„Geestesgaven aan alle leden" Soldaten in demonstranten in Rome R. Zomer vertrekt als directeur bij VAD A Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Griekse koning spoedig terug? OOK IN SCHOTLAN EEN KETTERPROCES Een noord voor vandaag T. H. Spurgeon overleden Uw probleem is het onze.... Met Christus begint het Nieuwe Testament, of beter gezegd: Het Nieuwe Verbond. Maar is dat niet gebaseerd op de basis van Zijn vergoten bloed Inderdaad, maar toch begint het niet bij het kruis, maar bij de kribbe, niet op het moment dat het bloed vergoten wordt, maar waarop het gegeven wordt. Over de kribbe valt reeds de schaduw van het kruis. Maar het Nieuwe Verbond staat niet los van het Oude Ver bond. Christus plaatst zich onder dat Oude Verbond, omdat Zijn volk geplaatst is onder dat Verbond. Daar vertelt juist Lucas, die zijn evangelie schreef voor de niet-Joden dat Christus besneden werd. De christelijke kerk moet weten dat zij een Joodse Heer heeft. Maar al te vaak heeft de kerk in de loop van haar geschiedenis haar Joodse afkomst willen verdonkeremanen. Maar altijd kwam zij dan in direct conflict met het begin van het Nieuwe Testament. Christus wordt besneden. Hij draagt in zijn lichaam het teken van het Verbond, van het Joods-zijn. Hij schaart zich aan de zijde van het meest verschopte volk in de geschiedenis om ook daardoor te bewijzen dat Hij gekomen is voor de armen, de verschopten, de eenzamen, de zoekenden. Hij staat niet aan de kant van het werelds gezag, maar aan de kant van de ge- zagslozen om hen het hemels gezag te openbaren. We lezen vandaag: Nahum 1:1-15 DUBLIN Thomas Harold Spur geon, de kleinzoon van de beroemde Engelse baptistenpredikant uit de vorige eeuw Charles Haddon Spur geon is na een langdurige ziekte overleden. Hij werd 76 jaar oud. T. H. Spurgeon werd in Nieuw-Zeeland geboren, waar zijn vader predikant was. Het gezin kwam echter naar Engeland, toen grootvader Spurgeon overleed en zijn zoon hem opvolgde als predikant van de Metropolitan Tabernacle. De kleinzoon was bijna veertig jaar lang directeur van een baptisten seminari um in Dublin. TELEVISIEDIENST GESABOTEERD SPREEKKOREN OP ST. PIETERSPLEIN Kardinaal overleden ROME De Italiaanse kardinaal Alfredo Pacini, die het Vaticaan in Zuidslavië, Polen. Haïti, de Domini caanse Republiek, Uruguay en Zwitserland heeft vertegenwoordigd, is zaterdag overleden. Hij werd pas deze zomer tot kardinaal benoemd, hoewel hij al 79 jaar was. Pacini is de derde kardinaal die deze maand stierf. Eerder overleden kardinaal Spellman van New York en Riberi uit Italië. Tijdens een mis werd ook kardi naal Marella ernstig ziek. Hij is hoofd van het secretariaat voor niet-chris tenen. JERUZALEM/ROME Met mitrailleurs bewapende Israëli sche jeeps reden tydens de kerstnacht door de straten van Bethle hem. Maar de duizend soldaten behoefden niet in actie te komen. Er waren veel minder kerstpelgrims dan andere jaren en hotel eigenaars in Bethlehem en het oude Jeruzalem klaagden dat ze niet alle kamers verhuurd hadden. Veel pelgrims hadden onder dak gezocht in het nieuwe en naar zy dachten veiliger Jeru zalem. In Rome werd de paus zondag geconfronteerd met een groot spandoek en met spreekkoren door vjjftig jonge mensen die wilden demonstreren voor vrede in Vietnam, toen hij voor zjjn raam ver scheen om de menigte toe te spreken. De paus ging door alsof hjj niets had gezien. De jongeren namen het de paus kwalijk. dat hij zaterdagavond gesproken had met de Amerikaanse president, Johnson. Zij ontrolden spandoeken met de woorden: „Vrij Vietnam." Ook werden borden mee gedragen met opschriften als „Schud niet de hand van iemand die kinde ren vermoordt". van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding It verxekerd. Vragen .'Ie niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze- Yraag: Door onoplettendheid van de bovenburen is het lavet overgelo pen zodat er veel water door het plafond bij ons naar beneden liep. Er zijn banen bij van 2 dm breedte, die diep bruin gekleurd zijn. Na droging witten wij met ralstonkalk. maar er blijven tooh bruine kringen achter. Antwoord: Voordat u 'net plafond opnieuw gaat behandelen, dient al le» wat zich tussen plafond en bo- vengelegen vloer bevindt, goed droog te zijn. Er bestaan wel goed dekkende muurverven, waarmee u met tweemaal verven een goede laag krijgt, maar dat is mede afhan kelijk van de aard van het water dat in het plafond gedrongen is. Wanneer dit schoon leidingwater is geweest, zal het wel meevallen, doch wanneer het zeepsop, soda- of vuil water is geweest, kan het op de aan te brengen verf blijven nawer ken. In dat geval zit er niets anders op dan de oude pleisterlaag af te ste ken en een nieuwe aan te brengen. Dit is geen werk dat men rede lijkerwijs zelf kan uitvoeren. Ook wanneer er reeds vele lagen witkalk en/of verf zijn aangebracht, zal men deze eerst moeten afsteken, omdat anders de kans op afvallen en blad deren groot wordt. Wanneer het de schuld is van de bovenburen, is het niet meer dan billijk, dat zij de kosten vergoeden. Vraag: Uit een japon Trevira 2000 moet de vouw worden uitgelegd. Hoe moet dat? Deze stof mag niet gestreken worden. Antwoord: De vouw zal vrijwel niet te verwijderen zijn. Het beste kan u een natte lap op de vouw leggen en dan persen alsof u een herenpantalon opperst. Pas goed op dat u de doek niet droogperst. want dan smelt de stof weg. Na het persen zou u dan de stof moeten blijven rekken todat deze goed droog is. Het is te hopen dat dan de vouw minder zichtbaar wordt. (Advertentie) MET ROKEN OPHOUDEN IS GEMAKKELIJK GEWORDEN EN BESPAART 550,- New-York Het „Anti-Tobacco Propa ganda Center" deelt mede dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich rekenschap van te geven, dank zij een tablet (Nicocortyl) dat geleidelijk de behoefte aan nicotine doet verdwijnen. Dank zij dit tablet zijn duizenden Ame rikaanse. Duitse. Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, definitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 verstokte rokers, waaronder talrijke artsen. Resul taat: 88.648 van hen (oftewel 92,8 hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer 550.— Rokers, die op hun beurt het roken zou den willen laten, worden uitgenodigd zich rechtstreeks te richten tot het Anti- Tabak Propaganda Centrum (Afd. 265/ Al), Brugstraat 44, Postbus 123 Roosen daal. Zij behoeven hiertoe slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel Dr. ir. P. Ros aan de VU benoemd (Van c e onderwijsredacteur) AMSTERDAM Tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen aan de Vrije Universiteit is benoemd dr. ir. P. Ros te Purmerend. Hij zal onderwijs geven in de anorganische scheikunde. Dr. Pieter Ros, geboren in 1939 te Raamsdonksveer, studeerde schei kunde aan de TH te Eindhoven, waar hij in 1962 het ingenieursexamen met lof aflegde. Hij promoveerde, even eens met lof, in 1964. Daarna was dr. Ros twee jaar werkzaam in Cambrid ge (VS). Hij is sinds 1964 verbonden aan het Shell-laboratorium te Amsterdam en daar vanaf juli 1966 werkzaam in de fundamentele researchgroep. Marie Noel overleden PARIJS Marie Noel, een van de bekendste dichteressen van Frank rijk. is zaterdag op 84-jarige leeftijd overleden. Haar eigenlijke naam was Marie Rouget. Zij werd geboren in Auxerre, waar zij haar gehele leven woonde. Marie Noel schreef in eenvoudige taal over God en de liefde, over de kinderja ren, het medelijden en de dood. De politie verdreef de demonstran- j ten. Enkele jongeren werden gear- j resteerd. Televisie In Bethlehem slaagde de Arabische ondergrondse erin de televisiekabel door te snijden die de Geboortekerk in Bethlehem verbond met Jeruza lem. Enige minuten voor het begin van de nachtmis, die zou worden uit gezonden, viel de televisieverbinding uit. Ook de mensen op het plein voor de Geboortekerk konden niet de ge hele mis via grootbeeldtelevisie vol gen. Na ongeveer een uur viel door een technische storing het beeld uit. De rooms-katholieke Arabieren in het door Israël bezette gebied hadden gehoor gegeven aan de Arabische op roep het kerstfeest dit jaar te „boy cotten". Zij hadden hun huizen niet versierd en kwamen niet met de pel grims naar de zogenaamde heilige plaatsen. Volgens schatting kwamen er maar half zoveel pelgrims dit jaar als in de voorgaande jaren. Toch deelde het Israëlische vliegveld Lydda mee dat in de vier dagen voor het kerstfeest daar alleen 15.000 pelgrims waren ge arriveerd. De meesten bleven kenne lijk tijdens de feestdagen in Israël. De Britse koningin Elizabeth twij felde er niet aan dat haar land de enorme moeilijkheden van het ogen blik zal overwinnen. „Het vastbeslo ten en goed geleide streven van een volk. dat eeuwenlang een duidelijk bewijs heeft geleverd van karakter en initiatief, moet wel resultaat af werpen." Voor koninklijke familie geen kerkstoel meer (Van een verslaggevers) Geluk Een Israëlische soldaat op tvacht op het dak van een huis vlak hij de Geboortekerk. De Israëlische autoriteiten hadden strenge maatregelen getroffen om de veiligheid, van de .pelgrims te garanderen, die dat echter niet allen waardeerden. Voorlichtingsdag van e Universiteit Vrije onderwijsredactie) Ellende onder de Arabische vluchtelingen AMMAN Bij een hevig nood weer is vrijdagavond in een vluch telingenkamp bij de Jordaanse hoofdstad, Amman, 90 pet. van de tenten weggewaaid of weggespoeld. De 3.500 vluchtelingen, die het weinige wat ze nog bezaten verlo- zijn deels in een ander kamp, AMSTERDAM Zaterdag 6 janu- deels in scholen en moskeeën ari zal de Vrije Universiteit aan dergebracht. WAGEMNGEN De heer R. Zo mer K. Jzn legt per 1 januari a.s. zijn functie van directeur van de N.V. Gebr. Zomer en Keunings Drukkerij Yada, binderij en uitgevers maatschappij neer. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd gaat de heer Zomer na een periode van actieve dienst In het Wa- geningse bedrijf van 45 jaar. zich te rugtrekken uit zijn veelzijdige werkkring. Hij blijft echter nog ad viseur van de onderneming en tevens zal hil zijn activiteiten in het orga nisatieleven blijven voortzetten. In het hoofdbestuur van de Christelijke bond van drukkerspa troons volgde de heer Zomer inder tijd de heer H. Diemer als voorzitter op. Tevens is hij thans uit hoofde van deze functie lid van het bestuur van de federatie van boekdrukkerspa troons. De ontwikkeling van Vada is in de 45 jaar. dat de heer Roelof Zomer bij de leiding van het bedrijf betrokken was niet altijd voorspoedig gegaan. Tweemaal werd het bedrijf in de oorlogsjaren verwoest, maar ook weer tweemaal opgebouwd: de eerste Amerikaanse douane-beambten hebben aan de grens met Mexico be slag gelegd op ongeveer 900 kilogram marihuana ter waarde van zeven miljoen gulden. Het zou de grootste buit zijn in één klap. Zes Mexicanen zijn gearresteerd. De Joegoslaaf Rio Kurtowitsj. die in Titograd terecht stond wegens moord, is gisteren in de rechtzaal door de eerste getuige, de broer van de vermoorde man. doodgeschoten. keer in 1940 en later nog eens in 1944 Het snelle herstel van het be drijf na de forse oorlogsslagen was voor een belangrijk deel te danken aan liet doorzettingsvermogen van de heer Zomer, het vertrouwen in zijn personeel en zijn geloof in de zaak waarvoor hij werkte. Na elke herbouw is het bedrijf gro ter uit de puinhopen herrezen. Het bedrijf telt thans ongeveer 800 man personeel. In verband met zijn afscheid reci- pieert de heer Zomer op vrijdag 29 december 's middags van 3.30 tot 5 uur in de foyer van Junushof in Wageningen. Dagkalender 1968 in pocketboek Voor de tweede maal is in boek vorm verschenen de Dagkalender van christelijk gereformeerde huize geti teld Goede Moed. Verleden jaar nam a! een pocket de plaats in van de traditionele scheurkalender. De pocket met een groene kaft ziet er verzorgd uit. Zes predikanten zijn verantwoordelijk voor de inhoud: korte meditaties, waaronder een bij belgedeelte is aangegeven. Achterin staat een soort leidraad. „Een woord voor de ander" geheten. Er -taat bijvoorbeeld in een gebed voor de gemeente, de vrede en voor de vervolgde kerk in Rusland. Wat wij echter missen is het gebed voor de ander: de niet-christen. De prijs is ƒ3.45. De pocket is een uitgave van D J. van Brummen in Dordrecht en Semper Agendo in Apeldoorn. Deze jaarlijkse voorlichtingsdag is in 1968 voor het eerst in het begin van de maand januari; vorige jaren was dit tijdens de Paasvakantie van de middelbare scholen. 's -Morgens wordt er per studie- richting twee keer informatie ver strekt (10. en 11.30 uur), zodat men zich/óver twee vakken kan oriënte ren. 's Middags is er een plenaire bij eenkomst, waarin de algemene as- pecten van het student-zijn worden belicht, zoals het karakter van de Vrije Universiteit, de zorg voor gees telijk en lichamelijk welzijn en de mogelijkheid van vorming in het ge- organiseerde studentenleven. Zij die zich via hun school nog 1 niet hebben opgegeven, kunnen zich per briefkaart melden bij het bureau j studentenbelangen van de VU. post- bus 7161 te Amsterdam. Tijdens de gebedsweek voor de eenheid der kerken (18 tot 25 januari) zal dr. Michael Ramsey, aartsbisschop van Canterbury, preken in de rooms- katholieke kathedraal van Westminster. Nooit eerder preekte een anglicaanse primaat in een rooms-katholieke kerk. Velen hebben de nacht in bittere kou in de openlucht moeten door brengen. Er zijn geen doden of ge wonden gevallen. Wel zijn veel men sen ziek geworden. Zowel de kerstboodschap van paus Paulus aan de wereld, die zaterdag werd uitgesproken, als zijn boodschap tot de mensen op het plein voor de St. Pieter waren gewijd aan het thema: Er is een verschil tussen geluk en genot. Er is een zucht naar genot, naar het zoete leven, zei de paus. Maar dat is nog geen geluk. De christelijke vreugde is te vinden in de kleine dagelijkse dingen, in het huiselijk le ven, in nederig, waardig en eerlijk werk, in trouwe liefde, in het helpen van anderen. Er is al zo vaak gesproken over internationale en sociale vrede, zei de paus, dat hij dit jaar wilde spreken over innerlijke vrede. Die bestaat niet uit passieve overgave of fata lisme. Daarvoor is nodig dat de mens eerst vrede met God vindt. Alleen vanuit die vrede is het mogelijk de uitwendige vrede in de wereld op te bouwen. Bondskanselier Kiesinger van West- Duitsland zei in zijn Kerstboodschap ervan overtuigd te zijn dat Europa zijn onafhankelijke persoonlijkheid tussen de twee wereldmachten niet zal kunnen behouden als Duitsland en Frankrijk de banden verbreken en als, op de lange duur, men Enge land een plaats blijft weigeren in de EEG. Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare moogmiddel Cheforox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. NOORDWIJKERHOUT Een commissie van zes theolo gen, waaronder een hervormde en een gereformeerde, heeft in opdracht van de leiding van het pastoraal concilie een aanvul ling geschreven op het rapport j „Gezagsopvattingen en gezags- beleving". Dit rapport kwam half november uit. Uit de verslagen van de gespreksgroepen kwam vrij algemeen de kritiek naar voren, dat de bijbels theologische fundering niet voldoen de was. Het rapport en de bijbels theologische aanvulling die nu ver dienen is. zullen beide onderwerp van discussie zijn op de eerste ple naire vergadering van het pastoraal concilie, volgende week in Noordwij- kerhout. Wezenlijk voor de kerk. zegt dit aanvullend rapport, is haar relatie tot Christus, de Heer en het heil der wereld. Hij is het hoofd, zij is het lichaam; Hij is de hogepriester, zij is Aanvulling op gezagsrapport (Van onze kerkredactie) met volmacht te verkondigen. De be tekenis van deze opdracht kan niet hoog genoeo worden aangeslagen. Dit mag men dan ook vóór alles uit de mond van de priesters verwachten. Door hun verkondiging constitueren zij het volk van God en doen het i aangroeien. In deze zin kan gezegd worden, dat de hiërarchische struc- tuur van de kerk door Christus zelf ls bedoeld en ingesteld." een volk van priester?. Alle gezag en ordening in de kerk dienen door deze betrekking tot Christus te worden bepaald. Christus oefent zijn gezag uit door zijn Geest en Woord. Daarom is de Twee aspecten kerk allereerst een door de Geest ge- r dreven gemeenschap. Aan alle leden Het ambt blijft deze beide aspecten worden de gaven van de Geest j vertonen. De ambtsdrager is uit het geschonken. Niemand kan zeggen, de 1 godsvolk genomen en blijft ertoe be- ander niet nodig te hebben. Hier ligt horen. Hij kan zijn gezag slechts ten het fundament voor de collegialiteits- dienste van de gemeente en in blij- structuur op alle niveaus. Christus brengt deze „pneuma- j tlsche" gemeenschap bijeen door de verkondiging van zijn Woord. Daar om zond hij zijn apostelen uit om het evangelie van zijn dood en opstan- i ding aan alle volken te verkondigen. Deze opdracht eindigt niet bij de t dood van de apostelen. „Betrouwbare, bekwame mannen gaan de eeuwen voort, om dit Woord BAARN Een klein paniekje brak uit in de Baarnse Pauluskerk aan de Brink enkele minuten voor de kerstnachtdienst begon. De vol tallige koninklijke familie trad deze Hervormde kerk binnen om zich naar de speciale ruimte te begeven, waar altijd stoelen voor „Soestdijk" klaar staan. Echter: in de overhuifde ruim te waren nog maar drie zetels te be kennen Omdat de koninklijke familie zel den in de kerk op de Brink verschijnt had de koster vier stoelen wegens de grote toeloop uitgegeven, in de veronderstelling dat er geen konink lijke kerkgangers zouden komen. Maar een paar minuten voor de aanvang gebeurde dat wel. In aller ijl werd stoeleninzameling gehouden. Hoog boven de hoofden van de kerk gangers werden ze doorgegeven in de richting van de loge, waar een glim lachende prins Bernhard het meu bilair in ontvangst nam. Onderdrukt gelach begeleidde dit gebeuren. Kos ter Woudenberg vertelde ons: Nog nooit heb ik daar stoelen wegge haald. Maar velen zeiden tegen me: daar staan er toch nog? Vlak voor de dienst ben ik gezwicht. Maar ze blij ven er voortaan. Altijd. Kerstkaarten voor leukemie-patiëntje BRUSSEL In het St. Jans zie kenhuis te Brugge zijn zaterdag zakken vol kerstkaarten bezorgd voor een vijfjarig meisje, dat er verpleegd wordt. Het kind lijdt aan leukemie en enkele dagen geleden was in persbe richten gemeld, dat het meisje, dat volgens de doktoren nog slechts en kele weken te leven heeft, dol is op kerstkaarten. Uit alle delen van Europa stro men sedertdien kaarten en ook snoepgoed binnen. De stroom be reikte zaterdag een hoogtepunt: ze ven postzakken vol. SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C147 Ze rijpten In de Spaanse zon... hebben «Jenl/l/ meer sap. meer vitamine C, de natuurlijke lekkere) remedie legen griep en verkoudheid I (Vervolg van pag. 1) Voordat bekend werd, dat de^6' Koning wellicht spoedig naar Athene zal terugkeren, zei deze te hopen, dat de amnestie een teken ia}*1 dat alle Grieken weldra de gelegen heid zullen hebben, zich vrij te uiten en volledig deel te nemen aan het politieke leven van het land. De Griekse hofmaarschalk Papa- gos, die met Konstantijn naar Rome uitweek, is gisteren naar Athene te- 1 ruggekeerd. Mogelijk beTeidt hij daar de terugkomst van de koning voor. De afgezant van de junta, generaal* Potamianos, vertrok na besprekin- gen met de vorst eveneens naar Athene. Hij zei voor 100 procent zeker te zijn, dat Konstantijn in de komende dagen naar Griekenland zal terugkeren. Intussen heeft de Griekse ambas sade te Rome laten weten, dat konin gin Anne-Marie rust moet houden wegens het gevaar van onderbreking van haar zwangerschap. Zoals men weet, verwacht zij haar derde kind. Grondwet Konstantijn heeft onlangs nog drie voorwaarden voor zijn terugkeer ge steld: een aanvaardbare datum voor publikatie van een nieuwe grondwet, een spoedige volksstemming erover en de verzekering, dat het volk zijn eigen regering kan kiezen. Thans is bekendgemaakt, dat het referendum over de nieuwe grondwel op 21 april of op zijn laatst 15 sep tember zal worden gehouden. Het ontwerp-grondwet is gereed. De jun ta kan er echter nog wijzigingen ir aanbrengen. Zeven Japanse predikanten hebbenPru* deelgenomen aan een evangelisatie-! Dj Formosa voor een dergelijke c Volgend jaar gaan predikanten pagne naar Japan. Sinds de oorlog; ten van Formosa voor een dergelijkeL campagne naar Japan. Sinds de oorlogf™ was deze samenwerking nog niet von'*»1 gekomen. Studenten klagen nredikant aan rende verbondenheid met haar uitoe fenen. Maar binnen deze samenhang is het ambt Christus-representatie. De ambtsdrager is door Christus ge zonden tot zijn medegelovigen. Dit aanvullend rapport is geschre ven door prof. drs. T. C. J. Beemer, prof. dr. A. J. Bronkhorst, prof. dr. H. Fiolet, dr. F. Haarsma, prof. dr. G. P Hartvelt en dr. B. M. F. van Ier sel. (Van onze kerkredactie) ABERDEEN, Schotland Voor de derde maal in de af gelopen maanden wordt er ge probeerd om een ambtsdrager geschorst te krijgen, die de be lijdenis van zjjn kerk naast zich heeft neergelegd. Na bisschop Pike uit de Epis copaalse Kerk in de Verenigde Staten en prof. dr. L. G. Gee ring van de Presbyteriaanse Kerk in Nieuw-Zeeland. moet nu de Schotse presbyteriaan, ds. Edmund Jones zich ver antwoorden voor een artikelen serie. waarin hjj het geloof in een bovennatuurlijke God en de maagdelijke geboorte af wijst. De classis Aberdeen van de Schotse Kerk heeft een speciale commissie van acht leden benoemd om te on derzoeken of dr. Jones predikant kan blijven. De commissie staat onder voorzitterschap van ds. A. G. H. Grant, voorzitter van de classisverga- dering. Inmiddels heeft de kerkeraad van dr. Jones al laten weten, dat hij ge heel achter zijn predikant blijft staan. Ook vele gemeenteleden steu nen hem De aanklacht werd inge diend door theologische studenten Artikel Hoewel het onderzoek reeds begon nen is, heeft dr Jone? daarin geen reden gezien orq tijdelijk zijn publi caties stop te zetten. Onmiddellijk nadat de classis het besluit nam de commissie te benoemen, wijdde hij aan dit besluit een artikel in de Bri tish Weekly, een weekblad dat nauw gelieerd is met de Schotse Kerk. Hij vraagt zich daarin af. hoe een predikant zijn intellectuele integriteit I kan blijven handhaven als van hem geëist wordt, dat hij onder ede moet verklaren een bepaalde partijlijn te volgen. Hij vraagt zich ook af: „Moe- I ten we het risico aanvaarden en som- migen in de kerk aanstoot geven om I in staat te zijn de mensen buiten cle l kerk effectiever te benaderen?" I Volgens dr. Jones is de belang- I rijkste vraag, die een jonge predi- j kant in onze tijd onder ogen moet zien, de vraag naar de plaats van de historische belijdenisgeschriften deze technologische eeuw. Een Schotse predikant moet bij zijn bevestiging beloven de funda mentele dogmata van de belijde nisgeschriften te handhaven. Hij is vrij op vragen in te gaan die niet in strijd komen met de kerninhoud van het geloof. Belofte Dr. Jones heeft daar bezwaar te gen, omdat, volgens hem, deze belofte een predikant wel toestaat om op on belangrijke vragen in te gaan. maar hem niet in staat stelt om kritiek te hebben op de grondstructuren. Sarcastisch zegt hij: „Je mag wel de predestinatie overboord zetten of£' het letterlijk geloof in de maagde lijke geboorte, maar geen vraagte kens plaatsen achter de lichamelijk! jj| opstanding of de transcedentie van God." Noch de Episcopaalse Kerk in de Verenigde Staten, noch de Presbyte-do' riaanse Kerk van Nieuw-Zeeland hebben de beschuldigde ambtsdrager uit zijn ambt ontzet. In Groot-Bri- tannië wacht men met enige span-< ning af. wat de commissie van onder zoek zal voorstellen en wat daarn^djc de classis van Aberdeen zal doen. 18 dat NED. HF.RV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden (per 1 jan.. E. Haverkamp): J. Kroeze te Sibculo (O.); te Veenendaal (vac. D. v. Enk) L. Loosman te Scheveningen. die be dankte voor Nyverdal (vac. D. H. Bor- gers»; te Midwolda (Old.): kand. J. v d. Klis te Kampen, die geen verder! beroepen in overweging kan nemen. GEREF. GEMEENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2