NIEUWE DELTAKUST ONTSTAAT Wegvervoer nog niet gerust Autobus tegen boom: zes passagiers gewond Gewonden behoedden dorp voor ramp Moordenaar was een willoos werktuig Tweemaal levenslang niet onmogelijk Aanvaring op Westerschelde Beunhazerij onder de psychologen Ziekenhuizen) in seriebouw 9 MAANDAG 18 DECEMBER 1967 Grootste gevecht komt nog in (Van onze soc.-econ. redactie) 'e BUNNIK Staatssecretaris Keyzer en zijn staf van mede- i werkers hebben zich sinds sep tember tot het uliterste inge spannen voor de belangen van |jj de Nederlandse vervoerders. In Brussel is thans een succesje geboekt, maar het is nog veel te vroeg om „hoera" te roepen. Het uiterst gevaarlijke plan van de Duitse verkeersminister Le ber is nog lang niet van de baan. De grootste bedreiging staat nog levensgroot overeind. Voorzitter M. \V. Schakel van de Prot. chr. bond van beroepsgoederen- vervoerders had zaterdag in de jaar vergadering van de bond grote waar dering voor het werk van staatsse cretaris Keyzer, maar de overwin ning moet z.i. nog bevochten worden. Als de twee hoofdangels, die nog zijn blijven zitten, noemde de heer Schakel de nieuwe belasting op het Duitse vrachtvervoer over de weg en het plan van minister Leber het ver- 1 voer over de weg van niet minder dan 28 soorten goederen te verbieden. Al is in Brussel nu toegestaan, dat lil Nederland met 1950 wagens op de II' Duitse wegen blijft, wanneer de ver- bodslijst van goederen ook niet wordt ingetrokken, hebben deze 1950 wagens weinig zin. Wanneer men 1 weet, dat tot deze goederen hout en houtprodukten, steen en ijzer en ij- zerproduktcn behoren, is het duide lijk dat er nog veel meer moet ver- 1 anderen in de Duitse plannen, wil de bedreiging voor het Nederlandse in- Q| ternationale wegvervoer worden weggenomen, aldus de heer Schakel. De Westduitse Bondsraad heeft zich akkoord verklaard met het plan-Lèber. De behandeling in de Bondsdag komt spoedig. De heer Schakel sprak over een nieuw opko mend Duits nationalisme. Van het Europese vervoersgebouw staat op het ogenblik nog geen steen. Veiligheid Ter bevordering van de ver keersveiligheid in eigen land heeft de PCB onder zijn leden een actie geor ganiseerd. Iedereen krijgt een kaart, die franco kan worden ingezonden en waarop men de aandacht kan vesti gen op bepaalde gevaarlijke ver keerssituaties en suggesties kan doen ter verbetering. NA afsluiting van de grote zee armen in het Deltagebied zullen ook voor de kust verande ringen optreden. De Deltadienst van rijkswaterstaat kan vrij aar dig voorspellen wat er zo al gaat gebeuren, nadat er in het zuiden een ononderbroken kustlijn tussen Hoek van Holland en Vlissingen zal zijn ontstaan. Nu over enkele jaren het Haring vliet zal worden afgesloten en er ook plannen zijn voor uitbreiding van de Maasvlakte is vooral op Voorne onrust ontstaan. Men vreest daar dat de recreatie- en natuurge bieden (de eerste worden aangeduid als „de kip met de gouden eieren") verloren zullen gaan. Het hoofd van de afdeling water huishouding, aanpassingswerken en Afsluiten zeegaten geeft stranden en meren: grote reereatiekansen inrichting Deltameren, ir. P. Sante- ma, meent dat er in de „gouden delta" ook in Voorne nog kansen zijn voor recreatie. In de mond van het Haringvliet zal, na afsluiting van deze zeearm, een eiland ontstaan, dat de toepasse lijke naam van Hinderplaat heeft gekregen. Het zuidelijke havenhoofd van Europoort vormt een kaap voor de kust. De Zwarte Hoek op Voorne wordt een andere kaap. Aan de westkant hiervan zal een schoorwal (een wal zonder oever) ontstaan, ach ter deze wal zal een slufter (een soort strandmeer) ontstaan. Aan bei de kanten van d* Hinderplaat zullen geulen open blijven. In de kom ach ter de Hinderplaat zal zich slib af- Nieuw strand Wordt dit beeld werkelijkheid dan zal voor de westkust van Voor ne een nieuw strand ontstaan. Het bestaande badstrand wordt dan DIT IS de nieuwe kustlijn na vol tooiing van de Deltawerken in 1978. Voor de afgesloten zearmen ontstaan inhammen met zandplaten, die wijde perspectieven openen voor de recreatie. Tevens zullen enkele van deze gebieden een bestemming krijgen in het kader van de natuur bescherming. Een vergrote Maasvlak te, zoals die op deze tekening is ge projecteerd, zal de kustlijn en het strand van Voorne sterk veranderen. minder aantrekkelijk, omdat er zich meer slib zal afzetten. De Deltadienst van rijkswa terstaat ziet ook een mogelijkheid om de natuur bij de aanpassing aan de nieuwe situatie een handje te helpen. Met een beetje fantasie kan men zich voorstellen dat op de Hinderplaat kunstmatig een stuif- dijk wordt opgeworpen. Ten noor den van de plaat kan een geul wor den afgesloten, terwijl het zuidelijke punt kan worden versterkt tegen de toegenomen stroming. Met deze werken wordt de kust van Voorne beter beschermd. De waterstaatsmensen verwachten dat in deze situatie ten noordwesten van de stuifdijk een schoorwal zal ontstaan. Aan de buitenzijde daar van kan zich dan een nieuw strand ontwikkelen en aan de binnenzijde zal een soort strandmeer ontstaan. Mogelijkheden Voor de openluchtrecreatie en de natuurbescherming opent dit gunsti ge perspectieven. De mensen die kans zien de natuurlijke aanpassing te beïnvloeden zeggen er echter wel bij dat de uitmonding van de Nieu we Waterweg dit gebied in mi lieu-hygiënisch opzicht kwetsbaar maakt Met evenveel fantasie, of mis schien nuchtere realiteitszin, schetste ir. Santema de mogelijkhe- den-misschien beter gezegd onmoge lijkheden als de Maasvlakte gro ter zou worden. Bij een uitbreiding van de Maasvlakte zal er een ruime c gangszone moeten komen tussen het havengebied en de Maasvlakte. Ir. Santema acht dit noodzakelijk in verband met de belangen vai milieu-hygiëne, de openluchtrecrea tie en de natuurbescherming. Bij een uitbouw van de Maasvlakte zou een aanpassing van het westelijk deel van Voorne noodzakelijk zijn. Opstuiven Na de afsluiting van het Brou- wershavense Gat en het leggen van een dam in de Oostersdhelde zullen daar eveneens slufters en strandme- ren ontstaan. Een andere mogelijk heid is dat zich tegen de dammen duinen zullen vormen door opstui ving van zand. Het ontstaan van slufters en strandmeren opent wijde perspectie ven voor het ontstaan van nieuwi natuurgebieden aan zee en de open luchtrecreatie. Wanneer zich tegen de dammen duinen vormen valt het accent meer op de mogelijkheden voor de openluchtrecreatie. De afsluiting van de zeearmen heeft ook tot gevolg dat in een gebied van ondiepten en zandbanken tot vijf BERGEN OP ZOOM De acht tienjarige student J. van de W. werd zaterdagnacht door enkele politie mannen op heterdaad betrapt toen hij in de Van de Rijtstraat bezig was met het neerschrijven van protest leuzen tegen de gevel van een pand. Ondermeer schreef hij met zwarte leerverf „Johnson moordenaar" op de muur. Ongelukken op de weg EPE Zes passagiers wer den zaterdag gewond toen de bus waarin zij zaten op het tra ject Tongeren-Epe voor een tegenligger moest uitwijken in berm terechtkwam en daarna tegen enkele bomen opbotste. Het voertuig werd volkomen vernield. De toestand van een van de gewonden is ernstig. De overigen konden na een me disch onderzoek in het zieken huis te Zwolle naar huis terug keren. DEN HAAG De 32-jarige J. A. van Beijnum uit Den Haag is giste ren om het leven gekomen toen zijn auto uit de bocht vloog en vervolgens tegen een lichtmast botste. Hij over leed ter plaatse. Een passagiere is Op een vergadering van NOB-weg- transport, de grootste Nederlandse organisatie van beroepsgoederenver- voerders, liet voorzitter E. van Don kelaar zich zaterdag in dezelfde geest uit over het plan-Leber. „Er is in Brussel een belangrijk succes geboekt, maar de gevaren op langere termijn duren nog onvermin derd voort. Ten aanzien van het ei genlijke plan-Leber is er namelijk niets veranderd. Het is in Brussel niet officieel in discussie geweest". Het plan zal in januari aan de Eu ropese commissie worden voorgelegd. Wanneer andere EEG-leden dan be zwaar tegen de Duitse voorstellen maken, kan pas een bespreking in de raad van ministers volgen, aldus de heer Van Donkelaar. GRONINGEN Te Sebalde- buren is een tankauto voor pro- paangas tijdens de reparatie in de garage van de firma Sme ding ontploft. De heren J. Sme ding (41), L. Helmantel (31), beiden uit Sebaldeburen, en A. de Haan (41) uit Zuidhorn wer den vrij ernstig gewond. Zij zijn met ernstige brandwonden aan gelaat en handen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Hun toestand is be vredigend. Er is geen levensge vaar. Dankzij moedig optreden van dit drietal is Sebaldeburen zaterdag voor een ramp behoed. De drie man nen slaagden erin ondanks de brand wonden die zij hadden opgelopen de tankauto naar buiten te rijden en met brandblusapparaten het vuur in het bedrijf te blussen. Dat was van het grootste belang aangezien vlak achter het bedrijf een grote op slag gasflessen aanwezig is. De drie mannen waren in de gara ge bezig met het repareren van een leiding aan een propaan gastankwa gen. Daarbij heeft het uitkomend gas zich met zuurstof vermengd tot een explosief mengsel dat tot ontploffing kwam tengevolge van een waakvlam in een geyser die voor de kantoorver warming zorgt. Door de luchtdruk werd het dak van het bedrijf opge licht en viel daarna terug en lag dus op de ontzette muren. Alle ruiten sneuvelden. Er ontstond achter de propaantankauto een begin van brand. De schade is aanzienlijk. LICHTENVOORDE De 23-jarige mevrouw A. J. Klein-Poelhuis uit Winterswijk werd gisteren gedood nadat de auto waarin zij zat op de rijksweg van Groenlo naar Win terswijk onder Lichtenvoorde in een bocht slipte en tegen een boom sloeg. DRIEBERGEN Een val van een motor heeft zaterdagmiddag het le ven gekost aan de 18-jarige W. Bo- beldijk uit Driebergen. De 20-jarige bestuurder van de motor, A. M. Spanjer, haalde op rijksweg 12 bij Driebergen een vrachtwagen in en kwam daarna ten val. De heer Bo- beldijk, die achterop zat, werd door de vrachtwagen overreden. Hij was op slag dood. AMSTERDAM Op de Amstel- veense weg in Amsterdam is gister morgen de 30-jarige bankwerker J. W. N. uit de hoofdstad, toen hij tijdens een met te hoge snelheid uitgevoerde inhaalmanoeuvre de macht over het stuur verloor met zijn auto tegen een lichtmast gereden. Zijn passagier, de 19-jarige leerling-stukadoor A. M. Tweehuyzen, is in het Wilhelmina- gasthuis aan de opgelopen verwon dingen overleden. De bestuurder zelf moest in het VU-ziekenhuis worden opgenomen. VRIEZENVEEN De 20-jarige monteur J. H. Stooter uit Vroomshoop is zaterdagavond met zijn auto in Vriezenveen te water geraakt en om het leven gekomen. De heer Stooter, die alleen in de auto zat, raakte van de Nieuwe Daarler- veenseweg af, in het Overijsselse ka naal. Ofschoon tamelijk snel na het ongeluk reddingspogingen werden ondernomen, kon het leven van de monteur niet worden gered. Toen de auto was gevonden en naar de kant gesleept, werd de bestuurder half uit zijn wagen hangend aangetroffen. MIJNSHEERENLAND Op de provinciale weg nr. 43 zijn onder Mijnsheerenland zaterdagmiddag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De 58-jarige B. van de Hoek uit Numansdorp werd hier bij uit de auto geslingerd en was op slag dood. BLERICK Hier is zaterdagmid dag het 8-jarige meisje M. Huberts door een personenauto aangereden en gedood toen zij met haar fiets de rijbaan overstak. zeven kilometer voor de kust (de voordelta of onderwaterdelta (zich grote veranderingen zullen voor doen. De studies en onderzoekingen van de Deltadienst van rijkswater staat hebben mede tot doel de toe komstige vormgeving van deze „speeltuin" te bepalen. Om te kunnen voorspellen wat daarvan precies de gevolgen zullen zijn worden al sinds 1950 golf me tingen verricht. Duidelijk is dat de ..golfaanval" op de gesloten kust lijn groter zal worden, omdat aller lei ondiepten voor de kust zullen verdwijnen en de „oever" van de Noordzee dichter by de kust zal komen te liggen. Intussen is men zover dat de na tuurlijke golfbewegingen precies kunnen worden nagebootst in het waterloopkundig laboratorium. De modelgolven maken het mogelijk in de toekomst te bepalen hoe de taluds van dijken en dammen moe ten worden gemaakt. Voor wat be treft de dammen in het Haringvliet en Brouwershavense Gat heeft dat al geleid tot de keus van een be paalde dijkopbouw. Na de voltooiing van de Delta werken in 1978 zullen zowel voor als achter de nieuwe dammen mo gelijkheden ontstaan voor recrea tie. De dan afgesloten Delta wordt met zijn meren, stranden en bossen een uniek recreatiegebied, dat ook wel de „speeltuin van de Randstad" wordt genoemd. (Vervolg van pag. 1) Van Z. reed met zijn uit 1955 date rende Roover naar Heeswijk. Hij passeerde eerst de boerderij, stopte toen en reed zijn auto achteruit het erf op. Hij belde aan, waarna Reyer de Bruin hem achter de boerderij tegemoet kwam. Van Z. maakte zich bekend als journalist die voor zijn krant een verhaal wilde schrijven over het doen en laten van een land bouwer. Om zijn nek droeg hij een fototoestel en kort tevoren had hij een sigaar gekocht om zijn slachtof fer prettig te stemmen. Loden pijp Hoe Van Z. zijn slachtoffer precies om het leven heeft gebracht, is niet bekend. Daarover wil de jongeman niet praten. Het staat hem tegen de finesses te beschrijven. Vast staat dat hij zijn slachtoffer weer met een lo den pijp heeft neergeslagen en met een mes bewerkt. Hij sneed de hals van De Bruin af. Met het geld ging hij naar de kwade genius van beide moorden, Ouwe Nol, die ook deze keer het geld telde. Hij kreeg de helft van de buit, een bedrag van 1400. Bij de alleenwonende feestartike lenwinkelier Donse drong Van Z. binnen als boekverkoper. Hij liet zich door het hele huis rondleiden en nam de situatie overal goed op, maar durfde niet meteen de fata1* klap te geven. Verpakt in een krant had Van Z. een loden staaf bij zich. Hij had anderhalve meter loden afvoerpijp gekocht, daarvan ongeveer 40 cm af- Voor Utrechtse moordenaar UTRECHT Als de Utrecht se moordenaar Van Z. te zijner tijd door de rechtbank tenmin ste niet ontoerekenbaar wordt verklaard, kan hij tot ten hoog ste twee maal levenslange ge vangenisstraf worden veroor deeld. Hij heeft de politie verklaard met voorbedachten rade te hebben gehan deld, hetgeen volgens het Wetboek van Strafrecht moord betekent. Daar staat maximaal levenslange gevange nisstraf op. Indien Van Z. na verloop van tijd op jaren (dit is 20 jaar) zou worden gesteld, zou hij in theorie volgens justitiële kringen nog tweemaal twintig jaar moeten zitten. Daarna is het nog steeds in theorie mogelijk dat Van Z. voorwaarde lijke invrijheidstelling krijgt. Boven dien is daarna nog gratie mogelijk. Er zijn in de Nederlandse rechtspraak gevallen bekend van de linquenten, die tot levenslang werden veroordeeld, maar die na op jaren stellen, het verlenen van voorwaar delijke invrijheidstelling en gratie, na 12 k 13 jaar zitten in vrijheid kwamen. Uitzichtloos In algemeenheid gaat het beleid bij de Nederlands rechtspleging ervan uit, dat niemand uitzichtloos in de gevangenis moet zitten. „Niemand beseft wat dertien jaar zitten bete kent", aldus een officier van justitie. Elke delinquent kan op jaren wor den gesteld, maar hij heeft er geen recht op. Dat wordt pas na verloop van tijd bekeken. Een sluwe moorde naar of een gewiekste inbreker kan in de gevangenis een totaal ander mens worden, waarvan de maatschappij geen gevaar meer heeft te duchten, zo redeneert men in justitiële kringen. De positie van de Utrechter Van Z. het kwartet In het Westen een der grote krantenoplagen. het kwartet Krant die jeitelijk niet doubleert; zie het n.a.m,o. het kwartet het kwartet Slachtoffer op Dordtse overweg overleden DORDRECHT De achtjarige Ir ma den Toom die vrijdagmiddag op de onbewaakte overweg aan de Ou dendijk in Dordrecht met haar fietsje tegen een trein aanreed, is gistermid dag overleden. Een paar weken geleden werd op dezelfde overweg een jongetje dood gereden. De Nederlandse spoorwegen heb ben inmiddels laten weten dat de installatie van een ahob-beveiliging zal worden versneld. Met ingang van vandaag zal de Koninklijke marechaussee de gevaar lijke met knipperlichten beveiligde overweg op bepaalde uren bewaken. De bewoners van het achter de overweg gelegen stadsdeel hadden op eigen initiatief al een wachtdienst in gesteld. Nagegaan wordt of beide teams te combineren zijn. HANSWEERT Zaterdagmorgen is in de buitenhaven het Nederlandse binnenschip „Verfi", groot 1.340 ton, dat met een lading erts op weg was van Rotterdam naar Zelzate, in aan varing gekomen met het Belgische motorschip „Angelina", van ongeveer 1.000 ton. De „Verfi" werd gesleept door de sleepboot „Jadi" en wilde juist de haven uitvaren, toen het Belgische schip binnenvoer. Een aanvaring was onvermijdelijk. Direct begon de „Verfi" water te ma ken. Toegesnelde sleepboten hebben nog geprobeerd het schip drijvende te houden, maar dit gelukte niet. Wel slaagde men er nog in het schip uit de vaarweg te krijgen en het tegen de berm van da buitendijk te zetten. I ten schrikbarend. kan sinds 1945 alleen worden verge leken met die van de Berkelse arts O., die wegens een dubbele moord tweemaal levenslang kreeg. Hij werd ervan beschuldigd zijn vrouw te heb ben vergiftigd. Hij kreeg daarvoor levenslang, hoewel hij ontkende. In de gevangenis vergiftigde hij een me degevangene. Voor deze nieuwe moord kreeg hij weer levenslang, maar dr. O. bleef ontkennen. In theo rie is het mogelijk, dat hij ooit vrij komt. En dat zal eveneens in theorie gelden voor de Utrechter Van Z. Traag tempo bij hoger personeel HILVERSUM De oprichting van organisaties van hoger perso neel en de toetreding van derge lijke organisaties tot de Nederlandse centrale van hoger personeel ver loopt in een te traag tempo. Dit zei zaterdag de voorzitter van deze cen trale, mr. J. Schuttevaer, op de jaar vergadering. Hij meende dat een bepaale afkeer tegen de oprichting van zulke orga nisaties dikwijls verband houdt met de vreess, dat het bestaan van en het bekleden van een functie in een ca tegorale organisatie van hoger per soneel bij de hoogste bedrijfsleiding gevoelens van tegenzin zou kunnen opwekken. Mr. Schuttevaer zei dat met enkele organisaties contact over toetreding gaande is. In de bankbedrijven zijn initiatieven genomen om te komen tot oprichting van een vereniging van hoger personeel in alle bank bedrijven. De centrale van hogere ambte naren zal er bij de regering op aan dringen alsnog een goed overleg te plegen over de voorstellen ten aan zien van het overheidspersoneel. De ambtenaren zijn teleurgesteld dat dit tot nu toe niet het geval is gewest. (Van onze onderwijsredactie) LUNTEREN De Nederlandse psycholoog, die de laatste jaren een steeds belangrijker positie is gaan in nemen in het maatschappelijke en economische leven, zoekt naar bescherming Er zijn in Nederland nog te veel mensen, die zidh voor psycholoog uitgeven, maar op grond van hun opleiding en capaciteiten geen aanspraak kunnen maken op deze titel. Op dit gebied is er volgens prof. dr. P. J. D. Drenth van de VU veel beunhazerij. Dit doet ons beroep veel schade. De psycholoog ondervindt bij het pu bliek in het algemeen toch al weinig sympathie. Het niet vakkundig optre den van dit soort psychologen, die niet aan normen zijn gevonden doet aan het beeld van de psycholoog nog meer afbreuk, zo zei prof. Drenth tij dens een tweedaagse conferentie in De Blije Werelt. Het bestuur van het Instituut van Nederlandse psychologen heeft daar om besloten bij de regering aan te dringen op een wettelijke bescher ming van het beroep psycholoog. Nederland staat op het gebied van de psychologie thans hoog aan geschreven. Volgens prof. Drenth neemt ons land in Europa na Enge land en Zweden de derde plaats in. Om de contacten tussen theorie en praktijk te verstevigen zullen aan de wetenschappelijke instellingen post-doctorale cursussen worden ge organiseerd. Ondanks het feit dat Nederland in de komende jaren nog veel psycholo gen kan gebruiken, noemde prof. Drenth de grote toeloop van studen- en gsmolten en daarna in de holle pijp gegoten. Eerst probeerde Van Z. zijn slacht offer boven de winkel neer te slaan, maar hij aarzelde opnieuw. Tenslotta ging de tijd dringen. Van Z. had in middels gehoord dat de zoon van de heer Donse elke middag tussen half vijf en kwart over vijf eten kwam brengen. Tegen half vijf sloeg hij toe en ging er met bebloede kleren en het geld vandoor. Totaal overstuur kwam Van Z. thuis bij Ouwe Nol. Hij gooide het geld op de vloer, liet het tellen door Ouwe Nol en dronk de voorgezette koffie met een cognac gulzig op. Hij verkleedde zich daarna en liet zich een bedrag van ongeveer 4500 in de zak stoppen. Ouwe Nol werkte hem daarna de deur uit (enkele zware zakjes met guldens moest Van Z. achterlaten), omdat enkele pension gasten van Ouwe Nol thuis werden verwacht. Het pakje met bebloede kleren en de loden staaf deponeerde Van Z. in het water. Willoos werktuig Kortgeleden kwam Van Z. weer met Ouwe Nol in contact omdat hij weer geld nodig had. Van hem kreeg hij een tip: de 66-jarige weduwe E. Woortmeijer in de Haverstraat Deze laatste roofoverval werd hem nood lottig, want toen kwam de politie in actie en arresteerde hem. Van Z. ver klaarde dat hij Donse bewust van het leven heeft beroofd, maar dat hij die bedoeling met de vrouw niet heeft gehad. Ouwe Nol. die ook kort na de roof overval op de vrouw werd aangehou den, heeft nog geen bekentenis afge legd. Het tweetal wordt vandaag voor de officier geleid. Van Z. was een willoos werktuig van Ouwe Nol, aldus de indruk van de politie. Ouwe Nol is een indruk wekkende man, heel intelligent, maar sluw en met een grote invloed op mensen. Hij kende er honderden en ze kwamen allemaal in de ban van de bejaarde misdadiger. Van Z. maakte ogenschijnlijk een normale indruk. Hij geeft op han delsagent van beroep te zijn, maar de laatste jaren heeft hij niet normaal gewerkt. Hij heeft de daghandels school bijna helemaal gevolgd, maar heeft geen diploma. „Of hij psycho paat is moeten de psychiaters maar uitmaken", zei commissaris Trip van de Utrechtse recherche. De moordbrigade van de Utrechtse politie, die een half jaar het onder zoeik in handen had en het gisteren eindelijk bekroond zag met de be kentenissen van de twee moorden, wilde niet vertellen hoe Ouwe Nol aan de wetenschap is gekomen dat bij Reyer de Bruin geld was te halen. De wetenschap dat Donse over spaarcentjes beschikte vernam Ouwe Nol in het huis van bewaring. „Het is zonde dat daar zoveel geld onge bruikt ligt", luidde zijn commentaar toen hij dat hoorde. IJMUIDEN Voor het eerst is men bij de ziekenhuisbouw in Neder land overgegaan op seriebouw. Het nieuwe Antonius-ziekenhuis, dat volgend jaar in IJmuiden-Oost gebouwd wordt, zal gelijk zijn aan het Sint Johannes de Deo-ziekenhuis in Utrecht, waarvan de bouw op 4 december is begonnen, en aan het nog te bouwen diaconessenhuis te Heemstede. Ontwerpen van deze drie ziekenhuizen is architect ir. F. J. Wiegerinck. Het Antonius-ziekenhuis, tot dusver rooms-katholiek, is tevens overgenomen door een stichting, waarin rooms-katholieke, pro testantse en niet-kerkelijk gebonden groepen samenwerken. Brit zeilde in zijn eentje naar Melbourne MELBOURNE De 60-jarige En gelsman Alex Rose is gistermorgen met zijn tien meter lange zeilschip Lively Lady de baai van Port Philip bij Melbourne binnengevaren, na op 5 juli uit de Britse havenplaats Portsmouth te zijn vertrokken. Rose heeft de tocht naar Australië in zijn eentje gemaakt. Doordat hij enkele uren te vroeg arriveerde vond hij de organisatoren van een wel- komstvloot nog in diepe rust. Rose wil een maand bij zijn zoon blijven, die in Melbourne woont, en daarna de terugreis naar Engeland via Kaap Hoorn maken. Hij volgt dan dezelfde route als sir Francis Chicester, die in het begin van dit jaar een reis om de wereld maakte. Opleiding medici vraagt onderzoek (Van onze onderwijsredactie) LEIDEN De opleiding van medi ci vereist een diepgaand onderzoek. Bij de 172 deelnemers aan de drie daagse internationale Bocrhaave-con- ferentie over het medische onderwijs in Leiden bestond daarover geen en kele twijfel. De problemen vertonen overal ter wer*ld een grote gelijkenis. In enkele centra, vooral in Amerika, Rusland en Engeland, zijn reeds oplossingen gevonden. In ons land bestaan in stellingen voor onderwijsresearch in Eindhoven en Tweede, in Amsterdam en Utrecht is daarmee een begin ge maakt en in Leiden worden voorbe reidingen getroffen. Voor de medische faculteiten is een onderzoek naar onderwijsmethoden nodig. Er zijn veranderingen in het ziektebeeld en in de wisselwerking tussen ziekenzorg en maatschappij. Op de conferentie werd gesteld dat de opleiding van de verpleegster een nieuw taak wordt van de medische faculteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9