TOENADERING TUSSEN KONING EN KOLONELS Golden Fiction Konstantijn kan beter nog niet terugkomen Prinses Irene regentes Junta buigt het hoofcl Minister Pipinelis stelde ultimatum Nieuwe crisis in Griekse regering Per 1 januari invoerrechten VS verlaagd VS wachten op vredesgebaar van Hanoi „Eerst vijandige stemming weg alles goed en wel DINSDAG 19 DECEMBER 1967 'et ec| al gej diegfl i nood De nieuwe premier van Grie kenland, Papadopoulos. Zal hij spoedig oog-in-oog staan met koning Konstantijn? Voorlopig ziet het er niet naar uit. (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) ATHENE Pipinelis, de Griekse minister van buitenlandse zaken en vertrouweling van koning Konstantijn, heeft zich gis teren in Athene tijdens een sobere plechtigheid laten beëdigen als lid van het zitteude kabinet der kolonels. Tegelijkertijd is Potamianos, de adjudant van wijlen koning Paul naar Rome gegaan voor een gesprek met Konstantijn. Dit alles bewijst, dat er toenadering is tussen de kolonels en de in ballingschap vertoevende koning. ze la Iders VOl| Geen breuk DE Jfeldi erTNE breuk die in het Britse kabi net dreigde om het wapenem bargo voor Zuid-Afrika is uitge bleven. De opzet van premier Wilson, de opstandige linkervleugel van zijn partij tevreden te stellen, is ten de le gelukt. Noodzakelijk geworden bezuinigin gen in de sector van de sociale voor- In vo zieningen kunnen echter nieuwe conflictstof leveren. Belangrijk is niettemin, dat een ka binetscrisis is voorkomen en dat de fun positie van het pond sterling niet meei nog meer is ondermijnd. In de huidige situatie kan Enge land zich geen veranderingen aan de top veroorloven. Bovendien is Wilson moeilijk te vervangen, istau Labour heeft nog een meerderheid erd van onEeveer 100 zetels in het La gerhuis. Een krachtig beleid moet >t lal dus mogelijk zijn. eling Crisis Onrust TAENEMARKEN is sedert de jong ste verkiezingen in feite gere geerd door de kleine Socialistische Volkspartij (SV). In het parlement steunde deze groe pering het minderheidskabinet van de grote socialistische partij, dat met haar wensen rekening hield. Als gevolg werd met name de bui tenlandse politiek van Denemarken minder bedachtzaam dan voorheen. Duidelijk bleek dit uit de ongewoon felle reactie op de staatsgreep te Athene en andere gebeurtenissen buiten Denemarken. Het uitstellen van loonsverhogingen als gevolg van de devaluatie van de kroon was echter niet aanvaardbaar voor een deel van de SV. Nieuwe verkiezingen zullen moge lijk een versterking van de SV ten opzichte van de grote socialistische partij te zien geven. Opnieuw massale voedselvergiftiging CARACAS 120 mensen hebben bij een zondag in Maracaibo, 850 ki lometer van Caracas, gehouden brui loftsmaal, voedselvergiftiging opgelo pen. De Venezolaanse politie heeft een onderzoek ingesteld om de oor zaak van deze massale vergiftiging vast te stellen. Premier van Jemen AI-Ayni afgetreden BEIROET Premier Monhsin Al-Ayni van Jemen is gisteren afge treden. Radio Cairo heeft dit gisteren bekendgemaakt. Al-Ayni wordt op gevolgd door luitenant-generaal Al-Amri, opperbevelhebber van het leger en lid van de uit drie man bestaande republikeinse raad. Al-Ayni was opgenomen in de re gering van maarschalk Sallal. die in september 1962 imam Mohammed Al Badr afzette. Toen Sallal zelf op 5 november ten val werd gebracht, werd hij tot premier benoemd. De nieuwe premier Al-Amri is al eerder regeringsleider geweest, van juli 1965 tot september 1966. De afgetreden premier wordt ver weten dat hij te gematigd was. Snoep verstandig eet 'n appel De situatie was aanvankelijk ge heel anders. Pipinelis weigerde toen al twee dagen lang, kabinetszittingen bij te wonen en kwam niet eens op zijn bureau. Het ultimatum vanuit zijn huiskamer was: „toegeven aan de eisen van de koning, anders ga ik weg." Op het laatste moment hebben de kolonels het hoofd gebogen. Zij hebben Pipinelis (de enige diplomaat met ervaring in hun midden en de enige contactman met de banne ling-monarch gehandhaafd, en op nieuw een afgezant naar Konstantijn gestuurd. Met welk mandaat is nog ni/t be kend. Wel heeft kolonel Patakos gezegd, dat de tijd nog niet rijp is voor de terugkeer van de Koning. Uit dit al les mag men concluderen, dat de jun ta aanstuurt op een regentschap van een ander lid der koninklijke familie. Dit zal waarschijnlijk prinses Irene worden, de zuster van Konstantijn. Men mag voorts aannemen, dat ko ning Konstantijn hiermee akkoord gaat. Het wordt in Athene namelijk ondenkbaar geacht, dat Pipinelis lid van het zittende kabinet zou hebben willen worden, als er geen rekening zou zijn gehouden met de eisen van de koning. De sit-down staking van de mi nister van buitenlandse zaken de af gelopen twee dagen wijst daar duide lijk op. Deze ontwikkeling heeft een groot stuk onrust in Athene weggenomen. Dezelfde bronnen, waaruit ik dit nieuws heb, blijven echter ongerust over de berichten die in Athene de ronde doen over een boycot van de Westerse landen tegen Griekenland. Als Papadopoelos er in zou slagen, zijn land binnen enkele jaren tot eco nomische bloei te brengen en er poli tieke stabiliteit te creëren, aldus de ze zegsman, is de kans niet uitgeslo ten, dat hjj zijn dictatorspositie op zou geven om als burger een politie ke partij te stichten en aldus verder te proberen zijn idealen te verwezen lijken. Lukt dat niet hetgeen het geval zal zijn bij een boycot met alle eco nomische en sociale nasieping van dien dan wordt het bewind van de kolonels alleen maar meer in de dictatoriale richting gedreven. Dit allemaal nog los van de ver wikkelingen in de internationale po litiek, die een boycot zou hebben. Aldus deze zegsman, wiens mening ik natuurlijk weergeef voor wat hij waard is. De nieuwe grondwet komt er en zal ongetwijfeld door het volk wor den aangenomen. Dit is de mening van allen, die enigszins zijn ingewijd in de politie ke verhoudingen in Griekenland. De kolonels zullen er wel voor zor gen. dat de overgrote meerdertieid akkoord is. Daar werken ze nu al Hoe? Ik zal een voorbeeld geven. Geld geblokkeerd WASHINGTON President Johnson heeft besloten per 1 januari de invoerrechten in de Verenigde Staten te verlagen. Dc VS hadden deze maatregel tijdens de tariefon derhandelingen in Genève, de zoge naamde Kcnnedyronde, toegezegd. Alleen de datum moest nog worden bepaald. De Amerikaanse president zei dat de tariefverlagingen van de Kenne- dy-ronde in binnen- en buitenland aanleiding zullen geven tot nieuwe eisen voor protectionistische maatre gelen. „We moeten ons allen stand vastig verzetten tegen kortzichtig protectionisme", zo meende hij. „Om in het buitenland te verkopen, moeten we bereid zijn in het buiten land te kopen", zei de president. getrouwd is met een ex-stewardes van de KLM. Hij heeft zo juist een erfenis gekregen van anderhalf mil joen drachmen (de Griekse drachmen is 12 cent). Als een haas rende hij naar de bank om de buit binnen te halen en ermee naar Nederland te vertrekken, want hij voelt zich als modern, be reisd mens niet thuis onder dit regi- „Geen sprake van", kreeg hij aan het loket te horen. „U mag alleen geld opnemen als u kunt aantonen, dat u het in Griekenland gaat beste den, en dat die besteding nodig is voor uzelf of nuttig is voor de Griekse economie. Zo niet: dan blijft u er van af. Wij geven u 6llt pet. rente, dus u mag niet mopperen." Kortom: de bankrekeningen in Griekenland zijn allemaal geblok keerd. Nu moet u mij eens een enke le Griek noemen, die zal stemmen tegen een regering, die op deze ma nier waakt over zijn centjes. Ik bedoel: de doorsnee bevolking figuren als musicus-miljonair The- odorakis, die in de gevangenis zit. en de kranten-koningin Helena Vlachou, die nog steeds hulpeloos is door huisarrest, zijn uitzonderingen op de regel. Dat kan hier helemaal niet. Goed zijn voor jezelf, je kinderen en je vrouw (in die volgorde): daar gaat het de doorsnee Griek om. Wiens brood hij eet, diens woord zal hij spreken. Een ander voorbeeld. Ik heb een eenvoudige arbeider ontmoet, die eindelijk geld genoeg bij elkaar had gespaard, om zijn vader te kunnen bezoeken, die in Alexan- drië woont. Nu heb je voor een reis naar Egypte een paspoort nodig, en Geen das. geen pas Weet u wat er gebeurde? Zijn aanvraag werd niet geaccep teerd onder het motto: „iemand, die geen stropdas draagt, krijgt geen paspoort." Zo schijnt dat momenteel in Grie kenland te gaan. Stemt u niet voor de nieuwe constitutie van de kolo nels? Dan geen paspoort. In het algemeen gesproken is de situatie aldus. Voor ieder initiatief heb je de toestemming van de politie nodig, of het nu gaat om een vergun ning om een kapperszaak te openen dan wel een liefdadig heidsvoorstelling te geven. Wees bevriend met de politie en het gaat je goed. is hier het devies. Overigens moet ik ten gunste van de kolonels aanvoeren, dat deze monstrueuze situatie niet een uitvin ding van hun militaire brein is. Het Snoep verstandig eet 'n appel heeft altijd bestaan in Griekenland, de laatste jaren, ook toen hier demo cratie was. De kolonels buiten dit feit slechts uit ten bate van hun nieuwe regime en doen het, omdat het nu eenmaal kolonels zijn. ietsje harder. Bijna alle buitenlanders, ook Ne derlanders, die sinds jaren werken in Griekenland en waarvan ik er velen gesproken heb, zetten daar het vraagteken. Want zij zijn het niet oneens met dc doelstellingen van het bewind. „Het was hier voorheen een enorme rotzooi," zeggen ze onomwon den. „Het zou een zegen voor het volk zijn, als er eindelijk orde op zaken werd gesteld. Laat ons de nieuwe regering althans het voordeel van de twijfel geven." Het is belachelijk menen niet al leen deze buitenlanders, maar ook veel Grieken die op zich blij zijn met de omwenteling, dat de kolonels de muziek van Theodorakis verboden hebben. Wat heeft muziek te maken met politiek? Zo'n houding is symptomatisch. Je kunt je voor hetzelfde geld afvragen: wat zullen de kolonels van het on derwijs brouwen, waarover zij de zeggenschap hebben. Een man als Patakos heeft een dus: „Het zal een bekrompen, eng nationalistisch zeer Hellenistisch on derwijs worden. Niet. omdat de kolo nels doelbewust zo willen, maar domweg, omdat ze zelf niet beter we ten. Een man als Pathakos heeft een bekrompen, eng nationalistische, Hel lenistische opvoeding gehad, en het is hem in het leven goed gegaan. Hij wil ongetwijfeld, dat het zijn natie goed zal gaan eerlijkheid kan men de kolonels namelijk niet betwisten. Dus zal hij de natie de zelfde opvoeding willen geven, die hij. zelf heeft gehad. Afgrijselijk na tuurlijk, maar zo is bet." COMMANDANT VERMOORD? PARIJS De commandant van de eerste militaire zone in Algerije, ma joor Said Abib, heeft geen zelfmoord gepleegd maar is vermoord, aldus de mening van Belkacem Krim, de voor zitter van de Democratische bewe ging voor de vernieuwing van Alge rije. Zoals bekend meldde het Russische persbureau Tass zondag dat Said zelfmoord had gepleegd, na een mislukte opstand. DETRC T De VS zijn bereid de eerste stau te zetten door de bombar dementen op Noord-Vietnam te sta ken. Maar er moet dan wel enige reden zijn te geloven, dat Hanoi de Tweede vap op weg naar de vrede doet. Dit heeft generaal Wheeler, I hoofd v»ii de gezamenlijke chefs van staven van de VS gisteren in een rede voor de „Economie Club" in De troit gezegd. Wheeler verzocht de Noordvietnamezen een of andere aanwijzing te geven die erop duidt dat zij vrede willen. Drie maanden cel voor Spaanse pater MADRID Omdat hij zonder voorafgaande regeringscontrole een boek in verkoop heeft gebracht, is pater Domingo Gonzalez veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Het boek gaat over het priesterceli baat. De héle oplaag (drieduizend exemplaren) is in beslag genomen. Hij is vrij in de luchtkoerst langs vogels en wolken een piloot vliegt en vliegt naar steeds weer andere steden, die hem helder voor ogen staan: New York, Buenos Aires, Karachi. Kan kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Voor rokers met een eigen stijl ATHENE/ROME Een spoe dige terugkeer van koning Konstantijn naar Griekenland is onwaarschijnlijk. Het klimaat is daarvoor op het ogenblik niet geschikt, zei de Griekse vice- premier en minister van binnen landse zaken, Patakos, gister avond op een persconferentie in Athene. Konstantijn heeft met zijn „staats, greep" een groot aantal mensen tegen zich in het harnas gejaagd. Nu is er een afkoelingsperiode nodig om die vijandige stemming te doen verdwijnen. Als hij dat wil mag de koning echter terugkeren. De nieuwe Griekse regering heeft geen bezwaar tegen bemiddeling, maar van haar kant is geen initiatief te verwachten. Volgens Patakos waren er vorige week bij de actie van de koning geen doden gevallen. Er waren alleen bij het vliegveld van Tanagra in de buurt van Athene schóten gewisseld tussen militairen van de ludhtmacht en oprukkende pantsereenheden. De Haagse middenstand heeft de jaarlijks weerkerende spannende vraag: Een witte Kerst? energiek beantwoord. Al zouden de tulpen in de parker bloeien, de lammeren in de wei springen omdat het warm water re gende. dan nog kan Den Haag van een Witte Kerst spreken. Duimendik ligt de sneeuw tegen de etalagerui ten gekleefd, gestaag dalen de vlok- ken-aan- draadjes recht naar bene den daar achter. Ijskristallen, zo groot dat ze uit de spookwereld van de Verschrikke lijke Sneeuwman moeten zijn geko men schitteren in de straten. Vooi de heldere sterrenhemel zorgen di talloze particuliere ramen waar eer bleekroze ster, die dikbuikig en on gelijkpunig is, een klein pinkenr lichtje geeft. Een winters woud is uit d( straatstenen gegroeid. Het groer wat dof, de geur wat vaag, want df afgeknotte stammen kunnen uit de duffe stadsgrond onder het plaveisel geen frisse moed tot groei meer ha len. Maar wij stedelingen koesteren ons aan de illusie. Een witte kerst in het groene woud. Rond een welbeladen tafel. Gehuld in stijlvolle avondkledij Zo spiegelt de stad ons het Kerst- ^est voor. Met vooral de crabcocktail voor Anders ïn de kalkoen-uit-de-diepvTKs in iet midden van het diner. Slenterend langs de etalage* vordt ons een droomwereld voorge- louwd, waarin onze rol nauwkeurig >eschreven is. Die van de elegante limlach, het lief gebaar: Goud ïoort er bij, meneer. Overigens mag meneer ook eer jfwasmachine schenken aan vrouw lief en aan zoonlief het schokvaste, waterproof horloge en aan dochter lief de filmcamera om alle vreugde volle ogenblikken vast te leggen Glaasje op laat je rijden, de car- navalsleuze is tussen de Kerstliede ren terecht gekomen. En niemand zal het nut daarvan kunnen be twisten. Men kan er zich boos over maken of zelfs verdrietig, maar waar zijn oorzaak en gevolg? Het is oneerlijk om de handel ac tiviteiten te verwijten, die we toch wel blijken te waarderen. Misschien is de moeilijkheid, dat we eenmaal hollende geen maat meer weten te houden. Het genoege- lijk huiselijk etentje moet een diner worden; de vriendelijke verrassing bij het ontbijt een super-geschenk. Morgen starten in Den Haag de koopavonden weer; dringen, duwen im er bij te zijn. Iedereen doet het immers? En wie het niet bij kan houden? Ach mis schien is die nog het beste af, als men tenminste de moed heeft dat tijdig te bekennen. Kerstmis is meer en anders, dan we aan het stadsbeeld van nu zou den zien. waarbij twee militairen gewond raakten. Patakos verwachtte dat de meeste van de 35 politieke figuren die woensdag zijn aangehouden, spoedig vrijgelaten zullen worden. „Deze mensen hebben nog steeds niet be grepen, dat wij de macht hebben en dat zij niets tegen ons kunnen on dernemen." Snoep verstandig eet 'n appel m Prinselijk paar 1 nodigt kinderen voor Kerst uit LAGE VUURSCHE Prinses Bea- i trix en prins Claus hebben alle kinde- ren tussen zes en twaalf jaar uit Lage Vuursche uitgenodigd om zaterdag om 5 uur op kasteel Drakensteyn kerst feest te komen vieren. De 45 kinderen kregen een kaart thuis, ondertekend door de secretares se van het paar. De kinderen zullen ook kunnen genieten van de aanwezig heid van het prinsje Willem Alexan der. Gudo al zeven weken zoek De zestienjarige Gustaaf Adolph van Zijderveld (roepnaam Gudo) uit de Bilderdijkstraat 51 in Zwijn- drecht wordt al sinds 31 oktober vermist. Op die dag ging hij op de fiets naar de mulo-school. Hier is hij echter niet aangekomen. Het is niet uitgesloten dat Gudo zich in provo kringenophoudt. Gttdo is 1,80 meter lang. is uitge sproken mager en loopt wat voor over. Hij was gekleed in cognackleu- rige fluwelen pantalon, korenblauw ribfluwelen overhemd, donkerblauwe jekker en lage bruine schoenen. Eventuele inlichtingen kunnen wor den gegeven aan de politie in Zwijn- drecht (01850 28844). Verkeersplan Het plan van mr. Visser om snelle éénbaanswegen aan te leggen om het steeds toenemende verkeer vlot te verwerken zal ongetwijfeld wel ergens voordelen hebben. In agrarische krin gen evenwel zullen deze plannen wel niet zo erg enthousiast worden ont vangen. Van éénbaanswegen heeft men nu eenmaal meer nodig dan van vier- of ach tbaanswegen. En iedere weg door kruist landerijen. Als het plan van mr. Visser eventueel op grote schaal uitge voerd zou worden, zouden grote gebie den agrarische grond opnieuw herver- kaveld moeten worden, wil de land bouw economisch verantwoord blijven draaien. En dat is ook een heel kost bare geschiedenis. Maasland C. P. van Dorp Griekenland Het brutale optreden van koning Konstantijn is een der oorzaken ge weest van de fascistische coup van 21 april. De ontstane verwarring na het onwettige ontslag van Papandreoe door Konstantijn gaf de reactie de kans om toe te slaan. In uw commentaar van 14 december werd Konstantijn letterlijk met „sym pathie" bejegend en werd opgemerkt dat ,,wij zeker niet verhinderd zijn om voor de jonge vorst te bidden." Als er gebeden moet worden dan is het m.i. wel voor de aartsbisschop van Athene, een „mede-christen". die al deze misdadige praktijken met zijn zegen legaliseert, aü Men bedenke dat de grote meerderheid van het Griekse volk genoeg heeft van de mo narchie en dat het Konstantijn liever dood dan levend ziet. Respectvolle be jegeningen uwerzijds lijken mij dan ook volkomen overbodig. Leiderdorp k. Wall* Een wervelstorm gepaard gaande met zware regenval heeft gisteren het noorden van de Amerikaanse staat Alabama geteisterd Vier mensen kwamen om het leven en 29 werden gewond De materiële schada is groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13