GELIJKE SUBSIDIES EN GELIJKE HUREN Commentaar Cambodja zal niet direct ingrijpen Vuurwerk ontploft in binnenzak NIEUWE ARTIKELEN SERIE N,evr" Systeem eenvoudiger 9 Geen goedkope leningen J Hulp defensie j bij vervoer gewonden Onderlijf man geamputeerd ^jk«&soepen...spaar de vlaggetjes! Senaat: Toch kiezen in Groningen Vrijdag 29 december 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitidi U ghablavan mijn hart in teghanspoatl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Een speelgoedwinkel aan de Nieuweweg in Groningen is gistermiddag uitgebrand doordat een partij vuurwerk ontplofte. De twaalfjarige dochter (Marian ne) van eigenaar B. Boekholt en een verkoopster moesten met brandwonden naar een zieken huis worden gebracht. De bovenwoning liep vrij ernstige brand- en waterschade op. Na de ontploffing verbreidde de vuurzee zich snel door rond vliegend vuurwerk en kort daar op kwamen de vlammen door de gebarsten etalageruit naar bui ten. De politie onderzoekt hoe het vuurwerk tot ontploffing kon ko men. Er wordt rekening gehou den met de mogelijkheid, dat brandend vuurwerk in de winkel is gegooid. Minister Schut heeft het subsidiesysteem voor de woningbouw vereenvoudigd. Het gevolg zal zijn, dat onbegrijpelijke verschillen in huren verdwijnen en een gelijke overgang in kosten naar de ongesubsidieerde bouw ontstaat. Motieven Als troepen VS grens overkomen PNOM PENH Cambodja zal niet militair tussenbeide ko men als Amerikaanse troepen slaags raken met militairen uit Noord-Vietnam of Vietcong- leden in Cambodjaanse gebie den die „afgelegen, onbewoond en moeilijk te controleren" zijn. Het staatshoofd prins Norodom Si- hanoek zei in een vraaggesprek met een Amerikaans journalist dat zijn land zich in dergelijke gevallen zal beperken tot protesteren. Als er echter „ernstige grens overschrijdingen of bombardemen ten" worden geconstateerd in bevolk te grensgebieden, waar Cambodjanen wonen of waar Vietnamezen reeds altijd hebben gewoond, zullen wij al onze strijdkrachten inzetten, aldus de prins. Hij gaf toe dat er wel eens vluch tende Vietnamese verzetstrijders op Cambodjaans gebied waren gekomen, maar dat zij „enkele uren later op aandringen waren vertrokken". Hij ontkende dat er in zijn land „divisies, staven, bases en hospitalen" van de Vietcong of Noord-Vietnam zouden zijn. Controle De prins zei een voorstander te blijven van een „scherpe controle" op de grenzen van zijn land door de internationale controle-commissie (India, Canada en Polen). Hij zou graag zien dat de Verenigde Staten in deze commissie zou worden opge nomen maar hij was bang dat de Sowjetunie en Polen daar tegen zou den zijn. Amerika zou Inmiddels stappen on dernemen om tot een oplossing van het Cambodjaans-Amerikaanse ge- Schil te komen over het veron derstelde gebruik van toevluchtsoor den op Cambodjaans gebied door n Helikopters I I (Van.onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) heeft het eindrapport ontvangen van een I interdepartementale werkgroep, die was ingesteld om richtlijnen uit te werken voor een wettelijke regeling van de hulpverlening aan verkeers slachtoffers. Op basis van dit rapport zullen de departementen, die bij de hulpver lening zijn betrokken, nagaan welke voorzieningen (voorafgaand aan de wettelijke regeling) op korte termijn nodig zijn om het transport van ver keersslachtoffers uit te breiden en te versnellen. De werkgroep besteedt in het rap port onder meer aandacht aan een eventuele inschakeling van militair vervoer. Naar verluidt is het minis terie van defensie in beginsel bereid met helikopters en ambulances te gaan assisteren bij een snellere hulp verlening op de wegen. Een en ander is echter afhankelijk van de financiële mogelijkheden, het oefenschema en de paraatheids- eisen. Op deze en andere aspecten zal de komende weken interdeparte mentaal worden gestudeerd. Ook de rijkspolitie en het Rode Kruis zullen bij het overleg over de te nemen maatregelen worden betrokken. Noord-Vietnamezen en de Vietcong. De VS zouden ook bij Rusland om bemiddeling hebben gevraagd. Deze stappen zijn genomen na de weige ring van prins Sihanoek in te gaan op een Amerikaans voorstel een in ternationale commissie de middelen te geven de Cambodjaanse grenzen te controleren. China heeft duidelijk laten weten Cambodja volledige steun te geven als „de Verenigde Staten hun agres sie-oorlog tot Cambodja zouden uit breiden". Radar In Vietnam duren de gevechten on verminderd in hevigheid voort. Bij Hai An ten zuiden van de Ameri kaanse basis Da Nang is een hevige strijd aan de gang. Er zouden in to taal al honderd, doden zijn. De Ame rikanen hebben gisteren Noord-Viet nam gebombardeerd ondanks dat er een dicht wolkendek was. Ze ge bruikten voor het eerst radar. De Zuidvietnamese regering fieeft nu officieel bekendgemaakt dat er een nieuwjaarsbestand in acht zal worden genomen. Het zal duren van zondagmiddag zes uur tot maandag middag zes uur. Verwacht wordt dat ook het Amerikaanse commando het bestand zal eerbiedigen. Groot Amerikaans goudverlies WASHINGTON De monetaire goudvoorraad van de Verenigde Sta ten is in november met 74 miljoen dollar verminderd. Dit is het grootste goudverlies sedert augustus van het vorig jaar. Dit heeft de Federal Reserve Board bekendgemaakt. Het werkelijke goudverlies is vol gens de zegsman veel groter geweest. De afrekening van de transacties van de internationale goudpool in Londen gebeurde namelijk pas in de eerste week van december. GRANAAT DOODT ZES PERSONEN CARACAS In het Braziliaanse dorp Quebrada zijn zes personen uit een gezin gedood toen een granaat ontplofte. De enige overlevende van het gezin, een 10-jarig meisje, had de granaat die gecamoufleerd was als een tropische vrucht, aan haar moe der gegeven. De vader wilde de „vrucht" met zijn kapmes splijten waarop deze ontplofte. Loonbelasting op bij standsuitkering DEN HAAG Voortaan wordt loon belasting geheven over alle periodieke bijstandsuitkeringen. De gemeenten ne men deze belasting voor hun rekening. Dit blijkt uit het antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Schol ten (ch.). Tot nu toe werd van ccn deel der uitkeringen alleen inkomsten belasting geheven. De gang van zaken wordt nu voor de gemeenten eenvoudi ger. Fruitteler werd ernstig gewond Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van volkshuisvesting voert met ingang van 1 januari een nieuw subsidiesysteem in, dat als gevolg heeft dat voor even dure woningen gelijke subsidies en huren zullen gelden. Belangrijk in het nieuwe systeem is, dat de goedkope rijksleningen voor woningwet woningen vervallen en voor de premiewoningen geen bij drage ineens meer mogelijk is. HEEREWAARDEN De 23-jarige fruitteler H. Veihagen uit Heere waarden i.s gistermiddag na een vuurwerkontploffing met zware ver wondingen in een ziekenhuis te Zalt- bommcl opgenomen. Het slachtoffer had bij een plaatse lijke winkelier een grote hoeveelheid vuurwerk ingeslagen. Hij had dit goedje in de binnenzakken van zijn jas opgeborgen. Toen hij, lopende over de straat, een sigaar wilde opsteken, is het vuurwerk ontploft. Omwonenden die op de knal af kwamen, vonden hem op straat te midden van een enorme rookontwik keling. De kleren van de man hadden al vlam gevat. Met water uit een nabije waterput wist men het ergste te voorkomen. APELDOORN De 13-jarige Apeldoornse jongen G. Onderstal heeft gisteren eveneens verwondin gen opgelopen door ontploffend Belangrijk in het nieuwe systeem is ook, dat er een soepele overgang ontstaat naar de sector van de on gesubsidieerde woningen. De be staande onderscheiding van A-typen en B-typen verdwijnt. De subsidies hebben de vorm van een jaarlijks aflopende bijdrage. De eerste bij drage is afhankelijk van de stich- tingskosten. Bij hogere stichtingskosten gelden lagere subsidies. Er wordt een ge leidelijke schaal van stichtingskosten van kracht met trapjes van 1.000. De schaal loopt op tot 65.000 in de eerste gemeenteklasse, 60.000 in de tweede en 55.000 in de derde ge meenteklasse. Deze regeling geldt voor woningwetwoningen, particu liere huurwoningen en eigen wonin gen. Huren vuurwerk. Hij kreeg tweede-graads brandwonden toen negen stuks vuur werk. zogenaamde astronauten, in zijn broekzak tot ontploffing kwam. Vermoedelijkkwam het vuurwerk Ten gevolge van zelfontbranding tot ontploffing. De jongen is in een zie kenhuis opgenomen. De actrice Ingrid Bergman is tijdens de feestdagen verenigd met haar kinderen, die uit verschillende delen van de wereld zijn overgekomen naar New York. Van links tiaar rechts: Isabella Rosselini, Roberto Rosselini jr., Ingrid Rosselini (kinderen van de tweede echtgenoot van de actrice), en Pia Lindström (van eerste echtgenoot). Vroege oliebollen veroorzaken brand UTRECHT In Utreoht is gister middag brand uitgebroken in de kan tine van de N.V. Clichéfabriek Photogravure Van Leer aan de Be- muurde Weerd. De kantinejuffrouw had oliebollen gebakken. Een over verhitte kookplaat heeft daarna waarschijnlijk de brand veroorzaakt. De kantine op de eerste verdie ping 'brandde geheel uit. EAST LONDEN Chirurgen uit Zuid-Afrika hebben opnieuw een op zienbarende operatie verricht: in een ziekenhuis in East Londen werd het onderlichaam van een man tot aan het middel geamputeerd. De operatie, die geheel is gefotogra feerd, duurde vijf uur. De 21-jarige spoorwegrangeerder Dirk Strydom was op 9 november 'bekneld geraakt tussen een locomo tief en een wagon. ZZijn dijbenen en zijn bekken waren verpulverd. Aan zijn ruggemerg werd een be schadiging geconstateerd. Het onderste deel van het lichaam was niet 'te redden en daarom werd tot amputatie besloten. De blaas en de ingewanden werden door kunst matige hulpmiddelen vervangen. Het herstel van Strydom verliep verbazingwekkend snel. zeggen de artsen. De verbanden zijn gisteren reeds verwijderd. De huren van huurwoningen die met subsidie worden gebouwd zullen zolang de bijdrage geldt jaarlijks met 4 pet. worden verhoogd. De bijdrage zal jaarlijks verminderen waarbij echter rekening wordt gehouden met eventueel gestegen exploitatiekosten. Na 10 jaar zal de dan nog resterende bijdrage worden verhoogd of ver. laagd, afhankelijk van de rentestand. In de nieuwe regeling is bepaald dat rijksleningen voor de bouw van woningwetwoningen niet langer tegen 4 pet. rente zullen worden verstrekt1 maar tégen marktrente. Vanaf 1 januari zal een rente van 6 3 8 pet. gelden. Van tijd tot tijd kan dit percentage worden herzien. Toegekende leningen blijven gedu rende 10 jaar op het bestaande per centage gehandhaafd. De wegvallende rentefaciliteit zal worden verdisconteerd in de nieuwe jaarlijkse bijdrage. De nieuwe jaar- lijkse bijdrage voor woningwetwo ningen zal globaal gesteld het drie voudige worden van de thans gelden de bijdrage ook al door het weg vallen van de gemeentelijke bijdra ge. Algemeen is in de subsidie opge nomen het bedrag dat tot nu toe in de rentesubsidie (lening a 4 pet) was begrepen in geval centrale verwar ming voorkwam. In praktisch alle nieuwe huizen komt nu c.v. voor. Eigen woningen De bijdrage voor eigen woningen wordt met niet minder dan 100 per jaar in tien jaar tijd tot nul gereduceerd. Vergeleken met de hui dige regeling wordt de subsidie met ongeveer een derde verhoogd. De bijdrage ineens is vervallen. Het be middelend orgaan behoeft bij aan vrage niet meer ingeschakeld te worden wanneer voor de hypotheek geen gemeentegarantie is aange vraagd. De extra-subsidie voor keuze-wo ningen wordt verhoogd van gemid deld ƒ185 tot ƒ250. Voor bejaarden- woningen is de jaarlijkse bijdrage ƒ250 hoger élan voor andere wonin gen van dezelfde grootte. In de wo ningwetsector ls aanvullende subsidie mogelijk voor gehandicapten en maatschappelijk onaangepaste gezin- De nieuwe regeling kan desgewenst worden toegepast voor woningbouw plannen waarvoor in de periode van 1 juli 1967 tot en met 31 december 1967 rijkssteun is toegezegd. SPRUW Vrouwen liegen over hun leeftijd; -mannen liegen over hun inkomen. FEATHER Mejuffrouw Vroeg- op diende de C.H.U. van Lohman tot Ti- lanus - pagina Kernmerk ft JAN VAN HILLO VERTELT ZIJN REISAVONTUREN PAG. RADIO TV tivr uicco n»' waisn v DE BILT Een depressie koerste gisteren van Schotland naar het oosten, terwijl het bij behorend koufront over ons land trok. Achter dit front stroom de polaire lucht onze omgeving binnen. In deze lucht kwamen, naast opklaringen, ook buien voor. Een randstoring deed deze buiigheid tijdelijk toenemen. Inmiddels trekt een nieuwe depressie, gelegen tussen Groen land en IJsland, naar het oosten, terwijl het bijbehorende front zich over de Atlantische Oceaan eveneens oostwaarts verplaatst. Hierdoor zal morgen de wind by ons naar westelijke richtin gen krimpen en de bewolking toenemen, later mogelijk gevolgd door regen. DE BILT In de nacht en ochtend in de kuststreken nog hier en daar een bui en in het binnenland weinig bewolking eri lichte vorst. Morgen overdag toenemende bewolking, met te gen de avond mogelijk regen. Tot matig en in het binnenland tot zwak afnemende wind uit richtingen tussen noord en west. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als vandaag. 30 december: zon op 8 40. onder 16.38; maan op 8.45. onder 15.17. XJET IS president Johnson niet ge lukt, president Thieu van Zuid- Vietnam zover te krijgen, dat deze met vertegenwoordigers van de Vietcong aan de conferentietafel gaat zitten. Thieu weigert een eerder gedane belofte gestand te doen. Zijn motief is, dat htf „nooit, op welke manier dan ook, met communisten wil samen werken. Dat zou zelf moord betekenen". Om met het laatste te beginnen: de president geeft min of meer te ken nen, dat hij te maken heeft met een tegenstander, die in Zuid-Vietnam op een grote aanhang kan rekenen. Dit kan niet zijn bedoeling zijn. Voorts neemt hij aan, dat het Natio nale bevrijdingsfront (waarvan de Vietcong de militaire afdeling vormt) vrijwel uitsluitend uit communisten bestaat. Ook dat is slechts ten dele waar. Daar komt nog bij. dat het Be vrijdingsfront niet de hechte een heid behoeft te hebben, die men hem tot dusver heeft toegeschreven. Bij informele besprekingen zou zulks vastgesteld kunnen worden. Het is dan ook betreurenswaardig, dat president Thieu zich zo gemak kelijk van deze belangrijke zaak af maakt. Ook voor de Amerikanen, die voor hem de kastanjes uit het vuur moeten halen. Huurlingen gLANKE huurlingen leiden een avontuurlijk maar tevens bij zonder gevaarlijk bestaan. Het kan lonend zijn, maar als zij in moeilijk, heden geraken, moeten zij zichzelf weten te redden. De ongeveer 120 huurlingen, die uit Kongo in Rwanda terecht zijn ge komen, kunnen op niemand terug vallen. Zij staan machteloos, als zij ter berechting aan Kongo worden uitgeleverd. De vraag is echter, of het zover mag komen, of Rwanda het recht heeft, de huurlingen uit te leveren. Want hun vertrek uit Kongo vond plaats, nadat zij garanties betreffende hun veiligheid hadden gekregen. De Organisatie van Afrikaanse een heid speelde daarbij een belangrijke rol. Ook het Internationale Rode Kruis liet zich er bij betrekken. Zij moeten hun verplichtingen nakomen. De huurlingen bevonden zich niet zomaar in Kongo. President Moboe- toe heeft lang van hun diensten ge bruik gemaakt. Rwanda dient dit in zijn overwegingen te betrekken. Koninklijk paar ontvangt op 3 jan. DEN HAAG De Koningin en de Prins zullen ter gelegenheid van het Nieuwe Jaar op woensdag 3 januari a.s. de bij het Nederlandse hof geac crediteerde buitenlandse diplomatie ke vertegenwoordigers ter aanbieding van hun gelukwensen in het konink lijk paleis te Amsterdam ontvangen. Op 4 en 5 januari wordt met de diplomaten gedineerd op Huis ten Bosch. Het „Friese paspoort" is don derdag een feit geworden: in de ochtend werden gratis exempla ren verstrekt aan automobilis ten, die het monument op de afsluitdijk passeerden. Het paspoort bevat, behalve toeristische gegevens, een aantal waardebonnen. dat toegang geeft tot diverse bezienswaardig heden en evenementen in Fries land. Contra minister en Tiveede Kamer DEN HAAG Een groot aantal leden van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Eerste Kamer vindt dat er in Groot-Gro- ningen tussentijdse raadsverkiezin gen moeten worden gehouden. Dit bleek by de behandeling van hetwetsontwerp 'tot opheffing van de gemeenten Hoogkerk en Noord- dijk en wijziging van de grenzen van Adorp, Bedum, Groningen, Ha ren en Hoogezand-Sappemeer. In het algemeen was de commis sie 'het eens met de strekking van het wetsontwerp: aanzienlijke uit breiding van het grondgebied van de gemeente Groningen. Het feit echter dat ruim tiendui zend mensen uit de bij Groningen te voegen gebieden twee jaar lang geen invloed (door verkiezingen) op het bestuur van de vergrote gemeen te zouden kunnen uitoefenen, vin- Hierbij komt nog dat zij belang rijke wijziging van het politieke beeld van de nieuwe gemeenteraad na een tussentijdse verkiezing niet uitgesloten achten, gelël op de poli tieke situatie van het ogenblik. Zij begrijpen niet dat de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp (dat op 21 september werd aanvaard) niet heeft gesproken over tussentijdse verkiezingen. Na de aanvaarding stelden enkele Tweede-Kamerleden wel vragen over deze kwestie aan minister Beer- nink. Uit de beantwoording bleek dat de minister geen behoefte heeft aan de novelle van het Tweede-Ka merlid mejuffrouw Goudsmit (D'66) voor het houden van een tussentijd se raadsverkiezing. De Eerste Kamer deelt de argumenten van de minis ter niet. Het organisatiewezen op bijbelse en evangelische basis is de laatste jaren veel in discussie geweest en is dat thans nog. Noodzakelijkheid en wenselijkheid worden niet meer in die mate onderschreven als eens het geval was. Dit verschijnsel was voor ons aanleiding temeer, de voorzitters van een aanal christelijke organisaties en bewegingen uit te nodigen een artikel te schrijven, dat op hun organisatie betrekking heeft. Wij menen hiermee ook onze lezerskring een dienst te bewijzen. «Ar.4» arMU.i v»n deze nieuwe serie. Zie Gastenboek elders

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1