T)uwe Nol chanteerde met moord op Amsterdamse VROEGER KON HET NOG WEL EENS RUSTIG ZIJN Konstantijn geeft nog niet toe COBY WIST TE VEEL DERDE MOORD BEKEND' Bewaard als stille koffertje getuige Zangeres Joan Baez in cel ER IS MAAR ÉÉN... KarelI VUELTA =:0EFIJNSTE WOENSDAG 20 DECEMBER 1067 Prinses Irene is enkele dagen bij haar ouders op bezoek geweest. Gistermiddag vertrok ze weer naar (het warmere) Spanje. Haar moeder bracht haar naar Schiphol. ATHENE/ROME Een spoe- ge oplossing van de Griekse *isi» is niet te verwachten. De Jepensioneerde generaal Pota- °ga^|iianos, die gisteren enkele uren f 21 Jiet koning Konstantijn heeft 8 pnderiiandeld, is weliswaar op- ntenimistisch naar Athene terug- ^^Vekeerd, maar hij schijnt bij de toning niets te hebben bereikt. "ij Potamianos heeft het standpunt Diiinan de junta inzake het koning- nog eens uiteengezet. Na af- Gejx>p xei hij, dat er een basis was een compromis. Hij zou ver- uitbrengen en dan misschien laar Rome terugkeren voor ver- van|er overleg, maar „dat hangt van regering af". ng i emet V'ice-premier Patakos heeft weer rdt |en persconferentie gehouden, waar- h hij herhaalde, dat de troon van i intje koning vrij bleef, maar dat voor ondfijn terugkeer een geschikt klimaat noest bestaan, ins i REDERIKA -J-] Bij de speculaities over een te- ■J -Hugkeer van Konstantijn valt ook fteeds weer de naam van koningin- •moeder Frederika. De kleindochter ran de Duitse keizer Wilhelm is i, illang een omstreden figuur, maar jrten neemt aan, dat haar invloed 1 vTp haar zoon en op de Griekse po- 5n'jtiek allengs minder is geworden. ®e,ïïaar eventuele verbanning uit fietcong I TT ET is van belang dat president I Johnson zich nu openlijk heeft I uitgesproken voor informele vre- desonderhandelingen tussen de re- I gering te Saigon en de Vietcong. I Weliswaar heeft ook president I Thieu van Zuid-Vietnam deze mo- gelijkheid geopperd. De vraag is I echter, of hij en Johnson even ver I willen gaan. 1 Sinds enige tijd was al bekend, dal I de Amerikanen contact hadden ge- 1 zocht met de Vietcong, zulks buiten I medeweten van Saigon. I Er zouden aanwijzingen zijn van I verschil van mening tussen de Viet- I tong en de regering te Hanoi over I de wijze waarop de strijd moet wor- I den voortgezet. J Aanleiding daartoe zou zijn dat de I Vietcong een ondergeschikte rol I speelt, sinds de militaire situatie ertoe heeft geleid dat Noordvietna- mese troepen de dienst uitmaken. Of deze veronderstelling juist is, I kan moeilijk worden vastgesteld. 1 Het kan ook een taktische zet zijn om de tegenstander in de war te brengen. Het is echter de moeite waard de proef te nemen. Wil men een oplos sing, dan moet men risico's willen nemen. Griekenland zou daarom niet tot de eerste voorwaarden van de junta behoren. Het comité Vrij Griekenland heeft er by onze regering op aan gedrongen de huidige Griekse junta niet te erkennen om de positie van deze machthebbers niet te verste vigen. De componist-politicus-miljonair Theodorakis zal 17 januari terecht staan op beschuldiging van samen zwering tegen het bewind. Vorige maand werd het proces tegen zijn medebeklaagden gevoerd. Theodo rakis was toen ziek. Man die Holt 't laatst zag, nu ernstig gewond De 28-jarige Engelsman Alan Stew art, die premier Holt .voor het laatst heeft gezien toen deze in het water dook, is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeluk. Stewart was in gezelschap van een vrouw, wier Identiteit niet is onthuld, toen hij met zijn auto in botsing kwam met die van vier persfotogra fen. Ook een fotograaf is ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde niet ver van de plaats waar premier Holt zon dag zwemmend in zee is verdwenen. Op de kanselarij van de Austra lische ambassade, Lange Voorhout 18, Den Haag, ligt tussen tien uur en half een en van half drie tot half vijf, een condoleance-register ter te kening. Onderwijzeres met pistool bedreigd ARNHEM De losarbeider C. H. L. van S. uit Driel, die op 3 oktober te Arnhem een school binnendrong en daar een onderwijzeres met een pistool bedreigde en haar mond trachtte te snoeren, is gisteren door de Arnhemse rechtbank conform de eis veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek. Hij zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan inbraak in scholen en gebouwen in Ede en Arnhem. UTRECHT De 25-jarige Utrechter Van Z. heeft gisteren zijn derde moord bekend. Vermurwd door de lange verhoren bekende hij in de nacht van 29 op 30 april de Amsterdamse secretaresse Coby van de Voort te hebben vermoord. Onder een borreltje vertelde hij van de moord aan „Ouwe Nol", de beruchte Utrechtse onderwereldfiguur. Nol kreeg door die bekentenis Van Z. in zijn macht. Hij kon hem daardoor aan zetten tot de roofmoorden op de winkelier J. J. A. Donse en boer Reyer de Bruin in Heeswijk. „Ik heb haar afgemaakt, omdat zij te veel wist", zei Van Z. tegen de politie. Hij had Coby tijdens zijn verblijf in Amster dam leren kennen. Er ontstond een verhouding die werd afge broken toen hij naar Utrecht verhuisde. Daar leerde hij Ca roline G. (42), een Britse vrouw, kennen, met wie hij ook een verhouding aanging. De Utrechter bekende zijn derde moord na gedurende 7uur danig door de Amsterdamse recherche aan de tand te zijn gevoeld. Hij ging ten slotte door de mand toen hij werd geconfronteerd met een reeks in zijn huis gevonden belastende stille getui gen en andere door de Amsterdamse recherche aangedragen bewijsdetails. In een maand De rechercheurs kwamen tot de ontstellende ontdekking dat Van Z. binnen een maand twee moorden heeft gepleegd. Eerst de moord op de Amsterdamse vrouw in de nacht van 29 op 30 april, toen de moord op de bejaarde feestartikelenwinkelier J. J. A. Donse te Utrecht. Drie maanden later, op 12 augustus, sloeg hij weer toe: de roofmoord op de eveneens alleenwonende landbouwer Reyer de Bruin. Toen hij samenleefde met Caroline G. volgens zijn zeggen voelde hij zich veel gelukkiger met haar kreeg hij voortdurend brieven van zijn ex-vriendin in Amsterdam. Van Z. kreeg toen de indruk dat Coby veel te veel van hem wist. Daarop besloot hij op 29 april een einde te maken aan haar leven. Na de moord is hij in allerijl ver trokken met medeneming van een zwarte koffer met spulletjes van Co by. Enkele van de voorwerpen wer den door de recherche in zijn huis gevonden. Met deze spulletjes werd hij toen geconfronteerd. Zwarte koffer De concubine van Van Z. verklaar de tegen de politie dat de Utrechter met een zwarte koffer thuiskwam na een hele dag in Amsterdam te zijn geweest. Uit de koffer haalde hij al lerlei spulletjes, onder meer de aansteker, boeken, kleren, massage- apparaat en een witte jurk. 300 boete voor senator Boetes ALKMAAR De rechtbank van Alkmaar heeft gistermorgen het Eerste-Kamerlid O. M. Boetes ver oordeeld tot een boete van 300 gul den, subsidiair dertig dagen. De heer Boetes had van 17 april tot 22 mei een 20-jarige militair. R.B., die uit zijn legeronderdeel in Den Bosch was gedeserteerd, in zijn wo ning gehuisvest. De identiteit van de koffer is in middels ''door de familie van Coby vastgesteld. Ook de aansteker is als eigendom van Coby aangewezen. De jurk is wat moeilijker te achterhalen. Zij paste de vriendin van Van Z. namelijk niet en zij heeft haar aan haar hospita gegeven. De maat van de jurk was ook voor de hospita niet geschikt en zij gaf haar aan haar dochter, die inmiddels weer terug is gekeerd naar haar woonplaats in de V.S. OAKLAND De 26-jarige Ameri kaanse zangeres Joan Baez en haar moeder behoorden tot de circa dertig, kerstliederen zingende anti-Vietnam- betogers die gisteren voor het recru- teringsbureau in Oakland, Californië, werden gearresteerd. De betogers hielden bij het bureau bussen met dienstplichtigen tegen, die kwamen om zich te laten inlij ven. Maandag waren 207 de monstranten aangehouden tijdens de eerste dag van drie vreedzame beto gingen die voor deze week in Oak land zijn georganiseerd. Parool-Volkskrant gaan nauwer samenwerken AMSTERDAM De directies van het avondblad Het Parool fonafh. soc.) cn het ochtendblad De Volkskrant (r.-k.) onderzoeken al eni ge tijd of de bestaande samenwer king kan worden uitgebreid, vooral op technisch en economisch gebied. Uitgangspunt bij de besprekingen is dat de twee dagbladen als los van elkaar staande uitgaven blijven verschijnen met dezelfde redactionele doelstellingen als thans, aldus een gisteravond uitgegeven communiqué. Binnenkort hopen de directies hun besprekingen hierover af te sluiten. Gezien de recente krantenconcen traties vonden de beide directies het wenselijk reeds nu mee te delen hoe de stand van zaken is. Beide kranten zijn sinds 1964 in nieuwe gebouwen aan de Wi- bautstraat in Amsterdam gevestigd. Ze maken gebruik van een gezamen lijke rotatiedrukkerij, die bij de Volkskrant is opgesteld. De Volkskrant (181.000 abonnees) is eigendom van het Nederlands Katho liek Vakverbond. En Het Parool (215.000) van de in 1945 opgerichte stichting Het Parool. Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé sigaar voor vele duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij- Karel I VUELTA in dozen van 10: 1 Die drukkevrijelaatste dagen... (Van een onzer redacteuren) VAAK kunnen we de verleiding niet weerstaan, een ideaal beeld te schilderen van „hoe het vroeger was". In bijzondere mate geldt dit wellicht voor de decembermaand die naarmate haar einde nadert steeds meer herinneringen in ons wakker roept. Zo ook een vaag besef, dat het vroeger in de wereld nog wel eens rustig kon zijn in de laatste weken van het jaar. Die tijd lijkt al ver achter ons te liggen. De wereld is niet kleiner ge worden. Wel zijn we nauwer betrok ken bij hetgeen zich op onze planeet afspeelt. Niet alleen de moderne communicatiemiddelen hebben daar toe bijgedragen. Wat vroeger locale problemen waren, kunnen nu plotse ling wereldwijde betekenis krijgen. Zo kan een ongelukkige vete op Cyprus onverwacht landen met el kaar in oorlog brengen, die voor bestemd zijn, als buren in vrede met elkaar te leven. De schijnbare rust, die ook in andere delen van de we reld heerst kan plotseling worden verstoord door incidenten, die grote gevolgen kunnen hebben. Vietnam In Vietnam zal tijdens de Kerstda gen een bestand in acht worden ge nomen. Zodra het is afgelopen zullen de gevechten weer in alle hevigheid uitbreken. Want kans op een vreed zame regeling is er nog steeds niet. En men wil de tegenstander zo wei nig mogelijk laten profiteren van ge wonnen tijd. Het is een van de vele problemen, die president Johnson zullen achter volgen als hij besluit, de kerstdagen President Johnson is gisteren naar Australië vertrokken om de rouw- plechtigheid bij te wonen voor de in zee verdronken premier Holt. Kort voor zijn vertrek ontving hij nog de ambassadeur van Nicaragua, dr. Guillermo Sevilla-Sacasa. Kardinaal Spellman heeft in zijn testa ment bepaald, dat zijn gehele vermogen in handen komt van zijn opvolger als aartsbisschop van New York. Hij moet het tot nut van het aartsbisdom aanwen den. Het wordt geschat op 110.000 gulden. SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Ze rijpten In de Speense zon... ze hebben due meer sap, meer vitamine C. de natuurlijke (en Itkkw) remedie legen griep en verkoudheid I De boodschap, die mij naar de ju welierswinkel deed binnenstappen was zeer gering. Een oude broche, die met een nieuwe speld misschien weer draagbaar zou worden, zat in mijn tasje. Een beeldschone jongedame stond achter een glazen vitrine en vroeg juist aan de klant voor mij: „Wat zij gehad had willen hebben?" Ook de klant was jong, maar toch wel een paar jaar ouder dan het meisje van de zaak. Ook zij was leuk om te zien, elegant en niet be paald goedkoop gekleed. Ze bleek bovendien tamelijk precies en dui delijk te zijn, want ik hoorde haar zeggen: „Ik wou graag eens wat hangertjes zien, ik 'wil tot vijftig gulden gaan". De winkeljuffrouw trok een la open, haalde er een met fluweel be klede tableau uit en plaatsté het op de toonbank. En nog één en nog één. Een weelde van goud glansde ons tegen. Hier en daar een vonkje van een briljant. De klant tipte voorzichtig een prijskaartje op. Ze scheen wat ver baasd te zijn. Langzaam gleed haar blik over de sieraden, kennelijk het eenvoudigste uitzoekend. Er was er één heel sim pel en gladjes. Weer tipte het prijskaartje om. Het meisje achter de toonbank bekeek haar nagels. Schrok op toen de klant haar iets vroeg: „Wat zei u?" „Of u wat meer keus hebt in deze prijs? Ik wil tot vijftig gulden gaan". De juffrouw legde een nieuw ta bleau neer. Nu geen vonken v.an briljanten meer. wat gouden mun- llwor sparen ten. een paar fantasietjes. Mooi ge noeg en moeilijk om er een keus uit te maken, dacht ik. De klant legde een paar apart, bekeek ze nog eens en groeide dui delijk naar een besluit toe. Ze aarzelde nog tussen drie exem plaren. Toen even zuchtend van inspanning keek ze even op. Liet haar ogen wat ronddwalen. Ik stond het helemaal mee te le ven. Nu ging ze het zeggen. Met een verfriste blik zou ze weer naar de drie kijken en het dan weten. Maar het ging anders. Haar blik viel op een kleinood, dat ook ik al bewonderd had. Een meesterwerkje van gesneden in ja de. Een stuk dat je echt niet op je jumpertje draagt, maar waar je een robe bij wenst. Voor ons gewone mensen een juweel om van te dro men, en niets anders. Ze nam het op en zei. de winkel- I juffrouw waarderend aankijkend als wilde ze haar een pluim geven, dat hier zulke mooie spullen waren: „Wat een schoonheid, dat zal duur wezen...." De juffrouw griste het glanzend I groen weg, legde het op een schit- terplateau en borg dat in een oog- wenk in een lade. „Spaart u maar een poosje door..." I snibde ze, ijverig plateau's grijpend. De klant stond verstomd en ik met haar. Een enkele seconde, toen wandel- I de ze naar de deur en ik wandelde „Hè, hoort u bij elkaar", hoorden we de juffrouw nog zeggen, toen stonden we buiten. Volkomen onbekend voor elkaar, maar we zijn wel samen een straat I verder weer een juwelierswinkel binnengestapt. Daar werd een mooi ding gekocht, 49,75. Rechtspraak Juridisch finaal geradbraakt, was het oordeel van een gedaagde in kort geding voor de Rotterdamse recht bank. De betreffende rechter heeft vonnis gewezen: diverse woningen moeten worden ontruimd. Dat kon kennelijk niet anders. Wat m.i. wél anders kon was de bepaald minder fraaie behandeling van de be. trokkenen. Gaarne wil ik de onafhan. kelijke rechtspraak hoog houden en eerbied hebben voor de rechtspreken de rechter(s). Maar in het onderhavige geval is dit wel moeilijk. Immers, is het wel in overeenstem ming met de stijl en waardigheid de rechtspraak wanneer de president van de rechtbank gedaagde de raad geeft om de oudsten van zijn twaalf kinderen het huis uit te doen, tenein de een huis te kunnen kopen dat zijn gezinsgrootte en aan zijn beurs beantwoordt? Gaat zulk een „juridisch" advies van een onafhankelijke rechter niet de perken van sociaal begrip te bui ten? Ik acht het weinig humaan. Rotterdam S. van Wouwe Verlamming Waar negatieve zelfsuggestie kan leiden is weer eens gebleken uit het voorval betreffend de 36-jarige mejuffrouw Annie van 't Hof, die 21 jaar geleden wegens verlam mingsverschijnselen in de rolstoel heeft gezeten en onlangs door natuur lijke kracht tot genezing kwam. Een nieuwe huisarts constateerde nog spierreacties. Dus was zij niet verlamd, hetgeen ook wel bleek toen zij plotseling uit de stoel opstond en wegwandelde. Dit betekent dat zij zich ruim 20 jaar heeft gesuggereerd niet te kun-j nen lopen. Had zij zich indertijd1 gesuggereerd dat ze wél kon lopen dan had zij die lijdensweg niet hoeven te, volgen. Hieruit blijkt hoeveel men zelf kanj bijdragen tot genezing door suggestie. Ook dit voorval bewijst dat de won- der-genezingen van Lourdes niet wor- den gedaan door Maria, maar door wilskracht en suggestie. Den Haag P. Pannebakker op zijn boerderij in Texas door te brengen. Iets daarvan zal doorklin ken in de boodschap, die hij ter gele genheid van de viering vdn het Kerstfeest zal uitspreken. Ook andere staatslieden hebben beslotenheid van hun buitenverblijf beslotenheid van h un buitenverblijf of in elk geval in de huiselijke kring door te brengen. Zij hopen dat zij niet worden weggeroepen, omdat zich ergens in de wereld een gevaarlijke situatie heeft ontwikkeld. Klaarheid Worden zij met rust gelaten, dan kunnen zij zich toch niet geheel losmaken van de vele vraagstukken die om oplossing vragen. Zij moeten er zich wel mee bezighouden om voor zichzelf tot klaarheid te komen. Veel al zullen zij er evenwel niet in sla gen, een uitweg te vinden. Premier Wilson zal zich afvragen hoe het nu moet met het Britse ver zoek, toegelaten te worden als lid van de EEG; hoe lang hij het nog zal volhouden, alle groepen binnen zijn Labourpartij tevreden te stellen en hoe hij desondanks er in zal slagen uit de puinhopen van het Britse im perium iets nieuws op te bouwen. Minister Luns krijgt wellicht gele genheid, zijn bekende drie dagen in Nederland door te brengen. Het zal hem moeilijk vallen de politiek te laten voor wat zij is. Mogelijk zal hij zich bezinnen op de een of andere procedure om Engeland toch nog via een achterdeurtje de EEG binnen te loodsen. Onrust De Franse president zal zich onge twijfeld terugtrekken in zijn ivoren toren. Men zegt dat op de deur een bordje hangt met de mededeling dat hij alleen gestoord mag worden als er een derde wereldoorlog uitbreekt Ongestoord en onverstoord kan de generaal overzien, wat hij in het bij na vergleden jaar heeft klaar gespeeld. En in Bethlehem, waar vreedzame pelgrims de Kerstnacht willen door brengen, zullen tot de tanden gewa pende Joodse politie-agenten en mili tairen de wacht houden. Net als eens de herders deden, maar toch heel an ders. Zij verwachten gewelddaden, geen vrede. Een typerend beeld van een wereld vol onrust.... Ontvoerd kind uit auto gegooid STUTTGART/MANNHEIM De 5-jarige Michael Borzner, die maan dag in zijn woonplaats Mannheim door een onbekende ontvoerd werd, is gistermiddag ernstig gewond door een automobilist langs de autosnel weg Frankfurt-Würzburg aangetrof fen. Hij is naar het ziekenhuis van Schaffenburg overgebracht De recherche van Baden-Württem- berg vermoedt dat de ontvoerder zich aan de jongen heeft vergrepen en hem vervolgens uit zijn auto heeft geworpen. Een vriendje van Michael beschreef de ontvoerder als een man van 30 jaar of ouder, die een tamelijk grote auto had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5