ïh Reder Haasnoot voorzitter van schippers-eigenaren VLEET Secretaris Van der Plas weg Visserij nieuws bij de Kerstsamenkomst in Katwijkse veiling uniek Verrassendvrolijk én.... voor iedereen NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 Donderdag valt de beslissing KATWIJK AAN ZEE Als de ledenvergadering er donderdag middag a.s. mee akkoord gaat, krijgt de vereniging van schippers- eigenaren een betaalde voorzitter. Als kandidaat voor deze functie stelt het bestuur voor reder N. Haasnoot, Tramstraat 57, directeur van de N.V. Haasnoot, van welk bedrijf de opstallen onlangs gro tendeels door de gemeente Kat wijk zijn aangekocht. De heer Haasnoot volgt als, voor zitter de heer Nic. van Duyn op, die deze functie evenwel naast zijn da gelijkse werkzaamheden vervulde. Vertrek De voordracht van de heer Haas noot houdt ook verband met het ver trek van de secretaris van de ver eniging, de heer D. van der Plas. die zijn assountantsstudie heeft afgerond en op een Haags accountantsbureau gaat werken. De heer Van der Plas had ge deeltelijk een administratieve, ge deeltelijk een bestuurlijke taak. Deze werkzaamheden worden nu gesplitst in een bestuurlijk deel dat voor rekening van de heer Haasnoot komt en een administra tief deel dat zal worden verzorgd door de heer N. Plug uit Noordwijk aan Zee, een broer van de direc teur van het kantoor Katwijk van de Algemene Bank Nederland. De D. J. Mast, tandarts Katwijk aan Zee Geen spreekuur op woensdag 26 t.m. vrijdag 28 december. Kerstnachtdienst in Katwijk aan den Rijn KATWIJK AAN DEN RIJN Morgen, aan de vooravond van kerstmis, wordt om elf uur in de Hervormde dorpskerk een kerst nachtdienst gehouden, waar de plaatselijke predikant ds. A. Mak- kenze zal spreken. De sopraan me juffrouw D. Knetsch verleent mede werking. KATWIJK AAN DEN RIJN Op eerste Kerstdag 's middags om 5 uur wordt in de Geref. Kerk, Rijn straat 18, een dienst gehouden, waar op speciaal de aandacht van belang stellenden wordt gevestigd. Voor ganger is ds. A. C. van Beek. Verder werken mee W. D. Noteboom, Rijns- burg (trompet), Henry Blackmon, 's-Gravenhage (bas-bariton) en A. van Veen (orgel). Kerstwijding in Katwijk KATWIJK AAN DEN RIJN De Hervormde Gemeente houdt mor genavond om 11 uur in de dorpskerk een kerstwijding. Mejuffrouw Dini Knets zal enkele liederen zingen. Actief functie al De heer Van der Plas is vijf jaar secretaris van de vereniging van schippers-eigenaren geweest. Vooral op bedrijfseconomisch gebied heeft hij zijn sporen verdiend. Voorzitter Nic. van Duyn leidde de vereniging jarenlang slagvaardig en met overtuiging. Op uiteenlopend niveau behartigde hij de belangen Zwemdiploma's voor leden van Katwijkse club KATWIJK AAN DEN RIJN In het sportfondsenbad in Wasse naar behaalde gisteren een aantal leden van de zwem- en poloclub Katwijk (voorheen de Katwijkse zwemclub .,De Molentuin) het zwemdiploma. De gelukkigen zijn: Diploma A (zwemproef): Robbie Franssen, Willie van Delft, Lucia van Holland, Ingrid Tesselaar, Cor nells Stam. Diploma B (geoefend zwemmer): Tonnie van Schie, Mar ja van Pari don, Tom Plagman, Noël Bergman, Tilly Schilperoort, Sonja Haverman, Matthijs van Paridon. Rens van der Snoek, Jan de Vries. Diploma C (zwemvaardigheid 1): Peter Roos, Isabella Corten, Henk Corten. Diploma D (zwemvaardigheid 2): Tjeerd Roosjes, Sarjanna Broek horst. Er werden geen kandidaten afgewezen. De voorzitter van de zwemclub, de heer M. A. de Vries reikte de diploma's en iteahtjes uit en dankte de bedrijfsleider van het zwembad de heer B. J. Timmermans en de instructeurs mevrouw E. Verweys- Smits en de heren J. L. Verweys. L. Hensbergen en W. Bekooy. Per 1 januari gaat de zwemclub verder oefenen in het Katwijkse zwem bad. Namens de K.N.Z.B. waren aan wezig mevrouw Q. L. M. Hidding- van Oosten en de heer L. Lans. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog water 8.20 en 20.48 uur; laag water 3.52 en 16.20 uur Maandag: hoog water 9.20 en 21.52 uur; laag water 4.49 en 17.22 uur. Dinsdag: hoog water 10.24 en 23.02 uur; laag water 5.57 en 18.29 uur. Woensdag: hoog water 11.32 uur; laag wajer 7.11 en 19.39 uur. IJMUIDEN Aan de IJmuider markt verschenen 42 vaartui gen. Zij zorgden voor een aanvoer van 2.420 kisten vis. waarvan 340 kisten schelvis. 130 kisten wijting. 230 kisten gul en kabeljauw. 120 kisten kleine gul, 130 kisten koolvis, 265 kisten haring, 40 kisten kleine haai, 630 kisten schol, 35 kisten tar bot, 140 kisten diversen, 60 stuks stijve kabeljauw en 27.500 kilo tong. Verder waren er 90 kleine kisten schelvis, 90 kleine kisten wijting, 1.520 kleine kisten haring en 19 klei ne kisten makreel. De belangstelling was met het oog op het naderende lange Kerstweek einde niet groot. De tong bedong nog redelijke noteringen maar de meeste andere soorten moesten met een schijntje genoegen nemen. De tong 1 haalde een top van f5,17 en was daarmee de vier andere soorten de baas. De slips zakte na een inzet van f 4,53 naar f 3.87Ook de groot middel en de kleinmiddel belandden met een respectievelijke slotkoers van f 3,85 en f 3.81 onder de vier gulden. De schol kwam in het prij- zenstuk niet voor. De grote en de grootmiddel bereikten een gemiddel de van nauwelijks twintig gulden. De kleinmiddel en de schol bleven daar maar een gulden of twee bo ven. De tweetjes waren na een start van f 27 later in de meeste gevallen voor f 15 te koop. De haring van de treilers uit de Ierse Zee schommelde tussen f30 en f26 en dat mocht een redelijk ge middelde worden genoemd. De schelvis werd nog verder in de ver keerde hoek gedrukt. Met uitzonde ring van de grootmiddel, die constant f23 deed, belandden alle soorten op een slotnotering van f 17 De wijting deed het met een koers van f 35 tot f 19 verhoudingsgewijs beter. Hoewel de gul niet zo ruim was vertegenwoordigd was de inte resse gering. De grootste soort moest tevreden zijn met een top van f 29 De kleine gul was weer het grootste slachtoffer. Spoedig vertoefde deze soort op het mipimum en dat bete kende weer het nodige werk voor de kattencentrale. De kabeljauw deed de handel evenmin warm lopen. De middel soort was op de laatste afslag voor f 46 te koop, de grootste soort voor f 48 per 125 kilo. LANGE REIS He>t Westduitse fabrieksschip „Tubingen" is na een reis van acht maanden in de Zuidatlantische wa teren in de thuishaven teruggekeerd. Over drie weken gaat het vaartuig er weer op uit. Danzal men in de noordelijke Atlantische wateren gaan opereren. Over de vangsten was men niet ontevreden. De totale produktie was genoeg voor het be reiden van 6,'5 miljoen vismaal tij den. De Tübingen maakte op deze tocht 165 visdagen vol. Eerst probeerde men het in de Zuidafrikaanse wate ren. Daar haalde men in 69 dagen 1.650 ton vis scheep. Deze produktie werd gedeeltelijk diepgevroren. Een vrachtvaarder zorgde voor het transport naar Bremerhaven. De tweede expeditie in de omgeving van de Walvisbaai bracht veel min der op 130 ton gefileerde vis uit 22 dagen. Daarom besloot men de activitei ten te verleggen naar de Argentijnse wateren. Deze verhuizing werd een compleet succes. Men maakte in 74 dagen 1.750 ton vis buit. Hieruit pro duceerde men 580 ton diepgevroren filet. De Argentijnse regering over weegt de territoriale wateren tot niet minder dan 200 mijl uit te brei den. De buitenlandse vaartuigen zul len daar wel mogen vissen, mits een „huur" van 6.000 dollar voor twee maanden wordt betaald. IN SCHEVENINGEN In Scheveningen werden aange voerd 50 kleine kisten schelvis, 100 kisten wijting, 300 kisten gul en ka beljauw, 460 kleine kisten makreel, 700 kisten schol en 10.000 kilo tong. De heer Haasnoot is een bekend Katwijiks reder. Op 16 juni jl, werd hij 65 jaar. Ook buiten zijn eigen be drijf heeft hij altijd veel activiteit ontplooid. In de oorlog was hij directeur van de visserijcentrale. waarbij hij veel voor het behoud van de visserij heeft gedaan. Na 1945 werkte hij op velerlei gebied mee aan het bestuur van de privaatrechtelijke organisa ties, met name de Redersvereni ging voor de Nederlandse zee visserij en dè Nederlandse Bond van haringhandelaren. Hij is lid van het dagelijks be stuur van het produktsohap voor vis en visprodukten, lid van de com missie voor de visserij van het land- bouw-economisch instituut, lid van de raad van beheer van de NEVAS en voorzitter van het loonoverleg tussen de redersvereniging en de werknemersorganisaties. In de internationale visserijwereld is de heer Haasnoot evenmin een onbekende. Vrouwelijke diaken in Noord wij k-Zee NOORDWIJK AAN ZEE In de Hervormde Gemeente heeft de eer ste vrouwelijke ambtsdrager haar intrede gedaan. Het is mevrouw L. M. de Beer-van Drunen, die is ge kozen als diaken. Vorig jaar reeds nam de kerke- raad het principebesluit vrouwelijke ambtsdragers toe te laten, maar tot voor kort waren bij de verkiezing geen dames kandidaat gesteld. Bij de laatstgehouden verkiezing werden alle ambtsdragers, die zich herkiesbaar had'den gesteld, her kozen. Verder koos men als ouder ling de heren J. van Rooyen, F. N. de Witt, F. Krug en K. van der Meulen, als jeugdouderüng de heer A. J. Lindihout en als diaken dus mevrouw De Beer. De heren Van Rooyen, Van der Meulen en Lindihout hebben hun verkiezing niet aanvaard. Competitie ,,Nooitgedacht" NOORDWIJK De Noordwijkse klaverjasvereniging „Nooitgedacht" speelde in Ons Gebouw een competi tiewedstrijd. De uitslag luidt: D. Hoek 5346 pnt, C. Duindam 5260 pnt, H van der Niet 5156 pnt., M. Hoek Wz 5136 pnt., Mourits 5130 pnt., C. Borst 5068 pnt., D. Vink 5066 pnt., M. van der Niet 5064 pnt., K. Vink 4947 pnt. A Korbee 4934 punten. Jongen aangereden te Noordwijk NOORDWIJK Op de Nieuwe Zeeweg te Noordwijk werd de 8-ja- rige Berend van der Zalm aangere den door een personenauto, bestuurd door een 32-jarige bewaker uit Noordwijk. Het ventje liep verwon dingen aan het gelaat op en is naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den gebracht. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor de interkerkelijke kerstsamen komst, die gisteravond weer in een der veilinghallen werd gehouden, bestond grote belangstelling. Geen enkele van de vijftienhonderd stoe len was onbezet. De radiopredikant ds. G. Toorn vliet sprak over het onderwerp „Wij kunnen weer lachen. Burgemeester A. G. Vermeulen verzorgde de schriftlezing. Medewerking aan deze kerstbijeenkomst verleenden een 200 kinderen van de lagere scholen, die Katwijks damiiieuws KATWIJK AAN DEN RIJN Het tweede tiental van de Kat wijkse damclub KDC heeft kans ge zien het krachtige Samen Sterk II te verslaan en wel met 119. De gedetailleerde uitslagen zijn: J Schoneveld (KDC II)G Kerk vliet (SS II) 11, J SlootwegF Pannebakker 11, M L Dijkstra A M Stolwijk 11, D ZaatP Ver- degaal 20, J HeemskerkH van Wijk 11, C van Duijn (res)J Lourier 02, A VerhoogJ Shar- dijn 11, KI van Duijn (res)—J Verdegaal 0—2, C de WinterP Kerkvliet 20, Am van BeelenW van Beek 20. Uitslagen van bordenwedstrijden: H KoelewijnH Voorzaat 11, Ar van BeelenH Klinkenberg 20, J van DuyvenbodenJ Schoneveld Pzn 11, J ZwaanJ Godwaldt 02, J PassschierF Spierenburg uitgesteld. Tweede klasse: M BrouwerAb van Beelen 20, P OuwehandJ Rijsdam 20, B van RijnA Oex- man' 20, C de MolA Berkhey 2—0. Afscheid mej. Wiltt? AARLANDERVEEN Donder dagavond luide de Chr. Nat. Kleu ter School Kerstfeest in het Dorps huis. Deze avond betekende tevens het afscheid van Mej. Wilts. De kleu ters boden verschillende kleine ca deaus aan. Namens het bestuur be dankte de heer G. Vis mej. Wilts voor de bijzonder prettige verhou ding en samenwerking. De heer J. M. Dekker sprak een afscheidswoord namens het personeel van de lagere school. Kerstdienst Ter Aar TER AAR Zondagavond om half negen wordt in de hervormde kerk een interkerkelijke kerst- wijdingsdienst gehouden onder het motto: Komt allen tezamen. Voorgangers zijn de beide plaat selijke predikanten. Medewerking verlenen de heer D. H. van Leeuwen, 'het mannenkoor Die Rhijnesangers uit Bodegraven o.l.v. de heer D. v. d. Bosch, Cor de Jeu, trompet en Leen Ramp, orgel. Kerstviering in Wonbrugge WOUBRUGGE Als afsluiting van het jaar werd voor de leerlin gen van de bijzondere school in de Gereformeerde kerk een kerstvie ring gehouden, waarbij ook vele moeders aanwezig waren. Er werd afwisselend gezongen, gereciteerd en blokfluit gespeeld. De heer A. C. van Tienhoven vertelde een kerst verhaal. getiteld. De bronzen lamp van Beriah. Ook ontvingen de leer lingen nog een traktatie. Een inzameling ten bate van de Anti-hongeractie bracht f 129,15 op. Baptistengemeente Alpheu ALPHEN Bij de Baptistenge meente gaat zondag om 10 en 6.30 uur voor ds Cohen. Op eerste kerst dag wordt om 5 uur 's middags kerstfeest gevierd. Voorganger is ds Cohen. onder leiding van de heer L. Haas noot enkele kerstliederen zongen. De Harmonie Katwijk zorgde onder leiding van de heer P. Baart voor de muzikale begeleiding van de samenzang. Afscheid mej. Totli SASSENHEIM Gistermiddag werd met de kleuters van de Zonne- bloemschool ej\ de dependence Ont- ■moeting. het., kerstfeest gevierd in ..Ontmoeting". Aan het slot van de middag werd afscheid genomen van de hoofdleidster, mej. L. Toth, die (vanaf 1956) eerst aan de Kerklaan- school en de laatste jaren als hoofd leidster aan de Zonnebloem school verbonden was. Voorzitter Wester beek sprak de scheidende juffrouw Toth toe, waarbij hij haar veel suc ces toewenste in haar nieuwe func tie bij het kleuteronderwijs te Naar- den. Namens alle kleuters werd een ring ter herinnering aangeboden. De leidsters en kwekelingen deden juf frouw Toth een zilveren kandelaar cadeau. Burgerlijke stand van Rijnsburg RIJNSBURG Geboren: Corne lls, z v C Beekhuis en C W Binnen dijk, Irissenstraat 26. Overleden: de Koning, Cornells, 52 jaar Valkenburger weg 16; Heems kerk, Marinus, 61 jaar, Narcissen- straat 2; Heemskerk, Jacobus, 55 jr, Vliet ZZ 27a. Getrouwd: van der Meij, Jan, 24 jaar en van Egmond M^rianna J 20 jaar, Hofstraat 13; adres m.i.v. huwelijk: Rijnsburg, Noordwijkerweg 39; van Egmond. Jan, 22 jaar te Leiden en Glasbergen, Cornelia; 22 jaar, Kat- wijkerweg lc, voorlopig ieder op eigen adres; van den Eijkel, Cornelis, 22 jaar en Batenburg, Helena Jo hanna, 23 jaar, Heerenweg 7, adres m.i.v. huwelijk: Karei Doormanstr. 10. RIJNSBURG Ingekomen perso nen: Berkheij e.v. de Best, Cornelia; van Katwijk naar Karei Doorman straat 8; Kemps, Cornelis J. M.; van van Haarlem naar Vliet NZ 42; Caspers e.v. Brussee, Hendrica T. C.; van Noordwijk naar Vliet NZ 59; Bijleveld, Jan; van Amsterdam naar Burg. Hermansstraat 42; van der Meij. Aafje; van 's-Gravenhage naar Narcissenstraat 29; van Klaveren, Karei en gezin; van Oostflakkee naar Langevaart 16a. HAAGS GEMEENTEMUSEUM TOT 12 FEBRUARI Volleybaltoernooi in Rijnsburg RIJNSBURG In het volleybal toernooi eindigde de wedstrijd Rijnsburg 3Valken 2 in een 11 stand. Dames B-klasse Rijnsburg 3—Valken 2 0—2. ValkenArmada (dames): In de eerste set slecht spel aan beide kan ten; De Valken won met 1513; na een achterstand won De Valken ook de tweede set met 1513; uitslag 2—0. Heren ValkenKVC: spannende O, HOE HEERLIJK IS 'T TE SPELEN MET DIE BONTE HARLEKIJN, ja, dat is een tijd geleden. De bonte harlekijnen zijn allang de mode uit en menigeen kan zich niet meer voorstellen wat een wonder van vernuft zo'n harlekijn met zijn dikwijls ingenieus mechaniek, waar door hij als haast echt kon lopen en capriolen kon uithalen aan d e rek stok, en met zijn houten mond kon kwebbelen en voorover kon liggen van de pret en wat niet al,de meesten kunnen zich in deze tijd van techniek niet voorstellen wat een wonder van meehaniek zo'n houten harlekijn met zijn bontgeschilderde kledij voor onze overgrootvaders moet Zijtt'geweest.' Maar niet alleen door zijn mechaniek was die harlekijn zo geliefd. Hij bood de kinderen ook echt de gelegenheid om met" hem te spelen en verdiept te raken in de wereld van de illusie, waar het alles bont en vrolijk toeging. Die harlekijn was een afge zant van een wereld, waarin alles kon en mogelijk was en waar de verbeel ding vleugels kreeg. Hij was een am bassadeur van de „Bonte wereld van het poppenspel". OP DE KERMIS Op de jaarmarkten en de kermissen en overal waar veel volk bijeen was, hoorde dat poppenspel thuis. Het was oeroude volkskunst, soms uitermate primitief, soms bijzonder ingewikkeld vanwege allerlei mechaniek, maar soms verschool zich achter dit ano nieme amusement een werkelijke kun stenaar, die intuïtief wist, dat de illu sie de wezenlijke kern is van de dra- matisohe kunst en zijn poppen wist te bespelen als waren het ware helden, vreselijke demonen, kostelijke snaken. Kortom als ware het echte leven de kunstenaars, die alles konden wat ech te acteurs ook konden, maar boven dien ook nog heel wat meer konden dan mensen van vlees en bloed konden verrichten. Poppen werden in handen van zo'n speler superwezens, die let terlijk alles konden, wat in dromen land, in het land der illusie maar denk- ARME SLOEBERS Het is de verdienste van prof, Gün- ter Böhmer, dat hy in zijn museum in Miinchcn tracht die wereld van het poppenspel uit het verleden bijeen te brengen en te behouden. Dat is een uiterst moeilijk werk. want de meeste poppen waren gebruiksvoorwerpen, waarmee arme sloebers hun brood moesten verdienen. Al6 ze bij leven al niet versleten waren en bij de oude rommel terechtkwamen, kwamen daar na de roest en de mot hun vernietigend werk wel doen. Ook waren er poppen waarop de makers en spelers zo ver liefd waren, dat zij mee werden geno men in het graf. En zo is er maar heel weinig overgebleven van was eens een uiterst rijke en boeiende wereld moet zijn geweest. Bovendien de wereld van het pop penspel stond niet in hoog aanzien bij de geleerde heren van die dagen, die de pen voerden. Voor het vastleggen van poppenbelevenissen leenden ze hun kostbare, geleerde pen niet. Een typische DuitseHerr Pro fessor naar ontwerp van Olaf Gul- bransson voor het spel „Goethe lm Exam" van Alfred Polgrav. (Goethe zakt natuurlijk voor dit examen over zijn eigen werk..)) wedstrijd met 11 als resultaat. Dames ArmandaRijnsburg; eveneens 11. Heren KVC—Rijnsburg: Rijnsburg verloor de eerste set met 1513 en won de tweede met 1215. In de Wedstrijd ValkenArmada (dames) werd Valken poule- RijnsburgKVC (heren): Rijns burg won zowel de eerste als de tweede set. (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet NZ. 19-20 - Rijnsburg ZONWERINGSBEDRIJF - DEKKLEDEMFABRIEK Oudshoorn-van Egmond dÉÜBIfh KIJK JE OGEN VIT Toch is het nog een indrukwekkende collectie die in het museum te Miin- chen bijeen is gebracht. Het is toch wel zoveel, dat het Haags Gemeente museum er een grote tentoonstelling aan heeft kunnen wijden, temeer daar Nederlandse poppenspelers zoals Guido van Dcth. Don Vermeire, Frank Koo- man, Feike Boschma en anderen te hulp schoten en zo Is er een verzame ling bijeen, waarover ieder, die In deze vakantiedagen het Gemeentemuseum bezoekt, letterlijk versteld zal staan. Werkelijk, men kijkt zijn ogen uit. Neem bijv. die meer dan metershoge poppen van ridders en jonkvrouwen uit Sicilië. Fel van kleur, subliem van avpressie, indrukwekkend van postuur, De Drie Koningen van Jacques Nij- man voor Guido van Deths spel „Ach, we weten het wel". of de poppen uit Zuid-Duitsland, Oost- Europa, België of Oostenrijk. Er zijn voortbrengselen van volks kunst, maar ook want in West- Europa is de volkskunst wel dood van poppen uit echte theaters. Ja, zelfs tot „abstracte" poppen uit onze tijd toe. Immers, en dat maakt deze ten toonstelling goed duidelijk werke lijk alles op dramatisch gebied kan met poppen bereikt worden, van koddige vertelseltjes voor de kleintjes tot in de hoge literatuur van Tsjechow toe, zoals" de bijzondere werkstukken van de Hochschule für bildenden Kiinste te Berlijn onder leiding van prof. Her- tha Schönêwolf toe, ZE SPELEN OOK Echter, de poppen staan niet alleen tentoon (want tentoonstaande poppen zijn. eigenlijk „lijken" van poppen, want poppen moeten spelen, zich be wegen en illusies opwekken, zegt prof. Böhmer), zij worden van tijd tot tijd ook door Don Vermeire bespeeld bijv. op de woensdagmiddagen om half drie en half vier, telkens 20 minuten lang. Wie denkt al veel van poppenspelen af te weten, moet toch echt eens naar het Gemeentemuseum gaan. Het is een uitermate vrolijke tentoonstelling, minstens zo amusant als de koddigste pretfilm en door Iedereen van groot tot klein te begrijpen. Heus, men zal verbaasd staan over zoveel fantasie in kleur en vorm en idee. Echt om met de kinderen heen te gaan. De tentoonstelüng „De bonte wereld van het poppenspel" blijft geopend tot en met 11 februari in het Haags Gemeentemuseum, Stadhouderslaan 41. Een knots van een beeld in glim mende wapenrusting: Paladijn of Siciliaanse ridder, uit een poppen theater in Catania, Sicilië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10