TV N Reportages tussen veel amusement RADIO KERSTVIERING IN DE ETHER de stad en dokter Moore Vrolijke avond met Tien Toon i Enny een stak I uit het I vuistje 1 W OENSDAG 27 DECEMBER 1967 en BP JOOP SIMONS OVERLEDEN HILVERSUM De chef van de II afdeling gevarieerde programma's van de VARA-televisie, Joop Simons, is in de avond van de Tweede Kerst dag op 45-jarige leeftijd overleden. Een week of acht geleden werd hij op een avond tijdens zijn werk plotseling onwel. Al spoedig bleek dat zijn ziekte van kwaadaardige aard was en hij werd opgenomen in het R.K. ziekenhuis te Hilversum vaar hij overleed. Joop Simons is 8 mei 1922 te Rot terdam geboren. Na werkzaam te zijn geweest bij „Radio herrijzend Neder land" en de „Stichting Radio Neder land in overgangstijd", kwam hij 1 februari 1947 als omroeper in dienst van de VARA, waar hij zich tevens met reportages en de verzorging van klankbeelden ging bezig houden. Joop Simons ging in 1949 in dienst /an het ministerie van Overzeese ge biedsdelen naar Indonesië. Na zijn terugkeer trad hij na een kort inter mezzo bij de Avro in dienst bij de Voice of America als hoofd van de Nederlandse sectie. Daarna was hij lange tijd buiten lands correspondent voor een Neder landse dagbladcombinatie. Ook ver zorgde hij van Parijs uit bijdragen voor de Nederlandse radio en t.v. Per 1 oktober is Simons benoemd tot chef van de afdeling gevarieerde pro gramma's bij de Vara-tv. Tevens trad hij nog op als quiz-leider van „Per seconde wijzer". Joop Simons was gehuwd en laat vijf kinderen achter. De VARA verliest in hem een am bitieuze creatieve medewerker, een vindingrijk programmaleider", zei de heer Rengelink, die evenals alle an dere VARA-medewerkers zeer onder de indruk is van dit vroege scheiden. In heel de omroepwereld heeft het heengaan van Joop Simons, die wij kenden als een aardige, bescheiden collega, een schok teweeg gebracht. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. Europeaan; 2. vrien din (Fr) - rangtelwoord; 3. beneden deel v.d. rug - inwendig li chaamsdeel; 4. scheik. element (afk.) - telwoord - kneep; 5. dof - stok - flauw; 6. plaats in Gelderl. - hoogste punt - voorzetsel; 7. dolmakende gift plant - atmosfeer (afk.) - jon gensnaam; 8. Europeaan - op een an dere plaats; 9. teken - Europeanen. Verticaal: 1. treurspel van Vondel; 2. de laatste letter van het Griekse alfabet - stand; 3. rechten inbegrepen (afk.) - plant - scheik. element (afk.); 4. voorzetsel - telwoord; 5. plaats in N. Brab. - tevens - munt in China; 6. plaats in Limb. - vaarwel; 7. meer op de grens van de Ver. Staten en Cana da - vloeistof; 8. plaats in Gelderl. - water in Friesl. - jaar (afk. Lat.) - muzieknoot; 9. slang - scheik. ele ment (afk.). (Van onze radio- en tv-redactie) Van de schat aan televisieprogram ma's die in de afgelopen dagen over ons zijn uitgestort zijn er verscheide ne als een bijzonderheid uitgespron gen. Niet alles was even geslaagd, maar er zijn goede pogingen aange wend om de Kerstdagen een feeste lijk cachet mee te geven. Het gaat er nu maar om, hoe men de dagen vier de en uit welk oogpunt men het thuis tot een feest wilde maken: of de ernst er een plaats in had, ja dan Een ongetwijfeld groot aantal van onze lezers zal niet voornamelijk hebben gezocht naar amusement met kaarsen en druk gejoel, maar naar de meer aan de christelijke beleving van het Kerstfeest aangepaste program ma's en ook die waren tussen een overvloed aan luchtig vermaak, te vinden. Blijven wij even bij de zaterdag avond. dan heeft natuurlijk iedereen die van Toon Hermans' kunst houdt volop genoten van de lange, redelijk goed-gemaakte AVRO-reportage van zijn jongste een mans show. Voor degenen die „Tien-Toon" niet in de zaal hadden gezien was er naast her kenning van de beste oude nummers veel nieuws en dat heeft kwali- teits-amusement in de huiskamers gebracht, wanneer men althans het typisch-roomse vertrouwelijk-doen over de hemel geen steen des aanstoots achtte. Op Kerstavond trof ons in het KRO-programma de reportage, ge maakt in samenwerking met de kerkelijke zendgemachtigden, „Mijn huis staat aan de overkant". Wie de eerste uitzending over het vraagstuk van de Arabische vluchtelingen heeft gezien, zal bitter teleurgesteld zijn over de tweede. Zo goed en even wichtig als die eerste was, zo slecht van vorm was deze. De door Alexander Leffelaar gelei de interviewing wekte vele weerstan den op. De meest tactloze vragen, vaak getuigend van onvoldoende in zicht. werden gesteld. Oosterse vrou wen zijn al niet gewend dat men haar aanspreekt, en wie dan bij uit- geputten, met zware vrachten op het hoofd voortstrompelenden, gaat in formeren „Wat komt u hier doen en hoe lang denkt u te blijven?" toont weinig menselijk meegevoel of be- g"P- Hoeveel tragiek wij ook hoorden en zagen, deze reportage vormde geen wezenlijke bijdrage tot oplos- Prozaprijs van Amsterdam toch voor Jan Cremer AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben volgens de Volkskrant vorige week vrijdag alsnog besloten de Amster damse Prozaprijs aan Jan Cremer uit te reiken. Rond deze toekenning warpn nog al moeilijkheden ontstaan, zodat B. en W. concludeerden dat de prijs dit jaar niet moest worden toegekend. Er was geen eenstemmigheid by de drie juryleden. Twee waren er voor en één tegen. Aangezien B. en W. een eenstem mig besluit wilden hebben werd de Kunsraad gevraagd een nieuwe jury samen te stellen. De Kunstraad wei gerde echter aan dit verzoek te voldoen omdat de jury deskundig was. Bij een hernieuwd contact tussen B. en W. en de Kunstraad, waarbij bleek, dat de laatste bij zijn stand punt bleef, hebben burgemeester en wethouders alsnog Jan Cremer de prozaprijs toegekend. sing van dit oude, toch weer actueel geworden leed. Bijzonder mooi en sfeervol was de Kerstnachtdienst uit Laren, door CVK/IKOR uitgezonden. Velen hebben graag geluisterd naar de predikatie van ds. Buskes, die zo'n goede bekende van het scherm is geworden. Intussen slaagde in Hilversum de radiovoettocht, door de KRO geleid, niettegenstaande het ongunstige weer boven verwachting. Naar wij verna men liepen behalve diversen oecu menische gespreksgroepen ook on geveer 400 protestantse belangstel lenden mee in de stertocht naar de Expohal. Tijdens de tocht werden er door deelnemers en luisteraars opbouwende gedachten ontwikkeld. Kerstzang o Aan kerstzang heeft het via radio noch televisie ontbroken. De NTS gaf een goedbedoelde, o.i. niet in alle op zichten geslaagde bijdrage in het programma „Welkom" op de Eerste Kerstdag. De poging, het kerstgebeu ren te betrekken op het hedendaagse leven deed soms min of meer ge dwongen aan, maar het programma in zijn geheel was de moeite van het kijken en luisteren zeer waard. In combinatie met reprodukties van schilder- en beeldhouwkunstwerken werden studiotaferelen vertoond, die geladen waren met de juiste dosering vertederend sentiment, dat bij de Kerstviering nu eenmaal wordt ver langd. De NCRV bood 's avonds het uitstekende concert van het Rotter dams Filharmonisch orkest in De Doelen en een Nederlandse bewer king van het voornamelijk poëtisch-beschouwende Franse kerstspel „Gongslag middernacht". Een merkwaardig spel, dat alle goed kope elementen van de weeë „draak" bevat, maar telkens van irritatie wordt verlost door een nieuwe wen ding in het gebeuren. Met genoegen zagen wij Hans Tiemeijer na lange tijd terug, en zijn perfect spel zorgde er mede voor, dat het stuk iets meer bleef dan een tragi-komedie en be waard werd voor teveel overdreven heid. mer heeft losgemaakt, want wat wij hoorden stemde wel tot nadenken. Want wat moeten wij ermee aan, als wij een legerpredikant horen zeggen: „Nee, ik preek niet over de vrede, want vrede is de liefde Gods en deze oorlog heeft niets met liefde te ma ken", en: „Ja, de jongens haten de vijand wel, maar niet het Noord-Vietnamese volk en zij hopen maar dat men thuis niet hoort dat zij mensen doden" Zijn zulke kinderlijke verklaringen (wij hoorden er veel meer) ernst of opzettelijke babbels voor de micro foon? In elk geval bleek duidelijk, dat het „vrede op aarde" in geen enkele kerstpredikatie zou worden genoemd. Onthullend was wel, wat men van de „kerstsfeer" in Saigon kreeg te zien: protserige versieringen, ergens in een wei een levensgrote kribbe- groep en grote kermisvermaken. Wij mogen het niettemin waarde ren, dat de NCRV ons zulk een eer lijke reportage ter discussie voorzet te. Nog een derde actuele tv-reportage kregen wij gisteravond op Nederland 2 in het NTS-programma: Joop van Zijl was in Jeruzalem en Bethlehem. In voorzichtig en welwillend com mentaar deelden Nederlandse paters tnede, dat sinds de juni-oorlog het bezoek van christelijke pelgrims aan door Israël bezet Jordanië met ne gentig procent ls teruggelopen. Men maakt een moeilijke tijd" door, maar hoopt op een harmonieuze toekomst. Deze gesprekken werden gisteroch tend opgenomen en zo snel overge vlogen, dat de reportage netjes ge monteerd om plm. half tien op het scherm kon verschijnen. Een goed stukje werk. Eerder in Bethlehem gemaakte opnamen toonden ons een uitgestor ven stadje met tamelijk veel gesloten winkels, geheel vreemd aan de ge- Ned. 1 NTS bruikelijke kerstdrukte welke hier jaar op jaar kent. door Xgathu Voting Sinds Sandie Shau ermee begon is hel „in" om op blote •eten te zingen. Zelfs onze eigen Rita Reys doet er aan mee i zo suit u haar vanavond zien in het NCRV-programma Jazz met Jacobs". Behalve mevrouw Jacobs treedt solistisch de gast van de avond: de Amerikaanse klarinetlist Tony Scott. In het door Pim Jacobs geleide ensemble hoort en ziet u zijn broer Ruud, Wim Overgautv en jazsprijs-winnaar van het jaar Han Bennink. VANAVOND TE ZIEN Vietnam Onverschrokken stelde Jan van Hillo in Saigon vragen aan Ameri kaanse leger-geestelijken over de viering van het Kerstfeest dat hij van tevoren al had aangemerkt als „iets lachwekkends" te midden van het oorlogsgeweld. VOEDZAAM MAKfy 13 S Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. Woerden - ha; 2. api - oorlam; 3. re - sol - lamp; 4. mess - Ier - Ee; 5. on - RT - kei - Rr; 6. ns - geld - sla; 7. deer - Anton; 8. Ome - mee - ge; 9. sas - nadeel. Verticaal: 1. Warmond - os; 2. opeens - era; 3. eis - ergens; 4. Roosteren; 5. dolik - lama; 6. er - leed - Ned.; 7. nl - Ari - stee; 8. hamer - loge; 9. amper - An - el. li M e- 5 **hvw wvvzaaoA Wij kregen de Geboortekerk alleen van buiten en op afstand te zien en konden ons niet losmaken van de in druk dat het gehalte van de reporta ge nauwelijks reis en kosten waard was: de kijkers konden alleen wat „lokale sfeer" opdoen. Slechts wie Jeruzalem en Bethlehem ooit heeft bezocht, besefte goed hoeveel er is veranderd. Emigranten Even tevoren bracht de NTS con tact tot stand met Netty Rosenfeld tussen Nederlandse immigranten in Canada en familieleden in de Amsterdamse studio Bellevue. We zenlijk contact was het niet: de fami lies hier konden alleen maar kijken naar de hunnen, die deelnamen aan een zogenaamde kerstparty. Netty Rosenfeld hield praatjes daar, Aad van den Heuvel hier, maar het ging allemaal nogal rommelig toe. Regie en camerawerk lieten in Canada nog meer te wensen dan in Amsterdam: het geheel leek meer op een impro visatie dan op een deugdelijk voorbe reid programma. Op een of andere manier ontbrak het op beide plaatsen aan de boeien de warmte van het weerzien na vele jaren, al kregen wij wel verheugde grootouders die hun al dan niet be kende kleinkinderen hoorden spelen of zingen, in beeld. De beste serie heeft zijn zwakke punten en daarmee kregen wij te maken in de aflevering van „Ja zuster, nee zuster", waarmee de VA RA haar avondprogramma op Neder land 1 begon: een niet zo geslaagd stukje maakwerk, waar het kerst feest met de haren was bijgesleept. Maar wat gewoonlijk voortreffelijk is, mag ook inzinkingen vertonen. Na de romantiek van de alom be minde Forsyte Sage begon het lange spektakel van Bouber's tot musical bewerkte toneelstuk „De Jordaan", waarover wij al eerder uitvoerig schreven. De wilde grofheid van de opvoering paste allerslechts in de re ligieuze kerstviering en de gebezigde taal zullen vele kijkers als stuitend hebben ervaren, mdien zij niette genstaande deze weerstanden aan het toestel bleven. aflevering Schateiland. 8.35 uur speelfilm uit 1964 „Soldaten blijven solda ten" (Amerikaans amusement). 9.55 uur uitgesteld „Concert met repetitie": de Ber liner Philharmoniker in de 3e symfonie van Beethoven; dirigent Rafael Kubelik. Ned. 2 NCRl 7.03 uur feuilleton Vidocq. 7.29 uur Jazz met Jacobs. 8.20 uur sollicitatieprogramma: de politieagent(e). 9.05 uur speelfilm van Rein Bloem „De jonkvrouw met de kleine mouwen". 9.40 uur discussie over bejaarden en sexualiteit daar na actualiteiten. VANAVOND TE HOREN Hilversum l VARA 8.00 uur liedjesprogramma. 8.50 uur amusementsprogramma Accoord, met ge- lluidscollage Ikke en Trammelant. 10.50 uur werken van Schönberg. Hilversum II NRV 8.00 uur Concertgebouworkest en solisten in liederen- programma. 9.50 uur Franse chansons en 10.40 uur Iks, een sprong in het duister. 138 „Ik veronderstel dat een van de tekenen van de ouderdom is,' dat men niet van veranderingen houdt. Mijn werkvrouw heeft in de keuken de lepels een nieuw plaatsje gegeven. Het is handiger, maar ik vind het niet prettig." Hij maakte gebaren naar de muren van het oude huis. „Het gekke is dat ik overal een hekel aan krijg, nog een teken van de ouder dom, denk ik. Deze sociale geneeskunde, zelfs m deze veran derde vorm, staat me niet aan. David is een bijzonder, modern chirurg, zo gespecialiseerd, dat hij niet eens weet hoe je amandelen moet verwijderen, hoewel hij heel wat van Howard heeft geleerd. Hij wordt geprikkeld, omdat Mc niet werk volgens de nieuwste methoden. Ik weet er niets van. Ik ben er niet toe in staat Ik wou dat de vergadering achter ons lang, Ianthe. Laat me eens kijken wat je hier voor me in orde hebt gemaakt. Ik zeg je ronduit dat ik liever mijn oude kantoor heb, maar ik ben benieuwd." Het was een klein vertrek. Het beste van de vier, maar klein. De langste muur was niet lang genoeg, dat zag hij direct, zijn oude cilinderbureau van zijn vader kon hij niet plaatsen. Hij vermoedde dat hij genoegen zou moeten nemen met een van die moderne dingen gemaakt van linoleum en staal, met een la die te hoog was om er zijn voeten op Ie leggen. Hij keek naar Ianthe en hij wist niet of zij hem begreep. „Goed", zei hij. „Goed. Wat verder?" „De grote kamer is de ontvangstkamer." „Die ken ik van toen ik hier nog huisbezoeken aflegde.** „Er staat een bureau in de hal voor een receptionist of een verpleegster." „Ik wou dat May daarachter kon zitten, in plaats van dat zij ging trouwen. Het staat e helemaal niet aan, hoewel ik nu wel aan de idee gewend ben. Ik had hetmoetenzien aankomen. Jij scheen niet erg verbaasd. Ik wilde het zeker niet zien. Die operatie staat me ook niet aan omdat ik niet geloof dat ze er klaar voor is. Wat is er onder die trap? Röntgenapparaat zekor? Het ziet er heel anders uit dan op de tekening die Howard en ik maakten.'' Hij keek rond in de röntgenkamer. zijn gezicht stond somber. Het leek of de hamerslagen boven hem op zijn hoofd neerkwamen. „Ik heb genoeg gezien, Ianthe. Je hebt prachtig werk geleverd, maar ik heb genoeg gezien." Als David even tijd had, bracht hij sanwiches en koffie uit het cafetaria naar Mays kamer en dan aten ze samen. Zij verlangden allebei naar dit uurtje en hij vertrouwde hele maal op haar vrolijkheid. Op een dag echter vond hij haar in zak en as. „Ik denk er net aan dat de tijd zo snel voorbij gaat, David, en dat de vergadering nadert. Ik ben zo bang voor wat ef met oom Eds ziekenhuis kan gebeuren. Het is net of lales stuk gemaakt wordt. Kun je hem er niet van overtuigen dat het lot van het ziekenhuis niet van die vergadering mag afhangen?" „Dat heb ik geprobeerd. Hij is er echter zeker van dat de stad zijn ziekenhuis wil behouden, en dat hij dan het geld loskrijgt dat hij nodig heeft. Onlangs had ik het gevoel, dat hij er niet zo zeker meer van is, maar sinds de verkoeling tussen ons heb ik *r niet meer over gesproken. Hij voelt waarschijnlijk dat hij zijn woord gegeven heeft en het niet meer terug kan nemen. Zelfs als hij de crisis doorstaat, kan hij niet teeeds maar doorgaan. Hij is vijfenzestig, is het niet? Ik vin^ dat nu het ogenblik voor hem gekomen is om zich terug te trekken." „.O nee!" „Hij heeft het te druk om de moderne geneeskunde bij te houden. Hij voelt dat dit een nadeel is, geloof ik.' David, als dit de revolutie betekent in de plattelandsge- neeskunde waar jij, Ted en meneer Whitall het over hadden, dan...." „Het is nog maar het begin May. Van binnenuit zijn er nu ook al krachten aan het werk. De veranderingen zullen alles in de schaduw stellen." „Ik geloof niet dat ik het prettig vind wat er gebeurt. We krijgen een betere piedische verzorging, maar ik ben er niet zeker van dat we er gelukkiger door zullen worden. De mensen in de grote steden zijn tevreden. Maar tot dusverre zijn de mensen dat hier ook. Ik ben bang dat dit nu zal gaan veranderen." Zij sloeg op de divan en hij ging naast haar zitten. „Je jaar in Haddon is bijna voor de helft voorbij, David. Heb je er al over nagedacht, wat je gaat doen?" „Nog maar flauwtjes. Ik wil w&er overgaan op de vaatchi- rurgie; daar ben ik alleen zeker van. Maar wat ik ook doe, het moet in een plaats zijn waar jij gelukkig zult worden." (Wordt vervolgd) £>E UJCNT- WAGEN OU/kTT N4A& BE - BH NEVEN EN BELANPT IN EEN HO&E PJ QNEENlNLAAGL Jt— y EN \NOePTAL &POED/<S OOOPSMBEUH/ &EpEt?r... nadese plaats Sudbury. die slingerend over de weg had gereden, zei dat dit door een defect aan zijn stuurinrichting kwam. Dat hij zich waggelend voortbewoog was vanwege ontwrichte heup en kortgeknipte rijbewijs uit zijn portefeuille kon krij- Hij had weliswaar bloeddoorlopen ogen, maar hij werkte ondergronds. Een gewrichtsontsteking verhinderde hem de vinger-op-de-punt-van-de- neus-proef met goed gevolg af te leg gen. Tenslotte verklaarde hij nog waarom hij dan wel tijdens het ver hoor in slaap was gevallen. Ik had de hele dag gewerkt en was zo moe als een hond. Tegen zoveel vindingrijk heid kon de rechter niet op en sprak hem vrij. de Hor. 22.15 Hilversum II 298 m. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.45 Actualiteiten. NRU: 19.00 Gastcollege. 19.45 Planorecital (gr.). 20.00 Stereo: Concertge- 20 Sextant. NRU: 22.30 euws. 22.40 X. een sprong ln t duister. 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND 27 December 1967 I111T" Sel. .•.Or"'- Paris. J'al dei ..Orphée Paris, (lans chaque J'al deux amours Sous le clel de Parts: Le J< do calie^ fauboi "-ui iw plus long; Cuando calienu il: ParD- Paris 19.07 ln kleur: Schateiland. voor de Jeugd 19 32 Panora- mtek. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weero- verzlcht. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Uitzending van de PvdA. 20.30 Uitzending Stich ting Socutera. 20.35 Soldaten blijven soldaten, speelfilm (al le leeftijden). 21.55 In kleur: Concert met repetitie: Philharmoniker o.l.v. Kubelik. 22.35 2 22.40-22.55 Openbaar kt Rafaël NTS: 18.55 1 Jour: Nederland po de clown. ïs.w NCRV: 19 03 Vidocq aan het front, TV-ieui 19.29 Jazzmuziek. NTS: Journaal. STER: 20.16 Re NCRV: 20.20 Gevraagd: i bij I De Jonkvrouw srlandse speel film. 21.40 Se> Belgle: Nederlands progr Kanalen: I en 10. 18.55 Zand mannetje. 19.00 Koerden, mensen zonder land. 19.30 In tern. Jeugdmagazlne. 19.52 Me- Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.58 Marktber. v. schippers. NRU: 10.00 Wat taal: I. Omr. kamerkoor; II. Radio kamerork. KRO: .02 Licht platen- progr. (11.00 Nieuws.) NRU: 12.00 Nieuws. 12.02 Platenkeus. KRO: 13.00 Nieuws. 13.02 Act. 12.07 Knalmuz. 14.00 Nieuws. 14 02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nieuws. 15.02 Where the action ls. 16.00 Nieuws. 16.02 Pla- tenshow. 17.00 Nieuws. 17.02 Act. 17.07 - 18.00 Verzoekpl. TELEt IS IK België: Nederl. progr. Kan. 2 en 10. 16.30 Tlny (0). 16.35 Tie nerklanken. 17.00 - 17 50 Een gelukkige familie Japanse

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11