GEEF ROTTERDAM ZIJN TWEEDE STARTBAAN Geen wapens voor Z.-Afrika Leven in buisje denkbaar Over eenvoudig en voordelig sparen voor een eigen huis. AMRO BANK Yvonne krijgt geldzorgen NV: voor mogelijkheden samenwerking Thant had een moeilijk jaar KOPPELBAAS OP VRIJE VOETEN Zestienhoven kan woordje meespreken in luchtvaart Na ontdekking Amerikanen Kamervragen over benoeming ir. S. H. Visser Agent sloeg jongen clie op verloofde wachtte DINSDAG 19 DECEMBER 1967 De hele luchtvaartsituatie in ons land is onlangs door uit latingen van minister Bakker van verkeer en waterstaat ter discussie gesteld. Van de vele genoemde plaatsen om nieuwe activiteiten te ontwikkelen is Rotterdam er een. Deze mogelijkheid is voor Rotterdam aanleiding de lucht haven Zestienhoven nieuwe stimulansen te geven. FVT is een kaart van de eerste zeer ambitieuze plannen van Rotterdam. Wat ervan overbleef, één startbaan, staat er niet eens op. Die baan ligt nu ten zuiden van de op de kaart aangegeven Doenkade. De baan die in discussie is ge bracht komt ongeveer te liggen op de plaats van de meest noor delijke baan op deze kaart, met een verlenging naar het oosten, r Berkel en Rodenrijs. NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren in een Nieuwjaarsboodschap aan zijn staf verklaard dat hij in de afgelopen twaalf maanden meer cri ses en grotere internationale span ningen heeft meegemaakt dan in al le andere elf jaren, die hij aan de Volkerenorganisaties verbonden is geweest. Hoewel de organisatie wat betreft handhaving van vrede en veiligheid niet aan de verwachtingen had be antwoord, had zjj toch getoond dat zij een vitale rol kan spelen in de vermindering van de spanning, aldus Thant. Premier Wilson: LONDEN Het embargo op de verkoop van Britse wapens aan Zuid-Afrika blijft gehandhaafd. Pre mier Harold Wilson heeft dit gisteren bekendgemaakt. Hij zei dat dit besluit door het gehele kabinet is goedgekeurd. Wilson verklaarde in het Lager- ïuis, dat de regering haar onderzoek van de kwestie van de levroing van defensieuitrusting aan Zuid-Afrika ïeeft voltooid en heeft bepaald dat laar beleid op dit punt ongewijzigd en in overeenstemming blijft met de resolutie van de Veiligheidsraad van .8 juni i964, die voorziet in een alge- leel wapenembargo ta.v. Zuid-Afri- In antwoord op een vraag van de leider van de conservatieve opposi tiepartij, zei Wilson, dat een verzoek om wapens, dat enige maanden gele den door Zuid-Afrika is gedaan niet opnieuw in overweging zal worden genomen. Dit Zuidafrikaanse verzoek tou betrekking hebben op materieel ter waarde van ongeveer 200 miljoen lond sterling. Wilson zei ook nog, dat jerichten over verdeeldheid in het ïritse kabinet over deze kwestie „on juist" zijn. 1 BREDA De 51-jarige koppelbaas H. de G. uit Dordrecht, die in Breda K en Antwerpen enige wervingsbedrij- ven had en die sinds 15 november HKan dit jaar in Breda in voorlopige B hechtenis zat, is door de Bredase justitie op vrije voeten gesteld. T De invrijheidstelling volgde nadat de raadsman van De G. had inge bracht, dat de vordering tot in voor lopige hechtenis onvolledig en te weinig gedetailleerd was. De G. werd ervan verdacht in twee jaar tijd ongeveer twee ton aan be lastinggeld en sociale premies te heb ben verduisterd. Ook was hem 'valsheid in geschrifte ten laste [elegd. H 1< (Van een onzer verslaggevers) TOEN minister J. A. Bakker van Verkeer en waterstaat enige tijd geleden zijn opmerkingen maakte over het mogelijk aan leggen van een tweede nationale luchthaven in de Flevopolder is een groot aantal Rotterdammers wakker geschrokken. Het was de hoogste tijd. De laatste maanden was er een dikke mist komen opzetten boven de Rotterdamse luchthaven. Er was niets meer te zien van dat beroemde begin: de start tien jaar geleiden tegen de verdrukking in en de forse groei die daarop volgde. Geen nieuwe lijnen, geen nieuwe maatschappijen, een verdere daling van de vracht, maar nog wel steeds een stevige groei in de passagiersaan tallen. Sommigen beweerden dat de ge meente er niets meer aan deed. De stemming daalde. Men vroeg zich af of de luchthaven wel nut had. Geluk kig zijn die stemmen maar even ge hoord. Zij die dagelijks te maken hebben met de luchthaven weten dat wel zeker. Zij zien wel brood in de luchthaven en verwachten een goede toekomst. ANDERE PLAATS De opmerking van minister Bakker was overigens duidelijk. Schiphol raakt vol en al heel spoedig, tegen 1980. Daarom wordt gezocht naar een andere plaats voor een nog grotere luchthaven. Flevoland is een van die ideeën. Een ander, van de KLM, is een vliegveld in de Peel, dat dan centraal zou komen te liggen tussen het Roergebied, West-Nederland en België. Daarbij wordt gerekend met het feit dat ook Antwerpen en Brus sel aan uitbreiding toe zijn. Tenslotte is er een plan, iets dich terbij, voor uitbreiding van de nu nog militaire luchtbasis Woensdïecht. Ook hier ziet men een mogelijkheid Nederlandse en Belgische belangen te koppelen. Een luchthaven op die plaats zou zelfs uitermate geschikt zijn voor vracht. Aan al die plannen kleven bezwa ren. Flevoland zou bijzonder kost- WASHINGTON Drie Amerikaanse geleerden hebben de mogelijkheid om kunstmatige vormen van leven in een labo ratorium te maken, angstwekkend dichtbij gebracht. Als eersten ter wereld zijn zij erin geslaagd een kunstmatige virus kern te maken die organische cellen infecteert en deze dwingt tot vermenigvuldiging van het virus. President Johnson noemde het wetenschappelijke speurwerk van de Nobelprijswinnaar Arthur Romberg. Robert Sinsheimer en Mehran Goulian (De laatste uit Chicago, de anderen uit Californië) „een van de belangrijkste verhalen die ooit gelezen zijn. Deze mannen hebben een fundamenteel geheim van het leven ontsloten". Grensgebied Hoe dicht de onderzoekers bij het maken van kunstmatige vor men van leven gekomen zijn, is nog niet duidelijk zolang zij nog niet weten of virussen levende of niet-levende materie zijn. In de huidige opvatting vertegenwoordigt virus een vaag grensgebied tussen leven en dood. Romberg zelf zegt ervan: „Het experiment (resultaat van elf jaar research) is van groot belang voor de geneeskunde en kan leiden tot het maken van nieuwe vormen van leven door het erfelijkheidsmate riaal na te maken en te wijzig.n". Het zou mogelijk kunnen worden bepaalde soorten kanker onder controle te brengen. Ziekten Aangenomen wordt, dat virussen een rol spelen bij kanker. Het wordt als zeker aangenomen dat kanker ontstaat door verstoring van de functie van DN A-moleculen in de cel. En DNA kan door de drie Amerikanen worden gemaakt Kronberg: „Over een aantal ja ren zal de wetenschap in staat zijn kunstmatige genen in de celkern die uit DNA zijn opgebouwd te maken om daarmee ziekten te bestrijden. Suikerzieken bijvoor beeld missen de genen die de pro- duktie van insuline regelen. Er bestaat veel kans dat we deze ge nen nog eens zullen maken". Het succes van de Amerikanen de produktie van DNA is gevolgd op de kortgeleden ontwik kelde methode om DNA „de blauwdruk van het leven" te ontcijferen. DNA vormt de kem van alle organische cellen van mensen, dieren, planten en virus sen. Computer De genetische code van DNA be vat alle erfelijke eigenschappen en bestuurt als een computer de vor ming van andere cellen die ei genschappen ontwikkelen: huidcel len. bloedcellen en zenuwcellen. De geleerden hebben het DNA nagemaakt van een virus, dat een bepaalde bacterie in het menselijk lichaam vernietigt. Het kunstmati ge virus infecteerde de bacterie op dezelfde wijze als het echte virus zou hebben gedaan. De geïnfecteer de cellen staakten hun produktie en gingen op „aanwijzingen" van het kunstmatige DNA het virus produceren. Daarna vermenigvul digden de virussen zich. Ze zijn niet te onderscheiden van natuur lijke virussen. baar zijn. Er is niets, geen staf, geen mensen, geen huizen voor die mensen. En de Peel? Deskundigen zijn van mening dat echte mammoet vliegvelden niet geschikt zijn.- Een vliegveld moet daar gelegd worden waar iets te vervoeren is, zowel pas sagiers als vracht JUMBO'S En dat gaat steeds meer spreken bij het massale passagiersvervoer met jumbo's en met de sterke stij ging van de vliegvakanties, waarbij in korte tijd grote aantallen passa giers aankomen die hotels vragen. En die zijn er niet in de Peel. Bovendien, een vakantieganger heeft geen zin eerst uren te reizen voordat hij het vliegveld heeft be reikt. De concurrentie met de spoor wegen wordt dan wel erg moeilijk. Bovendien vindt men dat geluid niet moet worden gebracht naar de stilte zodat een dergelijk gebied (Flevoland en Peel) ook wordt bedorven. Geluid valt minder op waar al geluid is. Overigens zijn diverse grote moto- renfabrieken al ver gevorderd met het maken van lawaaiarme motoren. Een voorbeeld is Rolls Royce. Onze eigen Fellowship staat er al om be kend, in verhouding tot andere vlieg tuigen weinig lawaai te maken. En dan komt Rotterdam op de proppen met de mogelijkheid een tweede baan aan te leggen. Een baan die 3,5 km lang moet worden en evenwijdig aan de huidige start- en landingsbaan op 1500 meter waardoor twee landingen tegelijk uitgevoerd kunnen worden. Het idee van deze baan is niet nieuw. Eigenlijk is het de eerste gedacht^, geweest vlak na de oorlog. Deze baan zou in de Sohie- veen-polder moeten komen. VOORDELEN Voordelen genoeg. Rotterdam heeft een volledig geoutilleerd vliegveld met een volledige staf, goede verbin dingen en hotels. Wat de geluidshin der betreft: deze nieuwe baan zou zelfs veel beter komen te liggen dan de bestaande in dat opzicht. Schie- broek heeft van de nieuwe baan hele maal geen last. Overigens is men in ternationaal al bezig de geluidshinder te regelen door bepaalde vergunnin gen en door bepaalde uren van de dag proefdraaien en dergelijke acti viteiten te verbieden. Wil Rotterdam meespelen in 'de luchtvaart, dan moet de stad de tan den erin zetten. Rotterdam krijgt het in de schoot geworpen. De grondaan kopen voor een nieuwe baan zouden ongeveer ƒ25.000.000 zijn (in de Fle vopolder een veelvoud daarvan) en er treedt geen verlies aan cultuurgrond op. DEN HAAG Mejuffrouwmr. A. Goudsmït (D'66) heeft minister Beer- nink gevraagd of het waar is dat de gemeenteraad van Den Helder be paalde wensen heeft geuit ten aan zien van de eisen waaraan een nieu we burgemeester zou moeten vol doen. Zij vraagt tevens of de raad in een motie tot uitdrukking heeft gebracht, dat de inmiddels gisteren geïnstal leerde burgemeester aan geen van deze eisen voldoet. Zij herinnert aan de toezegging in de begroting van binnenlandse zaken dat het in veel gevallen van grote betekenis kan zijn dat de raad zijn eisen kenbaar maakt Zij vraagt nu of de wijze van benoeming van de burgemeester, ir. S. H. Visser, wel in overeenstemming is met deze belofte. DELFT TH - kal Westkapelle: W. n. T. Jansen, kik gendljk, Dordrecht: W. am: c. J. In 't Veld. Sc H. de Vries. Rotterdam. LEIDEN RU - doet. gen» mej. P. C. Beljk; M. Boekhout; Terstegge, Rotterdam: serai-arts Th. J. Slee, Rotterdam: arts Erkelens, Rt P. Aalders, Rotterdam. Heer. Vlaar- naast de luchtweg Brussel-Schiphol ligt Totaal zou de baan vijftig mil joen gulden kosten. Daarbij komen natuurlijk nog een viaduct in de Doenkade en een rolbaan of platform. OVERFLOW Rotterdam krijgt al steeds meer „overflow" van Schiphol. De natio nale luchthaven zit vooral in de knoop met de charters. De vier pik uren per dag zitten al vol met het geregelde vervoer, de lijnvluchten. Er zijn verschillende chartermaatschap pijen die graag naar Rotterdam wil len komen Grote congressen bijvoorbeeld in De Doelen en sportevenementen (Sta dion) zullen evenens steeds meer vliegtuigen trekken. Het is niet uit gesloten dat Rotterdam tegen 1980 al voor het eigen vliegverkeer een tweede baan nodig zal hebben. Bo vendien zal Schiphol steeds meer verkeer moeten afstoten. En dat zullen zijn charters, vakan- tievervoer en vracht. Vooral de va- kantievluchten zullen zeer sterk toe nemen. Het is duidelijk. Als er geen uitbreiding komt in Rotterdam, zal dat in de toekomst achteruitgang be tekenen. De luchthaven zal dan waarschijn lijk de stroom vakantiegangers die nu uit Amerika komt maar in de toekomst ook in tegengestelde rich ting zal gaan, missen. Er zullen steeds grotere machines voor worden ingezet en er zullen twee vakantiepe rioden per jaar komen. Rotterdam mag dat niet missen. Er tnoet, liefst zo spoedig mogelijk, een taakverdeling komen tussen Schiphol en Zestienhoven waarbij charterver- keer, maar ook Europa ter sprake moet komen hoewel daarbij het overstappen op interlocale lijnen wel een hindernis zal zijn. Hierover is reeds gesproken in de jaren 1945-1950. Het zou logischer zijn en er zou vlotter gewerkt kun nen worden. In Engeland bestaat iets dergelijks reeds, evenals in Frank rijk. NV-VORM Daarvoor is het gewenst dat de Rotterdamse Luchthaven een NV-vorm krijgt. Dat is ook van be lang om gemakkelijker aan geld te komen. Het zou een soort dubbelha- ven kunnen worden. Deze wijziging in de status van de Rotterdamse luchthaven dient voorop te staan. Rotterdam moet er zich nu inbij ten. Het mag niet voorkomen, zoals reeds eerder is vertoond, dat er In Den Haag een commissie wordt be noemd die deze zaken landelijk gaat bezien waarin Rotterdam geen stem zou hebben. De gang van wethouder Polak naar Den Haag is in dat licht gezien bij zonder belangrijk. Maar Rotterdam moet meer doen, en er zijn tekenen die erop wijzen dat de eerder ge noemde mist aan het optrekken is. Er zijn al enkele gesprekken geweest waarop meestal dezelfde vijf punten zijn behandeld. Dat zijn: 1. Het hele luchthavenbe- leid in Nederland; 2. De promotion van de Rotterdamse luchthaven; 3. Het aantrekken van nieuwe lijnen; 4. De reeds eerder genoemde NV-vorm en tenslotte een marktonderzoek. PROMOTION Binnenkort zal de gemeenteraad voorstellen krijgen over ondermeer de nieuwe opzet van voorlichting en promotion. Achter de schermen wordt daaraan hard gewerkt. Waarschijnlijk zal ook een studie worden gemaakt van de mogelijkhe den van de huidige luchthaven en de toekomst met een eventueel aan te leggen tweede baan. Een vergelijking zou dan een eventuele beslissing kunnen vergemakkelijken. Er wordt hard gewerkt. Volgende week zal de beslissing vallen welke hangar zal worden gebouwd en hoe dat moet worden gefinancierd. Voor de winter van 1968-1969 zou de han gar gereed kunnen zijn, zodat Rotter dam met het vakantieseizoen 1969 de vestiging van chartermaatschappijen kan verwachten. En als dan een jaar later het stationsgebouw ook gereed is, kan dat opnieuw een goede sti mulans zijn. Een nieuwe baan bij Rotter dam? Ja. Het zal landelijk ge zien organisatorisch eenvoudi ger zijn en financieel te verwe zenlijken. Samen met een ver grote luchthaven Rotterdam zal Schiphol het dan tot ver na 1980 kunnen rooien. Zeventien jaar onderzoek en mil joenen guldens zijn gisteren in rook opgegaan toen de bibliotheek van het instituut voor zeekundig onder zoek van de universiteit van Miami door brand werd vernield. Duizen den manuscripten en artikelen op het gebied van de oceanografie zijn verloren gegaan. Sparen voor een eigen huis is bij de AMRO Bank een heel eenvoudige zaak. Zonder ingewikkelde re gelingen of vervelende verplichtingen. een eigen woning op elk gewenst moment elk be drag van zijn spaarreke ning opnepen. Dus ook van die voordelige spaar rekening waarop de Want wie spaart bij de AMRO Bank vandaag AMRO Bank, mag 6% (zes procent!) voor de aankoop van Uh rente vergoedt. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Eis: boete van honderd gulden MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank van Maastricht, mr. J. Houben, heeft gisteren honderd gulden boete of 20 dagen hechtenis geëist tegen de 47-jarige hoofdagent van de Maastrichtse gemeentepolitie, Joh. C. Hij wordt ervan be schuldigd op 24 augustus de 24- jarige winkelbediende F. M. uit Valkenburg te hebben mis handeld. De hoofdagent patrouilleerde 'sa- vonds in burger in een buitenwijk van Maastricht waar veel inbraken waren gepleegd, toen hij de jonge man door het venster van een ge bouw zag gluren. De jongeman was in gezelschap van een ongeveer twaalf jaar oud meisje. De politieman tikte de kantoorbe diende op de schouder, zei dat hij van de politie was en vroeg, wat hij bij het raam deed. „Ik ben ook van de politie", zei de kantoorbediende tegen de hoofdagent, die zich niet had gelegitimeerd en nam een uitda gende houding aan. Daarop had de hoofdagent hem enkele klappen in het gezicht gegeven. doet. Ned. recht: J. Later was gebleken dat de jongen samen met het zusje van zijn ver loofde, stond te wachten op zijn moe der en zijn verloofde, die in het ge bouw waren. Geen excuses Modieuze Jackie De altijd modieus geklede Jackie Kennedy verscheen in het week einde in de opera met kort ge kapt haar. Enkele dagen geleden liet zij het nog tot op de schou ders vallen Klein beginnen en goedkoop AMSTERDAM In een nota over de volkshuisvesting lanceert het Amsterdamse gemeentebestuur het idee om kleine woningen te bouwen voor jonge gezinnen met lage inko mens. Dit uiteraard om de woning nood uit de wereld te helpen. B. en W. denken aan en bewoning door deze gezinnen van bijvoorbeeld vijf jaar. De huur zou laag kunnen zijn. Op die manier kunnen ze veel sparen voor een volwaardige huur woning of een koophuis te kopen. Omdat ze lang wegbleven had hij door het venster naar binnen geke ken. De hoofdagent had geweigerd zijn excuses aan te bieden, toen de jongen de zaak in der minne wilde regelen. Daarop had de kantoorbe diende aangekondigd aangifte te zul len doen van mishandeling, waarop de hoofdagent had gezegd: „Je gaat toch voor de bijl". Tijdens de rechtszitting bekende de hoofdagent alles. De officier was van oordeel dat de hoofdagent een be treurenswaardig gebrek aan zelfbe heersing had getoond en dat er geen rede tot slaan en bedreiging was ge weest. De raadsman, mr. Moszkowicz, beschouwde de oorvijg niet als een mishandeling, maar als correctie van de houding van de kantoorbediende. Interpellatie in Tweede Kamer over veergelden DEN HAAG De socialistische af gevaardigde drs. T. J. Westerhout heeft maandagmiddag toestemming gekregen tot het houden van een in terpellatie in de Tweede Kamer over de voorgenomen vermindering van de rijksbijdragen in de tekorten op de exploitatie van de veren over de Westerschelde. Een datum voor deze interpellatie is nog niet vastgesteld, maar zeker is wel dat deze nog deze week zal wor den gehouden. Uit het debat bij deze interpellatie-aanvraag is komen vast te staan, dat deze week de begroting van verkeer en waterstaat niet meer door de Kamer behandeld zal kunnen worden. Oorspronkelijk was de be handeling van deze begroting vast gesteld op a.s. donderdag. Het eind vorige week gevormde actiecomité, dat een bliksemactie voert tegen de verhoging van de veertarieven. heeft inmiddels o.a. een adhesiebetuiging ontvangen van de gemeenteraad van Middelharnis. Vanmorgen is brand uitgebroken aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Kittyshawk dat in de Subic-baai (Philippjjnen) voor an ker ligt. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Geen hoop op terugkeer naar VS SCHIPHOL Er is geen hoop meer dat Yvonne Paul, die nu 10 weken op Schiphol bivak keert, nog dit jaar permissie zal krjjgen naar haar geliefde Ame rika terug te reizen. Gisteren kreeg zjj van de Amerikaanse immigratiedienst te New York bericht dat zjj nog altjjd niet gewenst is in de VS. Uiterst nerveus en radeloos over de gang van zaken stond ze gistermid dag opgewonden in de hal van Schip hol drukgebarend met enkele kennis sen te prater- Naast haar zorgen over Schulden „Het is toch logisch, dat ik schul den begin te krijgen", riep ze uit. „Ik heb geen inkomen en al mijn ver plichtingen in New York gaan door. Ik heb van kennissen en officieel van een bank geld geleend, maar het raakt op. Als ik nu al mijn schulden kon aflossen, zo vlak voor Kerstfeest, dan zou ik aan het eind van hot jaar tenminste een schone lei hebben on dan bestaat althans in dat opzicht geen motief meer om me uit Am> rika te veren. Ik heb in Amerika wel een broer zitten, die sponsor voor me zou kun nen zijn, maar ik vind het zo be zwaarlijk hem voor mijn karretje te spannen. Ik wil het zelf doen, langs volko men legale weg, en als ik me druk moet maken om mijn oplopende schulden, kan ik me niet voldoende concentreren on inspannen bij mijn pogingen toch nog toestemming te krijgen. Ik had gehoopt, dat ze me hier met Kerstfeest en Oudejaar niet zouden laten zitten...", aldus de 38-jarige voormalige secretaresse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11