COMEDIANTEN It* sproke van de M' MONSTERRAADSEL met vele fraaie prijzen De prijzen: 11 KERSTBIJLAGE 1967 Het Kwartet DOOR: Herm. Steggerda ET ZOU gebeurd zijn eeuwen her in 't Frankenland. Doch wie het schoon ver haal heeft neer geschreven, vermeld- Jnaam noch stad waarin het Misschien omdat de [rijver dacht, dat het voor elke en elke tijd zou gelden, het ook bewaard bleef in oude kerk, die wonderlijk naam droeg Bethle- aar; fjoed, met rust gelaten en hoor oud verhaal, dat als een [okc vol verdichting zo door n bleef bestaan en met kerk'lijk feest van Kerst r één keer wil herleven. ET was een kleine open stad, die schoon naar alle kant, haar straat en weg vond naar de groene heu vels. De glooiingen n druiventeelt. de ak- i vruchtbaar voor het koren, veiden rijk aan vee. stad was ver bekend door ppe ambachtslieden. de zil- smeden en de beeldensnijders, haar levende kunstzin heid. die haar gestalte vond in istig werk, dat zij en veel •■Lachten voor hen reeds vol- chten aan hun kerk, die trots t hart van 't stadje stond. ;n uiting van hun mheid was? Wie zal het zég- De schrijver legde nuchter dat sleur en plicht en de iiie de jaren door de drem- uitgesleten had, want anders dit vreemd verhaal toch geschreven?, en was de niet zo gemakkelijk verdre- heel wat vroomheid aan dijk gezet. Want hoor wat er eurde Was in de wintertijd, en luchten beloofden euw en vorst. Het landwerk i gedaan en 't ruige boeren- k hing in de kroegen en worg- daar de tijd bij bierkroes en dobbelspel. Wat werkvolk of er tussendoor en grijs stond gapend de verveling, op straat, in huis en in de geld verslindende taveernen. Wat moest je anders doen? Was hier iets ooit te doen, dat je de winter deed vergeten? Wat loze praat, wat grappen met de deernen, want nergens bood de stad een edeler vertier als je geen lust had tot kunstzinnig werken of wat dan ook. Zij veegden met de rug van hunne hand het bierschuim weg uit baard en knevel, verzuchtten weer en vul den snel opnieuw de tinnen kroes.... en zondag in de kerk zou God hun al hun dorheid wel ver geven. DOCH op een dag, juist in de mid dagstond, daar bui telden zes dwaze dwergen als eersten voor een lange stoet, het dommelende stadje binnen met veel rumoer de straten rond. Daarachter eerst de muzikanten, dan clowns, zigeunerinnen en co- medianten, een wereldje vol op gepepte vrolijkheid. En dan tot slot een lange rij van wagens en van paarden... Verbaasd liep ie der uit naar dit verdwaasd la- wei t. Maar niemand kon toen nog vermoeden, dat met dit opgewekt gespuis, de duvel mee naar bin nen kwam geslopen en onheil aan zou brengen in menig huis. Een mens is maar een mens, en in de dagen van verveling, pakt zoet vermaak hem dieper dan zijn buis. Het halt was op de markt, dicht bij de kerk, en ieder wist wat hij moest doen en toog aan 't werk. Staketsels vlogen uit de grond, de planken murep werden opgetrokken, de wagens kregen handig plaats, de paarden in hun stallen. In 't hart van al de grote tent waar straks het volk zich kon vermaken en eerst pas in de nacht kwam dan de eerste rust. Doch daags daarna begon het ruige feest. Er werd al vroeg ge dronken en gedanst en in de avond bood de grote tent naast knappe toeren, ook veel pikant plezier. Maar bozer was dat overdag frivole meisjes de kroe gen vulden met hun rood plezier en daarvan kwamen twist en vechtpartijen die dikwijls kwade zin en onlust tussen vrienden bracht. Doch op de markt daar was muziek en licht en schik. De wijsheid werd verdronken in de glazen en de kroezen in dolle uit gelatenheid. Maar meer nog kwam het rijk verguld vermaak versterken, want het gerucht ging ver-wijd-om naar elk gehucht, en spoedig zag men in de avondstond vreemd volk het stadje binnentrekken, dat onge kend en daarom veelmeer onge remd zich in de kermis stortte. De exploitanten wreven zich ver noegd de handen: 't ging goed, 't ging goed, geen middel bleef dus onbeproefd om 't volk te stimule ren: „kom aan, kom aan!, hier is het vrolijk potverteren, alleen de kniezers blijven staan!" ZO kwam de zondag aan. De klokken luidden als gewoon lijk... maar kleiner dan gewoon was pu de schaar die naar het schone kerkje kwam, het rijk symbool van vromer dagen... en elke zondag weer, vergaten er weer meer, hun vrome zin en hun gebeden. De ijdele kermis had hun zinnen aangetast. Nu trof het juist dat in die dagen een jonge priester in die stad zijn taak begon als zieleher- der en het verhaal spreekt van zijn heil'ge ijver waarmede hij zijn toevertrouwde kudde wou vormen tot een echt gelovig volk, dat niet uit sleur of plicht of valse vroomheid ter kerke kwam, maar dat de Heer wou dienen in rechte zuiverheid. Met schrik zag hij hoe weinig echt hun vroom heid was, wijl 't kermisspul hen duidelijk meer vervulde, dan al wat dienstig was tot eeuwig heil. Zijn kerk werd angstig leeg Doch onvervaard zocht hij zijn mensen op, hij ging de kroe gen binnen en mengde zich in 't bont vertier, dat op het markt plein zwierde en hield zijn boete- preek! Hij appelleerde aan hun boos geweten en zei: ..Denk aan het Kind, dat gij daar tot een niet vergeten, gebeeldhouwd hebt aan uwe kerkepoort, waarom uw kerk tot heden Bethlehem mocht heten. Gij hebt zijn boodschap toch gehoord? En zie het sierlijk kruis, dat uitsteekt boven al uw huizen. Dat was in werkelijkheid niet sierlijk, neen, want daaraan leed de Man van Smart... Hoe kunt ge voor dit duivelse kwar tier dat allemaal vergeten? „Kom aan, en nu teruggekeerd!" AAR zie, bij deze boetepree'k verging des priesters woord n hoongelach, ,,'t Is, 'adertje, al veel te lang geleden, en wie gelooft die onzin nog. Houd je verhaaltjes uit het Oosten, die zijn versleten. Wij willen leven, vrij'lijk leven en wie dat laten wil, dat is een domme kop, daar past een slaapmuts op." De schreeuwers werden met bravo-geroep fel aangemoedigd en iedereen vergat de eerbied voor Gods afgezant. „Hij is een domper, kom zet hem zelf een slaapmüts op!" Men greep de priester vast en vrolijk werd een slaapmuts op zijn hoofd getrok ken. Een ander kwam een nacht hemd brengen en plots stond daar de priester in nachtgewaad en weer een ander kwam een kandelaar aandragen en zo werd dan de prediker op 't podium der kermistent gezet. Daar dwongen zij dat hij een tinnen pul vol bier zou legen, maar 't nat kwam op het hemd terecht en zo besmeurd, bespot stond daar Gods ijveraar temidden van de kermisklanten, maar onbevreesd en met een stem vol kracht riep hij: „Zo waar, zo uitgedost zult gij mij weer ontmoeten en op de kansel in uw kerk, opdat gij u voor al tijd zult herinn'ren hoever gij thans zijt afgedwaald". De spotters gingen door, maar toch de weerklank van hun spot ten bleek verdwenen en in een wonderlijke stilte liet men de priester gaan. ZO NADERDE de avond dan voor Kerst. Niet in de sfeer van romantiek, met zachte sneeuw en kaarsverlichte huizen, met kerkvolk langs de straat' en juub'lend klokgelui. In tegendeel, een stormwind gierde Beste jongens en meisjes. De kleurplaat van dit jaar laat jullie alle mogelijkheden. Je kunt van dit krijgshaftig tafereel iets heel robuusts maken met felle kleuren, je kunt hem ook verven in allerlei tinten. Maar natuurlijk mogen jul lie het zelf weten, leef je fan tasie maar uit. Misschien kunnen jullie deze zomer eens proberen hoe het zelf op een paard zit. Wat we nu aan jullie vragen is deze tekening zo mooi mogelijk te kleuren. Je mag kleurkrijt ge bruiken. kleurpotloden of water verf, dat geeft allemaal niets, als het maar heel erg mooi wordt. We hebben besloten de deelne mers in twee groepen te splitsen, namelijk de eerste groep tot en met acht en de tweede groep van negen jaar en ouder. We rekenen er op, dat we hon derden en nog eens honderden platen gekleurd en wel terugkrij gen. Bij die inzendingen moet dan wel even precies geschreven worden: je naam, je adres, je leeftijd en of je een jongen of een meisje bent. Vooral de leef tijd is erg belangrijk natuurlijk, want als je dertien jaar bent, werk je allicht mooier dan wan neer je nog maar vijf of zes bent. Daarom is het nodig, dat ieder een aan de buitenkant van de enveloppe al zet, hoe oud hij of zij is. Dan kunnen we de inzen dingen immers al van het begin af goed uit elkaar houden. van 25 gulden en die de winnaar deze prijzen in de wacht zullen (of winnares) zelf mag uitkiezen slepen, en dan zijn er voor beide groe- INZENDINGEN pen nog een prijs van tien gul den en vier prijzen van vijf gul- Voor de 15de januari moeien den. We zijn erg benieuwd, wie wij alle inzendingen in ons bezit door de straten, die naar de avond aanzwol tot een woedende orkaan. Die bracht vooral veel angsten onder 't kermisvolk, want 't ganse spul begon te zwaaien op z'n poten en strakgespannen lij nen knapten af, de houtoptrek- ken stonden wankelend te kreu nen... nog slechts één enk'le ruk en 't hele pretgeval sloeg op de grond Die rukwind kwam; het grote tentdak scheurde en erger was, het olielicht sloeg op het zeildoek neer en voordat nog één hand kon redden, ging, door de storm fel aangewakkerd, het hele spul in vlammen op. De burgers dachten nog slechts aan hun eigen huizen, want flarden zeil en brandend hout joeg in een wilde draaikolk rond de huizen en angstig werd de kleine stad bedreigd door brand. Maar zie de storm bracht plotseling slaande regen en daar mee werd de stad van 't ergste onheil nog gered... maar in die stormnacht rees weer in vele huizen een angstenvol gebed. Te morgen stond schoon Beth lehem nog ongeschonden vol licht van gouden kaarsenschijn. Daar kwam het volk devoot om 't Godd'lijk Kind weer halleluja's toe te zingen en vroom te zijn in Bethlehem. De dienaar kwam niet in zijn spotkleed en de slaapmuts op, maar in zijn priesterkleed, en zei: „Waar God gesproken heeft, daar dient de mens te zwijgen. Kom dank met mij, dat Hij, niet wij. Zijn kerk nog wil bewaren hebben. Na die datum kan het werkelijk niet. Zendt de tekenin gen aan de redactie, met links bovenaan de enveloppe de ver melding „Kleurwedstrijd" (Leef tijd ..jaar). kenn'lijk wijs en schreef aan't eind de gouden regels: Wie dit verhaal ooit lezen zal. ziet daarin sterk Gods hand. Wie zegt: „1 Is al te dwaas om daarin te gelo ven, 't was zuiver bij geval, die zal voor 't oog zijn groot gelijk wel hebben, doch zeker is dat God, tot in het simpelste gebeu ren Zijn weg gaat tot de jongste dag. Want hierin wordt het diepst geheim van Beth'lem klaar: Hij heeft in 't Kind ge toond bemoei'nis met de mens te hebben, en daarin is ook dit ver haal diep waar. Dit jaar geven we, aangemoedigd door de grote aantallen inzendingen van vorige jaren, weer een „monsterraadsel". De praktijk wijst uit dat velen deze vorm van puzzel bijzon der kunnen waarderen. Bovendien hebben we voor de goede oplossers weer een reeks fraaie prijzen. Hier volgt eerst de omschrijving: HORIZONTAAL 1. stop van een vat, 5. soort koffie, 10. tuchtroede, 14. stad in Peru, 18. bloem, 19. werk van Felix Timmermans, 20. meisjesnaam, 22. deel van een fornuis (meerv.), 25. halsdoek, 26. land in Europa (afk.), 28. stuk bouwland, 30. kring, gebied, 31. plaats aan de O.kust van Rembang, 34. stad in België, 37. zangwijs, 38. artikel (afk.), 39. soort van grauwe peulerwt, 40. deel van het gelaat, 42. in de richting naar omlaag, 43. bouwland, 44. hoepel, 46. vreemde munt, 47. stad in Nigeria, 48. bijwoord, 49. plaats in Gelderl., 50. schuw (jagerstaal), 52. meisjesnaam, 54. knaagdier, 55. myth, figuur, 56. zeevis, 58. wijze van handelen (nveerv.), 61. volstrekt, 65. zangstem, 67. plaats in Gelderl., 69. tocht, uitstap. 70. twaalf gros, van knopen, 72. werelddeel, 74. voegwoord (Fr.), 75. in delen gescheiden 78. schelk. element (afk.), 79. wat gespro ken wordt, 80. kan voor waswater bij een waskom, 82. eerste boek van Mozes (afk.), 83. dekkleed, 85. stad in Frankrijk, 87. lichaamsdeel 88. vreemde munt, 89. puntig voorwerp, 90 eikenschors, 91. eind, 92. steenkolenwagen, gekoppeld aan de locomotief, 95. broeikas, 97. zijtak Donau, 98. muziekinstru ment, 100. vereniging, 101. voorzetsel, 103. Nederl. schrijver. 104. dag der week (afk.), 105. ontspringt op de St. Gotthard. valt in de Rijn beneden Schaffhausen. 106. sporeplant, 107 huisdier, 109. sikkelvormig snoeimes. 111. voorzetsel. 112 Vlaams zeeschilder, 115. plaats in N.-Brab., 119. huid. 120 kledingstuk, 121. voorvoegsel, 123. eind, 124. rivierbed, 127 Zweeds stadje aan de Botnische Golf, 129. boom, 130. plaats in Friesland, 131. gesnecten steen, 133. gewicht, 135. sluiskolk, 1.76. tuchtToede, 138. kreet, 139. lengtemaat, 140. meisjesnaam, 141. stukjes vlees aan een pin geregen en geroosterd (Ind.), 143. vogel, 145. hooischelf (ZN), 146. stad in België, 147 grensriviertje tus?zn Sleeswijk en Holstein, 149. telwoord. 151. vlaktemaat, 152. welriekende gomhars, 153. praalziek, 154. onder elkander, 156. stad in Italië, 157. stad in Duitsland, 158. bladvezels van verschillende agave-soorten, 159. jon gensnaam, 160. slim. VERTIKAAL 2. schrander, 3. riviertje in Normandië, 4. holte in een muur, 6. voorzetsel, 7. omlijsting, 8. kleverig door vochtig heid, 9. voegwoord, 10. eerste boek van Mozes (afk.), 11. voedsel, 12. plaats in Frankrijk, 13. bijwoord, 14. meisjesnaam, 15. eertijds koningstitel in Peru, 16. vis, 17. Oostenrijks componist, 21. plaats in Gelderl., 23. ploegsnede, 24. kunsthars, 27. menen, 29. slot, 31. onderricht, 32. afge takeld door ouderdom, 33. verbond, 35. wijze leids man. 36 scherpe kant van een mes. 40. boterton. 41. re kening. 45. jongensnaam, 49. voordeel, 51 stuk hout. 53. slede, 55. oude Rom. munt. 56. vogel. 57. havenstad in Pa- lestina, 59. klinknageltje, 60 plaats in Z. Limb. 62. vis. wijting. 63. melkklier van herkauwers, 64. hemellichaam, 65. goedkoop vloerzeil, 66. Eelgisch beeldhouwer. 63. beschroomd, 70. lastbrief. 71. langs de grond slepen, 73. lyrisch gedicht. 75. voormuur, 76. telwoord. 77. vreemde taal. 79. stad in de Nijldelta, 81. eer, 82. verstandig (barg.). 84 buitendijks land, 86. uitroep. 89. voor. 93. zoon van Setn, 94. bloem, 96. ontgonnen land, 97. verdikking der opperhuid. 98. Belgische kiezelzandsteen, 99. palmboom, 102. plaats in Limb., 104. bloadwraak, 107. pen om een rad vast te zetten, 108. mannelijk beroep, 109. visroede. 110. kleverige stof. 1 i2. rqeisjesnaam, 113. maanstand, 114. stijl van een wagenladder, llo. bij elkaar behorende voorwerpen, 116. water in Friesl 117. gevangenis (barg.i, 118. Frans dichter. 119. Nederl. ro manschrijver, 112. ontkenning (Duits) 125. It. landschap. 126 oom (Vlaams). 128. made (gewestelijk). 129. water in Utrecht. 132. bijwoord, 134. rivier in Frankrijk. 137. plaats, in Gronin gen, 139. gemeenschappelijke weide, 142. plaats in Zeeland. 144. myth, figuur, 145. telwoord, 146. vreemde munt, 148. kippenloop, 150. meisjesnaam, 151. berg, 152. patroon, 154 onzes inziens (afk.). 155. Onder de goede oplossers zullen we veertien geldprijzen verloten en wel: twee prijzen van vijftig gulden, twee van vijfentwintig gulden, zes van tien gulden en vier van vijf gulden. Met tie ochtendpost van dinsdag 9 januari moeten alle oplossingen in ons bezit zijn. Inzendingen aan het redactie adres van dit blad en vermeldt u in ieder geval in de linkerhoek van briefkaart of envelop het woord ,,MONSTERRAADSEL'\ want anders lopen wij het risico, dat al die grote stapels oplossingen door elkaar gaan lopen. Een goede tip: Er zijn weer Kinderpostzegels. Als iedereen voor bit inzenden van zijn of haar oplossing nu eens van deze zegels gebruik maakte, zouden we tegelijk een mooi en een goed doel met onze ontspanning dienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6