MUIT AIR F, STAATSGREEP IN ALGERIJE MISLUKT onusuitkering Kon. Olie verrast effectenbeurs 3- )0R- E(vl .et Ij Aan alle mensen die werken ineen bloemenwinkel, discoshop, boekhandel, fotohandel, ijzerwinkel Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Opstand neergeslagen 2 doden30 gewonden Algemeen Fondsenbezit VERVOERSBEDRIJF: WINST DAALT Uitstel van betaling bankiershuis Teixeira 18 maanden verlengd Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen doe-het-zelf-benodigdheden Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. V en D gaat reizen verkopen Bestand in Vietnam met feestdagen ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 tooi ;iq. ea heden.] typea Chrisj Puta uid is} GSTI LEmj Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt. ALGIERS Een militaire staatsgreep tegen het bewind van premier Houari Boumedienne is mislukt. De coup werd geleid door kolonel Tahar Zbiri, die door Boumedienne was ontslagen ah chef van de generale staf. Regeringsgetrouwe troepen slaagden er na een korte strijd in de troepen van Zbiri te verslaan. Bij gevechten zouden twee doden en een dertigtal gewonden zijn gevallen. De staatsgreep had plaats in de nacht van donderdag op vrijdag. Waar kolonel Zbiri zich op het ogen blik bevindt is niet bekend. Eis 3 jaar voor poging tot moord Linkse stroming Financieel Weekoverzicht STERDAM De grote •rassing van deze week was aankondiging van een bonus- tkering op de aandelen Ko- inklijke, waarop de effecten- eurs gunstig reageerde. Men iieende te mogen concluderen, at het bestuur van dit inter- ationaal concern de toekomst iet vertrouwen tegemoet ziet. ok de president-direkteur van hilips heeft zijn vertrouwen in et komend jaar uitgesproken n verklaard, dat zijn concern aan het eind van dit jaar veel eter voorstaat dan vorig jaar. ie fusie-bacil blijft in onze üonomische samenleving volop ■erkzaam. Internatio heeft van ietschoten Houwens te Rot- irdam overgenomen, terwijl lees Hope fuseren met de led. Overzee Bank. Inzake Alg. kunstzijde Unie was er deze reek loos alarm, daar het be tuur van dit concern de fusie- eruchten heeft gedementeerd. Een agiobonus van 10 procent voor houders van aand. Koninklijke is vrij onverwachts uit de lucht amen vallen. Zoals men zich herin eren zal, was er voor de aankondi- ing van het voorlopig dividend in et voorjaar sprake van een eventu- Bl uit te keren bonus, maar dat leek een onjuist, achteraf een voor- arig, gerucht te zijn. Het is opmer- elijk, dat nu de bonus wordt aange- ondigd, terwijl eerst volgend jaar 8 aaart de aandeelhoudersvergadering et besluit hierover moet nemen. Uit een en ander blijkt wel het dat de Koninklijke/Shell heeft in de ontwikkeling. De groei if er bepaald niet uit. In 1961 werd 10 pet. agiobonus uitgekeerd, in-1964 20 pet. en nu Weer 10 pet. De koers van de aand. Koninklijke steeg deze week van ƒ148 tot 153, slot kwam op 150,80. AKIJ Van de internationals was AKU beter gestemd wegens plotseling op duikende geruchten over een fusie met Shell, of I.C.I., of Amst. Chemie Farmacie. De aandelen stegen in de avondhandel tot 65,50, maar een de menti van de zijde van het bestuur der AKU bracht een koersteruggang tot ƒ62,50. Vorige week vrijdag was de notering 58, dus er is een koerswinst van 20 punten ruim over gebleven. Kon. Hoogovens werden gisteren ex 1,20 (6 pet.) interimdi vidend verhandeld en noteerden ƒ115,70. Gisteren werd er geen notering ge maakt in de aand. Ned. Overzee Bank. omdat meer bijzonderheden werden bekendgemaakt over de voorgenomen fusie tussen Mees Hope en de Ned. Overzee Bank. Het blijkt, dat men voornemens is een holding company op te richten, welke de naam krijgt Mees en Hope N.V.. binnen het kader van deze ven nootschap zal de hergroepering van de wederzijdse belangen tot stand worden gebracht. Beoogd wordt een vergaande integratie der bedrijven. De ruilverhouding voor de ter beurze genoteerde aand. Ned. Overzee Bank zal 1 op 1 bedragen, zodat men voor 1000 aand. Overzee Bank 1000 aand. in de nieuwe holding company zal ontvangen. Het aantal vrije handelsbanken, ter beurze genoteerd, is weer met één verminderd en men vraagt zich ter beurze af, hoe lang H.B.U. en Slaven burg nog op zichzelf blijven staan en de fusie-manie kunnen afweren. In de afdeling der lokale fondsen trok Chem. Fabriek Naarden de aan dacht vanwege het tussentijds be richt, dat de omzet in 1967 verder gestegen was, met name door de reuk- en smaakstoffen en ook de winst, zodat een dividendverhoging op het program staat. De koers van dit aandeel steeg van 460 tot 525, maar gisteren kwam de notering door winstnemingen op 510 pet. Albert en Simon bliezen ook hoog van de toren. Eigenlijk is het merk waardig, dat deze twee Zaankanters elkaar nog niet gevonden hebben in een fusie, die veel doublures zou voorkomen. Albert Heijn steeg van 1225 tot 1290 bieden, Simon de Wit van 430 tot 457 pet. De opmars der supermarts wordt in deze koersvor- ming getekend. De produktie van levensverzeke ringen is in de eerste 9 maanden van UTRECHT Een gevangenisstraf van drie jaar eiste de officier vafi justitie bij de Utrechtse rechtbank I gisteren tegen de 34-jarige havcnar- beider A. S. uit Amersfoort voor een poging tot moord op zijn vrouw. Na een tienjarig huwelijksleven waren er in het gezin van S. enorme spanningen ontstaan, die culmineer den in een echtscheidingsprocedure. Op 8 augustus van dit jaar kort nadat hij van vakantie was terugge keerd ontmoette S. zijn vrouw in de Amersfoortse binnenstand. Na een korte woordenwisseling werd S. zo kwaad dat hij een dolk uit zijn zak haalde en op de vrouw wilde insteken. Op dat moment kwam de vrouw te vallen. Terwijl zij op de grond lag diende S. haar enke le steken toe in de rug, bovenarm en hand. Omstanders konden verhinde ren dat S. zijn vrouw nog meer ver wondde. Aldus kon worden voorko men dat de vrouw ernstig letsel op liep. Gisteren bleek dat S. de dolk enke le dagen voor zijn aanslag had ge kocht Hij was op dat moment vast van plan zijn vrouw uit de weg te ruimen, omdat zij met een andere man was gaan samenleven. In zijn verklaringen tegenover de politie was hij bijzonder duideliik geweest over zijn voornemen. Op de zitting zei hij niet meer te weten of hij wel zo vast van plan was geweest zijn vrouw te doden. De officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg zei in zijn requisitoir de poging tot moord duidelijk bewezen te achten. Zbiri stond aan het hoofd van een ontevreden linkse stroming die twee maanden geleden voor de eerste maal sedert de staatsgreep in juni 1965 de macht van Boumedienne betwistte. De ontslagen chef van de generale staf behoorde tot de oude garde van de FLN-leiders. Boumedienne daar entegen wordt beschouwd als een vertegenwoordiger van de „buiten landse strijdkrachten", rebellenlei ders die tijdens de onafhaneklijk- heidsstrijd tegen Frankrijk wel tegen dit land streden maar niet op Alge rijnse bodem. Toen de militaire opstand uitbrak werd het Algerijnse leger in staat van alarm gebracht en proclameerde Boumedienne zich tot legerbevelheb ber. Bloeddorstig bellen „bloeddorstige figuren" die wanorde en anarchie teweeg wilden brengen. Dë 'prémier deed een beroep op de militairen die hem trouw zijn geble ven met alle energie te vechten tegen de rebellen eri hen te vernietigen. De luchtmacht speelde een grote rol bij het neerslaan van de opstand. Vliegtuigen hadejep qamelijk 30 kilo meter ten zuidwesten van Algiers tankeenheden die oprukten naar de hoofdstad aangevallen en ze buiten gevecht gesteld. Volgens de laatste berichten zouden de opstandige mili tairen nog niet geheel zijn verslagen. In de buurt van Constantine en Or- leansville, ten oosten en ten westen van Algiers, maken de troepen die j Zbiri steunen zich op voor een twee de krachtmeting. Ook legereenheden in Kabilie en Aumale zouden, zich achter Zbiri hebben gesteld. Rokende auto's door tunnel ROTTERDAM B. en W. vinden niet dat zware vrachtwagens die te langzaam door de Maastunnel rijden moeten worden geweerd al zouden deze een zware rookontwikkeling ge ven door de overbelasting van de motor. Dit blijkt uit" het antwoord van het college aan het raadslid dr. F. J. Krop (ch). Het invoeren van een minimum snelheid is volgens B. en W. wettelijk niet toegestaan. Het zou overigens slechts het verplaatsen van de moeilijkheden zijn. Het Algerijnse persbureau maakte later bekend dat bij de opstand tal rijke slachtoffers onder de burger bevolking zijli gevallen. President Houari Boumedienne, de man, die de controle op het Alge rijnse leger in eigen handen heeft genomen. ZET NIET ALLES OP ÉÉN KAART beleg in pl Breedgespreide, gemeenschappelijke belegging In geaelee- J teerde nederlandaa en amerikaanse aandelen. Inlichtingen bij commissionairs en bankiers; J||ÉW ook via Postbus 3700, Amsterdam dit jaar met 17 pet. gestegen. De aand. Nationale Nederlanden stegen deze week van 609 tot 626 pet De aand. R.V.S. waren echter lager en kwa men van 519 op 505 pet. Ver. Touwfabrieken liep op van 143 tot 157 pet. Zou er meer perspectief onder de nieuwe leiding in zitten? De emissie van Nelle is op de beurs goed ontvangen. De claims, waarme de men nieuwe aand. kan verwerven tegen 250 pet. werden voor 125 ver handeld. De belangstelling voor de 61/» pet. lening Bank voor Ned. Gemeenten, waarvoor de inschrijving gisteren open stond, was zeer groot en men verwacht, dat de emissie er dubbel dik zal zijn ingegaan. De koers van de vorige 6Vt pet. obl. Bank Ned. Gemeenten was gisteren 99 5/8 pet. Klacht PCB-voorzitter Schakel: (Van onze sociaal-economische re dactie) BUNNIK Van elke drie bedrij ven voor beroepsgoederenvervoer over de weg is er één waarvan de rentabiliteit onvoldoende is. In 1961 was dit nog één op de vijf bedrijven. Oorzaken hiervan zijn de aanhouden de kostenstijging, de stijgende lonen, verzekeringspremies en belastingen. De aanpassing van de vrachtprijzen blijft hierbij achter, vooral in het internationaal vervoer, maar ook bij AMSTERDAM De presi dent van de Amsterdamse rechtbank zal 12 januari beslis sen of het uitstel van betaling voor het bankiershuis Teixeira de Mattos nog met anderhalf jaar zal worden verlengd. crediteuren van het ban kiershuis, die gisteren in het Tropen- nstituut in Amsterdam bijeen wa ren gekomen, hebben zich namelijk Jijna unaniem uitgesproken voor verlenging van het uitstel van beta- ing. Alleen mevrouw B. Kok-Belin- fante. ex-telefoniste bij Teixeira de Mattos, was tegen het voorstel. Een der bewindvoerders, mr. R. Korthals Altes. verklaarde dat in ge val de procedure tegen Cofinindus mocht worden verloren het aanvra- van faillissement zou worden overwogen. De bewindvoerders zul len niet aarzelen tijdens een eventu ele verlenging van uitbetaling, de «uriéance alsnog om te zetten in fail lissement als de algemene stemming in die richting duidt. Dat de credi teuren bij het winnen van het proces tegen de Belgische commanditaire vennoot waarschijnlijk ten volle be taald zullen kunnen worden, verdui delijkte de bewindvoerder door erop le wijzen dat de Belgische onderne ming bijzonder solvabel was. hetgeen mr. Korthals Altes uit de balans en de verlies- en winstrekening van het bedrijf heeft kunnen afleiden. Als arbiters in het geschil tussen Teixeira en Cofinindus zijn drie advo caten aangezocht: een uit Dordrecht, een uit Rotterdam en een Belgische advocaat. De belangstelling voor deze verga dering was ditmaal veel geringer dan op de eerste crediteurenvergadering. Ook de emoties die in het verleden steeds hoog zijn opgelaaid in het Texeira-debacle bleken getemperd. De hoop van de schuldeisers blijft in de eerste plaats gevestigd op een gunstige uitslag in de procedure te gen Cofinindus, welk bedrijf zoals mr. Korthals Altes het uitdrukte „zeer gemakkelijk de verliezen die in Teixeira zitten zou kunnen dragen". B.M. de Vries 9 12 5* 5 6 7 5 De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtig, kosteloze service. het transport van bouwmaterialen en agrarisch vervoer in het binnenland. Deze klachten uitte vanmorgen, za terdag, de heer M. W. Schakel in zijn openingsrede op de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Prot. Chr Beroepsgoederenvervoerders. De heer Schakel noemde de onver antwoorde concurrentie van het agrarisch illegaal vervoer met de be lastingvrije landbouwtractor. die ook nog een gevaar oplevert op de weg. 'In dë periode van 1957 tot 1966 namen de Investeringen Van het par ticuliere wegvervoer toe van 113 tot 345 miljoen. De winstgevend heid van het hedrijf raakte hierdoor ernstig in gedrang. Wel ging de groei van deze tak van bedrijf sterk voor uit. Wanneer men de investeringen als maatstaf neemt klom het beroepsgoe derenvervoer in de verkeerssector van de zesde naar de tweede plaats; het aandeel in het wegvervoer kwam van 6 op 19 pet. Deze groei stak sterk af tegen de teruglpop van het ver voer per rail en per schip. Spoorwegen Het wegvervoer heeft in belang rijke mate dezelfde ongunstige facto ren als de spoorwegen. Ook hier wordt de winstgevendheid bedreigd door stijgende kosten en be- drilfsvreemde lasten. De heer Schakel verwachtte van de overheid, dat zij haar zorgen voor het overheidsbedrijf niet laat preva leren boven die van het particuliere bedrijfsleven. De financiële steunmaatregelen voor de spoorwegen mogen dan ook geen middel worden om het weg vervoer nog sterker te beconcurreren. Centouri gekocht AMSTERDAM Vroom en Dreesmann hebben vaste voet ver kregen in het reisbureauwezen door de overname van het reis- en passa- geb.ureau Centouri. Het warenhuis gaat nu ook zelf reizen verkopen. V. en D. zal een meerderheidsbe- langin,deze J^Y.. kopen. De activitei ten van Centouri, met name produk tie van vakantiereizen en verkoop door middel van agenten, zullen nor maal voortgaan. Hiermee worden de afzetmogelijk heden voor deze reizen aanzienlijk verruimd. Met het oog op de te ver wachten ontwikkeling in de lucht vaart en de toeneming van het aantal reizen kunnen nieuwe projecten ter hand worden genomen. De huidige directeur van Centouri, T. Jansen, behoudt de leiding. Drs. P. P. Kohnstamm, die in opdracht van V. en D. een marktonderzoek inzake vakantiereizen instelde, zal zo spoe dig mogelijk in de directie worden opgenomen. Joods schrijver huwt kleinkind nazi-generaal PARIJS De Joodse schrijver Je- an-Frangois Steiner, schrijver van het boek Treblinka, is getrouwd met de kleindochter van de nazi-veld maarschalk Walter von Braunchitsch, Grit. Grits grootvader, veld maarschalk von Braunchitsch, leidde In 1941 het Duitse offensief tegen Rusland. Het boek Treblinka is de geschie denis van de moord op 70.000 Joden door de nazi's in het kamp Treblinka. De vader van de schrijver kwam in het concentratiekamp Auschwitz om het leven. Steiner zei over zijn huwelijk: „Als ons huwelijk iets te betekenen heeft, dan is het niet van vergeven en ver geten". Wij zijn slachtoffers van het verleden. SAIGON Met Kerst en de jaarwisselingen zullen in Vietnam bestanden in acht wor den genomen. Het Zuid- vietnamese ministerie van buitenlandse zaken sprak van een „slaakt het vuren" van 24 uur. Tijdens het Vietnamese nieuwjaar zal 48 uur lang niet worden gevoch ten. De Viet Cong liet een maand geleden weten rond Kerstmis en nieuw jaar een driedaags bestand in acht te nemen en een zevendaags rond de Vietnamese jaar-wisse ling. In Saigon werd meegedeeld dat Zuid-Vietnam bereid zou zijn met het noorden te onderhandelen als uit breiding van de bestan den zou kunnen leiden tot succesvolle bespre kingen. Het bestand van Zuid-Vietnam houdt ook in dat geen bombarde menten op Noord-Viet- nam worden gehouden. Amerika bevestigde dat de luchtaanvallen op het noorden de komende feestdagen vier maal vie rentwintig. uur worden gestaakt. Zoals gemeld is tot korte perioden beslo ten opdat de Noordviet- namezen en de Viet Cong geen gebruik maken van de pauze om zich te be voorraden. Dé laatste "pauzes fri deze oorlog werden fe bruari j.l. ter gelegenheid van de Vietnamese jaar wisseling gehouden. Ge zien de aandrang van mogelijke vredesbemid- delaars .werd de rust toen een week verlengd, maar Hanoi gaf geen te kenen voor onderhande lingen. Kans op verlen ging wordt nu zeer klein geacht Het Amerikaanse op perbevel heeft meege deeld dat de verliezen aan vliegtuigen de 3000 zijn gepasseerd sedert de VS zeven jaar geleden in de oorlog betrokken raakte. Het gaat om een waarde van miljoenen dollars Radio Hanoi zei dat vriidag bij luchtaan vallen twee Amerikaanse toestellen boven die stad en een boven Haiphong zijn neergeschoten. Don derdag zouden zes vlieg tuigen zijn neergehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9