7967 Feest in hele land: Prins! Indonesië doet het zonder Soekarno Culturele revolutie NIEUW in China ging door WERD SCHIPHOL GEOPEND Zeeland dichter bij westen D'66 zorgde voor aardverschuiving Partijvernieuwing gaat in '68 door ZATERDAG 30 DECEMBER 190T EEG zwaar op proef gesteld De EEG werd dit jaar het meeat in opspraak gebracht door de weigering van Frankrijk, in te stemmen met onderhandelingen over toelating van Engeland. Vo rige week dwongen de Vijf Frankrijk het „hoge woord" eruit te gooien. Eerder in het jaar had de Eu ropese gemeenschap moeilijkhe den bij het voorbereiden van de Kennedyronde, waarbij ook Amerika, de landen van de Euro vrijhandels-associatie en an deren betrokken waren. Zelfs Frankrijk werkte tenslot- mee en de besprekingen te Êenève (bedoeld om tot groot scheepse verlaging van tarieven te komen) werden een succes. De uitvoerende organen van de Europese gemeenschappen wer den samengevoegd onder leiding van de Belg Jean Rey. Voor hem moest plaatsmaken de Duitser Walter Hallstein. Bankschandaal Het Bankiersschandaal Teixei- de Mattos bereikte zijn climax februari, toen voor de Amster damse rechtbank het proces be gon tegen bankier drs. Jan Marie Tegen de bankier waren vijf strafklachten, van oplichting tot valsheid in geschrifte, inge bracht. Hij werd 3 maart veroordeeld tot drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Inmiddels was «op 1 maart •n Stichting tot steun aan gedu peerden van het bankiershuis Teixeira de Mattos opgericht. Onder de gedupeerden zou 1,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld door de Nederlandse ban kiersvereniging worden ver deeld. Drukke dagen wa ren het voor dr. W. P. Plate, die als lei der van het medisch team de Prinses vrij wel dagelijks be zocht. En telkens als hij de kliniek ver liet, werd hij be stormd met vragen. Dr. w. P. Plute: pendeldienst op kraamkliniek. Na vele weken van span ning kreeg Nederland een Prins. In het Utrechtse acade misch ziekenhuis schonk prin ses Beatrix op 27 april 's a- vonds om 19.57 uur het leven aan een gezonde zoon: Willem Alexander. De reactie in het hele land was spontaan. Niet alleen in Utrecht werd tot diep in de nacht feest gevierd, ook in an dere steden trok iedereen naar buiten. De Prins werd geboren, na dat journalisten en nieuwsgie rigen zich wekenlang hadden verdrongen voor het kasteel Drakensteyn. Op het laatste moment besloot dr. W. P. Plate, leider van het medisch team dat bij de bevalling hielp, de Prinses op te nemen in de kliniek. Al gauw na de geboorte kwam het vreugde brengende communiqué, dat moeder en zoon het uitstekend maakten. Reden voor prins Claus om de avond daarop voor tv-came- ra's een dankbare toespraak te houden. Vijf maanden later was het opnieuw feest: toen het Prinsje in de Grote Kerk te Den Haag werd gedoopt. De verzorgster van het prinsje, mejuffrouw E. Swel- lengrebel, geeft de baby aan prinses Beatrix voor de doop plechtigheid. Rechtsonder: de door prins Claus zelf genomen foto van 1Pillem-Alexander. Pond iverd een pondje lichter De belangrijkste buitenlandse lebeurtenis op financieel-econo- ,-nisch gebied was dit jaar stellig de devaluatie van het pond ster ling met 14,3 procent. Deze waar devermindering ging gepaard met een aantal drastische defla- tiemaatregelen. SNOR „IN" SNOR UIT De radicalen hebben dit jaar veel van zich doen spreken. Even leek het erop, dat „de snor" hun symbool van uiterlijke herken baarheid zou wor den. Hardnekkige geruchten daarom trent begonnen de ronde te doen toen oud-premier Cals «„wegge stuurd" in de nacht-van- Schmelzer) van vakantie terug keerde met een zorgvuldig ge kweekte snor. Toen later ook prins Bernhard met een snor ver scheen, was het met het vermeen de symbool ge daan. (Met die twee snorren in middels trouwens ook Indonesië heeft zich dit jaar ontworsteld aan de invloed van Soekarno, die in naam president is gebleven, maar al zijn bevoegdheden moest overdragen aan generaal Soeharto. Deze treedt op als waarnemend president. Op de schouders van Soeharto rust de moei lijke taak, Indonesië uit het moeras te halen, waarin het onder Soekarno terecht was ge komen. Tegelijkertijd moet hij voorkomen, dat de communisten zich kunnen hergroeperen om samen met Soekarno-tgezinde elementen op nieuw een greep naar de macht te doen. Naarmate de herinnering aan de Soekarno-periode vervaagt neemt de ontevredenheid onder de studenten toe. Meer en meer richten hun acties zich ook tegen de talrijke Chinezen, die nog in Indonesië leven. Daarby wordt vaak geen onderscheid gemaakt tussen voor- en tegenstanders van Peking. Om aan de eisen van de stu denten tegemoet te komen heeft Soeharto de bewegingsvrijheid van Soekarno drastisch moeten beperken. Hij mag het buiten verblijf te Bogor nu niet meer verlaten zonder speciale toe stemming van Soeharto. De dochter, die zijn in Japan geboren vrouw Ratna Sari Dewi hem op 6 maart tijdens haar verblijf in Tokio heeft geschon ken, heeft Soekarno nog niet ge zien. Het is niet bekend, of moe der en dochter alsnog in Indo nesië toegelaten zullen worden. TWEE GEZINNEN UITGEMOORD De meest opzienbarende moor den die dit jaar werden gepleegd, hadden plaats ln Minnesota (VS) en in Saskatchewan (Canada). In Minnesota vermoordde een man zijn vrouw en vier kinderen. In Saskatchewan bracht een 21-jari- ge jongeman een gezin van negen personen om het leven. Tsjombe nog in Algerije Moise Tsjombe, de vroeger pre mier van Kongo (en daarvóór pre sident van de af gescheiden provin cie Katanga) is nog steeds een ge vangene van de Algerijnse autori teiten. Hij zou er lichamelijk niet al te best aan toe zijn. Dat hy nog niet aan Kongo is uit geleverd duidt er mogelijk op, dat men in Algiers zijn leven wil spa ren en wacht, tot het probleem-Tsjombe in het in ternationale vergeetboek is ge raakt. Studietoelagen in discussie Veel rumoer ontstond het afge lopen jaar over de rijksstudietoe lagen. Volgens berekeningen van de Nederlandse Studentenraad gingen de toelagen gemiddeld f 300,- 400,- achteruit. Minister Veringa van Onder wijs en wetenschappen hakte de knoop elegant door: Hij benoem de een commissie-Andriessen, die de hele materie opnieuw gaat be kijken. Binding-,Assen* ET opgeheven Eind september hief de gere formeerde synode de binding op aan de bekende leeruitspraak, die de synode van Assen-1926 had gedaan. De -synode zei, de ex clusieve wijze waarop Assen over Genesis 2 en 3 sprak, niet meer te kunnen volgen. Overigens is „het hek niet van de dam", want de prediking moet in overeenstemming blijven met de belijdenis (inzake de oorsprong der zonde, de gevolgen van de zondeval en dergelijke). Inmiddels preekte dr. J. J. Buskes, een van de nog in leven zijnde „slachtoffers" van Assen, reeds in een gereformeerde kerk dienst. Johnny Kraaykamp In China, dat in juni zijn protesteren tegen de „onderdruk- eerste waterstofbom tot ontplof- king van Chinezen in Hongkong fing bracht, veroorzaakte de zo- In deze Britse kroonkolonie genaamde culturele revolutie vielen dit jaar tientallen doden primeur bloedige botsingen ln verschelde- en gewonden bij bomaanslai ne grote steden, maar ook op het platteland. De betrekkingen met de Sow- jetunie, die met groot vertoon de vijftigste verjaardag van de ok toberrevolutie vierde, werden nog slechter. In Peking moesten enkele am bassades het ontgelden, met na me die van Engeland, die de rode gardisten in brand staken om te Nederland kreeg een nieuw Schiphol: op de geboortedag van prins Willem-Alexander opende de Koningin de luchthaven, die a van 400 miljoen gulden de modernste van Europa werd. Een as de automatische installatie voor de vrachtafhandeling, echter maanden nodig voordat iedereen daarop was in gespeeld. F-28 Haring-vrees nieuwe successen Fokker hield in Johnny Kraai- april zijn jongste kamp kwam in Jfn doop: de F-28 het nieuws toen Fellowship, het hij werd ontsla- eerste straalver- gen bij de Slees- keersvliegtuig van wijk Revue en de fabriek. Al bij werd aangenomen de eerste proef- bij Circus Boltini. vluchten bleek Maar tussen Bol- dat het toestel tini en Johnny een bestseller zou boterde het ech- worden, evenals de Friendship, die De haringhandel heeft dit jaar ter ook niet zo best. Johnny be- verkooprecord van de Viscount brak. opnieuw zware klappen te verdu- gon niettemin goed, klom op een ren gekregen als gevolg van het kameel, deed gek in de piste, haringwormpje, dat in diverse maar bleef tijdens een voorstel- plaatsen (vooral in Rotterdam) ling in België plotseling weg. een aantal mensen in het zieken- Eind van het jaar boekte hij een huis deed belanden. nieuw succes samen met Rijk de Veel mensen durfden daardoor Gooijer: de topsong Bostella. niet meer in de (overigens toch zo gezonde) „Hollandse nieuwe" te bijten. Bij de haringkarretjes (met de rood-wit-blauwtjes toch opti mistisch in top) was het opval lend stil. Gelukkig zijn dit jaar ook nog methoden ontwikkeld die er voor kunnen zorgen dat we van de Hollandse nieuwe" volgend jaar weer onbevreesd kunnen smul len. Misschien zelfs wat extra om de scha in te halen? i maand later het Europese Sclinez bedankt voor de eer Uitbreiding strijd in Vietnam Dc gebeurtenissen in Vietnam gingen de wereld steeds meer verontrusten. Naarmate vre despogingen mislukten, werd de strijd heviger. Ook de protestac ties werden feller. In de loop van het jaar namen KLOKKENSPOOK IN RUSSEN Bij alles wat we in het afge lopen jaar beleefd hebben voegde zich in juli ook het „klokken- T oneelprijzen De hoogste onderscheiding voor een acteur, de „Louis d'Or" is dit jaar toegekend aan Eric Schnei der van het Nieuw Rotterdams Toneel voor zijn vertolking van de titelrol in Shakespeares „Hamlet." Annie de Lange van de Haagse Comedie verwierf de „Theo d'Or" voor haar creatie van Hekuba in Sartres „De vrouwen van Troje". Anne-Wil Blankers, eveneens van het Haagse ensemble, kreeg de „Columbina" voor haar spel als Agnes in Molières „School voor vrouwen". Het Nieuw Rot terdams Toneel leverde ook de -«■i de ondergrondse activiteiten al S3£™00r.L "IV, en kwam het meer en meer tot n" "im botsingen tussen geregelde Noordvietnamese troepen spook van Rijssen". Velen hebben £e.ste Y?rt?lkar _van _ee" "^nne- zich beziggehouden met de vraag .e bijrol,__nl. Luc Lutzals Pp- hoe het toch kwam dat de wijzers Ionius de klokken in de woning Amerikaanse en Zuidvietnamese eenheden. De Noordvietnamezen, die klaarblijkelijk naar een nieuw Vanuit Nederland zijn pro- Dienbienphoe streven om „de testen gerezen tegen de benoe- vijand" te demoraliseren, opere- ming van de Duitse generaal ren voornamelijk van bases uit, Schnez als opvolger van Von die zioh in de gedemilitariseerde Kielmannsegg tot opperbevelheb- zone, Laos of Cambodja bevin- ber van de NAVO-strijdkrachten den. in Centraal Europa. „Hamlet", die daarvoor de „Arlecchino" ontving. (j__ De Vereniging van toneelcritici maar" krom trokken. Toen "het kende haar „Prijs der Kritiek" heetst van de zomer voorbij was voor de eerste maal toe aan de Nederland kreeg er een nieuwe bekende zoon Eric dat hij toneelgroep „Studio". Eric Vos belangrijke schakel in zijn wc- nachts wel eens door het huis kreeg de Defresneprijs voor zijn gennet bijtoen de Koningin op 5 KRUITSCHIP LUCHT IN Men verweet Schnez een na zistisch oorlogsverleden. Hij ont kende, Bonn ontkende. Den Haag stuurde dr. De Jong naar Duitsland voor een onderzoek. Voordat het tot een breuk tus sen de buurlanden kwam, be dankte de „soldaat tot de laatste dag" zelf voor de eer. Generaal Bennecke wordt per 1 april 1968 in zijn plaats be noemd. Successen van Wiesenthal BURGEMEESTERS WISSELING IN AMSTERDAM De hoofdstad kreeg dit jaar een nieuwe burge meester in de per soon van (oud- minister) regie van de „Prometheus" in het Juni de Beneluxtunnel opende Holland Festival en aan Ton Zeeland was weer een stap dlch- Lutz viel de Van Dalsumprijs ten ter bij de Randstad gekomen en deel voor zijn spel als Atreus in de Maasstad zag al direct een „Thyestes" van Hugo Claus naar niet onbelangrijke ontlasting van een versie van Seneca. haar overvolle tunnel. Samkalden. Hy hoorbare klap vloog op 12 juni de haven van Utrechts industrie terrein Lage Weide een munitie schip de lucht in. Hall op, die te handhaven bleek in verband met het falend De kracht van de explosie De vervroegde verkiezingen voor omtrek de Tweede Kamer gaven in februari een politieke ver schuiving te zien. De nieuwe partij D'66, schepping van de Amster- politie tegen provo(cerende) acties van vorig jaar. Mr. Van Hall wilde niet voor de op hem uitgeoefende druk be- i en öODiDor gearresieeiu. Wiesenthal trok dit jaar ook de ÏJJJJKL-01 - raPP°rt Ir. Simon Wiesenthal boekte een nieuw succes. In de Brazili aanse hoofdstad Sao Paolo werd Franz Stangl, commandant van de vernietigingskampen TrebLin- Sobibor gearresteerd. optreden van de zo groot dat een deel van het dammers Gruij_ schip op de wal werd geworpen. Bij bedrijven in de buurt spron- gen ruiten en overal h; de om- s'£a,ï^d.g% nnnAnnhi m„Kub-atio commissie - Enschede afwachten, perkt bleef. Wekenlang zijn op- aanda^ht door^pubHtafae^van Maar kablnet.De Jong zette ruimingsploegen bezig8 geweest ontsloeg hem op 9 mei. de blindgangers op te sporen. trek kwamen onontplofte grana ten terecht. Een wonder was het, dat het aantal slachtoffers tot twee be- kw^to méU?'Vteli nprlrt Woef Wpb-pnlar.tr rilr, Ptn! 111 lneens mel ZeieiS vormingen doorvoeren en een praktische politiek wenst te vol- zijn boek „Moordenaars onder door ons". Ter gelegenheid van het op de markt brengen van dit boek zei hij dat Martin Bormann, eens de plaatsvervanger van Hitier. nog leeft. Rajakowitsj, de ex- SS- kapi tein, verantwoordelijk voor de deportatie van Joodse Nederlan ders, werd tijdens zijn vakantie in Joegoslavië op verzoek van de Nederlandse regering gear resteerd. Hij slaagde er echter in naar zijn vaderland. Oostenrijk, te ontsnappen. Richard Flink t De zwaarste slag die het Ne derlandse toneel dit jaar trof, was het overlijden van de 84-ja- rige Richard Flink van het Nieuw Rotterdams Toneel. Zijn regies vertoonden in toe nemende mate innerlijke verdie ping en bredere artistieke ont plooiing. Wij releveren: „Rouw past Elektra" van O'Neill. „Kat op een heet zinken dak" van Tennesse Williams, „De plaatsbe kleder" van Hochhuth, „Faust" van Goethe, „Don Carlos" van Schiller, „Iphigeneia in Aulis" van Euripides, Shakespeares „Julius Caesar" en als kroon op zijn werk diens „Hamlet". Dit imposante sluitstuk van Ri chard Flink als regisseur ver wierf de Philipsprijs. De titelrol- vertolker Eric Schneider werd onderscheiden met de „Louis d'Or" en Polonius-vertolker Luc Lutz kreeg de „Arlecchino". in de Kamer. De KVP en de PvdA leden grote verliezen. De ARP voer Leraren bij vhmo massaal protest Vijfduizend verbolgen leraren bij het vhmo kwamen 9 decem ber in de Utrechtse Merwedehal bijeen om te protesteren tegen de salarisvoorstellen van de rege ring. De leraren, leden van vijf or ganisaties die voor het eerst ge zamenlijk optraden, vrezen een aanzienlijke taakverzwaring, die niet gecompenseerd wordt door de nieuwe salarisregeling. BRAND IN EMlMEN Een ernstige klap kreeg tij delijk de werkgelegenheid in Drenthe toen op 15 oktotwr in Em- men de Danlon-fabriek uitbrand de. De schade bedroeg 30 miljoen gulden. Studentenwereld steeds kritischer De kritische universiteit, een van oorsprong Duitse vinding, vond ook weerklank aan de Ne- Helmond gaven geen verdere derlandse universiteiten en ho- gescholen. Het onbehagen onder de Nederlandse studenten over geringe relaties tussen wetenschap kiezerstoeloop voor D'66 te zien. Belangrijke onderwerpen in de Kamer waren de werkloosheid, de sociale wetten, de herziening maatschappij onder premier Jelle Zylstra een van de Grondwet en kieswet, de <wam eveneens tot uiting in êën gunstige koers en won er 2. Ook positie van de burgemeester, ;teeds kritischer studentenpers. Vietnam, Israël en de Ontwikke- Studentenvakbeweging en Asva Ramp: olie op de stranden de Boerenpartij kwam goed uit de bus en behaalde 7 zetels. Na informatiepogingen van prof. Zijlstra, die om persoon lijke redenen niet meer voor het ministerschap voelde, en mr. Biesheuvel, aanvaardde marine man P. J. S. de Jong een op dracht. Hij slaagde en formeerde een kabinet van de drie confes sionele partijen en de WD. Latere verkiezingen in Zwolle Alfried Krupp (59) overleden ?aven vooral de toon aan. Het jaar 1967 was een belang- men hier wel voor. Trouwens ook rijk parlementair jaar, meer nog daar deed de vernieuwingsdrang In april een grote scheepsramp: Eind juli over- de ruim 100.000 ton metende leed Alfried Liberiaanse tanker Torrey Ca- Krupp, eigenaar nyon stootte lek op de rotsen van van het machtige de Seven Stones nabij het zuid- Westduitse westelijke puntje van Engeland. Kruppconcern, Meer dan 60.000 ton olie stroom- op 59-jarige leef de uit het schip en bevuilde de tijd. Toen enikele stranden. Dagenlang zijn duizen- dagen daarna zijn den in de weer geweest om de testament ge- vuiligheid te verwijderen. Dui- opemd werd bleek hy te wensen zenden vogels stierven. dat de winsten van het bedryf Bij de bergingspogingen kwam :en goede zullen komen aan lief- Nederlander tengevolge van dadige doeleinden e.d. via be door de gebeurtenissen die in kere zin buiten-parlementair wa ren: de partij vernieuwing. In aan het einde van het jaar gehouden partijcongressen stond dit probleem centraal. zich gelden. Nieuw Links boekte in zoverre succes, dat het goed vertegenwoordigd is in het par tijbestuur. De extreem linkse po litiek lijkt geen kans te hebben. De woorden stembusakkoord, federatie, fusie vielen vaak, zon- Het meeste gerucht maakten der dat er concreet iets is' be- ae christen-radicalen, de in reikt. Hoewel er nog niet veel Amsterdam uit een aantal over bekend is, lijkt het beraad ar-spljtstemmers geboren werk- van de 18, afvaardigingen van groep. De radicalen hebben in- KVP, ARP en CHU, over „de middels een uitgebreid politiek fundamentele grondslagen van de program aan de grote christelijke christelijke partijen en de moge partijen aangeboden als „een üjkheden die samenwerking kan richtlijn tot vernieuwing van de bieden voor de partijvernieuwing christelijke partijen." in Nederland" nog het meeste Vooral de KVP-radlcalen, die kans van slaSen te hebben. ':onden bogen op een zekere aan hang in het parlement (Bogaers. Cals), streefden naar een voor- De oude partjen staan nog hecht in onze samenleving. Het jaar 1968 zal duidelijkheid moe- *«=»cw. ucci uwi een sucnung. ueze uusuevenae concenirane van de v,,-..-- Het wrak van de Torrey Canyon, omschakeling is nog in volle christen-radicale aanhang uit de p„ ,rfnJ,Siwing' die strandde door een grove fout gang. Zijn zoon werd (met een confessionele partijen met PvdA - - - er natuur".)k D66 nog. van de kapitein, werd later met gouden handdruk van een ruim en D'66. brandbommen gebombardeerd. jaargeld) „uitgekocht". In socialistische kring voelde natuurlijk D'66 nog, dat bij deze pogingen tot hervor ming steeds belangstellend toeschouwer is gebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 19