3 Navigators bestrijden bijbels analfabetisme Annemarie helpt Britse krant aan kookrubriek Gebed voor de ander begin evangelisatie SEESTEUJK LEVER NIEUWE SERIE BIJBELSTUDIES ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 i' Steunpilaar van Nederlands Zuivelbureau in Londen (Van een onzer verslaggevers) ILONDEN High Holhorn is een straat vlak hij de be- emde Fleet Street in hartje Londen. Het ruikt er lekker i Annemarie Massalt bezig is met het ontwerpen, uitpro- ven of wijzigen van boter- en kaasrecepten. Annemarie, vijf jaar geleden uit Meppel naar Engeland komen, is een steunpilaar van The Dutch Dairy Bureau, Engelse afdeling van het Nederlands Zuivelbureau. De aken waarin Annemarie de nieuwe recepten voor het Interseizoen ontwerpt, is onderdeel van het Dutch House, daarin heeft het zuivelbureau twee verdiepingen. de directeur \V. C. van Haeften jftïg jaar oud en sinds zijn ittiende in Engeland) zegt: recepten gaan naar talrijke ■Ise kranten, die een eigen ikrubriek hebben, of worden eigen blad als recept van 'maand gepubliceerd". zijn kantoor, vol afbeeldin- van kaasmeisjes, slagzinnen, jsplankjes, somt de heer Van eften graag de activiteiten van n bureau op. Succes? Terwijl totale kaasimport en de eigen gelse produktie dalen, steeg de van Hollandse kaas audse en de ronde Edammer Dral) de afgelopen twee jaar t 22 procent en over een wat ïgere periode zelfs met 45 pro- ït. export van roomboter is itgesteld op 15.000 ton per met dit jaar een toestem- voor 4000 ton daar bovenop, erdoor is Engeland Nederlands Kitste afnemer van boter ge- irden. En dat terwijl de En- sman bij voorkeur gezouten (er heeft; onze boter is vers. Goodwill limlachende heer Van Haef- „Wij krijgen ook een goede tvangst In de Engelse pers. De rhouding is goed. Een En- lsman noemt ledereen die geen igelsman is een bloody foreig- Een Nederlander is slechts reigner. Door onze activiteiten Brdt tie goodwill voor ons land irbeterd, en ook andere bran- *s profiteren daarvan. Dank zij eer contact met het buitenland de Engelse smaak aan het ver- ideren. En dat komt de verkoop produkten ten goede". Omdat de invoer van kaas vrij meeste activiteiten van t bureau op de bevordering de kaasverkoop gericht. Ze sten bij elkaar drie miljoen Iden. Onder de ongeveer 25 an personeel, waarvan een deel ederlands, zijn drie kaas- eisjes: Irene Esser uit Baarn, oesje van Slooten uit Doetin- Katja Weber uit Den aag. Dan zijn er nog zeker 25 En- :lsen die van tijd tot tijd als lasmeisjes optreden. Zij doen it vooral bij winkeldemonstra- en op beurzen. ne „Bij min of meer officiële ge- iurtenissen waarbij wij worden ivraagd, zoals cocktailparty's, ijsuitreikingen, openingen van lerlei exposities, laat ik het de drie Nederlandse eisjes komen. Zij kunnen vra gen over ons eigen land beant woorden", zegt de heer Van Haeften. Annemarie, die drie jaar kaasmeisje is geweest, voegt eraan toe: „Ze komen met de gek ste vragen. Over de klompen en onze klederdrachten zijn nog de normaalste. Maar er zijn nog mensen die denken dat Neder land geen televisie heeft." „Het is erg leuk werk. Je komt overal in Engeland. Daarvoor heeft het bureau diverse wagens, waaronder enkele DAF's. Nu verzorg ik vaak samen met een kaasmeisje demonstraties voor groepen vrouwen of ook wel mannen. Er zijn enkele films die we vertonen en we laten ze zien wat er met onze produkten kan worden gekookt, we laten ze proeven hoe het smaakt" De heer Van Haeften voegt hieraan toe: „Bij ontvangsten en zo is de komst van een meisje met kaashapjes niet 'het hoogte punt. Meer een dessert. Maar er blijft altijd wat in de herinnering achter." Daarop is eigenlijk heel het werk van het bureau gebaseerd. De kaasverkoop in een winkel stijgt gedurende de week van de demonstratie meestal driehon derd- procent. Belangrijker zijn nog de procenten die daarna als extra overblijven. Twaalf miljoen Het Dutch Dairy Bureau heeft een eigen advertentiebureau dat landelijk en plaatselijk de acti viteiten begeleidt via persof televisiereclame. Nieuw is een advertentiecampagne in drie Engelse damesbladen, die door in totaal twaalf miljoen vrouwen worden gelezen. Bij de acties is de zogenaamde personality-campagne erg be langrijk. Kaasmeisjes trekken dan met een versierde auto door een bepaalde plaats. Bij winkeliers vragen ze naar Hol landse kaas. Kunnen ze die laten zien, dan krijgen ze een prijs. Van te voren worden via de televisie de winkeliers van de komst van de meisjes op de hoogte gesteld. Dan zijn er de winkelde monstraties van de stands op tentoonstellingen. Daar kan men kaas proeven en krijgen de be zoekers voorlichting. Dit zijn bijzonder grote ten toonstellingen, die niet alleen voor een stad. maar voor een he le streek worden gehouden. Man chester heeft een Food Fair, en Brighton bijvoorbeeld kent de grote tentoonstellingen van de Ideal Home organisatie. In Brighton kregen twintigduizend bezoekers ieder gratis een stuk Edammer of Goudse kaas. Het werk van Annemarie Mas- het Dutch House salt, dat reeds eerder werd ge noemd, speelt zich vooral af rond zo'n grote tentoonstelling voor clubs. vrouwenorganisaties, huishoudscholen en gastvrouwac tiviteiten. Deze laatste worden vaak ge combineerd met propaganda voor andere andere Nederlandse pro dukten als bier, nieuwe haring en jenever. Nieuw Het bureau heeft ook vier ver tegenwoordigers in dienst. Ze doorkruisen de vanouds voor ons goede kaasgebieden als groot Londen, Midlands, Zuid-Enge- land en Schotland. Overigens gaat het bureau zich de komende jaren vooral toeleg gen op nieuwe gebieden als rond dc Tyne en de Tees, Birmingham en Manchester. Engeland is gro ter dan Londen, en dat zien vele Hollandse zakenlieden niet in. >ele reclamecampagnes wordt gebruikt. bureau, Dutch Newsletter, dat tien keer per jaar wordt ver stuurd aan 25.000 detaillisten. Be halve een verslag van alle activi teiten van het bureau vinden de winkeliers er een gratis adver tentiehoekje in, een recept en de speciale aanbiedingen van het bureau op het gebied van recla me. Dat zijn zakjes en rollen pa pier, bedrukt met aanprijzingen van Hollandse zuivelprodukten. De winkeliers krijgen dit verpak kingsmateriaal tegen kostprijs. Dat er bij de winkeliers be- lanfptelling voor bestaat bewijst de heer Van Haeften met het omzetgetal van vierhonderddui zend gulden, wat (naast de rollen papier) inhoudt, dat er vijftig miljoen zakjes met het woord Dutch" en de afbeelding van een kaasmeisje naar de Engelse huisgezinnen zijn gegaan. De heer Van Haeften vindt dat men met reclame ook de jongste groepen moet bereiken. Trots vertelt hij dat een pagina in het eenmaal per jaar verschijnende „British Trade Alphabet", dat aan alle schoolkinderen wordt gezonden, zo'n enorme aandacht heeft gekregen dat zijn bureau weken nodig heeft gehad om een achterstand in te halen. Letter In het blad staat onder iedere letter van het alphabet een arti kel over een bepaalde be drijfstak. Kinderen kunnen een „letter" uitzoeken en er een scriptie over maken. Daaraan zijn prijzen verbonden. De heer Van Haeften: „Ik dacht dat er over het kaasarti keltje zo'n 9000 kinderen om in formaties zouden vragen; zoveel sets met folders, recepten en an dere inlichtingen hadden we ge reedgemaakt. Er kwamen er het eerste jaar 35.000, het tweede jaar zelfs 70.000. Het derde num mer met onze advertentie moet nog uitkomen". Op het hoofdkan toor van 'het Nederlands Zuivel bureau liggen enkele van die werkstukken. Het zijn complete boekwerken. Natuurlijk heeft dit een directe verkoopstijging bewerkstelligd. „Al deze kinderen, die op de Ne derlandse kaas gingen „stude ren", hebben gevraagd, of hun moeders deze kaas wilden kopen. Dat waren dan zeventigduizend stukken kaas. Belangrijker is dat die kinderen later zelf onze kaas en boter gaan kopen." £R wordt vaak op gehamerd dat mensen hun bijbel moeten lexen en ge tuigend in de wereld moeten staan, maar zelden wordt hun proctisch geleerd hoe zij dat kunnen doen. Dit najaar verschenen er echter een aan tal hulpmiddelen die een antwoord proberen te geven op de vraag „Hoe?" (Van onze kerkredactie) JN de afgelopen 10 jaar hebben 15.000 mensen via de bijbelcursussen van de Navigators geleerd, hoe ze hun bijbel voor zichzelf kunnen lezen en bestuderen. Begin augustus kwam er een geheel nieuwe serie uit van tien boekjes, waarvan er nu reeds 4000 in ge bruik zijn. Studenten in Amsterdam en Delft, Utrecht en Wageningen gebruiken ze voor hun gesprekskringen. Predikanten vragen ze aan voor bijbelkringen en catechisaties. Maar ze worden ook reeds gebruikt door enkele honderden jongeren en ouderen, onge schoolden en geletterden om de weg in het Woord van God te vinden. Deze, in de oorlogsdagen op een Amerikaans patrouilleschip ontstane beweging, heeft zich vrijwel over de gehele wereld vertakt. Marineofficier Dawson Trottman hielp een matroos de weg tot Christus te vinden. Bin nen een week kwam de man bij hem en zei: „Mijn vriend zou ook zo graag willen geloven. Wilt u met hem praten, zoals u met mij gedaan hebt." Op dat moment besefte Trott man dat hij iets verkeerd gedaan had. Hij had de matroos wel de weg tot het geloof gewezen, maar hem niet geholpen om in dat ge loof te groeien, zodat hij op zijn beurt anderen zou kunnen hel pen. Zo ontstond een lekenbewe ging van (oorspronkelijk) jonge mensen, die niet alleen wilden evangeliseren, maar de mensen die tot geloof kwamen ook wil den leren om geestelijk te groei- Voorbeeld Had Dawson Trottman deze visie neergelegd in een boek, dan zouden misschien duizenden het hebben gelezen en gezegd: „Ja, zo moet het". Maar deze man, die enkele jaren geleden verdronk, nadat hij twee meisjes uit een meer had gered, schreef geen boek. Hij gaf een Inspirerend voorbeeld. En wie met hem in aanraking kwam en door hem geestelijk geholpen werd, volgde als vanzelf zijn voorbeeld na. Zijn leerlingen werden op hun beurt leraren. Maar naarmate de beweging groeide, ontstond er toch behoef te aan enig materiaal, niet om de plaats van mensen in te nemen, maar om de mensen te helpen anderen te helpen. Het begon eenvoudig met een bijbelmemo- risatiecursus van 108 basis teksten. Er volgde een kleine schrifte lijke cursus over gebed, bijbelle zen, getuigen en gehoorzaam heid. Op Formosa ontdekte men een grote behoefte aan een schriftelijke cursus voor het evangelisatiewerk. De Naviga tors stelden er een samen voor de kerken over het Johannes- evangelie, die in Azië honderd duizenden heeft bereikt. Die laatste twee cursussen zijn nu vervangen door een geheel nieuwe serie van tien kleine boekjes onder de verzameltitel: „Studies over het leven met Christus". meer om vragen beantwoorden en teksten opzoeken, maar om de studie van bepaalde kleine bij belboeken vanuit een centrale gedachte, zoals I Thessalonicen- zen („Leven uit de hoop"), I Jo hannes („Leven uit de ge meenschap") en Philippenzen C,Leven vanuit de overwinning"). Er wordt op een uitermate practische manier in geleerd, hoe men een bijbelgedeelte in eigen Luisteren naar een preek is gemak kelijk. Kritiek hebben op een preek na de kerkdienst nog gemakkelijker. Maar aan persoonlijk bijbellezen en aan getuigen komen de meeste chris tenen niet of maar sporadisch toe. Ze hebben vaak wel geleerd wat de bijbel zegt, maar niet hoe zijzelf de bijbel kunnen lezen. teksten gevonden kunnen worden en hoe de bijbel kan worden toe gepast op het eigen leven. Het tiende en laatste gedeelte draagt de titel: „Onderzoek de Schriften zelfstandig". Dat biedt een basistnethode om op eigen kracht verder te gaan. Zelfstudie Ieder kan de serie voor zichzelf doen. En honderden zijn er al aan bezig. In tegenstelling tot de vroegere schriftelijke cursussen die werden gecorrigeerd is deze serie echter bedoeld voor zelfstu die. Maar leden van tientallen gesprekskringen gebruiken ieder voor zich dit materiaal al, en ko men dan eens per week bij el kaar om het geleerde samen te bespreken. Zo groot is de belangstelling nu al dat de Navigators besloten ook een speciale cursus van vier les sen te organiseren in Utrecht en Leeuwarden om mensen te leren hoe ze zo'n gesprekskring kunnen leiden. Het motto van de bestrijder van het analfabetisme. Frank Laubach, was „Each one, teach one" (Wie lezen geleerd heeft, leert een ander lezen). De Navi gators bieden in deze serie prachtig materiaal om het „bij bels analfabetisme" te bestrijden. Ook hun motto is: „Wie de bijbel heeft leren lezen, leert een ander zijn bijbel lezen." woorden kan weergeven, hoe een indeling vön een hoofdstuk ge maakt kan worden, hoe verwante Studies over het leven met Christus. Uitgave van de Navi gators Kon. YVilhelminaweg 13. Voorburg. Prijs per deeltje ƒ2.-. (Van onze kerkredactie) ER zijn misschien classes in de Gereformeerde Kerken die prak tisch ineer aan evangelisatie doen, maar geen classis is actiever dan Zeist als het gaat om bezinning op de vraag, hoe de gemeente weer een evangeliserende gemeente kan worden. En telkens weer worden de vruchten van deze bezinning aangeboden aan alle Ge reformeerde Kerken, en ditmaal zelfs aan alle kerken in Neder- Cebed land. horen. Als Hij zegent, gebeurt het via onze handen. Als Hij spreekt, komt Hij in onze gesprekken aan het woord." Werkboekjes Deze serie biedt degenen die er gebruik van maken een plan voor persoonlijke bijbelstudie, maar geeft tevens de grondbe ginselen van een evenwichtig christelijk leven. De bedoeling is dat de mensen door de studie van stap tot stap ervaring krij gen in bijbelstudie, opdat ze later zelfstandig de bijbel kunnen blij ven lezen en bestuderen. Een leerboek is deze serie niet Er worden geen lange inleidingen in gehouden over de bijbel, want die moet zelf het „leerboek" zijn. Deze boekjes zijn werkboekjes. Het eerste is getiteld „Nieuw le ven in Christus". Er worden vra gen in gesteld, waarop de ant woorden te vinden zijn in be paalde bijbelgedeelten die moe ten worden opgezocht en gelezen. Het tweede boekje (30 pagina's) handelt over de „Omgang met Christus", dan volgen „Wandel met Christus", „Kenmerken van de christen", „Grondslagen van het geloof" en „Groei in dienst betoon". In de afgelopen weken hebben de gereformeerde kerkeraden een exemplaar gekregen van een klein boekje getiteld: Met het oog op de ander. Het werd ver zonden door het Gereformeerde Evangelisatiecentrum, niet alleen met het verzoek om dit boekje op de kerkeraden te bespreken, maar ook om het mee te nemen op huisbezoek en het als kerke- raadsleden te bespreken met de leden. Het is opgesteld door de depu- taten voor de evangelisatie van de gereformeerde classis van Zeist, maar het werd onmiddel lijk aanvaard door de Bijbel Ki oskvereniging, de Internationale Bijbelbond en het Evangelisatie- centrum als een gezamenlijke uitgave. Hoe Dc bedoeling van dit boekje is niet om nog weer eens opnieuw de mensen te zeggen, dat zij moeten evangeliseren. Dat is vaak genoeg gezegd. Het wil hen echter een hantfvat bieden en le ren, hoe zij dat kunnen doen, op- Antwoord dat zij „zich in alle zwakheid biddend verantwoordelijk gaan weten voor het tijdelijk en eeu wig heil van de medemens." het persoonlijk bijbelgebruik, dat bij gereformeerden nogal te wensen overlaat. Van de 800 of meer kerkeraden reageerden er 131. Zes hadden het uitgebreids rapport niet besproken, omdat ze er geen tijd voor hadden. Maar al de andere wel, en wat meer is de ouderlin gen hadden tijdens het huisbe zoek met de gemeenteleden gesproken over het persoonlijk bijbelgebruik. Zeist ging toen van de gedach te uit, als het Woord van God opnieuw voor mensen gaat leven, zij erover gaan praten met de mensen in hun omgeving. Een di rect gevolg van dat geschrift was dat een groot aantal kerkeraden bijbelroosters begonnen aan te vragen voor hun gemeenteleden, omdat men wat leiding wilde heb ben bij het lezen van de bijbel. Maar de vraag bleef leven: Hoe kunnen wij „met een getui gende instelling leven?", zoals de gereformeerde synode de kerkle den voorhield. Andere opzet Vanaf boekje 7 verandert de opzet enigszins. Dan gaat het niet Dit is dTus geen evangelisatie- lectuur om te verspreiden. Dit boekje is gericht op de gemeente leden om hen te laten zien hoe zij hun bijbelse opdracht kunnen uitvoeren. Reeds geruime tijd geleden stelden de evangelisatiedeputaten van Zeist een brochure op: „Hij in ons en wij in Hem", gericht aan de gereformeerde kerkera den. Er was een brief met vragen bij en een rapport van het Ne derlands Bijbelgenootschap over Dit nieuwe boekje wil daar een eerste antwoord op geven. Nog eens wordt herhaald: „De ambtsdragers zijn er niet om na mens ons het werk op te knap pen. Zij zijn er om ons te helpen het eigenlijke werk te doen." En dan volgen enkele wenken: „Om te beginnen moet u dut de ander poed in het oog krijgen. Hij is niet ver weg, niet ex tra-slecht, leeft niet in een apar te boze wereld naast de uwe..." ..Want Als Jezus vandaag naar mensen omziet, doet Hij dat met onze ogen. Als Hij naar de ander luistert, moeten wij scherp toe- Maar hoe kan dit allemaal praktisch verwezenlijkt worden? „Wilt u welbewust op u nemen om voor één of twee personen uit uw omgeving te gaan bidden? Voor uw ander, die u kent als buur in uw straat, als collega op uw werk, als medescholier, als kennis of als familielid. Bidden met regelmaat en trouw, met naam en toenaam, omdat u uw ander kent als mens met con crete noden, levend zonder de vrede Gods." „Uit het bidden voor de ander volgt vanzelf uw „er-zijn" met het oog op de ander. Dat zal voor ieder weer anders zijn." Er vol gen dan een aantal gewone, praktische voorbeelden. Het slot van dit boekje luidt: „Uit een sociologisch rappoit. Hoe vonden mensen van buiten de kerk de weg tot Christus? Wat was hun eerste contact met kerk en evangelie? Opvallend veel antwoorden: door gesprek ken in koffie- en lunchpauzes. Later kwamen zij via het georga niseerde evangelisatiewerk zelfs in de kerk. Zo kan het georga niseerde werk van de kerk ze genrijk werken, als er ontmoetin gen en gesprekken zijn van ge wone mensen met elkaar." Het Gereformeerde Evangelisa tiecentrum zond dit boekje aan alle gereformeerde kerkeraden. Het echter voor een veel ruime re verspreiding bedoeld. Het is eenvoudig genoeg om begrepen te worden en biedt stof genoeg om besproken te worden. Met het oog op de ander, te bestellen bij de Bijbel Kiosk vereniging Keizersgracht 756, Amsterdam en de Internatio nale Bijbelbond Tuillund f Doorn, Prijs ƒ0,75, bij meer dan tien exemplaren korting*

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13