Oude mensen blij wanneer vooral kom Dag Jeroenmaakt kijkers tot bezienswaardigheden Ook voor postman Stapper Straks branden 150 miljoen kaarsen Flonkerend Proficiat op dertig jaar revue ZATERDAG 23 DECEMBER 1%T LS bijna iedereen slaapt, stappen de postbestellers naar hun werk. In veel postkantoren brandt altijd licht en is men altijd bezig. Iedere dag, iedere week, maand in maand uit, want de stroom post houdt nooit op. De drukke periode van de kerst- iost i» ongeveer voorbij. De bestel- srs die er nu bijna de Zwaarste tijd an het jaar op hebben zitten, kunnen Itelf ook Kerstfeest gaan vieren. Een van de bestellers is de 33-jari ge K. Stapper. Postman Stapper, al hcht jaar in het vak, is typisch een nan die plezier heeft in zijn werk. Voordat hij, op een normale dag, ,de straat op gaat" is er in het grote cantoor al heel wat met die post ge leurd. Om elf uur 's avonds komt tiaar de nachtploeg van een man of (cht aan en arriveren geleidelijk ook de rode wagens met de zakken post aan het laadperron. De zakken tuimelen al bijna van zelf uit de volgestopte wagens. En als le zakken op kleine wagentjes naar linnen zijn gereden, begint de eerste fase van de postbehandeling die ge- iurende de nacht nog heel wat keren tal worden herhaald. Zo tussen vier en vijf arriveert de voorlopig laatste [auto met zakken post. Nachtploeg Bij de eerste fasen in de sortering :ijn nog geen bestellers. De nacht- iloeg werkt tot een uur of zes, en de neeste bestellers komen het kantoor linnen tussen vijf en zes. Dat is de :ang van zaken in het postkantoor Hoogvliet. Onder dit kantoor vallen ook pioon. Poortugaal. Pernis en de be drijven in Botlek. Europoortgebied en aan de Vondelingenplaat. Omdat le post overal op ongeveer hetzelfde tijdstip moet worden bezorgd, wor den in Hoogvliet 's nachts eerst die lakken, bestemd voor die Dlaatsen. gesorteerd, eventueel zelfs naar „loop". Dat is een mooie term voor de op dracht voor een besteller: meestal •en stak of tien straten. Hoogvliet lelt 20 lopen. Rotterdam zelfs 444. ter op de avond komen de „lopen" n Hoogvliet zelf aan bod. voor zo- ,wr mogelijk. In ieder geval worden fel de meeste poststukken met een^ lostboxnummer verwerkt. En dat zijn er in Hoogvliet heel wat. De meeste bedrijven komen na melijk zelf de post halen. Die bestaat, om er maar een te noemen, voor de Shell-raffinaderii uit ongeveer tien elemaal gevulde zakken. Een vrachtwagen van het bedrijf komt die post iedere morgen vroeg halen. Met de andere industrieën is dat net zo. Dan is het na een kopje koffie in de kantine wel een uur of vijf geworden. De eerste bestellers, onder wie de heer Stapper, komen binnen. Er wordt niet veel gezegd, want hoe eerder naar buiten, hoe eerder ook weer bij moeder de vrouw. Als nog niet alle postzakken naar pen zijn verdeeld, maken de bestel lers dit sorteerwerk af. Het gebeurt wel dat de mensen in de nacht vlot zijn opgeschoten dat zij. en dat doen zij vooral bij de lopen die normaal de meeste poststuken trek- kenreeds zijn begonnen met net „instraten". „Instralen" L— Dat betekent dat de post van een uurloon In de betreffende stratenvakjes 'or-wordt gelegd. Het zijn eigenlijk geen echte straten, maar weer de rtrMtaj- >EN den, die achtereenvolgens bij net 'Or- bestellen worden afgewerkt. De heer u«- Slapper merkt bi.i lijn werk terloops op, „dat organiseren van zon bestel- 0,— ling is het werk van specialisten die daarin zijn geroutineerd en het heie- maal juist uitkienen." Als dit instraten achter de rug is. hs Z1in de tientallen vakjes langs de Iwanden van hel kantoor helemaal volgepropt. Duidelijk springen de omroepbladen en de weekbladen m Terwijl bijvoorbeeld het Troskom- pas in een, zeker ook voor de post, handzaam model is gebracht. zi]n en kele weekbladen er weer toe overge gaan hun papiermassa zo n groot for maat te geven dat het met meer m een vakje past. Het moet er bovenop gelegd worden. ,Ja". zegt Stapper, „een tijd gele den kregen we alle week- en radio- bladen tegelijk, maar daar heeft de directie het een en ander aan gedaan. Nu komen ze wat beter verspreid binnen; gelukkig, de tassen zijn al zwaar genoeg!" Terwijl hij even een jongere colle ga die nog niet zo ervaren is, helpt bij het instraten, vertelt Stapper dat hij voortdurend van loop wisselt. „Ik geloof dat het is om alle lopen goed te leren kennen." Maar ik ben wel meestal op Meeuwenplaat te vinden". Laatste fase De laatste fase. voordat de post in de tassen verdwijnt, is het „zetten": de post van iedere straat wordt op nummer gezet, zodat de besteller on derweg snel achter elkaar kan wer ken. Hierbij komt ook de ervaring kijken. Verkeerde nummers, verhui zingen, onjuiste namen zullen de er varen man die zijn loop goed kent geen zorgen geven, de nieuweling echter wel. Na achten zwerven de twintig bestellers (onder wie enkele vrou wen) de straat op, weer of geen weer. „Ik weet precies hoe laat het licht wordt en wat voor weer het is..." zegt Stapper lachend. Hij neemt de fiets. Anderen, die dichterbij blijven ge bruiken de nieuwe „handwagentjes", zeker in deze tijd een uitkomst. „Vroeger moesten we altijd halver wege bevoorraad worden of moest de post bij een winkel worden gezet. Met die wagentjes is alles meteen mee te nemen", zegt Stapper als hij, twee zijtassen vol en een tas om zijn hals op zijn fiets stapt en naar de Meeuwenplaat rijdt (te ver voor een wagentje). Om kwart voor negen laat hij het eerste poststuk in een brievenbus glijden. Dat er wat regen valt, deert hem niet. „Ik ben ook wel eens drijf nat geweest, maar ja, gewoon door gaan. Tuurlijk een zonnetje ii wel prettiger." Waarom hij van dit werk houdt? „Ik ben graag buiten en ik vind het niet erg vroeg op .te staan". Naarmate de loop wordt afgewerkt, deels fietsend deels lopend, vertrouwt Stapper ons nog toe dat hij wel te vreden is over zijn klanten. „Echte nare ervaringen heb ik nooit gehad". „Nou ja, 't is natuurlijk niet leuk als je een blauwe belastingenveloppe moet brengen, maar dan troost ik ze wel met de opmerking dat ik er ook een krijg." Flats „Die flats zijn wel vervelend, voor al die met portalen, dan moet je vaak omhoog. Met de postboxen is het veel makkelijker. Overigens moet je bij die eengezinshuizen steeds de hekjes open maken." Leuke ervaringen? „Natuurlijk, vooral oude mensen zijn altijd blij als er post komt". En als Stapper twee en een half uur later met bijna lége tassen (met uit zondering van de retourpost) naar huis fiest zijn er toch wel zo'n dui zend stuks post uitgedeeld. In Hoogvliet worden op een norma le woensdag 17.000 stuks post besteld, op een woensdag in de Kerstweek 22.000 en in de Nieuwjaarsweek 20.000. In Rotterdam gaan er per dag 600.000 stuks post naar de inwoners. Overigens is Stapper, en zijn al die bestellers, niet klaar als ze omstreeks half twaalf, twaalf uur thuis komen. Om drie uur gaan ze weer nieuwe post halen waarmee ze toch wel tot bij zessen bezig zijn. Stapper en al zijn vrouwelijke en mannelijke collega's hebben er in ie der geval voor gezorgd dat u en wij Kerstgroeten, de brieven van geëmi greerde kinderen, van kennissen en vrienden en kalenders en kranten nog tijdig in huis hadden. Volgende week wacht de besteller» de „nieuwjaarspostgolf". Voorlichtingsinstituut: Kalkoenen niet voor dumpingprijs DEN' HAAG De directeur van het Amerikaanse pluimveevoorlich- tingsinstituut voor de Benelux, de heer L. J. K. van der Velden, ontkent dat in de Benelux-landen Ameri kaanse kalkoenen tegen dumpingprij zen worden afgezet. Hij reageerde hiermee op een artikel in onze krant. Het gaat hier om de middelgrote Amerikaanse kalkoenen van gemid deld vier kilo, die ondanks alle door de EEG-landen ingestelde heffingen en extra-heffingen konden worden gehandhaafd op het prijsniveau van de Nederlandse kalkoeken en in vele gevallen zelfs hoger. De Amerikaanse kalkoenen, die in West-Europa worden ingevoerd, ko men zeer zeker niet uit overschotten, maar maken deel uit van de normale Amerikaanse produktie, waarvan een klein percentage nu regulair via de traditionele handelskanalen van de vrije markt worden geëxporteerd, al dus de heer Van der Velden. Een lid van de nachtploeg bezig met het naar „loop" sorteren van de post, een der eerste behande lingen die de post ondergaat. Die dr In Scandinavië driemaal zoveel UTRECHT De Nederland se bevolking zal dit jaar 26 miljoen gulden uitgeven aan kaarsen. Dat betekent per per soon gemiddeld vier kaarsen ofwel twee gulden per jaar. Tijdens de Kerstdagen zullen ongeveer 150 miljoen kaarsen hun licht in Nederland ver spreiden. Volgens de verkoopleider van de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda/Apollo in Gouda, de heer J. Opstelten, gaat zeventig procent van de produktie van Nederlands grootste kaarsenfabriek (tachtig miljoen i kaarsen per jaar) voor de Kerstdagen de deur uit. Het zijn voornamelijk tafel- en gotische kaarsen, die van wege hun stearinegehalte optimale I brandeigenschappen bezitten. Weliswaar is er in ons land steeds meer belangstelling voor zogenaamde decoratieve kaarsen, maar die bran den doorgaans niet zo best. Goede markt De heer Opstelten is van oordeel dat er in Nederland nog steeds een zeer goede markt is voor de stearine- kaarsen in tegenstelling tot bijvoor beeld België en Duitsland waar juist de decoratieve kaarsen een grote vlucht hebben genomen. Overigens geven de Scandinavische kaarsen de toon aan. Per hoofd van de bevolking koopt men daar drie maal zoveel kaarsen als in ons land. Hoewel het koude „elektrische peertje" in de kerstboom de vanouds bekende kerstboomkaarsen vrijwel heeft verdrongen, hangt er in de Ne derlandse kerstbomen toch nog zo'n zestigduizend kilogram aan kaarsen ofwel zes miljoen kerstboomkaarsen. Deno verplaatst produktie ENSCHEDE Deno-Enschede, een overhemdenfabriek, sluit aan het eind van dit jaar. De twintig perso neelsleden worden door een andere overhemdenfabriek aldaar overgeno- Deno-Hoogeveen daarentegen is uitgebreid met veertig man perso neel. terwijl in de toekomst meer uit breidingen kunnen worden verwacht. Enschede is afgestoten omdat deze vestiging onrendabel was. Guicciardi, de Italiaanse ambassa deur in Tsjechoslowakije zal op 1 juli zijn landgenoot Spinelli opvol gen als directeur-generaal van het VN-bureau in Genève. (Van de kunstredactie) ROTTERDAM Dertig jaar Nederlandse revue betekenen voor producer René Sleeswijk dertig keer opnieuw beginnen en elk succes geeft hem in feite slechts twaalf maanden respijt, zo zegt de heer Sleeswijk over zijn dertig jaar arbeid op dit terrein. Maar het zijn dertig jaar om trots op te zijn, want om een dergelijk amusementsbedrijf zo veel jaren ongebroken, met triomfen en teleurstellingen, in het leven te houden is een hoogst bijzondere prestatie. Dat de dertigste revue de titel kreeg „Proficiat" is in de roos en dit proficiat geldt zeker de twee steunpilaren van de Sleeswijk-revue Piet Muyselaar en Willy Walden die in 1937 hun debuut maakten als de dames Snip en Snap en nadien in de revue optraden en dat bleven doen tot heden. We zouden zeggen twee onvervangbare figuren, vertegen woordigers van een artistengroep die praktisch uitgestorven is. Een andere jubilaresse. zo hoorden we tijdens het slot van de revue, is Aase Rasmussen die de zilveren streep haalde in het floodlight van de revue en altijd nog even stralend haar artistieke prestaties levert. Trouwens het zijn steeds de ver trouwde figuren die we bij Sleeswijk op het toneel ontmoeten. Namen als Donald Jones, Diana Floodgate, Louis Dusée. de Carden singers en danséfs en vele anderen die achter de decors werken en een machtig aandeel heb- de successen voor het decor. De Russische partijleider Brezjnef gaat 7 januari naar Kaïro voor over leg met Egyptische politici. Ook zal Voor 35 miljoen gulden aan lsd gevonden OAKLAND In een geheim la boratorium op zestig kilometer van de Amerikaanse stad San Francisco is een voorraad lsd gevonden met een waarde van 35 miljoen gulden. Vijf arrestaties zijn verricht, o.a. van een voormalig student die vorig jaar miljonair werd door de fabri cage van lsd, voordat de produktie onwettig werd verklaard.. Deze man, Owsley Stanley, ook wel bekend als ,,de koning van de verdovende middelen", en zijn me dewerkers kunnen tot een jaar ge vangenisstraf worden veroordeeld. Zij werden op borgtocht vrijgelaten. In het laboratorium werd ook het verdovende middel stp gevonden, waarde vierhonderdduizend gulden. Stp. krachtiger en sneller werkend dan lsd, is nog niet verboden. Geen werk meer in Skandinavië DEN HAAG Werkzoekende bui tenlanders zullen zonder werkver gunning de Skandinavische landen niet meer mogen binnenkomen. Dit is besloten in verband met de toegeno men werkloosheid in deze landen, zo deelt het ministerie van Social» "Za ken en Volksgezondheid mede. spreken het publiek duidelijk aan. Een nieuwe en laten we zeggen verrassende ster is Mieke Bos. Zij maakte deel uit van het duo De Sel- vera's en zij werden met hun liedjes populair. Wie „De postkoets" noemt denkt aan dit duo. Later ontmoetten we Mieke meermalen op de beeld buis. maar het is een prestatie een overgang als deze, naar vedette in de revue met glans te volbrengen en dat heeft ze gedaan. Zij steelt het hart van het grote publiek. Voortreffelijk werk doet zij in de musicalsuccessen „Sound of music", „Mary Poppins", „My fair Lady" etc. Zo ook in Salon des Variétés, en in „De auditie". Het is een bijzonder goede greep geweest om haar daarnaast in het ensemble- werk op te nemen, waarin ze uitste kend past. Daarvoor verdient mede George Garden een pluim, die een groot aandeel heeft gehad in haar vorming voor de revue. hij de inwijding van de elektriciteis- centrale van de Aswandam in de Nijl bijwonen. Verder gaat hij Suezkanaal-zone. Het geheim Een glanspunt waren weer Donald Jones en Cindy Peters. Hun komische dans in het wassenbeeldenmuseum is weer een topnummer. Voor Willy Walden en Piet Muyse laar is het moeilijk nog te verrassen, want het publiek weet wat het van ze verwachten kan, kostelijke sket ches en dialogen. „Een heer in het verkeer", „Kamer 26", „Schipbreuke lingen" en het „Zo maakt men pro motie" waren voortreffelijke lacher tjes. „Drukte druk veel te druk" van Piet Muyselaar was een tijdliedje dat het goed deed. Wat het showwerk betreft, er was zo als altijd weer bijzondere zorg aan besteed en de kleurencombinaties, de costuums, de dansen etc. waren een streling voor de ogen. doch een uitschieter werd toch wel de ..Cari bische rapsodie" in een voortreffe lijke Lichtwerking. Echter het grootste geheim van de Sleeswijk revuesuccessen schuilt naar ons gevoel toch wel voorname lijk in het enthousiasme, de vrolijke spontaniteit waarmede alles gege ven wordt, waardoor het echte ple zier over het voetlicht springt, waar door het voor het publiek een bijzon der zorgeloos „avondje uit" wordt. Met deze dertigste revue is een nieuw succes aan de serie toegevoegd en dat zegt veel! Proficiat! H. Steggerda. Postbesteller Stapper aan het begin van zijn route. Bij het hekje wacht de fiets met uitpuilende zijtassen. „Wereld": nieuw missietij dschrif t HILVERSUM Binnenkort de uitgeverij Paul Brandt e -.i.eifitiiiicr'Virift verschijn bij de uitgeverij nieuw missietijdschrift verschijnen onder de naam Wereld. 1 Dit blad komt in de plaats van Rerum Ecclesiae en het Belgische tijdschrift Missie. Beide bladen heb ben zich onttrokken aan de grote fusie van missietijlschriften. die nv.t ingang van het nieuwe jaar opgaan in het nieuwe blad Bijeen. Wereld wil zich toeleggen op de relaties en de raakvlakken tussen missionerings- en ontwikke Ungsvraagstukken. Dat is ongeveer ook het doel van Missie Integraal, dat eveneens blijft bestaan. De bestellers bezig met „in straten" en verdelen naar de straten van hun wijk. Sommigen hebben de post ook al op nummer gelegd. OOK JEROEN ZELF ZOU WEL LACHEN Mijn vader en moeder, mijn broer Sjank en ik zijn naar de Jeroen Bosch-tentoonstelling ge weest. Mijn vader was kwaad, toen we eruit kwamen. Hij zei. dat het een verzameling viezig heid was en hij had er spijt van dat hij ons had meegenomen. Maar moeder vond hem ouder wets. Ze zei: .Alles is anders dan vroeger." En dat is ook zo. Maar vader bleef kwaad. Sjaak en ik zeiden dat moeder gelijk had. Naakt is nog niet vies. Ik vond het wel heel vreemde schilde rijen. Je wordt er verdrietig van als je moet ge loven, dat de mensen zo zijn, als Jeroen Bosch ze schilderde." Dit is een reactie van een veertienjarig meisje, vastgelegd in een alleraardigst boekje, „Dag Je roen", samengesteld door Carole Vos en Anton van Oirschot. Een boekje vol indrukken en uitspraken, met geestige en spitse, venijnige en verrukte, onnozele, filosofische en kolderieke op merkingen. Van wetenschapsmensen en persmensen, van culturele en zomaar gewone mensen, kortom een dwarsdoorsnee die vaak een wonderlijke kijk geeft op de tentoonstellingsbe zoekers. Tot lering en vermaak doen we een greep. Uit de ene krant: „Van Jeroen Bosch is merkwaardig weinig bekend". Uit een andere krant: „Jeroen Bosch is voor ons de sleutelfiguur van de hele wester«e kunst". Kunsthistoricus I: „Bosch w<is een ketter en onder meer naaktloper". Kunsthistoricus II: ..Bosch was een gelovig man, geen ketter". En een schilder: „Ik hou niet van die man. Bij al zijn visioenen blijft hij een droge katholiek, die na de hoogmis met de pastoor en de kanunniken een tas koffie of een glas wijn ging drinken". Waarom men naar de tentoonstelling kwam? „Volgens mij omdat ze dan rustig naar al dat bloot kunnen kijken" (een kapster). „Wij zijn gekomen om onze geest te verruimen" (student). „Kijk ik was toch in Den Bosch voor de vee markt" (veehandelaar). „Om te zien wat voor kle ren de mensen in die tijd droegen" (textielhande laar). „Dit komt nooit in een mensenleven meer terug" (onderwijzer). Bijten ze r Over de ervaringen van de suppoosten op de tentoonstelling: Een bezoeker tikt met zijn nagel op het glas van een paneel. Zegt een suppoost: „Meneer, wilt u astublieft aan deze kant van het glas blijven?" Suppoost: „Meneer, niet te dicht bij de panelen komen". Bezoeker: „Waarom niet? Bijten ze?" Suppoost: „Nee, meneer, maar de verf is nog nat". Tot slot enige schriftelijke reacties. Van een oudere bezoeker: „Vreemd, de jeugd reageert hier zo volwassen. Er wordt amper gelachen of gegie cheld om de eigenaardige taferelen". Jongen van twaalf jaar: „Ik geloof niet in de hel. Ik denk, dat kinderen die nu leven daarom niet meer zo bang zijn van al die monsters". Knipogen Duitse huisvrouw: „Tentoonstelling was gewel dig, maar de organisatie belabberd. Mijn dochter heeft wel een kwartier bij de toiletten moeten wachten". (Er verdrongen zich dagelijks zo'n 3000 bezoekers - red.). Meisje van twaalf: „Er waren veel bloot geschilderde mensen en als je nu denkt: wat gek, nee, het was toch niet zo gek". Uit Amsterdam: „Het is voor mij onmogelijk, de tentoonstelling te bezoeken. Kunt u daarom „de Tuin der Lusten" onder rembours sturen?' En dan als uitsmijter: Zegt suppoost: „Niet aan de Tuin der Lusten komen, dames". Vragen oude dames: „Mag dat ook al niet? Mogen we mis schien dan wel knipogen?" Dag Jeroen, door Carole Vos en Anton van Oirschot. Uitgave Helmond (96 pag., geill., f 5.50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7