In de studio's zijn de kaarsen al gedoofd 5 de stad en dokter Moore ;j] Straf voor N militairen? q NCRV blij „Carnaval der dieren99 op oudejaarsavond Vertrouwen in herstel Indonesische economie VRIJD AG 22 DECEMBER 1967 NTS veilig na kerstgevaar Brandwachten u-aren paraat ye Medewerking Hoepla DEN HAAG De Kamerleden Van den Doel en Voogd (beiden soc.) hebben minister Klompé en minister Den Toom gevraagd of het waar is Ollj dat een of meer militairen die aan zal hei VPRO-programma Hoepla heb- 75 d ben meegewerkt, hiervoor zijn rstej «^raft. ving "Ze vragen waarom ze zijn gestraft. 9) i Is het niet onbillijk dat toevallig tij- i (Ij dens de tv-opname in de trein aan wezige militairen worden gestraft „terwijl beelden zoals die in Hoepla zijn uitgezonden, regelmatig tijdens de week-einden in treinen te zien jvin xijn", aldus de twee Kamerleden. •stgo Onderzoek naar de identiteit en bestraffing van militairen die op het '""*1 scherm zijn verschenen kan een on gewenste rem vormen voor de vrij- sbrü heid van de omroeporganisaties in de nde] keuze en de inhoud van hun pro- i gramma's. Voorts willen ze weten of de com- ag mandant van de Frederik- en Alexander-kazerne in Den Haag dienstplichtigen met klem heeft ge- De vraagd niet mee te werken aan aart tv-programma's als Hoepla, en of J hierdoor de vrijheid van meningsui- 2 ting van militairen en hun recht om is als staatsburger deel te nemen aan discussies over politieke en j maatschappelijke onderwerpen niet 0 n) worden beperkt. Dat was gisteravond iets heel nieuws op het scherm: De NCRV- voorzitter ds. J. Ozinga ging per soonlijk dure geschenken brengen aan het pas getrouwde echtpaar Koeslag in Gorssel, dat als 475.000ste lid van zijn omroepvereniging was ingeschreven. Er was blijkbaar voor de opname goed gerepeteerd, want in het beeld ging het feestelijk noch verrassend toe en het aardige jonge paar accep teerde volautomatische wasmachine en tv-toestel alsof het om een pond suiker ging. Vader Koeslag, die zijn zoon als lid had aangebracht, toonde zich wèl verrast met een mooi va kantiereisje voor hem en zijn vrouw, ook een attentie van de NCRV. In Hier en Nu besteedde de NCRV grote aandacht aan de tragiek in de Dordtse wijk Sterrenburg en de maatregel van de NS om vervroegd de aki in een ahob te veranderen. De verantwoordelijkheden over het lange uitblijven van goede beveili ging van de spoorwegovergang bjj zo'n grote nieuwe wijk werden ook nu door de „instanties" (openbare (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Terwijl wij zo zoetjes aan onze kerstversie ringen van zolder gaan halen, kaarsen en dennengroen in huis slepen en ons voorbereiden op de huiselijke intimiteit met het ge vaar van brandende kaarsen, is in de studio's van de NTS dat alles al achter de rug. De dennenbomen en glinster- ballen hebben hun taak vol bracht, de kaarsen zijn gedoofd: de programma's voor Kerst en Oudjaar die te pas en te onpas van „echte" liedjes zijn voorzien, staan op de band. De studio's zijn er veilig doorgekomen. Neen, u behoeft straks bij het kij ken niet bang te zijn, dat een zange res te dicht bij een kaarsvlam zal komen, dat kinderen te nauw contact krijgen met een „brandende" kerst boom... het is allemaal al voorbij dat kerstgevaar in de studio's. Trouwens, er waren zoveel voorzie ningen getroffen, dat ongelukken nauwelijks mogelijk zijn geweest. Niettemin hebben de programma-uit voerders zich goed gerealiseerd, dat die ongelukken in kleine hoekjes ple gen te zitten. De technische dienst van de NTS was zich dat niet minder bewust. De brandwacht is geweldig in touw geweest, ook daarvoor bestaat een in terne dienst. „Practisch achter elke brandende kaars", zo vertelt men, „stond een brandwacht. Die had niets anders te d.ocn dan dat vlammetje nauwkeurig in de gaten te houden en te zorgen, dat niemand er te dicht bij in de buurt kwam en dat de kaars niet kon vallen". Ook werden stellages en kerstbo men deugdelijk gecontroleerd, alvo rens de daarop aangebrachte kaarsen mochten worden ontstoken. Men vreesde niet in de eerste plaats persoonlijke ongelukken (hoewel het enkele jaren geleden gebeurde tragi sche voorval met een Franse actri ce die door één brandende kaars werken en NS) heen en weer gescho- Henk Mochel had voorts een mon tage gemaakt van gezongen teksten uit Handels Messias (intussen op Nederland 2 bij de AVRO heel mooi uitgevoerd) en beelden van afschu welijke ongelukken en oorlogshande lingen, die de tegenstelling tot de woorden van vrede én lieflijkheid schrijnend en verwijtend illustreer den. Interessant gevonden en ook- treffend samengesteld. maandenlang in het ziekenhuis raak- te, niet is vergeten), maar men hield j in gedachten hoe bijzonder brand baar een studio is. SIGARET Uiteraard wemelt het in de studio's altijd van brandwachten en niet al leen vanwege eventuele brandende kaarsen. Hoewel er een rookverbod geldt, wordt er nog wel eens een overtredinkje gesignaleerd en uitge roeid. Meer zorg eist het roken op het toneel tijdens repetities en opna men. Brandwachten houden dan nauwkeurig de bewegingen van ac teur of presentator in de gaten en een weggelegd sigaretteneind wordt fluks in een zandbak je geduwd. Het zal u ongetwijfeld wel eens zijn opgevallen, hoe dikwijls er in I een toneelstuk even een sigaret wordt opgestoken, die dan al heel I gauw wordt neergelegd. Maar nie- 1 mand heeft er erg in, h,oe achter de schermen brandwachten daarop staan te loeren. Gelukkig maar, dat ze er zijn. Vooral ten opzichte van het nieu we, kostbare studiocomplex aan de Insulindelaan (Omroepkwartier) zijn uitgebreide brandbeveiligingsmaat regelen getroffen. Ten eerste zijn de studioruimten gesepareerd door ze in zgn. „kubussen" te bouwen, opdat men eventueel brand in één ruimte kan lokaliseren, en elke „kubus" telt tenminste twee nooduit gangen. Verder zijn er rookluiken en de gebouwen zijn alle voorzien van noodblusapparaten die regelmatig worden gecontroleerd. Rondom het gebouwencomplex loopt een ringlei ding voor watervoorziening en de da ken zijn vlug bereikbaar. Ook daarop kunnen brandslangen worden aange koppeld. ALARM Er zijn goede alarminstallaties aan gebracht en er zijn voldoende lucht- maskers voor iedereen. Gebeurt er iets in een van de gebouwen, dan kan men met blussing aan de gang totdat de brandweer is gearriveerd. De technische dienst van de NTS ■heeft een aantal vaste brandwachten in dienst, maar tevens is een korps vrijwilligers goed geïnstrueerd. Er behoeft bij onverhoopt uitbreken van brand dus nooit paniek te ontstaan: voldoende in de gebouwen aanwezi gen weten wat hen te doen staat en er zijn altijd vele handen tot helpen bereid enbekwaam, want dat is een belangrijke factor. Vanzelfsprekend hebben de kerst en jaarwisselingsprodukties extra spanning veroorzaakt en vermenig vuldiging van toezicht geëist, maar tot nu toe is alles prachtig verlopen en dat werd besloten met een zucht van verlichting. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.07 uur Fenklup, tienerprogramma. 8.20 uur kleur-reportage „Kinderen in Vietnam" 8.50 uur Mies-en-scène en 10.10 uur vrolijke eenakter „De wonderbaarlijke nacht" (import). Ned. 2 KRO 7.07 uur (NTS) „Die van hiernaast". 8.20 uur feuilleton „De verloofden". 8.50 uur „Intussen", muzikaal kerstspel van de Oos tenrijkse televisie. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 7.50 uur hoorspel „De moeder". 9.00 uur Radio Filharmonisch orkest speelt Beethoven; o.m. eerste pianoconcert, soliste Hedy Schnei der. 10.55 uur lichte platen in Prettig Weekend. Hilversum II NCRV en TROS 7.50 uur sterren van de lichte muze. 8.45 uur hoorspel „Hongerdominee Ficht". 10.40 uur TROS-amusement „All-in". De NCRV groeit nog steeds. Als kool. Deze week werd een nieuwe mijl paal bereikt: de inschrijving van het 475.000ste lid. Zo'n groot aantal leden (inmiddels al weer ruimschoots overschreden) heeft de NCRV nog nooit gehad. Geen wonder dus dat het 475.000ste lid „in de bloemetjes" werd gezet. Het was de heer G. J. Koeslag te Gorssel, die (met zijn echtgenote) voorzitter mr. dr. J. Ozinga op bezoek kreeg om een volautomatische was machine en een televisietoestel in ontvangst te nemen. Dat waren welkome geschenken, want het echtpaar Koeslag is nog maar enkele dagen getrouwd en deze twee kostbaarheden waren nog niet in de huishouding opgenomen. De heer G. J. Koeslag sr. had zijn zoon als lid opgegeven en daarom deelde ook hij in de feestvreugde. Hij en zijn vrouw ontvingen twee tickets voor een zesdaagse zomerbootreis naar Noorwegen. „Geef de regering vijf jaar de tijd Voor Oudejaarsavond heeft de VPRO een bijzondere uitvoering van „Carnaval des Animeaux", de muzikale fantasie van Saint-Saëns, op het programma. Hier alvast een foto van de opname, die een ongedwongen samen spel van mensen, kinderen, musici, instrumenten en „dieren" werd. Dit is de scène met olifant en bas. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zelf heb ik ver trouwen, verklaarde dr. W. P. H. van Oorschot na terugkeer uit Indo nesië. Een voorzichtig vertrouwen, mits de huidige regering de kans krijgt een vijftal jaren te werken. Dan kan er een begin zijn gemaakt met het herstel van de economie van het land. Opgevallen zijn hem de grote vlijt van het volk, de familiesaamhorig heid en de grote rijkdom van het land. Het grote, hem volslagen on bekende, element is echter of de re gering de kans krijgt. Wel nam hjj waar de duidelijke en rustig-ooster- se wijze waarop Soeharto spreekt met politici en vakbondsleiders om de stromingen binnen een bepaalde bedding te leiden. Overeenkomst Dr. Van Oorschot, directeur-gene raal voor de buitenlandse economi sche betrekkingen, heeft besprekin gen gevoerd om een beschermings overeenkomst voor Nederlandse in vesteerdei s voor te bereiden. Er is een Indonesische wet op bui tenlandse investeringen, doch er blijven punten, die regeling behoe ven. Zo willen de Nederlanders ze kerheid dat in geval van geschil ar bitrage verplicht zal zijn. Hiermee wil Indonesië akkoord gaan. even als met een regeling betreffende de benoeming van een derde arbiter. Dan is er gesproken over subro gatie door de Staat der Nederlanden in geval van nationalisatie van een particuliere onderneming, d.w.z. dat de staat in diens plaats kan treden opdat er zekerheid zij over verle ning en prompte transfer van scha devergoeding. Voorts bleek Indonesië geen be zwaar te hebben om t.a.v. gezamen lijke ondernemingen de buitenland se investeerder een mate van be heer te geven in evenredigheid met zijn deelneming. Ook is er gespro ken over de problemen bij rehabili tatie van de bestaande ondernemin- Inzake nationale behandeling van de Nederlandse investeringen (op voet van gelijkheid met nationale ondernemers) is overeenstemming nog niet verkregen, wat zeer be grijpelijk is zoals bij scheepvaart, enz. Overigens moet men zich de verschillen in behandeling niet zo groot denken. Er is een lijst opgemaakt van pun ten van overeenstemming, die arti kelsgewijs in een ontwerp-overeen- komst kunnen worden opgenomen en punten, die nader besproken moe ten. worden door een vaste commis sie, om de drie tot vijf maanden. De punten van overeenstemming zijn door hem en zijn Indonesische colle ga getekend. Eind april zal deze in Nederland komen en dan zou de ontwerp-over- eenkomst In mei gereed kunnen zijn en voor het zomerreces door de par lementen kunnen worden behandeld. Als dit alles lukt, zal men in het najaar gereed kunnen zijn. HILVERSUM In de NCRV-tele- visieserie „Gezond gezin" wordt woensdagavond a.s. (27 december, 9.40 uur) aandacht besteed aan een tot nu toe meestal vermeden onder werp: de sexualiteit bij bejaarden. Men gaat hierbij uit van de gedach ten welke dr. J. Rubin heeft vastge legd in zijn boek „Sexueel leven na de zestig" en waarbij liij nadruk legt op het grote misverstand als zou het bejaard-zijn een toestand van a-sexualiteit inhouden. Er heersen nogal wat opvattingen die de oudere mens een gezond sexu eel leven willen ontnemen. Hierover zullen de huisarts-sexuo- loog P. J. F. Dupuis en de bejaarden- arts E. van Westreenen in het NCRV-programma spreken. rinvr Ayatha Yuunff 136 Achterin vonden ze nog plaatsen. De vendumeester ging voort met de verkoop. David draaide zich naar Moore en zag tot zijn verbazing dat hij somber en vermoeid 'kesk. Toen schoot het David te binnen dat zeer binnenkort in dezelfde zaal beslist zou worden over de toekomst van het ziekenhuis. Daar dacht Moore natuurlijk aan. Moore hief he thoofd op en keek langzaam de zaal rond, tot hij Ianthe ontdekte die bijna voorin zat. David vond het net of haar aanwezigheid Moore troostte. Langzamerhand raakte Moore meer en meer op zijn ge mak. Er werden beddelakens verkocht en Moore begon te bieden. Hij zat rechtop, de handen op zijn knieën, met heldere belangstellende ogen en hij bood met luide stem, alsof hij het plezier dat hij had op de mensen wilde overdra gen. In korte tijd waren de lakens van hem. Howie was helper van de vendumeester en bracht de stapel lakens naar hun plaats. Howie scheen zijn verlegenheid een beetje kwijt en David die zich afvroeg of dit het werk van Ianthe was, hoorde Moore zeggen: „Die lakens heb ik voor Edna gekocht. Ze zegt dat het ziekenhuis er aardig doorheen schiet." Na een poosje schoot het David te binnen dat men ook ver wachtte dat hij iets zou kopen en hij zag uit naar iets van zijn gading. Er was een geknoopt Perzisch tapijt van een diepe rode kleur en David was er heel gauw eigenaar van. Toen was de veiling afgelopen en ze gingen naar buiten, naast elkaar liepen ze langs het grasveld. Er woei een zachte, vochtige wind en de sneeuw veranderde in water als ze erop trapten. Moore zei: „Het lijkt op een echte dooi. Als dat zo de hele nacht doorgaat, zal ik morgen vroeg op moeten om naar de afwatering te kijken." „De afwatering?" „Ja, als de grond hard bevroren is en het gaat plotseling dooien, dan krijgen we overlast van het water. Het vorig jaar deden zich heel wat van (lie gevallen voor, de ver- versingsbakken van de waterleiding liepen toen over. Er deden zich ziektegevallen voor, wel geen tyfus, maar het leek er wel op. Ik vind de watervoorziening hier altijd een zwak punt. Dit jaar wil ik er tijdig bij zyn, voor de moeilijkheden beginnen. Het rioolwater mag niet in de bak ken komen!" „Is dat niet het werk van de gezondheidsinspectie van de stad?" „Ja, maar de inspecteur is een leek die geen ervaring heeft in dit werk en zo is het in heel wat steden van Vermont Het hoorde natuurlijk anders te zijn. Als we door de moeilijkhe den van het ziekenhuis heen zijn, kunnen we er misschien iets aan doen". Moore die zijn armen vol lakens had, schoof bijna met een schouder langs het kleed over Davids arm. „Waarom heb je dat ding gekocht?" „Ik dacht dat May het wel mooi zou vinden." Die rode kleur bij haar donkere haar leuk. Ik heb haar lange tijd niet gezien. Ik heb haar aan jou toevertrouwd. Hoe gaat het?" „Zij heeft in een operatie toegestemd." Moore was zo verbaasd dat hij stilstond, en de twee mannen met hun kappen op en hun vreemde last in de armen keken elkaar aan. „Luister eens, je heb haar toch niet onder druk gezel? Dat wil ik niet." „Waarom begrijp ik nooit." „Dat probeerde ik je toch aan je verstand te brengen. Zij heeft een eigen willetje. Zij kan zich tot dingen dwingen die moeilijk voor haar zijn. Ze is op het randje van een zenuw instorting geweest omdat ze zich aan het trainen was. Zij is er beslist nog niet overheen en jij belast haar dan nog met een operatie waar ze doodsbenauwd voor is. Ik kan de verantwoording niet dragen als er wat gebeurt..." „Ik ben verantwoordelijk." „Jij? Mag ik je eraan herinneren dat ze mijn patiënte is. Ik vroeg jou om raad verder niets. Ik heb niet gezegd dat je een patiënt van me moest overnemen, maar dat schijn je gedaan te hebben.." „Dokter Moore." „Je probeert alles over te nemen. O, ik weet wel dat Je volkomen de ethiek gevolgd hebt. Je hebt je voorbeeldig als dokter en als heer gedragen. Maar als mijn levenswerk naar de maan gaat als de stad in nieuwe medische experimen ten duikt, waarvan niemand weet of het goed afloopt, is het tevens een gevolg van jouw invloed... En nu May. Zij is familie van mij alles wat ik nog heb. Ik beschouw haar als mijn dochter. Ik houd van haar. Zij is van mij... En nu vertel je me, dat jij beslist hebt dat ze geopereerd moet worden jij, een buitenstaander. Het is te veel. Het is absoluut te veel." „Dokten Moore, ik was niet van plan het u al te vertellen, maar May en ik gaan trouwen. Daarom heeft zij beslist zich te laten opereren." Er viel een stilte. Moore hield de stapel lakens tegen zijn borst alsof hij een schild wilde vormen tussen hemzelf en David. Twee keer trilden zijn lippen alsof hij wat wou zeggen en tenslotte zei David: „Het spijt me. Ik weet dat het een hele slag voor u is. (Wordt vervolgd) Kerstdief woonwijken afstroopt en zijn zak inplaats met speelgoed, met an dermans eigendommen vult. Een huisvrouw vertelde dat zij wakker was geworden toen de inbreker be zig was de broekzakken van haar man leeg te halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7