LJTRECHTER HOORDEN IN PLEEGDE OPDRACHT Commentaar acht in hele land op dronken autorijders Kortsluiting oorzaak grote aardgasbrand Turkey Caiïfcïsoepen... spaar de vlaggetjes! Maandag 18 december 1967 48ste jaargang i f. DIEMER Undieteuri Dr. B. Die CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Courant pfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Moord op De Bruin en Donse opgelost Dader werktuig van onderwereldfiguur UTRECHT In de nacht van terdag op zondag heeft de po- tie in nagenoeg het hele land n intensieve verkeerscontrole ehouden om automobilisten- ider-invloed op te sporen. 3e actie was op touw gezet op •zoek van de Centrale politie ver- erscommissie. Ze werd uitgevoerd isen elf uur 's avonds en twee uur nachts. Het was de bedoeling van de po- dat de automobilisten in ver- nd met de kerstdagen en de jaar- sseling nog eens extra werden ge- larschuwd voor het gebruik van cohol voordat men achter het stuur at zitten. de provincie Utrecht waren ze ntien controleposten, waarvan vijf de stad zelf. Deze vijf controlepos- t hielden ruim duizend autorijders In 23 gevallen werd alcohol- sbruik geconstateerd. Al deze tomobilisten bleken wel in staat zijn een auto te besturen. Er wer- dan ook geen processen verbaal igemaakt. De automobilisten kregen na con trole van de politie een pasje, waar door ze niet de kans liepen nog eens oponthoud te hebben bij een even tuele nieuwe controle, In enkele andere steden werden wel dronken automobilisten opge spoord. Herdershonden bijten twee jongens dood LYNCHBURG In Madison Heights bij de Amerikaanse plaats Lynchburg hebben vier herdershon den twee kleine jongens doodgebeten. De slachtoffers waren de vierjarige Eugene H. Goodman en zijn een jaar jongere broertje Kenneth. De ouders van de kinderen moesten met een shock in een ziekenhuis worden op genomen. Goodman werkte in zijn houtzage rij toen hij het gegil hoorde van zijn twee zoontjes, die achter het huis speelden. Hij ging de honden te lijf met alles waarmee hij maar kon slaan. Niets baatte. Voor de ogen van de vader werden de gillende kinderen doodgebeten. De politie schoot later achter de zagerij twee honden dood. De twee andere waren inmiddels naar hun baas teruggekeerd. Zij zijn meegeno men. De vier herdershonden van Er- nest George Floyd werden er reeds van verdacht een aantal huisdieren in de streek te hebben doodgebeten. NEW YORK Over enkele dagen verschijnt voor het eerst sinds de communistische revolutie weer een complete Bijbel in Rusland. Deze editie is geïllustreerd. Het is geen nieuwe vertaling. UTRECHT De 25-jarige Utrechter J. M. van Z. blijkt niet alleen de roofoverval op een bejaarde weduwe in Utrecht op zijn kerfstok te hebben, maar hij is ook de moordenaar van de 42-jarige alleenwonende Reyer de Bruin uit Heeswijk en de 80-jarige eveneens alleenwonende feestartikelenwinkelier J. J. A. Donse uit Utrecht. Deze twee moorden, resp. gepleegd op 12 augustus en 31 mei. werden evenals de roofoverval, gepleegd in opdracht van de woensdag gear resteerde beruchte 75-jarige Utrechtse onderwereldfiguur R. alias „Ouwe (Arnhemse) Nol", die een derde deel van zyn leven in gevan genissen heeft doorgebracht. Voor de roof op de weduwe be loonde Ouwe Nol Van Z. met een bedrag van ongeveer 4000, een der de van de buit. Voor de moord op Donse kreeg hy een bedrag van ƒ4500. Van Z. pleegde beide ge weldsmisdrijven omdat hij in geld nood zat. Hij heeft tussen mei en de roofoverval ook een reeks inbraken in Utrecht gepleegd. Nadat Van Z. gisternacht had bekend de 80-jarige alleenwonende J. J. A. Donse op 31 mei van het leven te hebben beroofd om in het bezit te komen van zijn naar schatting 20.000 gulden spaar geld is hij de hele dag onder ver hoor gebleven. Met rustpauzen van enkele uren bleven de rechercheurs van de Utrechtse politie hem aan de tand voelen. Men had een voorgevoel dat hij meer op zijn kerfstok had dan de roofmoord op Donse, de roofover val op de weduwe en de reeks inbra ken. Majoor mr. J. W. Buitendijk, districtscommandant van de rijkspo litie in Utrecht, werd gisterochtend nog ingeschakeld, omdat de Utrechtse politie een verband zag met enkele andere nog niet opgeloste roofmoor den. Je kunt een jongen uit een dorp halenmaar je kunt het dorp niet uit de jongen ha len. BAER NEDERLANDS TREKT MEER AANDACHT - PAG. 2. GRIEKSE KOLONELS NAAR CANOSSA - PAG. 5. HIT WIK» DE BILT Tijdens het week einde werd het weer in onze omgeving beheerst door een noordwestelijke luchtstroming. Deze stroming werd in stand ge houden door een hogedrukgebied boven de Britse eilanden en een lagedruksysteem boven Scandi navië en West-Rusland. Over het relatief nog warme Noordzeewater kwamen ver schillende buien tot ontwikke ling, terwijl een kleine storing die over Denemarken zuidwaarts trok de buienaktiviteit bij ons tijdelijk deed toenemen. Het komende etmaal wordt een aanhouden van het heersen de weertype verwacht. Naast opklaringen zullen plaatselijk enkele buien voorkomen, waar van sommige met hagel of natte sneeuw. In het temperatuurver- loop wordt weinig verandering verwacht. DE BILT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, overwegend matige wind uit westelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. i» december: ton op 8.*4. onder In de eerste plaats dacht zij zeer sterk aan de moord op de alleenwo nende Reyer de Bruin, maar ook her innerde zij zich de moord op de alleenwonende 87-jarige G. van Pig- gelen in het Utrechtse Eist, die op 1 april dood in zijn woning werd ge vonden. Majoor Buitendijk stuurde meteen zijn adjudanten De Vries en Gerssen naar het Utrechtse politiebureau. Zij hebben de hele dag deelgenomen aan het verhoor van Van Z. Tegen zes uur 's avonds bekende hij totaal overstuur, de roofmoord in Heeswijk. Voor 31 mei stond al vast dat Rey er de Bruin zou worden vermoord. Dat had Ouwe Nol al uitgemaakt, want hij wist dat er bij de landbou wer geld was te halen. Van Z. heeft de politie verklaard dat hij voor 31 mei met Ouwe Nol achter op de scooter naar Heeswijk is gereden om de omgeving van boerderij Welgele gen waar De Bruin woonde, te ver kennen. In Montfoort werd de weg nog ge vraagd naar de boerderij. De scooter werd in de berm gelegd, waarna het tweetal verder liep en op de buik liggend in <te berm de situatie rond om de boerderij goed in ogen schouw nam. Op dat moment was adhter de boerderij iemand bezig met het repareren van het hek. Met een „daar moet je dus zijn" van Ou we Nol, ging het tweetal naar Utrecht terug. Toen Van Z. in au gustus weer geld nodig har1, klopte hij bij Ouwe Nol aan. „Ga dan maar naar Heeswijk" gaf hij zijn willekeu rig werktuig in overweging. Weer werd de afspraak gemaakt dat de buit zou worden gedeeld, maar dat het slachtoffer niets zou mogen na vertellen. Hij moest worden gedood. 9 Voor vervolg zie pagina 9 Washkansky heeft lichte longontsteking KAAPSTAD Louis Washkansky, die onlangs in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad een hart transplantatie onderging, lijdt aan een lichte- longontsteking. Zijn toestand is volgens een woordvoerder van het ziekenhuis redelijk en er is geen reden tot ongerustheid. Men hoopt de ontsteking door middel van penicilline te bedwingen. Een overzicht van de Utrechtse Merwedehal tijdens de buiten gewone algemene vergadering van de CHU. Op het ogenblik dat deze foto werd gemaakt stemde men over de resolutie om voort te gaan met de dele gaties van KVP en ARP te stre ven naar één samenwerkings verband. (Voor een uitvoerig verslag zie pagina 7). Urenlang hadden omwonenden van de Haagse kruising Monstersestraat- Delftselaan zaterdagavond gratis licht. Dat mocht ook wel, want hun eigen elektriciteitstoevoer was weggevallen. De gigantische gasvlam, die maar niet zo een, twee, drie was gedoofd, trok duizenden kijkers. Gedeelte Den Haag zonder licht werden dertien stralen ingezet. Bij zonder waakzaam was men voor een benzinestation dat ongeveer 15 meter van het vuur af stond. Hoge vlammen De hoge vlammen, die duizenden (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Duizenden toe schouwers sloegen zaterdagavond de tien meter hoge vlammen van een spectaculaire aardgasbrand gade in het zuid-westen van Den; Haag. Door kortsluiting was een mensen door de duistere straten aan lek in een gasbuis ontstaan. Het trokken, werden pas na ruim ander- uitstromende gas was in brand hal' uur, 8etemPerd- Het GEB moest MPOQi.t eerst ve,e omschakelingen verrichten geraakt door vonken van een pas- voordat de druk in de Iekke gasbuis serende tram. Even voor het uit- verminderd kon worden. Om gevaar breken van de brand was in een voor explosie te voorkomen liet men gedeelte van de residentie de de^ vlam met een hoogte van twee tot stroom uitgevallen waardoor in tientallen straten de openbare verlichting niet meer brandde een kleine tienduizend woningen van electriciteit waren verstoken. De brandweer rukte met groot ma terieel uit maar men bluste het vuur niet omdat dan het gevaar voor ex plosie zeer groot werd. Daarom be perkten de brandweerlieden zich tot het nat houden van de huizen en gebouwen in dé onmiddellijke omge ving van de aardgasbrand omdat door de grote hitte het houtwerk in brand dreigde te raken. Hiervoor Luilekkerland: kalkoenbouten! O iglnele Amerikaanse v feestdagen!^ drie meter branden. Eerst uur 's nachts kon de brandweer het vuur met droogpoeder blussen. De directeur van het GEB ir. D. Tinbergen, deelde mee dat ongeveer 10.000 kubieke meter gas was ver brand. Het gat in de gaspersleiding was ontstaan door kortsluiting in een stroomdraad van de Haagse Tram weg Maatschappij, die in de grond langs de gasleiding liep. Door deze kortsluiting werd een electriciteitska- bel vernield waardoor de stroom uit viel en werden twee gaten in de giet- tijzeren gasbuis gebrand. Verkeerschaos De HTM ondervond veel hinder van de storing. Behalve dat de bo venleiding van lijn 11 door de brand over een afstand van 60 meter smolt, kwamen de trams van de lijnen 6, 11 en 12 zonder stroom. Het duurde drie kwartier voor voldoende chauffeurs van huis waren gehaald om de diensten met 19 bussen over te ne men. Bovendien moesten de bussen grote omwegen maken om de ver keerschaos die door het toestromende publiek was veroorzaakt, te mijden. Ook de brandweerwagens en repara tiewagens van het GEB en de HTM raakten vast in de grote ver keersdrukte. Brandweercommandant Van Houten was „gelukkig" met de plaats van het ongeluk want het vuur woedde juist op een open plek tussen de huizen en gebouwen, zodat de gasvlam geen verder onheil aan richtte. Er vielen geen gewonden. Van brandweer, politie, GEB, repara- tieploegen en HTM waren gedurende vele uren ongeveer 150 man in de De CHU IJ ET eigen wezen van de CHU heeft op de algemene vergadering van zaterdag voor de zoveelste maal zijn waarde en bruikbaarheid bewe- Woordvoerders van ogenschijnlijk nogal uiteenlopende opvattingen hebben het elkaar mannelijk aan gezegd en de mogelijkheid daar toe was op zichzelf al een nuttige zaak maar toen de hier en daar wat gewijzigde resolutie van het partijbestuur in stemming kwam, na dat eerst nog enkele vanuit de zaal ingediende resoluties waren inge trokken, was het, naar de in deze politieke partij gebruikelijke wijze van stemmen, één zee van oranje vlaggetjes. De wijzigingen in de bestuursresolu- tie waren overigens interessant ge noeg. Ze kwamen hierop neer, dat de radicalen binnen de CHU echt niet mogen mopperen. Trouwens was reeds de knappe manier opgevallen waarop ze hun denkbeelden hadden voorgedragen. Ze kunnen nu weten, binnen de CHU ernstig te worden genomen. TYE uiteindelijke eenstemmigheid binnen de Unie kon nauwelijks een verrassing zijn. Deze partijorga nisatie heeft reeds in haar naamge ving de mogelijkheid verdisconteerd van verscheidenheid naar opvatting, doch tegelijk met een beslissende saamhorigheid. Nee, de geest van Hoedemaker is binnen de Unie niet gestorven. Dat was voorheen al zo, wanneer de bijeenkomsten van een schijnbare gemoedelijkheid waren, waarop men zich echter destijds reeds niet moest verkijken. En ditmaal, nu de discus sies van zo stevig gehalte waren, was het waarlijk niet anders. Binnen het kader van de saamhorigheid juist had men de gaarne aangegrepen ge legenheid, de bestaande verscheiden heid van opvattingen niet onder stoelen of banken te steken, maar dóór te praten. Unie is daarom ook een levende zaak. Ze heeft de doorbraak doorstaan. En wijl een levende zaak, mag men nu ook van haar inbreng in het gesprek met de andere grote re partijen, die zich evenzeer willen plaatsen op de grondslag van het Evangelie, veel goeds verwachten. Dat bovendien ook binnen de CHU de jongeren voor stuwkracht zorgen, garandeert eens te meer een voort gaan vanuit het verleden over het heden naar de toekomst. We beleven, ook politiek bezien, wel een belangwekkende tijd. Goudwaarde van dollar blijft WASHINGTON De Verenigde Sta- vPn a Pi ,Xastbes'oten de goudwaarde van de dollar te handhaven. De centra- !f ,,o Bn van de S°udpool blijven met PL ^nwerken om de goudprijs houden per ounce in stand te „iPV heef^- de Amerikaanse minister van financien, Henry Fowler, zaterdag bekendgemaakt. De leden van de goud- pool zijn de Verenigde Staten, Enge land, West-Duitsland. Nederland. Bel- gie, Zwitserland en Italië. foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. Breeslraat 123 - IU.rl.mmer.|r„l 101 BLERICK De 57-jarige M. Pee- ters uit Bleriok raakte zaterdagavond zeer ernstig gewond toen hij vlakbij zijn woning door een auto werd aan gereden. Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis. BETALING ABONNEMENT f 53.40 f 13.35 f 4.45 erzoeken onze abonnees, die i zijn het abonnementsgeld tc arne vóór 1 Jan. a.s. voor het jaarabonne ment 1968 of voor het le kwartaal De abonnees, die gezamenlijk per hm h?» f b.®,aIen- doch inmiddels In worrH Van een P°slrekening Uiteraard geldt dit bericht NIET voor aoonnees die ons een machtl- f automatische afschrijving hebben verstrekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1