NEDERLAND BOYCOT EEG-OVERLEG Frans schip 30.000ste Verlamde Belgische vrouw schrijft' sprookjesbundel Johnson mogelijk naar Vietnam Commentaren Cattfiïhut, Na het Franse veto Motie-Jaarbeurs Kamer verwerpt motie tegen hoger tarief Droefheid in Kaapstad het weer Kwekeling sloeg leerling ziekenhuis in soepen... spaar de vlaggetjes! Vrijdag 22 december 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich S« ghebbven mijn hart ?n taghampoell" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Record haven (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Het 30.000e ichip van dit jaar is de Rotter- amse haven binnengelopen, "en nieuw record! Vannacht im even half één passeerde et 7130 ton metende Franse rachtschip Ville de Nantes de lieren bij Hoek van Holland als 10.000e schip dat de Maasstad ;ot bestemming had. De Ville "e Nantes kwam met een la- ing stukgoed van Hamburg en leerde af in de Lekhaven. Schip en bemanning hebben van- ag een druk feestprogramma afge- :rkt. Vanochtend om elf uur felici- erde een delegatie van de Stichting ,Havenbelangen" de kapitein en zijn •emanningsleden en overhandigde len enkele geschenken. De haven- »ods die bet schip naar zijn ligplaats racht had als eerste reeds een vlag iet het cijfer 30.000 meegebracht. Vanmiddag zijn kapitein en officie el ren door het college van B. en W. bntvangen in de burgerzaal van het stadhuis. Vorig jaar liepen totaal 28.352 sche- pen de Rotterdamse haven binnen. Voordracht van I dr. Hoogerwerf in beraad (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Naar aanleiding van een bericht in Het Vrije Volk van heden delen curatoren der Vrije Universiteit mede, dat de faculteit der sociale wetenschappen bij hen inder daad een voorstel heeft ingediend dr. A. H. Hoogerwef te benoemen tot lector in de politicologie. Dit voorstel is nog bij het college van curatoren in behandeling. De me dedeling in Het Vrije Volk dat dr. Hoogerwerf alle kans loopt geen lec tor te mogen worden, omdat hij lid van de Partij van de Arbeid is, is niet juist. Het lidmaatschap van de PvdA op zichzelf behoeft naar het oordeel van curatoren en directeu ren geen reden te zijn tot het niet benoemen van een docent aan de VU. Uiteraard spelen in de besluitvor ming over een dergelijke voordracht verscheidene overwegingen een rol. Waar een en ander thans nog ver keert in de fase van het interne be raad, spreek het vanzelf dat geen nadere mededelingen kunnen worden gedaan, aldus curatoren. In 1967 zijn tot dusverre 835 per sonen, onder wie 119 militairen, er in geslaagd van Oost- naar West- Duitsland te vluchten, is in Bonn meegedeeld. Een op de drie ont snappingspogingen zou slechts ge lukt zijn. België en Nederland hebben Het Franse veto om besprekingen met Engeland te beginnen niet „voor kennisgeving aangeno men". Beide landen weigerden gisteren mee te werken aan de besluitvorming in de ministerraad voor sociale zaken. SPIERENBURG COUVE DE MURVILLE BRUSSEL Nederland en België hebben gisteren in de Europese ministerraad van so ciale zaken meegedeeld niet verder te kunnen meewerken aan de besluitvorming. Deze boycot vloeit voort uit het nieu we Franse veto tegen onder handelingen met Engeland over toetreding tot de EEG. Minister Roolvink was zelfs, in tegenstelling tot zijn collega's uit andere landen, niet naar Brussel ge komen. Zijn Belgische collega Servais, die wel aanwezig was, zei met nadruk dat hij dit alleen maar had gedaan uit beleefdheid tegenover de andere ministers. Servais sloot zich geheel aan bij de verklaring van de Nederlandse am bassadeur Spierenburg om niet te werken aan de besluitvorming. Minister Servais liet zelfs weten niet jJ aan de discussies te zullen deelnemen. De Luxemburgse minister Klerk K vond dat de Beneluxlanden steeds 'PJ sterk hebben aangedrongen op over-1M leg tussen de minister van sociale zaken. Het zou jammer zijn als al het voorbereidende werk nu voor niets :ou zijn verricht, meende hij. Na vijf uur praten zijn de ministers overigens niet tot besluiten ge komen. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft zicli gis teren met grote meerderheid ge steld achter het regeringsstandpunt dat onverwijld onderhandelingen moeten worden geopend tussen de vijf EEG-partners en de aspirant leden Engeland, Ierland, Denemar ken en Noorwegen. Minister Luns verklaarde dat de kloof met deze landen niet groter mag worden (zie elders in deze krant). Uit Parijs kwam vrijwel tegelij kertijd de waarschuwing tegen zulke onderhandelingen. Ze werden „ge vaarlijk" genoemd en „in strijd met de letter van het Verdrag van Rome en de geest van de EEG". Voor de televisie verdedigde minister Couve de Murville het Franse veto. Volgens hem gaat het werk aan de opbouw van de EEG gewoon door en is wat betreft de Britse toetreding het laatste woord nog niet gesproken. Couve de Murville beweerde dat het aan Frankrijk te danken is dat er een gemeenschappelijke markt bestaat en dat, als Frankrijk weigert zich „blindelings" in onderhandelin gen te storten, dit gebeurt om het reeds verrichte werk te beschermen en de kans te behouden op een vere- Sigd en economisch stevig Europa, at zich ook in politieke richting kan ontwikkelen. (Vai c parlementsredactie) Voor vervolg zie Dag. 2 Voor veren over Wester schelde (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De tariefsver hoging voor de veren over de Westerschelde gaat in ieder geval door. Met een kleine meerderheid van 69 tegen 51 stemmen verwierp de Tweede Kamer gisteravond een motie- Westerhout (soc.), die het „on gewenst" noemde dat minister Bakker de rijksbijdrage in het exploitatietekort van de veren wil beperken, waardoor tariefs verhoging noodzakelijk wordt. De motie was mede onderte kend door de heren Dijkstra D '66), Van Rossum (s.g.) en de socialisten Posthumus, Van Tijn en Oele. De kwestie van de veertarieven een regelmatig terugkerend onder werp op het Binnenhof werd gisteren via een interpellatie aan de orde gesteld door oud-staatssecretaris Westerhout, zelf een Zeeuw, die meende dat de beslissing van mi nister Bakker remmend zal werken op de verdere ontwikkeling van Zuid-West-Nederland en in het bij zonder van Zeeuws-Vlaanderen. Dit thema was de kern van zijn motie, die na een levendig debat de steun kreeg van PvdA (met uitzonde ring van drs. Peschar), D'66, SGP, CPN. PSP, BP en de Zeeuwen Van Bennekom (a.r.). Van der Peijl (c.h.), Schlingemann (lib.) en Dusarduyn (kath.v.). De grootst mogelijke meer derheid van KVP, AR en CH stemde echter tegen en daardoor haalde de motie niet de eindstreep. Eén van dc argumenten van de voorstemmers was. dat de verbinding over de Westerschelde als „varende wegen" en dc veren als kunstwerken in een wegennet dienen te worden beschouwd. Als zodanig dienen ze ei genlijk niet door heffingen te worden belast. Tot verontwaardiging van de socia listen zei minister Bakker, dat de PvdA-ministers Vondeling en Suur- hoff destijds onder het kabinet-Cals Dc verslagenheid in het Groote Schuur-ziekenhuis in Kaapstad is groot nu Louis Washkansky toch is overleden. Boven: de aankomst van mevrouw Washkansky en de broer van de overledene aan het zieken huis. Foto rechts: prof. Chris Bar nard terwijl hij het ziekenhuis ver laat. Op een persconferentie ver klaarde hij, dat de groep artsen, die de operatie had verricht, opnieuw' een dergelijke operatie zal uitvoe ren zodra de gelegenheid zich voordoet. Engelse baby's sterven aan maagdarminfectie LONDEN In ziekenhuizen in de Engelse steden Middlesbrough en Stockton zijn zeven kinderen van nog •geen jaar aan maag-darminfectie ge storven. Een woordvoerder van één der zie kenhuizen, die dit gisteren meedeel de, zei dat er nog geen dertig baby's door de epidemie zijn getroffen. Van vijf van hen is de toestand ernstig. Het merendeel van de medicijnen die normaal voor de bestrijding van deze ziekte wordt gebruikt, helpt niet wegens de bijzondere aard van de infectie, die doorgaans geen levensge vaar oplevert. Spaanse ri.naa sappelen YOJ-SAP - een belangrijk forsere verhoging van de tarieven hebben voorgesteld: 30 pet. in 1967 en in 1968 nog eens 35 pet. „Ik blijf nog aan de bescheiden kant met mijn 30 pet.-verhoging per 1 maart 1968, als de nieuwe dubbel deksveerboot in de vaart komt". BRUSSEL In een ziekenhuis tc Antwerpen heeft een volledig ver lamde vrouw vau 27 jaar een bundel sprookjes „geschreven". Met behulp van een verpleegster, die steeds weer het alfabet opzegde tot zij knikte en de aangeduide letter kon worden opgeschreven, is na zes maanden van geduldige arbeid het werk gereedgekomen. De bundel is een dezer dagen gedrukt. De vrouw. Godelieve Moenssens. geraakte zeven jaar geleden totaal verlamd, na de geboorte van een kind. Zij verblijft sedertdien in een ziekenhuis. DEN HAAG In de Tweede Ka mer heeft gistermiddag mr. W. Scholten (c.h.) zijn motie ingetrokken waarin minister De Block (econo mische zaken) werd gevraagd er voor te zorgen dat de Jaarbeurs te Utrecht op zondagen gesloten blijft. De minister had woensdagavond al verzocht de motie-Scholten (medeon- dertekend voor KVP, PvdA, ARP, SGP en GPV) niet in stemming te brengen. Aan de wens wilden de in dieners wel tegemoetkomen, omdat de bewindsman, na een aanvanke lijke aarzeling, had toegezegd z'n ui terste best te zullen doen om via een nieuw gesprek het Jaarbeursbestuur alsnog te overtuigen. Mr. Scholten constateerde, dat mr. De Block bereid is daarbij z'n hele ministeriële ge wicht in de schaal te werpen. Het Jaarbeursbestuur weet nu. dat de meerderheid van de volksverte genwoordiging achter de minister staat. Het kan zich nu niet zonder meer beroepen op de resultaten van de enquête. Mr. Scholten hoopte ook, openstelling van dit soort evenemen ten op zondag opnieuw zal worden bekeken in het licht van de bezwaren der kerken en maatschappelijke stro mingen. Hogere premie I voor verzekering tegen brand DEN HAAG Verzekeringsmaat schappijen hebben besoten maatrege len te treffen om de ongunstige ont wikkeling op het gebied van de brandschade te keren. Het gewijzigde beleid zal tot ge volg hebben, dat bedrijven, die op onvoldoende wijze tegen brand zijn beveiligd, slechts tegen een hogere premie verzekerinsdekking zullen kun nen krijgen. Anderzijds zullen de reeds bestaande premiekortingen voor branpreventieve maatregelen worden verhoogd, terwijl nieuwe kortingen zullen worden ingevoerd. Er valt heel wat op de vrouwen aan te merken, maar ze zijn de beste andere sekse die wij hebben. HEROLD Crita) IN DE STUDIO'S ZIJN DE KAARSEN AL GEDOOFD - PAG. RADIO TV. Zacht DE BILT Gisteren begon zachte en vochtige lOceaanucht het Europese vasteland binnen te stromen. De zuidwestelijke stro ming wordt in stand gehouden tus sen een diepe depressie ten zuiden van IJsland en een omvangrijk gebied boven Zuid-Europa. Vooral in Nederland gaf het binnendringen van de zachtere lucht aanleiding tot ijzelvorming. De temperatuurstijging verliep maar langzaam, een stijging die ook in de nacht doorging. Het komende etmaal blijft ons land in de zachte en vochtige lucht waarin veel bewolking voor komt met af en toe regen of mot regen, bij een matige tot krachtige zuidwestelijke wind. DE BILT Zacht weer met veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Goedkoper JN het levensmiddelenbedrijf valt over activiteit niet te klagen. Stond Nederland reeds bekend om zijn lage prijs voor het levensmidde lenpakket, nieuwe prijzenacties doen verwachten dat eerder nog van een verdere daling dan van een stijging in de prijzen sprake zal zijn. Voor de consument een aangename zaak, want prijsstijgingen zijn er op andere terreinen te over. Huurver hoging, stijgende sociale premielas ten en belastingverhogingen per 1 januari spreken duidelijke taal. De activiteiten in de levensmiddelen wereld vallen toe te juichen, omdat zij getuigen van opgevoerde produk- tiviteit en verbeterde efficiëncy. Van een moordende concurrentie, die minder gelukkig zou zijn, valt moei lijk te spreken, waar de financiële uitkomsten over het algemeen goed blijven. De noteringen ter beurze van bepaalde fondsen liegen er niet om. Gelukkig is tevens, dat hier het zelf standige middenstandsbedrijf niet het slachtoffer dreigt te worden van grote acties van mammoetbedrijven. De kleine bedrijven blijken zich tij dig aaneengesloten te hebben, zodat zij met succes de concurrentiestrijd met de „groten" aan kunnen. De vele kleinen halen in totaal zelfs het dubbele van de omzet van de groten. In deze tijd van schaalver groting een bewijs, dat er ook voor kleinere bedrijven plaats is. Uitbouwen MELBOURNE President Johnson, premier Wilson en de staatshoofden van vijftien an dere landen hebben vandaag de rouwdienst bijgewoond voor de (naar men aanneemt) ver dronken Australische premier Harold Holt. Na afloop vertrok Johnson met onbekende be stemming. Het is niet onwaar schijnlijk dat hij een bezoek aan Vietnam gaat brengen. Duizenden politiemannen waren op de been voor de plechtigheid in de Anglicaanse kathedraal in Mel bourne. Agenten van de Amerikaan se geheime dienst hadden gisteren de kerk en de omgeving nauwkeurig gecontroleerd. Tijdens de dienst werd alarm ge slagen omdat men op het dak van een nabijgelegen gebouw een man met een geweer had gezien. Het bleek echter loos alarm te zijn. Wel werd later een jongeman aan gehouden met een geweer bij zich. Zijn bedoelingen werden niet dui delijk. Toen bleek dat het wapen onbruikbaar was, werd de man vrij gelaten. Ook bracht Johnson nog een be zoek aan mevrouw Holt, aan wie hij zijn deelneming betuigde. Onder de Brits toestel stort neer: 13 doden GLASGOW Een Shackleton van de Britse luchtmacht is gisteren 100 kilometer ten noordwesten van Glasgow neergestort. Volgens de eerste berichten zijn alle dertien le den van de bemanning om het leven gekomen. aanwezigen was ook prins Charles van Engeland en oppositieleider Ed ward Heath. Specialisten 7 pet. méér AMSTERDAM Met op de kop af de vereiste tweederde meerderheid heeft de Ziekenfondsraad gisteren in gestemd met de honorariumverhoging per 1 januari voor specialisten, tand artsen. heMgymnasten en masseurs per 1 januari 1968. Hieraan was een extra bijdrage ver bonden voor het treffen van pensioen voorzieningen. De pensioenbijdrage voor genoemde vier groepen kosten in totaal per jaar 14 miljoen gulden en de trendmatige aanpassing van de ho noraria 40 miljoen gulden. Voor de specialisten betekent dit een honorariumverbetering van zeven procent en voor de tandartsen van vijf procent. Het overleg over de honoraria voor de huisartsen en apothekers voor 1968 duurt nog voort. De werknemersleden in de Zieken fondsraad waren ontstemd over de gang van zaken. Wij gunnen iedereen een goed pensioen, aldus de CNV-secretaris De Graaf, maar vinden het onjuist dat hiervoor een extra bedrag wordt toe gekend boven de jaarlijkse trendmatige verbetering van de honoraria. Allerwe- ge moet met de looneisen kalm aange daan worden, maar voor de medische medewerkers blijkt jaar op jaar alles mogelijk te zijn. Naar de heer De Graaf verklaarde betekenen de verbeteringen voor de toekomst extra stijging van de zieken fondspremie. Bij elke 22.5 miljoen gul den kostenstijging moet de premie met 0.1 procent omhoog. De definitieve be slissing over de honoraria is thans aan minister Roolvink. GRONINGEN De rijkspolitie te Leek heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 22-jarige B. S., leerling van de rijkskweekschool in Groningen, die stage loopt op de havo/mavo school in Leek. De kwekeling heeft in de middag- I pauze, toen hij als oppasser fungeer de voor overblijvende leerlingen, de 15-jarige H. G. V. zodanig geslagen dat het slachtoffer naar het acade misch ziekenhuis moest worden over gebracht. Daar moest operatief wor den ingegrepen. De milt van de jon geman moest worden weggenomen. Zijn gezondheidstoestand is goed. Door de politie wordt momenteel on derzocht of het opgelopen letsel een direct gevolg is van de klap die de leerling heeft gekregen, of dat de jongeman tegen de rand van een bak j is gevallen en daardoor schade aan zijn milt opliep. QM begrijpelijke redenen heeft de Kamer gisteren lucht gegeven aan gevoelens van verontwaardi ging over de politiek van De Gaulle. Tegelijk zijn enkele terreinen aan gegeven, waarop samenwerking van een groter Europa dan dat van de Zes mogelijk is. De kloof tussen Europa en Ameri ka op het stuk van technologie en wetenschap dreigt door de her nieuwde Franse weigering wel zeer groot te worden. En juist hier openen zich perspec tieven voor contact tussen de Vijf enerzijds en Engeland anderzijds. Samenwerking op dit punt zal ook een eventuele toetreding van Enge land in de toekomst aanzienlijk ver gemakkelijken. Afgezien van het nuttig effect dat een isolement van Frankrijk op technologisch gebied op de Franse politieke beslissingen zal hebben. Het gaat er nu maar om. het front van de Vijf tegenover Frankrijk zo hecht mogelijk te houden. Dat brengt vooral Duitsland in een moeilijke positie. De Duitsers zijn weliswaar over tuigd van de noodzaak van een open gemeenschap, maar willen de Frans-Duitse samenwerking als spil van Europa niet zonder meer opge ven. Het kan niet de bedoeling van de Kamermotie zijn om wat tot nu toe is bereikt op een laag pitje te zet ten. In de noodwoning van de Zes is het nog redelijk wonen. Maar het is goed de onwillige ge neraal duidelijk te maken, dat er nog wegen zijn waarop de Vijf niet aan de Franse leiband hoeven te lo pen. In dat licht moeten we de wei gering van enkele ministers om deel te nemen aan het EEG-overleg ook zien. foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. Drie mensen zijn gisteren gedood en 66 gewond als gevolg van wer velstormen in delen van de Ameri kaanse staten Missouri, Arkansas en Illinois. Helen Vlachos uit Athene naar Londen gevlucht LONDEN De Griekse uitgeefster mevrouw Helen Vlachos (56) is ont komen aan het haar in Athene opge legde huisarrest en naar Engeland uitgeweken. De BBC maakte dit gisteren in Londen bekend. Mevrouw Vlachos verklaarde dat zij door haar haar te verven uit haar woning kon ontsnappen. Hoe ze En geland heeft weten te bereiken ver telde ze echter niet. De Griekse uitgeefster, die de pu- blikatie van haar dagbladen staakte HELEN VLACHOS na de militaire staatsgreep van 21 april, en weigerde ze weer te laten verschijnen zolang de persvrijheid niet was hersteld, was van mening dat de toestand in Griekenland na het vertrek van Konstantijn, de eerste maanden niet zou veranderen. Zij had besloten uit Griekenland te ontvluchten omdat zij geloofde dat het proces tegen haar in voorberei ding was wegens belediging yan de regering in het niet opvolgen van militaire bevelen nooit zou worden gehouden. Mevrouw Vlachos, die steeds felle kritiek heeft geleverd op het militai re bewind, stonds sinds 4 oktober on der huisarrest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1