1967 Sluiting en fusie, geen pessimisme Ruimtevaart eiste de eerste slachtoffers RASSENONLUSTEN IN DE AMERIKAANSE STEDEN Kim Philby onthult Gloukof terug Parijs nog meer geïsoleerd ZATERDAG 30 DECEMBER 1907 Bedrijfsleven in beweging Qi •troctuur van het bedrijfsleven is ook dit jaar sterk in beweging; gebleven. Er was sprake van een groot aantal sluitingen van onder nemingen, terwijl er daarnaast talrijke fusies en andere vormen vu® samenwerking werden geboren. Verolme: wind in de zeilen Reeds 9inds medio-1966 heeft de financieel-economische toe stand zich ingrijpend gewijzigd. Na een voortdurende econo mische groei sinds 1960 sloeg de conjunctuur om met als gevol gen: minder investeringen, ver traging in de uitbreiding der pro- duktie en toenemende werk loosheid. die overigens een sterk regionaal karakter had en vooral gestimuleerd werd door de slui ting van steenkolenmijnen en textielfabrieken en verminderde activiteit in de bouw. In de textielindustrie deed vooral de sluiting van Van Heek in Enschede (1700 werknemers) van zich spreken. In verband daarmee werd in Twente het novum van een hearing (in de vorm van een openbare zitting van de vaste Kamercommissie Amerika was dit jaar het to- economische zaken) geïntro- neel van onlusten op ongekend grote schaal, met name in de ste den Detroit en Newark. Deze be- Oofc de sdieepsbouwindustrie ïu de werkgelegenheid in de ha ven» kampten het afgelopen jaar mot problemen, het laatste vooral duceerd. door de snelle opkomst van het Grote moeilijkheden waren container-vervoer. Temidden van deze moeilijkhe- staking) den deed scheepsbouwer Cornelis dustrie (25 bedrijven moeten gervraagstuk. Verolme echter in positieve zin dicht). De Spoorwegen kampen van zich spreken. Zijn bedrijf eveneens met grote verliezen, wist een aantal grote orders in impulsen voor de bevordering de wacht te slepen, waaronder van de werkgelegenheid waren vijf tankers van elk 240.000 ton vooral: beschikbaarstelling door voor Esso. de overheid van tweemaal 100 Bovendien lanceerde Verolme miljoen, de vestiging van Afcent een plan voor de bouw van een in Brunssum en het op gang ko- helling ln Botlek voor schepen men van de produktie in de nieu- van 950.000 ton. (Later maakten we DAF-fabriek in Bom. RDM, De Schelde en de grootste fusie die zich voor- Het feit echter dat ook blanken tot de plunderaars en scherpschutters behoorden, wijst erop dat er meer factoren hebben meegespeeld. De rassentegenstellingen vor men het grootste probleem, waarvoor Amerika zich geplaatst ziet. Vooral omdat veel niet-blanken wèl vrijheid en ge lijkheid wensen, maar de broe- NDSM bekend samen een soort- deed was die tussen Koninklijke dérschap met "de "blanken afwij- Clke grote helling te willen Zout-Ketjen en Koninklijke wen.) Zwanenberg-Organon, waardoor De aankondiging, dat Verolme een chemische reus van wereld- UJU K6aiu,„ uc lilcl.uia, nog 4000 man personeel wil aan- formaat ontstond. Opzienbarende hebben aangenomen is er zeilen kan halen waar anderen moeizaam moeten laveren om geen schipbreuk te lijden.. Jacob Verolme verging gers i Ondanks dit alles is de blanken te onderscheiden koerswaarde op de Amsterdamse eigen identiteit terug te vinden, effectenbeurs met ruim 34 mil- jard gestegen en wordt in 1968 weer een overschot op de beta lingsbalans verwacht. Deskundi gen zien het nieuwe jaar dan ook niet pessimistisch tegemoet. Zolang de regering te Washing ton en de afzonderlijke staten er niet in slagen, een eind te maken g aan sociale wantoestanden, waar van niet alleen niet-blanken maar ook blanken het slachtoffer zijn, kan een gevaarlijke revolu- op een fiasco uitgelopen. Vietnam tionaire ontwikkeling moeilijk en het rassenvraagstuk hebben worden voorkomen. alles met elkaar te maken, Alleen Johnsons .strijd tegen de ar- daarom is er al een dwingende moede" is als gevolg van de uit- noodzaak, de strijd in Vietnam de strijd in Vietnam snel te beëindigen Veel beroering rondom O Van Heijst en Siebe Grote beroering in heel het land ver wekte het faillisse ment van de Haag se radiatorenfabrick Van Heijst en Zonen n.v. als gevolg van verregaand wanbe leid van de directie. Hoewel het bedrijf een goedgevulde or- Het grootste Nederlandse pas- derportefeuille had, saglersschip dat ln 1967 verging kampte men met was de Jacob Verolme. De ruim schulden, die in de miljoenen 30.000 ton metende bulkcarrier liepen. Het bleek dat grote som- kreeg op de Atlantische Oceaan men gelds waren besteed aan na laswerkzaamheden in een der allerlei persoonlijke hobby's van ruimen te maken met een ont- de directie, aan kostbare fees- ploffing. Een van de beman- Deze kwestie, die pers, radio en televisie we kenlang bezig hield, kreeg een onvoorziene na sleep in de zaak- Siebe van der Zee. directeur van de AVRO - televisie sectie, die de fir ma gehonoreerde adviezen had ge- Stebe v.d. Zee geven en het be_ drijf zelfs op de beeldbuis bracht. Er werd een actie voor ontslag van de heer v. d. Zee gevoerd (mede geïnspi reerd door enige interne wrijving tussen AVRO en RTN), maar hij bleef gehandhaafd op voorwaar de dat hij het van Van Heijst ont vangen honorarium zou terug storten. Hart bleef niet kloppen De eerste mens met het hart ningsleden kwam om het leven. Het schip bleef omgekeerd drijven en kon met veel moeite naar de Canarische Eilanden worden gesleept. Na onderzoek bleek echter dat de Jacob Verol me niet meer was te bergen. Men heeft het schip toen m-«*r laten zinken... Yvonne bleef ivachten Aartswoud rouwde Het Noordhollandse Aartswoud werd in rouw gedompeld toen in november een felle brand het le ven nam van een moeder en vijf kinderen uit één gezin. Het huis werd totaal vernield. De versla genheid in het dorp was groot Dit jaar bleven vier moorden onopgelost Dit jaar zijn ln ons land en kele tientallen moorden en roofovervallen gepleegd. De meeste daarvan wist de politie tot klaarheid te brengen, maar van vier moorden is de dader nog niet bekend. Aanvankelijk leek het erop, dat er dit jaar acht moorden onopgelost zouden blijven (in trieste tegenstelling tot vorig jaar, toen alle moordenaars gevat konden worden), maar dankzij goed speurwerk van de Utrechtse politie kon de hand worden gelegd op een man, die bekende niet minder dan drie mensen van het le ven te hebben beroofd. Het was de 25-jarig« Utrechter J. M. van Z., die de moordenaar zegt te zijn van de 37-jarige Amsterdamse Co- by van der Voort, de 47-jarige landbouwer R. J. de Bruin te Heeswijk en de 80-jarige han delaar in feestartikelen J. J. A. Donse te Utrecht, (de laatste twee moorden zou hij hebben gepleegd op aandrin gen van de 75-jarige Utrechtse Nol R.). Kort daarvoor werd ook de moord op de 15-jarige Neeltje de Haan in Avereest opgelost. Dader: de 38-jarige fa brieksarbeider Arend D. uif Dedemsvaart. De ruimtevaart eiste dit Jaar de eerste slachtoffers. In januari kwamen de Amerikaanse astro nauten Grlssom. White en Chaf fee om het leven toen tijdens een repetitie op Kaap Kennedy de Apollo-capsule in brand vloog. Vier maanden later kwam de Rus Komarof om doordat na een geslaagde ruimtereis aljn para chute zich te laat ontplooide. Zijn as werd tijdens een massale rouwplechtigheid bijgezet in de muur van het Kremlin. De ruimteprogramma's werden etdoor gestagneerd, wat overi gens niet wegnam dat toch nog bijzondere prestaties werden ge leverd. De Amerikanen brachten o.m. de Surveyor-5 op de maan, waarmee een nieuwe serie maan foto's werd gemaakt en onder zoek van de maanbodem werd verricht; de Russen lieten hun Venus-4 een zachte landing uit voeren op Venus na een reis van vier maanden en Amerikanen ten slotte beproefden met succes de sterkste raket ter wereld, de Sa- turnus-5, die straks de eerste mens op de maan moet brengen Vliegramp eist 126 levens Het ernstigste vliegongeluk van het afgelopen jaar gebeurde op 20 april, toen een Bristol Bri tannia van de Zwitserse charter- maatschappijj Globe Air op Cy prus neerstortte. 126 mensen von den daarbij de dood. De ergste treinramp vond op 6 juli plaats bij Langen-Weddingen in Duitsland, waar een tankwagon in botsing kwam met een perso nentrein en explodeerde. Bij dit ongeluk kwamen 94 personen om het leven. Sckreiner exit Nieuws in de luchtvaartwereld werd de liquidatie van Schreiner Airways. Eind augustus maakte deze chartermaatschappij haar laatste vakantievluchten. De stichter van de maatschap pij, de heer B. A. M. Schreiner, had zich al eerder teruggetrok ken en ook de andere helft van de aandelen verkocht aan Van Ommeren. Toen ook deze geen mogelijkheid meer zag om tegen KLM en MAC op te boksen en samenwerking onmogelijk bleek, werd het besluit tot liquidatie genomen. Een andere charter maatschappij, Transavia, die be gin dit jaar werd opgericht, bleef echter volhouden. PARACHUTISTEN IN ERIEMEER In augustus verdronken zestien amateur-parachutisten in het Eriemeer (Ohio, VS). Zij waren daarin bij een oefening terecht gekomen. Fischböck (72) overleden die Een in vergelijking tot de Chinezen-affai re van 1966 gering incident was de uit wijzing in april van de hoofdvertegenwoor diger van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, Gloukof. Hij was op wat men noemde „enigszins Ja- mes-Bond-achtige wij- dagen geleefd Een team Sinds 9 oktober heeft Schiphol artsen moest 21 december de een vaste bezoekster: Yvonne strijd opgeven. Aanvankelijk Paul, de 38-jarige Nederlandse leek het een succes te worden. die Amerika was uitgezet Washkansky leefde met het hart de harttransplantatie dagiicht bij een Amsterdams melkzaak, waar hij een pakje Zuidafrikaanse boter haalde. Spionage was niet te bewijzen. De Britse geheime dienst kreeg een van de grootste klap- Brand in Brussels warenhuis Nieuwe formule voor raad van kerken Er kwam een ontwerp voor een nieuwe raad van kerken in ons land, ter vervanging van de Oe cumenische Raad. Het streven naar eenwording wordt niet meer zo expliciet gesteld. Gerefor meerden en rooms-katholieken gaan ook meedoen. In februari wordt de nieuwe raad een feit. In tal van plaatsen is inmiddels een plaatselijke raad van kerken vol gens de nieuwe formule ge vormd. Een ander gebeuren dat verstrekkende gevolgen zal heb ben voor de interkerkelijke be trekkingen: de Rooms-Katholieke Kerk kwam met de Nederlandse Nederland Hervormde Kerk en met de Ge- de reformeerde Kerken tot officiële Brand in Zeist De evangelische broederge meente te Zeist, centrum van de Suriname-zending, beleefde eind oktdber een catastrofe door de brand in haar historisch gebou wencomplex. Schade vijf miljoen. niet mocht terugkeren. meisje, mocht zelfs zijn het bekend worden pen uit zijn geschiedenis door brand in bet Brusselse warenhuis jegelin£e" Dag en nacht brengt zij door in bed al uit. de vertrekhal in de hoop door Onverwacht nog traden dit stille protest alsnog een visum verschijnselen op die het eigen te krijgen. weefsel met name de longen Tot nu toe bleek die hoop ijdel. aantastten. Zelfs pogingen van minister Luns De Zuidafrikaanse artsen heb- langs diplomatieke kanalen ben aangekondigd de volgende JPPB het drama-Kim Phillby. Deze Engelsman vluchtte in 1963 naar Moskou. Naar men aanneemt was hij de man die de spionnen Burgess en McLean waarschuwde. Maar wat erger was: oekend inzake wederzijdse l'Innovation op 22 mei. Het kapi tale gebouw brandde totaal uit en toen men de droeve balans opmaakte, bleek dat 250 mensen in de door de brand ontstane pa niek de dood hadden gevonden. Drie maanden eerder vonden eveneens in Brussel dertig be de vereiste papieren voor haar te harttransplantatie te filmen Dat werd dat philby jaren op jaarden de dood bjj een brand Jcrijpen, mislukten. 5 men nu vergeten. dooperkenning. DS. B. RICHTERS OVERLEDEN Op 10 april stierf ds. B. Rich- •rs (57). Ruim 22 jaar was hi] directeur van het gereformeerd de nominatie heeft gestaan hoofd hét bëjaardencentmm Chateau Ba™' van de Britse geheime dienst te j.. v_, F„n brand een week van de Britse geheime worden. Als contactman met de CIA was hij op de hoogte van alle geallieerde geheimen. Vlak na de oorlog was hij be last met de bestrijding van de Russische spionage. Hij spioneer de dertig jaaT voor de Sowj et- unie. Zweden ging over op rechts Duivendreeht eiste vier doden. De sterke expanSie en leidde" hij brand hier was ontstaan doordat baar op nieuwe wegen. Een heel bed een andere „grote" in het kerkelijk leven was Otto Dibelius, evange lisch bisschop van Berlijn. Hij overleed 31 januari, 86 jaar oud. Zwemsuccessen Ada Kok en Dick Langerhorst waren de grote figuren in de Ne derlandse zwemwereld. Ada Kok veroverde vijf Nederlandse titels en verbeterde bovendien haar wereldrecord op de 200 m vim- rechts ging. Het derslag. Eerst kwam zij in Gro- Kotter verging Droefheid op Urk toen op 24 februari de kotter UK 223 in het Molengat bij Den Helder in zwa re storm ten onder ging. Alle vijf opvarenden verdronken. 'verleed Ilse was, liep alles weer even soepel nog eens anderhalve seconde Koch, bekend als „de heks van als voorheen. sneller af. Buchemvald". Het beleid van de Franse president heeft er toe geleid, dat Frankrijk zich nog meer van zijn bondgenoten heeft vervreemd. Het vertrek van de Navo uit Parijs werd een feit. nadat de Franse president daartoe de wens te kennen had gegeven. Over een volledig uittreden uit de or ganisatie heeft hij zich echter nog niet uitgesproken. Tijdens zijn bezoek aan de wereldten toonstelling van Montreal gedroeg hij zich als een olifant in een porceleinkast door de Franstalige Canadezen aan te sporen „hun lot in eigen hand te nemen". Enige tjjd daarna trachtte hij in Polen ten koste van zijn Duitse vrienden politieke za ken te doen. Zjjn toenade ringspogingen werden echter niet op prijs gesteld. Een il lusie armer keerde de gene raal naar Parijs terug. Beter slaagde zijn opzet, de Franse invloed in het Nabije Oosten uit te breiden, ook al ging zulks ten koste van Is raël Algemeen neemt men hem ook in eigen land zeer kwalijk, dat hij zich laatdun kend over Israël heeft uitge laten. Nadat maanden lang intensief jacht op hem was gemaakt, overleed - 72 jaar oud - in juni dr. Hans Fischböck, encyclieken De paus bleef een tweeslacht!* ge indruk maken. Zijn encyclieto Populorum Progressio was een waardevolle stimulans voor de doordenking van de problematiek van de rijke en arme landen. Maar hij wijdde ook een ency cliek aan het priestercelibaat, dat hij een pronkjuweel voor de kerk noemde, waaraan niet valt te tor- De Nederlandse kerkprovincie bleef voor wereldnieuws zorgen, met name door de Nieuwe Kate- ehismus het nog meer omstreden „Graf van God" van pater Adolfs en het pastoraal concilie, dat over enkele dagen voor het eerst in plenaire zitting bijeenkomt Judo-titels Het Nederlandse judo, dat door Anton Geesink wereldfaam heeft verworven boekte dit jaar weer grote successen. In Rome nam Geesink afscheid van de wedstrijdsport met de Eurpese titel alle categorieën, terwijl Wim Ruska beslag legde op de titel bij de zwaargewichten. Het grote succes voor Ruska kwam op 9 augustus toen hij in Salt Lake City Geesinks wereldtitel overnam door in de finale de Japanner Maejima te verslaan. Demonstraties anti-Vietnam de laatste oorlog t land leegplunder de. Enkele maanden daarvoor was men hem op het spoor ge komen in Essen, waar hij zijn intrek bleek te hebben genomen in een flat. Toen hjj merkte dat zijn verblijfplaats was ontdekt, vluchtte hij naar Argentinië, waar hij niet lang meer heeft geleefd. Bemanning lozina vast en vrij De familie van de bemanning van de Nederlandse kustvaarder Jozina beleefde eind oktober angstige dagen. Het schip, dat wapens voor Biafra aan* boord had, werd aangehouden en de bemanning werd in Lagos tot tien jaar veroordeeld. Het leek echter allemaal erger dan het was: na een paar dagen kwamen de mannen weer vrij. Alleen het schip kwam niet terug. Mr. J. J. Hangelbroek nam afscheid Mr. J. J. Hangelbroek, secreta ris-penningmeester en directeur van de Schoolraad voor de scho len met den bijbel, nam in okto ber afscheid wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Een overvol Kurhaus prees zijn kwa liteiten in vele toonaarden. De met een vaste regelmaat te rugkerende demonstraties tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam, culmineerden dit jaar an een betoging waaraan ruim 10.000 mensen deelnamen. Het Comité Piet Nak orga niseerde zaterdag 20 mei een in drukwekkende massa-demonstra tie met als besluit een bijeen komst in de Oude RaL In te genstelling tot de meeste de monstraties waren er nagenoeg geen ordeverstoringen in de vorm van de dit jaar veelbespro ken kreet „Johnson moordenaar". T oneelsuccessen en een flop Smaken verschillen. Dat geldt ook, en misschien wel in bijzon dere mate, voor het toneel. Zij die in het Holland Festival de Prometheus-voorstelling in de re gie van Eric Vos hebben gezien, zullen wellicht dit stuk om in houd en enscènering als het meest imposante aanwijzen. Tot de beste artistieke presta ties van de Nederlandse ge zelschappen zijn te rekenen: Shakespeare's „Hamlet" bij het Nieuw Rotterdams Toneel in de indringende regie van wijlen Ri chard Flink. Dan „Voorjaarsont- wa'ken" van Wedekind bij de Haagse Comedie in de regie van Peter Zadek, bij hetzelfde ge zelschap „Van de brug af gezien" van Miller met Paul Steenbergen als regisseur, „In wankel even wicht" van Albee bij de Neder landse Comedie geregisseerd door Han Bentz van den Berg en Jo- han Greters enscenering van Mo- lière's „Tartuffe" bij het Nieuw Rotterdams Toneel. Van de musicals werd de nu al meer dan een jaar lopende „Ana- tevka", met Lex Goudsmit hart- veroverend in zijn hoofdrol, het grote succes. Internationaal een flop was het met veel tam-tam aangekondigde spel „De Soldaten" van de Duitser Rolf Hochhuth, waarin deze schrijver die eerder paua Pius XII aanviel ongefundeer de kritiek levert op Winston Churchill. Op 14 maart overleed oud-ml- nister J. G. Suurhoff. Hij werd 61 jaar. In leven was hij minister van verkeer en waterstaat en van sociale zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 20