opcicn vuur brood in Columbia M KERSTBIJLAGE 1967 Het Kwail Vredig Hollars Kerstfeest vo Vietnameesje maar... HULP aan kinderen xan Viet nam, hulp aan kinderen in nood, slachtoffertjes van een wrede oor log. Terre de.» Hommes kan die hulp verlenen, al is het dan dik wijls alleen .n de vorm van een druppel op de gloeiende plaat. Maar daarvoor heeft zij medewer king nodig. Ook uit Nederland. En juist nu op het moment, dat iedereen het „vrede op aar- de"-feest viert vraagt zij even te denken aan wat ver van ónze kerstboom in Vietnam gebeurt. Zij vraagt hulp. Vooral financiële steun. De stichtingsgiro (no. 646100) is er wijd voor open gesteld. En wil men op andere wijze helpen, dan kan dat ook. Onder meer door de grammofoon platen te kopen. Er zijn er twee. De LP Kunst voor Kinderen, waarop Nederlandse kunst met grote en kleine „K" is opgeno- I men en een single. De eerste kost 12,50, de single 3.95. Vrijwel f de gehele opbrengst hiervan I komt ten goede aan de stichting 2 Terre de» Hommes, omdat de I medewerkers (onder wie Paul f van Vliet) er gratis voor zijn opgetreden, 't 1» maar een idee 1 om te helpen helpen.2 tonige voedsel thuis: gebak ken banaan, rjjst, yuea en aardappels. Stierengevecht Maar er is ook wel eens geen geld. Van januari tot ju li bijvoorbeeld. Toen hebben we feestjes en een stierenge vecht moeten organiseren om weer voor een tijdje eten te kunnen kopen. We collecteren ook, in de winkels van Acacias. Eén feest bracht zoveel op, dat we een speeltuintje konden kopen. Een ondervoed kindje is altijd bedroefd en wil niet spelen, maar als het zo'n speeltuintje ziet wordt het blij en actief". Er zouden honderden ver halen te vertellen zijn als dat van Lida Post. Niet die van de mensen van de grote politiek, die de lijnen aangeven waar binnen gewerkt kan worden. Wèl de verhalen van hard- jaren va en in dienst van ajcm lijdende mensheid stelle) Van tuinbouwers, die moei tuinen aanleggen om bewj ners van gehuchten in ed arm land te leren hoe h| best bepaalde inheemse pró dukten te kweken, Vaak hebben ze te make met onbegrip, tegenslag doi het klimaat en wantrouwe Soms ook merken ze langz merhand resultaten: de mei sen gaan zelf inzien dat i met moderne methoden mei te bereiken is dan zij oa voor mogelijk gehouden hat Viel schukkcm Het zijn niet alle verhalel ^die de wereld schokken, ma vals ze verteld zijn, doen wel een snaar trillen. Als h^ maar niet de snaar van hartigheid is. want daar is veel mee kapot gemaakt verziekt. Wat is nu de harteweifl van Lida Post: een revalid» tiehuis waar ondervoede kiif deren na hun verblijf in haal centrum opgevangen worde» Daarvoor is 12.000 nodif Een onnozel bedrag, maar I is er niet. Dan doet het wat schril s als Lida Post bij een ander' gelegenheid schrijft: „Na lp1" uur vliegen maakten we kenfcot nis met hoofdstad Bogota: ebde staan villa's zo luxueus alf we in Nederland niet kenner) en er staan hutjes, ai ger nog dan het oudst) schuurtje thuis". Actie Moeten we ons daarom lal ten weerhouden te doen wal anderen nalaten? De veil honderden vrijwillige werl kers van de Ontwikkeling» korpsen laten het in ieder gel val niet na. Ook niet dl stichting Mensen in Nood, di het verhaal van Lida Posf^ hoorde en besloot een te voeren voor de twaalf du$i£j zend gulden voor Lida (gir 1111222). Twaalfduizend gulden i een zaaltje op te knapper 3000). een w.c. en douchi aan te leggen 1400), ee speelplaats en afrastering bekostigen 1000). Stoeleif en tafels moeten betaaldT speelgoed gekocht en ook klep ding voor verschillende leef-p-, tijden (voor alle kindereiy*p hetzelfde schortjurkje). Het doet iets denken art' weeshuizen van vroeger, n de gedachte die er achter zitfi is totaal anders. De werkerf daar dragen de grote vi ivoordelijkheid om hel inder daad wezenlijk anders te doen. Wij moeten hun dat mogelijk maken. ar omdat die andere naam zo moei lijk is uit te spreken." Het meisje moet in haar nieu we thuis nog even wennen. Ze is er nog maar enkele weken na het jaar in de St. Maartenskliniek. Maar ook zij acclimatiseert snel en spreekt al verstaanbaar Ne derlands. Meer dan Pham Due An ver langt zij naar huis. Naar haar ouders, wie zij iedere week een lange brief schrijft. Zodra de doktoren haar laten gaan. zal zij terugkeren. Niet omdat zij het hier niet naar haar zin zou heb ben. Beiden geven toe, dat hun verzorging uitstekend is, dat zij zich op hun gemak voelen in hun nieuwe thuis. Aan het klimaat zijn zij al gewend, aan het eten ook Maar zij weten, dat hun Hollands thuis maar tijdelijk zal zijn. Pham Due An zal wat lan ger kunnen blijven dan Dao, maar voor beiden blijft Viet nam hun vaderland. On danks de oorlog. Ze zijn al leen maar dankbaar, dat zij die even hebben mogen ver geten. En dat zij straks als gezonde jonge mensen mo gen terugkeren. Om mee te helpen aan de opbouw van een nieuwe toekomst van een land waarvan zij houden en dat nu in puin ligt. Beiden zijn nu zover hersteld, dat zij in het gezin Van Houten konden worden opgenomen, al staan zij nog wel geregeld onder medi sche controle. Danang ont\ ing. spraken over grotere militaire activiteiten. Toen hij bijna anderhalf jaar ge leden uit Dana ïg naar Nederland vertrok, was hel er nog betrek kelijk rustig. Er waren veel Amerikaanse soldaten op straat en overal zag je legerwagens. Dat wél. Maar gevochten werd er niet. De kanonnen hoorde je al leen maar. Danang zélf bleef bui ten de oorlog. Maac hoe zou het Angst Hetzelfde vraagt zich 14-jarige Truong Thi Anh Dao af. Haar ouders wonen in een klein dorp, honderd kilometer ten zuiden van Saigon. Ook zij zijn tot nu toe vrij redelijk door de oorlog gekomen. Maar zij weten maar al te goed. dat dat van de ene op de andere dag kan veranderen. Eén aanval en het dorp zal rouwen, zoals er zovele dorpen rouwen in Vietnam. Kerst in Vietnam zal geen feest zijn. Evenals op andere da gen zal angst voor wat kan ge beuren het leven op dc Kerstda gen bepalen. Truong Thi Anh Dao weet dat. En daarom zal voor haar. ondanks de vredige sfeer in de Haagse huiskamer. Kerst geen echte Kerst zijn. Meer dan anders zullen haar ge- De heer Van Hou ten. penningmeester van Terres des Hommes: „er wordt in Vietnam op een ver schrikkelijke manier geleden. D« burgerbevolking gaat onvoorstel baar gebukt onder de oorlog". Vandaar het initiatief van Ter re des Hommes, de Zwitserse or ganisatie, die kinderleed tril ver zachten en nu met name werkt in Vietnam. In Nederland is er nu ook een afdeling. Maar echt helpen zoals zij dit zou willen, kan zij niet. ..Er zijn in Nederland een klei ne IS00 gezinnen, die een Vietna mees kind willen adopteren. Maar de Nederlandse regering u-il er niet aan. Zij vindt, dat je kinderen niet uit hun milieu moet halen, dat je ze ter plaatse moet helpen. Maar trij vragen: hoe? Hoe. als er geen zieken huisbedden zijn, als er van de duizend artsen maar honderd kunnen werken voor de burger bevolking, als er een schrijnend tekort is aan medicamenten en medische apparatuur?" We hebben wél toestemming gekregen kinderep, die medische behandeling nodig hebben, tijde lijk hier naar toe te halen. Maar die toestemming gold maar enke len. In 1966 kwamen er tien en binnenkort mag het tweede tien tal komen. He is een druppel op een gloeiende plaat. Daarom richt de afdeling haar activiteiten nu vooral in de ande re richting. Er zijn het afgelopen jaar al tonnen ingezameld, die in de vorm van röntgen-apparatuur, operatietafels en couveuses zijn verscheept naar Quin Non, Terre des Hommes-hulppost ten ^LS straks bij het gezin Van Houten aan de Haagse Emmastraat de kaar sen in de kerstboom worden ontstoken, zullen bij allen de gedachten zijn in Vietnam. Bij de heer en mevrouw Van Houten evenzeer als bij de beide 14-jarige pleegkinderen Pham Due An en Truong Thi Anh Dao. dingspraatje. Verder moeten de moeders om de veertien dagen één ochtend komen helpen in de keuken. Per maand betalen ze ons vijf pe sos, dat is één gulden, voor drie kilogram meel per maand met gratis een fles olie. Controle Iedere veertien dagen ga ik op huisbezoek, of liever gezegd, hutjebezoek. De men sen wonen in een hokje, waar ze ook slapen. We geven de moeders opdrachten om hun huis en voeding te verbete ren en de vorderingen wor den bijgehouden. Na een maand of drie, als de kinde ren uit het centrum ontsla gen zijn, zie je ook bij de fa milie thuis verbetering. Voor de voeding krijgen we geld, al is het niet veel: 500 pesos per maand. Elke dag krijgen de kinderen één ei (16 cent) en twee keer per dag vlees en groenten. Dat is wel wat anders dan het een- Meer dan anderen zullen zij de betrekkelijkheid besef- jen van de Nederlandse kerstviering, van het „vrede" uit de vroom gezongen kerst liederen, van de gewijde ro mantiek, die dennegroen en kaarsen in Nederlandse huis kamers brengen. Zij weten, dat daar ver weg in een tropische hitte de kanonnen zullen blijven bulderen, bestand of geen be stand. Dat mensen angstig in de schuilkelders zullen zitten. Misschien zelfs wel in de Kerstnacht. Pham Due An zal in gedachten zijn bij zijn moeder, die op dat moment misschien op de zus terschool in Danang ook wel de kaarsen zal ontsteken. En bij zijn broer in Saigon, die de Kerst bij vrienden doorbrengt. Als er tenminste Kerst kan worden ge vierd. dachten bij haar ouders zijn. Hoe zouden zij dit jaar Kerst vieren? Verpleging Voor geen van beiden zal Kerst in Nederland overigens een nieu we belevenis zijn. Al in 1966 kwamen zij hier naar toe, op uit nodiging van Terre des Hommes. Zij waren twee van de tien kinderen, die in Nederland in pleeggezinnen werden opgeno men om een speciale medische behandeling te ondergaan, die in Vietnam niet mogelijk was ge bleken. De jongen had een gevaarlijke ontsteking in het heupgewricht, die wanneer niet snel zou worden ingegrepen tot le venslange invaliditeit zou leiden. Het meisje was poliopatiëntje. De jongen ging na aankomst direct naar het academisch zie kenhuis in Leiden en vervolgens naar de Annakliniek in Oegst- geest; het meisje verbleef ruim een jaar in de St. Maartenskli niek in Nijmegen. zuiden van Danang. En die acties gaan door. Vooral op scholen blijkt het initiatief aan te slaan. In de huiskamer van de familie Van Houten knutselt Pham Due An aan zijn radio. Elektrotech niek is zijn grote hobby. Eens hoopt hij als ingenieur in zijn land aan het werk te komen Want dat hij teruggaat, dat staat voor hem vast. Voor hij naar Nederland kwam, zat hij in Danang op de middelbare school, een opleiding, die hij hier, op het Haags Aloysi- uscollege, voortzet. In september is hij naar de tweede klas over gegaan. „Het gaat goed", zegt de heer Van Houten. „Met de taal heeft hij zo goed als geen moeilijkhe den meer. Het is verbazend te zien hoe snel kinderen een totaal vreemde taal aanleren. Van zijn leraren krijgt hij ook alle mede werking. Als het nodig is, geven ze hem gratis bijles. Hij voelt zich al helemaal ingeburgerd. Ook bij de jongens van zijn klas. voor wie hij Jean van Houten is Cijfers illustreren vaak beter dan welk lijvig regeringsdocument de no den van deze wereld. Als we die nood in z'n totaliteit nu eens even terzij de laten en we beperken ons tot een klein stukje grond op onze aardbol: een dorpje, een streek in Columbia. Als we nu even het wereldomspan nende ontwikkelingswerk slechts het beste toewensen en we bepalen ons tot een Nederlands meisje, hardwerkend, vol idealen, dan hebben we vele, vele malen verkleind de taak weergegeven die de mensheid nog tien tallen van jaren wacht. De plaats? Acacias in het departement El Meta i: enondervoeding geteisterde Columbia. De cijfers? Van de totale sterfte in de hoofdstad wordt 72 procent bepaald door baby's en kleuters on der de vijf jaar. Voor het ge hele land is dat percentage 50 procent. Iedere dag ster ven in Columbia 100 kinde ren met als directe of indi recte oorzaak: ondervoeding. Het meisje? Lida Post, ver pleegster, lid van Nederlands Vrijwilligerskorps. 27 jaar, afkomstig uit Koog aan de Zaan. In 188 nar Lida was hoofdverpleeg ster in een Nederlands zie kenhuis. gaf haar toch niet baatzuchtige baan er aan om aan het Instituut voor de Tro pen een opleiding te krijgen. Ze kreeg voorlichting over Columbia, over voedingsge woonten, veeteelt. Ze leerde Spaans in 188 uur en ze werd in 1966 voor twee jaar op de arme wereld losgelaten. Vaak zijn de omstandighe den waaronder gewerkt wordt, voor ons onvoorstel baar. We horen veel over de noodzaak van ontwikkelings hulp, maar hebben weinig feitelijke kennis van wat in het klein reeds gebeurt. Daar om haar verhaal en dat van het „team", waarvan zij deel uitmaakt: een verpleegster, die voorlichting geeft over voeding, inentingen en der gelijke; een tuinbouwster die met hulp van de bevolking een schooltuin heeft aange legd en een kinderverzorg ster die zich speciaal toelegt op verbetering van hygiëne, te beginnen bij kinderen. Lida Post heeft de leiding van een ondervoedingscen trum, waar ondervoede kin dertjes van 1 tot 6 jaar ver pleegd worden. We laten haar zelf aan het woord. Schuchter „De mensen stonden eerst wat schuchter tegenover ons centrum voor ondervoede kin deren. Ze moeten beslist ge dacht hebben: wat is dat nu weer? We begonnen met twee kindertjes, eind juli hadden we er al tien. Twee Colum- biaanse instanties bekostigen dc voeding als er geld is. We kwamen al gauw tot de ontdekking dat het centrum veel te klein was, omdat het percentage ondervoeden erg hoog is: 70 procent. Aan dat getal ben ik gekomen door alle kinderen beneden de zes jaar uit Acacias en de om liggende 33 gehuchten te we gen. Reglement Veronica, de Colombiaanse verpleegster, en ik hebben samen een zaaltje in het on dervoedingscentrum opge knapt en er tien bedjes inge zet die we hadden gekregen. We kunnen nu twintig on dervoede kinderen opvangen. Voor de moeders van de kinderen hebben we een re glement opgesteld, waaraan ze zich moeten houden. An ders is er voor hun kindje geen plaats. De kinderen die dichtbij het centrum wonen, gaan 's nachts naar huis en krijgen overdag een volledige maal tijd. De moeders moeten ie dere zaterdagmorgen naar het centrum komen voor een voe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16