DUITSERS ZIEN GEEN CdbdltërO CRISIS IN DE EEG Toegevoegd vak: reageren op vele stokpaardjes Dr. Dolittle weet wat dieren ervan zeggen anders dan andere op 17 automobilisten was in overtreding EMBB= WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 goiters fuseert net Noordhoff h Van een onzer verslaggevers) Groningen De uitgevers j. Wolters en P. Noordhoff hebben morgen een fusie aangekondigd, ie Groningse bedrijven nemen sa- n een derde deel, van de school- ikenmarkt in ons land voor hun }ening. ïwe bedrijf gaat Wolters- jrdhoff NV heten. De fusie heeft Wèn gevolgen voor het personeels- f Stand: 350 man bij Wolters en I bij Noordhof. Wolters (opgericht in 1836 en jordhoff (opgericht in 1858) zijn jaren door felle concurrenten |veest. Wolters heeft een eigen jhnisch bedrijf. Noordhoff bracht drukorders elders onder. De directie van het nieuwe be- (jf zal per 1 januari bestaan uit heren R. Beumer en drs. J. W. 1 Ven van Wolters en mr. J. Kist tl Noordhoff. De andere direc- ir, drs. F. C. Noordhoff. wordt mmissaris van Wolters-Noordhoff BRUSSEL Er is geen crisis binnen de EEG ontstaan. Welis waar is er een meningsverschil over de Britse toelating, maar de gemeenschap als zodanig gaat verder zoals tot op heden. Aldus luidt het Westduitse commentaar op afwijzing door Frank rijk van het Britse verzoek om onderhandelingen over het EEG- lidmaatschap. Minister Brandt wilde ook het woord van de Nederlandse minister Luns („Een zwarte dag") niet ge bruiken. Hij sprak liever van de „Dag van de waarheid". „Iedereen weet nu hoe de zaken staan. Ieder heeft nu de kans zijn hoofd te gebruiken. De komende vrije dagen bieden een goede gele genheid, de balans op te maken," al dus Brandt. In een verklaring had de minister raad van de EEG tevoren gezegd dat slechts één lidstaat (Frankrijk) meende, dat Engeland eerst zijn eco nomische en financiële positie moet saneren, voordat er sprake van toe- tredingsc-onderhandelingen kan zijn. De andere vijf van de Europese commissie wensten meteen met de onderhandelingen te beginnen. Zij gaan ervan uit, dat zich parallel daarmee het saneringsproces van de Britse economie kan voltrekken. Hun druk op Frankrijk, zich bij deze Alcohol-actie van politie Mr. Luns Minister Luns heeft zijn Franse collega. Couve de Murville. gewaar schuwd, dat de toestand die is ont staan door dit nieuwe Franse veto tegen Engeland, zeker gevolgen zal hebben voor de gemeenschap. Hij stelde dat de kwestie van de Britse toetreding op de agenda blijft en dat Nederland zich het recht voor behoudt, op elk gewenst ogenblik de zaak weer in discussie te brengen. Ook Jean Rey, voorzitter van de Europese commissie maakt zich geen illusies over de politieke terugslag die de houding van Frankrijk kan veroorzaken. De toestand is ernstig en de gevolgen binnen zowel als bui ten de gemeenschap zullen niet uit blijven. Zaken van groot belang voor Frankrijk, zoals de betrekkingen met landen rondom de Middellandse Zee en in Afrika dreigen op de lange baan te komen. AMSTERDAM Uit de re- liltaten van de landelijke ver persactie in de nacht van 16 p 17 december tussen elf n twee uur is gebleken, dat op de 17 automobilisten in ertreding was Ruim 800 ian rijks- en gemeentepolitie jbben in nagenoeg het hele nd (Overijssel, Rotterdam en mburg uitgezonderd) op cir- 160 controleposten een klei- 17.000 automobilisten ge- jntroleerd op het gebruik van [cohol bij snelverkeer. Inll totaal werden 42 automobilisten ingehouden, omdat ze onder invloed trkèerden, terwijl een even groot antal nog juist voor het in de auto lappen in vele gevallen na een zoek aan een café een rijverbod in worden opgelegd, aldus de oofdinspecteur van politie in msterdam en secretaris van de Cen- ale politie verkeerscommissie ;PVC), J. H. Termors. Bovendien werden in 836 gevallen ndere overtredingen geconstateerd, pais defecte verlichting, slechte au- Dbanden. het niet in orde of bij zich lebben van de autopapieren en tech- asche gebreken (een auto kon direct iaar de sloop). De actie leverde ook iOg een geval van joyriding op en ioorts werden twee jeugdige inbre- lers aangehouden. Voorproefje Deze actie was een voorproefje van le grote landelijke actie die in 'de neeste steden van ons land wordt tehouden in de periode van 23 de- jember tot 2 januari. De repressieve actie, die onver lacht werd gehouden, was primair tedoeld als preventie met het oog op iet alcoholgebruik bij snelverkeer en nag in zijn totaliteit als geslaagd lorden beschouwd, zo concludeerde e heer Termors. Zowel bij de Bach- iklanten als bij de categorie „an- overtredingen" heeft de politie -„„es-verbaal opgemaakt. De CPVC viel het hoge aantal nisdrijven (42) nogal tegen. Aan de (ndere kant kon worden geconsta- ïerd, dat in vele gevallen de me t-inzittenden wel onder invloed (erkeerden maar de bestuurder zelf liet. Hieruit blijkt, zo zei de Amster- hoofdinspecteur, dat de actie j^linder doden na invoering van EN ademproef LONDEN Het aantal ver- ïersdoden in Engeland is in de irste maand nadat de ademproef eshefercl ingevoerd, met twaalf procent ïdaald. Als dit zo doorgaat, zei de linister van verkeer, mevrouw Bar- ara Castle, zijn er jaarlijks twaalf- luizend doden minder in het verkeer. De nieuwe wet ter beperking van het rijden onder invloed werd op 9 hktober van kracht, de datum waar- pp de sterke daling van het aantal verkeersslachtoffers begon. „Glaasje op. laat je rijden", wel de gelijk resultaten oplevert. Tenslotte is ook komen vast te staan, dat de preventieve werking van deze aktie inderdaad groot is ge weest. Vele honderden automobi listen, die werden gecontroleerd, „tipten" naderhand bekenden in ho- reca-bedrijven om hen voor de con troles te waarschuwen. De eerste tekenen van stagnatie deden zich gisteravond reeds voor. Op initiatief van de Nederlandse mi nister Lardinois, die met zijn EEG- collega's over landbouwproblemen vergaderde, werd besloten het over leg op te schorten. Er werd geen datum voor een volgende bijeen- komst vastgesteld. Volgens minister Lardinois „kun nen we niet gewoon verder gaan cf j er niets gebeurd is". De Franse mi- nister Faure voelde zich persoonlijk gekrenkt, vooral omdat het voorzit terschap (van 1 januari af door Frankrijk uitgeoefend) niet officieel aan hem werd overgedragen. Overleg De ministers van de Vijf hebben na het vertrek van hun Franse col lega besloten, onderling contact te onderhouden en zowel binnen als buiten de EEG hun pogingen voort te zetten om zo spoedig mogelijk de toetreding van Engeland (plus Ierland, Noorwegen en Denemarken) tot stand te brengen. Uit de slotverklaring was op aan dringen van Benelux en Italië een alinea geschrapt, waarin werd ver klaard dat de gemeenschap haar werkzaamheden normaal zou voort zetten. De Duitsers hadden daar blijkbaar geen behoefte aan. Engeland heeft gisteravond al la ten weten, zijn kandidatuur voor de EEG te zullen handhaven. Het be treurt de houding van Frankrijk, maar zal overleg plegen met de lan den die zijn standpunt ten aanzien van de toekomst van Europa delen. Minister Brown zou vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleg gen. ^Toneelspeelster en TV-actrice Sigrid Koetse 25 STUKS 1.50 - EEN LAURENS PRODUCT] Aan boord van de „Bot", het schip van Doctor Dolittle, wordt nauw- keurig de route uitgestippeld die leiden tot de ontdekking van de Grote Rose Zeeslak. Rare examenpraktijken fysiotherapie Vervolg van pag. 1. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Wat zijn de klachten van leerlingen, ouders en verontruste leraren over de examens fysiotherapie A, waarover intern zoveel deining is ontstaan en die thans tot een climax lijkt te zullen voe ren? Het begin van de pro blemen ligt bij het feit, dat de 16 ongesubsidieerde opleidings instituten voor een deel tevens praktijkinstituten zijn. Hier worden dus tevens patiënten behandeld. De examinatoren zijn voor een deel amateurs, d.w.z. mensen met een andere hoofdbezigheid, die dit uit belangstelling erbij doen. Sommigen geven ook wel cursussen; anderen komen alleen voor het examen. Door gebrek aan scholing en ervaring staat bij hen de „kunst van het vragen stellen" niet op een hoog niveau. Weer andere exxaminatoren zijn oude rotten in het vak ook in het examineren met bepaalde hobbies, die je moet kennen om bij hen te kunnen slagen. In sommige vakken bestaan verschillende elkaar bestrij dende „scholen", die op bepaalde punten lijnrecht tegengestelde opvat tingen hebben. De leerlingen worden daarvoor op de cursus gewaarschuwd: Denk er om, als die vraag je wordt gesteld door examinator X (die er zo en zst Regisseur Richard Fleischer, die een deel van Hugh Lofting's fantasieën uit de dierenwereld verwerkelijkte in een vrolijke muziekfilm, slaat de spijker eigenlijk wel goed op de kop als hij, pratende over zijn product „Doctor Dolittle", zegt: „In vele films zijn de mensen echt en verkeren in fantastische situa ties, maar in deze film is het andersom en zijn de mensen fantastisch en de dieren echt, hetgeen de aantrekkelijkheid van de film is. Het gaat er om dat het publiek werkelijk ge looft dat Doctor Dolitte met de dieren praat." Daarmede raken we gelijk aan de kern van een zekere teleurstelling die dit werk bij de aandachtige toeschouwer nalaat, want het is Fleischer maar ten dele gelukt om het publiek te laten geloven dat de dokter de vele talen der dieren spreekt zodat ze duidelijk reageren in antwoorden. Daarmede is niet gezegd dat deze film, die een enorme investering eiste, een grote dosis geduld om de dieren te trainen, en alles wat er verder nodig was om de verhalen „De geschiedenis van Doctor Dolitt le", „De zeereizen"- en „Het circus van Doctor Dolittle" te realiseren op het witte doek filmisch niet een in- j drukwekkende prestatie op zichzelf is. Wie zal het ontkennen. Een andere vraag is echter, gezien het resultaat, of deze verhalen inder daad de mogelijkheden boden voor een boeiende, of zo u wil. vertederen- i de film. De narigheid is dat dit werk noch het een noch het ander geeft. Er zit geen vaart in het geheel, de dialogen met de dieren slaan niet echt aan en willen niet overtuigen en voeren ner- ges tot ook maar één moment van ontroering. Hoogstens wordt men door enkele scènes gefrappeerd, maar daar blijft het bij. Dualisme Mede oorzaak is ook, dat er voor een musical te weinig muziek in zit die prettig in het gehoor ligt. Het spreek-zingen van Rex Harrison is niet bepaald imponerend en waar er wel gezongen wordt zijn de melo dieën niet van dien aard dat men ze morgen op straat en aanstonds voor de radio en TV hoort fluiten of zin gen wat zeker een kracht was van musicals als „My fair lady", „The sound of music" of bijv. de onverge telijke muziek van de „Westside Sto ry" etc. alle reeds bewezen kwalitei ten van Leslie Bricusse ten spijt. Het komt ons voor dat Juist het feit dat er echte acteurs moesten op treden in het verhaal het product aan tweeslachtigheid moest gaan lijden. Misschien had men meer bereikt als het geheel meer in een echte sprook jessfeer was gehouden. Maar dit zijn theorieën achteraf, en het is zeker dat er een aantal prachtige scènes in voorkomen. De rechtszaak bijvoorbeeld is een alleraardigst deel uit de film. De ty pering van de opgeblazen rechter die Dolittle veroordeeld tot een verblijf m een gekkenhuis, want daar hoort iemand die met dieren praat zo meent hij... maar dat volgt uit het gesprek met de hond van de rechter die in de rechtszaal het bewijs levert dat men niet gek is al$ men met dieren praat, want de hond verklapt zijn smulpaperij. Praten we niet zelf ongemerkt met onze dieren? Boeiend is ook de over tocht naar het drijvende eiland om de Grote Rose Zeeslak te ontdekken, die dan ook werkelijk verschijnt om dat hij een bezoek wil brengen aan zijn neef. het Monster van Loch Ness. Het zijn op zichzelf aardige vondsten maar nog niet toereikend genoeg om di* werk te classificeren tot de top-musicals. Geen top Als geheel is deze film een aardig stuk amusement waarvan men met het gehele gezin kan genieten en daarom was het begonnen. Echt jam- I mer dat de beloften van „Doctor Do little niet geheel worden ingelost om I niet van een mislukking te spreken, Verwerping beroep NVSH bepleit DEN HAAG De advocaat-gene raal bij de Hoge Raad, mr. Kist,, heeft gisteren geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep van de heer G. Nabrink, secretaris-pen ningmeester van de Nederlandse ver eniging voor sexuele hervorming. De heer Nabrink was in cassatie gegaan van het vonnis van het Haagse gerechtshof, wasrbii hij werd veroor deeld tot 100 boete omdat hij por nografie zou hebben verspreid. Bo vendien werd toen inbeslagneming van het boek Is Pornografie schade lijk? bevolen. 1 uitziet) moet je antwoord A geven, anders is bet fout Maar ais je examinator Y treft (die er zo uitziet) moet je juist B zeggen. Concurrentie De verhouding tussen een aantal leiders van de opleidingen is er meer een van concurrentie deels zelfs van persoonlijke veten dan van collegialiteit en sociale verantwoor delijkheid. Die concurrentiestrijd zet zich voort tot in de examencommis sie. In de gang van zaken is duidelijk een element te bespeuren van helpen van eigen en niet helpen van ander mans leerlingen. Bij alle onderlinge verschillen is men het over één ding wel eens, namelijk, dat er niet te veel gediplo meerden moeten komen. In dit ver band is er een hardnekkig en waar schijnlijk juist gerucht, dat de exa mens (A, uitsluitend mondeling!) moeilijker worden gemaakt. Voorlopig leidt dit nog niet tot een geringere aanmelding van cursisten. Gelukkig maar voor de opleidingsin stituten met praktijk, want ze heb ben aan de gevorderde leerlingen waardevolle kosteloze hulpkrachten voor die praktijk. Zou men gaan saneren misschien komt er wel eens iemand op dat idee dan zal vooral ook hieraan iets moeten ver anderen. Wat de examenregeling betreft, deze leent zich uitstekend tot „verT scherping van de selectie". Een exa minandus behoeft nl. maar één groepje van (meestal twee) vakken onvoldoende te hebben om het hele examen te moeten overdoen. Het volgende jaar! Arme kandidaat Nu dan een „geval". Meneer A. behoort in de opleiding tot de nor maal goede leerlingen. Niet briljant, zeker voldoende. Hij zakt op een praktijkonderdeel waarin hij in de opleiding juist het beste was. Hij tekent opnieuw in voor de cursus, betaalt weer cursusgeld, as sisteert weer kosteloos en volgt alle lessen opnieuw. Bij het tweede exa men zijn alle praktijkonderdelen goed. maar nu gaat het met theorie mis, dat vorig jaar uitstekend was en waarvan hij nu nog veel meer weet. Hoe kon dat? Er waren twee examinatoren die elkaar vliegen af vingen. de formulering van eikaars want misschien ls dit woord wat te zwaar voor dit omvangrijke werk, dat met zoveel moeite en inspanning en kapitalen tot stand is gebracht. Vandaag gaat deze film in premiè re in Flora te Amsterdam in het Astatheater in Den Haag en in Cine rama te Rotterdam. De belangstelling voor de voorpremière die Dinsdag avond in Cinerama te Rotterdam werd gegeven was enorm, en we wensen niets liever voor de produ cers en allen die er aan hebben mee gewerkt om er een grootse film van te maken, dat die belangstelling lan ge tijd zal blijven. H. Stcggerda dat er bijna altijd rozen zijn? vragen verbeterden, soms twee din gen tegelijk vroegen en er zo in slaagden de kandidaat in de war te brengen. Perspectief: weer inschrij ven, enzovoorts en maar afwachten of het lot uit de loterij van volgend jaar misschien een prijs zal opleve ren. IViet van ons Tot zover dit relaas. Het is niet van ons, maar van niemand minder dan de onderwijsspecialist prof. dr. A. D. de Groot in Amsterdam, die ait zegt in zijn boekje Vijven en zessen (Wolters, Groningen, 1966). Weliswaar heeft hij het verband met de examens physio-therapie A niet gelegd, maar van onverdachte zijde heeft men ons met stelligheid verzekerd, dat hierbij de gewraakte examens in het geding zijn. Wat ons betreft: de door ons verzamelde j gegevens laten daar op geen enkel punt twijfel over bestaan: zij dekken dit verhaal volledig. Dooznt: de helft van de cursusuren voor een praktijkvak kan ik maar besteden om de leerlingen het nodige bij te brengen. De andere helft gaat verloren met het oefenen in: als meneer X je dat vraagt moet je zus zeggen en als meneer X je dit vraagt moet je zo antwoorden. Opvattingen, waar ik het zelf helemaal niet mee eens ben. Een arts. die als toehoorder moest worden toegelaten (de examens zijn openbaar) constateerde, dat goed ge geven antwoorden als fout werden gekenschetst. Andere toehoorders hadden het over onvoldoende exa menaccommodatie. over ruzies in het bijzijn van de kandidaat, waarna een der examinatoren kwaad wegliep om niet meer te verschijnen (in strijd met de officiële richtlijnen). Onvoldoende Sterk bestaat de indruk dat het twee jaar oude z.g. Fysiotherapeu- tenbesluit van het ministerie op verscheidene punten mank gaat. Mis schien door het onvoldoende erva ring hebben met het regelen van examens door Volksgezondheid, een materie waar het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen beter op ingeschoten is. Experts van laatstgenoemd departement zouden wellicht waardevolle aanwijzingen aan hun collega's van Volksgezond heid kunnen geven. Daarnaast zijn er ook onvoldoende waarborgen voor naleving van het in het genoemde besluit gestelde. Er zijn geen examenrapporten en ver slagen; soms zijn er niet de vereiste twee examinatoren, maar is er slechts een. Kortom, het rammelt aan vele kanten. Dat blijkt ook uit enkele korte gedingen die leerlingen aanhangig maakten. Ze werden door hen gewonnen. Snel ingrijpen, desnoods eenzijdig van bovenaf, omdat de overheid tenslotte de verantwoordelijkheid voor deze examens sinds kort draagt, achten alle verontrusten geboden. Dat het op den duur goedkomt. daar twijfelt niemand aan. Maar de kwes tie Is: het moet vlug gebeuren. Daarop is de actie van de verontrus- I ten dan ook speciaal gericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11