3MILJOENEN „VERKNALD" aSSS&c&fjgnSi'Slii S£gM0&.ê> Militaire junta gaat eigen weg Hoogleraar mag China niet binnen UITGAANSVERBOD OPGEHEVEN IN WEST-JORDANIË Makelaar met geld van klanten gevlucht Toch een beetje alcohol voor het autorijden? I Topdrukte op rail, bij post, in vuurwerk Met brandkast er vandoor Meisje van 16 bewusteloos geslagen Jouhaud werd vrijgelaten Lectuurverbod militairen opgeheven Twee keer onder kabels doorgevlogen s ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 55401 ATHENE Het Griekse militaire bewind heeft geen overeenstemming bereikt met koning Konstantqn over diens terugkeer. Dit heeft de „sterke man" premier Papadopoelos tegenover buitenlandse journa listen verklaard. Sprekend over een formule tot te rugkeer naar democratische verhou dingen zei de premier, dat het ont- werp-grondwet gereed is en na bestudering (door de regering) zal worden gepubliceerd. De Grieken die dat wensen kunnen dan amendemen ten indienen. Als daar aan voldaan is, zal een volksstemming worden ge houden. De hele procedure zal in 1968 worden afgewerkt. Verkiezingen wor- Zwoer Amerikaanse nationaliteit af HONGKONG Chinese grenswachten hebben geweigerd een hoogleraar in de landbouwwe tenschappen uit Amerika toe te laten. De hoogleraar, die van Chinese af komst is. had de Amerikaanse natio naliteit afgezworen. Zijn naam is dr. Paul H. Lioe. Nadat hij de Britse grenspost was gepasseerd werd hij door de Chinezen tegengehouden. Bijna 30 uur bleef de hoogleraar daarna (zonder eten en drinken) bij de grenspost wachten. Tenslotte keerde hij naar Hongkong terug. Afwerking volgde thuis EINDHOVEN -- Door het vernie len van een ruit konden inbrekers vrijdag in het kantoor van het ge meentelijk Slachthuis aan de Insulin- dclaan komen. Ze gingen er met een bedrag van ruim tien mille, met de brandkast daar nog omheen, vandoor. De daders hadden een ondersteek- wagentje bij zich, waar ze de brand kast op laadden. Ze reden er mee naar de binnenplaats en vandaar via een niet afgesloten poort naar de ■traat, waar het drie meter hoge ge vaarte werd ingeladen. Elk spoor van de inbrekers ontbreekt. den gehouden als alle doelen van de revolutie van de 21ste april bereikt zijn en het communistische gevaar is afgewend. Intussen hebben dc dagbladen in Athene de verklaring van koning Konstantijn (te Rome afgelegd) volle dig gepubliceerd. Officiële kringen leverden geen commentaar. Mevrouw Vlachos, de Griekse uit geefster, die uit haar land is ge vlucht, heeft in Engeland politiek asiel gekregen. Gisteren verklaarde zij in Londen het juist te achten, als de koning naar Griekenland terug keert, maar dan op betere voorwaar den dan de militaire machthebbers aanbieden. De uitgeefster verwacht niet, dat er sprake zal zijn van een snelle terugkeer naar de democratie in haar land. Als het proces echter drie of vier jaar gaat duren vreest zij, dat de communisten de macht zullen overnemen. MEPPEL De zestienjarige Ria is W. uit Kallenkot Steen wijker- wold) is gisteren overdag op een stille landweg in Meppel bewuste loos geslagen door een naar schat ting vijftigjarige man. Militairen vonden haar naast haar fiets op de weg liggen. Toen ze bij kennis was gekomen, vertelde ze dat ze met een hard voorwerp een klap op het hoofd had gehad. Volgens de politie is de man er daarna vandoor gegaan zonder het meisje verder aan te raken. Ria kon de politie een vrij nauwkeurig signa lement geven van haar aanvaller. Ze zei dat hij haar al enkele weken hinderlijk had gevolgd. UTRECHT/LEIDEN/LEEUWARDEN Drie Nederlandse branches hebben topdrukte te verwerken (gehad) in deze dagen de spoorwegen, de posterijen en de vuurwerk industrie. Van alle drie kan gezegd worden dat er weer behoorlijke scheppen bovenop kwa men, vergeleken met verleden jaar in de overeenkomstige periode. Stijgingen in de omzetten Spoorwegen: tussen één uur en tien uur gisteren topbezetting op alle trei nen, zelfs twee uur eerder dan vorig jaar. Het accent viel bij de NS op de grote afstanden (te vermoeiend met de auto). Bezettingsgraden van 120 tot 140 (veel staan dus) kwamen her haaldelijk voor. En dat bij een constant aanbod van 110.000 zit plaatsen in deze piekuren. Ruim 4000 mensen gingen per trein over de grenzen (wintersport); opval lend veel jonge kinderen tussen 8 en 12 jaar waren daarbij. Naar Parijs denderden zesmaal zoveel mensen als verleden jaar. PTT Daarvan 30 miljoen kerst- en nieuw jaarskaarten en ÏY* miljoen pakjes (beide 20 tot 25 procent meer dan vorig jaar). Ook vandaag geldt voor de post als een normale besteldag, teneinde alles op tijd kwijt te zijn. Er waren nogal wat moeilijkheden te overwinnen vanwege de griepgolf die vele bestellers en ook ander ex- peditiepersoneel heeft getroffen. Vooral Den Haag, Arnhem en Maastricht zuchtte onder de hieruit voortvloeiende problemen. Er is een pakjesverschuiving van Sint naar Kerst, rond 5 december bleef de drukte onder verwachting. liit China Plan prof. De Groot: Onderwijs zonder zitten blijven (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Ons onderwijs kampt met het systeem van het zit ten blijven en er .worden hier rekba re en subjectieve maatstaven aange legd. De leerlingen worden perma nent geselecteerd. Zij kunnen ieder jaar blijven.zitten. Dat stelde prof. dr. A. de Groot, auteur van het bekende boek Vijven en zessen, voor de Vereniging van leraren in vreemde talen te Amster dam. Prof. De Groot pleit voor onderwijs zonder de voortdurende selectie. De leraar zou zich moeten verplichten de leerling voor een bepaalde periode, bijvoorbeeld drie jaar, mee te nemen. Indien de leerling onderweg faalt, moet hij worden bijgewerkt, zitten blijven is dan niet meer mogelijk. Het examen na een aantal jaren vormt een selectiedrempel. In de pe riode daarvoor mag geen leerling het „nog eens een jaartje overdoen". PARIJS De Franse ex-generaal Edmond Jouhaud, die in 1962 ter dood werd veroordeeld, doch door tussenkomst van de Franse president levenslang kreeg, is vrijgelaten. Al leen ex-generaal Salan, die de opstand in Algerije leidde, zit nu nog gevangen. Vuurwerk: Neerlands twee grote vuurwerkfabrieken werken op meer dan volle toeren teneinde aan de zeer verhoogde vraag naar knalwerk (rot jes, donderbussen, vuurpijlen) te kunnen voldoen. De produktie moest de laatste maanden steeds worden opgevoerd, want Nederland gaat dit „uiteinde" voor 2miljoen de lucht inschieten. Echter niet alleen knalwerk, ook draaiende zonnen en Chinees vuur werk (goedkoop en heel goed) blijken in ons land zeer in de smaak te val len. Volgens deskundigen komt van de totale omzet bijna 40 procent uit het land van Mao. Bij de Duitsers zijn wij als knal-lustigen nog maar beginnelin gen. Alleen in de Bondsrepubliek verstookt mon van oud op nieuw voor een bedrag van 70 miljoen gul den.... Dit is de Antilliaanse stewardess Dolly Borrebac, die onlangs in Caracas geko zen werd tot Jltiss Stewardess". DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) heeft het lectuurverbod voor de krijgsmacht thans officieel opgeheven. Verspreiding van lectuur (kranten, periodieken, boeken, vlugschriften, circulaires, zelfs uit knipsels) zal evenwel niet altijd toe gestaan zijn. Daarover beslist een „lectuurcommlssie." Binnen de militaire inrichtingen mag de militair niet meer dan één exemplaar hebben van een geschrift waarvan de minister, de commissie gehoord, heeft bepaald dat versprei ding niet mag plaats vinden. Redenen ontleend aan de krijgstucht en het belang van de krijgsmacht kunnen hieraan ten grondslag liggen. De „lectuurcommissie" bestaat uit hoge militairen van verschillende wapens en afdelingen. Voorzitter is de oud-staatssecretaris G. H. J. M. Peijnenburg. JERUZALEM Israël heeft het voor het westelijke deel van Jordanië geldende uitgaansverbod opgeheven voor de dag voor Kerst en Eerste Kerstdag. De Engelsman David Webster Cairns werd gisteren op Schiphol tot zijn grote verrassing „in de bloemen en de zuivel" gezet alvorens hij naar Londen vertrok. Hij bleek de twee- miljoenste passagier te zijn, die de KLM dit jaar „uitluidde", een t tal dat nog nooit in een jaar tijd door de KLM werd bereikt. Dit besluit werd genomen, nadat 54 leden van een Arabische sabotage groep waren gearresteerd tijdens een grootscheepse zuiveringsactie, waar bij enkele Arabieren werden gedood. Men is er kennelijk van overtuigd, dat de pelgrims die de heilige plaatsen willen bezoeken, nu geen gevaar meer te duchten hebben. Intussen wordt uit Warschau ge meld, dat Roemenië zich voor het eerst heeft aangesloten bij een op roep van Oosteuropese landen aan Israël, zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken. Na afloop van een driedaagse con ferentie van Oosteuropese landen werd een verklaring uitgegeven. Daarin werd Israël niet zoals Horecabedrijven voor halve ton opgelicht (Vai r verslaggevers) ROTTERDAM Nadat z(J al twee keer per ongeluk onder hoogspannings kabels waren doorgevlogen, vonden twee Franse helikopterpiloten het vrij dagmiddag te gevaarlijk om door te vliegen. Het tweetal, Raymond Albert en Emille Faragoux, waren met eer. nieu we straalhelekopter Alouette 2 onder weg van de fabriek van Sud Aviation in Marheille naar de Rotterdamse lucht haven. De mist was gedurende de middag te dik geworden. Albert zette de machine vlak naast het Bolnesserdijkje in een modderig weiland aan de grond. Nadat de politie was komen kijken, vertrok Albert met een auto naar de lucht haven om daar met de koper. Schreiner Aero Contractors, te overleggen. Men hoopte een in de omgeving be kende piloot te vinden. Dat ging niet door. want de rijksluchtvaartdienst vond het toen al te donker om de (niet met blindvlieginstrumenten uitgeruste helikopter te laten doorvliegen. Waar Fagaroux het meest over inzat, was dat hij Wel niet voor de Kerst thuis zou zijn. Ze moesten in ieder ge val vannacht bij de mgachine blijven. ROTTERDAM De 43-jarige makelaar M. in 't V., die horeca bedrijven in Rotterdam, Schie dam en Den Haag voor tiendui zenden guldens zou hebben opgelicht, is al een maand op de vlucht. Zowel de Rotterdamse politie als Interpol zoeken al ge ruime tijd. De man heeft de nieuwe auto van zijn compagnon I meegenomen. De makelaar zou valse koopcon- I tracten hebben opgemaakt. Geld dat hij bij de verkoop van cafetaria's I ontving, zou hij in eigen zak hebben gestoken. De zaak kwam aan het rollen doordat een gedupeerde vrouw een advocaat waarschuwde. In 't V. had haar pension verkocht voor 15.000 en zou een cafetaria voor de vrouw kopen van 25.000. Die 15.000 moesten al? eerste betaling gelden. De rest zou zij met honderd gulden per week afbetalen. In 't V. stak die 15.000 in eigen zak. Bovendien had hij een tweede, vals koopcontract gemaakt met een nagemaakte handtekening van de gedupeerde. Hij probeerde haar te intimideren. Toen zij een advocaat in de arm nam. kwam de makelaar niet meer. Later bleek bovendien dat er op de cafetaria nog een schuld lag van een paar duizend gulden, waarvan de vrouw niets wist. Hierop volgde aangifte bij de politie, die toen ont dekte dat In 't V. was verdwenen. De politie vermoedt dat nog meer mensen door de makelaar zijn ge dupeerd. AR-fractie in Prov. Staten: Te weinig tijd om voor te bereiden DEN HAAG De a.r. fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland vindt, dat de tijd van voorbereiding voor de behandeling van de begro ting veel te kort is. „Er zijn rappor ten, verslagen en nota's verschenen, waarvan voor een behoorlijk begro- tingsonderzoek kennis moet worden genomen. In de periode voor het begrotings- onderzoek hebben de Provinciale Staten in een vergadering een lange agenda moeten afwerken. Deze ver gadering werd gehouden direct na het sluiten van de termijn voor de schriftelijke begrotingsbehandeling", aldus de fractie, die meent, dat dit alles een schadelyke overlading ver oorzaakt. Gevraagd wordt of Gedeputeerde Staten bereid z\jn te bevorderen, dat voortaan in de maand van het begro- tingsonderzoek geen vergadering wordt gehouden en dat de voor de beoordeling 'van de begroting beno digde verslagen, rapporten en nota's verschijnen op zijn laatst in de maand voor die van het onderzoek. MOSKOU Russische piloten hebben de bijl ter hand genomen om een gat door de vloer van hun cabine te maken teneinde het vastzittende neuswiel van hun vliegtuig, een vier motorig toestel met 70 passagiers aan boord, te kunnen losmaken. Het toestel cirkelde 37 minuten lang bo ven het vliegveld Jisjinev in Molda vië terwijl de piloten methet neuswiel bezig waren. Het toestel landde tenslotte veilig, aldus het Russische persbureau Tass. voorheen wel het geval was als agressor bestempeld. Indirect wordt de Arabieren ge vraagd, Israël te erkennen. Er wordt echter niet gepleit voor rechtstreekse onderhandelingen. In de verklaring wordt ook gewe zen op de „noodzaak dat alle lidsta ten van de Ver. Naties in het Nabije Oosten het recht wordt toegekend oïn ln wede en veiligheid als nationale, onafhankelijke staat te leven". Strenge straf voor officieren Jacob Verolme AMSTERDAM Kapitein W. D. K. uit Voorschoten van het in januari door een explosie gekapseisde schip Jacob Verolme, is door de Raad voor de Scheepvaart voor zes maanden de bevoegdheid ontnomen om als kapitein op zeeschepen te varen. Eenzelfde periode kreeg toegewe zen hoofdwerktuigkundige W. A. A uit yiaardingen. Drie maanden ont zegging kregen de eerste stuurman I. S. uit West-Terschelling en tweede werktuigkundige G. J. V. uit Am sterdam. Allen werden schuldig be vonden aan de ramp. De Jacob Verolme. die op reis was van Brazilië naar IJmuiden, moest na een sleepreis tot zinken worden gebracht omdat bergen onmogelijk bleek. Lassen De raad meent dat de kapitein ernstige schuld heeft omdat hy heeft toegestaan dat er aan dek werd ge last of gebrand en er onvoldoende toezicht op heeft gehouden. Hetzelf de geldt voor de hoofdwerktuigkun dige, die het gevaar kent van lassen aan boord van een niet-gasvrij schip. De tweede werktuigkundige, on der wiens leiding het werk werd verricht, is tekort geschoten in zijn taak. De eerste stuurman kent, al dus de raad. de order dat er niet boven de tanks mag worden gelast of gebrand. De scheepsleiding heeft een onaan vaardbaar risico genomen door het materiaal voor deze werkzaamheden aan boord mee te geven. Het 18.733 ton metende schip was eigendom van de Ned. Ertstanker Mij. N.V. te Rotterdam. De opmerking van de kapitein dat hij by deze ramp het gemis heeft gevoeld van een omoepsystcem stelt het nut van zo'n installatie voor grote schepen nog eesis aan de orde. Veto Het zij verre van mij, enig leedver» maak te hebben over de nederlaag van minister Luns, nu De Gaulle zijn veto heeft uitgesproken tegen de toe lating van Groot-Britannië tot da EEG, omdat dit in meer dan een op zicht een bedenkelijk verschijnsel is. Maar het is toch misschien een goed lesje voor de heer Luns geweest Hij zou hieruit wellicht kunnen le ren, hoe vaak hij door zijn veto een deel van zijn eigen landgenoten heeft teleurgesteld, toen hij, door allerlei drogredenen en onjuiste voorstelling van zaken in de TNveede Kamer, de alleszins gerechtvaardigde els tot uit betaling van salaris aan de gewezen krijgsgevangenen uit de Japanse kam pen in Indië en elders, afwees. Een niet minder bedenkelijk verschijnsel! Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, enz. Den Haag A. J. Dominicu». Twee doden op rijksweg DIEVER Op de rijksweg zijn gistermiddag kort na elkaar twee personen by auto-ongelukken om het leven gekomen. De 35-jarige technische adviseur W. G. Wilmink uit Smilde botste in Diever met zijn auto tegen een vrachtauto. De man was op slag dood. Bij Vries reed een personenauto tegen een trekker met oplegger, die door plotseling remmen was gaan scharen en op de linker weghelft was gekomen. Een inzittende van de auto, de 46-jarige mejuffrouw N. Grondman uit Assen, overleed aan de verwondingen. SITTARD De twaalfjarige G. van D. uit Sittard is gisteravond om gekomen nadat de personenauto waarin hij zat in botsing was geko men met een bestelauto. De be stuurders van beide auto's werden ernstig gewond. WANSSUM Gisteravond is de vijftigjarige W. Beterams uit Wans- sum (L.) op de weg naar Geysteren door een auto geschept. De man, die naast zijn bromfiets op' het rechter weggedeelte liep, was op slag dood. De Westduitser Ruzlek is door een rechtbank in Tsjechoslowakije tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens militaire spionage. UTRECHT Be huidige lelie „Geen alcohol bij snelverkeer" en andere acties, die eerder werden gehouden, maken dat niemand meer weet waar hij aan toe is legt de heer N. H Bouwes. hoofdbestuurelid van de Horecaf. Hij wU dat rijn organisatie voortaan Inspraak heeft all er voor. lichtingsacties worden ondernomen. De heer Bouwes meent dat de mensen nu denken dat ze helemaal niet meer mogen drinken, maar het gaat er volgens hem om matig te drinken. Hij stelt, dat het zeer moeilijk uit te maken is of een automobilist na het gebruik maken van alcohol wel of niet ln staat Is zijn wagen be hoorlijk te besturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5