Weer hevige gevechten in Vietnam na kerstbestand Confederatie van alle Europese landen Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers, in-de-stad-eters, bioskoopgangers U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Prof. Barnard: donor van Washkansky liad langer kunnen leven Aan alle verkoopsters, garagehouders, boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières... Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Verloofd in de wolken KIESPIJN? Woonblok ontploft in centrum van Moskou: 9 mensen gedood 9 WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 Brief aan Ho Cambodja dreigt Strijd in Lao« Op Tweede Kerstdag moest de Amsterdamse brandweer ongeveer 7.000 liter benzine via de riolering in het IJ spuiten. De licht ontvlambare brandstof was afkomstig van een tankwagen, die door een te korte draai op de De Ruyterkade omsloeg. Het verkeer moest enige tijd worden stilgelegd. Geheim Westduits plan? BONN Het Franse week blad Paris Match wist gisteren te melden dat de Westduitse regering een geheim plan in studie heeft voor de vorming van een „confederatie" van alle Europese landen zonder Rus land. Welingelichte zegslieden in Bonn menen dat het plan afkomstig is van dr. Klaus Blömer, raadgever op het gebied van politiek van minister van financiën Strauss. Strauss zei later dat liet plan hem onbekend was. Hij vond het boven dien „aandoenlijk en nutteloos". Dr. Blömer zelf verklaarde het „plan" te hebben ontvouwd aan de Bonner correspondent van Paris Match als antwoord op diens vraag hoe hij zich de oplossing van de Duitse kwestie in Europees verband voorstelde. Blömers plan een uitwerking van ideeën van Strauss, doch niet aan hem voorgelegd voorziet in de oprichting van een confederatie van Westeuropese landen, later ook met de Oosteuropese landen, waarin plaats iis voor het bestaan van twee Terugkeer HET ziet er naar uit, dat Koning Konstantijn weldra naar Grie kenland zal terugkeren. Ook al heeft het militaire bewind te Athene zijn eisen slechts ten dele ingewilligd. Dat de jonge vorst niettemin van plan is de terugreis te aanvaarden, vormt wellicht een aanwijzing, dat hij garanties heeft gekregen betref fende op wat langere termijn te ne men maatregelen. Het Griekse probleem kan niet van de ene dag op de andere dag wor den opgelost. Van belang is echter, dat snel een begin wordt gemaakt met terugkeer naar een democratische samenleving. Het begin lijkt er te zijn, maar lang zaam gaat het wel. Kernproef TTET tot ontploffing brengen van een nieuw Chinees kernwapen plaatst het rijk van Mao Tse-toeng weer in het centrum van de belang stelling. Niet alleen als een van de zeer wei nige landen die voortgaan met ver ontreiniging van de dampkring met gevaarlijk radioactief afval. Ofschoon Peking zich met een derge lijk gedrag buiten de gemeenschap plaatst van landen die van boven grondse proeven met kernwapens af zien. De proefneming herinnert aan het Chinese voornemen, zo snel moge lijk een kernmacht op te bouwen die Peking in staat stelt, in de wereld een heel groot woord mee te spre ken. Veronderstellingen dat de proef is mislukt of dat tegenstanders van Mao de kernwapens in handen hebben zullen daar niets aan veranderen. Duitslanden. Aan het hoofd van deze „confederatie" zou een kabinet, bestaande uit premiers en de mi nisters van buitenlandse zaken, fi nanciën en die voor Europese zaken moeten staan, waarvan het voorzit terschap bij toerbeurt door een kabi netslid zou moeten worden vervuld. Volgens Blömer moet in 1969 de „Westeuropese confederatie" en bloc lid worden van een herzien Atlan tisch verdedigingsbondgenootschap, terwijl een verdrag voor technische coördinatie moet worden gesloten met de overige landen die deel uit maken van de NAVO, De Amerikaanse en Britse NAVO- eenheden zouden voorlopig in de Bondsrepubliek moeten blijven, zo lang als de Russen eenheden in Oost-Duitsland gestationeerd houden, terwijl aan de Franse troepen in West-Berlijn de militaire vertegen woordiging van de militaire macht der „confederatie" in de oude rijkshoofdstad is toebedeeld. Het plan-Blömer is gebaseerd op het ge loof dat Frankrijk nog steeds bereid is met de EEG-landen een politieke unie aan te gaan. Professor handelde in doodskoppen RIO DE JANEIRO De Brazili aanse politie maakt jacht op een hoogleraar van de universiteit van Recife, Antonio Zapalat, die een bloeiende handel 'in menselijke doodshoofden zou hebben gedreven. Volgens de politie liet prof. Zapa lat zogenaamd voor studiedoeleinden schedels verzamelen van overleden ingezetenen van het plaatselijke ar menhuis, en deze werden aan uni versiteiten in de VS verkocht. Aan deze praktijken, die hij jarenlang kon voortzetten, zou Zapalat ten minste 70.000 gulden hebben ver diend. De politie vermoedt dat prof. Za palat samen met de laatste zending doodshoofden naar de VS is ver trokken. Acht doden na eten van vergif BOGOTA Acht personen uit een gezin zijn maandag in de Colum- biaanse stad Tunja, 150 km ten noorden van Bogota, aan voedsel vergiftiging overleden. Twee ande ren moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Er zat naar het schijnt een vergiftigde stof door een der spijzen gemengd. Vorige maand verloren by een massavergiftiging in de Noordco- lumbiaanse stad Chiquinquira bijna I tachtig mensen het leven na het j eten van brood waar parathion in j zat, dat bij toeval vermengd was ge raakt met het meel. Philips beschuldigd van dumping in FS WASHINGTON De Ameri- kaanse douane heeft meegedeeld dat zij een onderzoek instelt naar aan leiding van een klacht dat beeldbui zen voor kleurentelevisie-toestellen, vervaardigd door de NV Philips' Gloeilampenfabriek in Nederland, in de VS worden verkocht of waar schijnlijk zullen worden verkocht tegen minder dan de „redelijke waarde". De gegevens waarvan de klacht vergezeld gaat, zijn volgens de douane verstrekt door de Burgess cellulose company in Freeport (Illinois). SAIGON Sinds het einde van het bestand van 24 uur tijdens de kerstdagen, ztfn in Vietnam al weer hevige gevechten uitge broken. Tydens een zuiveringsoperatie in de provincie Quang Tri zfjn 145 Noordvietnamezen gedood. De Amerikanen hervatten direkt na afloop van het bestand hun bombardementsvluchten op Noord-Vietnam. Tijdens het bestand, dat zater dagavond zes uur begon en maandagmorgen om elf uur eindigde, hebben zich 110 inci denten voorgedaan. Het Ameri kaanse opperbevel beschouwt er 23 als „ernstige". Een Ame rikaan en een Zuidvietnamees werden gedood. Bij tegenacties zijn 25 communisten om het le ven gebracht. Speculaties over vredesbesprekin gen over Vietnam namen sterk toe toen bekend werd dat de Zuidviet- namese minister van buitenlandse zaken, dr. Tran Van-do, naar Parijs zou vliegen. Later werd bekendge maakt dat dr. Tran in de Franse hoofdstad een tussenlanding zou ma ken op zijn reis naar Afrika. Van een vredesmissie was geen sprake. Brieï De minister onthulde in Parijs echter wel dat president Ngoeyen Van-thieu een brief aan zijn Noord- vietnamese ambtgenoot, Ho Tsji- minh, zou' sturen „of al heeft ver zonden" met het voorstel directe vre desbesprekingen tussen Saigon en Hanoi te beginnen. Ho Tsji-minh heeft inmiddels een 'beroep gedaan op alle Vietnamezen de strijd tegen de Amerikanen te verhevigen. Het was de eerste maal sinds bijna vier maanden dat Ho in het-openbaar verscheen. Er gingen geruchten dat hij ernstig ziek was. Taktiek Het Noordvietnamese partijblad Nhan Dan heeft echter te kennen gegeven geen vredesbesprekingen met de Amerikanen te willen begin nen. Het verwierp de „zogenaamde vredesplannen", die president John son de laatste dagen heeft voorge steld. Nieuwe frontlijn De Amerikaanse regering heeft Cambodja verzekerd dat zij tegen over dit land geen vijandelijke plan nen koestert, maar bezorgd is over het gebruik van Cambodjaans grond gebied als toevluchtsoord voor Viet- congleden en Noordvietnamese troe pen. Deze Amerikaanse reactie was een gevolg van de dreiging van Cam bodja dat zij hulp zou vragen wan neer Amerikaanse troepen de grens passeren bij het achtervolgen van de Vietcong. Communistische soldaten trekken zich steeds meer terug op Cambod- jaans gebied om vandaar uit aanval len op Zuidvietnamese bases te ple gen. Deze nieuwe frontlijn is een gevaarlijke dreiging voor een toene mende uitbreiding van de oorlog. De Noordvietnamese troepen pro beren ook via Laos in Zuid-Vietnam te infiltreren. In Laos zouden ge vechten aan de gang zijn met Noord vietnamezen die, ruim vijfduizend man sterk, zich een weg naar het zuiden willen banen. Een Laotiaan- se basis zou in hun handen zijn ge vallen. Johnson President Johnson is zondag te ruggekeerd van zyn reis om de aar de, waarbij hij onder andere ook een bezoek heeft gebracht aan Zuid- Vietnam. Verder bezocht de presi dent Australië, Thailand, Pakistan en Italië. Zaterdag kwam hij in Rome aan voor een bliksembezoek aan de paus. Er werd ongeveer een uur gespro ken over de kwestie-Vietnam. Enkele uren na zijn terugkeer van zijn wereldreis zei Johnson in een kerstboodschap dat hij paus Paulus had gevraagd te bemiddelen in Vietnam. Hij noemde de paus een „vriend van de vrede". Hij hoopte dat „de harten van de Amerikanen vervuld zouden zijn met vrede, nu uw land streeft naar de vre de in de wereld". Geen hoop voor Yvonne Paul NEW YORK De directeur van de emigratiedienst in New York heeft het afgelopen weekeinde met klem verklaard dat Yvonne Paul, die nu al 77 dagen op Schiphol op een visum voor Amerika wacht, geen kans maakt in Amerika te wr den toegelaten. „Zij heeft geen Ameri kaanse status en psychiaters hebben haar na een grondig onderzoek gestoord gevonden", aldus de direc teur. Vader van negen kinderen bleek aanrander GRENOBLE De politie in Gre noble heeft een 37-jarige man ge arresteerd, die vader is van negen kinderen. De man blijkt in een jaar tyds meer dan veertig aanrandingen en verkrachtingen op zijn geweten te hebben. Zoutgroep koopt Duits bedrijf ARNHEM De Koninklijke Zout- Organon heeft na Pure Chemicals Ltd uit Liverpool nu ook de Duitse che mische onderneming Hoesch-Chemie uit Düren in haar gelederen opgeno- De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En ais u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. NEW YORK De Zuidafri- kaanse chirurg prof. Christian Barnard heeft zondag voor de Amerikaanse televisie ver klaard, dat hij zonder enige moeite het hart van Denise Dar- vall weer op gang had kunnen brengen in plaats van het over te planten in de borst van Louis Washkansky. Volgens Barnard zou dit echter tot niets gediend hebben, aange zien de hersenen van het donor meisje onherstelbaar beschadigd waren. In plaats van haar lijden nodeloos te verlengen, had hij zon der aarzeling besloten Washkansky met een nieuw hart het leven te laten vervolgen. Prof. Barnard werd in het pro gramma „Face the nation" onder vraagd door twee eminente chirur- NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN B.M. de Vries 912545675 0000 - No. AI Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt gen: dr. Michael Debakey, die baanbrekend werk heeft verricht bij de toepassing van kunstharten, en dr. Adrian Kantrowitz, die enige dagen na de operatie van Kaapstad in New York een mislukte natuur lijke harttransplantaties by baby's uitvoerde. Niet immoreel Op de vraag, op welk ogenblik een patiënt, wiens hart zal worden gebruikt voor transplantatie, in wet tig opzicht als dood kan worden be schouwd, antwoordde de Zuidafri- kaanse chirurg dat de dood zich niet in een ogenblik voltrekt. In be paalde gevallen kunnen sommige organen nog zelfs zeven dagen na de dood elektrische impulsen af geven, zo betoogde hy. Volgens hem is iemand dood als zijn hersenen geen impulsen meer afgeven voor het opgang honden der longen, het hart en de pupillen en het is volstrekt niet immoreel om op dat moment te trachten een ander leven te redden met een goed wer kend orgaan van de dode. Prof. Barnard verklaarde dat de grote hoeveelheid middelen, die Washkansky zijn toegediend om af stoting van het hart door het li chaam te voorkomen, vermoedelijk heeft bijgedragen tot diens over lijden. Krijgt hij opnieuw een kans een harttransplantatie uit te voe ren, dan zal hij minder afstoting te gengaande middelen gebruiken. Prof. Barnard zeide zaterdag te gen verslaggevers in Washington, dat hij waarschijnlijk in januari zijn tweede harttransplantatie-ope ratie zal verrichten. HAAMSTEDE Twee broers, en thousiaste zweefvliegers en leden van de Verenigde Zeeuwse Aeroclub, zijn op hoog niveau verloofd. Het gold hier zweefvlieginstructeur Ed Hol- lestelle en onderwijzer Piet Hollestel- le die ieder voor zich een zweefvlieg tuig nodig hadden, er hun respectie velijke levensgezellin in deden plaatsnemen om vervolgens naar ho- ger sferen te koersen. Op vijfhonderd meter gebeurde het dan: Ed schoof een verlovingsring om de vinger van mej. A. Klink uit Rot terdam. die op haar beurt ook de zweefvlieger met zoiets verblijdde, terwijl dezelfde ceremonie in het an dere zweefvliegtuigje plaats had tus sen Piet en mej. G. Melinga uit De venter. In keurige glijvlucht landde het verloofde kwartet vervolgens op Haamstede, waar tientallen juichende supporters voor een daverende afsluiting van deze ongebruikelijke procedure zorgden. Wèg pijn «iVX Als u WITTE KRUIS poeders kiest! MOSKOU In het cen trum van Moskou, anderhalve kilometer van het Kremlin, is maandagavond een nieuw woonblok van zes verdiepin gen door een explosie ver woest. Volgens het Russische persbureau Tass zijn negen mensen gedood. Een onbe kend aantal raakte gewond. De ontploffing vermoede lijk veroorzaakt door een gaslek deed een deel van het blok als door een mes van de rest ge- schneiden, instorten. Over een afstand van honderd meter knapten aan beide kanten van de straat betonnen lantaarnpa len af. De reddingswerkzaamheden moesten worden verricht onder het licht van schijnwerpers bij een sneeuwjacht en onder een temperatuur van vijftien graden onder nul. Honderden mensen waren naar de rampplaats toe gestroomd om getuige te zijn van de reddingspogingen. Het ingestorte deel van het woon blok bevatte 24 woningen. Omstreeks dezelfde tijd ont plofte op de andere oever van de Moskwa de auto van de chef van het kantoor van Associated Press, Henry Bradsher. De wa gen stond geparkeerd op de bin nenplaats van een woonblok. Er zat niemand in. Tot op de derde verdieping sprongen er ruiten. Volgens Bradsher moet er een bom onder zijn wagen zijn gelegd. Enig verband tussen de twee ontploffingen schynt er niet te zijn. Er is intussen een speciale commissie van onderzoek inge steld om de oorzaak van de gasontploffing in het woonblok na te gaan. Door de explosie werden zeven woningen ver nield of beschadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9