VRACHTVERVOER GERED Evenveel wagens over grens Garanties van Duitsland Kapitein African Monarch dreigde met revolver Belgische parlementariërs worden bij absentie beboet Commentaren Verzoening lijkt niet uitgesloten 18 Israëliërs gedood Tyfoon treft protestants radiostation Piet Snoeren in Athene Philips staat er goed voor Marine stapte aan boord muiterij-schip Zaak serieus aangepakt Turkey Konstantijn naar ambassade Vrijdag IS deceml>er 196748ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich is ghtblaven mijn har» Ir» taghanipoef!" Oe Rotterdammer [Oordis Dagblad Courant oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Barnard eredoctor (harttransplantatie) Kaapse universiteit KAAPSTAD Professor Chris Jarnard, onder wiens leiding de - lerste geslaagde harttransplantatie verd uitgevoerd, is door de universi- eit van Kaapstad benoemd tot ere- loctor in de natuurwetenschappen. Bovendien zal hij van de universiteit een gouden medaille krijgen ter he- innering aan de operatie. KNAC. CAIRO Het commando van de H revolutionaire raad voor de bevrij- tf ding van Pelestina heeft gisteren u meegedeeld dat bij een aanval op |j de luchthaven van Lod achttien Is- Iraëlische militaixen zijn gedood cn Idrie hefschroefvliegtuigen verwoest. I Volgs het communiqué had de aan- I slag dinsdagavond plaats en was ge- Ibruik gemaakt van mortieren en I automatische wapens. Aan Palest ijn- j se zijde waren drie doden geval- drie man worden vermist. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. BRUSSEL De Nederlandse staatssecretaris van verkeer en waterstaat, Keyzer, is er gisteren in Brussel in geslaagd van de Westduitse minister van verkeer, Leber, belangrijke garanties voor het Nederlandse wegver voer te krijgen. De Duitse minister, wiens plan voor bevoordeling van de spoorwegen ten nadele van het wegvervoer voor al in Nederland felle kritiek heeft ontketend, heeft hem toegezegd dat per dag 1250 Nederlandse vrachtwa gens in Duitsland zullen kunnen blij ven rijden, ook als zijn plannen ver wezenlijkt worden. Dit aantal komt ongeveer overeen met het huidige daggemiddelde. Minister Leber deed deze toezeg ging tijdens bilateraal Neder lands-Duits overleg in de marge van de conferentie van EEG-ministers van vervoer in Brussel, nadat de heer Keyzer kortaf had geweigerd in de Europese raad mee te werken aan beslissingen over de Europese ver- voerspolitiek, als één der leden-staten intussen maatregelen zou treffen die het toekomstige gemeenschappelijke beleid bij voorbaat reeds door kruisten. Staatssecretaris Keyzer merkte na de discussies tevreden op. dat naast dit Duitse contingent van 1950 vracht auto's per dag voor het Nederlandse vervoer ook nog een aandeel van 20 pet. in het algemene Europese ver voercontingent van 1200 vergunnin gen voor vrij vrachtverkeer binnen de EEG komt. Met wat passen en meten, zo zei hij, zullen we ongeveer op het huidi ge niveau van ons verkeer naar Duitsland kunnen blijven. Het Ne derlandse bedrijfsleven behoeft er bepaald niet op achteruit te gaan, aldus de heer Keyzer. Moeder en kind dood na botsing TETERINGEN De 34-jarige me vrouw E. KoenraadBuys en haar 6-jarig dochtertje uit Teteringen zijn gistermiddag bij een auto-onge luk in hun woonplaats om het leven gekomen. De auto die mevrouw Koenraad zelf bestuurde, werd to taal vernield. Haar zoontje werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een inhaalmanoeuvre. De auto van me vrouw Koenraad werd door een pas serende auto aangereden en op de linker weghelft geduwd. Een botsing met een tegenligger was toen niet meer te voorkomen. Mevrouw Koen raad en haar dochtertje waren op slag dood. Het zoontje werd in een ziekenhuis te Breda opgenomen. MANILLA De ingebruikneming van de nieuwe protestantse radiozen der voor Zuid-Oost- Azië is voor on bepaalde tijd uitgesteld, omdat de zendmast zwaar beschadigd is door de tyfoon Wilma. Deze teleurstelling kwam na maan den van voorbereiding en proefuit- zendingen. De zender staat in Bula- can op de Filippijnen. Men heeft de beschikking over zes studio's in Bangkok, Djakarta, Hong kong, Manilla, Tapei en Rangoen. VICTORIA Het bestuur van de Seychellen (een Britse eilandengroep ten oosten van Afrika) heeft het ini tiatief genomen tot de bouw van een protestantse radiozender daar. Deze hoopt midden 1968 met proef uitzen dingen te beginnen. De programma's zijn vooral voor India, Pakistan en Ceylon bestemd. Op last van de officier van justitie te Almelo heeft de rijkspolitie gisteren acht kinderen uit het gezin Alexander L.. wonende in het Ambonnezenkamp Vossebos te Wierden, aan het ouderlijk gezag ont trokken. De kinderen kregen onvoldoende te eten en werden voor de tijd van het jaar te schamel gekleed. De'foto toont een klein brokje van dit trieste gebeuren: een sociaal werksters draa'gt een van de kinderen weg. Onze verslaggever Piet Snoeren is naar Athene gevlogen om te speuren naar de achtergronden van de recente staatsgreep. Op pagina 11 publiceren we zijn eerste verhaal: de Grieken hebben rustig hun koning laten gaan en zich neergelegd bij de regering van de kolonels. Het wordt immers beter in de toekomst EINDHOVEN „Het Philips con cern staat er beter voor dan het vo rig jaar en daarom gaan we de ko mende jaren met vertrouwen tege moet." Dit zegt ir. F. J. Philips in een interview, opgenomen in het kerst nummer van de Philips Koerier. Ir. Philips zei dat de maatregel, die eind 1966-begin 1967 is genomen, heeft geleid tot een meer krachtige en meer efficiënte opstelling van de onderneming. De maatregel heeft echter ook psychologisch gewerkt. Er zit meer pep in de mensen, aldus ir. Philips. Discussie: een methode om anderen in hun dwalingen te stijven. BIERCE iiiynrMisKi/airiicji WEST-EUROPA EN DE SATEL LIETEN - PAG. RADIO TV urt mrtp DE BILT Gedurende de laatste dagen werd het weer in ons land beheerst door een hoge- drukgebied nabij Engeland; morgen zal echter een depressie nabij IJsland het weerbeeld be palen. Deze depressie doet op de Noordzee de wind tot hard of stormachtig toenemen. Een kou front van deze depressie trekt naar ons land. Uit de bij dit front behorende bewolking zal tijde lijk enige regen vallen. Aan de achterzijde van het front zullen morgen overdag en kele opklaringen voorkomen, maar aangezien de dan aange voerde lucht onstabiel is, kunnen deze worden afgewisseld door enkele regen- of natte sneeuw buien. DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen, later vanuit het noord westen enkele opklaringen, afge wisseld door regen- of natte sneeuwbuien. Matige tot krach tige, aan de kust af en toe stormachtige, naar noordwest ruimende wind. In het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. 16 december: zon op 8.42, onder 16 29; maan op 15.34, onder 8.41. ROTTERDAM De muite rij aan boord van het 7298 brt. metende Liberiaanse vracht schip African Monarch ont stond donderdag vroeg nadat kapitein Antonio Bin (39) afkomstig uit Triëst enige bemanningsleden met een re volver had bedreigd. Gescho ten is er niet. Het onderzoek, op verzoek van de Liberiaanse consul, dat gisteravond direct na aankomst van het schip bij de werf van Niehuis en Van de Berg in de Eemhaven werd ingesteld heeft nog geen juist beeld over de oorzaak van de moeilijkheden opgeleverd. De muiterij is grotendeels „be dwongen" door het optreden van de Koninklijke Marine. Tegen drie uur gistermiddag stapten elf gehelmde mariniers (gewapend met Uzi-pisto len), twee staf-officieren en de Libe- (Van onze scheepvaartredactie) Schula De leiding van het op verzoek van de Liberiaanse ambassade in Den Haag aan boord ingestelde onder zoek had luitenant-ter-zee le klasse F. Bertijn, die in de kantine van de werf zijn bevindingen vertelde: „Om elf uur voeren we in opdracht van de chef van de marinestaf met Hr. Ms. Rhenen uit de Scheurhaven, na een gerapporteerd geval van muiterij op de African Monarch. In dikke mist zijn we door de radarpost Hoek van Holland naar het schip gedirigeerd. We praaiden de bemanning in het Engels, maar kregen geen antwoord. Kennelijk verstonden ze ons iiet. Toen hebben we een sloep uitgezet met drie mariniers, de consul en ik zelf erin. De rest van de mariniers en overste mr. H. Donker (expert in zee recht) volgden in een rubberboot. De bemanning liet hierna direct een touwladder zakken aan bakboord, waarmee we snel aan boord waren. We hebben de bemanning gevraagd naar het achterdek te gaan, waar we ze beter in de gaten konden houden. De consul begon vervolgens aan het onderzoek. Om zes uur zijn we de Waterweg opgestoomd". Consul Schul: „Ik weet niet of het een echte muiterij is geweest en ook niet of dc kapitein terecht of ten onrechte heeft gedreigd met de re volver. Mij is gebleken dat kapitein Bin tot 's ochtends vroeg op de brug is geweest, samen met de derde ma chinist, de marconist en een matroos. Toen ik aan boord kwam, was de geladen revolver in het bezit van de machinist, die hem direct aan een der mariniers gaf. Volgens mij was de kapitein zeer vermoeid, want hij had drie dagen niet geslapen. Voor vervolg zie pagina 11 BRUSSEL De fractie van de Belgische Christelijke Volkspartij (CVP) heeft gisteren besloten haar leden 150 gulden boete op te leggen als zij zon der geldige reden afwezig zijn bij stemmingen in de Kamer van Volksverte genwoordigers. Het besluit werd genomen, nadat tweemaal in de afgelopen m net De week de Belgische Kamer een stemming over een wetsontwerp had moeten! ook hier uitstellen, omdat er niet voldoende volksvertegenwoordigers aanwezig waren. is. Overbodige NS'ers elders geplaatst (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vastgesteld dat in de loop van 1968 het aantal per sonen werkzaam bij de hoofdadmini stratie in Utrecht met 63 man moet worden ingekrompen (van 435 tot 372). Hieronder zijn ook dertien be drijfsgeneeskundigen, van wie vijf artsen. Van de zijde van de spoorwegen deelde men ons vanmorgen mee, dat er van deze personeelsleden niemand zal worden ontslagen. Voor het over tollig geworden personeel zal werk op andere afdelingen worden ge zocht. Hetzelfde geldt voor de sluiting van de wagenwerkplaats in Blerick per 1 januari 1970. Het daar over twee jaar overbodig wordende per soneel (84 man), zal eveneens elders in hel bedrijf worden ingepast zodat ontslagen geen sprake dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen I Reserveer hem tijdiglevensmiddelen- ^aken, warenhuizen en slagerijen I BRUSSEL De ministers van defensie van België en Duitsland hebben gisteren in Brussel het offi ciële contract ondertekend voor le vering van 334 Duitse luipaard- tanks aan België. België krijgt als compensatie voor deze bestelling tot 1970 Duitse bestellingen bij de Bel gische industrie tot een waarde van 325 miljoen gulden. Vier procent meer eerstejaars (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG —Hel aantal eerste jaarsstudenten aan universiteiten en hogescholen in ons land steeg in ver gelijking met oktober vorig jaar met vier procent Het aantal eerstejaars dat een mo-opleiding volgt steeg met zes procent. Voor de hoofdgroep godgeleerdheid nam de belangstelling het meest toe, namelijk met 26 procent. In de exac te wetenschappen en in de maatschappijvakken steeg de be langstelling met vier procent. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Succes wegvervoer veilig gesteld. De West duitse minister Leber heeft zijn ambitieuze, nationale plannen ge blokkeerd gezien door de niet afla tende activiteit van staatssecretaris Keyzer. Het ging er om, dat Leber het West duitse vervoer, met name de spoor wegen, bovenmatig wilde bevoor delen. Een zuiver nationale politiek, waardoor geen gemeenschappelijk vervoersbeleid mogelijk was. Dat plan is nu getorpedeerd. Misschien is het toegeven van de Westduitser wel een goed voorberei de manoeuvre geweest, want de plannen, nu bij de Bondsdag inge diend, beogen op andere wijze het internationale wegvervoer te belas ten: een heffing van de vracht. Nederland kreeg steun van Frank rijk. Dat gebeurt wel meer als het om handelspolitieke beslissingen gaat. Als hü mnnitie aan kan dragen om het front van de Vijf tegenover Frankrijk te doorbreken, wil De Gaulle wel Europees zijn. Speciaal als het er om gaat een gevaarlijke concurrent voor de leiderspositie in Europa. Duitsland, in de wielen te rijden. Merkwaardig genoeg hebben de Vijf hieruit nog nooit de consequentie ge trokken het front hecht en sterk te maken. Kansen zijn er in de nabije toekomst volop. Eensgezind TJET BESLUIT van de vijf partners van Frankrijk in de EEG, vol gende week een beslissing te force ren over de lidmaatschapsaanvragen van Engeland en enkele andere lan den, zal in Parijs weinig indruk heb ben gemaakt. Te oordelen naar de uitleg, die er aan gegeven is, moet het besluit vooral worden geilen als een de monstratie van eensgezindheid tegen over Frankrijk en één van loyaliteit ten opzichte van Engeland en de an dere aanvragers. Een gemeenschappelijk optreden van „de Vijf" is echter van belang, zodra volgende week duidelijk is geworden, dat Frankrijk zich tegen toelating blijft verzetten. De weg naar het Europa van de Zes moet dan open worden gehouden. Niettemin is het demonstratieve be sluit van de Vijf waardevol, omdat de Fransen volgende week een ge sloten front tegenover zich vinden en de verantwoordelijkheid voor een nieuwe afwijzing van Engeland al leen zullen dragen. ROME Met name in Rome nemen de geruchten toe dat een verzoening tussen koning Kon stantijn en de nieuwe Griekse machthebbers niet uitgesloten is. De terugkeer van de koning naar de Griekse ambassade in de Ita liaanse hoofdstad zou hierop wijzen. Gisteravond namen de koning, koningin Anne-Marie en hun twee kinderen hun intrek in de villa van prins Hendrik van Hessen, een fa milielid van de koning. Maar de ko ning 'keerde vannacht om twee uur naar het ambassadegebouw terug. Zijn gezin bleef in de villa achter. Gisteravond zou de koning een persconferentie hebben gegeven. Deze ging op het laatste moment echter niet door. De koning maakte gisteren weer éen vrij opgewekte indruk. Urenlang heeft hij overleg gepleegd met hoge Griekse func tionarissen die hem trouw zijn ge bleven. SYMBOLEN Hoewel de nieuwe regering van Griekenland uitdrukkelijk heeft meegedeeld dat de monarchie zal worden gehandhaafd, is men in Athene toch begonnen met het ver wijderen van de symbolen van de monarchie. De koninklijke standaard op het paleis werd opgeborgen en in de overheidskantoren en openbare ge bouwen haalde men Dortretten van het koninklijk paar van de muur. De beroemde lijfwachten van de koning kregen bevel in te rukken en zich aan de kazernes te melden, waar zij hun kleurrijke uniformen voor het veldgrys verwisselden. In Griekenland vragen voor- en tegenstanders van Konstantijn zich verbijsterd af waarom de jonge vorst zich zo gemakkelijk door de krachtige figuur in de militaire re gering, kolonel Papadopoulos, schaakmat liet zetten. Waarnemers geloven dat de ko ning door de goed kloppende plan nen van Papadopoulos is verslagen. De kolonel heeft sinds hij de hoge post bij het leger bezette ruim vijf tienhonderd officieren die het mili taire regime steunden, op sleutel posities in het gehele land gezet. Mogelijk hebben zij de pogingen van Konstantijn om de strijdkrachten achter zich te krygen gesaboteerd. Om de monarchie te kunnen hand haven zouden de nieuwe macht hebbers in Griekenland een beroep kunnen doen op prins Peter, een neef van koning Konstantijn. Deze ligt al lang met Konstantijn en zijn moeder overhoop. Prins Peter heeft in het verleden vele politieke initia tieven van de koning gehekeld. Nog geen enkel land heeft offici eel gereageerd op de ontwikkelingen in Griekenland. Op de Navoynvnis- tersconferentie in Brussel, zei de Westduitse minister van huitenland- se zaken, Brandt, „diep bezorgd" te zijn over de situatie. Maar hiertegen maakte de Griekse ambassadeur bij de Navo ernstig bezwaar. Hij zei dat de Navo niet het recht heeft om te discussiëren over de binnenlandse aangelegenheden van een lidstaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1