Streven naar uitbreiding van kantorennet leidde tot fusie VEEL VROEGER .WIJS Textielfabriek dicht: ontslag voor 430 man DUIZENDEN ..U tKEKS" ZONDER VRIJE DAGEN Banken: nu één directie Geen afvloeiing van personeel Vliegtuig stort op supermarkt Originele test LunsNCRVAda 7 DINSDAG 19 DECEMBER 1967 feze beide banken worden vrtgezet onder één directie: hoofdkantoren van de Hol- .1 dse Bank-Unie aan de heren- •acht (boven) en de Algemene ank Nederland aan de Vijzel- it, beide in Amsterdam. ABA en HBU gaan samen Nationaal karakter behouden AMSTERDAM Het streven naar verantwoorde uitbreiding van het net van kantoren in het buitenland was één van de voor naamste beweegredenen voor de fusie tussen de Algemene Bank Nederland (A.B.N.) en de Hollandse Bank-Unie (H.B.U.). Dit is gebleken uit de persconfe rentie die gisteravond in het hoofd kantoor van de ABN te Amsterdam werd gehouden in aanwezigheid van de gezamenlijke besturen der beide betrokken bankinstellingen onder lei ding van de heer H. \V. A. van den Wall Bake voor de ABN en mr. P. W. Rost Onnes voor de HBU. Uitbreiding van het net van kanto ren voor beide banken zowel in bin nen- als buitenland vereist kostbare investering en ook versterking op korte termijn van het eigen vermo gen. Door samenvoeging van het kan torennet van beide banken worden deze problemen in aanzienlijke mate verlicht, en ontstaat een bank met een zeer gunstige geografische sprei ding van haar kantoren en werk zaamheden. De fusie zal vooral in het binnen land kunnen leiden tot een belang rijke rationalisatie en derhalve ver hoogde rentabiliteit zonder de werk nemers der beide banken in Neder land in hun bestaanszekerheid te be dreigen, zo werd op de persconferen tie verduidelijkt. Nationaal karakter De HBU heeft de door haar wense lijk geachte samenwerking willen zoeken met een toonaangevende Ne derlandse bankinstelling, waardoor het nationale karakter van haar instelling kon worden behouden. Het samengaan met de ABN heeft boven dien als belangrijk voordeel, dat de besturen van beide banken gewend zijn aan de specifieke problemen, die het bezit van een overzees kantoren net aan het bankbedrijf stelt De cliënten van beide banken, in het bijzonder de bedrijven die hun activiteiten op het buitenland rich ten, zullen kunnen profiteren van het over vrijwel de gehele wereld gespannen net van buitenlandse vestigingen en deelnemingen, zo be toogden de besturen. den voortgezet onder de tegenwoordi ge benaming. Verdere uitbreiding en nieuwe vestigingen in Latijns-Ameri- ka zullen binnen het kader van de HBU en onder de naam van deze instelling worden tot stand gebracht. Het personeel van de HBU blijft vooralsnog in dienst van de HBU. Ieder personeelslid van de HBU zal op voet van gelijkgereehtigheid met het personeel van de ABN in 'de gele genheid worden gesteld zich te ont plooien. zo werd verklaard. Aangezien de werkzaamheden van beide instellingen vrijwel geheel complementair zijn, zal geen afvloei ing van personeel behoeven plaats te hebben. Gebleken is dat beide besturen be gin van dit jaar besprekingen hebben geopend over samenwerking in Zuid-Amerika. Deze zijn echter op niets uitgelopen. Pas in septem- ber'oktober zijn de besturen gaan praten over algehele fusie der bedrij ven. Diverse buitenlandse (Ameri kaanse) banken hebben de HBU eveneens voorstellen gedaan voor sa menwerking en/of overneming, maar de voorstellen waren niet voldoende aantrekkelijk. Emissie Nadat het ruilaanbod van de ABN aan aandeelhouders van de HBU zal zijn aanvaard, zal men zo snel mo gelijk in gewone aandelen ABN in wisselbare obligaties uitgeven ter grootte van ten hoogste 43,5 mil joen, waarbij alle aandeelhouders het recht van inschrijving hebben in de verhouding van nominaal 1000 inwisselbare obligaties op nominaal 4000 gewone aandelen. couponrente |TLBURG De Texiel Com- |,atie NV in Tilburg gaat haar liduktie staken. De 430 per- iieelsleden worden ontslagen. bedrijf heeft ook uitstel van aling aangevraagd. ^e Textiel-combinatie is tot dit .uit gekomen na de slechte ont- Jcelingen in de wollenstoffenin- N trie en de teleurstellende afzet dekens. oor de concurrentie zijn de prij- l uiterst laag geworden. Verande- in deze situatie is niet te ver- 19 'hten. ^rfn eerder aangegane fusie en be- ^isconcentratie hebben de markt I gunstig beïnvloed. Bovendien is overheidswege geen steun te dachten, schrijft de Textiel Com- ïtie gisteren in een communiqué, ■ft bedrijf omvat een strijkgaren- inerij en een weverij. Geprodu- 'd worden damesmantelstoffen, eskostuumstoffen, wollen en syn- tische dekens. De orders zullen maal worden uitgevoerd. burgse textielbedrijven een fusie aangegaan. Hieruit ontstond de Tex tiel Combinatie N.V. Het waren de gevestigde fabrieken Thomas de Beer, Pessers van Zuylen en Brands). De Nederlandse strijkgarenin- dustrie, die in Tilburg is geconcen treerd, heeft al geruime tijd met moeilijkheden te kampen. De Neder landse fabrieken ondervinden de na delige invloed van de Italiaanse im porten. Het zag er begin dit jaar naar uit dat de Textiel Combinatie het hoofd boven water zou kunnen houden maar midden dit jaar viel de grote klap. j Ten minste zes doden TUCSON Een militair straal vliegtuig van het type F4c Phantom is gisteravond in Tucson in de Ame rikaanse staat Arizona op een druk ke supermarkt gestort. Zeker zes mensen zijn om het leven gekomen, negen anderen worden vermist. Tenminste twaalf mensen raakten gewond. Het vliegtuig vloog in lichterlaaie toen het neerkwam. Het had lich te explosieven en brandstof aan boord. De twee vliegers wisten zich met hun parachutes in veiligheid te stellen. Het toestel kwam in moei lijkheden tijdens een oefenvlucht. Meer controle op verkeer Toezicht uit de lucht uitbreiden DEN HAAG De minister Po lak en Bakker vinden dat geduren de de hele week en zo mogelijk ook 's avonds vliegtuigen voor het verkeerstoezicht moeten worden ingeschakeld. Tot dusver worden in het algemeen op dinsdag en woens dag geen vliegtuigen van de rijks politie voor toezicht de lucht inge stuurd. De bewindslieden antwoorden dit op vragen uit de Tweede Kamer. Zij merken op dat om de gehele week toezicht te krijgen het nodig is dat er meer vliegtuigen en per soneel komen. Den Hartog nam afscheid CNV UTRECHT Mr. T. J. den Hartog heeft gistermiddag tijdens een drukbe zochte receptie afscheid genomen als secretaris van het CNV Per 1 januari treedt de heer Den Hartog in dienst als gedelegeerd bestuurder van de Federa tie van door verzekerden en medewer- kers bestuurde ziekenfondsen iVMZ). Mr. Den Hartog. die bij het CNV vooral belast was met sociale verzeke- ringsaangelegenheden. wordt hierin op- gevolgd door de heer L. de Graaf, die op dit terrein reeds een grote deskun digheid bezit. De heer Den Hartog trad in 1948 als bezoldigd bestuurder in dienst van de protestants-christelijke bond van ver voerpersoneel. in 1956 benoemde de PCB hem tot zijn voorzitter. In 1962 volgde zijn verkiezing tot secretaris van het CNV-bestuur. Hiermee heeft de heer Den Hartog zijn loopbaan bij de christelijke vakbeweging afgesloten. De Algemene Vergadering van de VN heeft besloten tot instelling van een commissie, die het vreedzaam ge bruik van de zeebodem ten behoeve van de gehele mensheid zal bestude- Men denkt aan e< van 614 pet. en aan koers van 200 pet., zodanig dat no minaal 2000 obligaties kan worden verwisseld in nominaal 1000 ge wone aandelen. Het verwisselen zou kunnen beginnen vanaf 1 januari In angstige spanning volgen mevrouw Holt en haar zoon Nick(in trui) de verrichtingen van de redders, die zoeken naar de vermiste premier van Australië. Links de secretaris van de vermoedelijk verdronken) premier. Johnson gaat rouwdienst van Holt bijwonen WASHINGTON President Johnson is vandaag naar Melbourne vertrokken om een rouwdienst bij te wonen voor de Australische premier Harold Holt, die dit weekeinde is omgekomen, waarschijnlijk door ver drinking. De herdenkingsplechtigheid zal vrijdag in de kathedraal van St Paul te Melbourne worden gehouden. De president zal tijdig in Washing ton terugkeren om het Kerstfeest in de huiselijke kring te vieren. Er is echter grote kans dat Johnson op de terugweg Vietnam aandoet voor een bezoek aan de Amerikaanse troepen te velde. Vandaag is de vice-premier John McEwen beëdigd tot minister-presi dent McEwen zei dat hij als premier zal optreden totdat de regeringspar tijen een nieuwe leider hebben aan gewezen. De samenstelling van het Australische kabinet blijft intussen ongewijzigd. Mogelijk zal ook premier Wilson de herdenkingsdienst bijwonen. De bijeenkomst van regeringslei ders in Melbourne vormt een goede gelegenheid voor internationale be sprekingen. Die drukkevrije, laatste dagen. (Van een onzer verslaggevers) T/"ERSTMIS en jaarwisseling zijn niet voor iedereen vrije AY dagen. Er zijn tientallen, honderden in een grote stad of dat nu Rotterdam, Den Haag, Amsterdam of Utrecht is, die in touw zijn, die zich klaar houden om uit te rukken, kortom die geen tijd hebben om naar huis te gaan om samen met het gezin achter de kerstboom en de kerstkalkoen, de oliebollen en het vuurwerk te zitten. Onder hen zijn er van alle beroe pen. Er zijn taxi-chauffeurs,5 NS-ers en andere openbaar vervoerperso neel, er zijn de storingsploegen van de energiebedrijven, de wachtposten in de haven, de loodsen en om ten slotte drie grote groepen te noemen, de politie, de brandweer en de ver pleegsters in de ziekenhuizen. Een deel van dit personeel kan niet naar huis. Bij de politie is het eigenlijk een normale dienst. Wel is het zo dat degene die het ene jaar met Kerst dienst had, het andere jaar vrij is. Toch probeert men, en dat zijn voor al de afdelingschefs, soepel op te tre den. Men „leent" wel eens mannen van zogenaamde grote afdelingen. Veel verloven Wel is het zo dat er juist in die dagen veel verloven worden opgeno men. Voor de Rotterdamse politie is het een tegenvaller dat Feijenoord juist op Tweede Kerstdag een inhaal wedstrijd moet spelen. En daarbij I moet altijd veel politie aanwezig zijn. I „Ach", zegt een hoofdinspecteur. I „de ene keer is het beter dan de andere keer." In de wachten probe ren de mannen het wel gezellig te maken, met kerstbomen en versiering en wat extra's. „Ze moeten dat zelf wel meebrengen. Van de dienst' ko men waarschijnlijk wel kerst kransen," zegt hij. Met de jaarwisse ling is het bij de politie altijd extra druk. „Dat de mensen een wat betere verzorging krijgen, moet u als een kleine compensatie zien. Nee. het mag niet dat het publiek dan allerlei lekkers of pakjes laat bezorgen. Dat mag de politie echt niet aannemen." Ziekenhuizen Vindt iedereen het nu vervelend, juist die dagen te moeten werken? „Nee," zegt een adjunct-directrice van een groot ziekenhuis. „Er zijn Treurig ie vakbonden, die van het ontslag de hoogte zijn gesteld, hebben let hun ongerustheid uitgespro- over deze gang van zaken. „Het en treurige geschiedenis", zei de tzitter van dc r.k. bond van werk- ners in het textiel- en kleding- Irijf, de heer Huysmans. Pel zijn er onder de ontslagenen J meisjes, maar het percentage leren is toch ook groot. Het plaat van deze mensen zal moeilijk i aangezien de werkgelegenheids- latie in Tilburg toch al zorgen ft. Twee jaar geleden zijn drie Til- Voorzitter NKV ok concentratie oomse bladen TRECHT De heer P. J. J. 'tens, voorzitter van hgt Neder- ls Katholiek Vakverbond, heeft eren gezegd dat er in de dagblad- eld ongetwijfeld meer concentra- zull envolgen. ij noemde het niet onwaarsehijn- dat dat ook in het katholieke lp zal gebeuren tussen landelijke provinciale pers. Daarnaast lijkt een progressieve concentratie niet onmogelijk, e heer Mertens sprak in de ver- dsraad van het NKV, waarin de fddirecteur van De Volkskrant, heer J. H. J. Grundmeijer, een ■selijke onderscheiding ontving uit Iden van de geestelijk'adviseur i deze vakcentrale, rector J. Does- (Vai r redacteuren) VOORBURG Grijp eens terug op uw kinderjaren, als dat kan. Wist u als tien- tot twaalfjarige wie Braat, wie Patijn, wie Albert, wie Willy den Ouden waren? Moeilijk achteraf te zeggen misschien, maar we durven het aan te beweren: als kind van de vierde, vijfde, zesde klas lagere school wist u deze namen niet thuis te brengen. Eigenlijk moeten we de vragen anders stellen. Ongeveer zo. Is Braat leider van de SDAP. de RK Staatspartij, of de Nationale Boeren-, Tuinders en Middenstandspartij? (Foute antwoorden doorstrepen) Of: Is Patijn een bekend zwemmer, voetballer, of minister? Is Albert een sigarenmerk, een koning of een drank? Is Willy den Ouden een filmster, zwemster of hardloopster? Enzo voorts. Wees eerlijk, daar had u heel weinig of niets van terechtge bracht. Konden boer Braat, Albert, of Willy veel schelen? U vond voetballen, verstoppertje of uw tol belangrijker. In het gunstigste geval hoorde u in de verkiezingstijd wel eens een keertje over Colijn, De Geer praten of zo. Maar daarmee was d? kous wel af. VEEL BREDER Hoe anders is het met de tegenwoordige leerplichtige meisjes en jongens. Hun „algemene ontwikkeling", als we het even voor het gemak zo mogen noemen, is heel wat breder. Het bewijs daarvoor leverde dezer dagen de Prinses Ire- neschool in Voorburg, waar een onderwijzer (d'hr. Vercoute- ren) het idee kreeg daar een onderzoek naar in te stellen. De hele staf, het hoofd dhr. A. Blok voorop, was daarvoor en thousiast. Zo gebeurde 'net dat er een vragenformulier werd gesten cild, waarop 35 vragen met elk drie keuzemogelijkheden voor kwamen. Voorbeeld: De VARA is een voetbalvereniging, een omroepvereniging, of een afwasmiddel? (warempel, er was een stelletje kinders dat met de VARA de vaat wilde doen...). Of: Een coaster is een tv-programma. een automerk of een schip? (Een enkele Pietje of Jacquelientje vond dat wel een aardige auto voor pa). GOEDE SCORES Maar over het geheel genomen was de score van alle kinderen toch boven verwachting. Al wilden sommige scholie ren Luns zwemkampioen. Boudewijn een sigarenmerk, de NCRV een niet-christelijke roeivereniging, soldij een lijmsoort en een azalea een brandblusapparaat laten zijn, van de 35 antwoorden die moesten worden gegeven maakte de vierde klas gemiddeld 10,1 fout, de vijfde 5.2, en de zesde 3.9. Opvallend was dat er een aantal goede leerlingen waren die buitensporig veel fouten maakten. Enkele steekproeven leer den: bij die kinderen was geen televisietoestel thuis. Voorzich tige conclusie: de kinderen doen heel wat op bij het kastje Daardoor kunnen ze figuren als Luns, Koekoek, Ada Kok, Biesheuvel (die toch al een tijdje uit de running is) plaatsen en weten ze haarfijn wie onze minister-president is, wat B en W betekent, en dat Prinsjesdag bepaald niet de dag is waarop iemand een nieuwe Prinz(auto) koopt. POSITIEF Wal concluderen de meesters en juffen van de Prinses Ireneschool nu heel voorzichtig na deze test, als ze ook hun eigen ervaringen met de leerlingen op schbol laten spreken? Dit: er zijn voor kinderen wel degelijk positieve kanten aan de tv. Daardoor is hun algemene georiënteerdheid ontegenzeg gelijk breder. Dat blijkt hieruit, dat een onderwijzer(es) meer aan de leerlingen kwijt kan dan vroeger. Bij een vak als taal beschikken ze ongetwijfeld over een grotere woordenschat dan voorheen en ze kunnen over het algemeen ook bijzonder leuke opstellen schrijven. Zelfs de kinderen dië voor hun plezier bijna nooit lezen. NEGATIEF De keerzijde van de medaille is evenwel, dat die grotere breedheid ten koste gaat van de diepte: de kinderen zijn over het geheel genomen wat oppervlakkiger, zijn er moeilijker toe te krijgen zich te concentreren en laten (door de overdonde rende hoeveelheden creativiteit op de beeldbuis) hun fantasie veel minder de vrije loop. Het is alsof ze daarin geremd worden. In elk geval lijken ze veel minder inventief dan vroeger (spelen). Concentratiemoeilijkheden komen heel duidelijk naar voren bij een vak als rekenen. Heet hangijzer op praktisch alle lagere scholen tegenwoordig. Rekenen is nu eenmaal een vak, dat onmogelijk aantrekkelijk kan worden gepresenteerd of kan worden gevisualiseerd. Het doet direct een beroep op het toncentratievermogen van het kind, dat daarvoor nu, vèel meer dan vroeger, „niet thuis" geeft. Met alle gevolgen daar aan verbonden: doorgaans niet al te beste resultaten. ZUING ZIJN Zonder te juichen of zonder te huilen kan. ook langs de boven omschreven weg gezegd worden dat met name een medium als tv een belangrijke invloed heeft, juist ook op de gedachtenwereld van het opgroeiende kind. Hoe verwerkt een kind het? is een vraag, waar men voorlopig nog niet „uit" is. Belangrijker dan de „oplossing": Wij nooit zo'n ding in huis (het „ding" is nu eenmaal niet weg te denken uit onze leving en men zal er toch echt mee moeten kunnen leven) lijken voortdurende eerlijke pogingen zo verantwooixi moge lijk te doseren. Zuinigheid kon hierbij wel eens een heel goede maatstaf blijken te zijn. hier verpleegsters die dan juist geen vrije dagen opnemen omdat dan de sfeer in het huis zo prettig is." Het is niet mogelijk meer personeel vrij te geven dan in andere weekein den. Wel wordt er gerouleerd zodat de „vrije dagen" een beetje verdeeld worden. „Het is erg feestelijk bij ons. Er komen koren zingen op de diverse afdelingen of we zenden het via de huisradio uit," zegt ze. „Het hele ziekenhuis wordt tegen die tijd versierd met kerstbomen en kaarsen. Er zijn speciale menu's. Bo vendien wordt er met oud en nieuw voor de interne verpleegsters die niet naar huis zijn een extra feest gege- Brandtceer Bij de brandweer tenslotte, zijn weer andere roosters gemaakt zodat iedere man wel een van de Kerstda gen thuis is. Het 'hangt af hoe druk het is geweest (branden of hulpverle ningen) of hij dan moet slapen of dat hij dat op de wacht al heeft kunnen „Ook bij ons is de gewoonte het op de wachten wat gezellig te maken. En ook bij ons moeten de mannen dat zelf doen. Hoewel de familieleden daar wel bij helpen," zegt een brand weerman. Bij de brandweer krijgt men weinig of geen reacties uit het publiek waaruit een soort medeleven kan blijken. In Rotterdam zorgen daar wel veel vrijwillige brandweer lieden voor. en dat wordt uiteraard zeer op prijs gesteld. „Ook bij ons," aldus deze brand weerman, „zijn er wel die het prettig vinden om te kunnen werken. Dat komt door het systeem van dienstrooster waarbij men een dag werkt en een dag vrij is (dus om de 24 uur)," zegt hij. Dat in de grote steden het door allerlei baldadig optreden voor zowel politie als brandweer en tenslotte ook voor de ziekenhuizen extra druk is, hoeft niet verteld te worden. Mis schien kunnen we dat met z'n allen wat verminderen? Misschien kunt u op de een of andere wijze van uw belangstelling laten blijken voor deze „wakers-over-de-stad". Canadese schilder Pilot overleden (Van onze kunstredactie) MONTREAL Robert W, Pilot, een van Canada's bekendste schil ders, is zondag overleden. De 69 jaar geworden kunstenaar kreeg vooral naam door zyn zeegezichten en land schappen. UTRECHT Rijden zonder licht heeft de 16-jarige bromfietser C. T. A. van der Steen gisteravond met de I dood moeten bekopen. In de David I van Molmstraat werd de jongen aan- gereden, doordat de bestuurder van een bestelwagen de bromfiets niet I zag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7