Baptisten in Sowjetunie strijden voor vrijheid DE CORTE Vereniging Hendrick de Keyser viert vijftigjarig bestaan IN HET CONCILIE Kamer oneens en eens met motie „WIJZE MANNEN" BEKIJKEN CAO'S Een noord voor vandaag Invallend solist opeens beroemd Aanval op de pbo 6000 weduwen zoek in computer Ir. Geuze geridderd WOENSDAG 20 DECEMBER Een chirurg heeft spottend gezegd, dat hij in honderden licha- ypen heeft gesneden en nooit een ziel heeft gezien. Een Russi sche ruimtevaarder heeft gezegd dat hij God niet heeft ont moet tussen de sterren. Luther hoorde nog Gods stem in de donder, maar wij leren alleen over electriciteit. Hoe anders spreekt de zanger van Psalm 104. Alles in de na tuur getuigt volgens hem van Gods heerlijkheid. Het licht is Gods jas, de wolken zijn Zijn wagen, de hemel is Zijn tent kleed, de winden Zijn boden, de vlammen Zijn dienaars. Maar let er op, niet de natuur wordt verheerlijkt. Alles is ge richt op de verheerlijking van God. In de natuur vindt de zan ger het stempel van God, niet God zelf. En ineens zien we wat al die geleerde heren zijn: Neutronen die tussen de deeltjes van de atomen vliegen en zeggen: Uzer bestaat niet, want ik heb het nooit gezien. Of bacterieën die door een bloedstroom worden meegenomen en zeggen dat de mens niet bestaat, omdat ze nog nooit een mens gezien heb ben. God is zo groot dat geen mens Hem kan zien. Ja toch wel. God heeft ons het middel gegeven om Hem te aanschouwen: Het geloof. Door het geloof openbaart God Zich aan deze we reld. Voor de ongelovige was Jezus de timmermanszoon uit Nazareth. Maar de gelovige zegt: „Mijn Here en mijn God." We lezen vandaag: Ruth 2 1--13. Afgescheiden groep groter dan gedacht uerd (Van onze kerkredactie) LONDEN Hoe groot is de groep van afgescheiden baptis ten in Rusland, die zich verzet ten tegen de geloofsvervolgin gen? We weten het niet, maar veel groter dan wjj tot nu toe aannamen, schrjjft Peter Red- daway, een docent in Londen, die een speciale studie van de jongste godsdienstige ontwikke ling in de Sowjetunie gemaakt heeft, in de Times. H(j gelooft dat deze baptisten de pioniers zjjn van een nieuwe vrijheids beweging in Rusland. HOOFDPIJN poeders j KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend Tot voor kort waren de baptisten-, pinkster- en doopsgezinde gemeenten verenigd in één unie van gemeenten. Maar toen de leiding van deze unie in 1960 boog voor bepaalde eisen van de staat, werd er een organiserend comité gevormd, ook genoemd de ..Initsiativniki", die de leiding van de unie schorste, zonder de macht te hebben deze te kunnen afzetten, zo ontstond een afscheidingsbeweging. Rusland heeft steeds de indruk ge wekt dat het slechts ging om een zeer kleine groep malcontenten, maar er zijn tekenen die er op wijzen dat de groep van gelovigen die deze afscheidingsbeweging steunen veel groter is dan ooit werd gedacht. Op 16 mei 1966 slaagde de groep er in 500 afgevaardigden, die 130 steden en dorpen uit de gehele Sowjetunie vertegenwoordigden, in Moskou bij een te brengen om samen Breznjef te vragen een eind te maken aan de geloofsvervolging. Bovendien heeft de officiële leiding van de baptisten unie al lang geprobeerd om zich te verzoenen met de afgescheiden bap tisten. voorvallen van vervolgingen weer. Gebedsdiensten werden verstoord, gelovigen werden gemarteld, anderen werden bedreigd. De. vrouwen verzet ten zich ook vooral tegen het feit, dat de wet hen niet toestaat om hulp te verlenen aan de vrouwen en kinde ren van de gevangenen die zonder inkomen zijn achtergebleven. De brief maakt duidelijk dat de bap tisten voor elkaar zorgen. Solidariteit Grondwet ("Van een onzer verslaggevers) Instituut voor de Tropen. Voorts zal AMSTERDAM Op 3 januari van de hand van ir. R. Meischke, bestaat de Vereniging „Hendrick de directeur van de Rijksdienst voor de ia Monumentenzorg een boekwerk I verschijnen, getiteld: „Het Neder landse woonhuis van 1300-1800. 50 jaar Hendrick de Keyzer". Zoals bekend, stelt de Vereniging „Hendrick de Keyser" zich ten doel het bewaren van architectonisch of historisch belangrijke gebouwen. In de afgelopen 50 jaren heeft de vere- Drs. Middelkoop zal geschorsten Deze afgescheiden baptisten willen dat Rusland terugkeert tot zijn eigen grondwet uit 1918, waarin de schei ding tussen kerk en staat wordt uit gesproken. In 1929 heeft de regering een groot aantal regels opgesteld die dat artikel Van de grondwet eigenlijk bulten werking stellen. De protestanten in Rusland strij den op het ogenblik in wezen dezelf de strijd als de protestanten in Span je Beide groepen van kerken en ge meenten verzetten zich tegen de eis dat de plaatselijke gemeenten zich moeten laten registreren, in Rusland bij de plaatselijke en in Spanje bij de landelijke autoriteiten. Volgens de Russische wetgeving van 1929 hebben de plaatselijke auto riteiten het recht om bepaalde perso nen, die in de leiding van de gemeen te zijn gekozen, af te zetten. In hun ïoncste open brief aan de Verenigde Naties klagen deze baptisten dan ook da; deze wet de communisten in siaat stelt om zelf de leiders van de gemeenten te benoemen en zo het kerkelijke leven te leiden, wat lijn- Wat Peter Readdaway vooral op valt is de solidariteit en morele kracht van deze groep die een eigen leven wil leiden. Hoewel al de leiders in de gevangenis zitten en zij telkens fel vervolgd worden blijven zij hun geestelijk werk voortzetten en strij den voor de vrijheid van de kerk. Daarbij valt ook op dat zij zich nimmer laten verleiden tot persoon lijke aanvallen op Sowjetautoriteiten of op de leiding van de Unie van Baptistengemeenten. Steeds weer ha meren zij er op dat deze mensen al leen doen wat de wet van hen eist en dat de wet veranderd moet worden. kerkredactie) KAMPEN Het curatorium van de vrijgemaakte Theologische Ho geschool heeft een tijdelijke lector benoemd om Latijn en Grieks te do- Benoemd werd drs. G. J. Middel koop uit Rotterdam, leraar aan het Gereformeerd Lyceum. Hij heeft de benoeming aanvaard mits het bestuur van het lyceum tegen de be noeming geen bezwaar maakt. Deze benoeming was noodzakelijk geworden, omdat het curatorium j twee lectoren, die zich niet met het bestuursbeleid kunnen verenigen heeft geschorst. Het zijn drs. D. J. Buwalda en dr. H. M. Mulder, i Het curatorium keurde het besluit van de senaat goed om dit jaar het rectoraat niet te laten overdragen door prof. C. Veenhof aan prof. I dr. L. Doekes. Besloten werd dat vanaf de bestuursvergadering prof. HEEMSTEDE Jules de Corte uit Delft, de bekende zanger van levensliedjes, is benoemd als lid van het rooms-katholieke pastoraal con cilie. Hij zal daar de stem van de vanai ae kunstenaars moeten laten horen. Q0ekes zal optreden als rector. Tevens zijn benoemd een student, een jonge arbeider, een huisvrouw, een bedrijfsleider en een dienst plichtige soldaat. Zii bezetten zes van de vijftien restzetels die nog niet verdeeld waren. Het concilie komt voor het eerst bijeen op 3. 4 en 5 januari in Noord- wijkerhout. Er is reeds een eerdere openbare vergadering gehouden in de Rotterdamse Doelen waar de con cilieadviseurs aanwezig waren. Toen werd het concilie officieel geopend. Maar sindsdien is de grondslag to taal veranderd en is gekozen voor een meer democratische samenstel ling van de plenaire vergadering. Ook een aantal protestantse ker ken zullen officieel vertegenwoor digd zijn. De Hervormde Kerk vaar- lanceren. Maar dit bieek een digde prof. dr. A. J. Bronkhorst af, jjjpi- de Gereformeerde Kerken prof. dr C. van der Woude. de Remonstrant se Broederschap prof. dr. L. J. Holk, de Doopsgezinde Sociëteit ds. H. Bremer, de Hernhutters ds. H. P. Bintz. de Oud-Katholieke Kerk J. J. F Bergers, de Lutherse Kerk ds. G. K. Kroes, de Russisoh-Orthodoxe Kerk diaken A. van Leeuwen en de Prostestantenbond drs. A. E. A. Went-Van der Vrin-g. NIJMEGEN Het Gelders Orkest dreigde in moeilijkheden te raken, toen de voor vier concerten geënga geerde gitarist Dick Visser plotseling ziek werd en een prominente solist niet zo snel beschikbaar was. Met het aantrekken van de 21- jarige Spaanse pianist Rafaël Orozco dacht de orkestleiding een nog on bekende musicus als vervanger te 1 gebouw aangekocht en gerestaureerd. Ook krijgt de vereniging door schenking wel oude historische hui zen in bezit. Dan komt het eigenlijke werk: de restauratie. Alleen hiervoor niet voor de aankoop worden de gebruikelijke subsidies gegeven, maar een flink deel blijft nog voor rekening van „Hendrick de Keyser Na voltooiing tracht men de wo ningen weer normaal te verhuren, zodat ze hun oude bestemming weer terug krijgen. Zo vielen in 1966 drie woningen toe aan de vereniging, die o.a. door de steeds hoger wordende kosten van restauraties in geldnood is komen te zitten. Ook speelt een grote rol de uitbetaling van de toege zegde subsidies, die vaak om budget taire redenen van de overheid pas enkele jaren na de toezeggingen wor den uitbetaald. ,,Als men een huis van ons, dat nodig moet worden gerestaureerd, steeds meer ziet vervallen, moet men niet de vereniging daarvan de schuld geven", zo pleitte de voorzitter, de heer J. M. Haga op een gisteren ge houden persconferentie. Hij deelde mee, dat negentien panden nodig on der handen genomen moesten wor den. Hij hoopte, dat uit het bijeen te brengen jubileumfonds de moeilijkste gevallen onder handen genomen zou den kunnen worden. (Bijdragen kun nen worden gestort op gironummer 48718 t.n.v. de vereniging te Amster dam). Het nadelig saldo over 1966 bedroeg ruim drie en half ton. Gevangenen Van het begin af aan trad de Russische regering hard op tegen de ze afgescheidenen. In de jaren 1960 en 1961 werden' zeker 200 van hun leiders in de gevangenis gezet. In de afgelopen twee jaar is de regering opnieuw hard gaan optreden. Terwijl de meesten die in het begin .van de jaren zestig werden gevangen geno men nu weer vrij zijn, werden op nieuw tientallen leiders gearresteerd. Volgens de open brief van 17 au gustus van dit jaar zaten opnieuw 202 mensen gevangen. Terwijl over het algemeen de Russische kerken beschikken over zeer weinig feitelijk* gegevens, moet deze groep over uitstekend documen tatie materiaal beschikken. De open brief publiceert namelijk al de na men van de gevangen ambtsdragers en geeft veel bijzonderheden over hun processen. Wat ook opvalt is dat de groep vooral bestaat uit jongere mensen. Van 171 gevangenen wordt de leeftijd opgegeven. Eén op de drie is slechts ouder dan 45 jaar. Vrouw Motie BP. SGP en GPV (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De heren Koekoek (BP). Van Dis (s.g.). Abma (s.g.) en Jongeling (GPV) hebben gisteravond in de Tweede Kamer een frontaanval ingezet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Mede namens de andere 'neren diende boer Koekoek bij de begro tingsbehandeling van sociale zaken een motie in. waarin minister Rool- vink wordt gevraagd om op korte termijn —in elk geval voor 1 mei 1968 de bedrijfsgenoten van de diverse pbo-schappen bij schriftelijke geheime stemming in staat te stellen zich uit te spreken over voortzetting nf opheffing van het schap waaraan zii heffingplichtig zijn. De motie-Koékoek verzoekt de mi nister voorts een schap zonder meer en zo gauw mogelijk op te heffen als geen meerderheid van de bedrijfsge noten zich voor voortzetting ultsDreekt. „De Kamer zou een demo cratische daad stellen als ze deze mo tie aanneemt", vond ir. Van Dis. Minister Roolvink meende, dat door aanvaarding van deze uitspraak de hele wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie In elkaar zou stor ten. En daar voelde hij uiteraard niets voor. De motie zou vandaag in stemming komen. Ze zal stellig wor den verworpen. I gissing, want inmiddels won Orozco zaterdag het internationale pianisten concours, en nu is hij op slag een beroemdheid en staan alle podia ter wereld voor hem open. Aan het eind van deze week treedt hij al op in Berlijn en daarna ver wacht Wenen hem. Maar eerst moet hij zijn contractuele verplichtingen nakomen in ons land, waar hij zijn start maakt als „beroemd" man. Vrij dag treedt hij op in Nijmegen. DEN HAAG Bij het Burgerlijk Pensioenfonds zijn enige tijd geleden de gegevens van 6000 weduwen in de computer zoek geraakt. Het betrof hier voornamelijk pas toegekende of nog toe te kennen pensioenen. Men is thans bezig ze weer met de hand uit de dossiers te halen, een karwei, dat zeker enkele maanden zal duren. Het pensioenfonds ontkent, dat de gegevens in de computer zijn ver dwenen. Wel zouden 5000 weduwen- pensioenen niet geschikt zijn geble ken om door een computer te wor- 1 den bewerkt. De vertraging, die door de herbere- kening „met de hand" is ontstaan zal de weduwen niet in financiële moeilijkheden brengen, aldus het pen sioenfonds. Herberekening levert na- melijk meestal maar een verschil van 10 gulden of minder op. DIJON De Franse operazange res Edit Jacques is woensdag in de leeftijd van 46 jaar bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Haar auto slipte en sloeg over de kop in de buurt van Dyon. Haar echtgenoot Domi Ique Foatta, die aan het stuur zat, raakte ernstig gewond. aarde van 550.000 Oostmark beschikking van het Rode Kruis gesteld de slachtoffers van het conflict ren De jongste en zeer uitvoerige open brief is geschreven door vijf vrouwen van gevangenen, die niet slechts hun namen voluit noemen, maar ook hun adres geven. Voorzitster van de groep is Nina Yakimenkova die als adres opgeeft Desna Dorp 84. Leninskii district, Moskou. De brief is medeondertekend door Kozorezova uit Omsk, Khrapova uit Tasjkent. Kozlova uit Iosjkar-Ola en Vins uit Kief. Deze plaatsen liggen zeer uiteen, wat er ook op duidt dat Kamerlid wil bijslag voor baby-uitzet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. Boersma (a.r.) heeft gisteren in de Tweede Kamer het denkbeeld geopperd een baby-uitzet-bijslag (BUB) in het leven té roepen ter vervan ging van de kinderbijslag voor het eerste kind. die de regering zou willen afschaffen. Minister Roolvink (sociale za ken) vond het idee niet onsympa thiek. Hij zal zijn vertegen woordiger in de Sociaal-Econo mische Raad opdragen de sug gestie aan de orde te stellen bij de SER-discussie over de sociale verzekeringsproblematiek. Morgen interpellatie over tarieven van Westersehelde veren (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Morgen zal de heer Westerhout (soc.) in de Tweede Ka mer een interpellatie houden over de verhoging van de tarieven van de Westersehelde-veren De zitting van donderdag begint om 11 uur. Waarschijnlijk zal de in terpellatie-Westerhout in de loop van de middag gehouden worden. WILT U l.O O O.-WINNEN of één van de 517 ondervermelde prijzen? ƒ900.—; ƒ800.—; 700.—; ƒ600.—; 500.—; ƒ400.—; 300.200.—; 100.—90.80.ƒ70.ƒ60. ƒ50.ƒ40.ƒ30.20.100 bier serviezen, elk be staande uit zeven verschillende Grolsche bierglazen, zoals in kleurenadvertenties afgebeeld; 100 sets van zes Grolsch- glazen op voet; 100 sets van drie Grolsch-glazen op voet; 200 Grolsch-glazen op voet. Let dan op de krant van morgen of over morgen, waarin een opvallende advertentie van Grolsch zal voorkomen, met minstens twee en hoogstens drie complete kleur- stillevens. In andere exemplaren van dezelfde krant en via andere lcran- ten die in dezelfde week verschijnen, staat dezelfde adver tentie met dezelfde of met andere kleur-stillevens. In de diverse kranten zijn in totaal zes verschillende stillevens afge beeld. Ga bij familie, vrienden of buren de Grolsch- advertentie in hun krant bekijken, zoek de zes verschillende stillevens bij elkaar en knip ze uit. U hebt vlugger succes dan U denkt. Omschrijf op een vel papier in maximaal 100 woorden - al of niet op rijm - welke bijzondere bedoeling de Grolsche Bier brouwerij met de advertentie van morgen of overmorgen heeft. Zet op hetzelfde vel papier duidelijk Uw naam en adres. Stuur dc zes verschillende uit de kranten geknipte kleur-stil levens (gaaf, onverknipt en onopgeplakt), samen met het vei papier, in een gesloten enveloppe, gefrankeerd als brief, vóór 7 januari 1968 op aan: Grolsche Bierbrouwerij N.V., Postbus 115, Enschede. Een deskundige jury bestaande uit J. G. de Visser van het Centraal Bureau Courantenpubliciteit, G. E. K. Brummer van de Grolsche Bierbrouwerij N.V. en Paul Huf beoordeelt de gevraagde omschrijvingen en kent de prijzen toe. Wie aan de bovenstaande voorwaarden heeft voldaan en de beste omschrijving heeft gegeven krijgt de hoofdprijs; wie dat op een na het beste heeft gedaan de tweede prijs, enz. enz. De uitspraken van de jury zijn bindend. Over de prijsvraag kan niet woeden gecorrespondeerd. De deelnemers aan deze prijsvraag verklaren zich door het enkele feit van hun inzending accoord met dc bovenomschreven voorwaarden. Het personeel van de brouwerij en zijn reclamebureau zijn van drdnra uitgesloten. Door middel van advertenties in deze krant wordt U op de hoogte gehouden van het verloop van de prijsvraag en van de uitslag. Let daarom goed op volgende Grolsch-advertenties. BEWAAR DEZE ADVERTENTIE! Geen verhoging, maar compensatie het Nabije Oosten. Naar India ging graan J baptisten een goede organisatie hohh"" - onderling die 180.000 Oostmark kostte. hebben opgebouwd contact. De brief geeft een groot aantal (Van onze parlementsredactie) 1~\EN HAAG Minister Rool- vink heeft gisteravond in de Tweede Kamer de samen stelling bekendgemaakt van de niet-ambtelijke commissie die in voorkomende gevallen de be windsman van sociale zaken op diens verzoek zal adviseren over de vraag of tot onverbindend- verklaring van één of meer col lectieve arbeidsovereenkomsten moet worden overgegaan. Met ingang van 1 januari is tot voorzitter van deze adviescommissie benoemd de Tilbiirgse hoogleraar prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, thans vice-voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. Prof. Van der Ven is rooms-katholiek. Tot leden zijn benoemd prof. mr. N. E. H. van Esveld, hoogleraar te Rotterdam en lid van de WD. J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het NKV, dr. B. Pruyt, protestants werkgever, en drs. D. Roemers, burgemeester van Vlis- singen en oud-voorzitter van het NVV. Van 1 januari tot 1 juli 1968 wordt voor de loonvorming een overgangs stelsel toegepast. In die periode blijft het College van Rijksbemiddelaars in functie. Daarna komt dit college er te pas. we „commissie van wijze de commissie-Van der Ven. Pas nadat deze heeft geadviseerd, neemt de mi nister zijn (politieke) beslissing, waarover het parlement hem uiter aard kan interpelleren. Minister Roolvink deelde dit giste ren mee bij de begrotingsbehandeling van sociale zaken, die de Kamer aan leiding gaf tot tal van vragen over de organisatorische opzet van de vrijere loonvorming. De bewindsman hoopte, dat de commissie-Van der Ven die qua samenstelling aanspraak mag maken op het vertrouwen van werk gevers en werknemers „slechts zeer weinig werk zal hoeven te ver richten". De leden ontvangen, evenals dat met de Rijksbemiddelaars het ge val was, een zeer bescheiden vergoe ding uit de Rijkskas. Loonpauze Wat de wettelijke regeling van het loonsysteem betreft dient naar de mening van de minister voorop te staan, dat een snel reageren op ver anderende situaties mogelijk moet blijven. Als zou blijken dat na afslui ting van een aantal cao's de economie in de gevarenzone terecht komt, kan een loonpauze worden afgekondigd, waarna een gesprek met de Stichting van de Arbeid zal plaatsvinden. Over een enkel punt, zoals de loon- Als de minister van sociale zaken Itechnisch dienst en het instituut van van mening is dat één of meer cao'a I de bindende loonregeling, komen in strijd zijn met het algemeen be- nog andere adviezen van de i lang, legt hij deze voor aan de nieu- Stichting. De bindende regeling kan (Van onze parlementsredactie) T\EN HAAG Minister Rool- vink en de meerderheid van de Tweede Kamer hebben zich gisteren verzet tegen een motie van de socialist mr. Van Lier, waarin de regering wordt ge vraagd te bevorderen dat de trekkers van een minimum inkomen met ingang van 1 januari een compensatie zullen krijgen voor de dan te verwach ten stijging van de kosten van levensonderhoud. Deze motie zou vandaag in de Tweede Ka mer in stemming komen. Over de kwestie van het mini mumloon heeft minister Roolvink vorige week vrijdag gesproken met een delegatie uit de Stichting van de Arbeid. De Stichting bleek bereid haar aanvankelijke standpunt, dat het minimum-loon pas op 1 juli 1968 kan worden opgetrokken, nog eens in overweging te nemen. Op korte ter mijn zal ze de minister hierover ad viseren. IETS DOEN Minister en Kamermeerderheid waren het met de materiële inhoud van de motie-Van Lier wel eens. Er moet op 1 januari iets voor de mini mum-loontrekkers worden gedaan. „Geen verhoging van het mini- mum-loon als zodanig, maar een be tere compensatieregeling", vond mi nister Roolvink. die óók dacht aan een voorschot. Hij vond het echter ongewenst om het overleg in de Stichting, dat niet aan een termijn dient te worden ge bonden. nu met een motie uit het parlement te gaan doorkruisen. Daar mee waren de meeste sprekers het eens. NOG EEN MOTIE Mr. Van Lier bracht de minister hulde voor diens aandrang op de Stichting om de zaak nog eens in overweging te nemen. „Mijn motie is dan ook geen motie tegen de mi nister. maar vóór de minimum-loon- volgens de minister noch onder het overgangsstelsel, noch onder het defi nitieve systeem worden gemist. Hij is van plan een SER-advies te vragen over een eventuele opheffing van het j Besluit Buitengewone Arbeidsver- I houdingen 1945. trekkers. Het overheidspersoneel krijgt op 1 januari toch ook een voorschot". Mr. Van Lier kwam nog met een tweede motie (medeondertekend door D'66 en PSP). Daarin wordt de rege ring gevraagd alle invaliden di* een arbeidsongeschiktheidsuitkering ont vangen, een uitkering toe te kennen die in verhouding staat met hetgeen zij nu zouden verdienen als ze niet invalide waren. Minister Roolvink zou daartoe voorstellen moeten indie nen. De bewindsman rekende mr. Van Lier voor dat uitvoering van deze motie een premieverhoging van 1,2 procent zou vergen. Gezien de grote administratieve bezwaren 13 de ge wenste voorziening vrijwel onuit voerbaar. Ook over deze motie-Van Lier zou vandaag worden gestemd. Kamer verwerpt motie-Fr a nssen (Van c e parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren bij zitten en opstaan een motie van de socialist Franssen verworpen, waarin werd gevraagd de begroting voor de civiele verdediging met 7 miljoen te verminderen. Voor deze motie waren PvdA. PSP. CPN en de KVP'ers Aarden. Van Doorn, P Jansen en mej. Kessel. Premier De Jong had de motie ontraden omdat hij de bestaande voorbereidingen voor de civiele ver dediging noodzakelijk achtte. De heer Aarden herinnerde er in zijn stemverklaring aan dat hij en zijn drie medestanders uit de KVP van oordeel waren dat 38 miljoen van de defensiebegroting en 7 mil joen van de post voor civiele verde diging snaar ontwikkelingshulp die nen te worden overgeheveld. HET WEER~~E\ IITtOPA (Van onze parlementsredactie) 'A DEN HAAG Bij zijn afsclL I van de Eerste Kamer is ir. M.fc, j Geuze gistermiddag benoemd tot 1 der in de orde van de Nederlarjr, i Leeuw. De versierselen, behorend^ j deze ordè, werden hem uitgerj door de voorzitter van de seni prof. P. Mazure. De heer Geuze was sinds 1956** I van de Eerste Kamer voor de Cl I Geruime tijd trad hij op als fract senaat een receptie georganiseerd,^ werd bijgewoond door minister Be nink, een vertegenwoordiger van nister Lardinois en een groot aai leden uit beide Kamers van de f ten Generaal. Prof. Mazure herinnerde aan grote werkkracht van ir. Geuze en deskundigheid, waarmee hij vo< landbouwvraagstukken behandelt Ir. Geuze zei dat het besluit tl zijn functie neer te leggen zwaar was gevallen. Hij had tijd zijn Kamerlidmaatschap geleerd men „zelfs in Den Haag van geen rijst kan maken". Ir. Geuze klemtoonde dat hij zijn werkzaamlr den altijd heeft gezien in het li van de uitspraak: „Het leven is g eigendom maar vruchtgebruik". Zürlcb Genév» Locarno Wenen tnnsbrück Rome Madrid Mallorca NED. HERV. KERK Beroepen te Britswerd, c.a. (fit toez.): drs. W. Meeuse te Annerve (Dr.). Aangenomen naar Rotterda Hoogvliet (vac. K. Verbeek - toez drs. C. A. ter Linden, pred. voor b(e tengew. werkzaamh.-legerpred. d Hoogerheide (N.B.); naar Den HaL, (bijz. werkzaamh.-DuinoordkerL, M. L. W. Schoch te Heemstede. Sl Bedank voor Joure (vac. R. Bi <5 (k>ez.): B. Zoodsma te Wemeldin 5 GEREF KERKEN (vrygem.) Beroepen te Heemse (2e pred. pl R. Houwen te Hattem. CHRIST GEREF. KERKEN Tweetal: de kerkeraad van 's C venzande bericht ons, dat het tv._ tal, dat gisteren is gepubliceerd to niet is gesteld. Bedankt voor Murmerwoude: Westerink te Haamstede-Kerkwen EVANG. LUTH. KERK Beroepen door de nieuwgevormd, streekgemeente Zeeland (waarin or1 gaan: Middelburg. Vlissingen, Gro» de. Zierikzee en Bergen op Zoom J. A. Roskam te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2