üESPREK ACHTTIEN VOORTZETTEN i V Doet Konstantijn afstand van troon? JjAMIN Fokker koopt Aviolanda Tilanus: Concrete poging Program met ARP en CHU pan je verlengt anmeld termij n Hangbrug stort in: 75 doden SCHEEPSBRAND NA AANVARING SNEL GEBLUST Billy Graham ernstig ziek Turkey Twijfel aan overeenkomst „goudpooF' 5 m Hagelbuien Zaterdag 16 december 1967 48&te jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantv*»tich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" daagse Courant Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Drs. A. D. W. Tilanus IADRID Het Spaanse ministe- van justitie heeft de termijn voor registratie van niet-rooms-katho- kerken verlengd tot 31 mei Jen neemt aan, dat dit het gevolg het overleg tussen rege- gsvertegenwoordigers en afgevaar- den van de verschillende pro- tantse kerken. lorspronkelijk zou de termijn eind e maand aflopen. In protestantse ng is men het er, zoals wij be- htten, echter nog lang niet over is, welke gedragslijn men zal vol- Sommigen blijven de voorwaar- die de regering voor registratie lt, onaanvaardbaar vinden. Ande zijn echter in toenemende mate leigd, zich er bij neer te leggen. )e Spaanse regering hoopt blijk- dat verlenging van de termijn •rdere kerken er toch nog toe zal hun verzet tegen de re latie op te geven. *6 V af ,61- Ik geef op als i nieuwe abonnee: i betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant Veertien dagen gratis. Wijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze I Ramp in FS POINT PLEASANT Hon derden auto's reden gisteravond over de 520 meter lange hang brug toen het hele gevaarte plotseling in de 24 meter diepe ijskoude rivier de Ohio stortte. Ten minste 75 mensen verloren hierbij het leven. Nog steeds is men met het zoeken naar slacht offers bezig. Uren na de ramp waren er nog slechts 12 lijken geborgen. Volgende week zou een nieuwe brug in gebruik worden genomen. Duikers en kleine schepen schoten snel toe om wanhopige pogingen te doen klem zittende overlevenden te redden. Velo auto's kwamen onder delen van de brug terecht. Het kan nog weken duren voor men weet hoeveel wagens de diepte zijn in- gesleurd. Een automobiliste die juist de brug had willen oprijden verklaarde: Het hele ding verdween opeens, alleen de pijlers bleven staan. Even zag ik een aantal wagens in de rivier drijven, die plotseling waren verdwenen toen nieuwe wrakstukken van de brug erop terecht kwamen. Vele zwemmen de mensen werden door de sterke stroom meegesleurd en moeten zijn verdronken. Duisternis maakte het red dingswerk uitermate moeilijk; zoek lichten zwaaiden heen en weer over het massagraf en gaven het geheel een extra macaber aanzien. Een man, die vrouw en kind had verloren, zei. dat de brug niet meer dan gewoonlijk had geslingerd, toen hij erover reed. Bij de val raakte hij even het bewustzijn kwijt. Het enige wat ik weet is, dat ik bijna dood van de kou was toen een boot mij uit het water haalde. Een schip, dat juist onder de brug doorvoer verdween mee in de diepte. De hangbrug was twee jaar gele den voor het laatst gecontroleerd. Hij verbond Kanauga in Ohio met Point Pleasant in West-Virginia en maakte deel uit van een hoofdverkeersweg. Veel forensen maakten op het ogen blik van de ramp gebruik van de brug. Onder hen waren vele gezinnen die hun kerstaankopen hadden ge daan. De doden liggen opgebaard in het Holzerziekenhuis te Gallipolis in Ohio. Een van de opritten is even eens bezweken. Wrakken van auto's liggen daar ook op de uiterwaarden van de rivier, temidden van ver wrongen brugdelen. VLISSINGEN Een scheeps brand, die gisteravond even na acht uur uitbrak na een bot sing tussen de Noorse tanker Tigre en het Amerikaanse schip Globe Traveller, is snel ge blust. Er zijn geen slachtoffers. De Globe Traveller (15.148 brt.) heeft flinke kopschade en zal vandaag zijn reis naar Antwerpen voortzetten. De Tigre (26.568 b.r.t.), die een groot gat in de zij opliep, waar wat olie uitstroomde, is naar Schiedam ver trokken om gerepareerd te worden. Over de oorzaak van de aanvaring is nog weinig met zekerheid te zeg gen. Volgens een ooggetuige, die op het moment van de aanvaring op de Boulevard werkte, heeft de Tigre ge probeerd een aanvaring te voorko men, door op volle kracht achteruit te varen. „Dertig meter van de plaats waar ik werkte botsten de schepen met een verschrikkelijke klap op el kaar." „Direkt na de explosie schoten hui zenhoge vlammen uit de lege tanker, doordat olieresten uit de tanks waren gelopen." Hoe de brand geblust is kon hij niet zeggen. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De voorzitter van de CHU, drs. A. D. W. Tilanus, heeft in zijn openingsrede op de buitengewone Algemene Vergade ring van de Unie een krachtig pleidooi gehouden voor nauwere samenwerking tussen KVP, ARP en CHU, op basis van het program zoals dat door de gespreksgroep van „de achttien" zal worden op gesteld. Hij stelde de vergadering een resolutie voor, waarin het bestuur van de Unie wordt opgedragen voort te gaan te streven naar een samenwerkingsverband van KVP, ARP en CHU, op basis van een gemeenschappëlijke beginselverklaring, gevolgd door een gemeenschappelijk program van evenwichtige vooruitgang. De Unievoorzitter noemde het. gesprek van de 18 de enige concrete poging tot heroriëntering op het poli tieke terrein. Een poging die door christenen tezamen wordt onderno men. Spreker herinnerde er aan dat de laatste jaren in hei kamp der con fessionele partijen belangrijke veran deringen zijn opgetreden. Zowel bij KVP als ARP is men uit het isole ment getreden en op zoek naar grote re verbanden. In de CHU heeft altijd een belang rijke stroming bestaan die christe lijke politiek wilde bedrijven ten dienste van heel het volk. Steeds dui delijker is echter, aldus drs. Tilanus, dat het niet voldoende is dit uit gangspunt te laten door klinken. Het gaat ook om het verwezenlijken van dit uitgangspunt. Hiervoor is een missionaire insti ling alleen niet voldoende maar riet vereist een besef dat politiek slechts resultaten kan afwerpen, wanneer die doelstelling door zoveel mogelijk mensen aan de hand van een pro gram wordt onderschreven. Op een hoop Dit, en de omstandigheid dat in de ogen van degenen, die niet op een christelijke partij stemmen, de aan hangers van een christelijke groepe ring steeds meer op één hoop worden gegooid, vormen de basis en de ach tergrond van het streven van „de 18" om tot een nauwere samenwerking te die christelijke politiek voorstaan en MONTREAL (VS) De Ameri kaanse evangelist dr. Billy Graham heeft al zijn afspraken tot april moe ten afzeggen. Daaronder is een grote evangelisatiecampagne in Australië en Nieulv-Zeeland. De longontsteking, waaraan hij lijdt, blijkt ernstiger te zijn, dan men aanvankelijk meende. HORN (L) Vrijdag omstreeks zes uur is op de Heythuizerweg een personenauto tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. De bestuurder liep Lichte verwondingen het handhaven van het bijzondere als nevenbelang van het algemene. De Unievoorzitter stelde dat een visie op maatschappij en sociaal wel zijn, die gebaseerd is op de funda mentele uitgangspunten van het geraken, aldus de Unievoorzitter. Dit zal moeten geschieden op grond van de overweging dat er meer is wat ons bindt dan wat ons scheidt. De heer Tilanus beklemtoonde dat de samenwerkingsvorm tussen de drie confessionele partijen wel aan be paalde voorwaarden zal moeten vol doen. Elk der samenwerkende groe pen dient haar eigen herkenbaarheid niet te hoeven verliezen. Voor de CH betekent dit behoud van haar uitgangspunt en haar open heid naar anderen. Wel echter zal de samenwerking moeten leiden tot ge zamenlijke presentatie aan de kiezers van principiële uitgangspunten en hoofdzaken van een politiek program dat een evenwichtige vooruitgang nastreeft. Voor vervolg zie pag. 2 ïstig t Jeugten VLIJMEN Op de Bosscheweg onder Vlijmen is vrijdag tegen halfzes de 27-Jarl- C. J. J. A. M. HIJgens uit Den Bosch een auto-ongeluk om het leven geko rt. HIJ bestuurde een personenauto, armee hij een aantal wagens had inle id, juist voor een wegvernauwng. Hij ast daar plotseling afremmen, kwam ars op dc weg en werd J ruck n :stelde ichtln komende dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen I Reserveer hem tijdig: levensmiddelen- £aken, warenhuizen en slagerijen I HOEDEN AF „Gentlemanlike" gedrag in het verkeer: leerlingen van de Hill House Preparatory School in het Britse Knightsbridge krijgen een lesje in beleefdheid. Daarom hoeden af voor de automobilisten voor het zebrapad op King's Road Chelsea, die deze keer óók beleefd waren. De winnende foto op World Press Foto van Coert Rentmeester. De foto ingezonden als kleurendia (waardoor de zwart-wit kwaliteit iets aan kracht inboet) beeldt de commandant van een luchtafweertank in Vietnam, uit. (Meer foto's van de tentoonstelling elders in deze krant). Speculaties in Rome en Athene ROME Speculaties, dat ko ning Konstantijn mogelqk af stand zal doen van de troon ten behoeve van zfjn zeven maan den oude zoon Paul, beheersten gisteren in Rome en Athene het politieke toneel. Geruchten gin gen, dat de aartsbisschop van Athene naar Rome zou zijn ver trokken om de koning hiertoe over te halen. Dc gevluchte vorst heeft gisteren vanuit de Griekse ambassade in Ro me telefoongesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van het militaire bewind in Athene en leden van de Amerikaanse regering in Washington. Volgens een zegsman werd het gesprek met Athene gekenmerkt door gematigdheid. Het is allerminst uit gesloten dat de militaire machtheb bers de deur voor een terugkeer van de vorst openhouden. Wat Konstantijn met de leden van de Amerikaanse regering besproken heeft, is niet bekend. Waarschijnlijk houdt het verband met de activitei ten van de Amerikaanse ambassa deur in Rome. Rheinhardt, die als bemiddelaar schijnt op te treden tus sen de gevluchte vorst en het regime. Doel is de weg te bereiden voor de terugkeer van Konstantijn. De jonge vorst had donderdagavond een gesprek met Rheinhardt gehad in de villa van prins Hendrik van Hessen. Konstantijn heeft ook gesproken met de Griekse minister van buiten landse zaken Pipinelis, die op de te rugweg van de Navo-conferentie in Brussel onverwacht Rome aandeed en onmiddellijk naar de Griekse am bassade ging. De Griekse vocA belegde gister avond een conferentie waaraan ook Pipinelis deelnam. Op deze bijeen komst zou de beslissing moeten val len over een eventueel vertrek van Konstantijn naar een nog vast te stellen bestemming. In Athene schijnt men er op te rekenen dat Konstantijn terugkomt. De terugkeer van reeds verwijderde foto's van Konstantijn en zijn vrouw in de openbare gebouwen zou in deze richting wijzen. Opvallend is oök, dat de koning in officiële teksten van de regering „koning Konstantijn of „Zij ne Majesteit" wordt genoemd. Bij de militaire rechtbanken werd echter „uit naam van de onderkoning" recht gesproken. Welingelichte bronnen in Rome twijfelen er niet aan dat de Verenig de Staten en Engeland hun invloed op de regering in Athene aanwenden om een terugkeer van Konstantijn mogelijk te maken. Zie ook elders in dit blad. kersenbonbons 150 gram 143 niet duur wel heerlijk AMSTERDAM Fokker neemt al le aandelen Aviolantóa over. Met de aandeelhouders van deze maatschap pij voor vliegtuigbouw te Papen- dreeht is overeenstemming bereikt. Zij krijgen gewone aandelen Fokker, ex dividend 1967. Gevolg van deze transactie: Aviolanda zal als een aparte vennnootschap geheel bij het Fokkerconcern horen. Het voorbehoud is gemaakt dat Fokkers aandeelhouders bereid moe ten worden gevonden mee te werken aan de opheffing van het in de statu ten voorkomende recht van voorkeur. Maatregelen zijn genomen om koersdruk te voorkomen voor het ge val vroegere aandeelhouders van Aviolanda tot verkoop van aandelen Fokker zouden willen overgaan. Vrijdag 22 december wordt een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders gehouden. Diverse overwegingen leidden tot deze overname. Op korte termijn lij ken kostenbesparende maatregelen mogelijk. Uitbreidingsplannen en in vesteringen, die Fokker in de zin had, zullen bijvoorbeeld nu niet of in mindere mate noodzakelijk zijn. Spe cialisering op diverse terreinen be hoort tot de mogelijkheden. Op langere termijn is versterking van het Fokker-potentieel van be lang. Sedert de oorlog heeft de Euro pese vliegtuigindustrie terrein verlo ren aan de Amerikaanse. Wellicht zal in een verdere toekomst rekening moeten worden gehouden met Russische concurrentie. Nauwere sa menwerking in Europees verband lijkt, gezien deze dreigingen, noodza kelijk. Stormloop op goud LONDEN Berichten over nieuwe overeenkomsten in de internationale goudpool worden van diverse zijden tegengesproken. Twee gezaghebbende bladen, Wall Street Journal en New York Times meldden dat de zeven deelnemers aan de goudpool een deel van hun reserves aan dc pool zullen overdragen in ruil voor een soort certificaten. In Bazel zouden de gouverneurs van de voornaamste westerse centra le banken overeenstemming over de ze wijziging hebben bereikt Ingelich te zegslieden in Parijs spraken dit tégen, Franse regeringsfunctiona rissen weigerden commentaar. De VS zouden over dit certificatenplan met Engeland, Zwitserland, West-Duitsland, Italië, België en Ne derland een akkoord hebben bereikt Het Amerikaanse ministerie van fi nanciën wilde geen commentaar ge ven. Een gezaghebbende bron noem de de geruchten „onzin". Overigens zijn de Amerikaanse monetaire auto riteiten bezorgd over de ontwikke ling. De leverdata verschillen, maar vroeger dan maart 1968 zal niemand zijn nu in dat land gekochte goud krijgen. Het meeste goud schijnt naar het Midden-Oosten te gaan. Naar verluidt zouden de gouverneurs der zeven banken, die de pool vor men, dit weekeinde bijeenkomen nu de druk op de dollar weer toeneemt. SPREUK Wat redenaars aan diepte ontbreekt, dat geven ze u aan lengte. MONTESQUIEU Finland viert zjjn Kerst in een volslagen duis ternis. Dag en nacht zjjn de straten verlicht, omdat de zon nauwe lijks boven de horizon komt. In ons Zondags blad een impressie over het land van de 70.000 meren en zijn bewo ners. „Dit is een fijn bad, i Birr ttirüD Vandaag is er wat koudere lucht het land binnengedrongen, welke lucht vergezeld gaat van enkele regen- en hagelbuien. De depressie boven Scandinavië voert deze koudere lucht uit het Poolgebied aan. De temperatuur komt op een niveau van 2 tot 4 graden en 's nachts kan er plaatselijk wat lichte vorst voor komen. Door deze ontwikkeling Is er weer een einde gekomen aan de periode van zeer somber en zacht winterweer. Tussen de buien door zijn er flinke zonnige perio den. 17 december: zon op 8.43, onder 16.29; maan op 16.19, onder 9.46. op: 8.44, onder 10 .39. PTT en de feestdagen Op 25 en 26 december, alsmede op 1 januari a.s. zijn alle postkan toren gesloten. In de periode van 24 december tot en met 1 januari zullen zonodig extra buslichtingen worden uitge voerd. De nachtposttreinen rijden in het tjjdvak 23 december tot en met 2 januari alleen in de nachten van 27/28, 28/29 en 29/30 december. Evenals andere jaren zullen rond Kerstmis extra vervoersmaatrege- gelen worden genomen. Beide Kerstdagen en op Nieuw jaarsdag wordt de telegraaf- en te- lefoondeinst uitgevoerd als op zon dag. Het Panamese vrachtschip Kenan met een lading mangaan is gisteren in zware storm op de rotsen bij Nii- gata (Japan) geslagen en in tweeën gebroken. 3 bemanningsleden verlo ren het leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1