ITETCONG MOET MET SAIGON PRATEN JjADM Derde crisis in de E.E.G. Onjuiste gang van zaken bij examens Commentaren Echtpaar gewond bij roofoverval li#jjztf*&soep...de zon op uw tafel President Johnson in tv-interview: Voldoen aan vier voorwaarden Britse prijzen stijgen sterk Toestand van Washkansky nog ernstig Turkey Klachtenregen signaleert: TToensJag 20 december 1967 48ste jaargang „Stantvastich i» ghebleven mijn hart In taghenspoatl" Courant Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35tnn 0Q-61-0Q-81 lsu»!pua|Hae|)| CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Voordelen van devaluatie in korte tijd verloren? LONDEN Door de devaluatie an het pond is in Engeland een jroom van prijsverhogingen losge- omen. Niet alleen ingevoerde pro- Ukten zijn aanzienlijk duurder ge- torden, maar ook de in Engeland |lf geproduceerde industrie- en ver- ruiksgoederen. De prijsverhogingen komen in alle ictoren voor en dit zal wel moeten kiden tot een verdere stijging van et kostenpeil van de Britse in- lustrie, wat ook op de Britse export- fijzen zal doorwerken. WASHINGTON President Johnsons heeft gisteravond sterk aangedrongen op formele vredesonderhandelingen tussen de Zuid- vietnamese regering en de Vietcong. Enige tijd geleden liet presi dent Thieu van Zuid-Vietnam zich in dezelfde geest uit. Er moet volgens de Amerikaanse president aan vier voorwaarden worden voldaan: de gevechten in de gedemili tariseerde zone van Vietnam moeten worden gestaakt; de hereniging van Vietnam moet langs vreedzame weg bereikt worden; de Noordvietnamese troepen moeten Laos verlaten; de Zuidvietnamezen die nu on der het Vietcong-bewind leven, moeten zelf over hun toekomst kunnen beslissen. De president zei dit gisteravond in een televisiegesprek met verslagge vers van de drie grootste Ameri kaanse tv-maatschappijen. (Dit in terview wordt vanavond ook door de NTS uitgezonden en wel om kwart voor elf via Nederland 1 red.). Vandaag ons Kerstnummer I yANDAAG vinden onze lezers het Kerstnummer bij de krant. We heb- ben dit jaar deze feestelijke pagina's gegroepeerd rondom een cen traal thema: het kind. Dat kind heeft de toekomst, en omdat die onzeker is, bevatten verscheidene verhalen een blik vooruit. Wij hopen dat onze Kerstbijlage uw feestdagen extra glans mag geven. wenst u prettige kerstdagen „De oorlog in Vietnam kan in en kele weken afgelopen zijn als de an dere partij maar een paar eenvoudi ge feiten onder ogen wil zien en als de critici in de VS niet langer valse seinen aan de communisten geven", aldus Johnson. Hij zei geen ja of neen op de vraag of de VS ook genoegen zullen nemen met een militaire overwinning. „Wij zijn zeker niet bereid de strijd op te geven als dit voor onze vijand een aanmoediging zou betekenen om de gevechten uit te breiden. We zijn niet zo onnozel om te zeggen dat we onze strijd zullen staken en dan maar hopen en bidden dat ze het ook zal doen." Europa Johnson zei niet te geloven dat door de Amerikaanse bemoeiennis met Vietnam de betrekkingen met West-Europa op de achtergrond zijn geraakt. Hij heeft niet gemerkt dat men er in Europa over klaagt. De meeste Europese staatsleden vonden zelfs dat de laatste jaren meer vor deringen zijn gemaakt dan ooit. Wel betreurde de president het dat de relatie met De Gaulle niet Republikeinen Ook deed Johnson nog een aanval op de republikeinse (oppositie) par tij, zonder evenwel namen te noe men. „Ze wil zich niet stellen ach ter de nieuwe programma's van de regering. Ze wil niet de stedelijke behoeften onder ogen zien en geen geld geschikbaar stellen voor huur- compensatie. Ik begrijp deze rede nering wel, al 35 jaar lang. Ze wil alles bij heft oude laten. Ze wil geen vooruitgang." Tenslotte zei Johnson dat hij in de komende verkiezingscampagne een beroep op iedere republikein zal doen „het beste voor het land na te streven zonder te letten op de politieke ontwikkelingen of het eigen nadeel". Transfusie bracht lichte verbetering KAAPSTAD In de algemene toestand van Louis Washkansky is een „lichte verbetering" ingetreden, maar de situatie is nog ernstig. Dit blijkt uit een communiqué dat gister avond door de behandelende artsen werd uitgegeven. De verbetering trad in nadat in de middag een transfusie witte bloedli chaampjes was toegediend. In totaal werden twee van deze transfusies ge geven. Vandaag wordt beslist of er nog een derde zal worden gegeven. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis Groote Schuur kan het la ge aantal witte bloedlichaampjes bij de patiënt verschillende oorzaken hebben. Behalve een teken dat het lichaam het nieuwe weefsel zou afstoten, kan het ook een gevolg van de medicijnen zijn welke toegediend zijn om een dergelijke afstoting te bestrijden, terwijl het voorts kan worden veroorzaakt door een zware infectie. Lumax ontslaat 71 mensen UTRECHT De N.V. Drukkerij en uitgeverij Lumax in Utrecht zal met ingang van 15 januari de koper diepdrukafdeling opheffen. Dat be tekent dat 71 van de 189 personeels leden ontslagen zullen worden. Er is een regeling voor hen getroffen. Een speciale commissie uit de raad van commissarissen is belast met de her plaatsing van het personeel. Lumax, een dochteronderneming van De Volkskrant, had een effi- ciency-onderzoeik laten instellen. Het bleek dat er een afnemende belang stelling was voor de diepdruk. Door de opheffing van deze afdeling kun nen de planodruk- en de rotatie- boekdrukafdelingen worden gemo derniseerd. Lumax drukt onder meer de bla den van het NKV (Ruim Zicht en bondsbladen) en gaf tot voor kort ook enkele familiebladen uit. BRUSSEL De EEG be vindt zich voor de derde maal in een crisis-toestand. De eerste crisis brak uit, toen Frankrijk in 1963 zijn veto uitsprak tegen toelating van Engeland. Ge durende enige maanden stagneerde het werk van de gemeenschap. De tweede crisis ontstond in 1965. Frankrijk weigerde toen mee te werken aan een akkoord over de landbouwfinanciering. In januari 1966 kwam pas een oplossing. (Zie ook pagina 11) uw Kerstkalkoenbout omdat hetde beste is! Duizenden flakkerende vet potjes zetten hel Goudse markt plein gisteravond in een feestelijk licht: speelse vlammetjes achter de vensters van het laat-gotische stadhuis, het waaggebouw, de winkels en de huizen. Een sfeer rijk en boeiend decor van de traditionele „Kerstavond bij kaarslicht", de jaarlijkse ontste king van de verlichting in een grote kerstboom op de Markt. Gisteren gebeurde dat door de ambassadeur van Noorwegen, de heer Gunnar Rogstad (de boom werd geschonken door de Noorse stad Kongsberg). Burgemeester mr. R. M. van Reenen las het Kerstevangelie en enkele Goudse koren zongen onder leiding van Chris Verhoog. Onder de duizenden belang stellenden bevonden zich ook de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de consuls-generaal van de VS en Finland. Gewraakte vak is fysiotherapie (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In Nederland is het nog mogelijk dat op volkomen wllle- keurige wijze examens worden afge nomen. Dat vaktegenstellingen tussen examinatoren op de ruggen van de kandidaten worden uitgevochten. Dat een examinator, de trouwens over de hele linie in zijn vak bijzonder veel in de melk te brokkelen heeft, na driemaal geschorst te zijn nog altijd door collega's en examinandi vanwe ge zijn schrikbewind kan worden ge vreesd. Ziedaar enkele van de ongeruste opmerkingen, die wij optekenden uit de mond van leerlingen, ouders en docenten. Wordt hier gegenera liseerd, gaat het om geruchten, of is er inderdaad sprake van misstanden bij de examens fysio-therapie A (heilgymnastiek en massage) die hier in het geding zijn? Een feit is, dat het op het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid na de examens die in november gehouden werden klachten heeft ge regend. Verontwaardigde bezoekers, boze telefoontjes, cri de coeur-brie- ven. 60 tegen 20 Alle reacties hebben dit gemeen: bij deze examens wordt op zijn zachtst gezegd niet de zorgvuldigheid in acht genomen, die in het maatschappelijk verkeer past. (Een onderzoek wees o.m. uit, dat bij „gewraakte" examinatoren 60 procent onvoldoendes vielen, tegen 15 tot 20 procent normaal). Ouders willen gelden bijeen bren gen om tot een gezamenlijke actie te komen. Allen willen betere regle mentering en waarborgen tegen mis standen door verscherpt objectief toezicht. Want zij achten de controle gering; in elk geval zonder effect. Men dringt op spoed aan bij het ministerie, dat reeds op de goede weg zou zijn door sinds enkele jaren het nodige bij besluit vast te hebben ge legd en sinds een half jaar onge veer een inspecteur in dienst te hebben. Haast is geboden omdat grote be langen op het spel staan. Ln de eerste plaats leniging van het op deze wijze kunstmatig in stand gehouden te kort aan fysio-therapeuten, met na me in revalidatiecentra. Ten tweede de grote kosten waarvoor ouders van de leerlingen staan (drie tot vijf mil le per jaar) omdat het paticuliere cursussen betreft. Tenslotte: de psy chische duw die vele kandidaten ten onrechte krijgen door de huidige be jegening. Hun enthousiasme om juist dit vak te kiezen is en wordt erdoor gedoofd. Een stap in de goede richting zou den volgens velen schoolexamens be tekenen, waardoor de leerlingen door eigen docenten konden worden geëxamineerd met een gecommitteer de als bijzitter. In elk geval moet er zo is de mening spoedig klaar heid komen; opdat de examens vol gend jaar elke toets der kritiek kun nen doorstaan. (Zie ook elders in dit blad.) NEW YORK De 22ste zitting van de Algemene vergadering van de Verenigde Naties is vanmorgen op reces gegaan. Over ongeveer drie maanden zal de Vergadering weer bijeenkomen om te spreken over ont wapening, het Nabije Oosten en Zuid-West Afrika. SPRIIIK Als je de waarheid vertelt, hoef je niets te onthouden. iirY tueKii -OW®ilwwll::. DE BILT Tussen een de pressie boven Polen en een hogedrukgebied boven Engeland heeft in het afgelopen etmaal een noordelijke luchtstroming vrij koude lucht uit Scandinavië over Midden-Europa doen uit stromen. Het hogedrukgebied verplaatst zich naar het continent en wordt morgen boven Frankrijk ver wacht. Hierdoor wordt de wind in onze omgeving in de komen de nacht zwak. Bij heldere hemel kan de temperatuur dan ook nog iets lager worden dan in de afgelopen nacht (plaatse lijk min 7 graden) het geval foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. DEN HAAG Binnenkort kan de afkondiging worden verwacht van een Algemene Maatregel van Bestuur, waarbij de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering, die thans 12.400 bedraagt met in gang van 1 januari 1968 wordt ver hoogd tot 13.200, zo is van het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid vernomen. Harde politiek TV/TEN zou de internationale politiek, hard als zij gewoonlijk is, graag wat meer ethische inbreng toewen sen. Want daaraan schort het nogal eens, tot schade uiteindelijk van die politiek zelf overigens. Hoe te denken over de volharding waarmee die ene man, De Gaulle, zich blijft verzetten tegen de toela ting van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap, de EEG? De jongste Franse redenering is ty pisch hard, om niet te zeggen hard vochtig, en ook ditmaal zoekt men tevergeefs naar de ethische verdie ping. Zij komt hierop neer, dat En geland eerst economisch en finan cieel orde op eigen zaken behoort te stellen. Maar, mag men vragen, is niet aan te nemen dat een voorwaarde daar toe juist zal zijn de mogelijkheid om deel uit te maken van die EEG waar uit het thans stelselmatig wordt ge weerd? De redenering van De Gaulle is even spitsvondig als hard. Hij wil geen met problemen tobbend Engeland in de EEG. Maar zolang hij dat wil, zal Engeland wel blijven tobben. Van op zijn minst de schijn van schijnheiligheid is de Franse politiek dus niet vrij. Snel saneren JTR zijn redenen om ernstig te twij felen aan een goede gang van zaken bij 'het afnemen van staats examens fysiotherapie A (heilgym nastiek en massage). Ongeruste ouders, leerlingen, maar vooral ook docenten, doen op zijn minst onzorg vuldigheid vermoeden. Naar onze indruk staat men op het betrokken departement (Sociale za ken en volksgezondheid), dat deze hele boedel onlangs, inclusief alle gebreken die eraan kleefden, over nam, positief tegenover de klachten die van verschillende kanten werden en nog worden geuit. Een hoopvol teken, dat het vertrou wen wettigt van herzieningen waar die geboden zijn. Overhaasting daar bij is verkeerd, maar trage afwik, keling is wellicht nog erger. Niet voor niets dringen reclamanten op spoed aan: er moet klaarheid zijn ruimschoots vóór de periode waarin de examens volgend jaar opnieuw zullen worden afgenomen. In de heer Roolvink heeft het de partement in elk geval een bewinds man die een zo snel mogelijke sane ring in de nabije toekomst tot stand kan doen komen. Aardig idee JJET parlement zal voor ons volk een levende zaak blijven die de aandacht en belangstelling bezig houdt óók door de mate waarin het uit zijn midden goede ideeën weet te laten opkomen. Het leven immers is, bij zoveel an ders, een kwestie van vindingrijk heid, en behoort het niet mede tot de rijkdommen van leven en schep ping, dat daarin zovele mogelijk- hed?n tot beleving van vindingrijk heid zijn neergelegd? Een aardig idee, stellig het over wegen waard, heeft gisteren in de Tweede Kamer de heer Boersma geopperd met zijn gedachte aan een bijslag voor een baby-uitzet. Voor het gezinsleven, en zeker ook voor het kind zelf, is het van grote waarde dat de komst van een kind niet met zorgen, maar integendeel met een dankbare blijdschap wordt tegemoet gezien. Wanneer daarbij zorgen van ma teriële aard kunnen worden voor komen of weggenomen, kan er voor die blijdschap groter ruimte ont staan. Wilt u geld verdienen? Lees dan de Grolsch-advertentie op pag. 2 BEERTA De negentienja rige G. S. uit Beerta heeft gis teravond een roofoverval ge pleegd op het echtpaar Goeman in een sigarenwinkel in zijn woonplaats. De jongeman kwam onder het voor wendsel een pijp te willen kopen de winkel binnen. Toen mevrouw Goe man, die op dat momen alleen in de winkel was, hem de rug toekeerde om een pijp te zoeken, sloeg de over valler haar met een hamer van vier kilo op het hoofd. Op het gillen van de vrouw kwam de echtgenoot naar de winkel. Deze kreeg er met een steekwapen vana langs. S. nam de vlucht omdat er voorbijgangers langs kwamen. Hij kon later op de avond in zyn ouder lijk huis worden aangehouden. Het echtpaar Goeman moest met ernstige verwondingen in een zie kenhuis in Winschoten worden opge nomen. Maurice Schumann, de Franse mi nister van staat voor wetenschappe lijk onderzoek, wil Engeland nauwer betrekken bij de technologische ont wikkeling van de Europese gemeen schap om de Amerikaanse concurren tie het hoofd te kunnen bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1