Azië behouden zal blijven gewoonlijk later dan haar Eu- hangt mede af van de financiële r°pese zusters bloot tot vèr bo ven de knie. Hoewel de herfstcollectie van de Zweedse mode-ontwerpster Katja (zie foto) nog mini liet zien. waren er tegen het einde van het jaar toch al tekenen dat de minirok de langste tijd heeft gehad. In Londen, het centrum van Europese tienerkleding, geeft de minimode overigens nog steeds de toon aan. Dit jaar werd de rol van Carnaby Street als boetiek centrum overgenomen door King's Road. Ook in Nederland rezen in 1967 de boetieks kleurrijke winkeltjes van tiener kleding als paddestoelen uit de grond. THERESE GING DEMISTIN SWETLANA WEEK VIT Nieuwe berijming werd aanvaard Woensdagmiddag 21 juni om- Daar ontpopte zij zich ook streeks half zes aanvaardden de Open Brief bleek lont in kruitvat De Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) beleefden grote in terne spanningen, waarvan het einde nog niet in zicht is. De lont in het kruitvat was de Open Brief, een soort sympathiebetui ging, die 25 vrijgemaakten (meest predikanten) eind vorig jaar richtten aan de afgezette Gro ningse predikant ds. A. van der Ziel. In deze brief werd stelling genomen tegen een „vrijma kingsideologie". In verschillende plaatsen kwam het tot een scheuring. SPOOR DUURDER Thérèse Stein- metz ging op het songfestival in Londen met haar Ze eindigde onderaan de lijst van 17 zan gers en zangeres sen die weer hun best deden op het Eurovisie Songfestival. De Engelse Sandie Shaw kreeg met het liedji „Puppet prijs. Zomer lang en heet Wie herinnert zich niet de lange hete zomer van '67? Eind juni kwam ons land (een groot deel van Europa trouwens) in een warme lucht stroom terecht, die wekenlang van geen wijken meer wilde weten. Op talrijke dagen was er zelfs sprake van een ware hittegolf, waarin wij ons loom en moeizaam, puf fend en zwetend voortbewo gen of niet voortbewogen. Er gingen verhalen van mensen, die elkaar op kan toor aphatisch zaten aan te staren en die de telefoons maar lieten rinkelen omdat ze niet meer over de energie beschikten om de hoorn van de haak te nemen. Achteraf bekeken was 18 juli de warmste dag: De Bilt registreerde 31.3 graden in eigen omgeving en zelfs 33 graden in Brabant. De omzet in bier en frisdranken steeg tot grote hoogte en de ys- verkoop liep op tot omzetten van 1 miljoen per dag (8 cent per hoofd van de bevol king). Heel wat mensen hebben er (achteraf) spijt van gehad dat ze naar Italië, Joegosla vië of Spanje met vakantie waren gegaan om de zon op te zoeken! Enfin, die „pech" kan men hebben als inwoner van een land, dat jaar-in-jaar-uit een overwe gend wisselvallig klimaat heeft. Nauwelijks een paar weken later joegen de stormen al weer over onze vlakke lan den. Zó hard, dat we er met al Vrouw in ambt rukt op De generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk nam de laatste hindernissen weg voor vrouwen om de kansel te beklim men. Tot nu toe konden zij al leen predikant worden voor bui tengewone werkzaamheden, zoals in ziekenhuizen of jeugdwerk. Nu kan elke gemeente een vrouw als predikante beroepen. Ver wacht wordt dat de generale sy node der Gereformeerde Kerken in januari vrouwelijke predikan ten voor buitengewone werk zaamheden zal toestaan. 2500 ambtenaren gaan verhuizen De regering pakte vastberaden de voorgenomen spreiding van de rijksdiensten aan: in oktober be gon het Centraal Bureau Sprei ding Rijksdienst zijn werkzaam heden. Bij de verplaatsing zijn onge veer 2500 ambtenaren betrokken. Doel is onder meer de gebieden die de diensten krijgen een eco nomische injectie te geven. De grootste verplaatsing is die van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds naar Heerlen (745 man). In Amsterdam overleed op 25 november Amsterdams oud-bur- string" de eerste gemeester mr. Am. d'Ailly. Hij werd 65 jaar oud. haar 20 brieven aan een hervormde en de gereformeerde veroHcht6wantje verliezen be vriend, die in boekvorm versche- synode enkele minuten na elkaar Si! ,u. nen als een vrouw, die het een nieuwe psalmberijming. Ze- systeem veroordeelt, waaraan ven dichters hadden er ruim ze- haar vader gestalte gaf, maar die ventien jaar aan gewerkt. De uit te gelijkertijd probeert, hem min eindelijke versie („Revisie-1967") als de gevangene van is overigens nog niet in de boek- zijn omgeving af te schilderen. handel verschenen. reikten records. Rekende de di rectie in het begin van dit jaar nog op een verlies van 79 mil joen. al gauw bleek, dat het nog groter zou worden. Naakt op tv De VPRO riep heel wat weerstanden op met haar nieuwe satirisch programma Hoepla. Vooral het verschijnen van een bloot meisje Phil Bloom op het scherm verwekte een storm van verontwaardiging. In de Kamer werden zelfs vra gen gesteld. Minister Polak (justitie) zag echter niets GEVAARLIJKE TANKAUTO'S Ontplofte en omgevallen tank auto's, vaak geladen met ge vaarlijke stoffen, zijn dit jaar dikwijls in het nieuws geweest. Het ernstigste ongeluk met een tankauto deed zdch voor bij het Belgische Martelange. Er waren 11 doden en 32 gewonden. Het spoorwegstation en 15 woningen vlogen in brand en een benzine pompstation werd weggeblazen. Honderden doden in Portugal Nog vers in het geheugen lig gen de overstromingen van no vember in de omgeving van Lis sabon, waar meer dan 450 mensen het leven verloren. Aardbevingen troffen Venezue- Turkije. In Venezuela von- 100 mensen de dood, evenens. Beide aai gen hadden plaats in juli. CYPRUS WEER KRUITVAT De provo's trokken 15 mei de consequenties uit de matheid, die zich van hun beweging had meester gemaakt Op een warme voorjaarsavond werd Provo dood verklaard in de sprekershoek van 'ernstigeWdrèiging vormde ^'Amsterdamse Vondelpark. voor de zuidoostelijke flank van de Navo. Bemiddelaars van Amerika, de Navo en de Ver. Naties moesten al hun overredingskracht gebrui- te voorkomen, dat Tur- Dat het niet tot c In de publicdteit werd hun plaats bijna onmiddellijk ingeno men door de hippies, de uit Ame rika naar Europa overgewaaide ideologie van tieners, die „lief voor elkaar" willen zijn. Augustus was er voor het eerst een bijeenkomst van hippies, het Vondelpark. Het Op 24 augustus overleed de heer L. Neher. oud-directeur Sak^te generaal van de PTT, op 78-jari- muuaire J"™8- ge leeftijd. i gewapende iove. wor- burea. meente Amsterdam hield vrij- In enkele minuten bracht op die zondagnamiddag van de 25ste ju ni een windhoos paniek in Tricht en Chaam. Met ongekende kracht werden huizen in puin gelegd. Elf mensen vonden de dood. De totale schade in beide dor pen beliep meer dan vijf miljoen Opnieuw herleefde de oorlog toen in het begin van dit jaar de drie oorlogsmisdadigers Harster, Zöpf en Slottke voor de rechter ln Miinchen kwamen. Na dagenlange zittingen werd Harster veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf, Zöpf tot 9 Dank"*) spontane hulp utt de Sl°ttke 5 De '"W omgeving kon de herbouw snel hoger beroep aan waardoor zij nog steeds vrij trok het brengen van naakt op de u /uTs tv de aandacht. ?f"; Wekmb°°d h" buk van ei Meest recente ontwikkeling: de bardement. drie samenstellers van Hoepla willen ontevreden over het ge brek aan vrijheid dat zij bij de starten, zodat de daklozen enkele kan rondlopen. VPRO zouden krijgen een ei- maanden later al weer een eigen gen omroep stichten. tvoning hadden. j„ mcciiic niiiiteiuam meid v de Griekse dagavond 11 augustus zelfs chaotisch love-in-festival in de Oude Rai. Doel van de hippies: het ontsnappen aan de harde werke lijkheid door geweldloosheid, lief zijn voor llkaar en de mensheid (zich uitend in het aanbidden van bloemen en kralen) en het ge- ZADKINE (77) OVERLEDEN Het grootste verlies leed de he dendaagse beeldende kunst in ternationaal bezien met het beeldhouwer Ossip Zadkine. Hij overleed, 77 jaar oud, op zaterdag 25 november. Tot ons land voelde Zadkine zich in het bijzonder aangetrok ken. Een van zijn hoofdwerken, het monument „De verwoeste der hun halskettingen, amulet ten. bizarre oosterse muziek, wie rook en ..psychedelisch licht", maar vooralLSD. scheppingen van hem in Neder landse openbare collecties. gebruik van dit verdovend particuliere middel hun geestvermogens ver loren, of zelfmoord pleegden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 21