Engeland wenst coalitie buiten Frankrijk om Ada Kok vierde sportvrouw van de wereld In afwachting van nieuwe kansen NSU Ro 80 ditmaal auto van het jaar Terugslag tijdelijk Hoogovens: hogere winst Olie-zwendel in België Van Mahalia Jackson naar Super-blues Breda eigen antiekbeurs DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 Debuut van Geraldine Geraldine Chaplin (dochter van de beroemde Charley) heeft op Broad way in New York haar debuut ge maakt in „The little foxes" van Lillian Hellman. Het is een succes geworden. Dolgelukkig laat Geral dine de stapel gelukstelegrammen zien die zij na haar optreden ontving. Het Engels voetbalelftal, bestaan de uit spelers onder de 23 jaar, heeft woensdagavond in Londen met 10 van de Italiaanse jeugd gewonnen. LONDEN Engeland zal proberen, de leiding te nemen van een coalitie tegen Frankrijk. Deze zou samengesteld moe ten worden uit de vijf partners van Frankrijk in de EEG en andere Europese landen, die evenals Engeland een verzoek om toelating hebben ingediend. Dit zei gisteren George Brown, minister van buitenlandse zaken, in het Britse Lagerhuis. ..Het stand punt van Europa kan niet altijd of zelfs maar voor lange tijd, over heerst worden door de inzichten van de Franse president." De minister ziet 'het Franse „neen" als een tijdelijke terugslag op de weg naar Europa. „Dit Europa zal integreren. Ons werk is, er voor te zorgen dat het gebeurt. Intussen moeten wij onze zaken organiseren met hen die denken zoals wij om te verzoeken, dat we ons naar dat doel bewegen." Bonn Uit Bonn wordt gemeld, dat de Westdudtse regering nog steeds aan een tussenoplossing denkt. Zij meent dat na een pauze van enkele maan den de discussies hervat kunnen worden. Bezwaren heeft zij tegen vergeldingsmaatregelen, die de ver dere ontwikkeling van de EEG zou den blokkeren. 99 (Van onze auto-redacteur) ROTTERDAM Tot de ,,auto van het jaar" is dit maal uitgeroepen de NSU Ro 80, de eerste auto, die in grote serieproduktie met Wankel- motor wordt gebouwd. De jury, bestaande uit 44 journa listen uit binnen- buitenland, was vrijwel unaniem in haar oordeel, wat blijkt uit de hoge puntenwaar dering. Van het totaal van 220 te behalen punten behaalde'de Ro 80 er 197: dat is ruim 89 procent van Uit de enquête, ingesteld op initi atief van het autoblad Autovisie, kwamen als de volgende vier beste naar voren: Fiat 125 (193 pt, Simca 1100 (94 pt), Vauxhall Victor (43 pt) en de Honda N 600 en Opel Com modore, die beiden 22 pt kregen. De wagens zijn getest op vorm geving en technische conceptie en werden voorts beoordeeld op de verhouding prijs-technische waar de. de c De trofee, verbonden dersoheiding, wordt op 9 februari in het Amsterdamse Hilton-hotel aan geboden aan NSU-president dr. G. S. von Heydekampf. Ook de Europese commissie van de EEG heeft gepleit voor het be perken van de gevolgen van het Franse „neen". Het werk van de ge- meensahap moet worden voortgezet terwijl getracht wordt, „de tijdelijk onderbroken uitbreiding er van te hervatten". Hulde De Franse president bracht tijdens een kabinetszitting hulde aan mi nister Couve de Murville. Hij meent dat de mogelijkheden tot verdere ontwikkeling van de EEG behouden zijn gebleven. De huidige moeilijk heden zijn volgens de generaal min der ernstig dan wanneer besprekin gen met Engeland zouden zijn ge opend. Een andere Fransman, Jean Mon- net (de geestelijke vader van de Europese samenwerking) noemde het Franse „neen" een fundamen teel anti-Europese beslissing. Zij be tekent een terugslag voor de op bouw van Europa en is aldus Monnet een enorme politieke Doorgaan De voorzitter van het Landbouw schap, ir. C. S. Knottnerus. betreurt de houding van Frankrijk, maar meent, dat Nederland er belang bij heeft, de landbouwbesprekingen (dinsdag afgebroken) doorgang te doen vinden. Hij voelt eT ook niets voor, Afrikaanse landen slachtoffer te laten worden van de Franse hou ding. De Europese Beweging zegt in een verklaring van het dagelijks bestuur toe te juichen, dat Engeland nu al nader overleg met de Vijf wil. Zij vraagt de Nederlandse regering te bevorderen, dat de Vijf positief op dit initiatief reageren. Ondanks bezwaren van Neder landse en Belgische zijde zouden de ministers van sociale zaken van de EEG vandaag toch te Brussel ver gaderen. Verolme kreeg aanvraag voor 500.000 tonners ROTTERDAM Het Verolme- concern heeft reeds aanvragen ont vangen voor de bouw van schepen van 500.000 ton en groter. Dat wordt meegedeeld in het jaaroverzicht van het bedrijf in het personeelsblad „Verolme-Nieuws." Het concern heeft voor ruim twee jaar werk en is bezig een groot aan tal werknemers aan te trekken. De komende jaren wordt rekening ge houden met een toename van 4000 man. Op de werf in de Botlek wor den een helling en dokken gebouwd waarin schepen tot 900.000 ton kun nen worden gebouwd en gerepa reerd. Scheepsbouwer Verolme zegt in het overzicht dat de tegemoetkoming van de regering aan de scheepsbouw in de vorm van rente-subsidie on voldoende is om de buitenlandse con currentie het hoofd te kunnen blij ven bieden. Hij beveelt snellere ef- fektieve hulp aan, hetzij in de vorm van hulp ter verbetering van het produktie-apparaat, hetzij dat in EEG-verband één lijn wordt getrok ken op het gebied van de subsidie. Samenwerking tussen Nederlandse werven wordt toegejuicht. Inmenging echter van regeringszijde ter be vordering van financiële samenwer king wijst de heer Verolme ten sterkste af, omdat dan het vrije on dernemerschap ondergraven wordt en de concurrentiepositie eerder ver zwakt dan versterkt wordt. De diverse Verolme-werven zijn goed van werk voorzien. Het nieuwe jaar wordt begonnen met in porte feuille 35 grote en 10 kleinere sche pen, met een totaal draagvermogen van 1 Vt miljoen ton dw. Draagbare computer In Japan is een draagbare computer ontwikkeld, die de kleinste ter we reld wordt genoemd. Het apparaat weegt slechts vier kilogram en het zal nog geen f 3000 gaan kosten. Wellicht een hulpmiddel voor moe der-de-vrouw om de eindjes aan elkaar te knopen? IJMUIDEN Hoogovens kan dit Jaar op een gunstige ontwikkeling te rugzien. De nettowinst steeg in de eerste drie kwartalen met 30 procent lot 79 miljoen. Ir. Drijver, voorzit ter van de Raad van Bestuur, zei vandaag op de jaarlijkse Kerstlunch, dat de voorspoedige gang van zaken zich waarschijnlijk ook in het vierde .kwartaal heeft voortgezet. De staalproduktie bereikt in 1967 een record: meer dan 3 miljoen ton. De vooruitzichten van de afzet zijn ook in 1968 niet ongunstig, maar de loonkosten zullen stijgen, zodat op- f voering van de produktiviteit een eerste vereiste blijft om het f' „vier-miljoen-ton" staalplan te kun- l nen realiseren. Verdere vooruitzichten: mogelijk een opleving van de industriële acti- viteiten in Nederland en Duitsland. vooral voor partner Hoesch van be- lang. Devaluatie van het pond heeft i de concurrentiepositie wat moeilijker gemaakt, maar ir. Drijver prefereert tijdelijk wat lagere opbrengsten bij een groeiende markt dan voortduren- de stagnatie. ;i Het prijspeil voor de meeste pro- dukten van Hoogovens laat te wensen over. Desondanks steeg de bedrijfswinst met 10 procent door: a) gunstige bezettingsgraad van vrijwel l alle installaties, b) daling van de f grondstoffenprijzen en c) verhoging produktiviteit en efficiency in het be- 'i drijf. De gunstige gang van zaken dit j jaar is vooral te danken aan het weg- werken van het veriies van Demkn Het Nederlands waterpolotearr heeft woensdag in Johannesburg de derde interlandontmoeting tegen i Zuid-Afrika gelijkgespeeld: 2-2. De eerste twee wedstrijden waren in een Nederlandse zege geëindigd. BRUSSEL Na een onlangs aan het licht gekomen zwendel van enkele Bel- I gische handelaars met benzine van min- der gehalte, zijn nog een twintigtal I knoeierijen ontdekt. De fiscus zou voor miljoenen zijn opgelicht. I Een ervan heeft betrekking op mil joenen liters accijnsvrije bunkerolie voor schepen, die in Antwerpen na ge knoei met facturen op de binnenlandse markt zijn gebracht. Ook het verschil in belasting op huisbrandolie en olie voor motoren heeft tot misbruik op grote schaal ge leid. Op de gok af dat niet alle olie transporten gecontroleerd zouden wor den. hebben een aantal handelaren als huisbrand aangegeven olie ongekleurd gelaten en verkocht als dieselolie. ST. ANNAPAROCHIE By een poging een tractor los te krijgen op een stuk bouwland is de 21-jarige A. Penninga uit St. Annaparochie gistermiddag dodelijk verongelukt. Gisteren kwamen op Schiphol weer zes Vietnamese kinderen aan. die hier behandeld zullen worden aan de brandwonden, die zij door napalm opliepen. On danks de blessures kwamen vijf van de zes kinderen in uitgelaten stemming aan, zwaaiend tegen de persfotografen, lachend en pret makend. Alleen het oudste meisje, de 13-jarige Tran Thi Thanh-Ha, moest voortdurend door een KLM-stewardess worden ge troost. De kinderen zijn overge bracht naar de buitenkliniek van prof. dr. S. van Creveld in Hui zen (NH), waar zij plastisch- chirurgisch zullen worden be handeld. Daarna zullen ze in een ziekenhuis verder worden ver pleegd. De kinderen zijn naar ons land gehaald door de stichting „Terre des Hommes", die al eerder drie Vietnamese kinderen een medi sche behandeling in Nederland liet ondergaan. Dirigent Benedict Silberman (op de foto arm in arm met burgemeester J. G. Boot van Hilversum), werd gisteren koninklijk onderscheiden met een benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dit gebeurde ter gelegenheid van zijn afscheid van de Nederlandse Radio Unie als dirigent van het Promenade-orkest. Burgemeester Boot speldde hem het teken van de onderscheiding op. I\ DE LANGE GROEF .99 Luisteren naar Mahalia Jackson betekent voor velen dat zij de gela denheid ondergaan waarmee deze fascinerende zangeres haar liederen een sterk verkondigend karakter geeft. Dat is ook het effect van de CBS-langspeelplaat „In concert Easter Sunday 1967", waarvan o.a. „Holding", „My Saviour Hand", „Cal vary" en „An evening prayer" diepe indruk maken. Hoewel de meeste liederert betrek king hebben op de lij denstij d en Pasen, zal menige bewonderaar van Mahalia Jackson met het luisteren naar haar zang niet wachten tot die tijd. Op de hoes van CBS S 63102 geven tal van close-ups een indruk van de intense bewogenheid van deze kunstenares tijdens een optreden. Chess International brengt op MAR S-3099 „Super Blues" met de stemmen van Muddy Waters, Little Walter en Bo Diddley. Echt een plaat voor de „geheide" liefhebbers, die het er stellig niet mee eens zullen zijn, dat wij de opnamen over het alge meen aan de rumoerige en sorqs wat rommelige kant vinden. Enige num- mers-zijn: ..Long distance call", „Who do you love" en „You can't judge a book by the cover". Nummer zeventien in de serie, nu onder de titel „Big Blues" door Chess uitgebracht op MAR S-2095 heeft naar ons gevoel meer kwaliteit dan het hiervoor gesignaleerde nummer 21. Maar ook Little Milton vergt aar dig wat van de gehoororganen. We tippen voor „Hard Luck Blues". „Sweet Sixteen" en „Sneakin' around". De „Four Tops" presenteren zich in „Reach Out" op Tamla Motown SUCCES VOOR TOM OKKER IN ZUID-AFRIKA EAST LONDON Tom Okker is woensdag doorgedrongen tot de kwartfinales van het herenenkelspel in de Border-tenniskampioenscaJhppen die in East London worden gehouden. De Nederlandse kampioen die als vijfde is geplaatst schakelde de Zuid afrikaanse Daviscup-speler Ray Moo re in drie sets uit. De cijfers wa ren: 64, 46, 6—2. De overige uitslagen van de derde ronde: Cox (GB) versl. Leschley (Den) 64 62; Ulrich (Den) versl. Bob Hewitt (Z.Afr.) 62 64; McMillan (Z-Afr) versl. Mandarino (Braz) 3—6 6—4 6—1; Riessen (VS) versl. Hutchins (GB) 6—2 62; Graebner (VS) versl. Schroeder (Z-Afr) 6—2 6—4. Ook in de dubbelspelen kwam onze landgenoot een ronde verder. In het herendubbel (derde ronde) versloeg Tom Okker met de Zuidafrikaan Saul het Zuidafrikaanse duo Buwal- da/Webster met 86 en 9—7. Wei nig moeite had Okker om met zijn rouwelijke partner Pat Walkden 'Rhodesië) van het Zuidafrikaanse >aar Seegers Behrman te winnen. Vlet tweemaal 61 kwam Okker ook uer de derde ronde door. y De Nijmeegse eredivisieclub NEC ïeeft woensdagavond in de Goffert oor 8.000 toeschouwers met 41 erloren van FC Köln. Leeds United heeft woensdag- vond op eigen terrein de eerste ont- loeting voor de derde ronde van het ornooi om de Jaarbeursstedenbeker Qgen het Schotse Hibernian met 1—0 -■wonnen. illie Jean King nummer één op tennisranglijsl .YEW YORK - Billie Jean ing-Moffit, kampioene van Wimble- in en Forest Hills, isdoor de Ame- kaanse tennisfederatie tot speelster in het jaar gekozen. Het is de derde htereenvolgende maal, dat zij deze aats bezet op de Amerikaanse nglijst. Voor Nancy Richey bete nt dat evenzovele keren de tweede 'aats. Het klassement luidt: 1. Billie Jean wing-Moffit, 2. Nancy Richey, 3. Ma- 'V Ann Eisel, 4 Peaches Bartkowicz, 5. Rosemary Casals. S-3069. Zij laten horen dat zij over meer vakmanschap beschikken dan de zojuist genoemde artiesten op de twee Chess-platen. Boven de titelsong prefereren wij een nummer als „Cherish", waarin het koor een zeer functionele rol speelt. De „Four Tops" demonstreren hun veelzijdigheid ondermeer in „If I were a carpenter", het eveneens kun dig vertolkte „Bemadette" en in eni ge nummers van „The Monkees", tw. „I'm a believer" en „Last train to Claricsville", waarvan zij een voor treffelijke bewerking in blues-stijl la ten horen. Bendlin sportman van het jaar BADEN-BADEN De Duitse we reldrecordhouder op de tienkamp, Kurt Bendlin, is door de Duitse sportpers verkozen tot sportman van het jaar. Bendlin kreeg 4359 stem men. Wilhelm Bungert. Wimble don-finalist 1967, kwam op de tweede plaats. Tot sportvrouw van het jaar werd verkozen Liesel Westermann, die op 5 november in Rio de Janeiro met 61.26 meter een nieuw wereldrecord op het discuswerpen vestigde. Zij kreeg 1546 punten. Verspringster In- grid Becker eindigde met grote ach terstand op de tweede plaats. Tot beste ploeg van het jaar werd de houder van de Europese voettoaïbe- ker, Bayern München, uitverkoren. BREDA Onlangs is opgericht de Stichting Nederlandse Kunst en An tiekbeurs. die is voortgekomen uit twee, vorig jaar in de Baroniestad gehouden exposities, die een experi menteel karakter hadden. De stidhting organiseert haar eve nementen in Breda omdat deze stad, de gewenste accommodatie (het bui ten „Wolfislaer" en het kasteel ,,Bou- vigne") bezit, in het midden ligt van tfe Benelux en met goede wegen ver bonden is met alle belangrijke Bel gische, Nederlandse en Duitse ste den. Voor het scheppen van een eigen, vertrouwenwekkend gezicht van de antiekhandel zal de stichting zich onder meer bezighouden met het uit geven van geschriften, het houden van lezingen etc. Belangrijk uitgangspunt bij de or ganisatie van de beurzen is vooral de behoefte aan de presentatie van koopbaar antiek en kunst. De stich ting houdt haar eerste beurs van 12 april tot en met 3 mei. NEW YORK Het Amerikaans Olympisch Comité heeft de keuze la ten vallen op Denver (Colorado) als Amerikaans kandidaat voor de Olympische Winterspelen van 1976. De stad uit het Midden Westen won de kandidatuur met 36 stemmen te gen 17 voor Lake Placid (New York). MOSKOU Dertien nieuwsagent schappen uit Amerika, Europa en Azië hebben in een gezamenlijke enquête de Amerikaanse zwemster Debbie Meyer tot sportvrouw van het jaar uitgeroepen. De vijftienjarige Californische is houdster van de we reldrecords op de 400, 800 en 1500 meter vrije slag. Zij behaalde 113 punten uit een mogelijk totaal van 130. Ada Kok bracht het tot de vierde plaats met 51 punten. Tussen deze twee zwemsters verschenen Vera Caslavska, gymnastiek en Liesel Westermann (W.-Duitsland). De ranglijst ziet er als volgt uit: 1 Debbie Meyer (Ver. Staten» zwem men 113 pnt; 2. Liesel Westermann (West-Duitsland), atletiek 93 pnt; 3. Vera Caslavska (Ts. Slowakije), gym- Dameskernploeg SCHIPHOL Enkele uren na de heren zijn dinsdag ook de dames van de Nederlandse schaatsploeg vertrok ken naar Zwitserland om zich in Da- vos voor te bereiden op de Olym pische Spelen, die in februari in Gre noble worden gehouden. De ploeg, die op 19 februari in on9 land wordt terugverwacht, blijft dus precies twee maanden in het buitenland. Gedurende die tijd zullen onze da mes aan verschillende internationale schaatswedstrijden deelnemen, de eerste maal op 6 en 7 januari in Oost-Berlijn, waar de door Stien Kaiser vorig jaar gewonnen Dyna mo-cup op het spel staat. Met onze kampioene maken de vol gende zes meisjes deel uit van de kernploeg: de zusjes Carry en Beppie Geyssen uit Amsterdam, Ans Schut uit Apeldoorn, Wil Burgmeijer uit Nieuwveen. Elly van der Brom uit Amsterdam en Rieneke Demming uit Terwolde. Schaatsploeg voor strijd tegen Noren DEVENTER De Nederlandse schaatsploeg die op 6 en 7 januari in Deventer uitkomt tegen Noorwegen, is als volgt samengesteld: .Tan Bols (Hoogeveen). Arie Eriks (St. Maar ten), Marten Hoekstra (Heerenveen). Jorrit Jorritsma (Rotterdam). Ab Krook (Loosdrecht). Peter Nottet (Loosduinen), Ard Schenk (Anna Paulowna). Kees Verkerk (Put- tershoek), Eddy Verheiien (Deventer) en Karei te Winkel (Brunnen). ANTWERPEN Tijdens interna tionale wielerwedstrijden in het Ant werpse sportpaleis heeft Gerard Koel een rit achterd ernies gewon nen. Hij bleef de Belg Van de Walle en de Brit Hill voor Een tweede se rie werd een zege voor de Belg Mi- chiels. Koel ging toen als vierde over de eindstreep. Eer koppelwedstriid voor amateurs ovei 25 km leverde een overwinning op voor het Neder lands - Belgische duo Van Midden Michiels. Lijn Loevestyn en Marcel Pennings eindigden op de tweede plaats. nastiek 54 pnt; 4. Ada Kok (Neder land), zwemmen 51 pnt; 5. Natalia Kutsjinskaja (Rusland), gymnastiek 46 pnt; 6. Billie Jean King (Ver. Sta ten), tennis 43 pnt; 7. Irena Kirszenstein (Polen), atletiek 31 pnt; 8. Catie Ball (Ver. Staten), zwemmen en 9. Nancy Green (Canada), skiën 29 pnt; 10. Claudia Kolb (Ver. Staten), zwemmen 28 pnt. Dit ts de scène, waarin „Emma Peel" (Diana Rigg) haar rol overdraagt aan de rijke boerendochter Tara King", gespeeld door de Canadese actrice Linda Thorson. Linda is de nieuwe medespeelster van Patrick MacNee in de televisieserie ..De Wrekers". De foto toont het moment, waarop mrs. Peel adviseert hoe hij zijn thee moet gebruiken. Redon op veiling aan de top AMSTERDAM Op de kunstvei ling bij Mak van Waay, die grote, vooral internationale belangstelling trekt, is woensdag van Britse zijde 9.200. geboden voor een schilderij van Redon. „Blond meisje met blau we hoed" van Kees van Dongen haal de 8.600 en ..Na de zondvloed" van Corneille kwam op 7.800. Vijf werken an Karei Appel brach ten prijzen op variërend van f 1.900 tot f 6.000. Niet hoger dan f 600 kwamen enige bladen van Anton Hevboer Een Nederlandse kunsthandel kocht ven aquarel van Piet Mondri aan voor 8.000. Voor een kleurenli tho van Paul Klee werd f 3.100 gebo den. Twee kleine schilderijen van de 17e-eeuwse Philips Koninck brachten dinsdag samen f 10.600; ze gingen naar Engeland. Een marktgezicht Van de romantische schilder Corn. Sprin ger haalde 6.500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9