0 KAMERLID EN STUDENTE Ambulances voor veiligheid vandaag van start gegaan n* The Wliiskers kwamen eindelijk op tv Stunt van Beatles NAVO wil meer ontspanning VRIJDAG 13 DECEMBER 1%' Jongste vrouwelijke: Aan carrière nooit gedacht Mej. (i. Barendrcgt: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mejuffrouw N. G. Barend regt (31), sinds 14 november lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, is het jongste vrouivelijke lid van dit parlementaire ge zelschap. Zes jaar geleden werd ze lid van de PvdA en van dat ogenblik tot het Kamerlidschap is het naar haar zeggen „gewoon* gegaan. Ze antwoordt op onze vragen met voorzichtige nauwkeurig heid, maar laat geen woord meer los dan ze kwqt wil. Neen, ze komt niet uit een PvdA-milieu, sterker nog, thuis is men politiek ongeïnteresseerd. Of ze daar haar politieke activiteiten nu al tijd leuk gevonden hebben blijft een beetje in het ongewisse, maar het Kamerlidmaatschap vindt men thuis toch wel iets om aardig te vinden. Ze is geboren Rotterdamse, waar vader in granen handelt, is de mid delste van drie dochters. Neen, ze is niet meer thuis, woonde al jaren op kamers, maar is zo gelukkig nu „een eigen huisje" te hebben. „Ik heb er ontzettend voor moeten zoeken, maar het is gelukt. O heel klein maar, één kamer, een keukentje, een gangetje... Het is verschrikkelijk moeilijk voor alleenstaanden iets te vinden. Dat is een van die dingen waaraan gewerkt moet worden." Telefoon heeft ze nog niet. Toen het Kamerlidmaatschap waarschijn lijk werd heeft ze die telefoon on middellijk aangevraagd. „Die aan vraag wordt nu met voorrang behan deld, maar het kan best zijn dat er mensen zijn voor wie het nog urgen ter is. Dat weet ik niet." Huishouden? Neen, ze is niet verloofd, maar haar keus heeft ze wel gedaan. „Maar hij wil hier helemaal buiten blijven. Ja hij is politiek ook sterk geïnteresseerd. Vindt haar activitei ten best. „Als het tot trouwen komt?" O dan Handel verandert dat niets. Huishouden? Moet gebeuren hè? Het enige verve lende vind ik, dat je alles in zo korte tijd toch weer over moet doen. Maar als alles aan kant is geeft het voldoe ning." Juffrouw Barendregt is geen lid van vrouwenorganisaties. Ze heeft er ook geen contacten mee, alleen met de Vrouwenbond van de PvdA. Of zij vrouwenorganisaties zinvol of uit den boze vindt? Het is duidelijk, dat ze dit een moeilijke vraag vindt, waarop een diplomatiek antwoord nodig is. „Ze zullen nog wel noodzakelijk zijn. Zolang er nog vooroordelen zijn van mannen over vrouwen en van vrouwen over mannen. En vrouwen kunnen dikwijls beter op andere tij den vergaderen dan de mannen. Maar uiteindelijk zullen die aparte verenigingen toch wel overbodig worden." En de vraagstukken, die de vrou wenwereld bezighouden? Ze trekt een gezicht als op een examen. „Dat het inkomen van de gehuwde vrouw bij de man wordt opgeteld, bijvoorbeeld? Tja, dat vind ik niet in orde. maar belastingtechnisch zal het moeilijk zijn het anders te doen. Tij dens spreekbeurten krijg ik daar al tijd vragen over. Pensionering met 60 jaar en vervroegde AOW? Ik weet niet of de vrouw psychisch of fysiek dat nodig heeft. In ieder geval zou het een aflopende maatregel moeten zijn. buitenshuis moet gaan werken om „bij" te blijven. Een vrouw, die in haar gezin en huishouden een ver vulling vindt, heeft geen enkele re den om er uit te gaan. Het gaat niet om dat al dan niet buitenshuis wer ken, het gaat om de mentaliteit. Of ze open staat voor de maatschappe lijke vraagstukken." Even later als we over studie pra ten, tipt ze toch weer een vrouwen vraagstuk aan. „Jammer dat zoveel meisjes geen vakopleiding krijgen. Daar is eigen lijk wel een stukje discriminatie." Strikt genomen is mejuffrouw Ba rendregt zelf nog studente. Ze zit voor haar doctoraal economie. „Ik ben altijd werkstudente geweest. Ik had een beurs. Ik had er voor 1968 ook weer een aangevraagd, maar ik heb snel een briefje geschreven, dat het niet meer nodig was". Dat doctoraal is nu geen eenvoudi ge zaak geworden. Gelukkig is de tijd van colleges lopen voorbij, maar het voorbereiden van de tentamens is in het gedrang gekomen. Het inwer ken in de Kamer vergt te veel tijd. Na de middelbare school is zij eerst gaan tekenen, een paar jaar academie, in Frankrijk gewoond. Te kenlessen gegeven. Maar op de ach tergrond sluimerde de belangstelling voor economie. Toen er avondcolleges aan de Economische Hogeschool in Rotterdam kwamen is ze aan de stu die begonnen. In haar jaar van aan komst waren er een dertig meisjes op een dikke tweehonderd jongemannen. „En een groot deel van die meisjes studeerde economie, omdat ze in Rot terdam wilde blijven en daar niets anders mogelijk was. Nu kiezen er meer sociologie of rechten." „Ik heb nooit aan een carrière ge dacht. Alles komt zoals het komt." In de studentenwereld, niet de uit gaande maar de debatterende, groei de de politieke belangstelling. Bestuurslid van de P.S.O., Progres sieve Studentenorganisatie, later op gegaan in de Studenten Vakbewe ging. „Links over rood?", nee geen be hoefte zich daarbij aan te sluiten. In de partij zelf is ook drang naar ver nieuwing, naar verjonging. Dat is ook noodzakelijk. Er zou een regel moe ten worden gevonden, waardoor de partijmensen niet blijven plakken. Er moet doorstroming zijn. Maar dit jonge Kamerlid kan moei lijk anders zeggen dan dat dit stre ven in haar partij er ook wel is. Haar werk zal voorlopig zijn: veel luisteren, veel lezen. Ze heeft een plaats gevonden in de commissies voor financiën, ruimtelijke ordening („weet ik iets van door mijn werkstudententijd, die ik in het Bouwcentrum heb doorgebracht), economische zaken en die voor de verzoekschriften. Vooral die laatste commissie trekt haar. „Kun je iets concreets doen. Soms worden mensen tekort gedaan, terwijl volgens alle wetten en Twee opleggers achter trekker BERGEN OP ZOOM Maandag I zullen voor het eerst in Nederland dubbel gelede voertuigen in geregel de lijndienst worden gebruikt. De NV I Bernaard's transportonderneming Venetron uit Bergen op Zoom zal de- ze zogenaamde tweelingopleggers in zetten op de lijndienst Amster- dam-Vlissingen. De door DAF gebouwde voertuigen bestaan uit de gebruikelijke oplegger I met trekker, waarachter ei hangwagen wordt gekoppeld. Achttien ton De lengte van de tweelingopleggers is achttien meter. Alle onderdelen hebben lastafhankelijke remmen, zo dat de remkracht op ieder onderdeel kan worden geregeld naar de zwaarte van de lading. De opleggers kunnen achttien ton vervoeren. De onderneming neemt nog een nieuw voertuig in gebruik, de zoge naamde pony-oplegger. Dit is een kleine trekker met oplegger, op bestelwagenschaal vervaardigd, die j door zijn grote wendbaarheid speci- i aal voor het verkeer in de stad geschikt is. De pony-opleggers kun- nen twee ton Nederlanders in België gestraft BRUSSEL De rechtbank te Gent heeft gisteren een Nederlander, af komstig uit Middelburg, veroordeeld I tot vijftien maanden gevangenisstraf, j een boete van 450 gulden en een rij verbod van 6 maanden. Hij werd er van beschuldigd in oktober bij Gent, rijdend onder invloed, een verkeers ongeluk te hebben veroorzaakt waar bij een Belg om het leven is geko men. De rechtbank te Tongeren veroor deelde gisteren een andere Neder lander tot een maand gevangenis straf en een boete van 150 gulden. Deze had enige tijd geleden tijdens I een wielerwedstrijd ruzie gekregen met een omstander, die hij met een fietspomp te lijf wilde gaan. De fietspomp werd hem echter uit de hand geslagen, kwam tussen een groep renners terecht en veroor zaakte een grote valpartij waarbij verscheidene gewonden vielen. voorschriften toch recht is geschied. Of je daar dan een oplossing voor vindt..." En haar tekenen? „Geen tijd meer voor. Misschien nog wel eens zin, maar dan heb je de spullen, potloden, papier, niet meer bij de hand en komt er niets van. Neen verder geen echte hobby's. Druk genoeg..." Open staan (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vanuit Vlaardingen is vandaag een landelijke actie gestart onder het motto „Ambulances voor veilig heid". Het is de opzet dat op alle rijkswegen en belangrijke auto routes permanent bezette zieken wagens worden gestationeerd: op elke twintig kilometer een. De actie moet werken volgens De „hoogste" wijn van Zwit serland groeit in Brulefer in het kanton Wallis. De toegang tot de wijngaarden, die op 1200 me ter hoogte liggen, is zelfs voor muilezels onmogelijk. Tot dus ver moesten de wijnboeren de oogst te voet naar beneden bren gen. maar dit jaar heeft men de hulp van helicopters ingeroepen. Er ging een zucht van verlich ting door Brulefer het sneeuwbalsysteem en duurt tot en met 31 december. Het intitiatief is van de Industriële Kring Vettenoord, waarbij 45 Vlaar- dingse bedrijven zijn aangesloten. Deze kring viert dit jaar haar eerste lustrum. Inplaats van het houden van gebruikelijke festiviteiten kwamen de heren J. Thurmer en J. J. Fontij- ne, directeur van respectievelijk een vlaggen- en machinefabriek, op de ge dachte een aktie op touw te zetten voor een goed doel. Zij namen contact op met het Ne- derlandsche Roode Kruis, die de sug gestie deed te ijveren voor ambulan ces op de Nederlandse wegen. Ook het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft belangstelling getoond. Radio en televisie zullen meewerken, alsmede een aantal banken; in het bijzonder Coöp. Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. Ongeveer 2000 kilometer autoweg komt in aanmerking voor het sta tioneren van ziekenwagens, hetgeen dus betekent dat er tweehonderd wa gens moeten komen. Eén ambulance kost netto 35.000. zodat met de ge hele aktie voorlopig zeven rrliljoen gulden is gemoeid. GELD Het aktiecomité houdt zich uitslui tend bezig met het inzamelen van geld. Het Rode Kruis heeft de ver antwoording op zich genomen ervoor tc zorgen, dat het gehele apparaat van ambulances in bedrijf blijft. Ook dit zal vele miljoenen vergen aan personeelskosten, bouw van garages en bedrijfswoningen aan de wegen, enzovoort. Men overweegt hetzelfde systeem toe te passen als bij de Wegenwacht. De problemen zouden zijn opgelost indien elke automobilist voor deze bijzondere vorm van dienstverlening bijvoorbeeld f 25 per jaar betaalt. De vraag zou gesteld kunnen wor den of dit geen taak voor de overheid is. De overheid in al haar geledingen is bezig om een groot plan voor de verkeersveiligheid voor te bereiden. Wanneer dit plan van de grond komt is nog niet bekend. In elk geval kun nen de ambulancewagens bij elk plan worden gebruikt. In 1967 hebben 3000 mensen in Ne derland door een verkeersongeluk het leven verloren. Bovendien liepen 55.000 mensen lichte of zware ver wondingen op. Vele duizenden bleven voor hun gehele leven invalide. „Bij de watersnoodramp van 1953 kwamen 1800 mensen om het leven. Dit rampcijfer was aanleiding voor enorme akties. Deze ramp heeft ook de kapitale Deltawerken tot gevolg gehad. Wanneer per jaar 3000 mensen sterven in het verkeer be hoeft het geen betoog, dat wij met elkaar ervoor moeten zorgen dat de wagens er komen", aldus de heer Thurmer. De radio zal zes maal per dag ge durende de twee aktieweken zendtijd ter beschikking stellen. Voor de tele visie zullen spots worden vertoond, waarbij duidelijk het doel van de aktie zal worden aangegeven onder vermelding van het gironummer. De mogelijkheid bestaat dat de zieken wagens namen krijgen van provin cies, steden of bedrijven, die een am bulance hebben gefinancierd. Het actiecomité hoopt als eerste aanzet geld voor veertig auto's bij elkaar te krijgen. Natuurlijk moet de eerste ambulance uit Vlaardingen ko men. Om het benodigde geld bij el kaar te krijgen wordt zaterdag 30 december een grote plaatselijke olie bollenverkoop gehouden. Er is een postrekening geopend on der de naam „Een ambulance voor uw veiligheid", postrekening nr. 15.88.00. De stortingen zullen worden overgedragen aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. Indien plaatselijke comité's worden gesticht wordt men verzocht dit te melden onder postbus 300 te Vlaardingen. Mishandelen kind: acht maanden en terbeschikking ARNHEM Het gerechtshof van Arnhem heeft gisteren de 44-jarige loswerkman W. E. S. te Enschede conform de eis tot acht maanden gevangenisstraf plus ter beschikking stelling van de regering veroordeeld, wegens zware mishandeling van zijn zoontje in oktober 1966. S. had zijn 8-jarig kind, dat met vuile schoenen thuiskwam, zodanig geslagen dat een armpje brak. De loswerkman, die al eerder was ver oordeeld wegens mishandeling van zijn kinderen, zei dat het kind debiel is, maar dat bleek niet uit de rap porten. De vrouw had niet willen ingrijpen, omdat zij dan nog ern stiger ingrijpen van haar man vreesde. TOPICS - TOP TIEN TIENERTOP AKTIE VAN VLAARDINGSE BEDRIJVEN Afgeluisterd... „So many roads" is een speciaal voor ons land gemankte l.p. van John Mayall and the Bluesbreakcrs (Decca I XBL 646029). Het is een geweldige plaat van de topman uit de Engelse blueswereld. Nummers die eruit sprin gen: Mr. James, I need your love, So many roads. It hurts me too en Curly. AWeer ecn l.p. van de Amerikaanse neger-vocal groep „The Temptations". Het bekende werk, o.a. I'm losing you. Just one last look en Two sides to love (Tamla-Motown S-3973). Nieuwste topper (in Amerika een sensatie) van The Monkees: Daydream believer, met aan de h-kant Goin' down (RCA-Victor 66-1012). Vakwerk van een van's werelds topgroepen. Twee fijne nummers van de groep The Who op Polydor 59124 zijn I can see for miles en Someone's coming. Een nummer met heerlijke gelnidsef- fekten is Nobody will ever help you van The Klan (Palette 25.647). Op de achterkant het langzamere Alone in the night. j Nogal schreeuwerig, maar goed rit misch zijn It's time to go now en I heard it through the grapevine van Gla dys Knight and the Pips (Tamla-Mo town GO 25.674). Niets bijzonders, maar wel leuk de uwe single van The Easybeats: Fal ling of the edge of the world en Re member Sani (UA 25.664). I In het blues-genre verscheen van Garnet Mimms op UA 25.633 My baby en Keep on smiling. Twee knalnummers van de oude be kende Dave Clark Five zijn Everybody knows en Concentration bay (Columbia DB 8286). Ray Charles zingt op Stateside HSS 1238 met zijn imponerende stem Yester day (Beatle-song) en Never had enough of nothing vet. I The Mamas and the Papas met een nieuwe single (RCA-Victor 45-15034): Glad to be unhappy en Hey girl. Twee lekkere songs. Bovcma heeft vier indrukwekkende bluesalbums gereleased. Het zijn l.p.'s van Jimmy Reed (kokende, keiharde Chicago-blues), van de pianist Otis Spann (voor de echte fan), van Jimmy Rushing (Kansas City-blues) en van „daddy of them all" John Lee Hooker. BINNENKORT STONES-L.P. De nieuwe langspeelplaat van de I Rolling Stones staat te springen om uit te komen. De titel: „Her satanic majesty requests and requires". Er staan tien tracks op de plaat, maar slechts negen nummers. Het 14 mi nuten durende Sing this song alto gether is namelijk in tweeën ge deeld. I Kant 1 bevat behalve dit lange nummer verder Citadel, In another I land en 2.000 man. De tweede kant geeft She's a rainbow, The lantern. The lady, the Lillies and the lake, 200 light years from home en On with tftie snow. Alle nummers werden geschreven door Miok Jagger en Keith Richard, behalve In another land, dat van Bill Wyman is. Binnenkort zal er ook een nieuwe single van de Stones op de markt komen. Een Nederlandse groep die aan een opmars bezig is: The Whiskers. Na jaren in dancings en op podia te Keith werkt 80 uur aan Sam De opnamen van Sam, de nieuwe single van zanger Keith West heb ben een ongelooflijk lange tijd ge duurd; liefst zestien maal vijf uur. Maar het gevolg van die 80 uur kan dan ook een van de gecompli ceerdste en opwindendste singles van dit jaar worden genoemd. Als achtergrond bij het nummer zijn de volgende middelen gebruikt: een ritme-sektie van zes man, acht koperinstrumenten, twee strijkor kesten, twee waldhoorns, trommels, vibrafoons, twee accordeons, banjo, citer, balalaika-orkest, kerkklokken, lokomotief, een koor van acht man, twee jongensstemmen en nog het een en ander. Sam is een uittreksel van Keith's „Teenage opera", het verhaal van een klein dorpje en zijn bewoners. Het eerste deel van de opera wordt vermoedelijk in mei 1968 uitge bracht, het tweede in oktober a.s. Sam wordt met het nummer Thimble full of puzzels op Parlopho- ne R 6551 uitgebracht hebben gespeeld, zijn de vijf Whiskers eind vorige maand doorge drongen tot de televisie. In een Tros-programma van 12 minuten braohten ze vier nummers, die zij in hun repertoire hebben gerangschikt onder de categorie „commercial stayers". The Whiskers gemanaged door Aad Holstein bestaan uit: Jan Stam (nr. 1), saxofoon, dwarsfluit, hobo en zang; Loek Kalk (nr. 2). orgel, piano, spinet; André Janning (nr. 3), sologitaren; Pim de Boer (nr. 4), drums en zang en Ger Dijkshoorn (nr. 5), basgitaar zang. Hun vier tv-nummers waren Monco, I got my mojo working, My word tell down (een nummer dat ook door de groep The Buffoons op de plaat is gezet) en Crazy "bout my baby, een van de nummers die op de laatste single van The Whiskers is verschenen. The Whiskers (het Engelse woord voor bakkebaarden) hebben reeds eerder twee langspelers geprodu ceerd en komen binnenkort met de nummers Thank you girl bye bye e Hearts of stone op een single. Het zijn beide eigen composities van Pim de Boer. Een van hun wensen is een tele visieserie te imaken in het genre van de show van The Monkees, maar dan originele Nederlandse verhalen met oer-Hollandse voorvallen. We zullen zien of het ze lukt Cuby-Blizzards uit elkaar De Beatles zijn weer met een nieuwe stunt op de platenmarkt versche nen. Het is hun „Magical mystery tour", een boekje waarin twee 45-toeren plaatjes, een stripverhaal over die mysterieuze toer, foto's en de tekst van alle songs die op de plaatjes staan. Op plaat F zitten: Magical mystery tour. Your mother should know en I am the walrus. Plaatje 2 geeft The fool on the hill, Flying en Blue jay way. Magical mystery tour is ook (Ie naam van de kleurenfilm die de geatles voor de BBC-televisie hebben gemaakt en die in Engeland met Kerstmis op de beeldbuis komt. De naam zegt het al: het is een vreemd verhaal, spelend rond een autobusreis met gekke lieden. Het ziet er helemaal naar uit dat de Beatles met deze platen de hit parades van december sterk zullen beïnvloeden. Een andere troef die al enige tijd hele hoge ogen gooit is hun laatste single, waarop eveneens 1 am the walrus en het uiterst populaire en veelgedraaide Hello goodbye (Parlo- phone R5655). De Drentse beatgroep Cuby and the Blizzards is uit elkaar. Onlangs is de laatste single van de groep in oude bezetting verschenen. Het is de eigen compositie Distant smile, een indringend bluesynummer, dat een goede kans voor de hitparade maakt. Leider en zanger van de groep Harry Muskee schijnt zich in de steek gelaten te voelen door enkele groepsleden. Tenminste drie var vijf leden zouden plannen hebben door te gaan, maar of Harry dat wil is de vraag. Zo niet, dan zal hij een nieuwe groep formeren. Cuby and the Blizzards is niet 'de enige groep die het moeilijk heeft. Onlangs is namelijk ook de bekende groep Q 65 failliet verklaard, terwijl het ook In de Rob Hoeke Rhythm and Blues Group niet schijnt te bo teren. Afgsvallen is ook de groep Jay-Jays, doordat enige leden zijn toegetreden tot The Motions. Deze groep meende dat ze haar naam al leen maar kon ophouden door uit breiding. Daartoe werden de fluitist en een solo-gitarist van de Jay-Jays aangetrokken. Al deze ontwikkelingen zijn er be wijzen van dat de Nederlandse beat- wereld voortdurend in beweging is en dat er vele groepen de mist In gaan. Het is niet alles goud wat er blinkt. Nederlandse groepen met nieuwe singles Twee nieuwe singles van Neder landse beatgroepen die lonken naar de hitparade. Van Groep 1850 versoheen Mother no-head, het nummer dat tijdens het concert van The mothers of In vention onlangs zo succesvol werd gelanceerd. Het is een variatie op het bekende Vader Jakob. Short '66 heeft ondanks de vele podiumsuccessen nog geen hit ge produceerd. Met It's hard to get up in te morning kon dat wel eens an ders zijn. Een uitstekend nummer. Beide platen zijn serieuze kandi daten voor een doordringen tot de Top 40. BRUSSEL De minister raad van de NAVO heeft op zijn tweedaagse vergadering in Brussel besloten de politiek van ontspanning ten opzichte van Oost-Europa te bevorderen. De militaire paraatheid zal echter niet uit het oog worden verloren. De vijftien ministers van de NA- VO-landen werden het eens over de zogenaamde Harmel-studie, waarin de toekomstige taken van het bond genootschap zijn vastgelegd. Hoewel de landen op het gebied van de bui tenlandse politiek alle soevereiniteit hebben behouden, hebben zij zich echter gebonden tot beter overleg en wederzijdse informatie over hun plannen. Contact In het slotcommuniqué spreekt de NAVO-raad de hoop uit, dat het bila terale contact over een verbetering tussen Oost en West zal leiden tot een oplossing van de hangende Euro pese problemen. Zoals reeds gemeld, besloten de mi nisters per 11 januari een permanen te vlooteenheid op de Atlantische Oceaan in te stellen. Ook werd over eenstemming bereikt over de nieuwe strategie van flexibele beantwoording bij een aanval. Deze maatregelen werden genomen Uitbreiden met het oog op het feit dat de Sow- jetunie steeds grotere bedragen be steedt aan de uitbreiding van het mi litaire apparaat Handhaving van het militaire po tentieel van de alliantie teneinde een agressor te weerhouden, is een on misbare voorwaarde voor verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West en een vreedzame oplossing van de Europese vraagstukken, aldus het communiqué.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9