^maakte Minister bang om onderwijzers ge]iejmeil uranium te verklappen Een noord voor u 'andaag Denk ook eens aan die pioniersters Uw probleem is het onze.... Zeker 15-30 proeent in Rusland gelovig feestje bouwen? schenk de slijter (J uwvertrauwen! CPN neemt 4 moties aan Technokratie - theokratie geen direct verband Prof. Barnard man van 't jaar Nieuwe Testament in oud-Grieks herdrukt Middengroepen het zwaarst getroffen Oude en nieuwe premie 20.000 ex-priesters willen trouwen Jezus werd besneden. Maar voor Jezus werd ook het offer ge bracht van de eerstgeborene. Maria en Jozef moesten er spe ciaal voor naar de tempel in Jeruzalem. Het was geen groot offer. Het bestond uit twee tortelduiven, het offer van de armen. In de besnijdenis ging Jezus staan naast de Joden, het ver schopte volk uit de wereldgeschiedenis. In het offer komt Jezus te staan naast de armsten. zoals Hij in Zijn geboorte al geplaatst was bij de eenzaamsten voor wie er geen plaats is in deze wereld. Hij. die rijk was. werd letterlijk arm voor ons. Dat was geen symbolische daad. maar grauwe werkelijkheid. Jozef en Ma ria hadden waarschijnlijk graag veel meer geofferd, maar ze bezaten niet meer. Sinds het vertrek uit Egypte had God laten zien dat Hij de eerstgeborene voor zichzelf opeiste. Die nam de plaats in van de hele verdere familie. De eerstgeborene was plaatsvervan ger voor alle andere kinderen. Maar als het symbolische offer gebracht wordt voor Jezus, zien we ineens de diepere betekenis. Heel deze handeling is een schaduw van wat gebeuren gaat. Christus, als Gods Eerst geborene zal aan het kruis de plaats innemen van ons, van alle kinderen Gods. Maria en Jozef behoefden slechts twee duiven te geven, omdat Christus Zichzelf zou geven. We lezen vandaag: Nahum 2 1-13. DONDERDAG 28 DECEMBER 196fc= Vrouwelijke vicaris na 21 jaar wachten ZUIDZANDE (Z.) JVu de laatste barrière opgeheven is en alle vrouwelijke kandidaten staan naar het ambt. wil ik stil staan bij diegenen die als onze pioniers de weg gebaand heb ben. maar zelf niet meer tot het ambt geroep en kunnen wor den." Dit schrijft mej. ds. H B de Nee- ling. vicaris te Zuidzande in het blad „Herv ormd Zeeuws Vlaanderen" naar aanleiding van het besluit van de sy node der Hervormde Kerk (enkele weken geleden) om het ambt volledig open te stellen voor de vrouw. In januari 1947 werd zij bevestigd tot hulppredikante of vicaris en zij verwacht in januari 1968 tot predi kante te worden bevestigd. Na 21 jaar dus. vogeltje de gelegenheid hebben gege ven om haar vleugels uit te slaan zover als het kerkordelijk toelaatbaar Ds. Neeling spreekt ook haar dank uit jegens al die mannelijke collega's, die als ridders voor de vrouwelijke theologen in het strijdperk zijn ge treden en in het bijzonder jegens jkvr. C. M. Asch van Wijck. die on der andere publiceerde „Tweezaam is de mens" evenals dr. Huls „Vrouw in de kerk". Moeilijkheden bij Ti/r i Affiche Collega Zij schrijft nooit te hebben ver wacht dat het zo lang zou duren. „Ik heb me door die jaren heengehoopt. In het begin, komend van de uni versiteit. nog zonder leervicariaat. voel je je het hulpje. Maar na enkele jaren niet meer. maar voluit collega van de mannelijke predikant. Hulde aan de mannelijke collega's en kerkeraden. die het gekortwiekte ATHEÏSTEN ERKENNEN Vraag: Wat is het cao-loon met eventuele toeslagen in de veehouderij op de Zuidhollandse eilanden? Antwoord: Dat is sterk afhankelijk van de werktijd. Vaste arbeider 158,56 per week. Op het diploma handmelken 1.75, en machinemel- ken 3 toeslag. Bovendien kan de werkgever een waarderingstoeslag geven van ten hoogste 4 pet. Ook heeft men recht op een toeslag van 125 per jaar. als de melk gedurende het grootste deel van het jaar in de hoogste klasse gerangschikt was. Een melker heeft verder nog recht op 2 liter melk per dag of 3.50 in de week. Over het gebruik van een fiets bedraagt de vergoeding van 510 km 0,50 per dag, van 1015 km 0,75 en boven 15 km 1. Ten slotte is er nog recht op 3 weken vakantie en 6 pet. vakantietoeslag. Vraag: Waar kunnen we de buiten landse radiobodes verkrijgen? Antwoord: Belgió: Moustique tv. radio, Edition Dupuis, 39 Rue d'Estrée. Marcinelle: T.V. - rama - radio - rama. Soc. Editions Periodi- ques. 34, Van Schoonbekestraat, Antwerpen: Duitsland: Hör Zu. Hamburg 36. Kaiser Wilhelmstrasse 6; Funk und Familie. Hamburg 39, Possmoorweg 1; Frankrijk: Téléma- gazine. 5 Rue de Chartres, 92 Neuilly sur Seine; 7 Jours (Ed. Paris-Match), 51 Rue Pierre Charron. Paris VIIIe: Engeland: BBC Radio Times. 35 Ma- rylebone Highstreet I.onden W.I.; Noorwegen Programbladet. Norsk Rikskringkasting, Bj. Björnsonsplass 1, Oslo; Zweden: Röster Radio T.V. Sveriges Radio. Box 955. Stockholm I. Vraag: Kort geleden zijn wij ver huisd. Terwiil wij ons huisraad over brachten. hebben wij aansluiting van de elektriciteit aangevraagd. Enige dagen daarna keurde het gemeente lijk elektrisch bedrijf alle leidingen in het hele huis af. Deze moeten ver nieuw worden. Wie moet de onkosten 1400) betalen" Antwoord: Als het een huurhuis is. komen de kosten ten laste van de eigenaar Is het een gekocht huis. dan kan men het koopcontract nale zen of dit enige mogelijkheid van schadevergoeding biedt. Vraag: Ik heb een prachtige zwart-witte kat. Ik woon tweehoog en de poes kan zo op het platte dak van mijn huis springen, zodat we geen kattebak in huis hebben. Wel heeft onze poes veel vlooien. Wat is hier tegen te doen en komen die vlooien ook bij mensen" Antwoord: In een dierenspeciaalzaak kan u derrispoeder kopen, waarmee u uw kat eniee malen grondig moet behandelen. Als u het poeder goed in de vacht gewreven heeft, kan u het dier beter enige tijd in een doek of zak wikkelen, zodat alleen de kop onbedekt blijft. Hiermede voorkomt u dat het dier het poeder zal weglik- ken. Met een tussenpoos van enkele da gen herhaalt u deze behandeling, ter wijl u ook mand. kussen of vaste ligplaats van de poes bestrooit. De herhaling van de behandeling is erop gericht later nog uitkomende eitjes eveneens te vernietigen Kattevlooien springen wel eens op een mens maar vestigen zich daar r.iet blijvend, daar ze alleen op katten in leven (Van onze kerkredactie) MOSKOU Vijftien procent van de stadsbevolking en der tig procent van de mensen op het platteland in de Sowjetunie is gelovig. Deze cijfers heeft A. Okoelof. di recteur van het instituut voor we tenschappelijk atheïsme van de aca demie voor sociale wetenschappen, gegeven op een jubileumbijeenkomst van deze academie. Zij zijn belangrijk hoger dan de schatting die men in het westen tot dusver aannam (15 procent voor het hele land). NOG MEER In werkelijkheid is het aantal ge lovigen in Rusland waarschijnlijk nog beduidend hoger. Een andere spreker op deze bijeenkomst. H. Baltanof van hetzelfde instituut, zei namelijk dat men niet te grote waarde moet toe kennen aan de resultaten van de ciologische onderzoekingen op dit ge bied. „Er in geen enkele methode van ondervraging te bedenken, waardoor we er zeker van kunnen zijn dat de antwoorden open en oprecht zijn," zei hij. in het westen van het land: Estland. Letland. Litouwen, de westelijke ge bieden van de Oekraine. Wit-Roethe- nië en Moldavië. Maar het oosten van de Oekraine. Kazakstan en de gebieden rond Wo- ronesj en Orel bieden nauwelijks een ander beeld. Zeven faculteiten in Boston samen ..Nu kan ik gerust het affiche van dit jaar aanzien en laten hangen, waarop zowel een jongen als een meisje afgebeeld staan met de aansporing ..Theologie studeren, een uitdaging in deze tijd". Voor die tijd had ik de neiging om het meisje door te krassen. Van harte kan ik meisjes-gymnasiasten de mo gelijkheid tot de theologische studie in overweging geven, maar daarvoor zou ik het niet één meisje hebben durven adviseren... Zal er veel veranderen in de kerk? Ach, laten we nuchter blijven. Laten we als man en als vrouw zij aan zij arbeiden in de Dienst van de Heer. ieder naar zijn en haar aard. Elkaar aanvullend tot het volle menszijn in kerk en wereld. Is dat geen sha- Hospitaalkerkschip „De Hoop" in 1967 AMSTERDAM Het hospitaal kerkschip „De Hoop" heeft reeds een voorlopige balans opgemaakt van hetgeen zij dit jaar heeft verricht. In totaal zijn 250 patiënten behandeld, van wie 62 zijn opgenomen. Ds. H. Zethof uit Kockengen leidde zes kerkdiensten, waarvoor 342 vis sers belangstelling hadden. Boven dien gaven 73 trawlers en kustvaar ders bericht van goede ontvangst van de uitgezonden diensten. De technische dienst verrichtte in 1967 49 reparaties, 42 maal is drink water overgepompt (totaal 261.000 li ter) en 29 maal gasolie (370 ton), zo dat schepen op verre tochten de reis wegens het opraken van hun voorra den aan boord niet behoefden te onderbreken. De radio-technische dienst gaf 286 adviezen en 157 maal ging de radiomonteur in de rubber boot om defecte radars, zenders, echoloden te repareren. Het schip legde in het afgelopen jaar 23.455 mijl af. kruisend van Noorwegen tot Straat Dover en van Donegal Baai tot Lands End. Limburg koopt grond voor universiteit MAASTRICHT Gisteren is de notariële akte gepasseerd waardoor de Stichting wetenschappelijk onder wijs Limburg in bezit is gekomen van een aaneengesloten terrein groot 43 hectaren ten behoeve van de even tuele bouw van een universiteit nabij Maastricht. Namens de stichting overhandigde mr. dr. C. van Rooy, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, de cheque ter betaling van de koop. Het provinciebestuur heeft zich ga rant gesteld voor een bedrag van 2 miljoen gulden. BOSTON (VS) Zeven grote theo logische faculteiten hebben zich (zon der eigen zelfstandigheid op te ge ven) verenigd tot het „Theologisch Instituut Boston". Zo willen zij voor studenten van alle kerken een goede opleiding op oecumenische basis gelijk maken. De 1500 theologische studenten in Boston kunnen nu kiezen uit 918 col leges. Verder hebben zij de beschik king over 750.000 boeken van de ge zamenlijke bibliotheken. In de samenwerking zijn betrok ken van protestantse zijde de theolo gische faculteiten van de universiteit van Boston en de Harvard- universi teit en het Andover Newton Semina ry. van rooms-katho'.ieke zijde het St. Johns-seminary, het Westor.-col- lege en het Boston-college en verder het seminarie van de Protestantse episcopale Kerk. Spaans nationaal bevrijdingsfront BORDEAUX Dr Jose Martinez, hoogleraar aan de universiteit van Valencia, en de studentenleider don José de Tejada hebben in Bordeaux een „Spaans nationaal bevrij dingsfront" opgericht. In het front zijn drie organisaties opgenomen, die In Spanje illegaal werken Prof. Martinez heeft lange tijd in Spaanse gevangenissen doorgebracht en is onlangs r.aar Frankrijk uitge- weken. Oud-directeur van Altreformierten De Tijd overleden bij Reform. Bund AMSTERDAM De heer J. J. W. Boerrigter uit Bloemendaal is giste- ren in alle stilte begraven. De heer i Boerrigter (74) is meer dan 25 jaar directeur van de NV Drukkerij De i Tijd geweest. Hij verliet de krant in 1961. (Van o e kerkredactie) De Altrefor- N'edersaksen zijn de Reformierter ZWOLLE De scheuring Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) trekt ook door in het ver enigingsleven. .Morgen vergaderen op twee verschillfnde plaatsen in Zwolle leden van de vereniging van gereformeerde onderwijzers en Ie raren. Zaterdag 2 december werd naar aanleiding van moeilijkheden in het bestuur (dat zeven man telt) een buitengewone ledenvergadering ge houden. Daar werd een commissie van onderzoek ingesteld en tegelijk besloten de jaarvergadering, die vastgesteld was op 29 december, uit te stellen. De voorzitter en de penningmees ter, die de wettigheid van deze extra vergadering bestrijden, convoceerden de leden toch voor morgen. Vier an dere bestuursleden, van mening dat hierdoor een breuk geforceerd is, hebben nu de leden opgeroepen, ter bezinning op de nu ontstane situatie morgen op een andere plaats in Zwolle samen te komen. De com missie van onderzoek stelt zich ach ter dit viertal. Voorzitter van de vereniging is de heer D. Roorda te Voorthuizen. Hij diende bij de laatste synode in de geest van ds. B. Telder een bezwaar schrift in tegen de belijdenis dat werd afgewezen. Ook in Eindhoven is een breuk ge komen. Zondag preekte prof. dr. L. Doekes voor een kwart van de ruim 600 zielen van deze gemeente, die gehoor hadden gegeven aan een op roep van twee ouderlingen en een di- AMSTERDAM Aan het einde van het driedaags congres van de Communistische partij Nederland zijn vier moties aangenomen. In een ervan wordt de eis gesteld dat de politieke gevangenen in Grieken land dienen te 'worden vrijgelaten. Het congres betuigde „zijn warme en actieve solidariteit met de stryd van het Vietnamese volk tegen de Amerikaanse agressie". In een andere resolutie werden de gevoelens van verbondenheid met de PKJ en an dere nationale en democratische kracht in Indonesië uitgesproken. In de laatste motie „onderstreept het congres om met alle kracht op te treden voor de nationale zelfstan digheid van ons land voor de be langen van de bevolking en voor de verdediging van de democratie, in (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block (economische zaken) zal 18 januari aan de Tweede- Kamercommissie voor de kern energie vertrouwelijke inlich- tingen verstrekken over het re-, sultaat van de besprekingen, die hij op 8 december in Luxem burg heeft gevoerd over de toe komstige Nederlandse produk- tie van verrijkt uranium in EEG-verband. leen geproduceerd volgens de gasdiffu-j sie-methode. Men verwacht echter, dat de pro- duktie volgens de (Nederlandse) ultraJ centrifugemethode aanmerkelijk goed-| koper zal zijn. De experimenten met deze metho-l de verkeren weliswaar nog in maar bieden reeds zulke goede perspectieven. dalP men van minister De Block had mo gen verwachten, dat hij deze NederJ landse inbreng krachtig had voorge-fl staan. Zo althans stelt de heer D«| Goede het. Het ministeriële beleid in deze aan gelegenheid is vorige week in de Tweede Kamer scherp gekritiseerd door de heer A. de Goede (D '66). Deze beschuldigde de bewindsman ervan, dat hij bij het overleg in i Luxemburg de Nederlandse belangen I ernstig heeft geschaad door niet na- j drukkelijk de aandacht te vestigen op het Nederlandse project voor produk- tie van verrijkt uranium volgens de zg. ultra-centrifugemethode, waaraan in Amsterdam al jarenlang wordt ge werkt onder leiding van prof. dr. J. Kistemaker. De nalatigheid van de minister zou volgens de heer De Goede ons land „het lieve sommetje van zes honderd miljoen gulden kunnen gaan kosten". In een interview in De Volkskrant en gisteravond voor de NCRV-televisie heeft de heer De Goede zijn verwijten aan het adres De minister wees vorige week in de kamer elke kritiek op zijn onderhan- delingsbeleid van de hand, maar zei er bij. dat hij het „hoe en waarom" niet in het openbaar uit de doeken kon doen in verband met het geheime ka rakter van het overleg in Luxemburg. Van de kant van het ministerie van economische zaken weigert men nog steeds commentaar te verstrekken, voordat de minister zich in de Kamer commissie heeft verdedigd. In Luxemburg werd besloten tot een studie over de mogelijkheden van toe komstige produktie van verrijkt ura nium in EEG-verband Verrijkt ura nium. dat als brandstof voor kern energiecentrales dient, wordt op het ogenblik op fabrieksmatige schaal al- Naar van een andere zijde wordt gezegd, heeft de minister zich in Luxemburg, waar het ging om dew formulering van een studieopdracht^, aan Euratom, op het standpunt ge-f w steld dat het niet verstandig zou zijnjei het Nederlandse project naar voren^ te schuiven zolang dit zich nog in het( experimentele stadium bevindt. L De internationale concurrentie zou- I* zich dan gemakkelijk van de geheime gegevens meester kunnen maken. De minister zou er wel op hebben aan-A" gedrongen de formulering van del studieopdracht zo ruim mogelijk te* enf e Jei houden. Daardoor zou tijd worden gewonnen. DEN HAAG Nationaal Grond-lrs< bezit N.V. is eigenaresse geworden lu van alle aandelen van Zeeuws Grond-;ug, bezit N.V. uit Middelburg. Nadat w De Block her- j reeds f 5 000 aandelen Zeeuws Grond-^J ■- bezit waren aangekocht, zijn ook d< 240 zich nog in handen van derden' bevindende aandelen van 1.000 ver-j^ worven. Het geplaatste aandelenkapitaal van Nationaal Grondbezit is door de °m-jb3 ROME De Zuidafrikaar.se chi rurg prof. Chris Barnard, die de eerste harttransplantatie bij een mens verrichtte, is door Europese journalisten tot man van het jaar 1967 gekozen. Bij het onderzoek on dernomen door het Italiaanse week blad Tribuna Illustrata kreeg Bar nard 180 van de 350 stemmen. De Israëlische minister van de fensie. Mosje Dajan. werd tweede met 40 stemmen. Na de Cubaanse revolu tionair Chr Guevara en president de Gaulle, komt Barnards patiënt. Louis Washkansky. met 21 stemmen, op de vijfde plaats. Friesland heeft eigen paspoort LEEUWARDEN Het Friese paspoort waarover buiten Friesland veelvuldig grapjes plegen te worden gemaakt is sinds vandaag een feit geworden. De federatie van Friese studenten verenigingen en de provinciale Friese vereniging voor vreemdelingenver keer hebben namelijk een paspoort voor Friesland geïntroduceerd. Aan iedere automobilist, die vandaag tus sen 10 en 11 uur het monument op de Afsluitdijk passeerde en aan de reizi gers van de treinen die om 2.42 uur ATHENE De Grieks-Orthodoxe Kerk heeft opdracht gegeven om vanuit Visvliet en om 10.21 uur van- het Nieuwe Testament opmeuw te herdrukken. De kerk komt met een: van 100.000 exemplaren. Volgens aartsbisschop Hieronimus wil, uitgere^kt.^^Honderd ^meter ^verder Initiatief van Griekse Kerk de kerk een exemplaar van het Nieuwe Testament in ieder Grieks paspoortcontrole gehouden. eezin hebben In het paspoort waarvoor de Onmerkeliik is echter dat het Nieuwe Testament in het oude bijbelse Grieks commissaris van de Koningin in herdruk, ral «orden en niet in modern Grieks Het is zelf,.bjt.de wet^verbo- Friesland den om de bijbel te vertalen. Toch zijn "of'd? mensen "zoveel Beholpen rijn met deze uitgave is de vraag. Een mo- een aantal waardebonnen die toegang derne Griek heelt evenveel moeite met het Grieks van het Nieuwe Testament, geven tot diverse bezienswaardtghe- als een Nederlander met een middeleeuwse uttgave van de Vos Retnaerde. den en evenementen in Friesland. voorwoord schreef, -j staan toeristische gegevens over Friesland. Het paspoort bevat verder NEURENBERG mierte Kirchcn i lid geworden va Bund. Dat deelde de secretaris-generaal van deze bond, ds. Karl Halaski, mee in zijn rapport aan het moderamen. De Reformierten Bund is een con tactorgaan van kerken, gemeenten en individuele leden, die zich de bewa ring en onderhouding van de her vormde erve in Duitsland ten doel stelt. Hij kan min of meer als regio nale organisatie van de Hervormde Wereldbond worden beschouwd. Het feit. dat de Gereformeerde Kerken in Nederland lid werden van de Hervormde Wereldbond, was dan ook doorslaggevend voor de Duitse „altreformierten". om zich bij de Re formierten Bund aan te sluiten. De Altreformierte Kirchen in Ne- dersaksen (5900 zielen in veertien ge meenten langs de grens van Gronin gen. Drente en Overijssel) sloten zich in 1923 aan bij de Gereformeerde Kerken in Nederland en hebben de rechten van een particuliere synode. Op de gereformeerde synodes zitten dan ook vijf „altreformierte" synode leden uit Duitsland. Hun predikanten zijn meest in Kampen opgeleid. HILVERSUM Het Indonesische ministerie voor maritieme zaken heeft bü Philips Telecommunicatie Industrie twee complete radiokuststations be steld. Ie plaatsen in Surabaja en Bi- tung b(j Menado op Celebes. De appa ratuur vergt een bedrag van drie mil joen gulden. (Van een onzer medewerkers) DELFT Technokratie en theokratie hebben geen be trekking op elkaar. De techni sche ontwikkeling is op aller lei wijze vanuit Hellas, Rome en Israël beïnvloed. Daarom is het tendentieus te .zeggen, dat deze technische hogeschool er nooit zou hebben gestaan zon der de verkondiging van het evangelie in Europa. Dit zei dr. J. M. de Jong, rector van het hervormd seminarie in Drie bergen. op de kerstvergadering van de civitas studiosorum in fundamento reformato (CSFR). die gehouden werd in de aula van de technische hogeschool. Het thema van deze ver gadering „waardering van de moder ne cultuur" spitste zich toe op de verhouding van theokratie en techno kratie. Natuurlijk lopen er wel zeer be langrijke verbindingen vanuit Israël en het evangelie naar de moderne wetenschap en techniek, zei dr. De Jong. Als dat niet zo was, zou de huidige tijd het eind van het christenzijn kunnen betekenen. Prof. dr. H. R. Rookmaaker. hoog leraar kunstgeschiedenis aan de Vrije Universiteit, de tweede spreker, toon de zich dankbaar voor de techniek, voor de fijne wereld van vandaag vergeleken bij vroeger. Maar tegelijk is deze wereld leeg. zonder kontakt en communicatie, waardoor veel mensen ongelukkig zijn. Dat komt, omdat men sinds de achttiende eeuw God opzij heeft ge zet. Daarom moet de boodschap van de christenen van vandaag zijn als die van Paulus op de Areopagus, die de Grieken trachtte duidelijk te maken, dat God de enige God is. omdat Hij de wereld heeft geschapen. Deze boodschap maakt het normale mense lijke leven weer mogelijk. A ntichrist Dr. F. de Graaff, hervormd predi kant te Ifattem, zag de theokratie als het rijk van Christus en de techno kratie als het rijk van de anti-christ. In de Bijbel wordt het schepsel in een persoonlijke relatie tot God gesteld. In de Baalcultus ging het om het mannelijke en het vrouwelijke (de Ich-es-relatie). Maar in het Hoog lied gaat het om de verhouding man-vrouw (Ich-Du-relatie). Technokratie kan een kind van het christendom zijn, als we maar on derscheid maken tussen christendom en bijbelse verkondiging. Het christendom is immers niet los te denken van de Romeinse. Griekse en Germaanse traditie. UTRECHT De werknemers- groepen met een inkomen tussen de achttien- en twintigduizend gulden staat een zwaardere lastenstijging te wachten dan de overige inkomens groepen. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het NVV heeft ingesteld op ver zoek van het Contactorgaan voor de middengroepen en het Centrum voor hoger personeel Deze lastenverzwaring, die 1 janu ari zal ingaan, is het gevolg van de wijzigingen in de sociale verzeke- rings- en premiewetgeving, de aan gekondigde huurverhoging en belas tingmaatregelen. SCHIPHOL De luchtvaartmaat schappijen uit de 115 lidstaten van de Internationale burgerluchtvaartorgani- satie ICAO kunnen terugzien op een goed jaar. Er zullen dit jaar 236 mil joen passagiers zijn vervoerd. Verge leken met het vorig jaar is dit een toeneming van achttien procent. Het aantal passagier-kilometers nam toe met 46 miljard een stijging van twintig procent. In de geschiedenis van de burgerluchtvaart zijn zulke grote stijgingen nog niet voorgekomen. NED. HERV. KF.RK Bc Beroepen te Haaksbergen (toez.). J. de'J Bruin te Kootstertille: te Haarlem, drsa'. Ph. Loggers te Amersfoort en C. B. Roos te De Kaag; te Oudwoude, E. C.° van Offeren te Gelselaar; te Steen-* wijkerwold (toez.). W. M. van Schuijf21' lenburg te Tjerkwerd; te Twello (vacjLI J. B. Cats), P. C. 't Hooft te Kollumer-pn- zwaag; te Zegveld (toez.), J. H. VlijraLi; te Krimpen aan den IJssel. lrt< Aangenomen naar Dinxperlo '^«hnc pred.pl.: toez.), B. M. ter Haar te Usseloj die bedankt voor Den Helder (vac A. E. D. A. Ravesloot); naar Waverveerjt (toez.); kand. A. van Wijngaarden t*s Utrecht, die bedankt voor Dussen^Dl Nieuw-Beijerland en voor Openden-, Bedankt voor Andijk, H. W. Dooming fe Groede; voor Benthuizen, L. Blok U Ridderkerk; voor Maurik (toez.), L:re; Spaans te Breskens: voor Oud-Beijer^!^ land (toez.), J. van de Velden te Ameri-Dl foort. J5 Benoemd voor geestelijk verzorgerTh. tehuis Oranjewoud te Heerenveen. B. JS,;D1 van Buuren, a.s. em. pred. te Schild-L^ wolde. tii, GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven (vac. D. C. Tiemens), J. Bosman te Vrouwenpol der G Aangenomen naar Delft (vac. P. vanln: Strien). H. D. Bakker te Emmeloord;j naar Suameer, G. Rikkers te oene-, muiden. Bedankt voor Loppersum, W. J. de C: Ruiter te Harkema Opeinde. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Grootegast-Gerkeskloos- ter (accl.), F. van Dijk te Neede. Bedankt voor Avereest, A. Veefkind te Hoogvliet. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal (Bethel kerk: vac. C. Langbroek). J. H. Vele- ma te Apeldoorn-Centrum. Bedankt voor Almelo, J. Kievit t« Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Westkapelle. J. Karens: te Nieuwerkerk (Z.>: voor Zoeter- rreer. G. J. van de Noort te Capelle aan den IJssel. NED. PROT. BOND Eervol ontslag verleend aan J. G.|S' Jacobs te 's-Gravenhage. >ni HET WEElfTv llltOPV Amsterdam r.enève Locarno weer min. temp neerëê gisteren «la t sneeuw^ regen 1 '1 t, regen J Sip regen onbew S 0 'ei 0 0 3 Bg onbew -2 0 rS mist -3 0 *n onbew -5 o on onbew zw. bew 1 0 4 tei 1 bew onbew -2 0 UI 4 0 lol „Nog niet eens veel" AOW AWW AKW KWL WAO WW zw ZFW AWZ iverkn. werkg. totaal DEN BOSCH Op het ogen blik liggen op het bureau van de congregatie voor de geloofs leer in het Vaticaan ruim twin tigduizend aanvragen van ex- priesters, die in het huwelijk willen treden. dispensatie van hun celibaatsbelofte. waaraan zij ondanks hun uittreden uit hun ambt gebonden blijven vol gens de leer der kerk. decembernummer van G3. dat aan ®- het celibaat is gewijd. Mr. Meijers vindt het aantal van 20.000 betrekkelijk gering, omdat het aantal priesters dat uit hun ambt ge- treden is, zeker het dubbele be draagt. Onder degenen die geen dispensatie aanvroegen, zijn er die zich niet meer als lid van de Rooms-Katholie- 1-1 ke Kerk beschouwen. Anderen wei- i geren principieel ontheffing te vra- I: gen van een verplichting die zij als h onrechtmatig beschouwen. Inmiddels heeft mr. Meyers, offici- 'c aal van het bisdom Den Bosch, zelf zijn priesterschap neergelegd wegens huwelijksplannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2