1967: JAAR VAN FUSIES Vijftig bedrijven geconcentreerd 11000 ton radioactieve afval in Oceaan geloosd Minimumreserves van banken VS verhoogd Stijging van werkloosheid wordt minder Egypte: Suezkanaal bevaarbaar maken Johnson geeft boek uit alles goed/ enl wel1 Officieren hebben Guevara vermoord J DONDERDAG 28 DECEMBER 196" (Van onze economische medewerker) DEN HAAG Enkele weken geleden heeft de minister van economische zaken op een con gres van werkgeversorganisaties gezegd, dat de economische ontwikkeling bij nader inzien toch nog is meegevallen. De produktie van de bedrijven, de arbeidsproduktiviteit en de investe ringen waren hoger dan was verwacht en de prijsstijging was lager gebleven dan was geraamd. Bovendien zou er op de lopende rekening van de betalingsbalans een overschot komen. Prof. dr. Arthur Romberg mede-ontdekker vnn DNA (met dr. Mehran Goulian). en dr. Baldonero OUvera (rechts), die bij het onderzoek heeft ge assisteerd. Bij de ontdekking van het Desoxyribonucleïnezuur zou men dichter zijn gekomen bij de op lossing van het organische m ysterie". (DNA is de stof een uiterst dun draadje waarin de ken merken en eigenschappen t'an het individuzoals de kleur van de ogen en het haar en zijn creativiteit, om er slechts enkele n, zijn vastgelegd). 550 miljoen dollar uit circulatie WASHINGTON De Ameri- 1 kaanse Federal Reserve Bank heeft de minimum-reservever plichtingen van de Amerikaanse banken met een half punt ver hoogd. Hierdoor wordt onge veer 550 miljoen dollar aan de circulatie onttrokken. de harde matr» met alle comfort van een zachte! Verband 'TE oordelen naar de berichten van de laatste dagen hebben Noord- vietnamese troepen een grootscheeps offensief ingezet in Laos, dat een lange grenslijn met de beide Viet-1 nams heeft. Een groot deel van Laos was al in handen van de op communistische leest geschoeide Pathet Lao. Deze opstandige beweging werd door Noordvietnamese troepen in het za del geholpen. Lang heeft Noord-Vietnam de op standelingen in Zuid-Vietnara be voorraad via de omweg door Laos. Ook nieuwe troepen ter ondersteu ning van de Vietcong kwamen langs deze route binnen. De Amerikanen hebben op vele plaatsen de bevoorradingslijnen af gesneden, zowel langs de gedemilita riseerde zone als aan de grens met Laos, waar de Ho Tsji Minh-lijn in vele vertakkingen uitmondt. Het is nog niet duidelijk, of Noord- Vietnam thans voornamelijk streeft naar herstel van verbroken verbin dingen en het opheffen van militair nadelige posities. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het offensief een andere bedoe-, ling heeft, nl. het uitbreiden van de oorlog over een zo groot mogelijk ge bied. Dit zou behalve Zuid-Vietnam ook Laos, Cambodja en het noordelijke deel van Thailand kunnen omvatten. Een dergelijke uitbreiding zou de Amerikanen ver van huis aan handen en voeten binden. Hanoi heeft enkele dagen geleden opgeroepen, de oorlog te verhevigen. Tegelijkertijd beweert het, dat Ame rika de strijd wil uitbreiden tot Laos en Cambodja. Er lijkt verband te bestaan. De FBR wil met deze maatregel de j inflatie verminderen en het even- I wicht op de betalingsbalans herstel len. Het is voor het eerst sedert sep tember 1966 dat de reserveverplieh- I tingen van de Amerikaanse banken zijn verhoogd. Toen werden de mi nimumreserves voor termijndeposito's van meer dan vijf miljoen dollar van vijf op zes procent gebracht. Voor de stadsbanken gaat de maatregel in op 11 januari en voor andere banken met opvraagbare deposito's van meer dan vijf miljoen dollar op 18 januari. De FRB deelde mee dat de datum van ingang van de verhoging samen valt met een periode waarin de reserve-behoeften van de banken ge woonlijk verminderen na de sterke toeneming voor Kerstfeest. De verhoging geldt voor de onge veer tweeduizend banken die lid zijn van het federal reserve system en die vrijwel alle bankzaken in de VS voor hun rekening nemen. I De beard wees er nog op dat de verhoging van de minimumreserves 360 miljoen dollar voor de stads banken en 190 miljoen voor de andere banken een dienovereen komstige vermindering betekent van de middelen die anders voor lenin gen en investeringen gébruikt had den kunnen worden. Cobouw en Misset denken aan samen werking DEN HAAG De behoefte tot fusie in de dagbladsfeer is ook bij de uitgeefster van Cobouw. het dagblad voor. de bouwwereld, aanwezig. Tus sen de N.V. drukkerij Ten Hagen en de uitgeverij van vakbladen Misset in Doetinchem zijn namelijk bespre kingen gaande om te komen tot een vergaande economische en technische samenwerking. De besprekingen zijn nog niet in een zodanig stadium dat van besluiten gewag kan worden ge maakt. Gedenkteken voor Holt onder w ater MELBOURNE De Australische federatie van onderwater-zwemmers wil onder water een gedenkteken plaatsen bij het punt. waar premier Harold Holt op 17 december in zee is verdwenen. Het gedenkteken wordt dertig me ter uit de oever geplaatst en zal van de oppervlakte af gemakkelijk te zien zijn. De premier was zelf een enthousiast onderwaterzwemmer. Tegenover deze positieve klanken moest de minister eehter een negatief geluid laten horen: de werkloosheid blijft zich op een veel te hoog niveau bewegen. Al zijn er dan ook teke nen dat het conjunctuurverloop zieh j weer herstelt, dat de economische si tuatie geleidelijk weer beter wordt, j van de werkgelegenheid kan dit tot nu toe moeilijk gezegd worden. Als wij 1967 dan ook willen karak teriseren, dan is dat het jaar van de aarzelende conjunctuur die tegen het eind gunstiger perspectieven ver toont. Het is ook het jaar van een hoge werkloosheid, van bedrijfsslui tingen en van korter werken. Maar 1967 is ook het jaar van be- drijfsconcentraties, van fusies en van overnemingen. Deze verschijnselen kunnen niet los van elkaar gezien worden, hoewel wij beslist niet kun nen zeggen dat de hoge werkloosheid louter een gevolg van de concentra ties is. Concentratie Concentratie is letterlijk: samen trekken op één punt. Twee of meer ondernemingen gaan bij concentratie dus nauw samenwerken. De concen tratie is volledig als er voor de sa menwerkende ondernemingen een centrale leiding komt. In de praktijk zijn er echter alle mogelijke nuances, waarhij onder meer de samenwer- kende ondernemingen onder eigen I naam blijven bestaan en haar eigen leiding behouden. Als wij alle concentraties optellen. komen wij dit jaar aan een kleine vijftig. Ter illustratie brengen wij de meest sprekende voorbeelden in her- innering: Kon. Zout-Ketjen en Kon. Zwanen- berg-Organon; Algemene Bank Nederland en Hol- landsche Bank-Unie; Rijn-Schelde Machinefabr. en Scheepswerven en Machinefabriek Breda; Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek en Kon Pharmac. fabriek v/h Broca des; Houthandel v h Bontekoning j Au- Houthandel v/h Wm. Pont en Hout handel v/h Bontekoning Au- J. H. de Bussv en Drukkerijen v/h Ellemar. Harms; Ver Bedrijven Nederhorst en Spoon] zer; Blauwhoed erin Pakhuismeesteren; Hollandsche Sociëteit en Amstle- Nederlandse Overzee Bank en Mees Hope; Ver. Ned. Uitgeversbedrijven en Uitgeversmij. Het Spectrum; Thomsen's Ver. Bedrijven en Wam- bersie Zn.; Kon. Ned. Hoogovens en Blerickse Buizenfabriek; Uitgeversmij. Woliers en Uitge versmij. Noordhoff; Ver. Machinefabriek en Machinefa briek Heusen en Amsterdamse Chininefabriek. Ban- doengse Kininefabriek en Ned. Ki- ninefabriek. Het is slechts een greep uit een lange lijst. Deze voorbeelden laten desondanks duidelijk zien dat er niet alleen concentraties waren tussen grote ondernemingen, maar ook tus- se grote en kleine, terwijl er voor- i beelden te over zijn van concentra- i ties tussen kleinere bedrijven. Bo- vendien blijkt dat de concentratie j zich in alle bedrijfstakken voordoet. Motieven De concentratiebeweging gebeurt natuurlijk niet zo maar. Er zijn gron- j dige motieven dat twee ondernemin gen besluiten samen te werken nauw samen te werken dan wel sa men te smelten. De concentratie is veelal in de eerste plaats bedoeld om een sterkere positie op de markt te krijgen; dit kan de grondstoffen-, de transport- en de afzetmarkt zijn. Daarnaast moeten wij denken aan een betere benutting van het produk tie- en verkoopapparaat, waardoor de rentabiliteit kan worden verbeterd. Voorts denken wij aan een spreiding van het risico over verschillende pro- j duktietakken en over verschillende landen. En tot slot de mogelijkheid om afvalstoffen en bijprodukten. die 1 niet zo gemakkelijk in het eigen be drijf te verwerken zijn. voortaan in het aangetrokken bedrijf rendabel te maken. Dit is geen volledige opsomming van de concentratiemotieven. Wél een aanduiding van de voornaamste mo tieven. De stormachtige technolo gische ontwikkeling, de totstandko ming van de Euromarkt, de steeds verdergaande mechanisatie, zij dwin gen ons bedrijfsleven zich aaneen te sluiten om een sterkere positie in het internationale handelsverkeer op te bouwen. Ztvakke plekken In een hoogconjunctuur kunnen ook zwakkere en kleinere onderne mingen zich nog wel handhaven. Maar in een periode van conjunc tuurvertraging, als alle zeilen moeten worden bijgezet, als het verkopen moeilijker gaat, dan komen de zwak ke plekken tevoorschijn. Een verouderd produktie-apparaat, een onvoldoende kennis van de markt, onjuiste kostprijscalculatie, gebrek aan financiële middelen, on capabele leiding, gebrek aan slag vaardigheid, het zijn de knelpunten waarmee een gelukkig klein deel van ons bedrijfsleven in deze tijd van aarzelende conjunctuur grote moeite heeft. Samenwerking met en aansluiting bij krachtiger bedrijven kan in zulke gevallen een oplossing Kan men hier echter niet toe besluiten of is de situatie inmiddels zo erg geworden, dat er geen part ners meer te vinden zijn, dan moet het bedrijf wel gedeeltelijk of geheel liquideren. En hiermee zijn wij bij de bedrijfssluitingen en de werkloosheid beland. Ook bij concentratie vallen er wel ontslagen omdat bijvoorbeeld pro duktie- afdelingen worden samenge voegd. fabrieken worden opgeheven. Maar de ontslagen bij bedrijfssluitin gen hebben in de meeste gevallen een andere oorzaak: rationalisatie, afzetstagnatie. gebrek aan geld, scherpe concurrentie, reorganisatie, automatisering, gebrek aan opdrach ten, verschuiving van de vraag, pro ductiebeperking. Uit deze opsomming blijkt dat de moeilijkheden binnen het bedrijf nog verergerd werden doordat de con junctuur ging tegenwerken (waar door de vraag naar de artikelen te rug liep) en in bepaalde gevallen de structuur zich wijzigde. De mijnsluiting in Limburg had gevolgen voor toeleveringsbedrijven, nieuwe uitvindingen kunnen bepaalde grondstoffen overbodig maken, door veranderingen in het bestedingspa troon worden bepaalde artikelen niet meer verkocht, door de opkomst van de zelfbedieningswinkels raken de bedieningswinkels op de achtergrond. In de dagbladen worden de ontsla gen wegens bedrijfssluiting nauwge zet geregistreerd. Een opsomming van alle bedrijfssluitingen zou te veel ruimte vergen. Wij volstaan dan ook met enkele sprekende voorbeelden in dit jaar: Douma en Wolf (kleding), Gronin gen - 120 man; Gelderman (textiel), Oldenzaal - 350 Ver. Tilburgse Wollenstoffenfa- brieken (textiel), Tilburg - 155: Ver. bedrijven Beckers. Becking en Bongers (metaal), Amsterdam - 110; Van der Heem (elektrotechniek), Sneek - 246; Indoheem (elektrotechniek), Utrecht - 200; Philips tabaksindustrie, Maastricht - 172; Van Houten (voeding). Weesp - 100; Lissauer (textiel). Etten Leur en Tilburg - 125; Glasfabriek Nieuw Buinen, 120; Staatsmijnen, Heerlen - 950; Texschelde (textiel). Sas van Gent - 190; Tricotagefabriek Frans Beeren (textiel), Weert - 1000; Textielbedrijf Van Heek, Enschede en Neede - 1000; Bendien's Confectiefabrieken, Al melo en Emmen - 320; Meubelfabriek Gebr. Van Rooyen (hout). IJsselstein - 120; Palthe (kleding en reiniging). Al melo - 296: Anker Motorenmij. (metaal), Rot terdam - 130: Thomsens Havenbedrijf (verkeer). Rotterdam - 100; Hollandia Kattenburg (textiel). Amsterdam en Grootebroek - 250; Ver. Touwfabrieken, Maassluis - 200; Scheepvaartvereniging Zuid. Rot terdam - 440 en Nederlandse Textiel Combinatie, Tilburg - 430 man. Wij hebben deze cijfers ontleend aan een publikatie van een vakorga nisatie. Er wordt bijgezegd dat de gegevens zo goed mogelijk zijn ge controleerd maar dat desondanks een foutieve vermelding niet is uitgeslo ten. De slechtere gang van zaken in een aantal bedrijven kwam. ook tot uiting in het verzoek om korter dan nor maal te mogen werken. In 1965 werk ten gemiddeld tien bedrijven korter i dan normaal, in 1966 was dit aantal geklommen tot 55. in januari 1967 waren er al 307 bedrijven en dit aan tal was van februari tot en met mei gemiddeld per maand 470. In juni is |"<V hel 409 en van juli tot en met okto- j ber gemiddeld per maand 250. Het I aantal daalt dus opvallend. De totale werkloosheid van man nen begon reeds in de laatste maan- I den van 1966 op te lopen: de con- junctuurvertraging begon zich toen al te openbaren. In de eerste 5 maan den van 1967 lag het aantal werklo zen gemiddeld per maand 46.500 ho ger dan in dezelfde periode van 1966. Van juni tot en met oktober lag het werkloosheidsniveau gemiddeld per maand 36.700 hoger dan in 1966 waarna het verschil in november tot 28.500 zakte. Hoewel wij hierbij niet moeten vergeten dat het niveau eind 1966 naar boven ging. zouden wij toch wel kunnen concluderen dat de stijging aan het afzwakken is. Wij gaan ook 1968 met een hoge werkloosheid in. Aanwijzingen dat die snel zal dalen, zijn er nog niet. Ook de concentratietendens zal zich voortzetten, eenvoudig omdat er nog te veel bedrijven in ons land zijn, die zich in de scherpe concurrentiestrijd niet kunnen handhaven. Bankrovers in Hemel Hemp stead (Engeland) hebben giste ren met ..groot materiaal" ruim 70.000 gulden geroofd. Met een Jaguar, die aan de voorzijde extra versterkt was. ramden zij de dubbele deur van het bankgebouw, en verdwenen met de buit in een tweede Jaguar. De vier rovers waren voorzien van vuurwapens. De auto's bleken te zijn gestolen. Nog geen heropening Zivare straffen voor drankknoeiers ORENSE Elf Spanjaarden zijn in Orense in het noordwesten van Spanje tot gevangenisstraf veroor deeld wegens het maken en ver kopen van met methylalcohol berei de likeur. 51 mensen zijn door het drinken ervan omgekomen. Acht beschuldigden kregen gevangenis straffen van tussen de 12 en 20 jaar. een kreeg vier jaar en de overige twee een jaar. De giftige drank is verkocht in 1962 en 1963. hoofdzakelijk in Spanje, de Kanarische eilanden en Marokko. Verscheidene gebruikers zijn blind geworden. Een likeurstokerij is ver oordeeld tot schadevergoeding aan slachtoffers tot een bedrag van ruim een miljoen gulden. de harde matras met alle comfort van een zachte! CAïRO Egypte bestudeert de technische problemen die ver bonden zijn aan de verwijdering van wrakken uit het Suez-ka- naal opdat de veertien schepen die er zijn ingesloten sinds de oorlog in juni kunnen vertrek ken. Dit betekent niet dat het kanaal zou worden heropendalvorens alle Israëlische troepen uit de Sinai zijn vertrokken. Het ligt in de bedoeling het zuide lijk deel van het Suez-kanaal bevaar baar te maken. Er zal spoedig een rapport worden uitgebracht over de mogelijkheid om een deel van het kanaal bevaarbaar te maken, zo zei hij. Een bij Suez gezonken baggermo- Twee Arabieren gedood in strook van Gaza TEL AVIV Een Israëlische pa trouille heeft dinsdagavond twee le den van een gewapende Arabische bende in de strook van Gaza gedood. Een derde lid van de bende ontsnap te. aldus is door een Israëlische mili taire woordvoerder meegedeeld. PARIJS Afgelopen zomer is in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan elfduizend ton vaste radioactieve afval geloosd afkomstig van kern energiecentrales in Engeland. Frankrijk. West-Duitsland, België en Neder- De afval werd gelost door het 2250 ton metende schip Topaz op een plaats waar de zee ongeveer vijfduizend meter diep is. Volgens het Euro pese bureau voor kernenergie (ENEA), dat dit vandaag in een rapport bekendmaakte, hebben jarenlange onderzoekingen aangetoond dat deze wijze van lozing van radioactief vuil geen gevaar oplevert voor mensen of organismen in zee. Het regent elke dag weer Soms als een stortvloed, soms druppelsgewijs. Het regent kaarten met goede wensen voor nu en voor later, voor feestdagen en een heel jaar. Ik dacht, dat Den Haag in het proefterrein lag. waar de PTT slechts éénmaal per dag bezorgde, maar nu Vind ik wel tweemaal per dag en soms zelfs driemaal poststuk ken. Kon je vroeger de klok gelijk zetten met het verschijnen van de postbode, de laatste tijd zijn het ver rassende ogenblikken geworden, die buiten het geijkte schema vallen. Allemaal blanke enveloppen, maar wat er in zit Geen twee gelijk. Sneeuwhuisjes. hertebeesten, hoef ijzers. sterrenachten, reproducties van schilderijen en zelfs een glas-lood- venster-miniatuur. 7.e dansen aan een lang koord langs de wand van de hal. Een guirlande van mensenliefde. Nu was ik dit jaar met de goede voornemens voor het nieuwe jaar heel vroeg begonnen. ..Je moet" had ik streng tegen me zelf gezegd, „eindelijk ook eens kaar ten gaan sturen". Post op tijd. riep PTT. Bezield van zelfhervorming. begon ik dus begin december te schrijven. Klein moeilijkheidje was. dat ik mijn keus bepaald had op een wens voor het hele komend jaar. Kun je iemand half december al een voor spoedig 1968 wensen? Post op tijd. Vooruit maar. half december gingen de eerste handen vol de bus in „Jij bent ook vroeg", belde rne een der geadresseerden de zestiende op. Dus wachtte ik met de tweede portie even. De achttiende hield ik het niet Plakkertjes PTT wenkte, maande, waarschuwde. riep. De dag vóór Kerstmis ontmoette ik een vriendin, die ik haast nooit zie. „Kom toch eens. bel toch eens zei ze. „Je denkt zelfs niet aan me Toen kon ik heel trots roepen- „Ha. ha en ik heb je nog wel een kaart ge- .Nooit ontvangen", deed ze wan trouwig. Nu Ja. er is nog niet te veel aan verloren als mijn goede wens niet terecht komt of drie weken te laat arriveert. Maar dan het lieve bruidsDaar. dat 'ussen Kerst en Nieuwjaar elkaar het ja-woord gaat geven Gisteren belde d bruidegom me op: „Hebt u onze kaart gekregen?" Geen kaart gezien Hij zuchtte door de hoorn heen: ..U bent de vijftigste die ik opbel. De veeitigste die geen kaart heeft ge kregen." Heel onnozel vroeg ik: „Hoe kan dat nou?" „Opzij gelegd", somberde hij. „Ik heb geïnformeerd bij het postkantoor. We zitten tussen tienduizenden nieuw jaarskaarten. die de komende weken wel aan de beurt komen. Ze zeiden, dat ik er een plakkertje op had moe ten doen." „Fen plakkertje? Wat is dat?" „Een plakkertje, dat het familie, berichten waren." „Nooit geweten, dat die bestonden"", zei ik troostend. „Ik ook niet", wanhoopte hij. „Ik hang nu op. Moet nog honderd men sen bellen Onthoud dit nu een jaar: trouwlus tigen die de fiscus vóór 31 december met een huwelijk wilt verrassen. Geen huwelijk in de laatste helft van de cember zonder familieplakkertjes! len zou het enige materiële obstakel zijn. maar politieke hinderpalen zijn er vele. Deskundigen menen dal de berging van de baggermolen twee tot drie weken zal duren. Israël zal echter toestemming moeten geven. In het noordelijke deel van het kanaal lig gen. naar men meent te weten, vier wrakken. Europese bank voor middel lang krediet verdubbelt kapitaal BRUSSEL De Europese bank voor middellang krediet heeft haar kapitaal bijna verdubbeld en ge bracht op ruim negentig miljoen gul den. Hierdoor is de deelneming aan de BEC mogelijk gemaakt van de Banca commerciale Italiana en de Credit Lyonnais en de Société Gene rale, beide uit Frankrijk. De BEC. een van de grootste instel lingen op haar gebied, werd op 18 september van dit jaar opgericht. De Amsterdam-Rotterdam Bank is een van de oorspronkelijke aandeelhou- WASHINGTON President John son heeft zijn vrienden als kerstge schenk een boek gestuurd, dat hij voor eigen rekening heeft uitgegeven. In een begeleidende brief van de presidentiële medewerker Marvin Watson staat; „Tussen voor- en ach terzijde van het boek kunt u de filosofie van de president en de droom van een natie lezen". Van het rijk geïllustreerde boek je. dat 243 bladzijden telt. zijn 25.000 exemplaren gedrukt. UTRECHT De heer B. van der Haer. psych, drs.. is per 1 januari benoemd tot directeur van het Pro testants verbond voor kinderbescher ming. Mammoet in het noorden Schone industrie zou verplaatst moeten worden naar het noorden van ons land. Ten ZW van Terschelling in de Waddenzee, aan het eiland vast, een stuk opspuiten om een werf voor mammoetschepen aan te kunnen leg gen. Van Harlingen af goede verbin dingen maken met sluizen en of brug gen. De zeedijk in het NW van Fries land behoeft dan niet versterkt te worden. De eilanden blijven in h,un natuurlijke staat. Er zal werkgelegen heid komen, dus geen ontvolking van het noorden. Dat alles lijkt me ook voor Rotterdam een oplossing, omdat mijns inziens de Waterweg en Euro poort te eng zijn om een dergelijk J. llaagsma Wereldellende Inderdaad: Portugal dringt met ge weld zijn koloniale bewind op aan Portugees Guinee, waarbij verzet wordt ontmoet. Naar verluidt zou er zelfs met napalm worden gewerkt. Nederland evenwel stemde in de VN tegen een motie waarin Portugals op treden veroordeeld werd. Is het verder juist wat u schrijft over Vietnam: be langrijkste resultaat dat conflict geen uitbreiding onderging? Dat is m.i. niet waar; Laos doet reeds lang mee en Thailand beheerst zijn noordelijke provincies al niet meer. Het vraagt de legerleiding daar regelmatig te bombarderen. Dat Cam- bodja geen last heeft van commu- nistische infiltraties is te danken aan I het realistische beleid van koning Shi- hanoek. i Oegslgeest N. van Duyn PARIJS De gueril- -leider Ernesto 'Che' Guevara is in oktober niet aan zyn verwondin gen bezweken, maar door officieren van het Boli viaanse leger vermoord nadat een boer hem te gen een beloning van uim 15.000 gulden had •erraden. Dit schrijft het Franse blad Paris Match. Het blad geeft een uit voerige beschrijving van de laatste uren van de voormalige rechterhand van Fidel Castro. Het ar tikel is van de hand van Michèle Ray. een Franse journaliste, die zes we ken in Bolivia heeft door gebracht. Zij kwam in het begin van dit jaar in het nieuws toen zij in Zuid-Vietnam drie we ken de gevangene was van de Vietcong. Michèle Ray schrijft dat het bergdorp La Hi- guera door het Bolivi aanse leger van de bui tenwereld was a (geslo ten sinds Guevara daar het leven liet. Een Boli viaanse journalist, Jorge Torrico. was er niette- temin in geslaagd het dorp door te dringen en met de bewoners te spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7