NOREN VAN PIER GERED Bemanning na stranding van boord Negen kinderen verbrand Roolvink verwacht lichte daling van de werkloosheid Krant van formaat CIA stopt subsidies JAMIN TURKSE CYPRIOTEN VORMEN REGERING Commentaar Metro mag tot Zuidwijk doorrijden Kapitein van Advance blijft op schip Poolse jood vraagt asiel Antwoord aan Ottaviani f WENST U EEN GOED 1968 Zaterdag 30 december 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf (Van onze scheepvaartredacteur) HOEK VAN HOLLAND Kapitein Rolv Konradsen zit sinds gisteravond half elf alleen op zijn op de Zuiderpier gestrande kustvaarder Advance (300 ton). Zeven van zijn be manningsleden stapten toen van boord nadat het kleine Noorse scheepje tegen half acht hij een stevige noordwestenwind de loodsdienst voor kleine schepen was hij windkracht zeven gestaakt op de pier was vastgelopen. Voordat de zeelieden echter hun schip verLieten, zijn diverse pogingen gedaan hen per sleepboot of redding boot van boord te halen. Laagwater verhinderde dat Uiteindelijk stapten de Noren de pier op, waana ze door een vlet van de Roeiersvereniging Eendracht van een strandje werden gehaald. De Advance was ongeladen en lag hoog op de ruwe zee. Toen het schip om ongeveer zeven uuur tussen de pieren verscheen, maakte het plotse ling een vreemde manoeuvre. Perso neel van de Seinpost in Hoek van Holland zag dat het mis ging en sein de met een lamp naar de Noor dat er gevaar was. Dit hielp echter, niet want even later liep de Advance vast op de leidam van de Zuiderpier, op dezelfde plaats waarop in maart van dit jaar de sleepboot Vikingbank strandde en kapot werd gebeukt. Vanaf de Seinpost werd direkt alarm geslagen en binnen enkele ogenblikken waren de reddingboot Koningin Juliana en de sleepboot Maasbank op weg naar de gestrande noor. Schipper Piet Grootenboer van de reddingboot kreeg radio-contact met kapitein Konradsen, maar de verbinding viel na korte tijd weg doordat de stroom aan boord van de kustvaarder uitviel. Daardoor gingen ook de lichten uit, zodat de Maasbank met een schijnwerper de Advance in het licht moest zetten. LAAGWATER Snel bleek dat beide schepen wei nig konden uithalen, omdat er bij laagwater maar n meter diepte was. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Si'erknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. 11 straat: Deserteurs mogen - voorlopig - in Zweden blijven STOCKHOLM De vier Ameri kaanse deserteurs van het vlieg- dekschip Intrepid, die gisteren uit Moskou in Zweden aankwamen, heb- een voorlopige verblijfsvergun ning voor Zweden gekregen. Zij moe ten nu wachten op de uitslag van hun verzoek om politiek asiel. Dit heeft de Zweedse vreemdelingen dienst bepaald. De Amerikanen mogen het politie bureau van Maersta (waar het vlieg veld van Stockholm ligt) verlaten en kunnen bij de Zweedse gezinnen in trekken, die hun onderdak hadden aangeboden. Ze moeten zich dagelijks op het politiebureau melden. De matrozen kwamen gisteren met een normaal lijnstoestel uit Moskou in Zweden aan, waar ze zich defini tief willen vestigen. „Wij hebben voor Zweden gekozen omdat het neu traal is en een neutrale politiek strookt met onze opvattingen", zei Richard D. Bailey, een van de deser teurs, tegen verslaggevers. Ze ver klaarden geen spijt te hebben van hun daad en hoopten dat anderen hun voorbeeld zullen volgen. De Verenigde Staten hebben nog geen pogingen gedaan de matrozen naar hun land te laten terugsturen, hoewel er met Zweden een uitwij zingsverdrag bestaat. Juridische ad viseurs wijzen er echter op dat het een traditie is dat politieke vluchte lingen niet worden uitgewezen. MONTREAL Bij een brand in Lac des lies, Canada, kwamen gisteren negen kinderen om. De ouders werden zwaar gewond. Negen andere kinderen slaagden er in uit het fel brandende huis te ontsnappen. Zij sprongen uit de ramen van de tweede verdie ping op een dertig centimeter dik sneeuwdek. De brand brak om half één in de nacht uit bij de familie Girouard. Eén van de kinderen slaagde er in uit een raam te springen en ging bij de bu ren hulp halen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat negen kinderen niet meer gered konden worden. Bij red dingspogingen liepen de ouders zwa re verwondingen op. Lac des lies ligt 200 kilometer ten noorden van Mon- MAASTRICHT In Maastricht is een jeugdbende opgerold, bestaande uit twaalf jongeren tussen de vijf tien en 21 jaar, die vanaf oktober in Maastricht en verre omgeving tien tallen bromfietsen heeft gestolen. De twee zeventienjarige bendeleiders zijn ingesloten. De reddingboot keerde terug naar de Berhaven en de bemanning voer op nieuw uit met de reddingvlet Direk- teur A. M. Goudriaan. Inmiddels was ook vanwage de benarde situatie van de advance de marine gewaarschuwd, die op de vliegbasis Valkenburg een helikopter in gereedheid hield. Uit het korte gesprek dat de red dingboot met kapitein Konradsen had gehad, bleek dat hij niet van boord wilde gaan, ondanks het feit dat men hem gewaarschuwd had voor de slechte situatie van zijn schip op de Op de alarmering was ook een bootje van de Roeiersvereniging Een dracht uit Europoort uitgevaren. De bemanning daarvan slaagde erin de Advance te bereiken en via een lijn verbinding aan boord te komen. Toen bleek alleen kapitein Konradsen nog maar aanwezig te zijn, die hen zei dat zeven andere bemanningsleden bij laagwater de pier waren opge- Met het bootje vertrokken de roei ers daarna weer en na ongeveer een uur heen en weer varen ontdekten ze de Noren, die in het aardedonker niet goed wisten waar ze heen moesten. Ze werden ontdekt toen de schijn werper van het bootje op een van hun reddingvesten reflekteerde. Snel konden ze toen aan boord stappen. Voor vervolg zie pagina 7 DEN HAAG Minister Roolvink van sociale zaken verwacht het vol gende jaar een lichte daling van de werkloosheid in plaats van een aan merkelijke verdere stijging. De minister sprak deze verwach ting vanmiddag uit in een vraag gesprek voor de radio. Overigens is een prognose van de verdere ontwikkeling van de werkge legenheid moeilijk te geven. De werksituatie kan bemoeilijkt worden door de devaluatie van het engelse pond. Aan de andere kant evenwel zijn enkele lichtpunten in onze eco nomie te bespeuren. Voor het komende jaar kondigde de minister de indiening van twee wetten aan: de wet op het mini mum-inkomen en de wet op de rege ling van het definitieve loonsysteem. M oeilijk De invoering van de algemene wet bijzondere ziektekosten is niet ge makkelijk. „Maar we hopen het een en ander met een goed resultaat te voltooien", zo zei de bewindsman Staatssecretaris dr. J. H. NEW YORK De 31-jarige Hen- ryk Grynberg, het jongste lid van het Ids Kaminskas joodse staatstheater van Polen, heeft in de Verenigde Sta ten asiel aangevraagd. Samen met zijn niet-joodse vrouw, de actrice Krystyna Walczak, bleef hij achter na een tournee van acht weken van het gezelschap door Amerika. Hun motief: „Joden worden in Po len als tweederangs burgers behan deld". „Het is in strijd met mijn waardigheid om nog langer in Polen te wonen", zei Grynberg. Het paar heeft zich naar Beverley Hills in Californië begeven, waar de moeder van Grynberg woont. Minister Roolvink Kruisinga noemde als belangrijke za ken voor het komende jaar: een wet telijke regeling ambulancevervoer, de plannen tegen de luchtverontreini ging, een wet voor de bouw van zie kenhuizen en de plannen voor het verzekeren van een goede drinkwa tervoorziening. Ook denkt de staats secretaris aan voorzieningen voor de hygiëne van de zwmbaden en kam peerterreinen. WASHINGTON De Ameri kaanse geheime dienst CIA zal geen subsidies meer verstrekken volgend jaar aan Amerikaanse particuliere en culturele instellingen in het buiten land. Wel heeft de Amerikaanse re gering een commissie benoemd die maatregelen moet treffen om rege ringshulp te geven aan „overzeese ac tiviteiten van organisaties die het na tionaal belang steunen." Volgens een mededeling van de re gering zal dit besluit het werk van bepaalde organisaties niet stopzet ten. Sommige hebben zoveel geld ontvangen dat ze in staat zijn de eerste tijd te blijven werken. Dit besluit is genomen op aanbeve ling van een speciale commissie die door president Johnson werd in gesteld, nadat bekend was geworden dat sommige organisaties steun ont vingen van de geheime dienst Een van de opvarenden van de Advance doet net of hij door drenkt is na zijn redding voor Hoek van Holland. Hij keerde zijn laars wel om, maar het ding v)as van binnen nog zo droog als kurk. De bemanningsleden konden namelijk via de pier naar de kust lopen. Zeeman (27) overleden PHILADELPHIA De Finse zee man Mikko Toivonen (27) die met verscheidene maats op een kerst feestje vloeistof uit een scheepskom- pas had gedronken, is overleden. Woensdag werd hij met vijf andere opvarenden van het vrachtschip Ber- ny opgenomen. Drie zeelieden, die kleine hoeveelheden kompasvloeistof door frisdranken hadden gemengd, konden na behandeling het zieken huis weer verlaten. Volgens de artsen bevatte het kom pas twee liter zeer giftige methylal cohol, die gebruikt wordt als anti- Het verschil tussen man en vrouw is, dat de vrouw met oude kranten de kachel aan maakt. De man herleest ze. VAN DER STEEN In ons Zondagsblad een artikel over een jonge or ganisatie voor en van we duwen en weduwnaren die elkaar proberen te helpen. Verder drie pagina's met overzichten van de belangrijkste gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. Kinderen zien in vuurwerk geen gevaar pag. 9 HET WIER De jaarwisseling blijft een on bestendig weertype brengen. In de komende avond en nacht passeert weer een regenfront bij een krachtige zuidwestenwind. Zondag wordt met een noord westenwind opnieuw wat koude re lucht aangevoerd, waarin weer regen- en hagelbuien voor komen. Tijdens opklaringen kan het in de nacht van de jaarwisseling lidht vriezen, maar belangrijk kouder wordt het voorlopig niet. De strenge vorst (in Scandinavië aanwezig) zal er in de eerste dagen niet in slagen zich naar West- en Midden-Europa uit te breiden 31 december: zon 16.38; maan op: 10.33, 2 januari: zon o 16.39; maan op: 11.01, 08.48. onder: 08.48, onder: ZEDDAM De 51-jarige zuivelar- beider F. Raaijman uit Bergh is gisteravond op de Kilderseweg in Zeddam (gem. Bergh) met zijn fiets door een achteropkomende personen auto aangereden. i goed Jr-'- uiteinde NICOSIA De Turkse cy- prioten hebben een tijdelijke eigen „overgangsregering" ge vormd, Dit bewind zal functio neren, zo deelde de Turkse re gering mee, totdat „alle bepa lingen van de Cyprische grond wet weer worden toegepast". Een woordvoerder van het Griekse ministerie voor buitenlandse zaken heeft gisteren al verklaard dat dit besluit een „ernstige toestand in het leven roept". Hij noemde het een poging om vooruit te lopen op de definitieve oplossing van het vraagstuk Cyprus op een ogenblik dat de Veiligheids raad van de Verenigde Naties opge roepen heeft tot voorzichtigheid en matiging. De regeringsraad zal zelfstandig het eiland besturen. Hoofd van de overgangsregering wero de vice- president van Cyprus, dr. Fazil Kutchuk. Ministers Zyn plaatsvervanger werd de ver bannen voorzitter van de Turks-Cy prische volksvertegenwoordiging, de advocaat Raf Denktash. Drie mi nisters uit de oorspronkelijke Cypri, sche regering maken deel uit van het bewind. Volgens de Turkse regering is er geen sprake van de vorming van een afzonderlijke of zelfstandige re gering. De Turkse gemeenschap op dit grootste eiland in de Middelland se Zee had echter sinds 1962 geen bevelen meer van de regering-Ma- karios opgevolgd en nu heeft zy een centraal bestuurslichaam. President Makarios heeft fel ge reageerd tegen dit beslui' van de Turken. Hij noemde het besluit on grondwettig. Volgens hem hebben alle daden van deze regering geen enkele waarde. UTRECHT De tekst is gepubli ceerd van de brief, die de Neder landse bisschoppen in het begin van dit jaar aan kardinaal Ottaviani in Rome hebben gestuurd. Zij leggen daarin verantwoording af van hun beleid in de huidige ontwikkelingen binnen het rooms-katholicisme. Geen veroordelingen, maar ver trouwen en de theologen alle moge lijke vrijheid van onderzoek toestaan, zeggen de Nederlandse bis schoppen Zie pagina Kernmerk. Nieuwe fase 1X/TET zijn subsidieregeling voor de woningbouw in 1968 heeft mi nister Schut een nieuwe, belangrijke fase ingeluid in de terugkeer naar meer normale verhoudingen op de woningmarkt. Een van de gevolgen zal zijn, dat voor woningwetwonin gen, particuliere huurwoningen en eigen huizen met gelijke stichtings- kosten straks ook gelijke subsidies en huren gaan gelden. In de eerste tien subsidiejaren springt het rijk financieel nog bij, maar daarna moeten de bewoners de kostprijshuur gaan betalen. De bij dragen lopen geleidelijk terug, wat bereikt wordt door jaarlijkse huur verhogingen van vier, maar waar schijnlijk zes procent. Wie, met ons, bewoning op basis van de kostprijshuur als uiteindelijke doelstelling van het huur- en subsi diebeleid beschouwt, zal deze maat regel alleen maar logisch en verant woord vinden, zeker nu het aanbod van woningen de vraag langzamer hand begint te naderen, 't Is natuur lijk wei even wennen, want wie er vaart na vijfentwintig jaar woning nood het normale nog als normaal? Een belangrijk effect van de nieuwe regeling kan zijn, dat de totale bouw- produktie stijgt nu de bouw van par ticuliere huurwoningen en eigen hui zen aantrekkelijker wordt, en dat ook meer aandacht aan kwaliteit, comfort en grootte zal worden be steed. Voor alle gesubsidieerde woningen geldt in het systeem-Schut de regel dat het jaarlijks subsidie lager wordt naarmate dc stichtingskosten hoger zijn. Een duur huis krijgt dus een lagere bijdrage dan een goedkoper, wat zich uiteraard in de huren zal weerspiegelen. Dat is een belang rijke stimulans voor de zg. door stroming. Wie zich even realiseert dat het bestand aan woningwetwo ningen al belangrijk groter is dan in overeenstemming zou zijn met de omvang: van de bevolkingsgroep die t qua inkomen op deze huizen aan- spraak mag maken, die beseft dat het met de doorstroming nog maar pover gesteld is. Voor minister Schut een reden te meer om de persisteren bij het ont werp „huurbelasting" dat hij be gin volgend jaar in de Kamer moet verdedigen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ROTTERDAM Vrij dagmiddag, dus op het allerlaatste moment dat het nog mogelijk zou kunnen zijn de aan Rotterdam geda ne toezegging gestand te doen, heeft staatssecretaris M. J. Keijzer een brief betreffende doortrekken van de metro tot Zuidwijk-Pendrecht gezon den aan het gemeentebestuur van Rotterdam. Zoals men weet, Is reeds enige tijd geleden toegezegd, dat nog voor het e'nc* Y.?n iaar v°or dit werk mi nisteriële toestemming zou afkomen. De toestemming van GS heeft het Rotterdamse gemeentebestuur reeds eerder ontvangen. Het is uiteraard de bedoeling, dat de dienst van gemeentewerken van Rotterdam nu onmiddellijk de fa briek in bedrijf stelt, die de beton- balken vervaardigt voor het me tro-viaduct. Sedert het gereedkomen van het viaduct tot het station Zuid plein heeft deze fabriek stilgelegen. In Aanleg komt het viaduct tot aan de havenspoorlijn bezuiden Zuidwijk en Pendrecht. Het gedeelte bezuiden het station Zuidwijk-Pendrecht zal voorlopig dienst doen als wisselspoor, waarop de van Zuidwijk-Pendrecht teruggaande metrotreinen kunnen worden gewisseld. Het werk aan het viaduct tot de havenspoorbaan zal ongeveer twee en een half jaar in beslag riemen. In middels gaat de gemeente Rotterdam voort met het verwerven van de gronden, die nodig zijn voor door trekken van de metro naar Hoogvliet. Voorbij de havenspoorbaan zal, zoals men weet. de metro over een aarden baan rijden, met enkele kunstwerken in Rhoon en Poortugaal. HENGELO De NV Koninklijke Nederlandsche zoutindustrie heeft te gen contanten overgenomen het aan deel van Kemisk Vaerk Koge A/S in de NV Herbicide-Chemie Botlek In Rotterdam (Spijkenisse). NV Herbicide-chemie werd opge richt in 1963 als een gezamenlijke onderneming van KNZ (60 procent) en Kemisk Vaerk Koge (40 procent). Herbicide-Chemie produceert on kruidbestrijdingsmiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1