geeft Spanje bedenktijd aan de protestanten verwacht pelg rims Israël 20.000 Amerikaanse zendelingen onder druk? Zendingswerk Spanje groeit Uw probleem is het onze. politie in actie Leger en Rennies KENNIS V IN DIKKE ROEKEI LONDEN Congres episcopalen in 1969 in Driebergen Ophouden met kletskoek DINSDAG 19 DECEMBER 1| Een woord voor vandaag De Here begrijpt onsdat lezen we in Psalm 103. „Want Hij weet, wat maaksel wij zijngedachtig dat wij stof zijn." Hij kent ons beter dan wij ons zelf kennen. Dat zijn woorden om uit het hoofd te leren, om steeds weer te herhalen, niet om ze waar te maken, maar omdat ze zo waar zijn. Hij kent onze zwakhedenonze karakterfouten, on ze neiging om steeds weer onze eigen weg te gaan. Hij is „gedachtig dat wij stof zijn." Hij weet hoeveel lijden en nood wij kunnen verdragen. Hij weet wat wij nodig heb ben. Hij weet wanneer wij hulp nodig hebben. Deze psalm is dus weer een aanvulling op Psalm 102. Daar lazen wij dat Hij werkt volgens Zijn tijdschema. Maar dat wil niet zeggen dat Hij met ons geen rekening houdt. Psalm 102 zegt: alles gebeurt op Gods tijd. Psalm 103 voegt er aan toe: Maar Hij kent ons door en door en offert ons niet op aan Zijn tijdschema. Alijd weer zullen we erkennen: Zijn hulp kwam precies op tijd. De psalmen uit het vierde boek bezingen de grootheid, hei ligheid en almacht van God, die Koning is. Maar Hij is tevens een God die ieder van Zijn onderdanen van nabij kent. Wij zijn geen nummers voor Hem, maar Zijn kinderen. Daarom zingt David: „Gelijk zich een vader ontfermt over zijn kin deren, ontfermt zich de Here over wie Hem vrezen." We lezen vandaag: Ruth 1 10-22. (Vai t kerkredactie) ZEIST De Spaanse Evangelische Zending maakt melding van sterke groei van haar zendingswerk in Spanje. Naar het zich laat aanzien, zal in de loop van 1968 tot aanschaf fing van een tweede bijbelwagen moeten worden overgegaan. Behalve in Catalonië en Andalusië hoopt de SEZ volgend jaar ook in Galicië (Noord-West-Spanje) een evangelisatiecentrum te stichten. Kerken in gesprek met regering (Van i onzer medewerkers) In verband met de christenen in de verstrooiing doet de behoefte aan rondreizende evangelisten zich steeds meer gevoelen. Verder gaan kleding, bijbels, orgels (voor de kerkzalen) Mjt I naar Spanje. Dat laatste vooral, om dat nu in verschillende plaatsen pro testantse scholen worden opgericht. De Spaanse Evangelische Zending zoekt verder een Nederlandse oud zendeling of emeritus predikant, die zich een jaar beschikbaar zou willen stellen voor het pastoraat onder de Indische Nederlanders, die zich op de Canarische eilanden hebben ge vestigd. Hun voorganger is overleden en ds. H. van den Brink heeft in Malaga zijn handen vol. naam en adres kunnen niet in )rden incesloten. Vraag: Welke bedragen aan AOW moet ik opgeven over 1965 en 1966 voor de inkomstenbelasting? Antwoord: Wanneer men over het gehele jaar AOW ontvangen heeft zonder kortingen en in het ontvangen bedrag geen renten be grepen zijn, is het bedrag over 1965 voor gehuwden 3831,12, ongehuw- den 2680.56, 1966 resp. 4231.08 en 2977.38, d.w.z. als de 2 pet. ineens erbij geteld is. Vraag: In juni kreeg ik een stenen bak met daarin een witte geranium, een dubbele rode begonia, een gar- ,nglenplant en een gevlekt sprieten^ plantje. Na een week waren alle garnalen afgevallen en sindsdien is er niet één aangekomen. Verdragen de planten elkaar soms niet in één bak? Kan ik dat sprietenplantje eruit halen en er een dwerggerani um voor in de plaats zetten? Ook heb ik nog een plant, waarvan ik de naam niet weet en waarvan ik een blaadje insluit. Die bloeit ook nooit. Antwoord: Planten die een zo verschillend groeimilieu hebben, be horen niet bij elkaar. Geranium en begonia houden van een betrekke lijk lage temperatuur, gamalenplant en het sprietenplantje van een hoge re temperatuur. Daar komt waarschijnlijk nog bij dat ze pas in de bak gezet zijn toen u ze kreeg. Dat is voor deze planten een zware operatie geweest. Misschien ook was de grond te koud en te nat. Het best kan u ze ieder afzonderlijk planten en de verzorging geven die ze nodig hebben. Het sprietenplantje heet croton en vraagt veel zon en vochtige omge ving. Het beste kan u de bak in het voorjaar beplanten met bij elkaar behorende planten. De onbekende plant is zeer waarschijnlijk een kalanchoë-va- riëteit. De meest gekweekte is de K.blosfeldiana met vuurrode bloemschermen. Na de bloei kort insnoeien, rust geven en afscher men. Bij hergroei meer gieten en 's winters zeer licht en zonnig plaatsen. Weinig water geven, daar de wortels zeer spoedig rotten. In huls licht en zonnig. Verzoek van lezer: Wie kan mij helpen aan de tekst van het gedicht ..Het vogelnestje", dat ik me uit mijn jeugd herinner? Het stond in een schoolboekje. Het begint aldus: ..Ziet gij ginds de pronk der dalen. Die verheven eikenboom. Breed getakt met fierheid stralen, En zich spieg'len in den stroom? Ook zou ik graag willen weten, waarin het voorkomt en wie de dichter is. (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Israël ver wacht 20.000 pelgrims, driedui zend meer dan er vorig jaar naar Jordanië kwamen. Maar Israël doet ook zijn best om te voorkomen dat deze vredes- kruistocht eindigt in een bloed bad, aangericht door de Arabi- che ondergrondse in Israël „El Fatah", die op het ogenblik iedere dag ergens in het land der Joden een aanslag pleegt. De politie, het leger en de staatsveiligheidsdienst „Shin Beth" 'nebben opdracht gekregen te zorgen voor de veiligheid van de kerstgan- gers. Dit besluit werd genomen toen Israëlische inlichtingendiensten hoor den dat de ondergrondse Arabische beweging van plan was de pelgrims af te schrikken de oude grens tussen Israël en het vroegere Jordaanse ge bied over te steken. „El Fatah" wil dat doen via terreuracties. Tevens vernam de Israëlische rege ring dat bepaalde Arabische kringen in Israël opgeroepen waren vanuit het buitenland om de bijeenkomsten van pelgrims in de oude stad Jeruza lem en in Bethlehem en Nazareth te verstoren. Opdracht werd gegeven dat reeds voor de feestdagen gewapende poli- .."f O tieafdelingen bij de zogenaamde hei- oCllI lJlSt01* ^CVCIlÖlllR" lige plaatsen te stationeren. Langs de hoofdverkeerswegen en in de grensgebieden moesten de pa trouilles versterkt worden. Tevens zal bij de havens en op de vliegvel den een scherpere controle worden uitgeoefend. MADRID Het gesprek tus sen vertegenwoordigers van de Spaanse protestantse kerken en het regime van Franco heeft nog niet tot een verandering van de wet geleid, maar wel tot een uitstel van de termijn waar op de kerken zich moeten laten registreren. De kerken hebben nu tot mei ij bels. orgels ,je tijd om te beslissen of zij dat al of niet zullen doen. Dan zullen er waarschijnlijk ook meer bestuursmaatregelen ge troffen zjjn door de regering, waardoor de protestanten we ten wat wel of niet verwacht kan worden. Eind november werd gesproken met de tweede secretaris van het ministerie van justitie, Alberto Lo pez, de voorzitter van de regerings commissie voor zaken die gods dienstvrijheid betreffen. Lopez zei dat hij uit de kranten kennis had genomen van het mani fest dat de protestantse kerken heb ben opgesteld. Als ik in uw situatie was geweest, zei hij, zou ik op de zelfde manier gereageerd hebben. Uw reactie is logisch. U wenst ga ranties. We zijn hier bijeen om te bepraten of dat mogelijk is. mensen die in de kerk geen plaats meer zullen vinden. De Israëlische regering heeft het nieuwe vliegveld Kalandia bij Rama- la vrij gegeven voor toeristen die per vliegtuig arriveren. Dit vliegveld is indertijd aangelegd door de Jordaanse regering. Verte genwoordigers van reisbureaus zullen de pelgrims bij aankomst in Israël olielampen geven, zoals in de bijbelse dagen gebruikt werden tijdens nach telijke feesten. Kerstbomen Voor de Geboortekerk in Bethlehem zullen zes verschillende kerstbomen worden geplaatst. De Israëlische mi litaire goeverneur, die aangesteld is over het bezette gebied, zal samen met de christelijke burgemeester van Bethlehem de pelgrims aan de rand van het stadje verwelkomen. Voor 'net eerst zullen talrijke vertegen woordigers van de Israëlische rege ring de nachtmis in de kerk bijwo nen. In alle kerken van Bethlehem zul len diensten worden gehouden, ter wijl opnieuw de CJMV een open- luchtdienst organiseert op de plaats waar vermoedelijk de herders de openbaring van de engel hebben ge hoord en gezien. BEGRIP De protestanten legden Lopez en zyn medewerkers hun moeilijkhe den voor. In het bijzonder legden zij de nadruk op die punten waar de wet discriminerend optreedt te gen niet-rooms-katholieken. Op bepaalde punten gaf de heer Lopez toe dat de protestanten in een hoek gedrukt werden, waar zij beslist niet zitten wilden. Daar zou bij rekening mee houden bij het voorbereiden van de bestuursmaat regelen die nog getroffen moeten cadeau-tip Exclusieve kollektie wit gouden ringen met brillant, van 125,- tot 500- en hoger. heetman J LIJNBAAN 92 OOSTZEEOIJK155-157 ROTTERDAM worden. Op andere punten echter hield hij vast aan de wet die bijna j een jaar geleden werd aangenomen, i Aan het einde van het gesprek i zei de heer Lopez toe dat eind van dit jaar alleen een serie aanvullende besluiten en nog geen wettelijke bepalingen zouden worden vastge steld. De commissie wil eerst zien hoe de nieuwe wet werkt onder de aan vullende besluiten. Pas als enige er varing is opgedaan met de nu aan vaarde (beperkte) godsdienstvrij heid, wil de regering overgaan tot het vaststellen van de noodzakelijke wettelijke bepalingen. tacten te leggen om de gelovigen i geestelijk en sociaal op te bou wen. c. De vrijheid om eigen predikan ten te kiezen en op te leiden zonder invloed van de staat. d. De vrijheid om gemeenschap te beoefenen met christenen en or ganisaties in het buitenland. e. De vrijheid om te bepalen welke kerkgebouwen, seminaria en scholen nodig zijn om de op dracht van de kerk te vervullen. f. De vrijheid om in woord en ge schrift in privégesprekken en in het openbaar het geloof van de kerk uit te dragen. g. De vrijheid om ongehinderd de bijbel te verspreiden. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct Oecumenisch} vredescictie (Vai kerkredactie) VERKLARING Samen hebben de Spaanse Evan- Kwestie-Kampen dische Kerk en de Urne van Bap- i U op synode gelische PfV tisten-gemeenten een verklaring af gelegd welke houding zij in de ko mende maanden zullen innemen. Deze verklaring begint met een soort geloofsbelijdenis waarin de taak van de kerk wordt omschreven en zegt dan dat de kerk voor haar werk het volgende nodig heeft: a. Waarachtige vrijheid, beschermd door de wet die geen discrimi natie toepast. b. De vrijheid om godsdienstige ac tiviteit te ontwikkelen en con- Alleen christenen Zoals wij reeds berichtten mogen Joden en Arabieren die er niet wo nen op 24 en 25 december niet naar Bethlehem reizen. Op die manier wil men voorkomen dat leden van de on dergrondse beweging zich tussen de pelgrims mengen. Een „toeristische invasie" van Joden zou in dat kleine stadje een volkomen chaos veroorza ken. Voor het eerst zal de midder- nachtmis in de Geboortekerk te Beth lehem via grootbeeldtelevisie ook buiten de kerk te volgen zijn. Gere kend wordt op ongeveer 10.000 Themmen overleden (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De schrijfster, mevrouw Gé Sevensma—Themmen. is gisteren op 71-jarige leeftijd in Apeldoorn overleden. Zij begon haar loopbaan als schrijfster met de publikatie van novellen in De Spiegel. Haar .boeken: Langs schaduw- wegen (1918, novellen), In 's levens poort (1920. meisjesboek), Op den drempel (1923, meisjesboek), Op den moeilijke begin (1924, novellen), De andere weg (1925. roman). Als nieuwgeboren kinderkens (1929. novellen). Daden, die keeren (1930. roman). Haar werk was degelijk en be dachtzaam en zij had een voorliefde voor dramatische onderwerpen. Bundeling van missiebladen AMSTERDAM „Bijeen" is de naam van het nieuwe missie tijdschrift. dat in januari gaat verschijnen. Dit maandblad komt in de plaats van de tientallen missieor ganen, die de 33 priester-, 70 zuster en 10 broedercongregaties in ons land verspreiden. Het aantal postabonnees op de bestaande organen bedroeg circa 160.000. Na uitschifting van degenen, die op meer dan een waren geabon neerd. bleven er circa 125.000 over. Het blad krijgt 48 pagina's. Als een wezenlijke opgaaf wordt beschouwd: een nieuwe beeldvor ming van wat tot nu toe met missie, zending en ontwikkelingswerk, here niging en ook dialoog met niet-christenen wordt aangeduid. Richtte Malik zich tot ambassadeur VS? DJAKARTA Volgens een persbericht van Associated Press heeft Adam Malik, de In donesische minister van buiten landse zaken meegedeeld dat hij de Amerikaanse ambassade verzocht heeft druk uit te oefe nen op de Amerikaanse zende lingen om hun activiteiten te verminderen. Een hoge functionaris van de Amerikaanse ambassade heeft deze mededeling echter categorisch ont kend. Hij zei niet te begrijpen waar om Malik dit aan journalisten zou hebben meegedeeld. Volgens de correspondent van As sociated Press wijst dit bericht op- j nieuw op de toenemende spanning tussen de moslims en de christenen. De correspondent zegt ook dat het j gesprek tussen de geestelijke lei ders van veertien mohammedaanse, 1 hindoese, protestantse en rooms-ka- tholieke kerken en organisaties op een mislukking is uitgelopen. Het gesprek zou zijn afgebroken met toegenomen bitterheid aan beide zijden. Op de zendingsbureaus van de Nederlandse kerken is over deze ontwikkeling nog niets bekend. Wel j kwam vanmorgen dr. A. G. Honig i uit Makassar op Schiphol aan. Ge hoopt werd dat hij verdere mede delingen kan doen over de jongste ontwikkeling in Indonesië. ZWOLLE De Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in Overijssel zullen in buitengewone particuliere synode bijeenkomen ter bespreking van de kwestie-Kampen. Er zijn een aantal bezwaarschriften binnengekomen tegen het besluit van de laatstgehouden classis Kampen, dat er op neerkwam, dat de „nieuwe" gemeente van Kampen (waartoe het merendeel van de hoogleraren be hoort) niet eTkend werd. De classes Hardenberg en Zwolle hebben opi een particuliere synode verzocht. IWC Beroemd om hun spreekwoordelijk© betrouwbaarheid, grote precisie en tijdloze élégance. Eigen service-atelier heetman 3 LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK155-157 ROTTERDAM PARIJS Ter gelegenheid Kerstfeest zullen protestanten rooms-katholieken in Frankrijk in| ke stad en in elk dorp plechtig i document overhandigen aan het I meentebestuur, waarin uitbann] van de oorlog en actieve dienst i de vrede gevraagd wordt. In het stuk wordt gezegd, dat a log in strijd is met Gods gebod altijd onmenselijk is. Door gevj kan geen gerechtigheid worfl geschapen. Gepleit wordt onder mi voor een sterk internationaal gei en een rechtvaardiger verdeling de rijkdommen der aarde. „Wij christenen van alle gezincr zijn voor ons deel bereid, de meerr re lasten, die deze vredes- en hi£ dienst de economie van ons land f legt, te dragen," heet het aan slot. Het initiatief tot deze actie ging] van de synode van de Hervori Kerk. Het werd overgenomen dooi gezamenlijke protestantse kerl Het episcopaat zegde de mede' king van de Rooms-Katholieke toe onder de voorwaarde, dat wat deje actie het karakter van politieke demonstratie zou kunj geven, vermeden werd en het zuPde oecumenisch karakter werd fta derstreept. i H. OIRSCHOT Voor de uitbreidL van het protestants militair tehuisNoc Oirschot heeft het provinciaal vi band Zuid-Holland van Pro Rege i actie opgezet. idhc Deze actie moet ruim 50.000 i brengen, nodig om het aandeel. |ner Pro Rege in de noodzakelijke uitbi" C ding op tafel dient te leggen, te t>elP nancieren. In totaal is 110.000 \?lar eist, waarvan het rijk 60.000 Peu taalt. ?n h. de Studenten terug van studie in verre landen Pl IN nog goedkoper door devaluatie 4daagse reisf-J46C" ntlf 135." Vertrek elke dag van elk n.s. station. Overtocht per dagboot. Ook andere voordelige reizen in de nieuwe folder. Hoek van Holland-Harwich cadeau-, Entourageringen met brillant en andere edelstenen in prijzen van 310,- tot 3350,- heetman J LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK 155-157 ROTTERDAM tip en (Van onze kerkredactie) UTRECHT Naar wij ver nemen zal in september of'ok tober 1969 op Hydepark in Drie bergen de tweede Conference en wider episcopal fellowship worden gehouden. enkele onafhankelijke episcopale ker ken. zoals in Spanje, Portugal, de Fi lippijnen, de Kerk van Zuid-India en de Mar-Thoma-kerk in India. Voorts kent Canterbury „intercom munion" (beperkter dan „full com munion") met de lutherse kerken van Zweden en Finland. Deze kerken zijn met de Lam- beth-kerken verenigd in de Confe rence on wider episcopal fellowship. Men verwacht, dat vertegenwoor digers van de Wereldraad, van de Op de Lambeth-conferenties. eens i oosterse orthodoxie en waarschijnlijk In de tien jaar. zijn alleen de echte j ook van de Rooms-Katholieke Kerk anglicaanse kerken vertegenwoor digd. Volgend jaar augustus is er weer een in Londen. Maar daamaa: staan de anglica nen met nog een aantal bisschoppe lijke kerken in volle gemeenschap (full communion). Dat zijn allereerst de oud-katholieke kerken, verenigd in de Unie van Utrecht, en verder als waarnemers de conferentie zullen bijwonen. Mede in verband met deze confe rentie is het volgende internationale oud-katholieke congres uitgesteld tot 1970. Men hoopt op dat congres dan tevens te gedenken, dat de oud-ka tholieke beweging buiten Nederland in 1870 ontstond. Sluiten op zaterdagmiddag UTRECHT In Duitsland is de overgrote meerderheid van consu menten en winkeliers volkomen te vreden met de zaterdagmid dagsluiting. De gehele vakbeweging, alle organisaties van ondernemers, ook die van het grootwinkelbedrijf, zijn nog altijd overtuigde voorstan ders van de huidige sluitingsrege- llng. Het moet nu langzamerhand maar eens uit zijn met die kletskoek, dat in Duitsland de consumenten en de ondernemers te gen die zaterdagmiddagsluiting zou den zijn. In deze overduidelijke bewoordin gen drukt deze week het blad van De Christelijke Kruideniersbond zich uit in een artikel over de vijf daagse werkweek voor het winkel personeel. De redactie noemt ook dan betekent dat een waardevolle tielev opvoering van de produktiviteit en daardoor een besparing van kosten Van de consument wordt een aan passing van koopgewoonten ge vraagd. die in de praktijk heel goed wen het optreden mogelijk is. De consument heeft Lanser tegemoet, voor zichzelf wel de vrije zaterdag middag opgeëist, van hem mag heeft en die door publica ties van zijn hand er blijk van heeft gegeven de problemen te zien en te doorzien. De confessionele werkge- 'ersorganisaties zien met vertrou- de heer Stage Het vakblad van de Nederlandse christelijke drogistenbond De ver gulde gaper, wijst op de aantrekke lijke mogelijkheid voor afgestudeer den van de middelbare detailhan delsscholen een praktijkperiode in het buitenland te gaan doorbrengen. Door bemiddeling van de directeur van hun school kunnen de leerlin gen gebruik maken van de diensten van de commissie buitenlandse con tacten detailhandelsonderwijs, ge vestigd Zeekant 33 Den Haag. De voordelen van een buiten- landse stage zijn duidelijk: het blad en het vervoersbedrijf schade on- het CNV en toekomstig opvolger noemt het van grote betekenis, dat Bond-ig ook de aanpassing gevraagd worden aan de vrije zaterdagmiddag voor middenstand en winkelpersoneel. Lanser De Werkgever, het officieel or gaan van de federatie van katholie ke en prot.-chr. werkgeversverbon dervinden niet terzake. Hebbe onze van de heer Van Eibergen. De geko- winkelbedrijven daar een boodschap zen procedure lijkt de verbonden aan? zo vraagt het kruideniersblad, een gelukkige. De redactie wenst zo moeten onze winkeliers nu ook al wel de heer Lanser als het CNV zorgen voor de klanten van de hore- geluk met dit besluit van de leden- ca- en vervoersbedrijven?" vergadering. De heer Lanser wordt Wanneer de detailhandel dezelfde aangemerkt als iemand die een omzet kan halen in minder uren. langdurige ervaring in het organisa- de toekomstige ondernemers in het kader van de huidige Europese ont wikkeling een tweede taal goed le ren spreken, op de hoogte raken van de gang van zaken in buitenlandse bedrijven, andere assortimenten le ren kennen en relaties in het bui tenland aanknopen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG -Nederlandse studenten hebben de Wereld afgereisd en zijn thuisgekomen met een schat van gegevens over de ontwikkelingslanden, die zij verwerkt hebben in boekwerken van eerbiedwaar dige dikte, resultaat van studie onder moeitevolle omstandig heden. Twee groepen waren het, die heel verschillende rei zen hebben gemaakt, maar beide hebben een unieke pres tatie geleverd. De ene groep heeft zelf het initia tief genomen, zelf voorbereidingen getroffen, gelden ingezameld (waarbij zij gelukkig gehoor vonden bij vele Instellingen en personen) en daarvoor alleen een jaar van hun studietijd moeten offeren. Dit waren studenten van de Scoa (studie- en contactgroep Oost-Afrika, die weer deel uitmaakt van de studentenvereniging voor in ternationale betrekkingen (Sib), be horend tot een wereldorganisatie. Zij waren van verschillende studie richtingen, elk heeft in Oost-Afrika werk gemaakt van zijn eigen studie terrein. De reisduur was bepaald op vier maanden, maar verschillenden hielden het langer uit, een zelfs bijna i anderhalf jaar. Het werk is verza- j meld in een aantal scripties die meer dan 600 pagina's beslaan. Daarnaast hebben zij een boek geschreven voor j een breder publiek. Zij hebben ge- i leefd van gemiddeld 15 per dag. De andere groep heeft in anderhalf jaar de hele tropische en subtropi sche gordel van de wereld afgereisd voor een studie van de rijstbouw in een menigte van landen onder totaal verschillende omstandigheden, van I de hoogste trap van onze moderne tijd tot de laagste trap van ontwikke ling. Jammer genoeg was het toen juist onmogelijk Indonesië te bezoe- i ken. maar verder is er vrijwel niets overgeslagen. Zij steunden op de er varing van Wageningen. maar schrokken voor geen moeilijkheid te rug. De studenten hebben reeds één deel voltooid van de vier delen, waarvan de overige drie in 1968 verschijnen. Voorts komt er nog een boek over andere gewassen. Foundation for International Coo' ration) gastvrijheid in het voormtf paleis Noordeinde in Den Haag. De heer H. G. Quik, directeur i co Nuffic, die veel medewerking h?h°l I verleend, wees er op hoe belangfert i het is geweest, dat hier een reis ?N maakt is om te leren in ontwik| H j lingslanden, juist nu er een crisii in de ontwikkelingshulp, die n,^ j niet verbetert door de hulp te v^. j groten hoe noodzakelijk dit oo%.j maar om eerst te leren van itïi< ontwikkelingslanden zelf. De Wageningers hebben onder I den, hoe dit in die landen gewi deerd is en ook de Scoa-stud< I hebben juist hierdoor een hartel ontvangst genoten en een duideli gunstige reactie van de univer; van Oost-Afrika. De Wageningers vertoonden film over een geïsoleerde bevoll in de Phillippijnen, sawahbou- die hun velden in de rotsen hel uitgehakt, die de grond voor hun den van de rotsen lieten spoelen beneden om de terrassen op te wen. Rijst is voor hen heilig, mag die wel krijgen, niet nei Toen de Jappen kwamen waren zij de bergen gevlucht, maar toen Jappen rijst namen, kwamen zij rug. De Jappen bleken zeer smakel te zijn. H; Aanbieding NED. HERV. KERK Beroepen te Capelle aan den IJ# <vac. A. Kastelein). J. L. W. KoppenT te Haaften: te Grijpskerk (toez.), S. f verman te Warffum; te Kampen gem. 2). C. Vos te Gouda. Aangenomen naar Groningen (vaci J. Lambour), K. W. Slik te Rotterda Zuid; naar Tienhoven (U), G. Mor em. pred. (hoofd BLO-school> te Alpr aan den Rijn. Bedankt voor Hilversum Wassenaar), G. Pettinga te Wagenini voor Puttershoek (toez.), G. F. gaauw te Leersum; voor Staven Fokkema te Heerjansdam. Eervol ontslag verleend aan J den Blink, vlootpredikant woon te Baara: C. van der Vlies te Arnhi I Knol). G. van der Veere te Hardt I rijp; voor Warffum, drs. J. H. Meijei i Meliskerke. Het initiatief van de Scoa heeft gevolgen gehad. Een orgaan is opge richt om dergelijke studiereizen voor te bereiden. In 1967 zijn opnieuw drie studenten naar Oost-Afrika vertrok ken, zes zijn er in Latijns Amerika, een zevende Vertrekt in januari en te Poortvliet. Latijns Amerika, Oost-Afrika, India, Indonesië en Iran worden in 1968 door groepen bezocht. De Wagening- se groep heeft belangrijke hiaten in de studie van de rijstbouw opgevuld. Vrijdag hebben de ontdekkers hun werkstukken aangeboden. Die van de Scoa gaf boeken aan mevrouw Put man Cramer, de moeder van de vroeg overleden student C. F. H. Put man Cramer, die het bewonderens- man Cramer, die het bewonder- waardig initiatief nam en voor zijn dood werkstukken heeft gereed gemaakt. De Wageningers aan prof. IWenen" ir. W. F. Eijsvoogel, indertijd hun I Innabrüt rector magnificus. Hiierbij verleende Sartnd de Nuffic (Netherlands Universities 'Maiiorca CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenzande, J. Br<fca, te Nunspeet en W. Heerma te Ensc L de-Oost. Bedankt voor Drogeham, W. Heer te Enschede-Oost. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enschede. A. Hoogerla|m; BET WEER IN EUROlf, Kopenhagen Amsterdam Parus Nice Frankfort Milnchen Zürlcb Gen4ve

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2