<0$. h&" Achterban of nieuwe generatie OPINIE 3 Kanttekening BUNDELS VAN JONGEREN KRITISCH BEOORDEELD Voordelen Senaat groter dan nadelen HET BEGON ZO RUSTIG ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 Opengebroken cirkel J7R is een tijd geweest, waarin de krant nogal eens placht te worden aangezien op het slechte dat ln de wereld gebeurt en waarvan zij melding maakt, ad- Dat doet men tegenwoordig niet meer in die mate, al blijft de vraag van belang in hoeverre mededeling van kwalijke ka- gedragingen aanstekelijk kan werken op anderen. og. Een Amerikaans kranteman heeft eens gezegd: „Als men niet wil dat iets in de krant komt, moet men zorgen dat het ge, niet gebeurt". Daar zit iets fn, al klinkt het simpel, eel Trouwens, waarom zou een krant illes moeten publiceren? >od. Men kan ook een slaaf worden van de volledigheid. Dat Is dan tegelijk een volledigheid die iemand het gevoel zal geven van ledigheid, ler, Een krant die haar taak naar juistheid opvat zal de lezer en lezeres in elk geval die informaties verstrekken die hij of zij behoeven. Dat is, zo kan men zeggen, haar dienst- betoon, ch- fén EEN merkwaard»8e tsiak blijft het intussen wel, en bet is i,_ nuttig wanneer de beoefenaars ervan zich het eigen- !rs, aardige bewust blijven. Het is goed, wanneer zij iets van de ilk.' verwondering behouden, omdat zij dan ook spoediger door de dingen leren heenzien en alles beter naar juiste propor- or- t'e leren beoordelen. ile Dit laatste is des te noodzakelijker omdat de krant en >tr. niet minder radio en televisie zich zo gemakkelijk aan ?e: ons opdringt. We spreken niet voor niets van schreeuwende ;e- koppen, al zijn ze gelukkig nog fluisterend bij hetgeen soms in het buitenland te zien wordt gegeven, gr. Wat een krant echter, dunkt mij, heeft te doen, is de lezer niet alleen laten lezen, maar ook opmerken. Niet alleen 2 luisteren, maar ook horen en zelfs verstaan. Niet alleen kijken, maar ook zien. Want gelezen wordt er in deze tijd nog genoeg. Er valt ook heel wat te luisteren. En er is stof genoeg om te kijken. Krant, radio, televisie zij bieden daartoe gelegenheid te over. Maar wie alleen leest, in de zin van woorden tot zich nemen, wie verder alleen kijkt en alleen de klanken het oor laat binnenglijden, zal, vermoed ik zo, toch plotseling de leegheid ervaren. Heeft dat alles zin? pjEEFT het zin, te lezen van die oorlogen, van dat gekra keel, van ongelukken en rampen, van misdrijven ook? Doen we het alleen uit nieuwsgierigheid? Dat zouden we ons niet graag willen bekennen. Er schuilt toch vermoede lijk ook een brok menselijk verantwoordelijkheidsbesef in. Het zijn mensen-als-wij, die oorlog voeren. Het zijn mensen-als-wij, die van elkaar zijn vervreemd en vijandig tegenover elkaar zijn komen te staan. Het zijn medemensen die door ramp of ongeval zijn getroffen of tot misdrijf zijn vervallen. En dat alles gebeurt op onze eigen aarde, waarop ook wij leven en doende zijn. Enig tasten naar achtergronden is dan niet overbodig. Of is alles alleen maar horizontaal? Dan kunnen de taferelen soms nog wel boeiend blijven, maar het wordt alles tege lijk toch wel bij uitstek ontmoedigend. Want juist het horizontale is aan alle kanten door hori zonten omgeven, en we zullen ons dat te scherper bewust zijn nu de horizonten van onze aarde steeds dichterbij lijken te zijn gekomen. pELUKKIG mogen we weten, dat ons bestaan niet alleen horizontaal is, niet in zichzelf is besloten, geen „ge sloten circuit" is. We mogen dat elke dag weten en er elkaar aan herinneren, maar het is toch in het bijzonder op het Kerstfeest dat we de doorbreking van de ons omknellende cirkel mogen vieren. Het Kerstfeest immers vertelt ons van de komst in ons horizontale bestaan van de Beloofde, die uit de machte loosheid kan uittillen, die nieuwe verten opent, maar tege lijk de dingen-nabij beter doet zien, die van kijkers op- merkers maakt, van alleen-maar-luisteraars hoorders en van alleen-maar-kijkers ook zieners. Ook na Zijn komst is er nog geen reden om de wereld beter voor te stellen dan ze is. Integendeel wellicht. Maar het laatste woord behoeft niet meer te zijn aan het signaleren- zonder-meer van wat er zoal gebeurt. Er behoeft ook niets te worden goedgepraat of verklaard. Er is nu wèl een standpunt mogelijk, vanwaaruit alles in die juistere pro porties valt te beoordelen. T~)AT laatste moet des te dankbaarder stemmen in een tijd van op drift geraakte waarden. Er ligt bijzonder veel open in deze tijd. Géne is er nauwe- eb- lijks meer bij. Het geheim is niet in tel. Maar dan Is de eigen armoede ook te schrijnender. 1Z® Er is wellicht nog nimmer zo gehaakt naar vrede, naar i bevrediging en naar voldoening. y Y Met name de jongere generaties verrassen telkens weer door initiatieven die erop wijzen dat ze met de vredeloosheid jon- geen vrede kunnen hebben. "ers Welnu, in de komende Kerstdagen mogen we bepaald worden bij het feit, dat God met onze wereld een blijvend bestand heeft willen sluiten, de geblokkeerde weg heeft willen heropenen. Waarbij van ons allen alleen maar wordt gevraagd, dat we ons een beetje nu ja, een beetje véél feestelijk en dankbaar gaan schamen. DIEMER Zeven dogen verder yANDAAG spreken we met prof. dr. ir. 1 J. P. Mazure (soc.). Hij wordt morgen 68 jaar. De heer Mazure is doctor in de tech nische wetenschappen. Hij was ingenieur bij de Zuiderzeewerken, directeur van de Stich ting tot rationalisatie van het bouwen. Prof. Mazure is hoogleraar in de bouwconstructie aan de TH in Delft. We vroegen zijn mening over de positie van de Senaat ln deze tijd. Is er een nieuwe, jonge generatie van christendichters f bezig zich te vormen? Reiken grootvader Wapenaar (wiens bundel Het betere land na 36 jaar bij Kok is herdrukt, 45 blz., 3.95) en vader Keekstra (wiens bundel Huis van No- bi ik hier nog onlangs heb besproken), van over het graf de hand aan jongeren als Wim Hazeu, Jaap Zijlstra, Hans Bou- ma, Murk Popma, Lode Bisschop en Cora Terpstra-Luiten? In het begin van de jaren der tig werden de jonge dichters zorgvuldig geteld, op een rijtje gezet en aan het christelijk volksdeel gepresenteerd als ver tegenwoordigers van een derde réveil (Heeroma). Aan zoiets bestaat nu geen behoefte meer. Sindsdien is er zoveel gebeurd: politiek, sociaal, theologisch. Wij beleven o.a. een coperni caanse wending van het kerkbe grip en dat proces is al een poos bezig. Het komt hierop neer dat constateert, de geïnstitueerde kerk na twee duizend jaar de vooraanzittingen in staat en maatschappij moet prijsgeven, om helemaal onder aan de tafel zich te hervinden in nederige dienst aan de naaste. Een pijnlijke, noodzakelijke, moedgevende gang van zaken. Maar die ontwikkeling houdt in, dat de dichter(es) een andere taal spreekt dan vroeger: minder theologisch, meer christelijk; minder rationeel verlopend, min der in het gehoor liggend, minder groepsgevoelens vertolkend, maar persoonlijk, vrij, liever eer lijk twijfelend dan gemakkelijk harmoniserend. ment of een bepaalde uitspraak geschikt zijn om door een bije dominee op de kansel te worden aangehaald. Natuurlijk met toe lichting. Want als het al zo is, om met prof. Jonker te spreken, dat een voor de eredienst bestemd ge dicht van huls uit dingen zal zeg gen die niet als theologisch nauwkeurige formuleringen zijn bedoeld, hoe veel te meer geldt dit voor het vrije gedicht, dat bovendien niet zingt maar Gewaarschuwd Behalve de reeds genoemde herdruk van Wapenaars bundel kondig ik hierbij aan: Jaap Zijlstra, Onder mijn groene huid (Callenbach, Nijkerk, 48 blz., 5,90), Hans Bouma, Wennen aan de aarde (Kok, Kampen, 54 bla., ƒ3,75), Cora Terpstra-Luiten, Ge wone woorden (Kok, Kampen, 50 blz., 3,75) en Lode Bisschop, Op zwart naar wit (Kok, Kampen, 56 blz., 3.75). De moderne gedich ten zijn vaak arm aan woorden, voor de ogen bestemd met veel wit er omheen. Daarom willen de dichters mij vergeven als ik hun I<»H verzen als proza citeer: er zit v«onsrareren niets anders op. En de lezer is het onwelwillend gewaarschuwd. Evenals Hazeu heeft Jaap Zijlstra herinneringen aan zijn militaire diensttijd dichterlijk gestalte gegeven. Zo in het vers ve moeder, je kunt me niet meer horen al praat ik tegen je; je kunt me niet meer begrijpen al knik ik tegen je. Je weet alleen dat ik bij je ben, meer niet en van de week vloekte je omdat anderen zongen, terwijl je je eeuwige po wou hebben onder je verlamde lichaam. Je huid en je haar is wit, je rug is gebogen en moe: in je ogen brandt een vreemd vuur van eindeloos lij den. Vroeger, toen ik nog klein was, zei je altijd: „Maar de Heer zal uitkomst geven". Het duurt al zo lang. Heer, erbarm u. „De dichteres zal mij de interpunctie vergeven die de woorden in het prozavlak trekken en de lezer verwijs ik naar de bundel zelf. Boodschap JAAP ZIJLSTRA Of moet bezien en zeggen: kijk eens aan, de christelijke achterban heeft nieuwe dichtmaniertjes van de ongelovige pioniers afgekeken en gaat die nu braaf toepassen in een slappe christelijke vertaling? Zeker Is, dat deze nieuwe ge dichten niet meer functioneren in besloten christelijke kringen en kransjes. Misschien zal een frag- ReiS" „Een officier celebreert £Jter/erb^mW bevelen. Zie hoe hij de aarde c ",c ontstijgt, de ogen ten hemel en de keel vol kazernelatijn, gewijd tot priester in de orde van de Nederlandse Leeuw een uit- zer' heems roofdier. Wat mij betreft, Mini-modo hier sta ik, ik kan niet anders, voorwaarts mars." Deze verzen zijn fris, stevig van makelij en met een zekere krachtreserve, die onbewust in petto wordt gehou den. Er staat geen enkel minder waardig vers in deze inderdaad groene bundel. Ook bij Hans Bouma is duide lijk vooruitgang, rijping te bespeuren. Zijn talent lijkt mij niet zo sterk en dan vooral is zelfkritiek bij het samenstellen van een bundel geboden. Toch moet men altijd de mogelijkheid van een zichzelf overtreffen openlaten. Van Bouma schrijf ik het vers Erbarm U voor u over. de wol ven/ in Artis/ zo rusteloos/ zo ge kooid/ zo lijkend zo/ angstig veel lijkend/ op gedachten/ van mensen/ o Heer/ erbarm U on- Praten over vrede, maar oorlog duurt voort Lode Bisschop gebruikt meer woorden, maar dat is onvermij delijk omdat hij dicht uit een soort profetische bezieling. Met Zijlstra vind ik hem de sterkste figuur uit het hier besproken groepje. Want dichten is van huis uit meer dan constateren. Wat wij eigenlijk nodig zouden heb ben is profetische poëzie, in een tijd van in- en uitpraten, heen en weer redeneren, vervlakking van het oordeel. Alleen: in deze verzen wordt vooral de profetische bezieling zelf uitgebeeld: zoals bij Albert Verwey wordt hier gedicht over het dichten. Men beseft: er zit een boodschap achter, die in verscheidene verzen half hoor baar wordt, maar die nog niet rijp is. Deze verzen zijn meer vorm dan boodschap; ze roepen verwachtingen op. Bisschop voelt dit zelf als hij dicht: „Over de onderaardse we gen/ in de mijngrachten/ in de aderen van goud/ waaronder het zwarte erts zich sluit/ waar boven de donkere storm wil woe len/ en de diepdonkere graafaar- de zich insluit/leef ik/ een goud ader van ingehouden waarde/ gouderts enkel ongezuiverd van steenkool/ diep boven mij lopen mensenvoeten/ diep onder mij Op ongeveer hetzelfde niveau als Bouma beweegt zich het werk van Cora Terpstra-Luiteri. Met dat hortende praten in gedichten moet jnen oppassen: als het een kookt -de woedende aarde/ en in maniertje wordt, verstikt het de mij welt hef goudkleurige goud/ poëzie. Het is een soort mini-mo- o aarde waarom gedoogt u mij de, maar hier is het kleed het niet op uw oppervlak." vers zelf en als het te kort wordt Na deze lectuur ga ik bijna ge- zit er niets meer onder. loven aan een nieuwe christelijke Van mevrouw Terpstra citeer dichtergeneratie, ik het ontroerende Dement „Lie- Dr. C. Rijnsdorp. De voordelen van de Eerste Kamer zijn groter dan de nade len. Voor gewone wetsontwerpen dus even afziende van de be groting acht ik een behande ling in tweede lezing noodzake lijk. Bij de toepassing van de wetten dus in de rechtspraak 1is een hoger beroep, een mo gelijkheid van bezinning, een er kende eis van een democratisch bestel. Dan moet dit ook gelden bij de totstandkoming van de wetten, die de grondslag voor de rechtspraak vormen. Ook bij een één-Kamerstelsel is een tweede lezing mogelijk, maar de waarborgen zijn duidelijk kleiner dan wanner een andere groep mensen zich erover moet buigen. In Nederland is dit zo opgelost dat deze andere groep uit mensen bestaat die in het al gemeen geen beroepspolitici zijn, maar die hun hoofdzaak in het maatschappelijk leven vinden; ik acht dit aantrekkelijk. Dubbel werk Veelal wordt de klacht geuit dat de senaat onnodig dubbel werk verridht bij de begro tingsbehandeling. Acht u een wijziging van de begrotingsbe handeling ln de Eerste Kamer wenselijk? Inderdaad geldt wat ik net zei niet voor de begroting. Voor de Eerste Kamer is de begrotingsbe handeling niet meer dan een ge legenheid om over het politiek heleid met de ministers van ge dachten te wisselen. Invloed op de begroting heeft de Kamer in het geheel niet; wel kan ze vin gerwijzingen geven voor het be leid in de toekomst Gelet op de in vergelijking met de Tweede-Kamerleden afwij kende samenstelling van de Se naat kan deze dubbele behande ling nuttig zijn maar het is niet zo dat dit nut opweegt tegen het beslag dat deze behandeling legt op de reeds zo zwaar belaste be windslieden en hun ambtenaren. Dit kan slechts het geval zijn als de Ktoner zich beperkt tot de grote lijnen en zich niet verliest in detailkritiek. Dit heeft thans In „Woord voor woord", tv-ru briek van het IKOR, wordt mor genavond om 7 uur de voorge schiedenis van het Kerstfeest verteld, waarin Jesaja (zie plaat) een rol speelt. de volle aandacht in onze Kamer en het nieuwe reglement van or de biedt iets meer mogelijkheden om in dit opzicht zachte invloed uit te oefenen op de wijdlopige leden. Andere opzet Acht u een geheel andere opzet en werkverdeling tussen Eerste en Tweede Kamer bij dc begro tingsbehandeling wenselijk? Van een gehéél andere opzet ik denk aan het zogenaamde Ba- taafs-Noorsestelstel acht ik de bezwaren groter dan de winst, die het kan brengen. Kleinere wijzigingen en dan niet alleen bij de begrotingsbehandeling zie ik zeker als mogelijk en nut tig. Zo zou ik geen bezwaar hebben indien de plaats van de Tweede Kamer als politiek leiding ge vend lichaam zou worden erkend doordat de Eerste Kamer een wetsontwerp niet meer zou kun nen verwerpen, doch het met op merkingen zou kunnen terugzen den naar de Tweede Kamer. Bij de begroting is het denkbaar dat deze niet meer de formele goed keuring zou behoeven, waartegen over deze Kamer het recht zou verkrijgen tot een jaarlijkse discussie over de beleidsproble men van een aantal ministeries. Reglement nam de strijd voortduurde, in andere delen van de wereld slechts van wapenstilstand spra- goed aan in ke was en nog steeds gedacht leggen, welke wegen werd in termen als „wie vrede deld moeten worden wil moet zich op oorlog voorbe reiden". Van toenadering tussen de vol- zijn. De Tweede Kamer deed er motie vast te bewan- ïet ver zwakte Engeland op de been te helpen. Daartoe is echter de me dewerking nodig Frankrijk een vernederd Enge land op de stoep in de kou liet staan. De man die daarvoor ver antwoordelijk is, heeft blijkbaar vergeten, hoeveel zijn land te danken heeft aan de Britten, die van West-Duitsland. Griekenland Wezenlijke toenadering was er evenmin tussen koning Konstan- tijn van Griekenland en het be- met „zweet, bloed en tranen" ook wind te Athene. Na de toespraak de bevrijding van Frankrijk mo- van de vorst die zijn Zijn diagnose klopt wel. Hij 7 Gezien het optreden van de ko- gert echter de middelen uit han- ionels die hun unl(ormen hebbe„ den te geven, die tot snelle gene- opgeborgen en nu als burgers zing van de patient kunnen bij- door het ,even krij G*je_ dragen. Een hardvochtige hou- k(,nIand volgend jaar een parle. mentair systeem, dat men de naam „geleide democratie" zou kunnen geven. Aan verkiezingen kunnen dan alleen partijen en kandidaten deelnemen, die van de junta een bewijs van goed ge drag hebben gekregen. Als Konstantijn er op blijft staan, dat werkelijk vrije verkie zingen worden gehouden, is het de vraag of de junta nog be- HET BEGON gematigd, de- Noordhoff, twee Groningse fami- streven naar de zondagssluiting. 7e wpek- radicalen én veront- Ne-nVs. Nauwere samenwerking Premier De Jong overlegt met de ze week. radicalen enverom tusscn de Volkskrant e„ Het Pa- fractieleiders over het inkomen rusten schaarden zich achter roo^ twee Amsterdamse overbu- van de Koningin. Minister De t,„,„„öi het CHU-bestuur, bij PSP en ren. Fokker koopt Aviolanda. In Block ziet de economische situa- Diomatiekp Hrtilr nip* I' Arjos vloeide ook geen bloed- Tilburg kost sluiting van de Tex- vwinHp». pnn.v.i»,n« e Aalberse en Horbach kondig den hun heengaan uit het tie to oh weer minder rooskleurig taieën dan twee weken geleden. Via de prijzen (zwemster Ada tiel Combinatie het ontslag 430 man. De eeuwenoude Doma- niale Mijn in Rolduc gaat gelei- Kok vierde sportsvrouw van de KVP-bestuur aan, en nou ja, delijk sluiten. De utrechtse wereld, Ard Schenk en Stien het sociaal-democratische ka- drukkerij Lumax moet 71 man Kaiser kampioen op de schaats, ontslaan. De ambtenaren krijgen 1 janu- binet van Denemarken viel. Maar toen begon het nieuws te stromen. 2 pet. voorschot op de Rentmeester) snel naar het bui- Vietnam Ook deze week is de mogelijk heid besproken, hoe in Vietnam een vreedzame regeling kan wor den bereikt. President Johnson maakte voor zijn vertrek naar salarisverhoging en geen uitke- tenland: Jemen vervangt premier v ufvT vi'^gewa,g van de I Louis Washkansky leeft achttien ring ineens. Wijze mannen zijn Al-Ayni door generaal Al-Amri, dagen met het hart van een aangewezen om een oogje op de Dahomey vervangt president - - ----- --.. overleden meisje. Dan sterft hij vrije loonvorming te houden. De Soglo via een staatsgreep door V€rtegenwoordigers van het Nati- ter dan?" hij weer „toenzat je als TOEN ik de vorige week de Open Briet zat te tikken, kwam mijn man thuis, het was 11 uur. Voor zijn doen was hij vroeg, want hij houdt van werken in de avond, als geen telefoon, geen mensen hem storen en de gewijde stilte om zijn bureau suist. Zielsverge noegd peddelt hij na de avondta fel weg ..daar gaat vader naar zijn liefje" zeggen de kinderen wel ..Wat doe jij", zei hij, met een blik op het kopij-papier. ..De Open Brief natuurlijk", zei ik, ..En gis- niet door afstoting van het loongrens voor het ziekenfonds Koeandete, in Algerije loopt i bezetene te ratelen." vreemde weefsel, maar door longontsteking, zeggen de Zuid- - - afrikaanse artsen. De Australi- bank voor prijzen die hier omhoog tot 13.200. Kalkoe- militaire opstand op niets uit, kippen gaan overde toon- Griekenland ontslaat generaals maakt van de militaire mi- sche premier Harold Holt (59) daar wenkbrauwen doen fronsen, nisters burgers, Johnson wil Sai- 1 van p verdrinkt bij Jhet zwemmen in maar niet van de consument, die gon met de Vietcong laten praten Zuid Vietnam onale bevrijdingsfront v&n Zuid Vietnam, de politieke organisatie van de Vietcong. Gezegd wordt, dat Johnson een aanbod van president Thieu van MF ?em dat moest ik hem r" HE heeft een groter aanpassingsver mogen dan de man. Heel de dag staat zij voor onverwachte gebeur tenissen. vrij dikwijls vaker dan vertellen, hoe de man; ook haar lichaam stelt duidelijk maken haar voor meer schommelingen. In Port Pleasant, Ohio, ko men 75 mensen om het 1-37 der een vallende hangbrug. In ons land schokken vooral de ook het gevecht tussen de mam- on- moetbedrijven om de levensmid- delenprijzen welwillend beziet. Rats, kuch en bonen in de kazer- ter (maar Saigon wil niet), en Neder- land en België boycotten het werk aan de Euromarkt, eerder Inrak!' dat in icder 8eval die en die vrien- Deze beide dingen alleenaïm*a°ken spraxe van een dm persoonlijke brieven móesten dat zij in het algemeen gesproken i mee te hebben vóór Kerst. Omdat ik al zo vaker behoefte heeft aan begrip, afgelopen lang wegbleef, zes maanden, zes aan contact. Zij draagt misschien bejaarde onderwereldfiguur eerde brood. Over achter dat alles. Enkele Haagse gesproken: de mensen van het eerste 200.000-tonner en het wijken zitten uren bij kaarslicht VPRO-programma Hoepla Tvillen 30.000ste schip van dit jaar bin- metershoge aardgasvlam een eigen omroep stichten zonder nen en de NCRV het 475.000ste fatsoensnormen. lid. Gauw terug naar de politiek. wc1a. aan uc uuiumunt na ma^en- Er WaTen BBI Frankrijk1 Engeland '"dV' voet weken aanwijzingen, dat"verte- weken, twee jaar. Omdat nóg niet gemakkelijker dan de'man dwars zet. genwoordigers van het Bevrij- alles kan, maar dan toch een beet- dan móet zij zich begrepen, g Om -het slot toch vrolijk te dingsfront (NLF) onderhandelin- soldaten houden: Rotterdam haalde zijn ®en w^den beginnen. Zij zouden meeleeft een fpmatur^nr Voorop twee banken die samen Een Kamermotie de grootste van Nederland sluiting van de Jaarbeurs op zondag den: Algemene Bank Nederland wordt ingetrokken duidelijk ls begrepen, gekend Omdat je als vrouwen mis- weten door anderen die mét haar schien toch ook anders met elkaar dragen. Voor een groot deel fune- een eemafieder «♦«wW,,* meeleeft dan een man met een tioneert daardoor onze rubriek. wl«; starvdpunt inne" man. Wat gaat er bij ons om. wat gaat men dan Haoi Of leven mannen ook met elkaar er door ons heen. wat werkt be- V olgens de New York Times is mee maar behoeven ze het nooit zielend, hoe kunnen wij voort, er verschil van mening tussen te zeggen. Ik weet het niet. Ik kon Hanoi en het Bevrijdingsfront en het met uitleggen. Natuurlijk is het W7ANT voortgaan i« de bood- binnen het NLF zelf. Het blad ,raar- zfker Yanuit een mannen- schap En dat woord voort meent dat Amerika relf mat leven bezien, dat je op vriendin- gaan boeide mij de laatste weken mat Keratfaaat an Omlaiaar NT F leider* m<Jt nen die je nooit zag, van wie enkel zo. naar de kant van de aanpas- met Kerstfeest en Oudejaar NLF-leiderg moet gaan onder- het handschrift Je blij kan maken, sing, naar de kant van de verge- nlet hier op Schiphol zouden handelen, als Saigon blijft welge- zo gesteld bent. ving, naar de kant van de moed laten zitten". (Yvonne Paul) ren, dit te doen. Een vrouw, zegt men wel eens. en de hoop en de liefde, dat ik in- DEZE WEEK GEZEGD „Ik had gehoopt dat derdaad wel wat te wild (manlief kent my een ietsje) aan het schrij ven toog. Alsof er iets af te ron den was. Alsof er niet morgen wéér te schrijven valt. Ik zie natuurlijk velen voor mii, dat kan niet anders. Iemand houdt van een man maar hij is moeilijk en maakt haar het leven zwaar, desondanks houdt zij van hem. En zij moet voort. Iemand anders ziet het niet meer, de liefde is opgehouden, de ver geving is uitgeput, het is op; zij besluit de schijn te handhaven om de kinderen, want zij moet voort. Er zijn er die altijd mooier schrijven dan het is, die in het sprookje gaan geloven zodra de pen op papier staat. Zien zij daar achter nog de dingen zoals ze zijn? Of willen zij ze alleen maar zo hebben? Ik zal het nooit weten, maar ik denk aan hen, zij moeten voort. ER zijn vriendinnen die als ze dit lezen, denken: o hoe is het mogelijk, ik wou dat ik nog eens kon goedmaken, kon uitpraten, kon vechten om wat ik voor geluk hield: maar de geweldige cesuur van de dood staat in him leven, en zij moeten voort. „Moeder", zei laatst het dochtertje van een brief- vriendin, "kan ik niet een broertje krijgen, al is pappa in de hemel?" Ja, daar zit Je 's avonds, de klei ne achtjarige slaapt, je kunt niet weg; de een is overstelpt met be zigheden. snakt naar een boek. naar eens niksen, naar een brei- Hoe komt het dat de Eerste Ka mer pas sinds kort een nieuw reglement van orde heeft Inge voerd en *o lang het oude sys teem van afdelingsonderzoek heeft gebruikt? In Ihet oude reglement was wel iswaar het afdelingsonderzoek normaal maar de mogelijkheid bestond om de schriftelijke voor bereiding te doen geschieden door een commissie van rappor teurs. Reeds j'aren was de praktijk dat de begrotingshoofdstukken naar de commissies van rappor teurs gingen, terwijl de overige wetsontwerpen in de afdelingen werden behandeld. Thans is dit laatste vervallen. De totstandkoming van het nieuwe reglement is iets ver traagd omdat gewacht is op de herziening van het reglement van orde der Tweede Kamer teneinde te voorkomen dat tussen beide reglementen nodeloze verschillen zouden bestaan. Het afdelingsonderzoek is slechts zinrijk indien men een Kamer ziet als een verzameling afzonderlijke leden. Bij de reali teit van de betekenis van de poli tieke fracties in de Kamers pas sen de afdelingen niet. Ze zijn daarom terecht afgeschaft. LONDEN Twee Russen heb ben van de Britse regering poli tiek asiel gekregen in Engeland. Het zyn een cameraman, de 55-jarige Ivan Michejef, die deel uitmaakte van een groep Rus sische cineasten. Hy had tien da gen geleden gevraagd of hij in Engeland mocht blijven. De an dere leden van de groep zijn al naar de Sowjetunie terugge keerd. werkje, de ander kan niet altijd lezen, pianospelen, TV kijken, buurvrouw ontvangen. Daarom praten we wat over en weer. in zo eens een enkele keer een brief, want wij beiden moeten voort. "TR zijn briefvriendinnen die prop- lJ vol liefde zitten, maar er niemand op wie die liefde gericht kan worden, iedereen heeft aJ een naaste dichterbij dan Jij, alles moet in je hart opgeborgen blijven, het kan daar niet bloeien, het kan niet altyd wég, Je stort je in sociaal werk, ziekenbezoek, in je.bezig heden die je taak zijn, want je wilt de liefde niet laten kwijnen» je moet voort. Nu voel ik deze weken een ze kere spanning: hoe zal dat Kerst feest worden. Want nu moet het gebeuren. Als het Kerstfeest ook al niets wordt voor deze en gene, wat dan. Kerstfeest is toch een soort bron, iets glanzends. Of ver wachten we iets van een droom, van zoet bedrog, van wijsmakerij? Houden we ons zelf voor da mal? Sommige mensen hebben iemand lief die in wezen niet meer bestaat, zij hebben een beeld lief dat zij zichzelf gemaakt hebben, zij dur ven misschien wel niet de werke lijkheid onder ogen zien. Hebben wij zo het Kerstfeest lief? Bestaat ons Kerstfeest wel? Zitten we te wachten op een stemming? Is het weer ingesneeuwd en stalletje schaapje-kindje geworden? Dur ven we geen ander Kerstfeest zien? Durven we de waarheid van het evangelie niet aan dat ons in de oren roept Ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de dood en Christus zal over u lichten? DAS wie waakt, kan voort. Pas A wie wakker is en de duizend en een mogelijkheden van zijn le ven ziet, pas wie in niets ontzien de eerlijkheid zichzelf poogt aan te kijken, pas over die mens zal Christus lichten. We hebben na tuurlijk niet altijd zin onszelf aan te zien. aarvoor wordt het dan ook Kerstfeest. Leven vanuit waakzaamheid, vanuit activiteit, ieder in eigen activiteit en in eigen situatie (en een ander leven is er niet), is le ven vanuit het Kerstgebeuren. Want TOEN begon het.. Toen maakte God Zich duidelijk. Toen kon de mens voor altijd voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9