in winkels per giro lokt misbruik uit de echte ~e griepbestrijder cache,s Cl/ilufa/i/wié direkt lamburgse politie pakt eindelijk Roy Clark Mammoetbedrij ven leveren strijd 0111 levensmiddelenpakket Washkansky's hart had tot allerlaatste moment goed gefunctioneerd Uit de Haagse hof geplukt 5 VRI.1D1G 22 DECEMBER 1%? Nachtmerrie voor postale recherche Lacune in nieuwe betali n gssysteem B werkende ✓-v krachtig ook in voordelige gezinsverpakking Na reeks aanslagen op spoorinstallaties 99 de >ek HAMBURG De lang ge- in- zochte „Roy Clark", die in West-Duitsland talrijke aansla gen op spoorweginstallaties ïeeft gepleegd, is gisteren ein delijk gegrepen. Het blijkt de 10-jarige staatloze chauffeur lkt Alexander Hembluck te zijn. Men kwam achter zijn adres na een tip van een automobilist, die de gesignaleerd bij een plaatsnaambord waar hij iets ver dachts uitvoerde. Later vond de poli tie op deze plaats een stukje papier met de naam Roy Clark. Bij een huiszoeking in zijn woning trof men kilo tnt-springstof aan. Nadat hem met het bewijs had gecon fronteerd zei hij: „Heren, u hebt ge- Vervolgens legde hij ccn uitvoerige bekentenis af. Sinds december 1966 had de ge heimzinnige aanslagpleger, die zich over de telefoon en in brieven met Fantoom" of „Roy Clark" aanduid- talrijke aanslagen op de Bun- esbahn uitgevoerd en geldsommen ssen de 300.000 en 700.000 mark :ëist. De laatste maal was op 5 no- fember in Hamburg op het terrein an de spoorwegdirectie een helse HAARLEM De door de Postcheque- en girodienst zo zeer gepropageerde nieuwe manier van betaling met girokaarten in plaats van met contant geld lokt misbruik uit. Steeds meer mala fide kopers maken van deze mogelijkheid gebruik zich goederen aan te schaffen tegen afgifte van ongedekte cheques. Voor de recherche is dit soort zaken een nachtmerrie, die slechts kan worden voorkomen indien de postgirodienst er toe zou kunnen besluiten ongedekte girobiljetten niet langer terug te zenden aan de rekeninghouder zelf, doch aan de begunstigde. Daags voor hij met functioneel leeftijdsontslag de dienst verlaat heeft de 61-jarige inspecteur der rijksrecherohe. W. A. A. M. van den Born uit Haarlem, chef van de posta le recherche te Amsterdam, gister middag op deze lacune in het nieuwe betalingssysteem gewezen. Als gevolg van de gevoerde recla me-campagne geven 'de winkeliers in goed vertrouwen artikelen aan ko pers mee tegen afgifte van een gete kend biljet. Die biljetten sturen de winkeliers dan zelf naar de Postgiro- dienst. Te laat blijkt in sommige ge vallen dat het saldo van de koper ontoereikend was en dan kan de win kelier naar zijn geld fluiten. SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken door hun frisse smaak. Minder meer sap hebben, en dat verrukkelijke aroma ton dal heerlijke gerechten zo bijzonder maakt. Echt sinaasappelen voor u die van koken houdt Twee maten TAE strijd in Vietnam zou al lang tot het verleden hebben hoord als hij beperkt was gebleven tot Zuidvietnamees grondgebied. Dit is echter nooit het geval ge weest. Infiltranten en wapens uit het Noorden kwamen het Zuiden binnen via Laos en Cambodja. De voornaamste aanvoerlijnen lo pen nog steeds door deze landen, alsmede door de gedemilitariseerde zone die Noord- en Zuid-Vietnam scheidt. Laos staat machteloos tegenover deze infiltraties, omdat het een ver deeld land is, grotendeels bezet door communisten. Cambodja kan ook weinig doen om te verhinderen dat Noordvietname- zen en Vietcong van zijn grondge bied gebruik maken. Het is in naam neutraal, maar doet alles wat het kan om op goede voet te blijven met China en Noord- Vietnam, in de hoop verder met rust gelaten te worden. Om zijn goede gezindheid te demon streren heeft Cambodja de betrek kingen met Amerika verbroken. Intussen is het grensgebied van Cambodja een bolwerk geworden machine ontploft, die naar het ver moeden van de politie van „Roy Clark" afkomstig was. Reeks aanslagen Daarvoor had al een hele reeks aanslagen de Bundesbahn en de poli tie in spanning gehouden. Op 8 decem ber 1966 ontplofte een springlading in een bagagekluis op het centraal sta tion in Hamburg. Op 13 mei 1967 werd tussen Hamburg en Bremerha- van een stuk rails losgedraaid. Op 16 september spande „Het fan toom" een stuk draad over de spoor lijn Hamburg - Hannover en een dag later werd opnieuw een bagagekluis op het hoofdstation van Hamburg met een springlading vernield. Daar bij werd voor de eerste maal in de reeks aanslagen iemand gewond. Op 2 oktober werd de ernstigste aanslag gepleegd op een trein in Bremen. Onder de motorwagen van een stoptrein ontplofte een lading, waardoor een passagier gewond Hopeloos We staan geregeld voor de volgen de hopeloze situatie", aldus inspec teur Van den Born, „de girodienst zend de ongedekte cheque die de winkelier heeft ingestuurd, retour naar de kwaadwillige rekeninghouder zelf en die gooit de kaart in de prulle- mand. In talloze gevallen hebben de winkeliers niet eens de naam van de klant genoteerd.-Pas na geruime tijd bemerken zij, dat de verzonden giro- biljetten niet op hun eigen rekening worden overgeboekt, maar navraag zonder de naam te kennen heeft geen zin en dan kan men de klant zelf niet meer terugvinden. Heeft de winkelier uit voorzorg wel de naam genoteerd, dan is het bewijs nog uitermate moeilijk. De betrokken klant kan staalhard! derzochte gevallen te zeer verabsolu- ontkennen iets in de winkel te hebbenteert. Het aantal ongedekte girokaar- gekocht. Door het hem teruggestuurdej ten is in verhouding tot de gevallen. zonden. maar een deel blijkt telkens ongedekt te zijn. Aangezien het te omslachtig zou zijn van alle girobil-l jetten de namen, nummers, adressen en bedragen te noteren, kan men geen van deze gratisreizigers achter halen. Zelfs is gebleken, dat sommige lie den zich op deze manier contanten wisten aan te meten. Zij namen een retourtje naar een ver afgelegen stad, betaalden met een ongedekte cheque en kwamen korte tijd later terug met de mededeling, dat ze van hun reis afzagen. Dan werd hun het bedrag minus 50 cent administratiekosten uitbetaald. Tegen dit laatste euvel hebben de spoorwegen inmiddels een verweer gevonden: alle kaartjes, waarvoor betaald is met een girobiljet, worden gemerkt. Zij kunnen niet meer zo gemakkelijk worden ingewisseld. Er wordt een regu voor afgegeven, waar na de Spoorwegen eerst laten uitzoe ken of het saldo wel toereikend is. Pas daarna wordt tot restitutie over gegaan. Dit heeft er echter al weer toe ge leid, dat sommige pseudo-reizigers zich met zo'n frauduleus verkregen kaartje bij een file voor een loket vervoegen om het kaartje van de hand te doen aan iemand met toeval lig dezelfde bestemming. De onthulling van inspecteur Van de Born was voor de PTT aanleiding tot kritiek. De directie van de PTT wijst er in een verklaring op dat de heer Van den Bom de door hem on- Navolgers Het succes van „Het fantoom" be zorgde hem een grote schare navol gers in de Bondsrepubliek, die onder de naam „Roy Clark" of „Het fan toom" trachtten spoorlijnen te sa boteren. Een aantal van hen werd aangehouden en enkelen zijn reeds veroordeeld. „Roy Clark" eiste steeds hogere af koopsommen: naarmate de publiciteit steeg, kwam de som van 300.000 mark op 700.000 mark. Alede door druk van de ongeruste bevolking vormde de politie van Hamburg. Bre men, Sleeswij k-Holstein en Ne- dersaksen een speciale commissie voor de opsporing van de misdadiger. Tegenover het blad Bild Zeitung bekende hij zelfs een moord te heb ben begaan. Nadat de politie bandop namen van zijn dreigementen via ra dio en televisie had laten uitzenden, schreef hij nan het blad: „De enige getuige van mijn stem ligt ergens met een stuk ijzer om de hals op de bodem van een water". girobiljet te verscheuren heeft hij mers het enige bewijs, dat aanwezig was, vernietigd. Op deze wijze brengt het nieuwe betalingssysteem zwakke broeders echt in de verleiding Kwader trouw Indien de Postgirodienst echter de ongedekte biljetten zou retourneren aan de begunstigde (dus in dit geval aan de winkeliers) dan zouden deze tenminste over de naam en het adres van de klant kunnen beschikken en hem het bewijs van de aankoop in hand tot betaling kunnen manen. Zou hij toch in gebreke blijven, dan zou den de winkeliers aangifte kunnen doen en dan heeft de recherche ten minste enige houvast. Blijkt daarbij, dat de betrokkene in 'diverse winkels tegen afgifte van ongedekte cheques inkopen heeft gedaan, dan kan men pogen kwader trouw te bewijzen en een vervolging tegen hem instellen, aldus de heer Van den Born. Nog duidelijker springt het euvel in het oog bij de loketten van de Nederlandse Spoorwegen, waar te genwoordig kaartjes betaald mogen worden met girokaarten. Die worden dagelijks door de spoorwegen in gro te getale naar de Postgirodienst ver- waarin een rechtmatig gebruik wordt gemaakt, gering. De directie deelde verder mee dat de heer Van den Born tot nu toe niet op enigerlei wijze de centrale directie van de PTT of de directeur van de Postche que en girodienst van zijn bevindin gen op de hoogte heeft gesteld. De Amsterdamse verwarmingsmonteur Gerard Dekker en zijn bruid kre gen gisteren, toen ze het stadhuis betraden, een geit aangeboden. Dit ge schenk was uitvloeisel van een weddenschap tussen drie vrienden, dat degene die het eerst in het huwelijk zou treden, van de andere twee een geit ten geschenke zou krijgen. Gerard won de weddenschap. De geit (die de naam Dorus kreeg) mocht de trouwzaal niet binnen, maar het dier wachtte geduldig tot zijn nieuwe baas en bazin als man en vrouw weer te voorschijn kwamen President Johnson van de VS heeft gisteren in Canberra infor mele besprekingen gevoerd met het Zuidvietnamese staatshoofd, president Thieu. Beiden zouden vandaag de rouwdienst voor de verdronken Australische pre- Holt bijwonen. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Het levens middelenpakket in Nederland is reeds het goedkoopste ter we reld, maar het ziet er naar uit, dat de concurrentiestrijd zich nog gaat verhevigen en de prij zen nog verder naar beneden gaan. Volgens objectieve gegevens bedraagt de gemiddelde bruto winstmarge van de kruidenier in Nederland 18 pet en het rtet- to-rendement na aftrek van alle kosten, afschrijvingen en inkomensbestanddelen, 1% pet. Desniettemin bestaan in de finan- ciële wereld grote verwaohtingen over de uitkomsten in de toekomst de levensmiddelenbedrijven. De noteringen ter beurze voor de le vensmiddelenbedrijven liepen de af gelopen maanden opvallend sterk op. Zo bereikte Albert Heijn bijna de fabuleuze notering van 1400, dus 14.000 voor een stuk van nominaal 1000.-. Een actie, die de afgelopen dagen wees op een verheviging van het prijzengevecht in het levensmidde- lenbedrijf, was het initiatief van De Gruyter, de 10 pet korting niet meer uit te betalen na het bereiken van een bepaald bedrag aan kassabonnen; de korting wordt onmiddellijk in de prijzen verwerkt. Dit bedrijf heeft dus ook gekozen voor de felle prij- zencampagnes. waartoe anderen KAAPSTAD Washkansky had nog jaren kunnen leven, als hij geen dubbele longont steking had gekregen. Tot het laatste ogenblik had het nieuwe hart goed gefunctioneerd. Dit zei gisteren in Kaapstad de patholoog prof. Thomson, die tot de medewerkers van prof. Chris Barnard behoort, de chi rurg die de harttransplantatie had uitgevoerd. Naar aanleiding van een vraag of hij het overlijden van Washkansky beschouwde als een mislukking van het experiment, merkte prof. Bar nard oj3 dat hij de transplantatie niet zag als een experiment, maar als „een behandeling van een patiënt". Hij herinnerde eraan, dat in dit geval de zieke ook aan suikerziekte leed, hetgeen zijn kwetsbaarheid had vergroot. Inmiddels heeft de gemeen- van de Vietcong en Noordvielname- se militairen. Van die versterkte gebieden uit doen zij aanvallen op Zuid-Vietnam. Worden zij teruggeslagen, dan ver dwijnen zij over de grens on grijpbaar. Cambodja vreest, dat de Amerika nen op een kwade dag zullen be sluiten de vijand ook over de grens te achtervolgen. Het heeft nu bij voorbaat Amerika gewaarschuwd voor de gevolgen. Intussen hebben de communisten vrij spel. Dank zij het feit. dat Cam bodja me' twee maten meet teraad van Kaapstad besloten, aan j Barnard het ereburgerschap van de 1 stad te verlenen. Fonds Mevrouw Washkansky heeft giste- i ren opgeroepen gelden beschikbaar te stellen voor het fonds voor hulp aan Edward Darvall, de vader van het verongelukte meisje wier hart Wash- I kansky had gekregen. Edward Dar vall verloor bij het verkeersongeluk niet alleen zijn dochter, maar ook zijn vrouw. Hij heeft een zwakke ge zondheid en kan vaak niet werken. De Russische professor Joeri Lo- poechin, directeur van het tweede instituut voor geneeskunde in Moskou gelooft niet zozeer in het succes van een harttransplantatie. Hij zei dat een collega van hem 42 harttransplantaties bij honden heeft verricht, maar dat geen der dieren langer dan twee en een halve dag met het nieuwe hart heeft geleefd. Overigens acht hij het in moreel en ethisch opzicht ontoelaatbaar, bij j voorbaat te bepalen van welke zware zieke na diens overlijden, het hart zal worden overgeplant in een ander. De Russische hoogleraar bracht evenwel hulde aan de moed en de bekwaam heid van prof. Barnard en zijn medewerkers. LENINGRAD Het hof in Lenin grad heeft vier Russen tot gevange nisstraffen van 8 tot 15 jaar veroor deeld wegens samenzwering tegen de staat De vier veroordeelden zijn verbon den aan de universiteit van Lenin grad. Bij de arrestatie van de groep zou de politie een voorraad wapens, waaronder machinepistolen en grana ten, hebben ontdekt. DOOR Daar was ze dan. Wat breed in de heupen, wat welgedaan rond de kin. Het haar heel wat tinten blonder dan ik me uit onze schooltijd herin nerde. Natuurlijk droeg ze ook niet meer de groenige loden jas. die toen al die vier jaar van onze gezamen lijke jeugdjaren, haar van de jonge herfst tot de late lente omhulde. Neen, ze was nu in een bijzonder fraaie, zachte nertsjas gedoken. „Rij i dat een van de meisjes een broer Een volslagen ramp was over haar" produceerde, die haar getrouw van gekomen. Het fietsenhok van de school naar huis begeleidde De school werd verbouwd en nu slrengsle d.reeleur kon daar moesten alle leerlingen, die binnen dehjkheid geen beswaar tegen heb- een bepaalde straal woonden ben. Dus doken er plotseling trouwe fietsloos naar school broers van alle kanten op en het „Stel je voor... het is wel twintig het gezag niet gemakkelijk minuten, de ware bloedverwanten te on derscheiden van de ondergeschoven exemplaren. meteen met me mee naar huis" zei ze, „Als we het nu niet doen. zien we elkaar nooit weer. je weet hoe dat gaat. Er is altijd wat." Waarom niet. De onverwachte ontmoeting bij de parkeermeter moesten we uitbuiten. We wisten niet eens van elkaar dat we in Den Haag woonden en het topva' speelt je niet tweemaal een kans toe. We reden naar een fraai hui! imposant te pralen stond me1 enorme kerstkrans op de deur. Loden mantel „Wat een tijd" zuchtten we, nage nietend. Het heden leek minder interes- „Ach kind", suste de moeder, „Hier, ik zit net aan deze mevrouw te vertellen, we waren samen op school, hoe wij moesten sjouwen. Door weer en wind. Langer dan een half uur en... langs de tramlijn. Lo pen is gezond, zeiden ze bij ons thuis." Het kind haalde mokkig de schou ders op, maar zag dat er nu niet te argumenteren viel en verdween. We giechelden verder. Ja een half uur lopen met die ellendige school- Binnen was het alles wensen kan. Ze gooide de nerts op een stoel in de hal, dribbelde naar de keuken, die een blanke appara- tenzaal was en toverde koffie" met te doen... wat handomdraaien te voorschijn. En wij maar kletsen. Weet je nog? En of we het nog wisten. De school met het tuinpoortje, waar geen jon gens mochten wachten. Tot de dag het ook kort af. Wat laat misschien, mat irat men goed uitgekeken „Getrouwd. Zakenman. Toen opeens: „Mijn kinderen hoe- tas, herinnerde ik „Nou", peinsde zij, „Die heb ik nog Wat was er eigenlijk te vertellen, na het: „Ik schrijf stukkies in de krant...en haar „ooooh". Zelf deed niet veel gedragen/' Weer Piet. die woonde net om de hoek r ze had die droeg hem altijd." „Piet? Nee dat weet ik niet meer. Succes Ik dacht dat je altijd met Karei aan kwam?" geen zes jaar met een loden j „Dat was veel later", lichtte ze toe. „De schooltijden van Piet ver anderden en heb ik Karei gekozen. Toen zwierde een dochter binnen. Iemand moest het toch doen'' ank blond. mini, woedend... Toen snapte ik opeens hoe ze die loden mantel was afgekomen. Processie naar Bethlehem gehandhaafd O JERUZALEM Patriarch Alberto Gori heeft het verzoek van Arabische christenen, om de processie in de Kerstnacht van Jeruzalem naar Be thlehem dit jaar niet door te laten gaan. afgewezen. Christenen uit de Arabische landen vrezen repercussies, omdat de proces sie zou kunnen worden uitgelegd als een erkenning van de annexatie door Israël van Cis-Jordanië. De patriarch stelt daar tegenover, dat het gaat om een oude christelijke traditie, die al in de Turkse tijd bestond en los staat van de huidige politieke verhoudingen. Overigens gaat de processie voor het eerst sinds 1947 weer via de oude Bethlehemstraat. Patakos: naar verkiezingen toe ATHENE De Griekse vice-pre mier en minister van binnenlands* zaen, generaal Patakos, heeft giste ren tegen journalisten gezegd niets af te weten van de verklaring die ko ning Konstantijn woensdag in Rome had afgelegd. „Wij gaan niet naar een dictatuur toe maar naar verkiezingen", zei Pa takos. „Niemand kan ons van onop rechtheid beschuldigen. Oud-premier Kollias (die met Konstantijn in bal lingschap is gegaan) wist voor omstreeks welke datum verkiezingen waren vastgesteld. Waarom heeft hij dat de koning niet gezegd", aldus Pa takos. reeds eerder overgingen. Aanbiedin gen van diepvrieskippen tegen exor bitant lage prijzen hebben de prijzen- actie van dit bedrijf onmiddellijk al fors ingezet. Wat is het antwoord hierop van de zelfstandige kruidenier in Nederland? Dreigt de individuele kruidenier fijn gemalen te worden in het gevecht tussen de grootmachten op le- vensmiddelengebied? Mr. P. J. van den Hout, directeur Nederland van het VéGé-concern, gaf ons hierop een duidelijk antwoord. Hij geloofde niet in een verzwakking van de positie van de individuele kruidenier, omdat deze veelal is georganiseerd in vrij willige filiaalbedrijven of inkoopver enigingen, die hem dezelfde mogelijk heden en kansen bieden als het grootwinkelbedrijf. De heer Van den Hout vroeg zich af, of het grote gevecht om het grootste aandeel in de verkoop van levensmiddelen in Nederland niet meer zal gaan tussen de grootbedrij ven en minder ten koste van de posi tie van de zelfstandige kruidenier. Bij het woord kruidenier moet men overigens niet meer denken aan be drijfjes met nauwelijks enkele tien duizenden guldens omzet per jaar, maar meer aan zelfbedieningszaken en supermarkets, die per jaar miljoe nenomzetten kunnen halen. De samenwerking van deze kruide niers in vrijwillige filiaalbedrijven als De Spar, Centra, VéGé. Vivo en inkoopverenigingen als Enkabe en Sperwerverbond bieden deze kruide niers een niet te onderschatten hechte positie. Omzetten Komt Albert Heijn per jaar aan een omzet van 536 miljoen. De Spar haalt ook de 520 miljoen en VéGé mikt al op 350 miljoen. De heer Van Den Hout vindt daarom, dat de zelfstandige kruideniers in Nederland n?' n*et aan een minderwaar digheidsgevoel behoeven te lijden. Globaal kan zelfs gezegd worden, aat de zelfstandige kruidenier, dank zij de onderlinge samenwerking, tot nogtoe de concurrentie voortreffelijk heeft kunnen volhouden. Het groot winkelbedrijf heeft op dit moment nog niet meer dan een derde van de levensmiddelenomzet in Nederland en de zelfstandige kruidenier twee derde of bijna 70 pet. Om dit hoge aandeel te behouden moet door de kruideniersorganisaties hard worden gewerkt. De heer Van den Hout vertelde ons iets van de plannen voor de toekomst. Er zal ge zocht worden naar meer samenwer king tussen de filiaalbedrijven in de technische sector van het groothan delsbedrijf. Door meer samenwerking kan het wagenpark worden inge krompen, kan eventueel 's nachts, 's avonds laat en 's morgens vroeg be voorraad worden, kan meer gebruik gemaakt worden van containers, van uniforme codering en computers. De heer Van den Hout zou wel willen naar een systeem, dat ook de oliemaatschappijen toepassen, waar bij 's nachts de benzinetanks bij de pompen worden volgestort en de ga ragehouder alleen een briefje in de bus gedeponeerd krijgt, zonder dat de man zelf er aan te pas komt. Voor de bevoorrading van de magazijnen van winkelbedrijven vindt hij iets dergelijks mogelijk. De aandacht van de filiaalbedrij ven is permanent gericht op efficien cy en nog eens efficiency. Op pro- duktiviteitsverbetering raken we nooit uitgekeken, aldus de VcGé-di- recteur. De winkels zelf moeten naar zijn mening vooral letten op assorti ment, op prijs, op spaarmethode voor cadeauartikelen en op het afstemmen van de winkelvoorraad op aanbiedin gen in reclamefolders en krantenad vertenties. Hoewel VéGé. evenals De Gruyter m het verleden, het systeem volgt van de 10 procent korting bij inleve ring van kassabons, denkt VéGé, evenals overigens andere vrijwillig filiaalbedrijven, er niet over het 10 pet systeem los te laten. De filiaalbe drijven staan op het standpunt, dat zij naast de 10 pet toch al met extra lage prijzen werken. Zij voegen de 10 pet korting hier nog extra aan toe. Van enige beduchtheid bij de filiaal bedrijven van zelfstandige kruide- t1®" v°?r de acbes van de grootwin kelbedrijven kan moeilijk gesproken worden, aldus de heer Van den Hout. Men twijfelt niet aan de kracht van de eigen verkooppolitiek. VéGé telt in Nederland 1500 vesti gingen met een jaaromzet van 350 Eur°Pa kent het be- dS ^°;000 Vestigingen in tien lan- -

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5